„Ik ga geloof ik maar in die trui slapen vannacht^ Ada Kok twee wereldrecords... Wereldkampioen Gert Bongers DE LANGE DAG Gangmaker Nop Koch maakt" finalisten Qert wil je een stok kaas uit het vuistje Sporttoto Habituees In zoutwaterbad van Blackpool PAGINA 6 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCII DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD BROODBELEG Bruno Walrave, 28 jaar, tien jaar gangmaker en verreweg de jongste in het groepje "entraineurs"heeft er eigenlijk genoeg van. „Het enthou siasme waarmee ik ben begonnen, is in de loop der jaren verdwenen. Het is nu voor mij gewoon business en dan is het een erg onzeker bero?p Voor dit kampioenschap had ik er al mee willen stoppen en een normale baan zoeken. Als gangmaker heb ik de laatste jaren myn brood kunnen verdienen, maar je weet nooit of het de volgende week misschien droog brood zal zijn. Wanneer ik nu, zoals donderdagavond een boete van 200 gulden aan mijn broek krijg, dan denk ik niet alleen "zij moeten mij weer hebben", dan denk ik ook met een "daar gaat mijn broodbeleg". advertentie (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, vrijdagavond Later pas, veel i jarige Overijsselse jongen aan zijn gloednieuwe later, overviel hem eerst zo'n veel- regenboogtrui, die wat slobberig om hem heen heid van gedachten en indrukken dat hij stil bungelde. „Go zeg, hij is toch wel erg mooi", voor zich uitkeek, de nieuwe amateur-wereld-Flarden van gedachten dan weer: „Nou gaat kampioen van de achtervolgers, Gert Bongers. het café in Voorst los, geloof dat maar". En: En nog later groeide er uit die gedachten ein- „Ik heb niet durven kijken tijdens de finale, delijk bewust dat ene: „Ik ben wereldkam- niet naar de lampjes, alleen naar de vingers pioen, ik ben het". En gelukkig plukte de 21-van Jan Derksen". Derksen stond er heel gelukkig bij, nu en dan wat verwarde kreten slakend. „Gert, jongen, je hebt dat ding om en geen mens die hem er meer afkrijgt". Bongers: „Ik ga geloof ik maar in die trui slapen vannacht, nee ik kijk wel uit, misschien slaap ik wel in de witte pyjama van Piet de Wit met de regenboog erop. Ja, die heeft zijn zus gemaakt". Weer keek Bongers naar zijn trui, „de" trui en hij dacht aan de lange dag, die een nieuwe wereldkampioen beleeft voordat hij zeker is van zijn titel. Zelfvertrouwen De zege op de Australiër John Bijlsma in de halve finale had hem het volle pond aan zelfvertrouwen gegeven, want dat zelfvertrouwen had een dauw gekregen, 's middags toen hij bij het rusten woelend en woelend uit bed gevallen was. Het maakte een eind aan de verwarde visioenen die als demonen op hem af waren gekomen tijdens dat half slapen, half waken. Bongers stond op, hij had pijn aan zijn dijbeen. Hij riep om de kleine Moos Bremer. De jongen die wereldkampioen zou wor den werd bang. Die pijn in zijn been Bremer masseerde en praatte. Het ging over, maar pas op de fiets tegen Bijlsma ebde de angst om dat onbekende, dat een droom in een nachtmerrie kan veranderen weg. Hij ging weer fijn. De voorsprong graoeide snel en werd zo groot, dat hij bijna terugtrappend zoals hij noemde kon finishen. Maar het was wel een heel slecthe tijd geweest zeker, zei Bongers tegen Derksen, toch weer onzeker. „Zoiets van 5.10 zeker?" Het was 5.2 Op dat moment (aldus de uiterst ner veuze Derksen) wist ik dat hij de vorm had. Op dat moment ook zat de 25- jarige Mogens Prey, die drie maal vierde was geworden en zijn beste tijden in 1964 liet neerschrijven, te trillen. Frey had zich leeg moeten rijden om Juri Daler in een hyper- spannende race achter zich te hou den. Bongers had wat loerend vanaf de home-trainer in een hoek van het middenveld gekeken. Bongers ging, na zijn bepaald niet slopende halve finale naar beneden, naar de cabine. Moos Bremer waste hem af met alcohol, masseerde hem wat, praatte