heeft gewonnen glansrijk Nieuwsgierigheid ig l De diepvriezer ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 Boven: een bruidstoilet van Serge Lavage, gemaakt van wit satijn met cape en kleine voile. Daarnaast: een cocktailjapon van Carven met broekrok en mouwloos. Stof: violetkleurige wol. Nauwsluitende oranje - achtige laarzen completeren dit geruite broekrok-ensemble van Guy La- roche. Boven: Jacques Heim maakte deze cocktailjurk met capuchon van oranje crêpe. De ceintuur is van hetzelfde materiaal en in dezelfde kleur. Hals en korte laarsjes zijn afgezet met lover tjes. Ze zeggen dat kinderen hard- stikke nieuwsgierig zijn.naar alles. En eigenlijk zijn ze het ook wel Wanneer ik thuiskom, een volle tas naast de wasmachine zet en onmiddellijk daarna aanval op het fornuis, of op de poesjes, of op de radiodraait Marian onrustig om me heen. „Heb je boodschappen ge daan?" „Ik ben even naar de stad ge weest". ,fleb je iets meegebracht?" Ik knik en zet theewater op. „Ook iets voor mij?" „Neen. Sokken voor pa, een nieuw tafelkleed en schoenen voor mezelf". „O Mag ik ze zien?" Springend van opwinding staat het dochtertje naast me. Ze kan niet wachten tot de tas is uitgepaktze wil het zien, be tasten, beruiken, beoordelen. Want al schijnt er tot haar grote teleurstelling geen en kele verrassing voor haar in te zitten, de pakjes in de tas bevat ten iets nieuws, iets dat eeist, nog niet in huis was en nu plot seling wel: dus een wondertje. „Ja hoor, straks. Ik moet nu eerst.... ik bén al zo laat". „Ik zal wel uitpakken", be looft ze gul. Jk wil je altija helpen, dat iveet je toch". Ja, helpen, vooral met kijken wat er in de tas zit. Ze hebben gelijk, kinderen zijn onnoeme lijk nieuwsgierig. Marian trekt de tas naar zich toe en laat beide handen er in de lucht er by geopende deur als het ware uitvalt. De diepvrieskist, die van boven met een deksel geslo ten wordt, behoudt zijn koude lucht (warme lucht stijgt immers op, koude lucht daalt). Uit proeven en metingen is gebleken dat het „kou- de-verlies" bh beide typen wel mee valt. De uitgave „Zelf diepvriezen" kimt u bestellen bh het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, per briefkaart, waarop aan de adreszijde 80 cent aan post zegels is bijgeplakt (75 cent voor het vouwblad en 5 cent verzendkos ten). verdwijnen en schrikt zich een rotje want ze grijpt in een warme vacht. Mimi, ook niet zo bescheiden, had zich al in de tas gewurmd om de pakjes te be snuffelen, want al róken ze niet naar lever of vis, je kunt nooit weten en poezen zijn nieuws gierig. Precies als kinderen vet- wachten ze élke seconde van de dag een wondertje. Maar als u mij vraagt: Wat zijn de nieuwsgierigste wezens ter wereld? dan antwoord ik niet: kinderen. En evenmin: poezen. Dan zeg ik: Mannen! Mannen willen altijd alles we ten. Als ik in een vreemde stad aan een vreemde man vraag: Mijnheerkunt u mij zeggen hoe ik moet lopen naar de Prin senstraat?" dan zal hij mij dut heel vriendelijk en beleefd ver tellen en tegelijk vragen bij wie ik dan wel moet zijn in dc Prinsenstraat, 't Gaat hem niks aan, misschien kent hij niemand in de Prinsenstraat maar toch kan hij het niet laten, hij móet het vragen. En omdat ik, uit dankbaarheid voor zijn heldere uiteenzetting over linksaf, rechtuit de brug over, bij de stoplichten rechtsaf, toch iets wil terugdoen, zeg ik: „Ik moet zijn bij de firma X". Dan lacht hij blij. „Moet u de directeur spre ken?" Ook dat gaat hem niks aan, en bovendien zal hij die direc teur waarschijnlijk niet kennen maar wat hij eigenlijk wil weten is: wat gaat dat vrouw tje doen bij de firma X? Iets verkopen? Solliciteren? Iemand opwachten? Hoopvol kijkt hij me aan en wacht. En, weet u, het is moei lijk om iemand die vriendelijk en hulpvaardig is geweest, de rug toe te draaien, zijn vraag in de