at Stemming op de Leidse veemarkt iets minder Experimenteel kerkewerk Een op vier van de huidige Nederlanders krijgt kanker ours Ondanks goede aanvoer Diploma's voor het bouwbedrijf G.R.- HUISVUILQIENST Langdurige research nodig ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ondanks goed en ruime aanvoe ren en een goed marktbezoek was gisteren de stemming in de handel óp de Leidse veemarkt toch weer iets minder dan verleden week. Behalve de vette kalveren en fokschapen, die stijvere prijzen te zien hebben ge geven, konden in andere sectoren de prijzen van vorige week ternauwer nood worden gehandhaafd. Over het geheel genomen had de handel wel een redelijk verloop maar kwam daar toch niet ver bovenuit. Bij het rui me aanbod in de sectoren slachtvee, blijkt overduidelijk dat de vraag steeds meer gericht is op goede kwa- liteits vleesdieren, die hun weg al tijd weten te vinden en prijshou dend blijven. Het min of meer slechtere verloop van de handel wordt daarom het meest waargeno men onder de mindere kwaliteiten. De totaal aanvoer bedroeg 3299 dieren. Gebruiksvee De aanvoer in deze afdeling was niet veel minder dan verleden week. Ook de handel vertoonde over het geheel genomen weinig verandering, De sector melkvee had een goede be langstelling en gaf wat meer handel te zien. De bijzonder goede grasgroei bevorderde de kooplust. Bij een rede lijke handel bleven de dieren dan ook goed prijshoudend. In de sec tor varekoeien echter kwam de han del nog steeds niet boven het stem pel matig uit. Eerste en goede kwa liteiten waren goed en prijshoudend te plaatsen maar de mindere soor ten waren moeilijk te verkopen en lagen lager in prijs. Onder de aan voer bevond zich geen topklasse. Notering: melk- en kalfkoeien van f925,- tot f 1.225,— en f 1.525,- vare koeien van f 560,— tot f 900,-- en f 1.300.— Vette koeien De ruime aanvoeren van de voorgaande weken werd nog weer overtroffen. Hoewel de kooplust en afname niet veel minder waren, had de handel toch een ietwat gedrukte stemming. Steeds meer blijkt, dat de de vraag zich voornamelijk richt op de goede kwaliteits vleesdieren. Aan vankelijk vrij vlot voor de beste kwa liteiten, had de handel toch nog een redelijk verloop. Voor de mindere kwaliteiten en incourante dieren, die zelfs moeilijk te verkopen waren, liep de handel traag af. Hoewel de note ring van vorige week kon worden gehandhaafd, lagen de prijzen zeker niet hoger. Netering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3,35 tot f 4.- er f 4,35, slachtstieren van f 4,- tot f 4,20 en f 4,35, worstkoeien van f 3,10 tot f 3,30. Vette kalveren Bij een goede aanvoer ook een re delijke handel. Toch liep het ook hier niet helemaal naar wens. De beste kwaliteiten, waarvan er gelukkig ge noeg waren, werden er uitgpikt en vlot verkocht maar voor de mindere kwaliteiten liep de handel strekzaam af. Het accent kwam dan ook weer op de kwaliteiteiten te liggen, want over het geheel trokken de prijzen toch weer iets aan. Notering per kg. levend gewicht: van f3.30 tot f3.60 en f3.80 enkele prima dieren boven notering tot plm. f 3,85. Wolvee Hoewel iets minder dan vo rige week toch weer een ruime aan- en voor de vette lammeren een goede en prijshoudende'handel, maar waren deze dieren zeker niet duur der. Veel topkwaliteiten waren er ditmaal niet bij. Voor de vette scha pen was de handel minder en maar matig. Ondanks een betrkkelijk klei ne aanvoer waren deze dieren moei lijk te verkopen by lagere prijzen. De fokschapen, die voor de tijd van het jaar in ruime mate w aangevoerd, gaven weer een ople vende belangstelling te zien. De han del was goed en de prijzen behoor lijk stijver. Mooie jonge fokdieren gingen aan de top zelfs voor prijzen van f 155.- k f 160,- van de hand Noteringvette schapen van f 85,- tot f 105,- enf 115,-, vette lammeren van f 95.