Films Leiden Shirley MacLaine in amusante „Gambit" Studentenpaar vastgehouden in woning Watergeuzen komen naar de Waag, 1 Studietoelagen zijn voortaan altijd een voorschot en beurs VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 3 PAARDEN IN DE LEIDSE [ËÏDÊ Aan de Leidse Van Vollenhovenka- de, naast het sportpark Roomburg, staat sinds enkele jaren een speel tuin. Het is de speeltuin van de Pro- fessorenwijk, die destijds in verband met de bouw van de Vredeskerk ver plaatst moest worden. Het bij deze speeltuin behorende clubgebouwtje bleef na de verplaatsing nog geruime tijd aan de Burggravenlaan staan, maar het is zoals bekend onlangs af gebroken. Het bestuur van de buurt vereniging „De Professorenwijk" streeft al sinds de verplaatsing van de speeltuin naar een nieuw club huis (je). maar nog steeds zijn de nieuwbouwplannen niet gerealiseerd. Er bestaat namelijk over deze af faire kortsluiting tussen de speel tuinvereniging en het „stadhuis", waarbjj de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen tot nog toe vergeefs heeft getracht om de storing op te heffen. Hoe het ook zij, mede als gevolg van deze kwestie is de tuin nu al sinds jaar en dag gesloten en de jeugd van de Professorenwijk dus gedupeerd. Het hek is dicht en door prikkeldraad omkranst, het gras springt tussen de tegels van de speelplaats door om hoog, de plasvijvcr is uitgedroogd en Ie zandbakken zijn vervuild. Voor wie het speeltuinwerk in Lei- in ter harte gaat, moet dit wel een litermate trieste zaak zijn. Het is langzamerhand een zaak gewor den, die in het belang van de jeugd ;n oplossing schreeuwt. Nu zijn het kennelijk alleen de paarden, die toegang tot de speeltuin kunnen ver krijgen (Foto L.D./Holvast) Duur rokje ;sldi Een 26-jarige huismoeder uit Al phen aan den Rijn, die in Leiden inkelen zag er een mooie ge- t,ruite rok, die haar begeerte opwek- 1 te. Dus nam ze de rok mee, echter ne«l zonder te betalen. „Ik had geen geld genoeg by me", gaf de huismoeder als „Bi motief voor het wegnemen van de t geruite rok. „Dan had U de rok of niet moeten kopen, of eerst voor geld moeten zor- nad gen", antwoordde de officier van Jus- titie bij de Haagse politierechter. De le opperde: „Als U het had ge vraagd, dan hadden ze de rok wel- rU bewaard". De rok komt de jonge huismoeder nu duur te itaan, want de officier eiste f100 boete, waartoe de rechter ook ver- esld oordeelde. ADVERTENTIE EN EXKLUSIEVE Sportwagens- occaisions MG/B - cabriolet met tonn. cover-spaakwielen, 30.000 km. bouwjaar 1966. Nieuwprys f 13.500, NU f 3500,— KORTING MG - B - cabriolet met nieuwe kap - luchthoorns - 52.000 km., bouwjaar 1964. NU voor slechts f 5950,—. M G - A - MK II 1600 - cabriolet"- O.E. White - 70.000 km., bouwjaar 1962. NU VOOR f4250,—. MORRIS COOPER DE LUXE slechte 8.000 km gelopen, bouwjaar 1967, vele ace. o.a. jodium-lampen, radio, KORTING f 1500,— op nieuwprijs. ^Kom nu kijken en kopen bij: LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. LEIDEN Morgen is het weer zo ver; de in schrijving voor de uitdeling van ha ring en wittebrood op 3 oktober, de feestdag van Leiden's ontzet. Van 's- middags vier uur tot 's avonds acht uur kan de rechtgeaarde Leidenaa in „Den Burcht" (ingang Burgsteeg) terecht. Trouwens, er komen ook ve len van buiten de stad, die dit tra ditionele evenement niet gaarne zou den willen missen. De belangstelling neemt tïe laatste jaren nog steeds toe. Het zal morgen in „Den Burcht" weer gezellig druk