lucht te laten hangen, of iets geks te zeggen als: Ik ga rook bommen in het magazijn gooi en. Want dan is zo'n man diep beledigd en hij heeft geen kwaad gedaan, hij is alleen nieuwsgierig. Midden in de bossen, hopeloos verdwaald, vraag ik aan een wielrijder: „Pardon, kunt u mij zeggen of dit pad naar Stroe leidt?" „Ja, altijd maar rechtdoor na tien minuten komt u bij een paddestoel, daar moet u linksaf, u ziet het vanzelf". „O fijn, dank u wel". Jbogeert u in Stroe?" ,Jïeen, dat niet". ,JCampeert u daar?" „Ook niet". Teleurgesteld ziet hij me aan. Waarom zeg ik nou niet meteen wat ik in Stroe te maken heb? ,Maar u woont er toch niet! Komt u uit de stad?" Ziet u, dat bedoel ik nu. Man nen zijn nieuwsgierig. De eigen echtgenoot wil aan het einde van de dag haarfijn weten wat je hebt gedaan, wie er heeft op gebeld, waarom je nu morgen weer naar Amsterdam moetDe grote zoons vragen in december al naar je vakantieplannen en op je veertigste verjaardag wat je denkt te gaan doen na je pensioneringen ze vragen aan wie je een brief zit te schrij ven en wat erin staat, en wat die grote blauwe enveloppe be tekende die met de ochtendpost, kwam en waarom. „Als jij in de stad loopt, vraag je je dan nooit af wat al die mensen die je zo haastig passe ren bezielt?" vraagt Henk me op een dag. ,fléb je nooit neiging ze na te lopen en te kijken in welk huis ze tenslotte verdwij nen?" „Neen", zeg ik verbaasd. Maar ik ben een vrouw. En vrouwen schijnen niet nieuws gierig te zijn. THEA BECKM.IN Een ander model uit de herfst- en wintercollectie van het huis Laroche is deze korte beige wollen japon. De knopen op de rok en de ceintuur zijn van varkensleer. Het lijfje heeft een stikselgarnering aan de hals en kleppen die over de cein tuur vallen. Fandaag zijn de eerste foto's van de nieuwe Parijse mode vrijge geven voor publicatie. V hebt het al gelezen, nu kunt u het met ei gen ogen zien: de rokken blijven kort, in elk geval royaal boven de knie. Links: een mini-broekrok ensemble van Guy Laroche. Het is gemaakt van donkerbruin geplastificeerd leer en de kraag van het jasje en de zoom van de broekrok zijn afgezet met hamster bont, waarvan ook de muts is ge maakt. echts: een creatie uit de herfst en wintercollectie van het huis Dior. Zoals bij de meeste Pa rijse modellen ook hier de- rok boven de knie. Het deux-pièce heeft horizon tale strepen in blauw en bordeaux rood. Donkerblauwe kousen en een bordeauxrode muts. Veelkleurige kant is het materiaal voor dit Dior-jurk- je met helgroene strik. per week gebruikt men diepvries- produkten) en de gezinsgrootte en -samenstelling. Wanneer men over eigen tuin en slachtdieren beschikt, is het ver standig zoveel mogelijk eigen diep- vriesprodukten te gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat de aan schaf van een diepvriezer econo misch verantwoord moet zijn, waar bij tijd en energie van de huisvrouw medebepalend zijn. De invriescapaciteit van een diepvriezer is beperkt. Er kan maar een bepaalde hoeveelheid per dag ingevroren worden! Het is dus niet zo dat de diepvriezer volge stopt kan worden met verse levens middelen. Het in te Vliezen pro- dukt moet in 24 uur tot binnenin op tenminste -18 gr. C gebracht worden. Dat houdt in, dat in een diepvriezer met een inhoud van 100 1 (bh normale omgevingstem peratuur) maar 7 tot 10 kg vlees te gelijk ingevroren kan worden. Bh 200 liter inhoud is dat 2 x 7 tot 10 kg enz. Men kan verder aannemen dat 1 kg vers produkt in bevroren toestand een ruimte van ongeveer 2 liter inneemt. De invriesruimte, die soms in de diepvriezer aanwezig is, dient om de verse produkten gescheiden te houden van de reeds bevroren produkten. Een gekoeld tussenschot voorkomt, dat de bewaarruimte in temperatuur stijgt. Ten onrechte denkt men vaak dat de invriesruimte een veel lagere temperatuur