- tot f 125,- en f 145,- slechts een enkel klein koppel zware lam meren boven notering tot plm. f150,-, fokschapen van f 115,- tot f125,- en f145,-. Varkens ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. aanvoer in de afdeling varkens fok en mesterij was bijzonder en waren het vooral de biggen die de markt overheersten. In de handel was echter geen stemming te brengen. De kooplust was minder waardoor niet altijd een verklaar- reden is op te geven. Mogelijk de prijs van slachtvarkens te rughoudend werkte. De handel bleef uitgesproken lui bij moeilijk staan de prijzen. Notering: drachtige zeugen van f 375,- tot f 400,- en f 450,-, schram- en van f90.- tot f 100.- en f115,-, ggen van f60,- tot f65,- en f75,-. De .handel in slachtvarkens vol deed in de afgelopen week niet aan de verwachtingen. De binnenlandse handel bleef kalm en ook de afname voor de export was nog te weinig. De prijzen kwamen daardoor maar wei nig hoger te liggen. Prijs per kg levend gewicht Lichte slachtvarkens van plm. f 2,05 tot f 2.10, lichte slachtzeugen van plm. f 1,60 tot f 1,68. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf heeft in de afgelopen weken in Leiden en Katwijk examens afge nomen voor het diploma gezel en voor het diploma aspirant gezel voor diverse bouwberoepen. De voorzitter van de plaatselijke Vakopleidingscommissie Bouwbedrijf, de heer C. Meerburg uit Leiderdorp kon gisteravond in de Chr. L.T.S. lan de Waagenaarlaan in Leiden tan de volgende kandidaten diplo- na's en prijzen uitreiken: Voor aspirantgezel timmeren: C. L. van Berkel, R'veen; J. v. d. Boon; W. de Bruin, Noordwijk; K. Dubbelaar (prijs), Katwijk; C. J. Dongelmans, Wassenaar; Chr. v. d. Geer, Voorhout; J. R. v. d. Haak, Noordwyk; J. Heeringh, R. Hoek, bei den Leiden; J. Hogenelst, Noordwijk; C. de Jong (prijs), W. H. Kerkvliet, beiden R'veen; P. Kort, Rijnsburg; H. A. v. d. Krogt, Z'woude; J. A. M. Lelieveld, Stompwyk; Th. v. d. Mark, Katwijk; G. Molkenboer (prijs) Lei- muiden; M. Parlevliet, Katwijk; A. Pouw, J. J. M. Verdel, beiden R'veen; P. Schellingerhout, J. L. v. Zeist, bei den Leiden; J. Ravensbergen, Ryns- burg; Ph. Beekman (prijs) Leiden; P. Bekker, Katwijk a. d. Ryn; P. v. Bostelen, Leiden; H. P. C. Bouw meester. Nw. Wetering; W. C. Haas trecht, T. G. Hey'ns, H. Holverda, allen Leiden; A. J. van Kapel, Zoe- terwoude; W. J. van Kesteren, Lisse; J. La Lau, Leiden; Th. v. d. Meer, R'veen; W. v. d. Meij, Koudekerk; ADVERTENTIE Wie wil er nog een fijne vakantie bespreken? aantal piekfijne vakantie- petto voor U. Ja, zelfs in het hoog- i is er nog keus. Maar de late beslissers van dit jaar moeten er dan nu wel vlug bij zijn, want ook Eltours raakt uitverkocht. Wij hebben gelukkig nog wat ach. ter de hand weten te houden: voor nieuwe klanten; die hebben wij nog zo graag en daarom geven wij ook nog zo'n uitgebreide service in va kantie-reizen. Komt U maar even langs in onze (kleine) kiosk; wij vertellen U er graag alles over. Kiosk Stationsweg/hoek Morssingel Leiden Telefoon 01710—26960 H. Ouwerkerk (prijs), P. de Ru, bei den Leiden; J. M. de Ruiter, Voor schoten; A. Sira, Leiden; S. Verbeek. Sassenheim; J. H. Verbij, Leiden; F. J. Wassenaar, Oegstgeest; K. van Winkel; P. A. Witteman. Afgewezen 12. Geslaagd voor aspirantgezel met selen: G. M. Borst, Leiderdorp; J. C. Duivenvoorde, Voorschoten: G. Esveldt, Leiden; A. P. C. v. Herk, Wassenaar; M. de Heus, Leiden; J. G. van Kints, Ter Aar; C. C. M. Knynenburg (prijs) Wassenaar; C. Kop, Leiderdorp; R. Kramer, Leiden; M. van der Niet (prijs) Noordwyk; P. de Rooy, Aarlanderveen; W. J. M. van Ryn, Leiden; P. J. M. van Vel- zen. Koudekerk/Rijn; J. G. v. d. Wal, Leiderdorp. Afgewezen: 5. Geslaagd voor Gezel timmeren: J. H. Cramp, Leidschendam; J. de Groot, Zoeterwoude; A. M. Hooger- vorst, Nieuwveen; F. de Jong, Al phen a. d. Rijn; G. P. Koek, Zoeter