MONTEUR Drs. Boersma (AR) voor sociaal radicalisme Voorlichting aan visserij (HEF AUTO-AFLEVERING Personeel naar huis gestuurd Vietiiaiu-betogiugeu op liet Binnenhof Bende autodieven op liet spoor gekomen V. Ravensbergen Fa. Adr. van 00Y jr. 2 ervaren verkoopsters 1 verkoopster le tekenaar 1 leerling-tekenaar Zwitser N.V. LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. vakbekwame schilders constructie schilders HULP in de HUISHOUDING vormingscenlrum „DE SLEUTELBLOEM" BEZORGERS PAGINA 19 WEINIG OPTIMISME OVER KANSEN VAN PROGRESSIEVE CONCENTRATIE ze parlementaire redactie) Het optimisme over de realiscer- -fcarheid van een progressieve con- 2 -ntratie, zoals onder anderen de (j) jristen-radicalen in de KVP die mrstaan, is gering. Vooral in cor.- ssionele kring, waar de gedachten dergelijke concentratie nog het sterkst leeft, wordt de kans 'ezenlijking niet hoog aar slagen. „De kans lijkt mij groot, de emoties hoog zullen oplaaien dat vele behoudende geesten de- uit eigen gelederen, die er van oude patroon afwijkende menin- p na houden, zullen verkettc- meent het anti-revolutionaire 50 eede kamerlid drs. J. Boersma. 7" Drs. Boersma is een van de auteurs, die in het zomernum- van „Socialisme en Democra- het maandblad van de Partij de Arbeid, hun ideeën over de ogressieve concentratie op papier bben gezet. Hij blijft voorstander federatieve concentra- waarin de christen-radicalen uit fP, ARP en CHU samen werken gematigde PvdA op basis programma waartoe ook de Lbeweging zich aangetrokken kan :len. Een fusie tussen KVP, ARP CHU acht hij terwille van de idelijkheid ongewenst. Liever heelt een scheiding der geesten, waar hij verstaat: „Dat diegenen de drie confessionele partijen el- weten te vinden, voor wie de piratie van het evangelie niet zo- blijkt uit prachtige vrome vjI- ;n in pre-ambules en beginsel- gamma's, maar uit een duideiijk, iaal-radicaal politiek program en dd". Verzet !ok uit de bijdragen van de he- Buddingh, de christelijke hu>- sche perschef van de NCRV en Th. Coppes, de oud-NKV-bj- irder, thans directeur van Dc tekrant, blijkt het geringe opti- /er de bestaanskansen van progressieve concentratie. „liet igt niet alleen af van de ontwik- ngen binnen de christelijke par- ar in even sterke mate van n werkelijk hanteerbare ver- mringskansen baanbreken vanuit brede, niet altijd homogene so- tische kamp", schrijft de heer ingh. Drs. Coppes onderkent it in beide kampen. Hart- itelijk pleiter als hij is voor een ve progressieve volkspartij, wil gvenals de televisie-regisseur B. (PvdA) een hechter verband de progressieve concentratie, die uit beduchtheid voor versnipne- rwerpt. Ook de socxj'oog M. P. A. van Dam, de eindre- dr. C. de Galan, beiden be- end tot de PvdA, willen op den soort nieuwe PvdA. Zy zien progressieve concentratie hoog- als tussenfase. dr. T. W. van Veen, lioofdre- van Het Vrije Volk, is een lelijke concentratie een noodza- ike, maar uiterst hachelijke ou- neming, zolang niet is gebleken dat er duidelijk behoefte aan Conclusie heeft. „Er moet een politieke kwestie z\jn van zo groot belang dat de krachtenbundeling onontkoombaar is", schryft hij, „Maar welke kWto- tie dat zal moeten zijn valt nog niet goed te zien". Ook meent dr. Van Veen dat het huidige kiesstelsel al lerminst meewerkt. Het bevordert af splitsing en versplintering en maakt bundeling van krachten