Prijzenslag in kleuren-t.v. Grote bezwaren tegen stuk weg in het Gooi EUROPESE PRIMEUR IN DUITSLAND Kleuren beter dan in Amerika en Jaj 3an Omroepen boos over publikatie Televizier VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze correspondent in Berlijn) Wij hebben „ja" gezegd tegen de kleurentelevisie, samen met de duizenden die vandaag de opening van de vijfentwintigste Duitse radio- en tv-tentoonstelling hebben bijgewoond en getuigen waren van de start van de kleurentelevisie in Europa. Vanavond zal met het kost bare „Gulden schof'-programma de kleur officieel op het beeldscherm worden gebracht. Van daag is de door de waarnemend bondskanselier Willy Brandt verrichte opening van de ten toonstelling ook eventjes in kleur uitgezonden. Kleurentelevisie is geen wonder vier stations tegelijk ontvangen, sinds miljoenen t.v.-kijkers Amerika en Japan elke dag kleuren- programma's kunnen zien. Maar zelfs voor wie ooit in de Vèrenigde Staten kleuren-t.v. heeft gezien is het begin van dé kleurenuitzendingen in Euro pa een interessante gebeurtenis. Het door Telefunken ontwikkelde en door tal van landen, waaronder Neder land, overgenomen „PAL-systeem" blijkt vele voordelen te hebben boven de in Amerika toegepaste methode. En daarom hebben wij „ja" gezegd. Nadat wü aanvankelijk teleurge steld waren over de harde Ameri kaanse kleuren, waarin het blauw overheerst, zjjn wij enthousiast over de zachte, natuurlijke kleurweergave van het nieuwe systeem. De Euro pese kleurentelevisie komt misschien wat laat. maar het heeft het voor deel dat het de fouten en kinder ziekten van die in Amerika en Japan De Berlijnse tentoonstelling aan de voet van de legendarische radioto ren Duitslands eerste radiozender anno 1924 telt nauwelijks meer deelnemende firma's dan de Firato- tentoonstelling die de laatste week van september in de Amsterdamse RAI zal openen, maar de oppervlak te in de zeventien hallen en acht pa viljoens is ruim vier maal groter. Ofschoon hier de laatste snufjes zijn te zien op het gebied van radio's, grammofoons, geluidsapparatuur, op neem- en afspeelapparaten en onder delen van velerlei elektronische appa ratuur, is het de kleurentelevisie die alles overheerst. De fabrikanten van t.v.-apparaten trachten elkaar in hun presentatie te overschreeuwen om het koopkrachtige Duitse publiek over te halen hun produkten te ko pen. Geschat wordt dat er voor het eind van dit jaar 100.000 kleuren- ontvangers zullen zijn verkocht. Gelijke kwaliteit Een rondgang over de stands van de grote wereldmerken geeft ons de Indruk dat de beeldkwaliteit vrijwel overal gelijk is. Zelfs de prijzen ont lopen elkaar niet veel: zij schomme len rond de 2500 mark. uMaar plot seling is de isnds vorig jaar in het Amerikaanse concern „General Elec tric" opgenomen „Cuba-Imperial" ge komen met de meededeling, dat de detailhandelaren zelf hun prijs mo gen bepalen. Enkele grote warenhui zen bieden een Cuba-toestel met 63- centimeter-beeld aan voor 1990 mark, net posioraeroeariji „isecKermann zakte tot 1840 mark en gisteren ad verteerde het warenhuis „Kaufhof" in Keulen, dat de toestellen voor 1790 mark zullen worden geleverd, tot gro te schrik van een Berlijnse radio- handeiaar, die reclame maakt met de mededeling, dat hij altijd 20 mark goedkoper zal blijven dan Iedere an dere Duitse winkelier. Op de Berlijnse tentoonstelling hebben de exposerende fabrikanten daarom hun richtprijzen maar niet bij de toestellen vermeld. Men wacht de storm even af. Telefunken heeft echter al verklaard: „Wij zullen geen gangmaker zijn bij het verlagen van de prijzen. 'Als de markt daar ech ter op staat, zullen wij er niet tegen zijn". Mini-toestellen Het grote aanbod aan mini-t.v.- toestellen valt op, te spelen op een autoaccu of op batterijen in tent, ca ravan of zomerhuisje en uitermate geschikt om thuis als tweede toestel dienst te doen. Dat laatste is in talloze gezinnen een behoefte gewor den, sinds er dagelijks keuze uit twee of drie programma's is te maken Ook bij die draagbare t.v.