over Vietnam Elf partijen VIETNAM USA risico J)e standpunten in het kort ,eidóe cfcnda effect Rockwells aanhangers telden niet meer dan enkele tientallen MET EEN ENKEL WOORD HAAGS A G E N D PAGINA 2 Er is in en buiten Amerika hier j en daar ongerustheid ontstaan over een nieuwe vorm van „es calatie" (trapsgewijze verheviging) van de oorlog in Vietnam. Het be treft hier de toestemming van Wash ington aan de Amerikaanse lucht macht bombardementen bij de Chi nese grens uit te voeren. Het gevolg daarvan is o.m. geweest, dat er twee toestellen boven Chinees gebied ver loren zijn gegaan, met het voor de hand liggende gevaar, dat China zich meer en meer bedreigd kan gaan gevoelen en tot openlijke in menging in de Vietnamese oorlog neigt. Twee dingen dienen voor een juiste beoordeling van de nieuwe ontwikkeling voorop te staan. Het eerste is, dat de razendsnelle vlieg tuigen een afstand, die op de grond nog vrij groot is. in zeer korte tijd afleggen: tien kilometer in enkele tientallen seconden. Hier ligt het grote gevaar. Een iets te laat begon nen zwenknig brengt zo'n toestel on vermij deiyk boven Chinees gebied. Aan de andere kant en dit in de tweede plaats zit president John son als het ware met zijn neus bo ven op de oorlogshandelingen. Want de communicatie-satellieten maken uiterst snel contact tussen Washing ton en byv. het hoofdkwartier van de luchtmacht in Vitenam mogelyk, niet alleen door gesprekken, maar ook door beelden. Binnen enkele mi nuten na terugkeer van een vliegtuig, dat doelen by Hanoi heeft gebom bardeerd, liggen de foto's van het re sultaat op de tafel van president Johnson. En volgens een recent ar tikel in „.Time" is de Amerikaanse president herhaaldeiyk nauw betrok ken geweest bü het bombarderen van bepaalde doelen, zoals bijv. een krachtcentrale by Hanoi, op slechts enkele kilometers van het huis van president Ho Tsji-minh. De versnel de communicatie (in de ruimste zin des woords) vergroot dus het gevaar van complicaties, maar leidt ander- zyds tot nauwer contact met de po litici in Washington en dus tot grote re voorzichtigheid. Dit laatste vormt nu juist een van de bezwaren van I de z.g. „haviken", dat zyn zy, die de mening huldigen, dat Amerika tot het uiterste moet gaan om het conflict zo snel mogelyk te doen beëindigen. Daartegenover stellen de „duiven", dat Amerika zich al eens eerder ver gist heeft ten aanzien van de ver- moeilijke reactie van de Chinezen. Dat was in november 1950 ten tyde van de Koreaanse oorlog, toen China militair ingreep ofschoon generaal McArthur president Truman had verzekerd, dat de grote buurman zich buiten de oorlog zou houden. En, zo stellen de „doves" verder tegenover de opvattingen van de hawks", wie kan voorspellen of de binnenlandse onrust in China de leiders in Peking niet plotseling naar het ook elders al zo vaak beproefde middel van „af leiding door een buitenlands con flict" kan doen grijpen? (Van onze parlementaire redactie) In het debat over de oorlog in Vietnam, dat tot diep in de nacht uitliep, hebben alle par tijen uitvoerig hun standpunt uiteengezet. Hier volgen ze in het kort. PSP Volgens de pacifist Van der Sptk zyn de Amerikanen erop uit de bur gers van Noord-Vietnam te treffen. Dat biykt uit het gebruik van bom men die niet bestemd kunnen zyn voor militaire doelen. Het is een Amerikaanse oorlog, zei hy, de Zuldvletnamezen vechten nauwelyks. De oorlog is eenvoudig afgelopen als de Amerikanen hun bombardemen ten staken. KVP Volgens de KVP-er Schuyt zouden de Amerikanen opnieuw hun bom bardementen op Noord-Vietnam moeten staken. Nu evenwel zonde: daarby vooraf voorwaarden te stel len. Daarin zit volgens hem een mo- geiykheid voor Amerika om de vi cieuze cirkel van steeds meer geweid en steeds meer tegengeweld te door breken. „Wy zyn ons bewust dat zo'n eenzydige