weer, praatte, want een kandidaat voor een kampioenschap moet afge leid worden, anders stikt hij in zijn gedachten en wordt zijn concentratie aangetast. Hein van Breenen. zoals vroeger onbetaalbaar als gangmaker, zette Bongers op de fiets. Met Van de Ruit en Van Breenen dook Bongers de schaduwpartijen in achter en rond het stadion. Ver van het gewoel van de supporters die met bussen tegelijk zeer luidruchtig gearriveerd waren en dat wel wilden weten ook. Daar, buiten de kuip van het stadion, ging Van Breenen aan het praten. Zo maar wat, van alles, zoals: „Weet Je nog Gert, dat we daar en daar zo gelachen hebben", „weet je nog Gert Maar daar was ook de als een giftige pijl aankomende zin: „Gert je moet nu revanche nemen voor Frankfort vorig jaar". Dat was een raak schot. Want vorig jaar was Bongers gepasseerd voor de ploeg achtervolging en dat had hem ver schrikkelijk dwars gezeten. Daarna dan kwam het grote moment steeds dichterbij. De tunnel in. naar boven. De trap op, op dat moment stijl en moeilijk te beklimmen als een col van de eerste categorie. Moos Bre mer duwde hem met beide handen omhooe. Bongers was stil. Bekende Jan Derksen na afloop: „Ik schrok me dood toen ik je zag. Ik dacht, zou je wat mankeren, maar ik durfde het niet te vragen. Ik had Gert nog nooit zo gezien, anders praatte hij altijd luchtig". Maar ook nu, bekende Bon gers, bekroop hem weer de idee: ..Ik kan het niet". De twijfel van een kampioen die op het ogenblik van de start zo alleen, zo verschrikkelijk alleen is. Maar Van Breenen had alle krachten die in oranje trainings pakken rondliepen opgetrommeld langs de baan. „Help, Gertie langs de kant jongens". kon geen woord uitbrengen. Later klonk het schor uit zijn mond: „Kijk hem nou. die Gert". Bongers werd omhelst door zijn oom („die is hele maal gek van de wielersport"). Bon gers werd besprongen door wilde supporters die de baan oprenden. Hy reed naar zijn meisje op de ere-tribune. Daar gingen ook de bloemen naar toe. En vader Bongers, tijdens.de hul- digings-ceremonie? „Fijn, voor die Jongen van me, ik heb hem vanaf zijn 15de jaar geholpen met fietsen. Ik heb hem 's morgens vroeg op de fiets gezet, als het 20 graden vroor. Ik heb zijn voeten in plastic gesto ken „Ja, ja". Hij begreep dat er een periode voorbij was. Gert is wereld kampioen. Nu nog amateur, maar straks, als er goede contracten ko men met de zekerheid van zes- daagses, zal hij als prof gaan rijden. „Zo gaat dat, ik moet mijn kansen toch wel grijpen". Buiten, bij de piste stonden ze te wachten, manager Van der Ende van Caballero, de Gazelle-rijwielfabrikant en ploeglei der Ton Vissers van Willem 2. Binnen, in de cabine, zweefde Bongers nog op de wolk van het Waarheid En toen dan kwam het moment van de waarheid, het moment dat hij honderden keren tevoren had door gemaakt. Bongers vertrok goed maar Frey was iets sneller. Dat duurde slechts één ronde. Toen had de Ne derlander zijn geweldige cadans, ge bouwd op de basis van een enorme wilskracht, te pakken. Zijn overwin- nigsspoor trekkend door de goiven van aanmoedigingen van het dolle publiek raasde hij naar de wereld titel. Een knal. Afgelopen. Een heel Jaar van spanning en inspanning was weggeschoten. Het kan niet, het kan niet, bonkte het door zijn hoofd Bongers schudde van nee. huilend. Hy kon zijn emoties niet de baas, hij die een nuchterling uit het oosten des lands was genoemd. Derksen Nu al zes (Van onze speciale verslaggever) Onverwacht nog heeft Noppie Koch zijn record „finalisten-creëren" ver beterd. Toen Koch gisterochtend de Zwitser Herger als 5de man na De Wit (Nederland), Weil (West-Duits- land). Proost (België) en Raynal (Frankrijk) naar de eindstrijd had geloodst, was het karwei normaal voor hem gedaan. Maar sportcom- missielid Zwartepoorte. leider van de Nederlandse stayerij. droeg de Utrech ter ook