-appa raten heeft „Cuba" voor een sensa tie gezorgd door als eerste een mini- kleurentoestel mét een 28 centime ter beeldbuis uit te brengen. Prijs 1500 mark en in zwart-wit 495 mark. De firma „Nordmende" brengt als primeur een fraaie kast met cén beeldscherm voor kleuren ontvangst en drie kleinere schermen voor zwartwitprogramma's. Men kan dus met uitzondering handjevol t.v.-critici zal het publiek er wel glimlachend aan voorbü gaan. Philipspaviljoen Nederland slaat op de Berlijnse tentoonstelling geen gek figuur met het fraai Philipspaviljoen dat met tal van aardige kijk- en luistergrap- Op 1 oktober In ons land wordt op experimen tele basis met kleurenuitzendingen begonnen op 1 oktober, na afloop van de „Firato" in de Amsterdamse RAI. Vanaf deze datum zal, naar men hoopt, de vérkoop van kleuren televisie-apparaten volop op gang ko- De prijs van een kleurentoestel ligt hier rond de f3000,-. Maar evenals in Duitsland worden er po gingen ondernomen de prijzen te drukken. In Haarlem bijvoorbeeld, heeft een radio- en televisiezaak aan gekondigd kleurenontvangers voor f 1640.- te gaan verkopen. f jes is uitgerust. Het feit dat alle kleurenprogramma's die de komen de tijd in Duitsland en enkele an dere landen worden uitgezon den worden geregistreerd met Phi- lips-kleurencamera's (een kwart mil joen gulden per stuk) is handig uit gebuit. Het publiek kan zo'n camera bekijken en zal stellig een goede in druk mee naar huis nemen van het merk Philips. Kleuren t.v. schept voor de pro grammamakers wèl problemen „Het is alsof we weer 20 jaar terug in de begintijd van de televisie vér- keren", verzuchtte een regisseur. Want men mag dan wel veel weten van de techniek, het maken van een programma werpt steeds weer onver wachte problemen op. Zo zal een sinaasappel op het televisiescherm groen worden als de achtergrond groen is en een blonde schoonheid kan met groene haren in het beeld komen als de kleuren van de omrin- j gende decoratie te veel invloed heb ben. Resultaat De ry populaire artiesten die ln de komende dagen hun „kleurendoop" voor de Berlijnse televisie krijgen, zijn dan ook niet zo gerust op het resultaat. Velen hebben de raad die de omroepen per gestencilde brief hebben rondgestuurd met zorg op gevolgd: „Blijft tijdens uw vakantie zo veel mogelijk u i t de zon, want een gebruinde huid heeft 'n slecht beeld op de kleurentelevisie". Het was al leen vervelend dat men het briefje ook zond naar de negertrompettist Billie Mo. Enkele kapitale villa's zullen moeten verdwijnen De openbare gehoren over de aan leg van een nieuw stuk rijksweg van 7,5 kilometer tussen de Hakkelaars- brug bij Muiderberg en de Gooise Boer bij Bussum (eigenlijk nog net iets verder) werden gisteren voor de heren van de Rijkswaterstaat en het provinciaal bestuur van Noord-Hol land een uitermate zwaar karwei. Vooral in Naarden bleken zoveel be zwaren te leven, dat men alleen al daar vierenhalf uur nodig had in plaats van de gedachte twee a twee- eneenhalf uur. Het gaat hier om een zogenaamde omlegging om de noord", dat wil zeggen een geheel nieuw stuk weg, waarmee de rijksweg 1 (Amsterdam- Hoevelaken) ten noorden van de ves ting Naarden vlak langs het IJssel- meer wordt geleid in plaats van zoals thans gebeurd ten zuiden van de ves ting. Verrassing De verrassing van het openbare gehoor in Naarden kwam echter he lemaal aan het slot. Toen iedereen dacht, dat de lange rij van bezwaar den uitgeput was stond de hoofd-in- genieur-directeur van de provinciale waterstaat van Noord-Holland ir. Buyze achter de tafel op om aan de andere zijde als „bezwaarde" plaats te nemen. Namens het pro vinciaal bestuur maakte hij name lijk bezwaar tegen een viaduct ten noorden van de Bussumse Huizer- weg, omdat dit als het ware een nieuwe weg naar Huizen (de gepro jecteerde Oostermeentstad) af dwingt: een weg. die niet op het streekplan van het Gooi voorkomt. Bewust niet, omdat het provinciaal bestuur de uitweg van Huizen niet op dit punt maar op Crailoo (enkele kilometers verder in de rich ting van Laren) gericht wenst te zien. Alain Delon Franse ballerina zwaar gewond De internationaal