Alsof er vishaakjes keel zaten. tl mijn Johnson sloeg tegen beton Gert Bongers (in halve finale) Grand als kind n Sterke hoofdklassers naar de Leidse Hout Klaas Balk kwam vrij dicht bij de top in het sprinttoernooi FAVORIETEN VERSLAGEN ÊTJDAG 25 AUGUSTUS 1967 PAGINA 7 JDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Vreemd toch, hè, als ik aan de start kom voor de achter denk ik bij mijzelf: wat kan het me allemaal schelen, kan het niet, ik kan het niet. Ik wereldkampioen, welnee, ar als ik eenmaal op de fiets zit, dan ben ik alles kwijt. Dan ik lekker hard". Zo voelt een kampioen, zo voelt een jers zich voor elke rit. gers was na zijn uitstekende Ifinale gisteravond tegen ■duitser Kratzer best te spreken, spanning is nu weer wat v afgevallen. Ik heb de beste tijd aakt, nu. Ik had het nodig na vierde plaats van vanmiddag, eed vanmiddag ook niet zo lek- Ik had last van mijn luchtpijp, as net alsof er een stel vishaak mijn keel zat. Ik heb wat vic-ks likt en dat hielp. Ik reed nu weer trein". Dgers, die vandaag in de halve zal uitkomen tegen de Neder - Australiër John Bijlsma, had het verzet gestoken waarmee hij de stadionbaan 4.55 had en. „Ze hadden wel tegen me pak een tandje meer, maar irfde het niet. Waarom zou ik nemen? Ik zal het ook van- niet doen". Bongers, die daar- jn vader op de tribune opzocht, heb hem een paar weken niet en de volgende week komt er niets van, want zaterdag ga ik Sjk naar Nuth voor de training le ploegen-tijdrit op de weg") ers dan, heeft nu goede hoop en iuwen gekregen. Hij zal het no- lebben, want ook de andere lebbers rijden voortreffelijk. Spannend lat Bongers de rit tegen Krat- de laatste twee ronden dui- in zyn voordeel had beslist 55.36, lieten de Duitser Richter psma (wiens vader vlak na de in de Nederlandse luchtmacht in Indonesië, vervolgens naar i!ië trok en daar een Austra vrouw trouwde) een spannend htervolging zien die een voor prettige ontknoping kre-.g. ichts 1 honderdste seconde werd de Australiër met de vader winnaar. Zijn coach tij- course was Henk Vogels, ook Nederlandse Australiër, die al jaar in Haarlem woont en zijn enoten met van alles behuip- Zo woonde Bijlsma twee den bij Vogels' familie in Haar- Vogels zelf rijdt zaterdag ach- rof-stayers onze speciale verslaggever) Grand wierp kushandjes naar publiek. Hij was zo blij als een De Amsterdammer, slechts en dan in staat om wedstrijden rijden omdat er voor hem als •prof geen goede boterham in itayerij zit en hij zich dus be- moet houden met het herstel van rijwielen, was het gelukt ach op kundige en imponeren- rijze te plaatsen voor de finale beroepsstayers. Dat was in eerste plaatsingsrit. Aan het van de zeer boeiende tweede itrijddag van de wereldkam- nsohappen voegde zich ook de (fland-se nationale kampioen Oudkerk bij Le Grand. Grand buitte het voordeel om I uit eerste positie te vertrekken I uit. Aobter Stakenburg holde steeds aan de kop over het be- voort, eigenlijk niet bedreigd 'at de Franse kampioen Raynal ter Noppie Kooh terecht genoe- nam met een tweede plaats. Mgjual wilde züoh niet vermoeien U de kans op een ineenstorting. EU] ter hem duelleerden wel de Ische wereldkampioen De Loof Zwitser Ruegg. De Zwitser _jt en komt dus ook in de II ^d- ra in rit lachte Le Gr and breed- f"1 „Moet