woude; J. J. M. de Koning, Alke made; J. C. v. d. Lans, Sassenheim; J. v. Leeuwen (prijs) Bodegraven; J. G. M. Matze, Sassenheim; H. J. C. Mens, Den Haag; C. P. Ooijendyk, Leiden; P. Overvliet, Alphen a. d. Rijn; F. A. A. Reuser, Sassenheim; J. v. Ryn, Woubrugge; A. G. v. d. Steen, Wassenaar; L. B. Volwater, Oude Wetering; P. M. v. d. Werf, Alphen a. d. Rijn; H. van Beelen, Noordwyk; C. J. Blom, Sassenheim; Ch. S. Cramer, Noordwijk; Th. Hal verhout, Leiden; W. van Harskamp, Lisse; J. Houwaard, Katwijk; G. v. d. Linden, Leiden; R. A. van Meygaar- den, Den Haag; J. D. P. Möllers (prijs), W. F. Smittenaar, W. J. Staphanus, allen Leiden; H. Wolt- haus, Rijnsburg; D. Zwitser, Katwijk; J. L. Egmond, Wassenaar. Afgewezen: 22. Voorts zijn in Katwijk 41 kandi daten geslaagd voor het examen as pirant gezel bouwtimmerman. Twee werden er afgewezen. Van de vijf kandidaten voor het examen „voegen" slaagden de heren W. J. M. Oudshoorn, J. E. M. v. d. Star en H. C. J. van Brakel, die alle drie een prijs kregen. De heer Meerburg drukte de aspi rant gezellen op het hart om zich voor decursussen voor gezel op te geven. Met betrekking tot de jeugdwerk loosheid merkte hij op dat er in Lei den en omgeving nog wel voldoende werkgelegenheid is. Van de 200 leer lingen die dit jaar de L.T.S. hebben verlaten, zyn er al 190 geplaatst. Ook de overige tien zullen eerstdaags werk hebben, wist de heer Meerburg I te vertellen. Leidenaartje in radio-programma Aan het KRO-radioprogramma „Sta-p-af", dat maandagmiddag van 5.10 tot 6 uur wordt uitgezonden werkt onder andere de 12-jarige Jan Willem Schute uit Leiden mee. „Sta-p-af" is een jeugdprogramma waarin Jan Willem piano speelt. Jan Willem, die nu in de eerste klas van het StedelijkGymna sium zit, schreef anderhalf jaar geleden op een op roep voor een auditie voor jongeren. In oktober 1966 moest hij komen voorspelen. In april van dit jaar werden de opnamen gemaakt, waar voor hij iets speelde van Ruyneman, Godard en van Zipoli. Verder wordt o.a. aan dit programma medewer king verleend doo-- Trudie Nijssen uit Nieuw Vennep en door Ineke van Dijen uit Waddinxveen. Nieuwe vormen In het komend seizoen zal door dr. P.L. Schoonheim en zijn medewer- kersgroep nog meer dan vorige ja ren het experimentele karakter van het experimentele kerkewerk te Lei den geaccentueerd worden. In het zondagmorgengesprek in de Gehoor zaal op 3 september wordt de be zoekers gelegenheid gegeven onder werpen van eigen keus ter sprake te brengen. Gezien de animo waar mee aan deze vorm v. meningsuiting wortd deelgenomen, zal op de eerste bijeenkomst in september een aantal Leidenaars uit verschillende fucties en beroepen aanwezig zyn om de bezoekers zoveel mogelijk deskun dige antwoorden te garanderen. Nieuw is een serie woensdagavon den in het gebouw Breestraat 19 waarop schrijvers over hun boeken zullen spreken. Een tweede serie avonden geeft ge legenheid kennis te maken met ver tegenwoordigers van een aantal ker ken. Uitgenodigd zyn de Leidse voor gangers van de Lutherse kerk en van de Oud Katholieke kerk. Bisschop Dionisios van de Russisch Orthodoxe Maandag: Rijnsburgerweg. Terweepark, Boerhaavelaan, Ma- riënpoelstraat, Kagerstraat, Bra semerstraat. Zweilandlaan, Van Swietenstraat, Faljerilstraat, Houtln., Antonie Duycklaan, Van Beuningen- laan, Van Slingelandtlaan, Johan de Wittstraat, Johan van Oldenbarne- veldstraat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Rood- borststraat, Merelstraat, Wassenaar- seweg, Leeuwerikstraat Dinsdag: Herenstraat, -Prin ses Wilhelminastraat, Bloemis tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, Pieter de la Courtstraat, Koningin- nelaan, Acaciastraat, Tulpenstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Donderdag Stationsweg. Paviljoenshof, Stationsplein, Mors singel, Pesthuislaan, Piet Paal tjespad, Morsweg, Paul Krügerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v. d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rijn- zichtstraat, De Wetstraat, Reitastraat, De la Reystraat, Pretoriusstraat. Cronjéstraat. Vrijdag: Schelpenkade. An- Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwken- straat, Valdezstraat, Stadhoudersin., Magdalena Moonstraat, Drie Ocio- berstraat, Duivenbodestraat, Staal- wijkstraat, Buitenruststraat, Kastan jekade, Meidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, Daliastraati Anjelierstraat. De catechisaties van dr. P. L. Schoonheim worden in het komend seizoen gehouden in het gebouw Breestraat 19. Dinsdagavond 5 sep tember tussen half acht en half tien kan men komen voor kennismaking en aanmelding. Drie groepen zullen worden gevormd, nl. voor de leeftijd vanaf 14 jaar, voor de leeftijd vanaf 17 jaar en voor ouderen, ook gehuw den. Op deze catechisaties wordt uit sluitend de gespreksmethode ge bruikt. Het is mogelijk uit belangstel ling, ook als niet-kerklid, deel te ne men. Over het algemeen wil experi menteel kerkewerk informatie zon der persoonlijke verplichtingen ge ven. Dit blijft één van de voornaam ste principes van dit werk Koning Constantijn van Grie kenland en Koningin Anne Marie hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het gebouw van de Ver. Naties in New York, waar zij werden verwelkomd door secreta ris-generaal Thant. Afscheid en installatie bij Leids G.A.B. Zoals het LD al schreef, zal de heer J. Sjoerds als directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau afscheid ne men van Leiden wegens zijn vertrek naar Eindhoven. In verband hiermee wordt maan dagmiddag om half vier op het Gew. Arbeidsbureau een samenkomst ge houden, waarbij tevens de nieuwe directeur, mr. M. G. van Rijswijk wordt geïnstalleerd. Deze bijeenkomst zal oa worden bijgewoond door de heer Boom hoofd inspecteurdirecteur van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland. Geldlening en verkeerslicht in Leidse raad Aan de punten, die de Leidse ge meenteraad op 4 september te be handelen krijgt, zijn er enige toege voegd. Zo stellen B. en W. voor van de Bank voor Nederlandse gemeen ten een geldlening te aanvaarden van viermiljoen gulden tegen 6'4 procent. De terugbetaling dient te geschieden in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in septem ber 1968. Het bedrag van vier miljoen is bestemd voor consolidatie van vlottende schuld. Voorts wordt voorgesteld negen leden te benoemen van de commissie voor de bedrijfstechnische school voor individueel technisch onderwijs. Het transportabele verkeerslicht, waarmee de laatste maanden proe ven zijn genomen op de Rijnsburger weg bij de uitgang van het Acade misch Ziekenhuis heeft zeer goed voldaan. B. en W. stellen op grond daarvan voor. het verkeerslicht aan te kopen voor 17.000 gulden en daar bij nog eens 400 gulden te bestem men voor de inrichtig van een transportwagen. Operette Wiener Blut" in Schouwburg CS De Hoofdstad Operette zal op za terdag 9 september een voorstelling geven van de bekende operette „Wie ner Blut", van Johann Strauss, in de Leidse schouwburg. Aan deze operette werken o.a. mede: Lizzi Sohöffmann, Claire Clairy, Antonia Galli. Herman Vals- ner, Rudolf Vogler, Frits Silberbauer, Franz Stanner en Karl Frey. Tevens zijn enkele gasten geëngageerd, n.l. Apioni Wink en Ava Lindvist. De regie is in handen van Walter Kochner. Wedstrijden brandweren Op zaterdag 23 september zullen de brandweerkorpsen uit Zevenhui zen, Moerkapelle, Oud-Verlaat, Gou da, Reeuwijk, Capelle aan den IJs- sel, Boskoop, Nieuwerkerk aan den IJssel en Waddinxveen hun krachten met elkaar meten In Waddinxveen. Tijdens zijn bezoek aan de West trok minister Bakker (twee de van rechts), vergezeld door gouverneur De Vries van Surina me, het veld in om de groei en bloei