der'ual ve moeilijk. De groep auteurs, waartoe ook prof dr. W. Schermerhorn (PvdA) be hoort, komt in grote eensgezindheid tot de conclusie, dat voorkomen moet worden dat een nieuwe progressieve concentratie het etiket socialistisch krijgt opgeplakt. De auteurs hebben in meerderheid een weerstand tegen dat woord. De auteurs zijn het er in het al gemeen over eens dat een bunde ling van progressieve krachten al leen kan plaatshebben op basis van een vooruitstrevend programma. Vooral oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers geeft concrete punten voor een dergelijk programma dat volgens hem het hart moet aanspreken: ra dicale aanpak van de ontwikkelings problematiek en de welzijnszoi g. strijd tegen de woningnood en de werkloosheid, doelbewuste vredespo litiek, democratisering van de gezags- en bezitsver houdingen en de mocratisering van het bedrijfsleven De overige auteurs blijven op uit punt vrij vaag. Hun aanduidingen gaan voor het merendeel in de rich ting van het programma, dat het ka- binet-Cals op binnenlands gebied heeft getracht te voeren. Sneeuwballen. Keefer 10-14, J. Sim 12-13. Farah Diba 17, Désiré 11-12, Shocking Pink 9-10, Esperence 10-13, Kokomo 14, Rozen Garnette en Carol 3-8, Zorina 11-12, Coral Princes 13-16, Nordia 13, Bre- 8-10, Super Star 19-25, Baccara Carla 21-26, Tradition 8-12, ianthen stuks Alec Bedser 20-33, Brei'tner 17-26, White Hope 18-23, Es- Mlgoll 21-25, Stardust 12-13, De directie van de visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft de voorlichting aan de Nederlandse visserij gemoderni seerd. Het bijna 20 jaar oude „Visse rij-Nieuws, maandblad voor vis sers", waarvan in mei 1948 de eer ste aflevering het licht zag en dat in de wandeling bekend stond als „het blauwe boekje", heeft plaats gemaakt voor „Visserij, voorlichtings blad voor de Nederlandse visserij" Uit deze naam blijkt reeds, dat het vlak van de voorlichting ls verbreed. Dat kan ook worden afgeleid uit de samenstelling van een redaotiestaf Hierin hebben zitting de heren drs. D. Tielenius Kruythoff van de Af deling Economische Visserij-aange legenheden, T. Kofman van de Af- d eling P ro dukti e-aangelegenhed en van de Zee- en Kustvisserij, F. Blok van de Afdeling Sportvisserij en Beroepsbinnenvisserij, J. Bom van de Afdeling Administratieve Za ken, J. G. de Wit (ing.) van de Af deling Technisch Onderzoek en J. F. de Veen van het. Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Met. deze staf van deskundigen wordt bereikt, dat de resultaten van onderzoek en waarnemingen, gedaan door overheids- en semi-overheids- diensten, zo snel en efficiënt moge lijk onder de aandacht van alle ge- interesseerden worden gebracht. Er wordt naar gestreefd circa elf num mers van een jaargang elk een min of meer specifiek karakter te geven. Voor zover mogelijk zal jaarlijks in een extra nummer een actueel vis serijprobleem in de vorm van een zogenaamde monografie grondig worden belicht. Het eerste nummer van „Visserij" besteedt uitvoerige aandacht aan de garnalenvisserij. Voorts bevat hét een uiterst gedocumenteerd en leer zaam artikel over „Stabiliteit van tuigen". Het ligt in de be doeling dit artikel in de toekomst ook in de in bewerking zijnde leer boeken voor de visserij scholen te venverken. Daarmee zal dan in een leemte worden voorzien, want noch bij de opleiding op de visserijscho- len, noch