nog op om Cor Groenewegen. die in zijn rit zo jammerlijk door Pelser en diens motor in de steek was gelaten, in de finale te brengen. Pelser was ermee akkoord gegaan: „Koch is beter dan ik. Maar dan moet ik Groenewegen wel in de finale mogen rijden". Dat werd natuurlijk goed gevonden en dus voerde Koch Groenewegen, die ook nog het voor deel van de eerste plaats had geloot, in ijltempo naar de zekerheid van de eindstrijd. Met drie ronden voor sprong finishte Groenewegen. Zwartepoorte zei ervan„Had Koch maar een heel brede motor, dan kon hij drie man tegelijk achter zich aan nemen". Nederland heeft zijn drie vertegen woordigers in de finale, die zondag wordt gereden. Van dit finale zegt Zwartepoorte: „Van de eerste twee plaatsen voor Nederland zyn we praktisch zeker. Ik zou het zo fijn vinden als we een, twee en drie zou- CIJFERS VAN AMSTERDAM Achtervolging amateurs. Halve finales: eerste serie: 1. Frey (Den.) 4 min. 57.95 sec. (gem. 48.338 km/uur), 2. Daler (Tsjech) 4 min. 58.11 sec. Tweede serie: 1. Bongers (Ned.) 5 min. 02.62 sec. (gem. 47.587 km/uur), 2. Bijlsma (Austr.) 5 min. 06.92 sec. Finale: 1. (en wereldkampioen) Bongers (Ned) 4 min. 57.00 sec. (gem. 48.484 km/u), 2. Frey (Den) 4 min. 59.84 sec. Derde en vierde plaats: 1. Daler (Tsjech) 5.00.20, 2. Bijlsma i Austr) 5.02.74. Sprint amateurs: 1. (en wereld kampioen): Moreion (Fr)„ 2. Tren- tin (Fr). 3. Borghetti (It), 4. Turrini (It). Amateurs stayers (50 km)Twee de herkansingsrit: 1. Groenewegen (Ned) achter Koch in 36 min. en 39.39 sec, 2. Crowe (Austr) achter Walrave op 1700 meter, 3. De Vle- mincx (Belg) achter Lorenzetti op 2460 meter, 4. Boeye (Belg) achter Van Rosy op 2600 meter, 5. Julia (Sp) achter Blanc-Garin op 3290 meter. VOEDZAAM MAA"^ «9 t> nivvzaaoA" ZEVENTALLEN VOOR LEIDERDORP Voor het Nederlandse walerpolo- team. dat op 2 september in „De Does" in Leiderdorp tegen de Ver enigde Staten uitkomt, zijn de vol gende spelers geselecteerd: Feike de Vries (Neptunus Amersfoort), Joop Schmidt (De Meeuwen), Fred van Dorp (AZPC), Hans Hoogveld (Nept. Amersfoort), Hans Wouda (Meeu wen). Hans Nolting (DJK) Bart Bon gers (ESCA). Wim Hersen (De Rob ben), Tom Schmidt (De Meeuwen), Lou Geutjes (Nept. Amersfoort), Ni co- van der Voet (Zian). Vóór deze interland ontmoet de Ne derlandse Jeugd de Tsjechische ploeg Slavia Praag. Uit de volgende spe lers zal de ploeg worden samenge steld: Van de Schilden (Zian), Walter (DJK), Koster (De Meeuwen), Veer (Zian), Schouten (Rotterdam), Van Esch (TAC), Leijssenaar CtlJ), Swa- german ('t IJ), Niehof (Zian), Bus (ESCA), Van Vuurden (ESCA). De cyfers van sporttoto 2 van het afgelopen weekeinde luiden: aantal deelnemers: 524.545: bruto inleg: f. 716.319.60; pry zenbedrag: f. 236.386 Eerste prijs: f 130.012,30, zeven mel dingen van 13 punten, uitkering per kolom: bruto f 18.573,20. Tweede prijs: f 70.915,80, 174 meldin gen van 12 punten, uitkering per ko lom: bruto circa f 407,60. Derde prijs: f 35.457,90, 400 meldin gen van 9 punten, waarvan twee met twee kolommen, uitkering per ko lom: f 88,40. In Barcelona Poloteam gelijk tegen Zweden In zyn eerste wedstrijd voor het zeslanden waterpolo-toernooi, dat vrijdag in Barcelona is begonnen, heeft het Nederlands zevental met 33 gelijk gespeeld tegen Zweden. Spanje zegevierde met 53 over Groot-Brittannië, terwijl West-Duits- land België met 1—0 ver-sloeg. W ereldkampioen Gert Bongers huilt, baancoach Jan Derksen lacht ...De spanning is geweken. Hornetklasse Titel voor Bishop De Engelsman Doug Bishop is vrij dag op het IJsselmeer voor Muiden wereldkampioen in de Hornetklasse geworden. Hij finishte in de vijfde en laatste race niet, toen het vast stond dat zijn landgenoot en enige overgebleven concurrent, McKenzie, niet verder zou reiken dan een twaalfde plaats en hem de titel daar door niet meer kon ontgaan. De deel nemers