LEIDSCH DAGBLAD Siop bombardementen Neckar Adria Arabieren geschrokken van rede - Bourguiba JAMIN Tiveede Kamer neemt „halve" motie aan: MINISTER LUNS: „Eenzijdig gebaar van V.S. zal niet leiden tot onderhandelingen" Amerikaanse nazielief Rockwell door ex-lid met een kogel gedood Vijfhonderd Nederlandse vestigingen België TIENTALLEN DODEN DOOR TAALSTRIJD Pleidooi voor het beeindigen van staat van oorlog met Israël VAKBEWEGING: Plan voor betere invaliden-uitkering GEBR. HUISMAN Zomerprijzen ©uc/ euwó Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 No. 31363 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) Na een uitputtend debat over Vietnam heeft de Tweede Ka- 1 mer een motie aangenomen, die de regering maar gedeeltelijk voor haar rekening zal nemen. En dit halve resultaat bevredig de de voorstemmers (KVP, VVD, AR, CHU) ook nog maar voor een deel. Vlak voor de eindstemming drong dr. C. Boer- tien (AR) er nog met klem bij minister Luns op aan „de me ning van de Kamer tot de zijne te maken'', omdat het effect van de motie anders zeer pover zou zijn. Mr. Luns ging er niet Dp in. Zo eindigde het debat dat geest- rlftig begonnen was met voorover- tg om te komen tot een zo unaniem ïogelijke uitspraak van de Kamer, e stampvolle tribunes, de spandoe- menselijke redenen slechts de helft van de militaire doelen in Noord- Vietnam". Ook geloofde mr. Luns niet erg in en, de betogers, de telegrammen en de bereidheid van Noord-Vietnam om etities ten spijt. j militaire activiteiten te beperken De motie, die de KVP-er Schuyt aa« de conferentietafel te gaan zit- ndiende namens de regeringsparijen *en- »Een eenzijdig gebaar van de raagt de regering: 1. Er bij de V-S- zal niet leiden tot de ook door merikaanse regering op aan te de regering vurig gewenste onder- ringen de bombardementen op i handelingen". Kortom de regering oord-Vietnam te beindigen om de ogelijkheden tot vredesonderhande- ngen te vergroten, 2. Het Nationale evrydingsfront bij die onderhande lgen te betrekken. 3. Een beroep te en op de regering van Noord-Viet- im en op het Nationale Bevrij- gsfront om hun goede wil te lo- n door zodra de bombardemen- zijn gestaakt hunnerzijds de litaire activiteiten te beperken en ie werken aan een wapenstil- ■De heer Schuyt zed erbij dat het bedoeling was dat de bombarde menten stopgezet zouden worden fcnder dat de V.S. daar van tevoren -Torwaarden bij zou stellen. Om die 1 dichting, die de regeringspartijen >t in de tekst van de motie wilden nemen, heeft een belangrijk deel n het debat, verder gedraaid. Dubbel spel De P.v.d.A. en D'66 die met een (jwel gelijkluidende motie kwamen wel de woorden .zonder voor arden" voorkwamen betichtten de ;eringspartijen van dubbel spel wèl een voortzetting zonder orwaarden te bedoelen, maar dat de motie uit te spreken, tonster Luns daarentegen was i toelichting al teveel. „Wij staan it reserves tegenover verzoeken tl de V.S. om de bombardementen staken zonder voorwaarden", ver- larde hij, „en dat is nog zwak uit- Irukt". Hij legde uit dat de Ne- •landse regering daarbij vele WO-bondgenoten aan haar zijde adt. Het gaat maar om beperkte nbardementen lichtte hij toe. „De terikanen bestoken onder meer om zou de motie „niet volledig" kunnen uitvoeren. Wel beloofde mr. Luns dat hy de Kamer-uitspraak ter kennis van de Amerikaanse regering zou brengen. Na aandrang uit de Kamer Minister Luns verdedigt het re geringsstandpunt. voegde hü er later aan toe dat er bij gezegd zou worden dat de rege ring het grootste deel van de motie onderschryft. Tevreden De regeringspartijen leken daarmee tevreden. De liberaal Berkhouwer zei dat de regering een zekere vrijheid van handelen moet hebben bü het uitvoeren van de motie, omdat de materie zo ingewikkeld is. En drs. Sohmelzer, fractieleider van de KVP, interrumpeerde hartstochtelijk dat men de regering vertrouwen moet schenken. Waarop de socialistische fractieleider, drs. Den Uyl, uitroep: „Waarom dient u dan een motie in?" Bij de stemming bleek dat alleen de indieners (77) de motie steunden. De rest van de Kamer (54) stemde tegen. Daarmee was het lot van de vrij wel identieke motie van de socialis ten en de D'66 bezegeld. Het voor stel werd met 88 tegen 43 stemmen verworpen. De socialist Goedhart zorgde voor een persoonlijke noot door tegen te stemmen. Reden: hij ziet geen heil in het stopzetten van de bombardementen. Trieste dag Voor de PSP, die het hele debat had aangespannen, was het niette, min