maatregel risico's meebrengt, maar anderzyds zyn wy van mening dat geen poging nage laten moet worden die deze heilloze ontwikkeling zou kunnen door breken". Het Nationale Bevrijdings- front en Hanoi zouden op dat Ame rikaanse gebaar positief moeten rea geren door bereidheid tot onderhan delen te tonen en door matiging van militaire activiteit. vloed te hebben op de beslui tv or- i ming". Niettemin moeten de Amerikanen de bombardementen zyns inziens zonder meer stoppen. Dat is een eei- ste stap op weg naar het verkleinen van het conflict. De heer Bos vtoeg zich overigens af of de regering in Hanoi wel vrede wil, gezien de hal- starrige weigering vredesonder handelingen te beginnen. VVD D'66 „Vóór alles is het thans zaak dat een groot conflict wordt vermeden", aldus drs. Visser (D'66). Neder.J.nd heeft het recht en de plicht zien met de Vietnam-oorlog te bemoeien, om dat by het uitbreken van een groot nucleair conflict de noodlottige ge volgen ook ons raken". D'66 wil dat de Kamer niets na laat dat het conflict kan verzachten. Dat kan het best door een beroep op de VS om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, zei hy. ,.A1 is dit beroep eenzydig, het moet niet temin worden gedaan om een uiter ste poging te doen de verheviging van de stryd een halt toe te roepen". De liberaal Berkhouwer stelde zich achter de Amerikaanse politiek. Hy zei ervan uit te gaan dat de Ameri kaanse wereldmacht erop uit is om op enigerlei wyze een ordelijke we reldsamenleving te bewerkstel 1'gen. „De middelen daartoe zyn, als e'k menselyk werk. niet altoos feilloos" zo zei hy, „maar dat doet aan onze keuze niet af". CPN sturen van de Amerikanen uit Viet nam. De mislukking van de Ameri kaanse Vietnam-politiek staat onoui- stoteiyk vast, zei hy. „Het provoce ren van China" vond hy een reien voor een hoogoplaaiende beweging tegen die politiek. SGP, BP, GPV De heren Van Dis 'SGP), Kronen burg (BP) en Jongeling 'GPV) wa ren het eens met de Amerikaanse po litiek in Vietnam. Volgens hen is het onverantwoord de Amerikaanse troe pen terug te trekken zonder meer, omdat daarmee de bevolking van Zuid-Vietnam zou worden blootge steld aan de wraak van de Vietcoog. PvdA Volgens de socialist Ruygers zou den de Verenigde Staten het voik van Vietnam wellicht veel verder vooruit helpen als het geld dat r.u aan de oorlog wordt besteed voor vreedzame doeleinden zou wor den gebruikt. De oorlog vormt een toenemende belasting voor alle vor men van internationale samenwer king en een bedreiging voor de vre de en de ontspanning in de wereld Er moet het uiterste worden gepro beerd, zei hy. Hy stelde voor dat de VS hun strategie zouden kunnen veranderen van een aanvallende in 4 13 TT, Ieen verdedigende, waarmee het AKI I voortdurend verhevigen van de oor log tot staan zou worden gebracht De heer Boertien (AR) betoogde. I en meteen het gevaar voor een w;.- dat een eenzydlge beoordeling van reldconfllct zou zyn bezworen. Alleen de situatie niet op zyn plaats is. Er de socialist Goedhart was het niet moet gezocht worden naar een poli- i met het fractiestandpunt eens. Vol- tieke en niet naar een militaire op- gens hem zou stopzetting van de lossing, zei hy, waarbij de party en bereid gevonden moeten worden on concessies te doen. Een actief beleid van de Nederlandse regering kan naar zyn mening bydragen tot de oplossing van het probleem. CHU De heer Bos (CHU) bracht te ber de dat Nederland geen invloed op het probleem heeft. „Wij zyn in feite toeschouwers", zei hy. ,„Als je niet daadwerkeiyk meebetaalt en offers brengt mag je niet verwachten in- De bedrijvigheid van de Ameri- -lanse luchtmacht tegen Noord-Vietnam heeft al heel wat pennen ln beweging gebracht. De „duiven" zyn van mening, dat die bombardementen tot nodeloze verle zen onder de burgerbevolking leiden: dat ze niet