bekende Balle rina van de Parijse Opera, Claude Bessy, is bij een verkeersongeluk aan de Costa Brava in Spanje zwaar ge wond. De gevierde danseres, de o.a •een been gebroken heeft en inwen dige kneuzingen kreeg, werd giste ren per vliegtuig naar een zieken huis in Parijs overgebracht. Ze ver keert niet in levensgevaar. Of zij na haar genezing haar carrière zal kunnen voortzetten is nog niet te zeggen. De Franse filmacteur Alain Delon heeft een eis tot echtscheiding in gediend tegen zijn vrouw, Nathalie. (Francine Canovas Het paar trad in 1964 in het ge heim in het huwelijk, op het mo ment dat zijn naam in verbrnd ge bracht werd met die van de Oos tenrijkse filmster Romy Schneider. Zowel Delon als zijn vrouw is 28 jaar. Zij hebben een zoontje van bij na drie jaar. Alain Delon is, met Jean-Paul Bel- mondo, een van de bekendste jonge Franse filmacteurs. Er werd vooral tegen de opoffe ring van soms kapitale villa's (in totaal moeten 19 woningen ge sloopt worden) geprotesteerd en er werden alternatieve oplossingen voor het grote knooppunt tegen over de Gooise Boer naar voren gebracht. Bij de bezwaarden was ook mevr. Clinge Doorenbos, de echtgenote van de dichter-zanger, die vertelde, dat het echtpaar zijn huis een aantal jaren geleden heeft verkocht onder de bedinging, dat het levens lang daarin zou mogen blijven wo nen als een soort lijfrente. Zij vroeg, wat daar nu van terecht komt. Protesten Bij het gehoor in Bussum ging het vooral om de verbreding en ophoging van een stuk plaatselijke Huizenweg. die hier over de nieuwe rijksweg heen gevoerd zou worden. Men meende dat hiermee op te gevaarlijke wijze ver keer van buiten naar het centrum van Bussum geleid wordt. En even tueel nog verder in de richting van Hilversum, 's-Graveland enzovoorts. Namens de exploitant van het be kende hotel-restaurant de Gooise Boer werd gewezen op het punt van de bereikbaarheid van deze zaak. Het bestaan van de Gooise Boer staat hier op het spel, mede door de ver wachte moeilijkheden tijdens de uit voering van het werk. Soortgelijke bezwaren gelden voor een aangren zend benzinestation. Tenslotte kwam in Huizen nog de waarnemend voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Amster dam, de heer Van Marle proteste ren. Deze meende, dat dit rijksweg- tracee teveel op- en afritten telt. Dit is geen snelweg meer, aldus de heer Van Marle. Hier heeft een te grote samensmelting plaats van doorgaand en lokaal verkeer. Nieuwe programma's voortijdig bekend (Van onze Hilversumse correspondent) Aan de Raad 'van beheer van de NTS en aan het bestuur van de NRU is door de persdiensten van de omroepen (behalve de AVRO) en die van de NRU en NTS gezamenlijk een brief gezonden waarin maatregelen worden gevraagd om herhaling te voorkomen van het voortijdig publiceren van nieuwe pro gramma's door de AVRO-bode/Televizier. De Italiaanse actrice Gina Lol- lobrigida samen met de Ameri kaanse acteur Edward G. Robin son. Zij ontmoetten elkaar toe vallig in een hotel in Rome, waar beiden verschillende films opne men. Gina speelt in (vrij ver taald) „De dood heeft een ei ge legd" en de Hollywood-veteraan heeft een rol in de thriller „Ope ratie St. Pieter". Weinig bezoek en hoge kosten Circus Hagenbeek maand eerder weg (Van onze correspondent» Evenals het Duitse circus Krone enkele jaren geleden, zal ook het cir cus Willy Hagenbeek eerder dan de bedoeling was ons land verlaten. Er zullen nog voorstellingen worden ge geven in Eindhoven en in Nijmegen. Maar eind deze maand, zeker een maand vroeger dan was gepland, is de Nederlandse tournee afgelopen. Directeur Oskar Hoppe ziet er geen brood meer in. Het aantal bezoekers is over het algemeen ver beneden het gemiddelde gebleven en de kosten in ons land zijn voor zulke ondernemin gen bijzonder hoog. al is het alleen maar de vermakelijkheidsbelasting. Dat er zo weinig belangstelling was, kan vooral worden toegeschreven aan de uitzonderlijk goede zomer, die het circusbezoek nu niet bepaald heeft gestimuleerd. Vrijwel alle Euro pese circusondernemingen hebben er de terugslag van