Gr eet je kocht het 300.000ste kaartje Brand in bovenhuis Eerstejaars ingeleid in de Leidse Civitas Tragisch V erkeersongelukken met vier gewonden Lexington Nieuw orgel in Ger. Kerk in gebruik Grootscheepse actie tegen „Taptoe Delft'' MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3; Héél Leiden heeft al drie keer in „De Vlieteen duik genomen De 11-jarige Greetje Bodijn uit de Leidse Clarasteeg keek gistermid dag verbaasd op toen zij in het zwem^d „De Vliet" aan de Voor- schoterweg even apart werd geroe pen. Kort te voren, omstreeks twaalf uur, had zij samen met haar vier jaar jongere broertje Koos een kaartje aan het zwem- j badloket gekocht. Het bleek het 300.000ste kaartje van dit seizoen te zijn. Voldoende reden dus om Greetje en Koos letterlijk en fi guurlik in het zonnetje te zet ten. Het tweetal werd zowel door de tweede voorzitter van de Leidse Sportstichting, de heer P. F. S. Biegstraaten, als door badmeester H. F. Heidweiller gefeliciteerd met dit „lot uit de loterij". Greetje kreeg behalve de nodige tractaties een gezinsabonnement voor het volgende jaar en een waardebon van twintig gulden, te beste- Kinderen spelen bij Leidse grootouders met aansteker In een bovenhuis aan de Leidse De Genestetstraat is gisteroch tend omstreeks zeven uur brand ontstaan doordat twee kinde den van drie en vijf jaar met vuur speelden. De kinderen logeerden tragisch genoeg bij hun grootouders, omdat i hun vader onlangs in Den Helder door kolendampvergiftiging 1 om het leven is gekomen en hun moeder als gevolg van deze kolendamp in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De peuters, die in de woonkamer sliepen, hadden de tafelaansteker te pakken gekregen, waarmee zij moeten hebben gespeeld. Tijdens dit gevaar lijke spelletje raakten de gordijnen in brand, waarna het vuur zich onmid dellijk uitbreidde. De bewoners van het huis, de familie Sanders, hebben eerst zelf geprobeerd om de vlammen te doven, echter tevergeefs. De inmid dels gealarmeerde brandweer heeft het vuur geblust, maar kon niet meer voorkomen dat de voorkamer vrijwel geheel uitbrandde. De overige ver trekken kregen aanzienlijke roet- en waterschade. De schade aan de in boedel wordt op ongeveer drieduizend gulden geschat, die aan het pand zelf op circa vijftienhonderd gulden. De inboedel is niet tegen brandschade Ambtsjubileum ds L. Kievit In verband met het zilveren ambtsjubileum van ds. L. Kie vit, hervormd predikant in Leiden, wordt vrijdagavond van 7.30 tot 9 uur in de Koningskerk een receptie gehouden. Zondagochtend om 10.30 uur hoopt de jubilerende predikant in de Marekerk in een herdenkings dienst voor te gaan. Ds. A. J. Lamping Ds. A. J. Lamping, die zondag avond na een bevestiging door ds. P. Kloek, in de Vredeskerk zijn intrede zal doen als predikant van de Leid se hervormde wijkgemeente „Vredes kerk", zal zondagochtend om 10.30 uur tijdens een in het L.H.J.-gebouw aan het Levendaal te houden jeugd- kerkdienst afscheid nemen als jeugdpredikant. Zoals bekend is ds. Lamping in Leiden zes jaar als jeugdpredikant werkzaam geweest. Tot aan de kofnst van zijn opvolger zal ds. Lamping zich als consulent zijdelings met het jeugdwerk blijven bemoeien. verzekerd. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij deze brand niet voor gedaan. Op de Joto Greetje en Koosje Bodijn geflankeerd door Wim Kloos (links) en Eddy de Vogel (rechts), resp. de 299.999ste en 300.000ste zwembadbezoeker. Ge heel links badmeester Heidweiller, naast hem de heer Biegstraaten van de Leidse Sportstichting. (Foto L.D./Holvast) den in een Leidse sportzaak. Trou wens ook de 12-jarige Wim Kloos van de Hooglandse Kerkgracht en de 10-jarige Eddy de Vogel van de Rijn en Schiekade mochten als 299.999e en 300.001ste bezoeker in de feestvreugde delen. Beide jon gens werden met een persoonlijk abonnement voor het nieuwe sei zoen verrast. Dat gisteren al de 300.000ste bezoek (ster) sinds de opening op 25 maart jl. kon wor den geboekt, komt behalve door het fraaie (zomer) weer door het feit dat het water van „De Vliet" dit (seizoen is verwarmd. Verleden jaar passeerde ruim 288.000 zwem- lustige Leidenaar(tje)s de contro le. Het cijfer, dat gisteren werd be reikt betekent, dat héél Leiden al drie keer in „De Vliet" heeft ge zwommen. Het zwembadseizoen wordt voor wat het bad aan de Voorschoterweg betreft op 1 okto ber a.s. gesloten. Het ziet er over- rigens naar uit, dat „De Vliet" vol gend jaar de miljoenste bezoeker sinds de opening van het bad in 1963 zal trekken. Tijdens het weekeinde in Leiden Het weekeinde is in Leiden niet zonder verkeersongevallen voorbij gegaan. Op het fietspad langs de Haag- weg raakten zaterdagmiddag om streeks kwart over twee een 16-jarig meisje uit Voorschoten en een 18- jarige jongeman uit Wassenaar bij een frontale botsing gewond. Het ongeluk gebeurde doordat het Voor- schotense meisje met haar bromfiets een andere brommer inhaalde juist op het moment dat de Wassenaar se jongen met zijn racefiets uit tegen overgestelde richting naderde. E ontstond een algemene valpartij, waarbij het meisje een wond boven het rechteroog en een hersenschud ding opliep en de wielrenner uit Wassenaar blessures aan knie schouder. Beiden zijn door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis voerd. Een Leids echtpaar moest terdagavond omstreeks kwart zeven als gevolg van een slippartij op de Lage Morsweg naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. De man (43), die een brom fiets bestuurde, kwam tijdens het af remmen op een hoopje los zand met zijn achterop zittende vrouw (40) te vallen, waarbij het tweetal vrij ern stig werd gewond. De bromfietser brak zijn rechtersleutelbeen, zijn vrouw kreeg een diepe vleeswond aan haar rechterenkel. De EHD zorgde voor vervoer naar het ziekenhuis. Heel wat beter kwam de 26-ja rige Amsterdamse automobilist er van af, die zaterdagmiddag om streeks half vijf tijdens een inhaal manoeuvre op rijksweg 4 A onder Leiden de macht over zijn stuur ver loor. De jongeman botste met een snelheid van ongeveer honderdtien kilometer per uur tegen de vangrail, waarbij de wagen kantelde en ver volgens over een afstand van ruim twintig meter doorgleed. De auto werd bij dit ongeluk zeer zwaar be schadigd, de bestuurder had niet Viswedstrijd van „De Brasem" Het viscollege „De Brasem" uit Leiden hield zaterdag een viswed strijd in de Warmonder Lede. De vangst was niet overweldigend, maar het mooie zomerweer vergoedde veel. De uitslag luidde: 1. W. Schouten 12 stuks 1000 gram. 2. P. Kwartet. 5 st. 425 gr., 3. H. Brusee, 2 st. 425 gr., 4. A. v. d. Hulst. 