effectief zyn omdat een primitieve brug juist door de eenvoud van de constructie al na een paar weken of zelfs dagen al weer her steld is: dat de bombardementen de weerstandskracht van Noord-Viet nam niet breken; dat de verliezen van de Amerikanen onevenredig zwaar zyn, zowel in geld als in men senlevens: dat daarnaast ook het ver lies van militaire geheimen uit neer geschoten toestellen een ernstig be zwaar geacht moet worden; dat een vo'gende stap misschien het bom barderen van Noordvietnamese vlieg velden is en dat de toestellen van de vyand zich dan op Chinees ge bied terugtrekken, waardoor het ge vaar van incidenten met Peking enorm zal stygen. De „haviken" stel len daar tegenover, dat het onverant- woordelyk is piloten en toestellen grote risico's te laten lopen voor het bombarderen van tweede- en zelfs derde-rangsdoelen. Wie een oorlog voert, ook een luchtoorlog, moet de vyand in zyn gevoeligste posities treffen en er naar streven de oorlog geen minuut langer te laten duren dan militair noodzakeiyk is. Trou wens, zo verklaarde onlangs de Au stralische premier Holt, wat Peking wenst is duideiyk genoeg: het schep pen van een wereld, die de commu nistische leer en het daarop geba seerde systeem aanvaardt. Wilde uit latingen van Mao en Lin Piao mo gen niet als retoriek worden be- scnuuwd. Die verschnkkelyke ver gissing heeft de wereld al, tot haar schade en schande, met Hitiers „Mein Kampf" gemaakt. Het zou dwaas zyn zich opnieuw te laten bedrie gen, nu in Azië. De vrije wereld dient dus terdege rekening te houden met een herhaling elders van de Zuid- vict.i ivse „uevrydmgsoorlog". De theorie van de omvallende domino stenen 'als er één valt. vallen ze alle maal is nog nooit weerlegd. Sterker nog: het ingrypen van Amerika in1 Vietnam heeft die dominostenen een omgekeerde beweging gegeven. Jonge Aziatische staten met 250 miljoen in woners 'men denke aan Indonesië) waren eerst beducht voor de ver- momu agressie van Peking en ge neigd zich daaraan over te geven, maar bleken later bereid tot ver zet toen Amerika, inplaats van de Az t.ische problemen de rug toe te keren, te hulp schoot. Tot zover Holt. Anderen wyzen erop, dat de commu nisten tengevolge van de bombarde menten al geruime tyd geen groot offensief hebben kunnen lanceren, omdat hun aanvoerlynen getroffen worden en omdat het herstel erk en de defensie in Noord-Vietnam m-er dan 300.000 personen vasthouden die anders ter beschikking zouüer, zyn geweest van de agressie tegen het zuiden. Zo zyn er dus naast de dui- delyke gevaren onmiskenbare voorde len. wat niet wegneemt, dat presi dent Johnson er wys aan doet niet al te zeer overtuigd te zyn van het voortduren van China's „niet-inmen- glng". DE gedragingen van de Chine zen al of niet cultureel maar in elk geval revolutionair zijn langzamerhand ln het Stadium van de hysterie beland. Reeds eer der heeft Peking zich tegenover vreemdelingen op onbehoorlijke en zelfs misdadige wyze gedragen: men denke aan de gebeurtenissen in Den Haag en het vasthouden van dr Jongejans in Peking. Wat zich de zer dagen in de Chinese hoofdstad tegenover de Britten en hun be zittingen heeft afgespeeld is zozeer in stryd met tradities van de Chi nese beschaving, dat men zich slechts verbazen kan over de duide- ïyk-degenererende invloed van Mao en zyn trawanten op de politiek van hun land. De zaak waarom het draait is eenvoudig. Wat zich in Peking heeft afgespeeld kan men immers moeiiyk los zien van de aan wezigheid van de Engelsen in Hong kong. En de vraag is, of Peking al of niet een einde wil maken aan het Engelse bestuur van de kroonkolo- van Verschillen in moties (Van onze parlementaire redactie) De beide moties (één van de regeringspartijen en één van socia listen en D'66) die het debat over Vietnam beheersten overlappen el kaar voor een belangrijk