margriet Geref. synode over de leernitspraak-Assen Rudolphstichting in Achterveld 40 jaar Wie dicteert de mode? GEREF. DIAKONALE CONFERENTIE OVER DE RECREATIE Trek uit Vietnam troepen terug de Israël moet zelf heilige plaatsen Jeruzalem beheren m W er elddiakonaat houwt boerderij voor blinden V w V 1 zie uzelf in Belangrijke functie voor Nederlander in Wereldraad Kerken JRIJDAG 2B AUGUSTUS 1997 LEIDSCH DAGBLAD Vier weken bijeen vanaf 29 augustus in de„ Blije Wereltin Lunteren Vanaf 29 augustus komt de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken bijeen in „De Blije Wereld" In Lunteren voor een vergaderperio de van vier weken. Belangrijke pun ten op de agenda van deze synode rijn onder andere de toelating van de vrouw tot de kerkelijke ambten, het oorlogsvraagstuk, de stichting van een Raad van Kerken in Ne derland, de vraag of de binding de leeruitspraak van de synode Assen-1926 moet worden opgeheven en de hulp aan ontwikkelingslanden. Wereldraad van Kerken tot V.S. Het bestuur van de Wereldraad van Kerken, in Herakleion op Kreta bijeen, dringt er in een resolutie bij de Verenigde Staten op aan de ver plichting aan te gaan tot een terug trekken van hun troepen uit Vietnam met het doel een bijdrage tot de vrede te leveren. De Wereldraad herhaalt ook het eerder uitgesproken standpunt, dat de Verenigde Staten de bombarde menten moeten staken om de moge lijkheid van onderhandelingen te scheppen. ,De onmiddellijke en blijvende taak, dde rust op allen die tz/ich bezig houden met het bereiken van vrede Zuidoost-Azië, is het gestadig en dringend uitoefenen van druk om een einde te maken aan de schaal vergroting van de oorlog in Vietnam, om de huidige militaire tendens om te buigen. De Verenigde Staten kun- een beslissende bijdrage leveren door in het openbaar de toezegging te doen hun troepen te zullen terug trekken, omdat een bevredigende ndoplossing alleen dan zal komen als buitenlandse inmenging tot een einde komt", aldus de resolutie Van de 433 rapporten van depu- taatschappen en brieven van kerke- naden, classis, particuliere synodes en gemeenteleden, die deze synode te behandelen krijgt, hebben er rond tachtig betrekking op de leeruit spraak van de synode Assen-1926. Daarin werd destijds vastgesteld, dat de boom „der kennis des goeds en des kwaads", de sprekende slang en de boom des levens in letterlijke zin moeten worden opgevat en dus zin tuiglijk waarneembare werkelijkhe den waren. Leeruitspraak In 1964 stelde de synode van Gro ningen vast, dat deze leeruitspraak niet meer volledig kerkelijk funcio- neert en zij vroeg zich af of de uitspraak terzijde moest worden ge steld. De meerderheid (acht leden, onder wie de professoren Berkouwer, Gis pen, Koole en Polman) van een voor deze zaak benoemd studie-deputaat- schap adviseert de synode thans de binding aan deze uitspraak op te heffen, omdat uit het sinds 1926 voortgeschreden schriftonderzoek is gebleken, dat Genesis 2 en 3 een ge schiedschrijving bevatten van meer speciale aard. is ook een minderheidsrapport Ingediend door de emeirtus-predi- kant J. Schelhaas Hzn. waarin handhaving van de binding aan de genoemde leeruitspraak wordt bepleit. De meeste kerkeraden, classes particuliere synodes, die zich hierover tot de generale synode richten, zijn voor opheffing van de binding. Wel klinkt herhaardelijk een toon var bezorgdheid en er zij nook veel brie ven, waarin de synode wordt ge vraagd thans nog geen beslissing te nemen. Men vreest, omdat er nog verschil van mening is over deze zaak, dat de eenheid van de kerk zou kunnen worden verstoord. Overigens vragen slechts enkele kerkeraden en aantal gemeenteleden zonder i de uitspraak te handhaven. Vrouwen in ambt Wat het voorstel een voor haar geëigende wijze toe te laten tot de kerkelijke ambten be treft: hierover bereikten de synode vrijwel uitsluitend positieve reacties. Inzake een ander belangrijk punt, het al of niet zich aansluiten bij de Wereldraad van Kerken, lopen de meningen sterk uiteen. Sinds de vo rige synode heeft een groot aantal kerkeraden en classes zich hierover uitgesproken. Ook hier geldt, dat velen interne moeilijkheden vrezen, wanneer de Geref. Kerken zich zou den aansluiten bij de wereldraad, al thans op dit ogenblik, en men komt dan ook herhaaldelijk de vraag te gen om uitstel van een beslissing en tijd voor meer bezinning en voor lichting. Internationale