5 st. 385 gr., 5. J. Hartevelt, 6 st. 354 gr, 6. S. de Dubbelde, 5 st. 320 gr., 7. H. M v. d. Vos, 4 st. 305 gr., 8. J. v. d. Vos. 4 st. 250 gr, 9. B. Brusee, 2 st. 170 gr. en 10. J. v. d. Hulst, 2 st. 150 gr. Dievenwerk Bij de Leidse politie is aangifte ge daan dat uit een op de Kaasma -kt geparkeerd staande personenauto zo wel een accu als de verdeelkap, met bedrading en al, werd weggepomen. De diefstal moet zaterdagavond tus sen zeven en elf uur zijn gepleegd. Voorts kwam bij de politie de mei- ding binnen dat in de nacht van za terdag op zondag uit een brandstof tank achter een woning aan de Roodenburgerstraat vijfentwintig li ter petroleum werd ontvreemd. Lastige Leidenaar De politie heeft in het afgelopen weekeinde te stellen gehad met lastige Leidenaar. De knaap, een 20-jarige opperman, meldde zioh zaterdagochtend een toestand die sterk aan drank invloed deed denken, aan het poli tiebureau met de mededeling dat hij 's nachts een auto had wegge nomen uit de Paul Krugerstraat. Hij had er een plezierritje mee ge maakt, zo vertelde hij. Zijn ver haal klopte, want de wagen werd later op de Lammermarkt terugge vonden. Met het proces-verbaal nog in zijn zak werd dezelfde Leidenaar in de afgelopen nacht aangehouden in een Leids café. Hij had daar name lijk, alweer onder invloed van ster ke drank, een andere bezoeker mishandeld. De lastige Leidenaar werd toen voor alle zekerheid maar ingesloten. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Sylvia Cecile Chrls- i Virginia, d. v. M. Sllerings e Treur en M. C. Verheul; Helen Daphne, d. v. I. Scheltema en N. N. W. Callas; Paula, d. v. C. J. Guijt en J. P. Post, 9 dagen, zoon; W. J. van Schalk, 18 r„ zoon; D. A. van Agten, 74 Jr.. man. GETROUWD B. Pater en J. Trouwee; G. Dekker ADVERTENTIE Kaatswedstrij I Zaterdag j.l. vond te Ridderkerk n kaatswedstrijd plaats tussen le den van Ridderkerk, Rotterdam. Den Leiden. Er werd een halve competitie gespeeld volgens Sneker telling. De uitslag. Jongste klasse: 1 J. Bijlsma en K. Kamstra, Rotterdam D. B. Jongsma, Ridderkerk. 2. D. Kootstra, jr.. Ridderkerk, E. Prins, Leiden en J. List, Den Haag. Oudste klasse. 1. J. Drenth, Leiden H. Halbesma, Ridderkerk. L. Blee- ker, Rotterdam. 2. H. Veldstra, Lei- Kamstra, Rotterdam en D. Kootstra sr., Ridderkerk 3. K. van der Wal, Den Haag en D. Jongsma F. van Sinderen, Ridderkerk. Duivensport De Leidse Postduiven Club Wed vlucht Breda. In Concours 349 dui- Uitslag: 1,5,6. J. van Alphen sr. 2. Bink-v.d. Yssel 3. W. Onstende 4. Langhout 7. J. Weber 8. L. van dan een buil op zijn voorhoofd. Bruggen 9,10. P. Groenendijk. een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Het nieuwe orgel van de geref. kerk in Nieuwkoop, ge bouwd door de orgelbouwer Koff in Utrecht, heeft zaterdag avond in het middelpunt van de belangstelling gestaan toen Karei van den Berg uit Waddinxveen, geassisteerd door Cock de Jeu uit Alphen aan den Rijn, er een concert op gaf, waarvoor de belangstelling uit alle delen van de gemeente zo groot was, dat de kerk tot de laatste plaats was bezet. Het orgel past uitstekend in het in terieur van de nieuwe kerk, het' is licht eikenhout uitgevoerd en gecon strueerd volgens het z.g. mechanisch- sleeplade-systeem. Het omvat 5 stem men in het hoofdwerk t.w. Prestant 8', Octaaf 4', Mixtuur Roerfluit 8' Gemshoorn 2'. Het is echter zoda nig ontworpen dat vijf stemmen in het borstwerk en twee stemmen in het pedaal kunnen worden toege voegd. Hoewel een dergelijke uitbrei ding aanzienlijke kosten zullen ver gen blijft de orgelcommissie ernaar streven het instrument volledig te maken en door het in de toekomst geven van concerten en bijdrage te krijgen tot het bereiken daarvan. De 21 jarige Karei van den Berg heeft de aanwezigen een uur van groot muzikaal genot geschonken. Hij opende het concert met „Was Gott tut dass ist wohlgetan" een ko raal met 9 variaties van Parchelbel, waarbij de organist volop gelegenheid kreeg alle stemmen te laten klinken alsmede de combinaties die mogelijk zijn. Het prachtige „Laudate Dominum" 'aarbij Van den Berg uitmuntend werd geassisteerd