ondervonden. NEDERLAND 1 VARA 11.00 11.05 i De Minimolen Nieuws Adamo Wereldkampioenschappen wielrennen Journaal en weeroverzicht Liefde in drievoud; tv-spel Protest en jeugd Wereldkampioenschappen wielrennen Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws 10.15 i 10.30 i Eén horizontaal; quiz Van nul uur een tot middernacht; film Weet je nog wel; televisieverleden Meditatie Attentie Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.00 uur 10.40 uur HILVERSUM 2 Amusement? Zeer middelmatig amusement werd ons gisteravond via Neder land I verschaft uit het verre Las Vegas. Een doldriftig bewe gend groepje mannen en vrou wen deed krampachtige pogin gen voor de noodzakelijke ver strooiing te zorgen. Het bleek te gaan om de z.g. Watusie-dan- sers, die in 't centrum van de internationale show-business 'n schandaal verwekten door als volledig onbekenden in zeer kor te tijd de top van de roem te bereiken. Na het half uur van gisteren konden wij ons voor stellen dat er inderdaad mensen zijn die er boos over zijn gewor den, want wat de vermaarde re gisseur Michael Pfleghar ons aan prestaties van het clubje bracht, vermocht niet in het minst te boeien. Neen, dan liever het cabaret dichter bij huis gezocht: 't pro gramma van Jossi en Jacques Halland met sterke liedjes en leuke teksten was van uitste kend gehalte. Opmerkelijk voor al bleken de liedjes over de kwaadaardige engeltjes en het rumoer in een Pools-jiddisch stadje. De verhalen die Jacques Halland tussen de nummers d~or vertelde waren fascinerend. Jos si vertolkte een potpourri v«n liedjes uit „Fidier on the roof" onvergetelijk. zen van de toekomst huizen moeten zijn waar men geboren kan worden, feest kan vieren en Bijl mermeer AVRO's actualiteitenrubriek Televizier maakte een wat matte indruk. Er werd erg veel gepraat over het plaatsje Dronten en over Duitsland. Ook over de Bijl mermeer. maar daar was ten minste iets bij te zien. Aan de hand van maquettes liet mr. G. Baas, directeur Huisvesting Am sterdam uitkomen dat vanaf volgend jaar meer dan 110.000 Amsterdammers zullen gaan wonen in een heel leefbare wijk, waarin rekening is gehouden met de toekomst. De kinderen zullen er naar hartelust kunnen spelen, de sportaccommodatie zal er groot zijn, er zal veel water en groen zijn en bij de woning bouw is er op gelet dat ieder lid van het gezin een plekje in huis voor zichzelf moet hebben. Inte ressant was te horen dat de hul- Medisch onderzoek Jaap van Meekren had voorts een gespi-ek met het liberale kamerlid Vonhoff. die aan de minister van Sociale Zaken en Justitie vragen had gesteld naar aanleiding van een rapport, over medische research. Hij meende dat patiënten zelf moeten uit maken of zij bij een algemeen medisch onderzoek betrokken wensen te worden. Men kan die patiënten niet ongevraagd laten meewerken .Als voorbeeld hoor de hij het geval van de 194 hart patiënten aan, die in het kader vaneen onderzoek naar een nieuw geneesmiddel, verschillend waren behandeld. De ene helft kreeg het echte medicijn toege diend, de andere helft een fop- medicijn. Van de 13 patiënten, die overleden, bleken er 11 met de fop-medicijnen behandeld te zijn. Vonhoff wenste daaruit geen conclusies te trekken, maai* wees er nogmaals op. dat de in dividuele waardigheid van ieder mens ten alle tijde gegarandeerd dient te blijven. Dr. Kater ver telde dat algemene onderzoekin gen zoals deze dikwijls worden verricht. Nog maar pas geleden was aan 't licht gekomen dat wratten even snel na behande ling met water als na het aan stippen met een bepaald medi cijn verdwenen. Hij gaf toe dat het onderzoek onder hartpatiën ten aanmerkelijk meer risico met zich meebracht. Simon Templar De avonturen, die Simon Tem plar beleeft, zullen waarschijn lijk nooit echt spannend worden. Dat was ook gisteren weer te merken. Als kijker leer je de per sonen, die in de verhalen een belangrijke rol vervullen, nim mer beter kennen dan de me vrouw die je eens per week bij de slager ontmoet. De karakters blijven gesloten boeken, waar door men er automatisch min der in geïnteresseerd is of ie mand knock out gaat of niet KRO: 18.30 Wil j< i licht progr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 R.V.U.: Sociale i1| Geschiedenis: de I onderliggende groep Nederland vakantiegangers. 