een trieste dag. De fractie van vier man stond vrijwel alleen met de drie moties, die de heer Van der Spek had verdedigd. Er werd respec- tievelijk in gevraagd om de Akkoor den van Genève van 1954 als uit gangspunt te nemen voor vredeson derhandelingen; dat de Nederlandse regering afstand zou nemen van de Amerikaanse politiek; onvoorwaar delijk en definitief stopzetten van de bombardementen en vredesonder handelingen op basis van terugtrek king van alle buitenlandse troepen uit Vietnam. De socialisten Fransse en Van den Doel waren de enigen die de pacifisten te hulp kwamen. Zij ondersteunden de tweede motie, die daarmee zes voorstanders ver werf. t) Zie volgende pagina WEERBERICHT -MIDDAGS ZONNIG (Van onze weerkundige medewerker) Het weertype houdt tijdens het ekeinde een zeer stabiel en na- mers karakter. De luchtdruk- rschillen blijven in een groot el van Europa opvallend klein, de morgenuren is er plaatselijk isf of lage beiuolking aanwezig, <iar in de middag is het overal nnig met een middagtempera- ur van 23 tot 25 graden De zwakke, veranderlijke wind )rdt later iets meer zuidelijker, larbij is in de komende dagen nvoer van nog iets warmere cht waarschijnlijk. STRANDVERW ACHTING Na het optrekken van enkele mist- lage wolkenvelden volgt zonnig landweer. Zwakke zeewind. Tem- raturen 21—23 graden, zeewater 19 aden. Vooruitzichten: zeer stabiel ertype van voorlopig nog zonnige 27 augustus o op: 5.42 uur; onder: 19.40 uur. lan op: 21.58 uur; onder: 13.52 uur. togwater te Katwijk te 7.16 en 19.38 aagwater te 3.10 en 15.17 uur. hoogwater te 8.00 en 20.26 it, laagwater te 3.43 en 15.56 uur). 'it nummer bestaat uit 18 pagina's George Lincoln Rockwell, de 49-ja- rige leider van de Amerikaanse na zi-party, is gisterochtend vermoord terwyl hij zyn auto parkeerde in de nabyheid van zijn woning in de wijk Arlington van Washington. Zyn wo ning is tevens het hoofdkwartier van de door hem gestichte nazi-party. Een schutter loste twee kogels op hem vanaf een dak en wist zich daama uit de voeten te maken. Een van de kogels trof Rockwell in de borst, waardoor hy op slag dood was. De politie zette direct een klopjacht in op de moordenaar en arresteerde hem. Het bleek de 29-jarige John Patier te zyn, een vroeger partylid. Op bygaande foto ziet men het slachtoffer Rockwell, rechts, en de dader, Patier, naast hem. De foto werd enige tyd geleden genomen ty- dens een demonstratie van de par ty. Vervolg op rtag. 2 Drie dagen van geweld in Rantsji, een stad in de Indiase staat Bihar, hebben aan achtendertig personen het leven gekost, aldus berichten, die de autoriteiten van de staat in Patna hebben ontvangen. De gewelddaden volgden op de verspreiding van wat een officiële woordvoeder „een zeer provocerend vlugschrift" noemde, ge richt tegen het voorstel om het Oer- doe als tweede officiële taal in Bihar te erkennen. De officiële taal van de staat is het Hindi. Tydens en na de relletjes zyn 700 personen gearres teerd. 111 De laatste vyf jaar hebben zich ongeveer 500 Nederlandse firma's of ondernemingen in België gevestigd. Volgens het handelsoverzicht van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg gaat het daarbij alleen om vestigingen die be kend zijn gemaakt in de by lagen van het Belgische staatsblad. Er is ook nog een aantal eenmansondernemin- gen naar België gekomen. Vooral in 1965 èn 1966 hebben zich veel Nederlandse firma's in België gevestigd, namelijk 120 in 1965 en 143 in 1966. WEER INCIDENT IN HONGKONG Gisteren heeft zich by de Lo Woe- brug, grensovergang tussen de Brit se kroonkolonie Hongkong en com- munistisch-China. weer een incident voorgedaan. Een groep Chinese boe ren kwam, zoals elke dag, Hongkong binnen om daar hun rystvelden te bewerken. Inmiddels riepen Chinese militairen via luidsprekers waar schuwingen. dat de boeren niets in de weg gelegd diende te worden, waarop de Britten eveneens via luid sprekers antwoordden dat de boeren gerust konden komen mits zü geen moeilykheden veroorzaakten. Aanvankelijk ging het goed. maar bij hun terugkeer veroorzaakten de landbouwers onrust en verspreidden propagandamateriaal. Britse militai ren kwamen toen in actie om hen met behulp van traangas over de grens te dryven. De boeren gooiden met stenen en trachtten terugkeer nog wat uit te stellen met zelfge maakte gasmaskers, doch deze bleken niet tegen het gas bestand. Kort na het incident openden Chinese mili tairen het vuur, waarbij zij over de hoofden van