Amateurtoneel krijgt repetitieruimte aan de Leidse Breestraat Nieuwe rector van Leids Gymnasium Tiende dode Collegezaaltje van Thorbecke in ere hersteld Thans conrector van lyceum te Utrecht SCHOLENCOMPLEX GAAT OVER JAAR TEGEN DE GROND Talenpracticum ook op Rembrandt-lyceum ATELIERS VOOR KUNSTENAARS N. JZimmerman verlaat Leiden DRS. A. M. COEBERGH VAN DEN BRAAK DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 letdsch dagblad PAGINA 3 In Leids verkeer: Het Leidse verkeer heeft, twee dagen na het dodelijke onge val op de Lammenschans- weg, zyn tiende slachtoffer van dit jaar opgeëist. Dit trieste cijfer komt op naam van de 19-jarige Willem Jan van Schaik uit Den Haag, die gisteravond op de Haagweg in Leiden met zijn brommer verongelukte. De jongeman reed omstreeks tien uur op het fietspad in de richting van de Vink, toen hij ter hoogte van het ben zinestation plotseling dwars de rijbaan overstak. Op dat ogenblik naderde, eveneens uit de richting van de stad, een personenauto, waarvan de bestuurder, een Leide- naar, een botsing niet meer kon voorkomen. De brom fietser uit Den Haag werd over een afstand van onge veer veertig meter door de wagen meegesleurd en ver volgens op het wegdek ge smakt. De jongeman, die zeer ernstig hoofdletsel kreeg, werd door de E.H.D. naar een Leids ziekenhuis overge bracht, waar hij in de loop van de afgelopen nacht is overleden. advertentie exclusieve modeschoenen t.m. a.s. zaterdag unieke aanbieding monsterparen maat 37!*. DONKERSTEEG 14 De voormalige b.l.o.-school aan de Breestraat (no. 66) in Lei den wordt een centrum van culturele activiteiten. Het oude gebouw, waarin kort na de oorlog ook een meisjes- u.l.o. was gevestigd, zal on derdak bieden zowel aan het Leidse amateurtoneel als aan beeldende kunstenaars. Dit blijkt uit een voorstel van bur gemeester en wethouders aan de Leidse gemeenteraad. Op instiga tie van de comissie van advies in culturele zaken hebben de af delingen Leiden van de Ned. Ama teur Toneel Unie en het Werkver band Katholieke Amateurto neel destijds een plan ontwikkeld tot het vestigen van 'n amateurto- neelcentrum (repetitieruimten, cursus- en vergaderruimten en ruimten voor het opslaan van de cors) in het Breestraat-gebouw. In verband met de zeer hoge hieraan verbonden kosten kon dit plan niet worden verwezenlijkt. Beide afdelingen hebben zich nu echter verenigd met eenvoorstel van het college van B. en W. het gebouw gedeeltelijk ter beschik king van het amateurtoneel te stellen, waarbij de gemeente de allernoodzakelijkste voorzieningen aan de ruimten treft en de gebrui kers voor de verdere -inrichting er van zorgen. De niet voor het ama teurtoneel nodige lokaliteiten kun nen, nadat daaraan van gemeen tewege eveneens' de noodzakelijk ste voorzieningen zijn getroffen, worden verhuurd als atelierruimte voor kunstenaars. Met de voorzieningen, die in hoofd zaak het aanbrengen van gaslei dingen, het herstellen van de elek triciteitsleidingen en voorzieningen (Foto LD/Holvast) in verband met de brandveiligheid Curieus gebouwtje aan Garenmarkt Een tuinhuis achter de Garen- markt in Leiden wordt een toeristi sche bezienswaardighéid. Het gebouwtje behoort bij het huis, waarin de vorige eeuw de grote Ne derlandse staatsman Thorbecke heeft gewoond. Thorbecke, die van 1845 tot 1850 lid van de Leidse gemeente raad is geweest, heeft in dit tuinhuis gedurende zijn professoraat in deze stad colleges gegeven. Het Leidsch Universiteitsfonds is nu van plan dit gebouwtje weer in de toestand te brengen, waarin het verkeerde, toen het als collegezaaltje werd gebruikt. Aangezien het tuinhuis op het ogenblik dienst doet als bergruimte zal eerst een schuur moeten worden gebouwd als vervangende bergruimte bi) de voormalige woning van Thor becke aan de Garenmarkt. Pas daarna kan tot restauratie van het tuinhuis zelf worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling dat dit tuinhuis na de opknapbeurt door belangstellenden zal kunnen worden bezichtigd. Het zal daarom een eigen toegang van de openbare weg af verkrijgen. De totale kosten, aan de uitvoering van het plan verbonden, worden geraamd op f 10.000,—. Het Leidsch Universi teitsfonds zelf zal van dit bedrag 15.000,— voor zijn rekening nemen. Het heeft aan het Burgerij fonds en de gemeente om een bfjdrage van 12.500,— gevraagd. Ook aan het rijk de provincie zal om een subsidie worden gevraagd, maar aangezien het hier meer het herstel van een curieus gebouwtje met historische waarde dan het restaureren van een monument betreft, is het onzeker of op deze subsidie-aanvrage gunstig zal 1 den beschikt. Burgemeester