zjjn, maar men hoeft niet lang te wachten, omdat het 3 October-bestuur zyn maatre gelen neemt en, geholpen door een groot aantal commissieleden, zorgt voor een vlotte afwerking. Onder degenen die zich laten in schreven zjjn er die dit al tiental len jaren doen, uit gevoel voor tra- diie en omdat zjj begrepen hebben hoe belangrijk het is dit deel van de herdenking van Leiden ontzet, in stand te houden. Het gaat immers om een symbolische herhaling van de gebeurtenissen uit 1574. toen de Watergeuzen van admiraal Boisot met hun platboomde vaartuigen over het ondergelopen land de stad konden bereiken en de uitge hongerde bevolking spijzigden met haring en brood. Leiden was gered! Veel had er op het spel gestaan, lan ge tijd zag het ernaar uit dat de strijd tegen de Spanjaarden niet ou worden gewonnen. Maar de on- ersaagde dapperheid van de Leidse bevolking hielp haar door de ergste beproevingen heen. Daarmede was mijlpaal bereikt in de vrijheids strijd der Nederlanden: het hart van de belangrijke provincie Holland bleef voor de Prins van Oranje be- houden. Op 3 oktober dit jaar zullen enkele tientallen Watergeuzen nazaten van de vrijheidsstrijders van weleer met hun vaartuigen bij „De Waag" aan de Aalmarkt aankomen om aan de feestviering luister bij te Het is verheugend dat ook de be langstelling by de jongeren voor de uitreiking van haring en wittebrood groeiende is. Aan de hand van de in- scl**-'1.;vingen heeft men kunnen vast stellen, dat de aanmeldingen komen uit °lle delen van de stad. Vorig jaar werd de feestgave voor niet minder dan 7500 personen verstrekt, uit alle lagen van de bevolking, zoals ook in 1574 jong en oud, arm en rijk gelij kelijk van de goede gaven van de bevrijders mocht profiteren!. De broden en de haringen, die BURGERLIJKE STAND I.EIDEN GEBOREN Franck Martinus, V. L. A. Zandvliet n J. J. Kindle; Johannes Petrus Pau- J. Verplancke en H. Klui- hannes Adam. de Best i der Holst: Johan Pieter. z. H. Schalk en J. L. Geervliet; Cor- Margaretha Claudia, ens en C. J. W. v me Sophia Cori S. M. M. Vermolen Leonardus Hendrikus. Eunice, d. Benschop. Reinders; Debora D. van der Veere en J. E. OVERLEDEN A. C. M. Witkamp. 73 Jaar. man. ONDERTROUWD A. A. A. Ouwerkerk en E. van der Vijver; M. M. Allouch en M. M. P. F. HÓogervorst; J. Kruider en M. Zwaan;' H. Dusoswa en H. Peet; N. H. van Seggelen en M. L. C. Verhoeven; van Koppenhai mert; D. G. de Burgers; G. M M. Bavelaar; T. C. Kapaan e van der Meij; A. Kuijt lenaar; A. G. Brandt e~ den Berg; H. A. M. Delfos; O. D. Dam; G. Wesselink kant; J. G. M. Schimmel worden uitgedeeld, zijn van uitste kende kwaliteit. De haringen waren vroeger steeds zgn. hard-gezouten, zodat men ze een tijd in de week moest zetten alvorens ze te kunnen consumeren. Vorig jaar is voor de eerste maal een proef genomen met haring die tevoren was ontzouten en die men terstond met smaak kon verorberen. Die proef is een groot succes geworden. Daarom heeft het bestuur van de 3 October-Vereeni- ging besloten ook in 1967 weer deze prima ontzoute haring uit te delen. Men behoeft die alleen nog maar even schoon te maken en dan kan men de haring terstond nuttigen. Heerlijk! ADVERTENTIE VER 10 VINOS IMN GEN Elk jaar sterven in Nederland meer dan 20.000 mensen aan kanker Ongeveer 40 van de kankerpatiën ten Is jonger dan 65 jaar. Dank zij het speurwerk in labora toria en ziekenhuizen kent men vele factoren die een rol spelen by het ontstaan van kanker, is men geïnfor meerd over het