Uitzonderlijke prestaties van amateur - korpsen Onovertrefbare show Terroristen vrezen verraad in Hongkong Dirigentencursus ten dode gedoemd?... LEIDSCH DAGBLAD PAGINA It Grootse taptoe in Groot-Katwijk Het aantal toeschouwers voor de Katwijkse Taptoe, jaar lijkse afsluiting der V.V.V.-evenementen beloopt een getal dat met vijf cijfers moet worden uitgedrukt. Drie uur onbe weeglijk staan (gelukkig tijdens een ongestoord écht zomerse avond): een boeiend schouwspel, als V.V.V.-directeur Ver- plancke en zijn medewerkers weten daaraan op onovertrefbare wijze te voldoen. „Onovertrefbaar": het is géén stopwoord, dat we neerschrijven. Onovertrefbaar doordat de elite- amateurkorpsen uit ons land mede werking verlenen, die het weten, weten ook dat zo'n medewerking ver krijgen niet maar een zaak is van een uitnodigende brief en een om gaand „ja"-woord onovertrefbaar ook door de orde en de afwezigheid van welke hedendaagse roerigheid en wanklank ook; onovertrefbaar door het, op de minuut afgestelde, als een perfect raderwerk doen functioneren van een staand en marcherend „sho wen van 8 korpsen" zodanig, dat door een rouleersysteem op uiteengelegen plekken op de lange boulevard dooi de on telbaren toch alles zonder hia ten kan worden gezien. Dat de heer Verplancke velen ei-voor te danken had, spreekt van zelf. Deze manifes tatie noemde hij als een over „Groot-Katwijk". Ja, Holland kan wat en Katwijk kan wat Kranige jeugd Uit de eigen kuststreek deden mee Leiden, Katwijk, RUnsburg, Van el ders Amersfoort, Roosendaal, Rotter dam, Veenendaal. Het „Jeugdorkest en Drumband De Burcht" van Lei den. deels piepjonge jeugd, kennelijk niet naar Kerkrade-triomfen afge richt, vindt z'n kracht vóór alles in de muzikale prestatie. Zij waren er weer met de bij hen vertrouwde verjazzde Hymne uit Rimski's opera „Sadko", die ze als De heren Chr. Verplancke, di recteur van de VVV „Katwijk" (tweede van linksen Jan van Rijn (eerste van links), die een groot aandeel hadden in de orga nisatie van de taptoe-parade op de Boulevard in Katwijk aan Zee in gesprek met twee tamboers van de Rotterdamse drumband Ahoy. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) staand nummer verwonderlijk melo dieus bliezen in een wezenlijke con cert-weergave. En hun overige mu ziek (inclusief The Saints!) was evenzo. Met niet minder dan vier bo ven de hoofden uitblikkerende sousa foons ziet men ze bepaald niet over het hoofd. De grootte van dit korps houdt beslist rechtstreeks verband met hun waarde. Terwijl de groteren van het orkest concerteerden hield de drumband een eigen show: heer lijk dat bedrijvig zijn van al deze jongeren. Feilloos K. en G„ De Leidse blauwe K. en G-ers met de witte accenten in de kledij, die hun puike voetenwerk zo uitstekend doen uitkomen, bezitten een reeds veelgeroemde feilloze routine. Het beschikken over een pijpers-afdeling stelt hen in staiat om muzikaal com binaties en afwisselingen toe te pas sen, die de overigen moesten missen. Het gaat niet aan de uitgebreide va riëteit van hun showend optreden detaillerend te beschrijven, zo het oplossen in dwarrelgroepen, de ver traagde gestreken passen, de potsier lijk versnellende schertsmannetjes- looppasjcs in de meest mogelijk ge drongen formatie van houten klazen, enz. K. en G. kan wat.bijv. ook gloedzuiver en kloek klaroenen! De 40 „groenen" van Katwijk's D.V.S. begonnen met te vertellen, dat ze het achterwaarts evengoed kon den als voorwaarts. Zij staan stevig, vast en sterk in de klanksoliditeit, in de roffel, de ritmiek en de fanta sie-patronen van de show. Rijns- burg's D.W.S., rode mantilles bo ven wit bij wie het niet om vir tuositeit te doen is. laat nooit na de speciale noot te brengen van hun in tocht in eenmansfile, die dan aan 'n honderdmeterslange rollende trot- De majorettes van DWS uit Rijnsburg gaven een uitstekende show. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk/Z) toirband doet denken van opgeplan- te kabouters. En ze laten zich aan voeren door de kleinste dreumes van het hele feest. Hun vijfklokkenspe lers verlenen aan hun spelend sho wen de naieve bijklankt. die bij hen behoort. Fraai uitgewerkt Bij de „Scheepjeswollen"-Veenen- dalers vraagt men zich af, welke kri tiek het meegevoerde schaap wel in het schapenbrein zou meevoeren over al dit voor een schaap zo afwijkende mensengedoe. Men mag dit korps met harmonie meerekenen tot de uitzonderlijk getralnden van Neder land. De „Bronsgeest"-Amersfoorters. altijd kenbaar door de drager van de grote trom in berenvel, bezit een op vallen mooi uitgedoste drumband: de mooiste meisjesdrumband (bedoeld ADVERTENTIE Glanzende elegance heeft 'n PULLOVER Herenstraat 83 Breestraat 137 Geen Amerikaans visum voor Rik Van Bentum Aan de Amsterdamse schilder beeldhouwer Rik van Bentum, die op 1 augustus j.l. een contract tekende met de universiteit van Californië om daar ale professor in de „drie dimensionale vormgeving" les te ge ven, is een visum voor de Ver. Sta ten geweigerd. Het Amerikaanse con sulaat in Rotterdam wilde hem het visum niet verlenen, omdat hij reeds twee jaar had gedoceerd aan Ame rikaanse universiteiten zonder de noodzakelijke immigratiepapieren. Rik van Bentum zal eerst in novem- aer 1968 weer in de Ver. Staten kun nen worden toegelaten. Comité tot behoud fanfarekorps Limburgse Jagers Acht Noordlimburgers hebben thans in Venlo een actiecomité ge vormd met als doel door middel van tekeningenactie en een protest demonstratie op zaterdagmiddag a.s. het ministerie van Defensie te doen afzien van de uitvoering van het be sluit om het fanfarekorps „Limburg- Jagers" op te heffen. Het comité Is verder van plan om een request tezamen met verzamelde schriftelij ke adhesiebetuigingen of aan Je le gering of aan de minister van De fensie te sturen. is de uniformering die we ooit za gen. Tegen hun witte mini-jurkjes met rode accenten onder de witte viltlge droom-sjako's kan zelfs geen nurks bezwaar inbrengen. Wat al lieflijkheid in hun fraai uitgewerkte show, waaraan de, als staande en begeleidende, i triottenpakken broeders van het muziekkorps een waardig achtergrond-klankdecor schonken, verfijnd door hun aanlok kelijke klokkenwerk. Kapitale discipline De opmerkelijk zuiver en met die pe kleurgloed blazende ,,,Trommelae- ren van Roesendaele" zijn nog steeds geweldig in hun figuurbeoefening. zij beheersen dit in alle denkbare fines ses, maar deze voormalige Kerkrade- winnaaxs leken ons overmand door de „Ahoy"-Rotterdammers, die er in de korte felrode tunieken boven de donkere slanke tot de voetwreef rei kende pantalons xo groot en rijzig uitzien en die ook door het viertal van hun sousafoons indruk maken. Deze kopliggers blijken, met kapitale discipline, zowel muzikaal als „fi guurlijk" onverminderd meesterlijk. Voeren zij in hun schild, de winnaar Kerkrade 1966, K. en G., in 1970 van die plaats te verdringen? Nieuwe uitgaven Hoog sloeg de branding door Ca talan Claes. Uitgave: Uitgevers-, Maatschappij „West-Friesland", Hoorn. Met dit boek maakt de jonge schrijfster Catalijn Claes het pseudoniem van een jonge Noordhol landse boerin, die van vaders zijde stamt uit "n Urker geslacht van ders en vissers haar debuut. En niet zonder succes, want uit deze ro man spreekt een grote sociale bewo genheid met de bewoners van het vroegere eiland Urk, die zoveel ge meen hebben, maar elkaar ook in vele gevallen niet begrijpen of willen begrijpen. Het verhaal draait om een schip per-eigenaar en zijn knecht, die vreemden voor elkaar zijn geworden elkaar gaan haten door