22.25 l uit „Elegie fiir junge I.i Er is namelijk een afspraak tus sen de verschillende omroepen ge maakt. dat de gidsen of boden niets van de programma's in het nieuwe seizoen zullen publiceren voordat hierover door of namens de besturen der velschillende omroepen en zend gemachtigden officieel mededelingen zijn gedaan. Ou juist In Televizier echter zijn deze week wel mededelingen gedaan over de plannen voor het nieuwe sei zoen. Veel hiervan is wel reeds eer der in andere organen gepubliceerd. Het is de persdiensten echter tevens gebleken dat er ook mededelingen zijn gedaan die nog niet eerder ge publiceerd waren en die Telivizier al leen gekregen kan hebben uit inter ne vertrouwelijke stukken. De aan wijzing hiervoor heeft men doordat er pertinent onjuiste mede delingen over programa's door Te levizier zijn opgenomen Dietrich Fischer omas Hemsly, n, spreekrol; Ledeii door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Ste- Kamerorkestoude VOOIS ZATEISDA Chevalier Als voorbeeld het volgende: kenne lijk heeft Televizier een „programma rond Maurice Chevalier" gedistil leerd uit de werktitel „Chevalier", van een stuk dat in de NTS-coör- dinatiecommissie is geweest. De vol ledige titel luidt echter: „Le che valier tempète", een Franse ridder- verhalenserie die de NCRV voorne mens is dit seizoen op de tv uit te zen. Maurice Chevalier, van wie een foto in Televizier is opgenomen, komt er niet aan te pas Er zijn meer van dergelijke aan wijzingen, verklaarde een woord voerder van de gezamenlijke pers diensten, die verontwaardigd zijn over de geconstateerde indiscretie. :-rondo. 19.00 Lichte iiidt-ri u i >(:en worden van de Wereldkampioenschappen Wiel rennen op de baan in Amsterdam.). spreking van godsdienstige boeken. 21/ - jpera 121.30 Als hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Reportage Wereldkampioenschap Wielrennen op GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e Rjn) van 18-20 uur. I. Ludwlg van Beethoven. Fragmen- 7.30 Nws. 7.32 De zingende kerk: gees telijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 DJlnn: gev. progr. (8.30 Nws.; 8.32-8.45 Tourlngclub: vakantietips; 9.35 Waterstanden)12.25 Marktberich ten. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheids voorlichting: Exportivltelten. Nws.. wenken en adviezen. 13.00 Lichte gram. muz. 14.00 P.M.: familieprogr. (16.25- 16.30 Wereldkampioenschap wielren nen op de baan te Amsterdam). 17.00 VARA: 7.00 Nws. 8.35 Van de voorpagina, persoverzicht). 12.15 Reisindrukken uit Israël. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varla. 13.15 Tijd voor teena- 2.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wen- i wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nws). 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. Amerikaans 15.30 Toernee- muzikale (16.00 Nws.). 17.00 Nws 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte -'-'en. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 13.30 Teleac: Inleiding Rus sische les. 14.00 Wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan te Amster dam. 15.30 Nws. ln 't kort. NTS: 15.34 Weekjournaal - met titels voor slecht horenden. KRO: 16.00 Klokke vier, fa miliemagazine. 16.50-17.30 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan te Amsterdam 18.45 Dc Mlnlmolen.18.50 Journaal. KRO: 19.00 Kinderfilm. 19.05 Lekkere diertjes (Alle melne Tiere). TV-film. NTS: 20.00 Journaal. KRO Gala-avond van de lichte muz. in Ber lijn. t.g.v. de grote Duitse radio- en televisietentoonstelllng. 22.30 Brand punt. NTS: 23.00-23.05 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. AVRO: 20.05 The Beatles, tekenfilm. NTS: 20.25 Wereldkampioenschappen wiel- -~— 0p cle baan 20.55 Van But York: piano, drums AVRO's Televizier. 21.20 The wild west, TV-film; De nacht v NTS: 22.15-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5