gedrag van vele kwaadaardige gezwellen en is het mogelijk de ziekte te diagnostiseren in een stadium waarin genezing nog mogelijk is. Kankerpreventie en kan kergenezing zijn geen utopie. Kankerbestrijding vergt geld en enthousiasme. De materiële steun van de gehele Nederlandse bevolking is noodzakelijk. Deze steun steit de genen die kankeronderzoek tot hun levenstaak gemaakt hebben, in staat hun werk op hoog niveau te ver richten. In de afgelopen jaren was het Ko ningin Wilhelmina Fonds in staat de Nederlandse centra waar kankeron derzoek en behandeling van kanker patiënten plaats vindt met jaarlijks ruim twee miljoen gulden te steunen. Ook de Leidse gemeenschap neeft. zich steeds van haar goede kant la ten zien. Vorig jaar bedroeg de op brengst van de jaarlijkse collecte bij na negentien duizend gulden, een re cord in de geschiedenis van de Liid- se afdeling van het Koningin Wilhci- mina Fonds. Eén dezer dagen ontvangt men weer een zakje, dat in de loop van de volgende week wordt opgehaald. Op zaterdag 2 september is er een straatcollecte. Collectanten voor de straatcollecte kunnen zich op vrijdag 1 september tussen 19 en 21 uur mel den op Breestraat 127 (Raad van Ar beid). Bestuur K.W.F.. afdeling Leiden. Drie termijnen De Nederlandse Studentenraad NSR en het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen hebben geza menlijk een uitgave verzorgd, waar in wordt uiteengezet hoe de rijksstu dietoelagen voor het wetenschappe lijk onderwijs worden vastgesteld. Studenten en hun ouders kunnen er een globaal inzicht uit verwerven in de wijze, waarop de toelage wordt berekend en in de normen, die daar bij worden gehanteerd. Uit de brochure blijkt dat met in gang van het studiejaar 1967/68 de integrale renteloze voorschotregeling is afgeschaft en vervangen door de gemengde toelage. Was voordien de toelage tot een bepaald bedrag altijd een renteloos voorschot en wat er bo ven kwam een beurs, in het vervolg zal de toelage altijd voor een deel een renteloos voorschot en ander deels een beurs zijn. De eerste keer is de toelage voor 60 pet. een rente loos voorschot, volgende keren is slechte 40 pet. een renteloos voor schot. Op deze regel zyn uitzonderingen. Zeer goede studenten kunnen op ad vies van hun faculteit of afdeling of op grond van behaalde eindexamen resultaten een toelage krijgen, die ge heel uit een beurs bestaat. Een ande re uitzondering wordt gemaakt voor studenten wier totale studieschuld door renteloze voorschotten tot tien duizend gulden is opgelopen. Is dit maximum bereikt, dan wordt de toe lage verleend als beurs. Nieuw is ook dat de toelage niet meer zoals voor heen in twee termijnen werd uitge keerd, maar in drie termijnen. Voor het eerst zijn de gegevens, die uit de inlichtingenformulieren van de aanvragers zijn geput, volle dig mechanisch verwerkt door de computer van de rijksmechanische administratie. De brochure van het ministerie en de NSR zal aan allen, die een studie toelage hebben aangevraagd, worden toegezonden, tegelyk met de beslis sing op de aanvraag. De studenten, die hun toelage tijdig aanvroegen, ontvangen, als de gegevens compleet zijn, in de eerste weken van septem ber deze beslissing. Thriller-met-een-glimlach CAMERA ..Gambit" (in het Nederlands zou het gambiet moeten zijn) is de titel van een film die mis schien alleen schakers aan spreekt. Maar dat is mislei dend. evenals de betekenis van het woord: een mislei dende (openings) zet in het schaakspel met een