deel. De verschillen zaten maar in twee pun ten. De motie-Schuyt (KVP) vraagt de regering erby de V.S. op aan te dringen „de bombardementen op Noord-Vietnam te beëindigen ten einde de mogeiykheid te vergroten om tot vredesonderhandelingen te komen". De motie-Ruygers vraagt dat zo: „de bombardementen op Noord- Vietnam zonder voorwaarden te beëindigen teneinde de mogelyk- heid te vergroten Het tweede verschilpunt. De motie-Schuyt: een be roep te doen op de regering van Noord-Vietnam en op het nationale bevrydingsfront om hunnerzijds een daadwerkelijke bereidheid lot onder handelen te tonen en zodra deze bombardementen zyn gestaakt hun- nerzyds de militaire activiteiten te beperken en mede te werken aan het sluiten van een wapenstilstand". Of wel: eerst een beroep op de bereidheid tot onderhandelen; dan staken van de bombardementen daarna vermindering van de mili taire acties van de communisten. De motie-Ruygers: een be roep te doen op de regering van Noord-Vietnam en het nationale be vrijdingsfront om, zodra de bom bardementen zijn gestaakt, hunner zijds een daadwerkeiyke bereidheid r.ie. Indien niet, dan is het een I tot onderhandelen te tonen en mee schande voor een land met de tra- te werken aan het sluiten van een dities van China, als het gepeupel j wapenstilstand", de vrye hand wordt gelaten. Zo ja, dan is de schande niet minder groot, want dan bestaan er gemakkeiyke ZATERDAG Den Burcht: Inschryving haring en wittebrood, 4-8 uur nam. ZONDAG Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke lijk christendom, evangelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente Voorganger: dhr. J. Eikerbout, Spre ker: ds. de Bruin. 2 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. z 10 Spijkerman (Z.-Afrika). MAANDAG Bellevue: Ledenbijeenkomst R.K. Kapperspatroonsbond, afd. Lelden. 8 DINSDAG Charlotte de Bourbonhof: Elektronl- caclub „De detector". 7.30-9.30 uur Wip. tBKJK f» W wraföNWBflHkffó 1 |N HIT WFlf nW B WWORDflM nlM.uf. t» ff PIlfMMC M vrw&K SM (NYltfNiH ft HM' WOENSDAG 30/8 Stadhuis (trouwkamer): spreekuiu sociale raadsvrouw, 4-6 uur nam. DONDERDAG 31/8 VRIJDAG 1/9 KonLngskertc: Ruildub 7.3010 uur) BIOSCOPEN Studio „Dokter, wat doe Je nouvj 14 J. Dag. 2.30. 7 en 9.15 u. Zond 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor „Het naakte vlees", 18 Dag. 2.30. 7 en 9.15 u. Zond. 2. 7 en 9.15 u. Wassenaar, Astra „Tobroek" (ToJ bruk) 14 1. vrydag 8 uur. zate: 8.15 u. ..De man met de wass den", zond. 7 en 9.15 uur 18 J. „Drsl cula", zondagmiddag 2.30 u. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthulslaan) uitzondering van zaterdag van 10-4 d (zondag 1-5 uur). Molen ,.d« Valk". Molenmuaeua opend dinsdag t/m zaterdag 10 d voorm.—5 uur nam. Zondags 1-8 nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor VolkenkundJ Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 17 uur; 'b zondags 13-17 uur (toil oktober) surf wegen om dit de Britten duidelijk te maken zonder dat op rellen be luste „revolutionairen" zich daarmee bemoeien. Het is een dwaasheid van de bovenste plank te zeggen, dat. de Engelsen dit alles aan zich zelf te wijten hebben, omdat ze gebied be zet houden dat hun niet toekomt. Want toen het voortbestaan van de enclave Hongkong nog voordelig was voor de Chinezen, werd het Britse bestuur maar al te graag geduld. Bliikbaar was het nationale prestige toen tiideliik op stal gezet, omdat het ..beledigde gevoel van eigen waarde" toen overheerst werd door de gret'g geaccepteerde invoer van belangrijke goederen u:t het Wes ten. Door die epitode heeft Peking zich ten enenmale het recht ont zegd de afw'kkelincr van dpze kwes tie op een dpreeliikc brute wijze te doen leschieden Het ..Volksdaeblad van Ppk'ng" stelde dezer dagen de hoze vraag: .Hoe kan men zich voorstellen, dat Hongkon? alt.yd on der