bij de opleiding tot stuur man of motordrijver zeevisvaart ko men ondenverpen uit de mechanica als krachten, evenwicht en koppels, die met de stabiliteit te maken heb ben, als verplichte stof op het exa men-programma voor. Henry J. Kaiser (85) overleden De bekende Amerikaanse indu strieel Henry J. Kaiser, bouwer van dammen, schepen, vliegtuigen en auto's, is gisteren op 85-jarige leef tijd in Honoloeloe overleden. Hij werd in Sprout Brook (New York) geboren en had zijn eerste bedrijf in 1913. In 1931 was hij voorzitter van de raad van beheer van de maat schappij, die de Boulderdam bouw de. Ook werkte hij aan de bouw van de Bonneville, Grand Coulee en Shasta dammen en aan de brug van San Francisco Oakland. Tijdens de tweede wereldoorlog fabriceerde het Kaiser-imperium schepen, vlieg tuigen en militaire voertuigen. In 1954 droeg hij zijn bedrijven, waarvan de waarde op 2,7 miljoen dollar wordt geschat, aan zijn zoon Edgar over en vertrok naar de Ha- waii-eilanden. Marktberichten AALSMEER, 24 augustus Bloe- en rozen: William Sim 21-27: White menveiling: Anje; Harvest Moon 24-33; Arthur 13-17; Tangerine 26-33; Keefer 20-27; Super Pechtold -; Tawny Gold 6-9; Baccara 31-37; Mad. Ofman -; Pink Sensation 13-18; Zorint New Yorker -; Carol 6-10; Garnet 14. Alles per stuk. Diverse bloemei Chrys. gr. bl. en m tros per bos 110-220; Cyclamenbloe- 62-77; Euphorbia )0; Gerbera 43-60; I Pr. Bl. 175-280; Lathyri kelk 36-48; Lelies tak 110-155; Nerine Gladiolen 100-140; Poinsettla Colvillei 60-255; Helleborus wit -; Helleborus dauw -; Asp. Plumosus 140-195; Tui ten -; Narcissen -; Hyacinthen -; itepman 4 kop -; Stepman 2 kop ,1ar. Legray 4 kop T :op -; Lavaliënsis -; Koster -; H. Eilers -; Forsythia -; Pru- Prunus triloba ROELOFARENDSVEEN. 24 aug. "loemenvellingAm. Anjers Sim Ro- 10-19. Sim Rood 10-16. Sim Wit Valeta 66-71. Lelies White Excelsior 9-13, Anthurlum 1.20 1,35, Gerbera 18-22, Cyclamen 1,00- "1-53 p. st. Troschry- >lis 1.50-1.80, T i.45, Luyonal 35- Pink Ponpon 2.00. Oranjewonder 2.05, 2,05, Dominator 1.45, Wegewood 35-54, Ornitho- ;alum 44-71, Llatrus 48-95, Montbre- >la 48-60, Eikenblad 23-32, Statlce 26- 25 augustus pronkbonen 4073, snijbo- 84125, spelcbonen 3439. 6573, komkommers 1745, A 3.10—3.50, B 3.10—3.50. C 3.00. CC 3.40. waspeen 1213. Per 100 stuks: meloenen 41208, bloemkool A 17 91. sla A 744. Per 100 bos: bleek selderij 47. bospeen 43, peterselie 1029, radijs 9. selderij 812. uien irkens 316, schram- !79, ge" J Prijzen per stuk: versgekalfde koeien 10.251425, neu- 10451225. neurende gulste koeien 1075. gulste pinken 725750. graskal veren 360560. nuchtere kalveren 70 285, nuchtere kalveren per kg. lev. gew. 1.45—1.70, geiten 2060, Het personeel van de meubelfabriek Erven en Co in Oirschot is giste ren om half elf naar huis ge stuurd omdat er geen geld meer was om de lonen te betalen In totaal zijn 42 man ontslagen, van wie er tien vorige week al op straat kwamen te staan. Twee mannen hebben inmiddels werk gevonden. Het ontbrak het bedrijf niet aan orders, maar het kampte al enige tijd met betalingsmoeilijkheden. Kortgeleden werd voorlopige sur- céance van betaling verleend. De coöperatieve melkprodukten- bedryven DOMO-Bedum zal veertig personeelsleden ontslaan. Het perso neel is hiervan op de hoogte gesteld. In de melkfabriek in Bedum vallen 36 ontslagen en in die te Groningen