door Cock de Jeu, even jong als bekwaam trompet tist. waarbij de klanken van de roer fluit zich prachtig met die van de trompet verenigden, was van bijzon der gehalte. Bijeenkomst in Pieterskerk Met een beroep op een streven naar in de eerste plaats mens met verantwoordelijkheidsbesef te wor den en daardoor een wereld te scheppen waarin de rechten van de mens op een eerste plaats staan, be sloot de nieuwe rector magnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. P. Muntendam zijn toespraak tot de eerstejaars, die vanochtend in de Pieterskerk byeen waren gekomen voor de opening van de traditionele eerstejaarsdagen. Het was het eerste „optreden" van de nieuwe rector die officieel 1 september in functie treedt en eerst 18 september officieel deze waardigheid overgedragen krijgt van prof. dr. K. A. H. Hidding. De s praeses facultatum de heer J. B. F. van Hasselt, die het beeld van de Universiteit als grootbedrijf met 12000 werknemers weliswaar als een zijdig schetste, maar dat het toch wel dienstig was als stimulans voor de aankomende student om zijn verant woordelijkheidsbesef te doen ont waken. Ouders en gemeenschap bren gen zeer veel materiële offers om de studie mogelijk te maken, en deze dienen gehonoreerd te worden. Voorts sprak de heer Van Hasselt over de verschillende facetten van het groepsleven in de universitaire gemeenschap, dat zo'n belangrijke functie in de algemene vorming heeft. De rector magnificus releveerde de „begaafdheid" die volgens de Nederlandse tekst van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bepalend is voor het recht van de mens op hoger onderwijs. Dit legt een verplichting van de student, die van het materiële recht op grond van afgelegde examens gebruik maakt om tot de universitaire ge meenschap toe te treden. Slechts tijdens zijn universitaire vorming kan hij daardoor tonen, dit hoge recht waard te zijn. Er zou veel voor te zeggen zijn, wanneer dit in de Nederlandse wetgeving ook meer tot uitdrukking komt, en b.v. de mens vorming een centrale plaats krijgt in de officieel omschreven taak van de universiteit, namelijk niet als een aanvulling van de vakscholing maar op minstens een evenwaardige plaats. Voorts wees de rector nog op de belangrijke rol, die sport en politieke verdieping kunnen spelen in de menselijke vorming. Na de openingsplechtigheid ver deelden de studenten zich in groepen die op allerlei plaatsen ip de stad voorlichting op allerlei gebied be treffende studie, studietijd en univer sitaire gemeenschap ontvingen. Mor gen worden de eerstejaarsdagen besloten. Vervolgens speelde van den Berg twee koralen van Mecheelsen t.w. „1st Gott für mioh" en „Erhalt uns Hen- bei deinem Wort". Deze koralen waarvan de eerste met prestant, octaaf en mixtuur wer den gespeeld en het tweede de roer fluit en gemshoorn bijzonder op de voorgrond plaatsten, maakten grote indruk. Weer werkten vervolgens or ganist en trompettist samen in het gedragen „Jesu Joy of man's dise- ring" een koraal uit de 147e cantate van Bach. Het was vooral deze uit voering die de aanwezigen in bewon dering bracht. Het slot was het „Pre ludium en fuga in A" van Böhm. We hopen dat de korte kennisma king met Van den Berg en de Jeu herhaald mag worden, want hun eer ste gezamenlijke optreden in Nieuw koop was bijzonder verrassend. GEVECHTEN IN RHODESIE: VELE DODEN Rhodeslsche veiligheidstroepen hebben in gevechten bij de grenst met Zambia 23Afrikaanse guerrilla strijders gedood. Zij verloren zelf zes man aan doden. Twaalf Rhodesiërs werden gewond, zo heeft de