het bestuur van de Britse im perialisten zal bliiven?". Waarop de Londense „Times" doodnuchter ant woordde: ..Dat kan men zich ook niet voorstellen. Het, Ls ondenkbaar". Maar niet minHer ondenkbaar Is, al- du® yrvolerrip het Fn^clse blad dat het hm'diee wanaedrae van de communisten niet zal stuiten od dezelfde vastberadenheid en dezplfde rechtvaardigheid. dte Gront-Britte"- nië steeds heeft gehandhaafd. „Er verandert niets, omdat China van de kabels is losgeslagen Kortomeerst stoppen met bom barderen; dan een beroep op de be reidheid om te onderhandelen (en geen woord over vermindering van communistische militaire acties). Vervolg van pa«. 1 Gelaarsd en gekleed in een nazi uniform verscheen Rockwell de laat ste jaren dikwyls op pacifistische be togingen en negermarsen voor ge- ïyke burgerrechten, omringd door jonge fanatici getooid met haken kruisen, om tegendemonstraties te houden die dikwyls in vechtpartyen eindigden. Zyn scherpe redevoerin gen vonden wel enig gehoor onder de jeugd.. Hy werd herhaaldelyk uitge nodigd voor studenten in de Ameri kaanse universiteiten het woord te voeren. Door zijn toewyding aan' de nagedachtenis van Hitier en zyn ge loof in de superioriteit van het Ari sche ras - stond hy scherp afwyzend tegenover de andere Amerikaanse rechtse organisat ies. De „John Birch Society" werd door hem sarcastisch betiteld als „een stel schooljongens die achter een fanfare aanlopen." Rockwell was ervan overtuigd dat hy in 1972 tot president van de V.S. zou worden gekozen. „Met al die jo den, negers en communisten die nu rondlopen krygen de mensen er ten slotte genoeg van. Op die dag zullen wy de macht in handen nemen", heeft hy eens gezegd. De Amerikaanse „Führer" richtte zyn beweging in 1959 op. Op 8 februari 1966 werd hy gearres teerd omdat hy een Jood met de dood had bedreigd en wégens versto ring van de openbare orde. In sep tember van hetzelfde jaar werd hy na een betoging van zyn party op nieuw gearresteerd. Rockwell trachtte toen de blanken te organiseren tot verzet tegen de ne germarsen van Martin Luther King.; In oktober werd de nazileider in San Francisco met eieren en stompen in gehaald nadat hy had aangekon digd „het zwarte probelem in die stad" te zullen oplossen. De politie beval hem te verdwynen, wat hy gaarne deed. Ook in het buitenland heeft Rock well moeilykheden met de politie ge had. In 1962 werd hy Groot-Brit- tannië uitgezet, nadat hy clandestien Pleidooi voor gebitsregulatie fondspatiënten De in Nederland aanwezige en in dat land was binnengekomen om een 1 byeenkomst van de Britse nazi-party in Glouchester by te wonen. Een jaar later trachtte hy naar Argen tinië te gaan. maar dat land liet hem als „ongewenst persoon" niet toe. Rockwell was op 9 maart 1918 te Bloomington (Illinois>3 geboren. Zyn ouders waren toneelspelers, door hun reizen heeft hy een groot aan tal scholen bezocht voordat hy afge studeerde aan de universiteit to Pro vidence 'Rhode Island). Rockwell is tweemaal gescheiden.; Hy was vader van zeven kinderen. Met zyn vader, die hem zyn nazi-op- vattingen verweet, leefde hy ln on min. Het is niet bekend hoeveel aanhan gers de Amerikaanse nazi-party tolt. Rockwell zelf zei ongeveer duizend, maar in een rapport dat de commis sie voor anti- Amerikaanse activitei ten in februari van dit jaar publi ceerde werd gezegd dat deze party geen enkel gevaar inhoudt voor de het buitenland bereikbare hooglera ren in de dento-maxillaire orthope die hebben telegrafisch een dringend beroep gedaan op de minister van Sociale Zaken en Volksgezjnd- heid om de door de Ziekenfondsraad met over grote meerderheid aanbe volen regeling terzake van de verle ning van kaakorthopedische hulp (gebitsregulatie) aan ziekenfondsver zekerden op de kortst mogelyke tcr- myn en wel met ingang van 1 sep tember a.s. in werking