vier. Het betreft merendeels jeugdige arbeidskrachten. De oorzaak is gele- in het stagneren van de afzet gesuikerde gecondnseerde melk het Verre Oosten. Er is overleg gepleegd met de vakorganisaties. Er wordt een opzeggingstermijn in acht genomen van minimaal vier en ma ximaal 13 weken, al naar gelang het aantal dienstjaren. De N.V. motorenbedrijf Paul Dinges in Delfzijl ontslaat twaalf van de zestig arbeiders. Dit als ge volg van het teruglopen van orders in de scheepsbouw. Er ls overleg ge pleegd en overeenstemming bereikt met de vakbonden over een afvloei ingsregeling. Bij de N.V. Verenigde Touwfa- brieken in Maassluis, waar 200 man worden ontslagen (zoals wij gisteren meldden) zal een groep van onge veer 120 Spaanse arbeiders buiten de ontworpen collectieve ontslagregeling vallen. De directie is van mening dat de N.V. door nakoming van de con tracten volledig aan haar verplich tingen heeft voldaan. Een deel van de Spaanse arbeiders zal van hun vakantie in hun vaderland niet te rugkeren. Anderen zijn reeds bezig van werkkring te veranderen. per kg. lev. gew goed. prijsh., vette veren willig, duurder, nuchtere kalve ren willig, prysh.. biggen redelijk, duurder, slachtkoeien goed. prijsh. kg. schoon gew., koeien 5601300 per stuk. matig; 90 vette 3.303.80 per kg. levend gew., redelijk; 100 vette schapen 85115 p. stuk, matig; 200 fokschapen 115 tige zeugen 375450 per 58 schrammen 90115 per souiK, nu; 607 biggen 6075 per stuk, lui: 22 geiten 1045 per stuk, stroef. Totaal VANMORGEN VOOR HET DEBAT (Van parlementaire redacti°: Al een uur voor het debat orer Vietnam in de Tweede Kamer begon heerste er vanmorgen gTote drukte op het Binnenhof. Groepen demon stranten stelden zich op met felge kleurde spandoeken, en een groep voornamelijk jongeren verdrong zich voor de ingang van de publieke tri bune. De agitatie tegen het Amerikaanse Vietnam-beleid had een rustig ka rakter. De leider van de actiegrjep- Vietnam, de Amsterdammer Piet Nak. kwam met een doos met bij na 63.000 handtekeningen het Bin nenhof opzeulen. De handteke ningen, die de groep voornamelijk op straat heeft verzameld, werd kamer voorzitter Van Thiel op zijn Kamer aangeboden. Mr. Van Thiel, die zich haast aan de doos vertilde, beloofde de petitie ter kennis van de Kamer te brengen, wat hy aan het begin van de vergadering deed. De actiegroep „Een op tien" uit het Friese Beetsterzwaag, die vier weken lang een kruis op een weiland heeft, geplaatst voor elke tien doden in Vietnam, kwam eveneens een peticie aanbieden. Daarin wordt de Kamer leden gevraagd het inzicht te tonen, dat de wereld verder reikt dan de grenzen van Nederland. Mr. Van Thiel kreeg er een foto bij van het veld met de kruizen, die hij zou moe ten ophangen in het gebouw van de Tweede Kamer. Het bestuur van de KVP-jongercu- groepen had gisteren al een brief ge stuurd naar mr. Van Thiel, waarin de grote bezorgdheid van deze groe pering over de uitbreiding van de strijd in Vietnam tot uitdrukking wordt gebracht. Maar het bestuur stelt voorop, dat het akkoord gaat met de doel stellingen die de Ver. Staten in Zuid-Vietnam nastreven. „Juist daarom menen wy dat een beroep mag worden gedaan op onze bondge noot de Verenigde Staten om zeif, desnoods eenzijdig, althans éer. voorwaarde te scheppen om tot on derhandelingen te komen", aldus dit schrijven. Na arrestatie in Apeldoorn Apeldoornse politie, heeft de politie in het Westduitse Emmerich op het spoor gezet van een grote zwende laarsbende op het gebied van auto diefstal en-smokkel. De Frankforter had geprobeerd in Apeldoorn een zilvergrijze Mercedes ter waarde van 27.000 Duitse mark voor slechts f7000.