Tsjecho- Slowakije T oerisme in Canada 9s trots: de MountedPol\ Hotelaccommodatie in Praag onvoldoende BATERDAG 26 AUGUSTUS 1907 L.D.EXTRA I (I) Tsjecho-Slowakije dingt met plotselinge kracht naar de gunsten van de toeristen, want zij zijn het die best bruikbare buitenlandse valuta binnen kunnen brengen. De Tsjechen zijn er wel laat mee begonnen. Heel lang hebben ze vastgehouden aan het ijze- ren-gordijnisolement, maar de gunstige resultaten die Joego-Slavië en ook Roemenië en Hongarije boeken met het aanboren van de toeristische bron van inkomsten, heeft de regering de ogen geopend. Het staatsbureau voor toeris me, de alom aanwezige er overal een vinger in de pap hebbende Cedok, werkt naar stig om de smalle bron nog meer rendement te laten ople veren. Het weet zich daarbij ge steund door het feit dat men in ieder geval een prachtig na tuurschoon met buitengewoon vriendelijke bewoners kan aan bieden en dat compenseert het ongemak van het tekort aan hotelruimte, dat zich in het bij zonder in Praag voordoet. Nu is het toerisme in Tsje cho-Slowakije zeker geen onbe kend begrip, maar tot voor kort waren het vrijwel alleen de Oostblok-staten die de gasten leverden mensen die welis waar eenzelfde communistische taal spreken doch helaas geen kapitalistische dollars hebben. De altijd vriendelijk lachende secretaris van de „regerings commissie voor vreemdelingen verkeer", ing. Jiri Kaspar, vuurde in de kapitalistisch aangeklede lounge van ho tel Alcron in Praag een stel cij fers op ons af, waaruit blijkt dat van de 2.5 miljoen toeris ten die Tsjecho-Slowakije vorig jaar bezochten, nog niet een derde deel uit het westelijk blok komt. Grootste leveranciers van buitenlandse valuta op reisge- bied zijn de Polen, Hongaren en Oostduitsers betrekkelijk weinig Russen, omdat de USSR groot en gevarieerd ge noeg is om eigen inwoners alles te bieden wat men daar van een vakantie verwacht. Opval lend cijfer: de in een jaar tijd meer dan verdubbelde belang stelling van de Nederlander voor Tsjecho-Slowakije: 8800 in 1965. 19.000 het jaar daarop, overigens tegen tienmaal zoveel Westduitsers en ongeveer 37.000 Fransen. We hebben berekend, zegt Jiri Kaspar, dat elke toerist onge veer twaalf dollar (ongeveer 42 gulden) per dag in ons land achterlaat. Aangezien men ge middeld zo'n 51/2 dag hier blijft (uitschieters: Nederland met tien en Israëliërs met 16 dagen maar dat was vóór ae krachtmeting Egypte-Israël brengt Cedoks organisatie indi rect 50 miljoen dollar in de staatskas. De moeite lang zamerhand dus waard om de toerist meer te gaan bieden dan mooie natuur en vriendelijke ogen. Op onze tiendaagse reis, op uitnodiging van de Tsjechische regering, zorgvuldig gepland door Cedok, niettemin ruirnie genoeg open latend om ook bui ten het reisschema indrukken op te doen, constateerden we dat de Tsjechen ervan doordrongen zijn dat men, om concurren tie van Joego-Slavië, Hongaiije en Roemenië te weerstaan, snel de hand aan de ploeg moeten slaan. Praag, met een accommo datie van slechts 6500 hotelbed den. kan de jaarlijkse stroom onmogelijk opvangen en dus worden er meer hotels gebouwd. Waar, tot spijt van het Tsjechi sche staatsreisbureau, tegen over staat, dat oude moeten worden opgeheven omdat zo niet meer aan moderne eisen voldoen. Het renommee van hotel Am bassador, nog altijd als A-klas- se aangeduid, teert bijvoorbeeld op de uiterlijke aantrekkelijk heid van spiegels, marmer en versleten kleden, maar de ka mers hebben geen toilet, geen bad, geen douche en de onmis bare lift was gedurende ons be zoek defect en blééf defect, zo dat men de koffers zelf omhoog moest sjouwen. In de buiten wijk Vitkow ligt echter een „eenvoudig" B-hotel waar we een zeer moderne kamer trof fen, compleet met radio, televi sie, bad en toileten tegen B- prijzen! Het is een van de won derlijkheden in dit land waar staatsmolens langzamer en •grilliger blijken te werken dan de particuliere in het kapitalis tische blok. Nu vormt miljoenenstad Praag in zekere zin een uitzon dering. In andere grote plaat sen van boven de 100.000 inwoners, t.w. Brno (Brünn), Bratislava, Ostrava, Plzen (Pil- sen) en Kosice (Kaschau) is ce hotelsituatie blijkbaar iets beter. Bovendien worden er veie kampeerplaatsen ingericht om aan de wens van de individuele kampeertoeristen (driekwart van de toeristen komt op eigen gelegenheid naar Tsjecho-Slo wakije) tegemoet te komen. Het land heeft de deviezen no dig er wordt ook geen geheim van gemaakt, zeker niet in ge sprekken die men onder vier ogen heeft. Officieel verdient de gemiddelde Tsjech 1500 kronen per maand en de prijzen in de schaars gevulde etalages maken al spoedig duidelijk dat het voor de doorsnee-Tsjech onmo gelijk een vetpot kan zijn. Er is geen gebrek aan goedeien (vrijwel alles is te krijgen) maar de kwaliteit is, althans in onze verwende ogen, slecht en bovendien van doodse uni formiteit, waarbij het te pas en te onpas gebruikte plastic in zoete suikergoedkleuren bij de duurzame gebruiksgoederen, erop duidt dat men met de toe passing van deze „nieuwigheid" nog geen juiste middenweg heeft gevonden. Een televisietoestel kost een Tsjech driemaal zijn maand loon en een koelkast ongeveer hetzelfde. Een auto (Skoda, Tsjechisch merk) vraagt het dubbele van wat in Nederland voor dezelfde wagen moet wor den betaald. Bovendien is er een wachttijd van vier jaxen. Bijzonder goedkoop ook voor de Tsjechen die uiteraard met kunnen profiteren van de gun stige toeristenkoers zijn grammofoonplaten en muziek instrumenten. Boeken (er zijn enorm veel boekwinkels) zijn vrij prijzig. Levensmiddelen zijn relatief duur, evenals kle ding waartegenover staat dat de huren laag zijn (maar er is een groot gebrek aan wo ningen) en alle medische en so ciale verzorging vrij. Aan belasting gaat van het salaris tien (voor de laagste in komens) tot 45 pet. naar de fis cus. Het gevolg van deze situatie is dat de meeste gehuwde vrouwen ook werken, on geacht het beroep van hun «lllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllilllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllillllllHllilllllllHllllillllillllllllllllilillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilll hand man. Want, zoals ln de mees) communistische landen, zijn verhoudingen in verdienste heel anders dan in het Weste Dokter en ingenieur bijv. b horen niet zonder meer bij topsalarissen wèl artiest Ander onverwacht gevolg is d Praag de schoonste stad is we ooit ergens hebben aang troffen. Vanouds staan de me sen uit Bohemen en Mor vië trouwens bekend als z< netjes. Er is letterlijk ge hond te bekennen om 1 trottoirs te besmeuren (gebr aan woonruimte belemmert h houden van huisdieren), heerst betrekkelijke rust wa er zijn voornamelijk openba vervoermiddelen (trams en i xi's) omdat men zich geen eig auto kan veroorloven, véél voé gangers en straten waan: men bij wijze van spreken k eten. Zelfs voor sigarettepeukj vindt men om de zoveel me! op de stoep een openbare a bak dagboek gevonden. Een met hou kool geschreven testament als volgt: „Al mijn geld, goede: en kleren laat ik na aan mün nig geliefde moeder mrs. John R gerald, Halifax. God bless all". Wie mocht denken dat d politiepatrouilles op de Po cirkel tot het verleden horen vergist zich. De Moun beschikken nog steeds over bj 200 sledehonden. Elk jaar leg zij met hun begeleiders duizefl mijlen af. Het werk in Yukon en de Nol West Territories wordt verricht 1! jongemannen die gesteld zijn avontuurlijk en zelfstandig werk het land van de Eskimo's. Zij m ten in staat zijn om met mot boten en kano's om te gaan. moeten hun sneeuwhuizen zelf k nen bouwen. Zij moeten met honden en de sleden om kuffi gaan. kortom zij dienen gewend raken aan het leven in de Po streken. Toch wordt ook de na Mounted Police in ere 1 door de aanwezigheid van bi 250 paarden. Het is begrijpelijk dat in land waarin de grootste afst van kust tot kust 4000 mijl draagt voor een snel en effec vervoer ook de Royal Canad Mounted Police haar toevlucht vliegtuigen heeft genomen, een luchtvloot van 9 vliegtui is de Mounted Police tot in delen van Canada paraat iD strijd tegen de misdaad. De politie in dit land van de ren beschikt naast een luchtv tevens over een echte vloot ongeveer 40 schepen, waarvan grootte varieert van 9 tot 60 ter, terwijl de sterkte van de manning wisselt van 1 tot 361 Laedl heeft worden nagekeken. Dan vertrekken zij op 21 december 1910 uit Mc. Pherson. Er staat een krachtige noordelijke wind. Het is mistig en het sneeuwt licht. De temperatuur bedraagt 21 gr. c. onder nul. De reis verloopt voorspoedig. Er wor den per dag 