en wethouders Leiden zijn van mening, dat door uit voering van dit restauratieplan de betekenis van de vermaarde Leidse hoogleraar, tevens groot staatsman, nogmaals wordt erkend. Zij vinden het dus gerechtvaardigd in dit bij zondere geval een gemeentelijke bij drage van f2.500,beschikbaar te stellen. Mocht het rijk of de provincie besluiten tot subsidiëring, dan zal de gemeentelijke bijdrage evenredig worden verminderd, aldus B. en W. in een desbetreffend voorstel van de Na daartoe te zijn aangezocht, heeft de heer N. J. Zimmerman, rec tor van het tweede Leidse Christelijk Lyceum aan de Schubertlaan met in gang van 1 december aanstaande een benoeming aangenomen tot algemeen directeur van de Christelijke Scho lengemeenschap in Delft en Rijswijk. In deze scholengemeenschap zijn de afdelingen Gymnasium, Athe neum, HAVO en MAVO - en een af lopende HBS - opgenomen. Bijna twintig jaar heeft de heer Zimmerman het Leidse onderwijs gediend. Op 1 september 1948 werd hij be noemd tot leraar aan het Christelijk Lyoeum aan de lagerstraat in Leiden waarna op 1 januari 1960 zijn benoe ming tot conrector volgde. Na de vestiging van het tweede Christelijke Lyceum aan de Schu bertlaan werd hl) met de leiding van deze school belast. (Foto LD/Holvast) Spionage Pakistan heeft woens dag drie leden van de Indiase hoge commissie, onder wie de eerste se cretaris, gelast het land binnen 24 uur te verlaten, omdat zij zich schul dig zouden hebben gemaakt aan „ge organiseerde spionage". Volgens of ficiële kringen in Rawalpindi waren de drie functionarissen door de po litie betrapt, toen zU in een open baar park van twee Pakistaanse bur gers geheime regeringsstukken in ont vangst namen. Sinds 1 januari 1965 is hij daar rector. Tijdens zijn rectoraat groeide de zelfstandige school uit tot een scholengemeenschap van bijna 500 leerlingen. Zoals bekend zal binnenkort ook de rector van het Christelijk Lyceum aan de Kagerstraat, dr. A. Bolhuis, in verband met een benoeming el ders, Leiden verlaten. betreffen, is naar schatting een bedrag van f 23.000,- gemoeid. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Stopverbod op de Morssingel B. en W. van Leiden hebben be sloten het parkeerverbod voor het onlangs verbrede gedeelte Morssin gel tussen Stationsweg en Plesman- rotonde te vervangen door een stop verbod aan de zijde van het water en een parkeerverbod voor het rij baangedeelte tussen Stationsweg en perceel 4 naast het automobielbe drijf. De verwisseling van verkeers borden heeft reeds plaats gehad. Paleis in Aden beschoten Ver zetstrijders hebben gisteren in Aden het regeringspaleis met mortiervuur bestookt. Vier of vijf granaten ont ploften binnen 200 meter afstand in zee aan de voet van de heuvel waar op het gebouw, de officiële zetel van de Britse hoge commissaris, staat. Een ervan miste net een jacht. advertentie V<S$«<3' ZAANSE. SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. HORLOGERv.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten. De Leidse gemeenteraad zal 4 september een voorstel van B. en W. behandelen tot benoeming van drs. A. M. Coebergh van den Braak, eerste conrector van het gemeentelijk Thor- beckelyceum te Utrecht, tot rector van het Leids Stedelijk Gymnasium. Voorts wordt voorgesteld mej. dr. A. M. M. Smit, de huidige rectrix, als zodanig eervol ontslag te verlenen in verband met haar benoeming tot adviseur van de gemeente Lei den voor het openhaar voortgezet onderwijs, welke functie in het leven geroepen is vooral met het oog op de invoering de mammoetwet. In hun praeadvies aan de raad zeggen B. en W., dat de voor dracht tot benoeming geen andere namen dan die van de heer Coebergh vermeldt wegens het naar het oordeel van curatoren van het gymnasium ontbreken van andere geschikte sollicitan ten. Dronkemansrit van Alphenaar Een 54-jarige Alphenaar heeft gis teravond zijn alcoholische roes in een cel van het Leidse politiebureau uitgeslapen. De Alphenaar had als automobilist .terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde, in Voor schoten een aanrijding veroorzaakt om vervolgens op het Lammen- schansplein in Leiden tegen een lichtmast op te tomen. Bij deze laat ste botsing vloog de wagen in brand. De Leidse Brandweer heeft het laaiende vuur moeten blussen. De dronken autobestuurder, die onge deerd bleef, werd ingesloten. Studie in Warmond en Nijmegen Wanneer de nieuwe door de ge meenteraad te benoemen rector van het Leids Gymnasium omstreeks de komende jaarwisseling zijn functie aanvaardt en wanneer de huidige rectrix mej. Smit haar taak neerlegt om zich bezig te gaan houden met de invoering