Rhode- sische regering bekendgemaakt. E* werden 26 guerrilla-strijders gevan gen genomen. De Zuidafrikaanse politiechef ge- neraal Keevy heeft zaterdag in Pre toria gezegd, dat de Zuidafrikaanse politie nauw contact onderhoudt met de Rhodesische veiligheidsmacht in zake de opleving van het verzet in dat land. „Zuid-Afrika is op zijn hoede", aldus generaa IKeevy. „MARTELAAR" De voorzitter van de organisatie van joodse oorlogsveteranen in de Verenigde Staten Samueuls, heeft meegedeeld dat bij het hoofdkantoor van de organisatie dreigementen met bomaanslagen en telefonische bele digingen zijn ontvangen na het be kend worden van de moord op nazi leider Rockwell. Samuels heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat de moordenaar van Rock well het land een slechte dienst heeft bewezen „door een martelaar te ma ken van een verachtelijke vijand van Amerika". Pacifistische jongeren uit velerlei kring en uit verschillende delen van het land hebben zaterdagavond in Delft een groot scheepse actie ingezet tegen het militair muziekfestival „Taptoe Delft", dat daar tot en met 2 september op de Markt wordt ge houden. Tussen half acht en negen uur, toen het publiek uit alle richtingen naar de Markt stroomde, hadden zich op stra tegische punten op alle toegangswegen naar de Markt mensen opgesteld, die armen, benen en hoofd in verband hadden. De verbanden waren op realistische wijze met bloed (rode verf) doordrenkt. De gewonden wilden een tegenstelling scheppen tussen de verschrikkingen van de oorlog en het feestelijk schouwspel van de taptoe en reikten pamfletten uit. De actie was, naar een der orga nisatoren, de heer H. D. van den Bom, een 22-jarige assistent-boek houder uit Rijswijk, meedeelde, uit gegaan van de dienstweigeraars, die tewerk zijn gesteld in de rijkspsy- ohiatrische inrichting in Eindhoven. Op him nitiatief zijn enige weken van voorbereiding gevolgd, waarbij groepen uit het gehele land werden betrokken. de Stads- De teach-in werd geleid door het Tweede-Kamerlid van de PSP. de heer Bruggeman. Deze las het antwoord van het mi nisterie van Defensie voor op een uit nodiging de teach-in bij te wonen. Op de invitatie was afwijzend beschikt.. Vervolgens sprak o.a. Simon Vin kenoog, de dichter-zanger Jules de Corte en de provo Ruud Schimmel- penninck, die hun bezwaren tegen Taptoe Delft en tegen het leger en het militaire vertoon in het algemeen tot uitdrukking brachten. Uit de opmerkingen die door ver schillende aanwezigen werden ge maakt, bleek dat uitsluitend tegen standers van de Taptoe in de zaal waren. Eén van hen zei: „De men sen die voor de Taptoe zijn, zijn de genen die 's zondags naar de kerk gaan" en hij voegde er aan toe „met moeite hebben w\j één dominee als ondertekenaar van ons pamflet kunnen krijgen". Tijdens de teach-in trok een groep jongeren door de stad en waren an dere jongeren bezig „lief te doen". Zij hadden bloemen in het haar en droegen speldjes met de opschriften „beter vrijen dan vechten" „Flower power" enz. Zij boden het publiek en politiemannen bloemen en snoep aan, doch de agenten en marechaus sees weigerden dit aan te nemen. De groep die niet lief wilde doen, trok rumoerig door de straten rond de Markt, stak vuurwerk af en slaagde erin banden van enkele militaire auto's leeg te laten lopen. De poli tie, die uiterst beheerst optrad, ver richtte één arrestatie. Na afloop van de Taptoe is door een 19-jarige jongeman uit Rotterdam een rook bom gegooid, die is vrijgelaten, na- dat proces -verbaal was opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3