pion die geofferd wordt. Het schaakspel wordt le vensecht opgevoerd (op het witte doek dan), maar er komen geen andere stukken aan te pas dan die van een aan diggelen ge worpen mysterieus beeld. Shirley MacLaine speelt het spel vol overgave, sa men met de bravourjongen Michael Caine en een kitschkunstmaker. Het is een thriller.met-een- glimlach. Daar zorgt Shirley wel voor. Ze is 'n afgedivaal- de danseres in Hongkong, die door de twee mannen met veel geld wordt iveggelokt uit een nachtclub om voor een duistere zaak te worden inge zet. Het gaat erom één van de rijkste mannen van de we reld een uiterst kostbaar beeld afhandig te maken. Daarbij wordt door Caine en de kunstenaareen zeer ver nuftig spel gespeeld hoe zeggen we niet. En uiteinde lijk blijkt na veel weer- en misverstanden dat het hele maal niet om dat kostbare beeld gaat, maar om iets heel Prolongaties Maar liefst de helft van het aantal Leidse bioscopen houdt de komende week dezelfde film op het programma. Zowel Tria non. Studio als Rex hebben hun successtukken voor nog een weekje geprolongeerd. In Trianon kan men nog ze ker zeven dagen dansen en zin gen met Julie Andrews in de inmiddels wel beroemd gewor den musicalfilm „The sound of In Studio blijven Leslie Phil lips, James Robertson Justice de middelpunten van de plezierige jongste aflevering in de zo suc cesrijke doktersserie, nu onder de titel „Dokter, wat doe je In Rex kunnen de liefhebbers van oorlogsdrama's kennelijk niet genoeg krijgen van de rol prent, die Raoul Walsh zo'n tien jaar geleden maakte van Nor man Mailers spijkerharde ro man „The naked and the dead" (Helden zonder glorie"). anders. Enfin een uiterst mi raculeuze aangelegenheid met een verrassend slot. Dat alles speelt zich af tegen de Oos terse avondlucht, altijd goed voor een mysterieus tintje. „Gambit" is een film met een knappe intrige die boei end in beeld is gezet. Shirley MacLaine is op haar bekende eigen wijze flink eigenwijs, zeer tegen de zin van society- inbréker Caine, maar als het erop aankomt, redt ze het he le schaakfestijn. Uiteindelijk wordt ze zelf geschaakt door Caine (en dat kan niemand verbazen) die daarmee zijn spel verliest (of wint?). Het naakte vlees LUXOR De erotiek staat wel heel nadrukkelijk cen traal in deze rolprent van een ons onbekende Japanse fil mer. Of misschien drie Ja panse cineasten, want het betreft hier wederom een drieluik. Een trio korte werk stukjes, stuk voor stuk door drenkt van een sterk eroti sche sfeer. De eerste handelt over een man, die na een ongeluk niet meer tot normale huwe lijksbeleving kan komen. Slechts bij het bespieden van zijn vrouio tijdens het plegen van overspel krijgt hij iets terug van zijn mannelijke gevoelens. In het tweede filmpje wordt een schoolmeisje belicht, dat door een jongeman wordt ge dwongen haar mondelinge getuigenis van „ervaring" praktisch waar te maken. Het derde en het beste filmpje verhaalt van een vrouw-uit-'t-lichte-leven, die argeloos in de val loopt, wel ke haar beschermer voor haar uit zet. omdat hij haar verdenkt niet genoeg van haar verdiensten af te dra gen. De Japanse cineasten heb ben deze onderwerpen met een overmatige openhartig heid in zwart-wit gefilmd. De filmpjes krijgen daardoor een geforceerd karakter. Maar het moet gezegd, zij kennen huil vak. Vaak zijn de beel den treffend goed gecompo neerd en is de sfeer verras send mooi getroffen. Vier doden dooi de gele koorts In West-Duitsland zijn vier perso nen overleden