je horen. Na tien mi- begonnen mijn handen te «n. Dat wordt niks Jan, dacht fear mijn benen draaiden goed. was het belangrijkste". De m van de goede, kleine, oude oner wilden niet meer. De üjaard eindigde op de zevende met een smadelijke aohter- van zes ronden, tweede serie trok Jaap Oud- razendsnel uit zijn laatste po naar voren In vlug tempo Ie De Graaf de Nederlandse Pioen achter het duo Proost- h, dat majesteitelijk rondtolde. Duitser Kemper nam de derde its voor zijn rekening en be- dus ook de finale, iffigen moeten in de herkansing fhten de eindstrijd binnen te sen. Bij die overigen behoorde Ab Donker, die duidelijk kwa- it en kracht tekort kwaim. tervolging bij de professionals. BijiS- ma is 21 jaar en was al drie Keer achtervolgingskampioen van zijn land. Juri Dahler zal in zijn halve fina le uitkomen tegen de Deen Mo- gens Frey. Dahler had geen moeite met de Deen Isaksson. De Tsjech won in 4.59.14 tegen 5.03.18. Voel verwarring was er na afloop van de rit Frey-Pultza, die een gemakkelijke zege voor Frey opleverde, over dc tijd van de Deen. Aanvankelijk werd 5.06.51 opgegeven, daarna werd het 5.01.70 en tenslotte gaf de tabel of ficieel 4.58.65 aan. Frey, die na Pa rijs voor een jaar werd geschorst om dat hij doping had gebruikt, Kwam daardoor tegen Dahler in de halve finale. Het achtervolgingstoernooi werd door Tiemen Groen nauwgezet ge volgd. Hij wil tenslotte zelf ook wel zien waar zijn titel naartoe gaat. Hij was vol bewondering voor Bonge.s1 die zijn beste tijd van 4.53 overigens wel niet zal kunnen benaderen. DE DOELDER TREEDT AF De heer N. de Doelder, algemeen voorzitter van ADO heeft besloten functie ter beschikking te stel- Go Ahead en het Nederlandse militaire elftal hebben in Harlingen voor ruim duizend toeschouwers, on der wie bondscoach George Kessler, met 33 gelijk gespeeld. Score-ver loop: Warnas 01, Van der Kuilen j met de sectie betaald voetbal, inzon- 11 (strafschop), W. Veenstra 12, derheid met de voorzitter van de Wüstefeld 13, Klijnjan 23, Klijn- sectie betaald voetbal, de heer H. jam 33. Choufoer". Gisteren is tijdens een training op de renbaan van Iffezheim een renpaard door die bliksem getroffen en gedood. Een 20-jarige staljongen, die de Franse volbloed „Le Mont Oarmel" uit de stal van de Zwit serse baron Blonay op dat moment bereed, liep slechts lichte brandwon den op. De finale van de knook out- cricketcompetitie zal morgenmiddag op het terrein van Hermes-DVS in Schiedam worden gespeeld. Hen Haagse Quick ontmoet in de eind strijd VOC. Serie wedstrij den Zoals gebruikelijk zijm er weer tal van seriewedstrijden georganiseerd op de laatste dag vóór de aanvang van de competitie. Op het terrein aan de Zoeter- woudse Singel organiseert Fluks se ries, waarbij in de eerste afdeling De Algemene, Vic. Oriëntis, Fluks en Excelsior (Hilversum) uitkomen. Vic. Oriëntis zal hier de wisselprijs moeten verdedigen. Aanvang 10 uur. Danaiden trekt naar Eindhoven met j 3 teams om aan het toernooi van P.S.V. deel te nemen, terwijl de junioren van de blauwwitten in Delft bij D.K.C. te gast zijn. K.NB. I speelt om 2 uur op haar terrein in de Leidse Hout een vriend schappelijke wedstrijd tegen Die Haghe I. De srtelste dames achtervolgers, v-l.n.r. Raisa Obodovskaja (2), Tamara Garkushina (1) en Beryl Burton (3). Laatste competitiewedstrijd (Van onze atletiekmedewerker) De a.v. „Holland" ontvangt zon dag een 5-tal prominente clubs op de simtelbaan Leidse Hout voor de derde en laatste competitiewedstrijd in de hoofdklasse heren. Aan de hand van de resultaten in Leiden én- die van de overige hoofdklassers in Haarlem zal bekend worden, welke 6 verenigingen op zondag 10 septem ber a.s. aan zullen treden voor de strijd om het -nationale clubkam pioenschap. De stand in de hoofdklasse is mo menteel: 1. AAC 25195, 2. GVAV 25109, 3. Holland 24301, 4. V. en L TC 24109, 5. AVR 23996, 6. Haarlem 23845, 7. Kimbria 23274, 8. Hellas 22938, 9. Ciko 22930, 10. Metro 22765, 11. Zaanland 22390. Stormloop De selectleploeg voor de vóór- Olympische Spelen traint regel matig in het zwembad Den Hom mel. V. I. n. r. Coby Sikkens, Mir jam van Hemert, Bettie Heukels en Klenie Biemolt. Tom Okker heeft de hail-ve fin-a- les bereikt van 't internationale ten nistoennooi van Poertschaoh. Hij won in de kwartfinale met 62, 75, 64 van de Westduitser Harald El- sohen-broich Onze landgenoot René Pijnen heeft de tweede etappe van de wie lerronde va-n Namen gewonnen. Hij legde de 119 km van Ploreffe naar Couvln af in 2 uur 53 min. In het algemeen klassement heeft Pijnen d» eerste plaats van Rini Wagtmans overgenomen. CIJFERS VAN AMSTERDAM ACHTERVOLGING AMATEURS Kwartfinales (4 km) Eerste serie: 1. Bongers (Ned.) 4.55,36; 2. Kratzer (W.-Dld.) 4.58,37. Tweede serie: 1. Bijlsma (Austr.) 5.00,70; 2. Richter W-Dld.) 5.00.71. Derde serie: 1. Daler (Tsjech) .59,15; 2. Isaksson (Den.) 5.03,18. Vierde serie: 1. MogensFrey (Den.) 4.58,51; 2. Milan Purzla (Tsjech) 5.03.69. De indeling van de halve finale: BongersBijlsma en DalerFrey. Achtervolging dames (3 km) Finale: 1. en wereldkampioene Ta mara Garkushina (S-U) 4.05,25; 2. Raisa Obodovskaja (S-U) 4.08,19. Om de derde plaats: 1. Beryl Bur ton (G-B) 4.09,93; 2. Yvonne Reyn- ders (Belg.) 4.21,95. PROFSTAYERS Eerste serie: 1. Le Grand (Ned.) achter Stakenburg, afgelegd in één uur 79.686 meter; 2. Raynal (Fr.) achter Koch op 40 meter; 3. Ruegg (Zwit.) achter Notter op 75 meter; 4. De Lillo (It.) achter Meuleman op 215 meter; 5. Romain de Loof (Belg.) achter Lorenzetti op 295 meter. Tweede serie: 1. Proost (Belg.) achter Koch in één uur afgelegd 81,482 km; 2. Oudkerk (Ned.) achter De Graaf op 470 meter; 3. Kemper (W-Dld.) achter Meuleman op 2425 meter; 4. Verschueren (Belg.) achter Stakenburg op 2585 meter; 5. Ru dolph (W-Dld.) achtecr Walrave op 2930 meter. In Leiden nemen deel GVAV, Hol land, V. en L./TC, Kimbria, Hellas en Metro en h°t hopft <reen be toog dat vooral de ploegen van Kimbria, Hellas en Metro al het mogelijke zullen doen zich bij de 6 besté ploegen van Nederland te plaatsen. De Leidse oranjebroeken en vooral de V. en L./Trekvogel Combi natie zullen alles moeten doen om de stormloop op hun vesten te weerstaan. Ondanks hun gunstige scores, die zij in de eerste wedstrij den behaalden, zijn beide ploegen nog niet veilig voor de finale, daa-r oeide met geblesseerde atleten heb ben te kampen, bij Holland Gé Mul ders en Maljaard, v. d. Gugten, bij V. en T-ZT.C. Wynandt Bladt en Marius Bos. De zes ploegen die elkaar ln Lei den zullen bekampen, brengen wel vele bekende atleten in