te doen tre den. Zy achten om gewichtige redenen langer uitstel in sociaal-medisch op- zich niet verantwoord. De hooglera ren delen de mening van de Zieken fondsraad dat het door de raad aan de minister gedane voorstel van compensatie van de kosten, verbon den aan deze regeling, niet in stnjc is met de belangen van de tandheel kundige verzorging van het Neder landse volk. In de Tioeede Kamer de Vlet- namdebatten; bulten op het Bin nenhof de betogers. Smokkelaar betrapt Da douane van het distriot Roermond heeft een Limburgse handelaar ln automate rialen aangehouden. De man zou op uitgebreide schaal automaterialen, vooral banden, ons tand hebben bin nengesmokkeld. De laatste maanden zou hy voor ruim 150000 gulden ma terialen het land hebben binnenge voerd. Man onder landbouwtrekker In Wehe-Den Hoorn ls gisteravond de 30-Jarige boerenarbeider J. Mertens om het leven gekomen toen hij met de landbouwtrekker omsloeg en on- Rljksmuseum toot Volkenkund Tentoonstelling van Japanse van Kyosal. Dagelijks 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkuai (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; dags 13-17 uur. uur, zond. 1-4 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN' TE LEIDEN. Apotheek R. van Breest Small brug te Leiderdorp en Apotheek Vc schoten zyn de gehele week geopem WEEK EINDE-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen vóór 12 uur i plege men de eigen huisarts, du tot maandagmorgen dokteratelefl 2 2 2 2 2. nooit meer dan honderd heeft gehad, der de trekker bekneld raakte. BINNENLAND Haarlem raakt kazerne kwyt Haarlems laatste kazerne, de Ripper- dakazerne aan de Kleverlaan, zal voor 1 oktober worden ontruimd. Het daar gelegerde bataljon Aan- en Af- voertroepen zal met uitzondering van 1 compagnie, die in Nunspeet wordt ondergebracht, geheel worden opge- van het A.N.P. is de heer B. Kla- verstyn, thans hoofdredacteur van de Haagse Courant, benoemd tot rid der in de Kroonorde van België. De heer Klaverstyn vertegenwoordigde het Nederlandse persagentschap in België van 1959 tot eind vorig Jaar. voor alle officieren die ooit by de nisohe dienst ontslag aangezegd, om- A.A.T. in Haarlem hebben gediend. zij door moderniseringen van de Over de nieuwe bestemming van de j produktleapparatuur overbodig zyn geworden. Er ls vooi hen. in over leg met de vakorganisaties, een af vloeiingsregeling getroffen. Ontdekkingsreis door beroepenland Een spel, een expositie en een boekje vormen samen een project voor een eerste terreinverkenning in de wereld van opleidingen en beroe pen, bestemd voor leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school. In het juist begonnen schooljaar zul len alle provincies over dit project beschikken. Het project kreeg de naam „Ontdekkingsreis door beroe penland" Economische missie naar Polen De Centrale Kamer van Handelsbe vordering en de Landenkamer Polen hebben het plan opgevat om nog dit jaar een economische missie naar Polen te organiseren, om de moge- ïykheden, welke door de zojuist in Afscheid directeur V.I.B. Tydens een gisteren in het ministerie van Landbouw en Visserij gehouden bijeenkomst hebben ambtenaren en vertegenwoordigers van de produkt- schappen afscheid genomen van de heer H. van Dommelen, die wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftyd zyn functie als direc teur van het voedselvoorzienings-, in- en verkoopbureau V.IJ3. aan het einde van deze maand neerlegt. Meer werk in Emmen De werk gelegenheid in de gemeente Emmen wordt in de nabije toekomst belang rijk uitgebreid, daar in de industriële sector niet minder dan 500 arbeids plaatsen worden gecreëerd. De N.V. I Snlon. een Deerne kousenfabrie^ geschapen voor de wederzydse han del, zo goed mogelyk in het belang van beide landen te benutten. Gestrande tanker weer vlot De j met 429 ton