een voor val met de dochter van de knecht, dat veroorzaakt wordt door de zoon de redder. Het meisje sterft en dat doet de maat overlopen. De rederszoon beseft het leed, dat hij heeft gebracht in het gezin van de knecht van zijn vader. Hij ver laat het eiland en wordt dajnk zij ziin moeder eigenaar van een moderne kotter. In een vliegende storm komt het scheepje in moeilijkheden. Bij poging om het leven van de jongste opvarende te redden ver dwijnt de schipper -eigenaar met zijn schip in de golven. De vrede tussen beide families wordt weer getekend als ook de rouw in het huis van de knecht komt: bij het uitoefenen van de boomkorvis- serij vergaat het schip met de gehe le bemanning, waarop een zoon van de knecht schipper is. Beide getroffen vaders wisten dui delijker dan ooit, dat hun kinderen, hun kleinkinderen en daaruit voort komende geslachten zouden blijven n. Immers het water geeft hun brood en het brood ls het leven, hun door God gegeven, nu en door alle eeuwen heen Catalijn Claes heeft haar eerste roman opgedragen ter nagedachtenis aan de opvarenden van de HD 89. die vorig jaar met man en muis verging op de Noordzee. Een zeer le zenswaardig boek! Ook het Leidse „K. en G." mar cheerde dapper mee. (Foto LD/J. v. Duijn, Katioijk/Z) Protesten tegen Taptoe Delft Elke avond waarop in Delft een Taptoevoorstelling wordt gegeven, zullen aan de bezoekers pamfletten worden uitgedeeld waarin tegen de Taptoe wordt geprotesteerd. Het pamflet is ondertekend door a. de dichter-zanger Jules de Cor- te, ds. J. H. Wijntjes, N.H. predikant in Delft, P. Kooiman, vertegenwoor diger van de Studentenvakbeweging Delft, en de gemeenteraadsleden Jan de Jong /PSP) en H. W. Fahrner (P.v.dA.)). Enige jaren geleden luisterde Ju les de Corte met zijn liedjes de pers conferentie op, die aan de première van Taptoe Delft voorafging. Het dagelijks bestuur van de vereniging „Poliüeia" heeft in een vergadering een resolutie aangeno men, waarin het zegt van mening te zijn, dat bij een feestelijke militaire vertoning, zoals Taptoe Delft, blijk wordt gegeven van een bedenkelijke instelling ten opzitte van het 1 „Het instandhouden van een leger ls niet iets waar men trots op hoeft te zijn, zodat feestelijk vertoon, als de Taptoe Delft, achterwege dient te blijven. Alom begint hiertegen verzet te groeien en wij betuigen ze instemming en sympathie met de actie van de heren De Jong, Jules de Corte, J. H. Wijntje, H. W. Fahr- mer en P. Kooiman", aldus de resolu tie. Groeiend museumbezoek Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers over het bezoek aan musea was het aantal bezoeken in 1966 iets ho ger dan in 1965 (resp. 6.3 en 6.2 min.). De 171 in West-Nederland ge legen musea (53-0/0 van de 323 in het onderzoek betrokken musea) trokken 4 min. 365 65-0/0) van het totaal aantal bezoeken. In de musea werden 486 tentoon stellingen gehouden. De te Den Haag gehouden Vermeer-tentoonstelling trok ruim 90.000 bezoekers. Het aan tal bezoeken aan dierenparken be droeg 3.7 min. (in 1965 was dit 3.6 min.), terwijl van de andere beziens waardigheden de luchthaven Schip hol met 1.4 min. de meeste bezoeken telde (ongeveer even veel als in 1965). Hoge beloningen voor opsporing misdadigers Gevolg van bezuiniging (Van onze correspondent) Het ziet ernaar uit dat de gevreesde dirigeerstaf van de bezuiniging onverbiddelijk zal aftikken voor de internationale dirigentencursus van de Ned. Radio Unie. Dit jaar heeft de NRU de cursus nog met veel pijn en moeite op de begroting kunnen brengen. Voor 1968 valt echter het ergste te vrezen en dreigt de dirigentencursus een uniek instituut van onze vaderlandse radio een abrupt slotakkoord te krijgen. Het hanteren van het rode potlood blijkt op dit ogenblik bij de NRU een meer urgente zaak