het veld. Bij GVAV zien wij de 400 meter cracks Fred v. Heipen en Sjouk Tel, de sprinter Jaa-p Smit, de 800 meter man Speelman, het Maastrichtse Kimbria telt natuurlijk de nationale recordhouders Servé Wij sen (pols- hoog) en No Op den Oordt (5 km.) in haar gelederen, alsmede Hei-man Timme (discus) en Willy Willems (1500), de Hagen-aars zijn vooral sterk op 100-200-400 met Wim Berk hout, Ron Popma, Rob Mahieu en Arnold Emons, terwijl Metro het vooral moet hebben van zijn mid den- en lange afstandlopers als Gijs de Bode en Rob Kila. In hoeverre het Leidse „Holland" hier weerstand aan kan bieden met een Verhoef (100), Ruining (400), Pommèe (kogel), De Water (ver) en vooral een Jan van Heek op speer werpen, die dinsdag in Oslo een nieuw Zuidhollands record wierp met 68.70 en het in zich heeft als vierde Nederlander over de 70 me ter te komen, valt zondagmiddag van 2 tot half 5 te bezien in de Leidse Hout. De finale om het Russische kam pioenschap achtervolging voor dame* kreeg een reprise in het Amster damse stadion. En weer bleek Ta mara Garkushina sterker dan Ra-issa Obodovskaja. Tamara, aangemoedigd door.de Amsterdammers op de tribu nes, versloeg ha-ar landgenote met een tijd van 4.05.25 tegen 4.08.19. Het meisje uit Tuhla maakte hiermee een einde aan de aohtervolgiingshegemo- nie die al geruime tijd in handen was van het Engels-Belgische duo Burton-Reynders. De Engelse huis moeder werd nu derde. Ivonne Reyn ders zal nu haar vraagprijs voor starts in België en Frankrijk wel moeten matigen. Tot nu toe vroeg en kreeg zij grif 350 gulden. De dubbele zege voor de Russinnen is een succes voor de ernst waarmee het da-meswielrennen in de Sovjet- Unie wordt bedreven. Zo'n 10.000 da mes doen er mee aan wielerwedstrij den, op de weg, maar vooral op de 19 banen die de Russen rijk zijn, waarvan er echter maar zes, zo ge ven ze eerlijk toe, heel goede banen, zijn. Competitie CKB Het valt te wensen dat het nieuwe seizoen even vlot zal starten als dat vorig jaar het geval was. Doordat het micro-korfbal een steeds belangrij ker plaats gaat innemen, wordt de beschikbare tijd voor de veldcompe- titie geringer. Morgen wordt gestart in de klas sen IA en lager; vanaf volgende week zaterdag zullen Hoofd- en Overgangsklasse hun seizoen begin nen. In IA staan de volgende wedstrij den op het programma: ODSAvanti: Pernix IIFluks (Leidse Hout, 4.15 uur)VES II—De Ijsvogels. Het programma in de tweede klas sen A en B 2A: Excelsior III-Fiks II; Ons Ei land n—Velocltas II (2.30); VEO III Tonego; WarmondVES IV (3.45). 2B: DES IIJodan Boys; KVS Ons Eiland III; VelocitasTempo (3.45)VES III—VEO II. Hornetklasse De Engelse Hornet-zeilers hebben gisteren op de vierde wedstrijddag van het wereldkampioenschap in de Hornetklasse op het IJsselmeer bij Muiden een verrassende nederlaag geleden. Alle Engelse favorieten wer den verslagen door een kopgroep, be staande uit twee Nederlanders, twee Polen en de Schotse zusjes Tem ple ton. De posities van Bishop en McKenzie, de twee kanshebbers voor de titel, kwamen ondanks deze ne derlaag echter niet in gevaar. Bishop kwam als zesde binnen, maar zag bovendien zijn grootste concurrent, McKenzie, achter zich finishen en dat betekent dat Dough Bishop de wereldtitel bijna niet meer kan ontgaan. De uitslag van de vierde race luidt: 1. J. Lodewijks (Ned.). 