10 tot 20 mijlen af gelegd. De honden verkeren in een bijzonder goede conditie. De man nen zijn tevreden over hun vorde ringen. Tot 15 januari 1911 ver loopt alles naar wens. Dan slaat echter het noodlot toe. Constable Carter, de gids van de groep, raakt volkomen verdwaald. Hij heeft zich in de weg naar de Little Wind River vergist. De proviand bestaat nog uit 10 pond bloem, 8 pond bacon en wat ge droogde vis Bij een temperatuur van -30 gr. C. wordt de eerste hond geslacht, teneinde de andere hon den aan voedsel te helpen. Zij blij ken het echter nauwelijks te lus ten. De tweede hond wordt reeds de volgende dag gedood. Alle rant soenen zijn uitgeput. De mannen moeten zich nu zelf voeden met hondevlees. Zonder precies te we ten in welke richting te gaan, trek ken zij verder. De afstanden wel ke per dag worden afgelegd wor den steeds kleiner. In een sneeuw storm, waarin een kleine rivier moet worden overgestoken, verdrin ken drie honden. Op 27 januari zijn nog slechts 9 honden in leven. De temperatuur daalt nog verder. 200 mijl wordt afgelegd met als voed sel hondevlees en thee. De groep raakt geheel uitgeput. Het dagboek eindigt op 5 februari. De dappere mannen sterven bij een tempera tuur van 40 gr. c. onder nul. Hun lichamen worden in het voorjaar door een speciale patrouille ge vonden. De uitgeteerde lichamen blijken ieder niet meer dan 45 kg te wegen. Op het lichaam van Fitzgerald wordt het dramatische ic Bekend trefpunt in Praag is het plein voor het Nationale Museum op het Wenzelplatz Canada is na de Sowjet-Unie het grootste land ter wereld. Met een oppervlakte van bijna 10.000.000 vierkante km is het ongeveer 300 maal zo groot als Nederland, terwijl de bevol king nog geen 20.000.000 inwoners bedraagt. Van deze bevol king woont het merendeel in de grote steden, zoals Montreal Toronto, Vancouver, Winnipeg, Hamilton, Edmonton en Ot tawa. icDe klokketoren van Olomouc (Olmuetz) stamt uit de vijftiende eeuw en iverd na zen gedeeltelijke verwoesting in '45 opgebouwd. Het ingewikkelde uurwerk en de toren zijn in oude stijl gerestau reerd waarbij echter de schilderingen de zegeningen van het communisme weergeven. Dit immense land met geweldige klimatologische verschillen beschikt over een uitnemend nationaal politiekorps, dat over de gehele wereld een grote bekend heid geniet: de Royal Canadian Mounted Police. Het is een korps met een rijke, met een roman tische geschiedenis. Het is vooral een korps waarbinnen de speciali satie op praktische wijze is aan gepast aan de eisen die een „we relddeel" als dit aan één politie korps stelt. Het korps van de Mounted Po lice werd opgericht in het jaar 1873. Als kleine bereden groep werd het onder de naam „North West Mounted Rifles" ingezet voor militaire acties teven de Indianen. Het woord Rifles werd echter al spoedig veranderd in Police. De eerste leden van het korps werden uit oost-Canada gerekruteerd. De North West Mounted Police werd een van de meest gedisciplineerde korpsen ter wereld. Hun belang rijkste opdracht werd de handha ving van de wetten en de openbare orde, waarbij de vijandelijkheden tussen rood en blank een belang rijke rol hebben gespeeld. Koning Edward VII verschafte in het jaar 1904 het korps het predikaat „Ro yal". In 1920 Verd het werkgebied uitgebreid tot geheel Canada en kreeg het korps, dat inmiddels bij na 1300 leden telde zijn huidig» naam. Het korps is ingedeeld in elf ope rationele divisies, die tezamen dc twaalf geweldige provincies be slaan. Buiten de grote steden is de politietaak aan de R.CM.P. op gedragen. Er zijn echter federale werkzaamheden, zoals de binnen landse veiligheidsdienst etc. welke over het gehele land door 't korps worden waargenomen. Ook in Yu kon en de North West Territories verrichten de Mounties hun moei lijke werk. Een beroemd drama tisch verhaal daarover dateert uit 1911. Het is het verhaal over een po litiepatrouille van Mc. Pher son naar Dawson, gelegen na- b(j da Poolcirkel. Inspector Fitz gerald heeft tot taak om met de constables Taylor en Kinney, als mede de special constable Carter deze expeditie tot een goed einde te brengen. Zij besteden de grootst mogelijke zorg aan de voorberei dingen. De levensmiddelen worden zorgvuldig afgewogen. De sleden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8