stookolie geladen bin- j nentanker Almera 1. die gistoroch- tend tydens mist even buiten de ha- j ven van Bergen op Zoom was vast- s gelopen, Ls gisteravond om kwart een schip van stapel gelopen dat heeft namelijk het plan om het be staande fabriekscomplex met 6000 vierkante meter uit te breiden. BUITENLAND over zes vlotgetrokken. Voor zover men tot nu toe heeft kunnen na gaan, heeft het schip bij de stran ding geen averil opgelopen. Hulp voor West-Irian Ter ver betering van de vliegverbindingen in West-Irian zal Nederland f 243.000 bydragen aan de Associated Mission Aviation, die in dit gebied een vlieg- dienst onderhoudt. Het bedrag zal worden aangewend voor de aanschaf van een vliegtuig met reservemotor en zeven radiotoestellen. Ook zal de bouw van twee vliegvelden hiermee worden bekostigd. De organisatie zelf draagt f 214.000 bij ln de kosten van dit projeot. B. Klaverstijn Voor zyn bij drage tot beter begrip tussen België en Nederland tydens zyn achtjarig verblyf in Brussel als correspondent speciaal gebouwd is voor archeolo gisch onderzoek onderzee. Het vaar tuig, „Archeonauto" genaamd, zal in opdracht van het Franse ministerie van Cultuur onderzoekingen doen langs de Franse Middellandse-Zee- kust. Het is daartoe uitgerust met apparaten voor onderwatertelevisie, een laboratorium en een decompres- siekamer. Irene- Boudewijn Koning Bou- dewyn van België en Koningin Fa- biola hebben donderdag in Zarauz, Spanje, Prinses Irene en Prins Ca- rel Hugo op de thee ontvangen. Bei de echtparen brengen hun vakantie door in Zarauz aan de Spaanse noordoostkust. Prinses Irane en haar echtgenoot zyn anderhalf uur in de villa Maria del Pilar op bezoek ge weest. (Van donderdag 24 auguetu t/m woenedag 80 auguetu» ZATERDAG 26 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: Internatloi rolklorUtlsch Danstheater. Dlllgentla, 14.18 uur: Toneela Arena..Ploeft". Openluchttheater, 14 J. Bert M man's Marionettentheater: „Buf Bill". Poppentheater Frank Kooman, uur: „Relntje de Voe op de maan", ZONDAG 27 AUGUBTUS Kurzaal, 11.30 uur: Promenadij kest o.l.v. Benedict Silberman; uur: „Festival der wonderen" Davld Berglas, Fred KapB e.a. Poppentheater Frank Kooman, uur: „Relntje de Vos op de maan' Wagenschuur te meer en bosch, en 15.30 uur: Haage Marlonettentl ter: „De gouden schelp". DINSDAG 29 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: Het Resldij Orkest o.l.v. Roberto Benzi m.m.v. man Krebbers, vlooi. WOENSDAG 30 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: De Kond groep „Petlts Chanteurs-Danseun Kenge". Oude kerk, 20.00 uur: Ben Fey gel. Openluchttheater Zuiderpark, uur: Batman, Robin en de Ra«| Poppentheater Frank Kooman, uur: „Sophonljnus, het wijze ktfj Bestand op Cyprus Bemii laars van de Ver. Naties hebben teren een bestand weten te bei stelligen tussen Griekse en Tl Cyprioten, die de voorgaande i in Limassol hevige vuurgevé hadden geleverd. Hoewel duizet patronen waren verschoten zyn geen van beide zyden slacht* gevallen, zo maakte een VN- nemer bekend. Communisme In Argentinj president Ongania van Arg| nië heeft een strenge w stryding van het communisme kend. Het doel van de wet einde te maken aan alle cornn^ tische Invloed in het land. nen, wier communistische oi ging officieel is komen vast te zullen geen openbare ambten een hoogleraarschap kunnen den en zullen hun Argentijn»] tionalltoit verliezen indien zi) buitenland geboren zyn. 1 landse communisten zullen uHj gentinië worden gezet. Schietpartyen In Caracas Venezolaanse politie heeft gij by schietpartyen in een ocfl voorstad van Caracas drie 0| gezinde guerillaleiders schoten. Twee van de verzetssBj waren lid van een groep die in jj. Borger een broer van d nistor van Buitenlandse Zakftj hebben ontvoerd en gedood.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2