2. L. Kui per (Ned.), 3. G. Siiwinsky (Pol.), 4. P. Templeton (Schotl.), 5. A. Kochansky (Pol.), 6. Bishop (Eng.), 7. R. Underdown (Eng.), 8. P. Dar- ney (Eng.), 9. T. Allen (Eng.), 10. T. Wilson (Eng.). Het algemeen klassement luidt: 1. Bishop 11.7 pnit., 2. McKenzie 24 3. Kochansky 29.7, 4. R. Underdown 32, 5. J. Lodewijks 35, 6. L. Kuiper 36.7, 7. Darney 37, 8. Siiwinsky 38.7, 9. Müller (VS) 42.7, 10. Jardine (GB) 42.7. Van onze speciale verslaggever) In de serie tussen de Italiaan Turini, de Australiër Johnson en Gibbon uit Trinidad verloor het sprinttoernooi van de ama teurs op bruuske wijze een van zijn competentste en in ieder geval een van zijn boeiendste deelnemers: Gordon Johnson. Vlak voor de ogen van zijn jonge vrouw, die met de in Neder land verblijvende Australische turnkampioene Val Nor ris op de eretribune zat. vloog Gordon met een smak, begeleid door de angstaanjagende knal van een springende band, tegen de betonnen piste. Hij was door het ellebogenwerk 50 geliefd bij de sprinters van se- nor Turini en zijn eigen gewaagde manier van rijden tegen de grond gegaan. Hij bleef versuft liggen, er ontstond even _een paniektoestand, maar de keiharde Johnson voelde even of alles nog heel en op zijn plaats zat en krabbelde toen over eind. Het publiek dat Turini al als de grote boosdoener had uitgefloten lie4" een hels kabaal in de avondlijke he mel los dat gericht was tegen de ju ry en Turini, toen bekend werd ge maakt dat Turini had gewonnen. Johnson, weer wat opgelapt, doorliep met pijn nog een herkansing en sneuvelde toen bepleisterd in de „fi nale der herkansingen" voor de kwartfinales. Zij het ook nu weer onder tumult en na protesten. John son dus een opmerkelijk figuur op deze dag van de sprinters en ach tervolgers, maar er was nog zo'n ren ner die de favoriet van het publick was: de Nederlander Klaas Balk. Deze presteerde het om zich drie keer via een herkansing terug te vechten in het topmilieu van de amateursprinters. De vierde keer, ook in die „finale van de herkan singen", zijn zevende rit in totaal, moest hij tenslotte, zij het ook na een protest van coach Derksen, het jonge blozende hoofd buigen. op het wielrennen. Gisteren telegra feerde Gordon naar zijn steenrijke vader, eigenaar van een florerend timmerbedrijf: „Pa, stuur me dui zend gulden, want ik ben door mij geld heen, maar zeg er niets van aan ma." Vervolgens telegrafeerde hij aan zijn moeder: „Ma, stuur me duizend gulden, want ln ben door mijn geld heen, maar zeg er niets van aan pa". Waarmee duidelijk, dachten wij, geillustreerd is dat slimheid wel een sterke eigenschap van mister Johnson is. Hij had daar- en boven als sprinter een zeer op vallende, buitennissige methode van spurten. Op de laatste tien meters ziet hij kans zich uit een schijnbaar hopeloze positite zich om een tegen stander heen te wringen en dan nog met een jump te winnen. Alles was tot aan de achtste fina les vrij gunstig en regelmatig ver lopen. Nadat Ruikers direct al was verdwenen moest Leijn Loeveseijn, die zijn eerste serie goed was door- I gekomen, eerst het hoofd buigen voor de gezamenlijke krachten van de Rus Agapov en de Italiaan Turini en moest het vervolgens laten afweten in de herkansing. Daar