te bekijken van bb&TVen. de Surinaamse naam voor bananen. Installatie van districtshoofd Padvinderij De nieuwbenoemde districtscom missaris voor Rijnland van de Ne derlandse Padvinders oubaas K. van Rije zal zaterdag 16 september om half elf des ochtends geïnstalleerd worden tijdens een bijeenkomst in het districtshoofdkwartier aan de Bin nenvestgracht. De installatie zal ge schieden door de waarnemend hoofd commissaris van de N.P.V. hopman ir. FF. Venstra. (Van onze correspondent) Van iedere vier Nederlanders die nu leven krijgt er één kanker bij de huidige stand van zaken op weten schappelijk gebied. Deze mededeling Is gisteren in Amsterdam tijdens een persconferentie gedaan door prof. D. Mühlbock. Volgens een onlangs in Amerika gepubliceerd rapport zullen daar dit jaar 300.000 mensen aan kanker overlijden, terwijl en 890.000 voor deze ziekte onder behandeling staan en 580.000 nieuwe gevallen ontdekt worden. Volgens het rapport zal naar schatting 1 op 4 Amerika nen kanker krijgen. „Het is niet aan te nemen dat de Nederlandse cijfers ver uiteen lopen", aldus prof.; Mühl bock. Na de hart- en vaatziekten heeft kanker zich de laatste jaren ontwik keld tot de belangrijkste oorzaak van sterfgevallen in ons land, ver klaarde de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid dr. R. Kruisinga. „In 1925 stierven er hier 72 mensen aan longkanker. Vol gens de laatste gegevens is het aan tal sterfgevallen dat jaarlijks het ge volg van longkanker is, nu de 4000 ruim overschreden" Internationaal In verband met de toenemende sterfte aan kanker is Nederland en kele maanden geleden toegetreden tot het internationaal centrum voor kankeronderzoek dat in Lyon (Frankrijk) gevestigd is. Maatrege len die de regering op het ogenblik overweegt om het onderzoek naar öc oorzaken van kanker en de bestrij ding van deze ziekte te verbeteren zyn, aldus de staatssecretaris, de bouw van een nieuw Nederlands Kankerinstituut en een grotere coör dinatie van het onderzoek door ver beterde samenwerking tussen het kankerinstituut, de universiteiten, de stichting zuiver wetenschappelijk on derzoek «ZWO) en de stichting toe gepast natuurwetenschappelijk on derzoek (TNO). Op het ogenblik wordt er ruim tien miljoen gulden per jaar aan het kankeronderzoek besteed. Dit be drag zal de komende jaren telkens met tien tot twintig procent ver hoogd worden. Nieuw instituut Zeer binnenkort is de bouwvergun ning voor het nieuwe Nederlandse Kankerinstituut (kosten 40 tot 50 miljoen gulden) te verwachten. Het zal waarschijnlijk gevestigd worden in de omgeving van het gebouw van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Roode Kruis aan de Plesraan- laan in Amsterdam-West. Het Ne derlandse Kankerinstituut is op het ogenblik gehuisvest in het Anthony van Leeuwenhoekhuis, eveneens in de hoofdstad. Behalve Nederland nemen op het ogenblik de Verenigde Staten, Rus land, Engeland, Duitsland, Frank rijk, Italië, Israël en Australië deel in het internationale centrum vjor kankeronderzoek. De directeur van dit centrum, de Britse hoogleraar clr. J. Higginson, is op het ogenblik in ons land om contact te leggen en be zoek te brengen aan het Nederlands Kankerinstituut, het Radiothe.a- patisch Instituut in Rotterdam en het Radiobiologisch Instituut TNO in Rijswyk. Niet vandaag of morgen Prof. Higginson zei van mening te zyn dat kanker in 80 procent van de gevallen veroorzaakt wordt door de biologische omgeving van de mens en voorkomen kan worden. „Het on derzoek is zeer moeilijk. Het gaat om verschillende soorten kanker. We moeten voorbereid zyn op een lange tijd van research voordat tegen een of meer van de soorten iets gedaan zal kunnen worden. Het antwoord, daar moet het publiek goed van doordrongen zijn, kan niet vandaag of morgen verwacht worden".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3