heeft dan de bewaar ruimte. De invriesruimte wordt echter op dezelfde manier en met hetzelfde koelmiddel gekoeld als de rest van de diepvriezer. Meer koel- leidingen in het invriesvak dan in de bewaarruimte zijn wel gewenst, zij veroorzaken namelijk een snelle re warmteafvoer, waardoor de pro dukten vlug bevriezen. De tempe ratuur blijft daarbij dezelfde. KAST OF KIST De diepvrieskast is, zoals de naam reeds zegt, een rechtopstaand „meubel" dat aan een koelkastmo del doet denken. Als bezwaar tegen de kast voert men aan, dat de kou- Een Schots geruit mantel pak van Guy Laroche met nauwe zwarte laarzen, en handschoenen. Het hamsteren voor de winter zit ons huis vrouwen in het bloed. Vroeger werd het hele gezin ingeschakeld voor de weck, tegenwoor dig komt de diepvriezer steeds meer in ge bruik. Diepvriezen vraagt weliswaar niet veel minder tijd, maar geeft minder risico's voor mislukken en levert een smakelijker produkt op. Dat voor de groentetuin-bezitter de diepvriezer een uitkomst is, ver wondert niemand. Van de opbrengst uit de tuin gaat niets meer verlo ren. Bladgroente en zachte vruchten gaan de diepvriezer in en kunnen er naar believe weer uitge haald worden. Een weekmenu van alleen maar spinazie en aardbeien behoort door de diepvriezer tot het verleden. Voor de stadsbewoner zonder groentetuin kan de diepvriezer ook nuttig zijn, bijvoorbeeld als bewaar plaats van kant-en-klaar ingevro ren levensmiddelen. Het zelf in vriezen kan in de stad alleen een rol van betekenis spelen, wanneer er verse produkten goedkoop te ver- krhgen zijn. Een goedkoop over schot van min of meer verlepte of verdroogde produkten is altijd wel te krhgen, maar die zijn niet ge schikt voor invriezen. Het produkt moet vers zijn! Na het invriezen komt het er nooit beter (verser) uit dan het er in gegaan is. Een verstandige koop is dus wel een zeer belangrijke voorwaarde voor een goed resul- Niet alleen de kwaliteit van het produkt is belangrijk, maar ook het verpakkingsmateriaal. Het bezuini gen op verpakkingsmaterialen gaat altijd ten koste van de kwaliteit van het levensmiddel. Gebruik dus al tijd verpakkingsmateriaal dat uit sluitend bestemd is voor de diep vriezer. Over de te volgen voorschriften voor bewerking, het invriezen en verpakken kunt u lezen in „Zelf diepvriezen", een uitgave van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. Bij de aankoop van een diepvrie zer moet men zich eerst goed af vragen wat men ermee doen wil en welke mogelijkheden er zyn. Welke inhoud de diepvriezer moet de soort en de omvang van de in te vriezen levensmiddelen, groente, vruchten, vlees, gevogelte de wijze waarop de van de produkten plaats heeft: ge regeld in kleine porties of in grote hoeveelheden. de hoeveelheid levensmiddelen, die o.a. afhankelijk is van de con sumptiegewoonten (hoeveel maal Perziken en kip 1. blik (800 gram) perziken (schijven), 100 gram bloem, zout, peper, 6 stukjes kip, 3 eetlepels sla olie, half theelepeltje mosterd, 100 gram fijngehakte uitjes, 2 eetlepels geraspte sinaasappelschil, half kopje sinaasappelsap, 250 gram groene erwtjes. De perziken afgieten en een kop je siroop bewaren. Haal de stukjes kip door een mengsel van bloem, zout en peper (de rest van dit mengsel bewaren voor een sausje) en braad de stukjes kip in de olie bruin in een flinke juspan. Ver meng de bewaarde siroop met de rest van het meelmengsel in een pannetje gaar gekookte) erwtjes er toe. Dan de uitjes erbij, de geraspte sinaasappelschil en het sap. Dit sausje over de stukjes kip gieten en het geheel afdekken. Na onge veer 20 minuten sudderen de schij ven peraken en de (in een ander pannetje gaargekookte erwtjes er bij doen en dit nog eens 10 minu ten laten sudderen. (6 personen). Moederlijke \averpeinzing j

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9