aan de gele koorts, een tropische ziekte, waarmee nog elf personen besmet zijn, van wie ver- scheidenen in levensgevaar verkeren. Dit is medegedeeld door dr. Martini van het Academisch ziekenhuis in Marburg. De ziekte is verspreid door een groep apen, die uit Oeganda werd ingevoerd voor proefnemingen. Al leen laboratoriumwerkers in Frank fort en Marburg, die met de dieren of hun bloed in aanraking zijn ge komen, zijn besmet. Gele koorts is uiterst zeldzaam in Europa. Volgens de gemeentelijke gezondheidsdienst van Marburg bestaat er geen gevaar voor een epidemie, omdat de vliegjes, die de ziekte overbrengen, in centraal- Europa niet gedijen. Een zeer stuurse Shirley MacLaine en een nijdige Mi chael Caine. ,Saf>o tagecomplot gouden 7' LIDO Liefhebbers van karategevechten en schiet partijen kunnen hun hart ophalen in de film „Sabota- gecomplot gouden 7". Het is een vlot gemaakte produktie met de nodige spanning, ter- wijl ook het vrouwelijke ele ment vertegenwoordigd is. Alan Milner (Tony Russell), agent van de inlichtingen dienst krijgt opdracht 50 ge stolen staven uranium op te sporen. Zijn speurtocht brengt Milner naar een ze kere mr. Otis, die de beschik king heeft over een geheim laboratorium. Daar is profes sor Holt bezig met proeven om een immuniteitsserum tegen radio-actieve stralen te vinden. Gesteund door Fisher, hoofd van de Portu gese inlichtingendienst, bindt Milner de strijd aan tegen Otis. Nadat zij in de val ge lokt zijn en weer ontsnapt, gelukt tiet hen Kare, een van Otis' mannen te pakken te krijgen. Vermomd als Kare dringt Milner de luxueuze villa van Otis binnen, waar hij de plaats van het geheime laboratorium te weten komt. Milner ivordt echter ontdekt, maar een wilde jacht per mo tor brengt hem reddingBij zijn bezoek aan het labora torium valt Milner in handen van Otis. De professor, die in middels het juiste serum heeft gevonden, wordt door Otis doodgeschoten. Milner wacht hetzelfde lot. Fisher komt hem echter te hulp en maakt met zijn manschappen Otis en zijn handlangers on schadelijk. ADVERTENTIE Een Leids studentenechtpaar is gisterochtend vroeg an derhalf uur lang van zijn vrijheid beroofd. Het jonge echtpaar werd in zijn eigen (huur) woning vastgehouden door vier Leidenaars, die het huis aan de Langegracht wa ren binnengedrongen. Het viertal is vandaag gearres teerd. Het optreden van de vier Leidenaars, een 26-jarige „exploitant", een 19- jarige loodgieter en twee 20- jarigen zonder beroep, sproot voort uit een heftige ruzie tussen de huurders en de eigenaar van het pand over een reparatie, die moest worden verricht. Het viertal drong naar wordt aangenomen op instigatie van de huiseigenaar in het vroege ochtenduur de wo ning binnen en eiste van het stu dentenechtpaar. dat nog lag te slapen, onmiddellijke ontruiming van het pand. Toen het echtpaar dit „ultimatum" naast zich neerlegde, sleepten de indringers al het meubilair van het studentenechtpaar naar bui ten, waarbij ook enkele vernielin gen werden aangericht. Het echtpaar, dat op dat ogenblik de straat op wilde om de politie te bellen, werd in de woning vast gehouden. Pas na anderhalf uur gelukte het een inwonende stu dente het huis via een dakraam pje te ontvluchten. Zy waar schuwde onmiddellijk de politie, maar toen deze op de Lange gracht aankwam waren de vier indringers verdwenen. Het viertal kon vanochtend echter in de kraag worden gevat. klassieke modellen. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3