- aan een Apel doornse autohandelaar te verkopen. De bonafide garagehouder ver trouwde het zaakje niet, waarschuw de de politie, die op haar beurt In terpol inschakelde De typograaf werd gearresteerd en aan de Duitse justitie uitgeleverd. Gebleken is dat de te koop aangeboden auto in Frankfort gestolen is en dat alle pa pieren vervalst waren. De Duitse politie is er van over tuigd te doen te hebben met een ben de, welke vanuit haar hoofdkwartier s in het buitenland verkoopt. Voornamelijk in Nederland, Turkije en Joego-Sla- vië. De auto's komen gewoonlijk via België ons land binnen, daar de con trole aan de oostelijke grens de die ven te scherp is. In Frankfort is een raparatie-inrichting, waar het perso neel afdrukken maakt van deur- en contactsleutels; vervolgens worden er duplicaten van vervaardigd. Rijdt de auto na reparatie weg dan wordt hU door de bendeleden gevolgd en zodra de eigenaar zijn wagen par keert door de dieven ingepikt. Door inbraken in gebouwen van officiële instanties komt de bende aan de papieren, nodig voor de ver valsingen. In het Roergebied zijn de laatste tijd reeds vier komplotten van auto dieven opgerold. Er waren daar zo'n 65 auto's gestolen. Klacht van Israël bij de V.N. over Jodenvervolging De Israëlische regering heeft gisteravond aan secretaris generaal Thant verzocht zijn invloed aan te wenden om de jodenvervolging in bepaalde Arabische landen, met name Egypte, Syrië en Irak, te doen ophouden. Dit heeft een woordvoerder van de Israëli sche VN-delegatie meegedeeld. Israëlische militairen hebben on geveer vijftig jongemannen aange houden, vermoedelijk leden van het Palestijnse Bevrijdingsleger, die de Damia-brug over de Jordaan wil den oversteken. Israëlische functio narissen geloven dat de mannen zich b(j andere groepen wilden voegen die de rivier op dezelfde manier waren overgestoken. Gisteren werd bekend gemaakt, dat het uitgaansverbod in Jeruzalem met ingang van zondag wordt opgeheven ,in het gebied van Bethlehem wordt het verzacht. Een Israëlische krijgsraad heeft vier jonge Egyptenaren, van 18 tot 23 jaar, ieder tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens deelne ming aan de organisatie van een stakingsactie, gericht tegen de be zettingsautoriteiten. De beschuldig den hadden versperringen opgericht bij de Ingang van Al ArisJ en spij kers op de weg gestrooid. De Rafi-partij van de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan en de staatsman Ben Goerion heeft gisteravond besloten samen te gaan met de Mapai, de party waarvan da Rafl zich ln 1965 afscheidde. Ben Goerion onthield zich van stemming, maar hij beloofde zich bU de meerderheid van »yn party neer te leggen. De definitieve bevestiging van de fusie zal zondag door de Mapai-par- tij, die onder leiding staat van pre mier Esjkol en de minister van Bui tenlandse Zaken Eban bevestigd wor den. Verwacht wordt dat ook de Ach- doet Avoda-party, die iets linkser is dan de Mapai en de Rafi, zich zal aansluiten. De leiding van deze par tij ls in handen van de minister van Arbeid Allon en de minister van Voorlichting