dan het hanteren van de dirigeer stok. Sinds 1952 stelt de N.R.U. telken- jare zijn volledige orkestapparaat in dienst van jonge talentvolle musici, die de gelegenheid krijgen onder lei ding van uiterst bekwame orkest technici hun nog prille ervaring ais dirigent uit te breiden en te verdie pen. Zij krijgen daarme ekansen, die hun elders bij vaikorkesten vrijwel niet worden geboden. Musici uit de gehe le wereld namen er in de afgelopen vijftien jaar aan deel en zagen het moeilijke pad naar het concertpodi- geeffend. Voor menig jong diri gent is de deelneming aan de Hilver- se cursus een waardevolle aanbe veling gebleken bij sollicitaties. Wat Nederland betreft hebben fi guren als Bernhard Haitink. Charles de Wolff, Edo de Waart, Bart van Beinum en Frits Knol vooral dankzij deze cursus snel carrière kunnen maken. In de muziekwerld wordt de dreigende opheffing van de cursus als een groot verlies beschouwd, dat ongetwijfeld zijn terugslag zal vinden op de toevloeiing van voldoende jeug dig dirigeertalent naar de concertza len. De vraag wordt dan ook gesteld of de N.R.U. niet van buitenaf finan ciële steun dient te ontvangen voor de instandhouding van deze unieke opleiding. Lam Boen, een humorist Chinese Radio-Hongkong, is vandaag in het ziekenhuis overleden. Gisteren werd hjj, zoals wjj meldden, door terroristen met benzine over goten en in brand gestoken. Een communistische terreurorga nisatie heeft er zich openlijk op be roemd, dat haar „beulen" deze daad op hun geweten hebben. Lams broeder ligt in hetzelfde zie kenhuis op sterven. Volgens de communistische dag bladen in Hongkong werd Lam ver moord, omdat hjj de communistische oproerkraaiers, agitators en terro risten in zjjn bijtende satires voor de radio belachelijk maakte. Lams vrouw en drie kleine kindo ren staan onder politiebewaking. De regering heeft drie bedragen van 50.000 Hongkong-dollars (32.400 gulden) beschikbaargesteld voor de genen, die aanwijzingen geven, welke leiden tot opsporing van de terro risten, die getracht hebben de humo rist en zijn broeder levend te ver branden, die zondag twee kinderen door een bomaanslag hebben ver moord en die grote hoeveelheden springstof hebben gestolen, dat thans in de communistische bommen wordt verwerkt. De grote beloningen voor de op sporing van de daders hebben de terroristen en de leiding van de communisten geschokt en doods benauwd gemaakt, zo zeggen Chine se zegslieden, die aan de rand van Hongkongs onderwereld leven. Zij vrezen namelijk, dat er tal van mis dadigers en verklikkers zijn die voor dergelijke grote sommen bereid zijn de kans te nemen. Indien de politie de verklikkers belooft hun namen niet openbaar te maken, aldus een zegsman met onderwereldcontacten, dan zal de aanhouding van de terroristen slechts een kwestie van tijd zijn. Britse Goerkha-eenheden hebben vandaag weer traangas en fosfor gebruikt om Chinese demonstranten te verdrijven, die trachten de grens- versperringen te doorbreken tussen de Britse Kroonkolonie Hongkong en het Chinese vasteland. Een groep van zestien Chinezen trachtte de prikkeldraadversperringen weg te halen op de brug over de grensrivier by Man Kam-to. Ook gisteren deden zich soortgelijke incidenten voor. In Kowloon werden enkele bom aanslagen gepleegd, waarbij twee radiomedewerkers zwaar werden ge wond. Op een station konden twee helse machines by tijde onschadelijk worden gemaakt. ADVERTENTIE KR O M MENIE 1/gfilYLI De Franse kunstenares Niki de St. Phalle bij een van haar won derlijkste creaties, meer dan le vensgrote poppen, die van heden af tot 16 oktober te zien zijn in het Stedelijk Museum te Amster dam. Haar z.g. pNana'skunnen voor het eerst ook in ons land uw verbazing oproepen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13