van de mammoetwet in de Sleutelstad, zal zioh in verschil lende opzichten een belangrijke wij ziging in de leiding van de school aan de Fruinlaan voltrekken. Het gymnasium verliest dan twee uitzon deringsposities: het rectoraat in han den van een vrouwelijk docent en bovendien een niet-classicus. De nieuwe reotor, die wij in zijn woning in Bennekom opzochten, do ceert reeds tien jaar klassieke let teren en zal deze onderwijstaak ook als rector ln Leiden voortzetten. De heer Coebergh van den Braak 1 werd op 13 maart 1924 in Den Haag J geboren. In de residentie kreeg hij ook zijn gymnasiale opleiding. Na het behalen van het einddiploma-1 alpha hield hij zich van 1942 tot 1950 bezig met filosofische en theo logische studies aan het Seminarium in Warmond. In laatstgenoemd jaar begon hij een studie klassieke lette- de rooms-katholieke univer siteit in Nijmegen, welke studie hij 1957 afsloot. In dat jaar werd hij leraar aan het r.k.gymnasium Hage- veld in Heemstede. In 1959 aanvaardde de heer Coe bergh de functie van leraar in de klassieke talen aan het gemeentelijk Thorbecke-lyceum in Utrecht. Na vier jaar nam hij daar in 1963 ook het conrectoraat van dit lyceum op zich. Hij zal deze functie niet on middellijk kunnen neerleggen in ver band waarmee hij waarschijnlijk pas omstreeks dc jaarwisseling ln Leiden in dienst zal kunnen traden. De heer Coebergh, die Leiden kent vooral uit zijn Warmondse tijd, is een voorstander van het behoud van het gymnasium als schooltype ook onder de constellatie van de mam moetwet, ondanks het feit dat hij een decennium lang mede de leiding in handen heeft gehad van een ly ceum, waaraan hij uitstekende her inneringen bewaart. De heer Coe bergh hoopt zich in Leiden te kun nen vestigen en niet op zo grote af stand van zijn school als thans (Utrecht-Bennekom) het geval is. Haarlemmerstraat-Pelikaanstraat Het (r.-k.) scholencomplex op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Pelikaanstraat in Leiden wordt volgend jaar gesloopt. De scholen moeten plaats maken voor de noord zuid verbinding, waarvan de aanleg zijn voltooiing begint te naderen. Burgemeester en wethouders vin den het gewenst dat nu het zuide- lijke deel van de noord-zuidverbin- I ding, gelegen tussen het Levendaal en I de Hogewoerd, is opengesteld voor het verkeer en ook een belangrijk gedeelte van de oost-westverbinding door demping van de Langegracht binnenkort gereed komt, allereerst het gedeelte van de noord-zuid verbinding tussen de Haarlemmer straat en de Oude Vest tot uitvoering komt. Daardoor zal, voorlopig via de Oostdwarsgracht, een aansluiting tussen de beide verkeersaders tot stand kunnen worden gebracht. Om de plannen te kunnen verwezenlij ken moet de oostzijde van de Pe likaanstraat, die acht panden om vat, worden afgebroken. Deze pan den zyn alle reeds eigendom van de gemeente Leiden. Het scholencom plex Haarlemmerstraat 240- Peli kaanstraat 20, dat de gemeente even eens al in eigendom heeft verkre gen, maakt van de te slopen bebou wing deel uit. Aangezien de scho len op 1 september 1968 zullen zijn ontruimd kan op dat tijdstip met de afbraak worden begonnen. De bij het complex behorende onderwijzers- woning Haarlemmerstraat 242 zal, indien deze op genoemde datum door de bewoners is verlaten, tegelij kertijd worden afgebroken. De kosten, verbonden aan de sloop van de gebouwen en het aanbren gen van een tijdelijke verharding op het vrij te maken terrein, alsmede het plaatsen van een hek als afschei ding van aangrenzende particuliere grond, worden geraamd op f 80.000,- Burgemeester en Wethouders stellen de Leidse raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Proef geslaagd De proef met het talenpracticum in het Leids Stedelijk Gymnasium, waaraan het L.D. destijds een reportage wijdde, kan als geslaagd worden beschouwd. Dit blijkt uit een voorstel van burgemeester en wethouders aan de Leidse raad om een krediet van f 14.000,- te verlenen voor de inrichting van een talenpracticum in het Rembrandt-lyceum en voor de aanschaf van leer middelen voor het onderwijs in de Franse taal volgens de audio-visuela methode. Zoals bekend stelde de Leidse raad twee jaar geleden gelden beschikbaar voor het nemen van een proef met de inrichting van een talenpracticum in het Stedelijk Gymnasium. Bij deze proef zyn volgens het college van B. en W. bijzonder gunstige ervaringen opgedaan. Behalve de Franse taal wordt ook de Engelse taal met behulp van het talenpracticum, waarbij ie« dere leerling de beschikking heeft over een koptelefoon en microfoon, on«

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3