Raad van Clir. Kerken adviseert: Twee vooraanstaande protestant- geestelijken zijn gisteren in Je ruzalem aangekomen om Israël aan te sporen, de heilig plaatsen van het christendom in eigen beheer te hou den. Het zijn Bisschop V. J. Stephen de Anglikaanse Kerk van zuide lijk Indië en ds. J. C. Maris, Neder lands vertegenwoordiger en secreta- Op woestijngrond in Perzië i een twintig hectare groot boe- renbedryf zullen Perzische blinden binnekort leren hoe ze groenten en fruit kunnen kweken, koeien en pluimvee verzorgen, grond bewer- Oken. kortom: hoe ze zich in de land en tuinbouw een bestaan kunnen verschaffen. De bouw van dit grote bedrjjf met huizen, stallen en goed bevloeide boomgaarden en tuinen ls het resultaat van zes jaar pio nierswerk door dr J. van Weelden. die door het Hervormde en Gerefor meerde Werelddiakonaat van Ne derland naar Perzië werd gezonden voor de blindenzorg van de Christe lijke Kerk in dat land. Ruim een kwart miljoen gulden is in het nieuwe bedrijf geïnvesteerd door het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kei-ken. Het, wordt gebouwd op woestijngrond bij de stad Isfahan. De leiding heeft de 30-jarige Deen F. G. N. Hansen, een man uit het Leger des Heils, düe hiervoor in samenwerking met de Hervormde Kerk werd uitgezonden. Dr. van Weelden, die het geduldige pionierswerk verrichtte, keerde on langs terug naar ons land; hij be ëindigt zijn werelddiakonale dienst en gaat over naar het onderwijs. Basis voor het werk van dr Van Weelden in Perzië was het blinden instituut „Nur Ayin" (Weg naar het licht) van de kleine, ongeveer 500 leden tellende Anglicaanse kerk gemeenschap in Isfahan. Hier ver beterde hij het onderwijs voor blin de kinderen. Aansluitende op het in Perzië nog veel gebruikte telraam bedacht hij bijvoorbeeld een betere rekenmethode. Vanuit Nederland kreeg hij voor aardrijkskunde re liëfkaarten. die blinden kunnen be tasten. Op de nieuwe boerderij worden de Vruchtbomen straks allemaal laag gesnoeid, zodat de blinden gemak kelijk de vruchten kunnen plukken. In de moderne fruitteelt worden de bomen trouwens overal laag ge- snoeid. De groentebedden in de tui nen worden zo klein, dat men met (én snee de hele breedte kan be- oM strijken. Naar Perzische gewoonte Bitten de tuinders bij hun werk op <ie hurken, i Deskundigen van de Kon. Ned. Heidemaatschappij, die in Perzië wa ren, hebben voor het werelddiako naat een rapport gemaakt en bere kend dat, als er geen tegenslagen komen, het bedrijf over vyf jaar zo veel opbrengt, dat het zonder steun verder kan draaien. ris van de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Zij zeiden: „Wij zijn gekomen om namens de raad by premier Levi Esjkol erop aan te dringen, dat Is raël het volledige beheer behoudt van de heilige plaatsen en ze toe gankelijk maakt voor alle christenen zonder enige voorkeur'.' Zij definieerden de Raad van Chr. Kerken als „een conservatief-protes- tants lichaam en een verbond van 120 bijbelse kerken met vele miljoe nen leden". Stephen en Maris deelden mede, dat het dagelijks bestuur van de raad een resolutie had aangenomen, waar in zijn bezwaar is vervat, tegen het bekend gemaakte plan van de staat Israël, het beheer van de christelijke heilige plaatsen in Jeruzalem toe te vertrouwen aan de r.k. Kerk" De raad wil Israël verzoeken, niets te doen, dat de ene christelijke gods dienst zou begunstigen boven een andere of zich te begeven in welke vorm van godsdienstige discrimina tie ook. De raad is ervoor, dat Is raël zelf het volledige beheer van de heilige plaatsen behoudt, zeiden zij. Verder merkten zij op, dat de Raad van Chr. Kerken openlijk heeft verklaard, dat zolgens de bij bel Jeruzalem behoorde aan Israël dat dit ook gold voor de plaatsen, voor alle godsdiensten heilig zijn. ADVERTENTIE De Parijse eonhmers hebben bun bod gedaan. De shows zijn achter de rug. Wie heeft het laatste woord? Hoe gaat de vrouw deze winter gekleed? Achter de modellen zit de ontwerper. Achter de ontwerper.