moesten overigens drie uur wachten voor zy konden starten voor de laatste race. Dat was het gevolg van een periode van windstilte en mist. Bij een windkracht van aan vankelijk slechts één meter per se conde nam de Engelsman Jardine direct na de start de leiding om deze niet meer af te staan. De Nederlan der Lodewijks eindigde op de vierde plaats. In de eindrangschikking werd hij zesde. (Van onze speciale verslaggever) Habituees noemde de wereldkam pioen bij de amateursprinters Mo reion zichzelf en zijn vriend en me deflatbewoner Pierre Trentin. Te recht. want dit Franse duo voert al vier jaar een sur place uit op het hoogste sprintersniveau. In San Se- bastiaan werd 't even een tegen valler, nadat Trentin het jaar daar voor de titel had gegrepen, omdat Phakadze toen wereldkampioen werd, maar daarna, in Frankfurt en nu in Amsterdam, was er nie mand die in feite in de buurt van de twee vrienden kon komen. Mo reion behield de wereldtitel nadat het Franse kampioenschap volgens plan bij Trentin was terechtgeko men. Tenslotte moet de buit ver deeld worden. Trentin, houder van een snelheidsre cord op de 500 meter overdekte ba nen, had er 's middags eigenlijk wat anders over gedacht. Hij vond dat hy nu weer aan de beurt was voor een regenboogtrui, zeker nu hij de een kilometerrit in een fias co had zien eindigen. Er was wat ruzie maar die werd bijgelegd. En zo kon het dan weer gebeuren dat het tweetal onmiddellijk na de tweede finaleritzege van Moreicn de armen om elkaar sloeg. Het karwei tot de meerdere glorie van Frankrijk was weer plat. Om in de finale te komen had More- Ion geen enkele moeilijkheid be hoeven te overwinnen. Hij versloeg de Italiaanse kampioen Turiini die bij verscheidene onregelmatige voorronden betrokken was geweest, zonder moeite. Trentin had het wel even lastig, omdat hy de za - ken tegen de tweede Italiaan Bor ghetti wat te licht opnam. Hij wil de het toen forceren en werd in de tweede rit gedeklasseerd. In de belle was hy heer en meester. Bor ghetti eindigde als derde. Voor de amateursprinters is er wei nig hoop dat zij binnenkort van Moreion en Trentin verlost zullen worden, want de twee door de Franse wielerbond betaalde ama teurs (jazeker) hebben het ^eel te goed. Zij gaan in ieder geval naar Mexico. Dat moet van generaal De Gaulle. En daarna zullen zij eens over een profcontract denken, als er tenminste een wielerhal in Parijs komt. Bij de dames waren de Russische sprintsters veruit het sterkst. Sa- vima, Kiriohenko en Ermolaeva be reikten de halve finales, waarin ook de Frangaise Gaille uitkomt. Zij is kansloos voor de titel. (Van een speciale verslaggever) Blackpool, vrijdagavond Ada Kok, de personificatie van het Nederlandse zwemmen in het buitenland, heeft in het zout waterbad van Blackpool de absolute hegemonie op de vlinder slag voor zich opgeëist. De 20-jarige Amsterdamse deed buiten het programma van de landenwedstrijd Groot-Brittannië Nederland om een aanval op het wereldrecord op de 220 yards, het enige van de vlinderslagafstanden dat aan haar record verzameling ontbrak. Ada Kok's aanval slaagde, geheel onverwacht, in dubbel op zicht, want haar tijd (2.21.0) betekende ook een verbetering van het 200 meter-record, dat zij in Groningen tijdens de Ne derlandse kampioenschappen had gevestigd. NOPPIE KOCH den worden. Dat kan gemakkelijk". Overigens heeft Koch gisteravond weer een nieuwe klant gekregen: Ti- moner. Hij rijdt de herkansing van de profs achter de Nederlander. Dat kan dan nummer 7 worden van de Koch-finalisten. Voor Ada, die drie jaar geleden hetzelfde bad met 1.05.1 nieuwe we reldrecords vestigde op de 110 yards en 100 meter, een jaar later in Boe dapest het wereldrecord opvijzelde tot 1.04.5 en die bij de nationale kampioenschappen in Groningen in 1967 haar eigen inmiddels weer ver beterde wereldrecord op de 200 m