Galill. De naam van de nieuwe party zal zijn „Israëlische Arbeiderspartij" die 55 van de 120 zetels ln het parle ment bezet. De nieuwe politieke combinatie brengt Dajan in de voorhoede voor nationaal leider en versterkt zijn po litieke figuur. KANTINEJUFFROUW MEISJES en JONGENS voor de inpakafdeling MAGAZIJNBEDIENDE 16 a 18 jaar, GEPENSIONEERDEN voor de blikkensehoonmakerij. Reiskostenvergoeding. Gratis bedrijfskleding. Goede sociale voorzieningen en goed loon. elden op het kantoor, Wasbeekerlaan 6, Sassenheim, [foon 02532—6441. vraagt voor haar Technische Dienst die o.a. zal worden belast met het onderhoud van machines met ver brandingsmotoren. Ervaring in het onderhoud van drag lines en/of andere grondverzet- machines strekt tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan de Afde ling Personeelszaken, Hoge Mors- weg 156 te Leiden. Tel. 01710-20341 HET NEDERLANDS LEGER. EN WAPENMUSEUM Leiden vraagt voor spoedige indienstreding: huishoudelijke hulp voor halve dagen (4 uur p. d. a f 3,p. u.). 5-daagse werkweek. Sollicitaties schriftelijk aan Hoofd Pers. zaken of persoon lijke aanbieding Pesthuislaan 7, na 9.00 uur. BREESTRAAT 39 en 41 LEIDEN do NIEUWE DAMES CONFECTIE-AFDELING graag met etalage-feeling. Aanmelden met prima referentie» maandagochtend 1012 uur Breestraat 41. Gevraagd vo®r SPOEDIGE indiensttreding U.T.S.-niveau fabriek: Haringkade, Katwijk aan Zee telefoon 01718—4841. Na 18.00 uur 01718-3502/4068 afdeling verkoop Wie ls de main voor deze pracht JOB Komt U even langs of belt U 54909. Yan Oldenbanieveldtstraat 37 - Leiden Telef. 01710-51683 - Afd. verkoop 01710-54909 GEVRAAGD VOOR DIRECT EN Aanmelden bij de uitvoerder na 7 uur. Avonds Zuidsingel 23, Leiden. TE KOOP Eengezinswoning in Mors- kwartier (1 jaar oud), c.v., ge heel gestoffeerd. Beg. gr.: hal, gr. woonk,, kelder, toilet, keu ken. leverd.: 3 slaapk, douche 2e verd.: ruime zolder. Grote voor- en achtertuin. Leeg te aanvaarden, f48.000— kJc. Brieven onder nr. 56197 bur. van dit blad. Ill Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1,50 2130 woorden f2,35 (een woord hoogstens 12 let ters). Bewijsnummers f 0,15 extra. Toezending nummer- brieven f 0,50 meer Sleuteltjes worden behoudens ANNAKLINIEK voor ORTHOPAEDIE MEZENSTRAAT worden geplaatst. Min.leef tijd 20 jaar. Salaris op basis van een 45-urige werkweek is voor onge- huwden per maand: 20 jaar f 419.14 brpto f 333,66 neto 21 jaar f 488.29 bruto f 381,29 netto 22 jaar f561,64 bruto f431,08 netto 23 jaar en ouder f 643,37 bruto f 484.89 netto inclusief AOW/AWW en huurcompensatie. Vakantietoeslag 6%. Voor diensten, die eventueel op zat. en zond. vallen, worden in de week 2 vrije dagen gegeven. Bovendien wordt nog hier voor een extra toeslag betaald. Sollicitaties uitsluitend tussen 3 en 5 uur bij de Adjunct- Directrice. hervat dinsdag 5 september de cursus Werkende meisje» tot 21 jaar kunnen zich hiervoor opgeven. Er wordt een afwisselend programma met veel ont spanning geboden. Inlichtingen en Inschrijving DINSDAG 29 en WOENSDAG 30 AUGUSTUS 's avonds tussen 7 en 8 uur bij de leidster, mevr. CRAMER, p/a Huishoudschool, Rapenburg 23, Leiden. GEVRAAGD voor de weekbladen Eva en Televizier voor LEIDEN, KATWIJK en VALKENBURG. Leuke bijverdienste. Aanmelden; LAAN v. MEERDERVOORT 157, DEN HAAG telefoon 070—392450.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19