- wie Dat bent n. Mode is geen verzinsel. Mode geeft weer hoe u zichzelf beleeft. En hoe u de wereld beleeft. Dit beleven is gedeeltelijk verborgen - ook voor u. Maar het uit zich, hoe dan ook. De ontwerper tracht de signalen op te vangen. Dat is intiiitie. Dan brengt hij ze in beeld. Dat is talent En dan komen de modellen. U bekijkt ze één voor één. Het kan zijn dat u spontaan zegt: „Ja, dat ben ik!" Misschien zal het even duren, voordat u zichzelf herkent. En soms heeft zijn intuïtie gefaald. Dat kan gebeuren. Maar de creaties die slagen zijn uw creaties. Ze komen van u; en ze vinden u terug. Daarom - zie uzelf in Margriet. Zie de kleuren, de stoffen, de lijn en de vele vondsten die in u leven. Paul Huf heeft het allemaal gefotografeerd. Een extra bijlage van 16 kleurenpagina's geven u in Margriet nr. 35 van 2 september het mooiste, het opmerkelijkste van de Parijse shows in handen. Margriet bekijkt het met uw ogen. Beter krijgt niemand het te zien. Centraal thema voor de jaarlijkse diakonale conferentie van de Geref. Kerken, die op 27 september ln Musis Sacrum In Anrhem wordt gehouden, is de recreatie. Staatssecretaris mr H. J. v. d. Poel van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk zal op deze conferentie spreken over de recreatie als aspect van welzijns zorg. Hij behandelt hierbij speciaal de recreatie van die groepen in onze samenleving, die om medische of sociale redenen niet kunnen deelne men aan de normale recreatie-mo gelijkheden. Gereformeerd opvoedingsdorp is open gemeenschap zonder prikkeldraad De Rudolphstichting- in Achterveld by Amersfoort, het grootste gerefor meerde centrum voor kinderbescher ming van Nederland, bestaat 40 jaar. Het is een jeugddorp, een open ge meenschap zonder prikkeldraad, waar 180 door kinderrechters, raden voor de kinderbescherming, voogdij - verenigingen en ook gemeentelijke geneeskundige diensten geplaatste kinderen tot 21 jaar zich vry kunnen bewegen: werken, spelen en leren. De jeugdgemeenschap is genoemd naar de in 1915 overleden Leidse ge reformeerde predikant ds. Rudolph, een groot ij veraar voor de kinderbe scherming. Kinderen, die om de één of andere reden thuis niet konden worden opgevoed vonden in 17 boer derijen van de 125 hectaren omvat tende landbouwkolonie in Achterveld goede pleegouders. Omdat de betekenis van de land bouw steeds verder ls verminderd, zijn de boerderijen veranderd in bun galows voor de pleeggezinnen, die ook in het jeugddorp wonen. Er zijn nu nog maaar vijf boerderijen in be drijf. De kinderen krijgen in het jeugddorp nu andere opleidingen. Voor het lager onderwijs zijn er op de terreinen van de Rudolphstich ting eigen scholen. Daarna gaan ze naar Amersfoort of andere plaatsen om te leren. In het jeugddorp zelf zijn allerlei mogelijkheden voor praktische vak opleidingen. Er is een goed gesor teerde zelfbedieningswinkel, een bak kerij, een timmerwerkplaats, een smederij en er komt een garage. Het jeugddorp heeft ook een eigen kerk. zwembad en ontspanningsge bouw. Behalve paviljoens en allerlei cen trale gebouwen staan er in het jeugd dorp 20 huizen, waarin de pleegge zinnen wonen. Vroeger waren dat byna uitsluitend mensen, die in de Rudolphstichting werkten. Tegen woordig probeert men ook andere be woners als pleeggezin aan te trek ken, zoals mensen uit het zakenle ven, leraren en kunstenaars. Er is de laatste jaren ln deze kleine gemeenschap (180 pupillen, 80 stafleden en 120 kinderen van de stafleden) veel veranderd. Het bezit was danig verouderd, want de mees te huizen dateerden uit het begin van deze eeuw. Er is gemoderniseerd, gerestaureerd en nieuw gebouwd. Er kwam een ontspanningsgebouw, een zwembad en een zelfbedienings winkel werden gebouwd, een nieuwe school verrees en nog veel meer. Daarmee was een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Een derde deel heeft de Rudolphstichting zelf moeten betalen, waarbij onder meer dankbaar gebruik werd ge maakt van jaarlijkse bijdragen van contribuanten, collectes in kerken en ook kreeg de stichting f 150.000 uit de opbrengst van de kinderpostzegelac tie. Op 5 september komen kinderrech ters, raden voor de kinderbescher ming en andere by het opvoedings werk betrokken autoriteiten de ver nieuwde Rudolphstichting bekyken, waarmee dan tevens het 40-jarig ju bileum wordt gevierd. De diakonale pecten van de recreatie worden tij dens deze conferentie behandeld dooi de Amsterdamse predikant ds W. van Boeijen. Voorts houdt dr J. van Klinken, directeur van het Algemeen Diako- naal Bureau in Utrecht, een infor matieve causerie over het diakonale werk vanuit de Geref. Kerken zo wel in eigen land als in het buiten land. Vooraanstaande rol gespeeld in Geref. Bond J. L. Verbeek Wolthuys overleden In Rotterdam is in de ouderdom van ruim 