zat ook Balk in, die het de Russische geweldenaar Phakadze wel moeilijk had gemaakt, maar hem toch niet van de zege had kunnen afhouden. Maar Balk ver sloeg de Tsjech Kucirek en worstel de zich dus weer verder door de bij na onontwarbare kluwe van series en herkansingen heen. Turini en de kilometerkampioen Fredborg hadden die herkansing ook nodig om zich voor verdere deelname te plaatsen. Verrassing Keihard Gordon Johnson is niet alleen een vooral na zijn val hij is ook een merkwaardig en slim sprinter met de af en toe wat ruwe manieren van de Australische school (Baensch) Van zijn slimheid een voorbeeld, zij keiharde coureur dat bewees hy het niet direkt betrekking hebbend Maar goed, Balk. H(j kwam tot ie ders verrassing dus vry dicht bij de top. De jonge Nederlander riskeerde echter in de derde ronde van het toernooi wat teveel toen hij ten strijde moest trekken tegen Trentin en Agapov. Hij raakte in de voor laatste bocht het cement, omdat hij nog de wat langere cranks van de TRENTIN gevallen één-kilometer-race op zijn fiets had staan en hij ging tegen de vlakte, Trentin meesleurend. Even paniek by de Fransen. Trentin voelde ech ter of het hoofd er nog opzat. Toen dat het geval bleek te zijn kon hij later de serie gemakkelijk winnen. Maar toen dan kwam het rumoer. In een zeer spannende rit tussen Turini, Gibbon en Johnson raasde dit drietal op de streep af. Johnson zag een gaatje langs de band. Hij dook erin, maar Turini sloot de pas af en drong hem de kant in. Met een reu zesmak sloeg Johnson tegen de baan. Toen Turini tot winnaar werd ver klaard zat er voor hem slechts de moeilijke weg van de herkansing in, zoals dat ook met Balk het geval was. Johnson won de eerste rit ge decideerd. Balk bleef eveneens ver rassend overeind. De Australiër loot te vervolgens voor de „finale der herkansingen" tegen de Trinidad- atleet Gibbon. Johnson werkte hem omhoog, week dus van zijn lijn af. Hij won wel, maar werd gediskwa lificeerd. Het protest van Johnson werd niet geaccepteerd. Balk ten slotte werd door de Belg Van LancKer uitgeschakeld. Derksen wilde het met protesteren voor een wat onduide lijk feit nog redden maar de jury bleef inverbiddelijk. Voor de kwart finales plaatsten zich de Fransen Trentin en Moreion, de Italianen Tu rini en Borghetti, de Brit Barnette, de Rus Phakadze en Gibbon uit Tri nidad. Merckx verslaat Post tweemaal Tijdens gisteren in Liedekerke ge houden wielerwedstrijden heeft de Belg Eddy Merckx Peter Post twee keer naar een tweede plaats verwe zen. In een wegwedstrijd over 50 km eindigde Merckx als eerste met tien seconden voorsprong op Post en Rey- broeck, die respectievelijk als tweede en derde finishten. Dat de jonge Belg Post ook klopte in een rit over 15 km achter dernies de speciali teit van Post kwam als een ver rassing. De uitslagen luiden: Wegwedstrijd: 1. Eddy Merckx (Belg.) de 50 km In 1 uur 5 min. 10 sec., 2. Peter Post (Ned) op 10 sec.. 3. Guido Reybroeck (Belg) z.t., 4. Noël Fore (Belg.) op 25 sec., 5. Etien- ne Sonck (Belg.) z.t., 12. Gianni Mot- ta (It.) z.t., 13. Jacques Anguetil (Fr.) z.t. Dernies 15 km: 1. Eddy Merckx (Belg), 2. Peter Post (Ned), 3. Georges van Conings- loo (Belg), 4. Gianni Motta (It.),

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7