de Britste militairen schoten. De oppositie aan het woord; Den Uyl (PvdA) tijdens een inter ruptie. Links Van Mierlo van D'66 President Bourguiba van Tunesië heeft er bij de Arabi sche landen op aangedrongen een einde te maken aan de staat van oorlog met Israël. Bourguiba richtte dit appel tot de Arabische landen in een rede, die hij woensdag hield voor de leiders van de Tunesi sche studentenvereniging en die gisteren voor publikatie werd vrijgegeven. Bourguiba veroordeelde de politiek van de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte) zonder dit land met name te noemen. Opzettelijk, aldus de Tunesische president, en zonder de risico's die eraan verbonden zyn grondig te overwegen, zijn er maatre gelen getroffen om Israël de toegang tot de Golf van Akaba onmogelijk te maken, dit ondanks de internationale overeenkomsten en de bestaande toe stand. Meningsverschillen inzake de poli tiek tegenover Israël hebben in okto ber van het vorig jaar geleid tot ver breking van de diplomatieke betrek kingen tussen Egypte en Tunesië. De betrekkingen werden hervat tydens de oorlog in juni tussen de Arabische landen en Israël. Bourguiba verklaarde voorts da China heel Azië en Rusland zal bom barderen als de Amerikanen zich ui Vietnam zouden terugtrekken. Op he ogenblik is de Sowjet-Unie bange voor China dan voor de V.S. De Rus sen menen dat zy eens de hulp de V.S. nodig zullen hebben om met China af te kunnen rekenen, zoals zy die hulp ook nodig hadden om In kringen van de vakbeweging wordt nu op centraal niveau ge werkt aan een plan om de honderd- dertigduizend „oude" invaliden, die momenteel niet in aanmerking ko men voor een uitkering -naar- ver diend- loon volgens de op 1 juli van kracht geworden Wet Arbeids-On- geschiktheidsverzekering (WAO) als nog onder deze nieuwe wet te bren gen. Volgens een voorlopige globale schatting zouden zestigduizend in validen daardoor een hogere uitke ring kunnen krygen dan thans. Een zwaar wegend punt is daarbij echter dat dan de WAO-premie, die thans 4,2 procent bedraagt, wellicht een procent hoger zou moeten worden. Men tast de financieringsmogelyk- heden nog af. De vakbeweging wil allereerst binnen de Stichting van de Aroeid gaan yveren voor een op de WAO- normen gebaseerde herberekening van de uitkering van alle honderd dertigduizend „oude" invaliden. Dus niet alleen maar voor de ongeveer twintigduizend personen uit die groep, die nog onder de verlengde ziekengeldregelingen van de, mede door de vakbonden bestuurde be drijfsverenigingen vallen. Men denkt o.m. aan het opstellen van globale herberekeningsnormen op grond van het vroeger uitgeoe fende beroep. Er zou daarvoor een nieuwe overgangsregeling in de moeten worden opgenomen. ADVERTENTIE PRIJS f5330,— met schuifdak. Eerste aanbetaling f2665,—. Restant kan in 6 - 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruil waarde. Benzineverbruik 1 18. Vraagt demonstratie Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 - Leiden Hitiers agressie in de laatste wereld oorlog te stuiten. De toespraak van Bourguiba heeft in Khartoem, de Soedanese hoofd stad, waar de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken voor een conferentie over het Midden-Oosten zyn bijeengekomen, ontsteltenis ge wekt. „Bourguiba heeft de eensge zindheid der Arabieren geschonden, juist op het ogenblik dat wij ons ver enigen om de sporen van de Israëli sche agressie uit te wissen. Hij heeft de vijand een premie voor agressie aangeboden", zo werd in Arabische diplomatieke kringen gezegd. Men was vooral verbolgen over het tijd stip van publikatie van Bourguiba's „defaitistische" uitlatingen, die naar de mening der Arabieren op een zeer ongunstig ogenblik wereldkundig ge maakt zijn. ADVERTENTIE bloemen zuurtjes niet duur viel heerlijk ADVERTENTIE BREE5TRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 29 Aug. 1867; Door Raphael Marcus Beuth, beddenfabrikant al hier, is aan burgemeester en wethouders een verzoek schrift ingediend waarbij zij toestemming vraagt tot de plaatsing van een verwar mingstoestel, ter uitoefening van zijn beroep, in het per ceel aan den Apothekersdijk, geteekend Wijk VI, no. 13. (Thans no. 4). Engeland. Volgens een openbaar gemaakt verslag zijn sedert 1793 in Engeland 38.315 maatschappijen van weldadigheid en onderstand opgericht. Van deze zijn, ten gevolge van oneerlijkheid der beambten 13.935 te-niet gegaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1