87 jaar overleden de heer J. L. Verbeek Wolthuys, oud-admi nistrateur van het kabinet van de Koningin. De heer Verbeek Wolthuys werd in 1902 volontair bij het kabinet van de Koningin. In januari 1923 volgde zijn benoeming tot referenda ris. Na zijn pensionering werd hij raadsadviseur bij het kabinet. De heer Verbeek Wolthuys heeft een vooraanstaande rol gespeeld in de Ned. Herv. Kerk. Hij diende de Haagse gemeente elf jaar als diaken en zeventien jaar als ouderling. Der tig jaar maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Bij zijn aftre den werd hij benoemd tot erelid. Hij was voorts vice-voorzitter van het Haagse hervormde wijkgebouw „Elim", oprichter en voorzitter van de Colignyschool, lid van de Haagse scholenraad, voorzitter van het Geref. ziekenhuis „Nebo" in Den Haag en bestuurslid van de anti revolutionaire kiesvereniging aldaar. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. PREDIKANTEN OPNIEUW IN COLLEGEBANK Voor predikanten, die veelal een drukke praktijk hebben, wordt het steeds moeilyker de nieuwere ont wikkeling op hun eigen vakgebied te volgen. Vandaar, dat er een sterk groeienre belangstelling is voor aca demische na-scholing. Aan de Theo logische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Kampen ge beurt dat door middel van theoli- gische werkgroepen, waarvoor men gedurende het cursusjaar zes of ze ven maal byeen komt. Vorig jaar namen ruim 150 dienstdoende predi kanten aan deze werkgroepen deel. Dit najaar worden weer nieuwe groepen gevormd. Zij krijgen steeds een overzichtcollege waarin actuele theologische vraagstukken aan de orde komen en verder zijn er gespe cialiseerde colleges. Het nieuwe initiatief om een bre dere kring van dienst te zijn, nam de Theoligische Hogeschool in Kam- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek (vac. H. A, ran Bemmel) A. Breure te Hei- en GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet (vac. H» Riezebos) J. Nierop te Nijkerk te Poortvliet F. Ledegang, kand. te Baarn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid Joh. Prins te Rijswijk (Z.-H.). GEREF. GEMEENTEN pen met de uitgave van „Kamper ca hiers". In deze serie geschriften wil de hogeschool, periodiek publiciteit geven aan bepaalde overzichtscolle ges, rectorale oraties of wetenschap pelijke verhandelingen uit het Sta dium Generale, de Civitasdagen etc. Zij zullen zo is aangekondigd „door gaans van theologische aard" zijn. Directeur van nieuw departement voor communicatie en vertalingen De 35-jarige Nederlander A.H. van den Heuvel is door het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken benoemd tot directeur van een nicuvr departement voor communicatie van de wereldraad en de afdeling verta lingen. De heer Van den Heuvel wordt tevens de officiële woordvoer der van de wereldraad en van de se cretaris-generaal, dr. Eugene Car son Blake. Hij wordt in zijn nieuwe functie lid van het uit zeven perso nen bestaand secretariaat-generaal van de wereldraad. De heer Van den Heuvel Neder lands hervormd is na zijn theolo gische studie direct gaan werken in de oecumenische beweging. Van 19Ó3 tot 1960 was hij secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Utrecht. In 1960 kwam hy in dienst van de Wereldraad van Kerken, als secreta ris van het Jeugddepartement voor Europa en Zuid-Amerika. In 1963 werd hij directeur van het Jeugdde partement van de wereldraad. De heer Van den Heuvel behoort tot de jonge, kritisch ingestelde gar de van de wereldraad. Zijn kritiek binnen de raad richt zich vooral op het feit, dat de „kerkelijke oecume ne" de tendens in zich heeft om nieu we experimenten van minder belang te achten dan het gesprek op topni veau van de officiële kerkelijke ver tegenwoordigers. „De oecumene moet vooral gestal te krijgen op plaatselijk niveau, over al in de wereld", zo meent de heer Van den Heuvel. In zyn nieuwe top functie wil hy de Wereldraad van Kerken zeker niet als een resultaat, als een eindstation presenteren maar veel meer als een strijdtoneel, een voortdurend op weg zijn naar de oecumenische eenheid. „Ook daarmee voel ik my sterk verwant met dr. Visser 't Hooft, de vroegere secretaris-generaal van de wereldraad, zij het dat ik de vraag stukken met de visie van de jouge generatie bezie", aldus de heer Van den Heuvel in commentaar «p zyn benoeming.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9