bijna drie seconden scherper stelde (2.22.5), was de 2.29.9 waarmee de Canadese .Mickey Mouse" Elaine Tanner sedert vorig jaar recordhoud- houdster was, een gemakkelijk doel wit. De wetenschap dat zy zeven se conden mocht verliezen op haar „Groningen-tijd" maakte het zwem men gemakkelijk. De onzekerheid over het wel of niet slagen van Ada's „uitstapje" naar de ongebruikelijke marathon op de zichzelf al ongebrui kelijke yards-afstanden bleef echter lang bestaan. Daar was allereerst de grotere afstand (220 yards is onge veer 116 centimeter meer dan 200 meter), verder het zoute water, dat het drijf vermogen vergroot maar de ogen irriteert, de spiegelgladde, nau welijks zichtbare wand bij het keer- punt en bovenal het feit dat de Am- sterdamse al eerder op de avond voor i de punten had moeten zwemmen op de 110 yards vlinderslag. Op het openingsnummer van de interland wedstrijd werd zij flink opgejaagd door de Britse Margaret Auton, die met 1.08.8 Nederlands tw#ede zwem ster Nel Bos (1.09.1) zelfs naar de derde plaats verwees. Er lag slechts tachtig minuten tussen Ada's eerste en tweede start. Voldoende voor een nieuwe recordexplosie? Afdoend hadden de drie zwemsters, die Ada secondeerden, al eerbiedig ruimte gegeven. Op de terugweg schalden de aanmoedigingen van coach Kerkho ven over het water. Het tweede keer punt: een blik op u'e stopwatches, 1.07.3, bijna anderhalve seconde snel ler dan de tussentijd in Groningen. De langs de bassinrand meerijdende televisiecamera verloor haar geen seconde uit het oog. Wéér een keer punt en toen kwam de vernietigende eindsprint. De machtige klap tegen het bord van de Gatsometer besloot de race. Hangende in een paal van de televisie-stellage schreeuwde Kerkhoven haar toe: „2.21 rond, een nieuw wereldrecord" Ada trok de j badmuts van haar hoofd, keek ver- j baasd rond en vroeg „echt"? Er was echter geen twijfel moge lijk. De Gatsometer gaf 2.21.04, de drie tijdwaamemers vergeleken de horloges en zagen met één blik dat zij dezelfde tijd hadden opgenomen: 2.21.0. Op hetzelfde moment speel den zich in het bad in Blackpool de gebruikelijke taferelen van juichende officials en iedereen zoenende men sen af. De landenwedstrijd verliep minder gunstig. Na de eerste dag leidt En geland met 48 tegen 34 punten. Ada zelf gaf het afdoende ant woord. Uiterlijk onbewogen, maar in wendig tot het uiterste gespannen („Nou, m'n tikkertje ging flink te keer") stond ze op het startblok. De schrijfmachines van de journalisten langs de bassinrand zwegen. Het startschot klonk. In een prachtige glijvlucht schoot Ada het water te gemoet, op weg naar weer een on gelofelijke prestatie. Bij het keerpunt Uitslagen 110 yards vlinderslag dames: 1. Ada Kok (Ned.) 1.07.1; 2. Margaret Auton (G.B.) 1.08.8; 3. Nel Bos (Ned.) 1.09.1; 3. Ann Bamer (G.B.) 1.10.1. 1650 yards vrije slag heren: 1. Dick Langerhorst (Ned.) 17.56.8; 2. Ian Bangster (G.B.) 18.06.4; 3. Johap Schans (Ned.) 18.12.2; 4. Tony Wil liams (G.B.) 18.20.9. 220 yards rugslag heren: 1. Bob Sdhoutsen (Ned.) 2.19.0; 2. Neil Jackson (G.B.) 2.19.8; 3. Rinus van Beek (Ned.) 2.20.2; 4.Clive Rushton (G.B.) 2.22.4. 110 yards rugslag dames: 1. Jannet Franklin (G.B.) 1.09.8; 2. Sylvia Piatt (G.B.) 1.10.4; 3. Coby Buter (Ned.) 1.10.6: 4. Coby Sikkens (Ned.) 1.11.2. 220 yards vlinderslag heren: 1. John Thurley (G.B.) 2.13.2; 2. Martin Woodroffe (G3.) 2.14.6; 3. Elt Drenth (Ned.) 2.19.6; 4. Paul Daalen (Ned.) 2.25.3. ADA KOK hegemonie op de vlinderslag 110 yards vrije slag dames: 1. Alice Jackson (G.B.) 1.02.8; 2. Pauline Sil- lett (G.B.) 1.03.9; 3. Nel Bos (Ned.) 1.03.9; 4. Corrie Mulder (Ned.) 1.04.8. 4 x 220 yards vrye slag heren: L Groot-Brittannië 8.23.3; 2. Neder land 8.24.3. 4 x 110 yards vrije slag dames: 1. Groot-Brittannië 4.15.0; 2. Neder land 4.16.7.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6