LEIDSCH DAGBLAD Gebruik verdovende middelen neemt toe Bestand in Kongo? Gé VERHOOG JAMIN Justitie doet boekje open Noordse ambassades verlaten China Chinese humorist in brand gestoken van Zijp Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 No. 31363 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) l, LeldeD Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het gebruik van verdovende middelen vertoont vooral on- 3) der de jongeren een verontrustende stijging. In I960 hebben wij in Nederland 68 verdovende middelen-zaken gehad. Daarbij aren 97 verdachten (84 mannen en 13 vrouwen) betrokken. !es van hen waren jonger dan 18 jaar. Alleen al in de eerste zes maanden van dit jaar waren er 55 iken over verdovende middelen: met 111 verdachten, van wie 92 mannen en 19 vrouwen. In 17 gevallen ging het hier om jon geren onder de 18 jaar". Vooral onder jongeren in het ministerie van Justitie. Hij •ft de volgende keiharde feiten: •Jn 1966 werden byna 14 kilo mari- ia, 160 gram opium, 8 kilo has- ij, 7,5 gram LSD-poeder en enkele LSD gedrenkte suikerklontjes in jlag genomen. In de eerste .nden van dit jaar bedroeg de [veelheid in beslag genomen ver- 'ende middelen 8 kilo marihuana. |na 6 kilo hasjiesj, 4 kilo opium, ampullen morfine en 8 dose- ;en LSD", zegt de heer Deij. [Ter vergelijking: in 1964 waren er [tig zaken met 55 verdachten en |l965 40 zaken met 51 verdachten, heer Deij ziet de toeneming van aantal arrestaties en de hoeveel- in beslag genomen verdovende [deleh als een combinatie van een ;enomen gebruik en verhoogde itie-activiteiten. Centra De politie heeft zich genoodzaakt zien meer mensen in te zetten bi,i bestrijding van het gebruik van jjö i de handel in verdovende midde- n", zegt hij. „Bij de verschillende irpsen in het gehele land zijn 100 ^-wlitiemannen speciaal belast met de rdovenden middelen. Ook de grens- ffakers, de douane en de mare- aussee, hebben richtlijnen gekre- n. Amsterdam en Rotterdam zijn centra. Den Haag speelt ook een rdig partytje mee, maar het is niet (er alleen een probleem van de ote steden". Het merendeel van de aanhoudin- n in verband met de handel in of t gebruik van verdovende midde- betreft Nederlanders. Van de 97 Ofrsonen. die in 1966 gearresteerd ïrden hadden er 74 de Nederlandse tionaliteit. Van de 111 arrestanten de eerste zes maanden van dit waren er 88 Nederlanders. Waar ;aat om buitenlanders betreft het is van zeer verschillende plui- echter voornamelijk Turken Marokkanen. Geen mode Het gaat, zoals uit de door de heer [(j verstrekte cijfers blijkt, voorna- f28 ebjk om de handel in en het ge- uik van marihuana en hasjiesj. Ipium, morfine en heroïne worden WEERBERICHT einig verandering !t K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: over zend droog vry zonnig weer, maar de nacht en vroege ochtend plaat- 5jk mist. Zwakke wind uit uiteen- Diende richtingen. Weinig verande- in temperatuur. (Opgemaakt ill.40 uur). STRANDVERWACHTING Wij stabiele situatie met na och- idmist ook morgen zonnig en tog. Zwakke veranderlijke wind 'ater 19 graden, fooruitzichten: Voorlopig stabiel goed strandweer. bijna niet gebruikt. Die vijftien am pullen morfine en die 4 kilo opium zijn uitschieters geweest. Aan mor fine en heroïne gaat op de zwarte markt bijna niets om. Het gebruik van opium is zeer gering. Het wordt alleen nog gesnoven door een paar oude Chinezen in Amsterdam en Rot terdam". De heer Deij is niet geneigd het toenemende gebruik van verdo vende middelen als een voorbijgaand modeverschijnsel te zien. „Het ge bruik van verdovende middelen neemt overal toe". Dat de verdovende middelen over al in ons land te koop zouden zijn noemt de heer Deü wel erg overdre ven. De handel is volgens hem ook niet georganiseerd in een „verdo vende middelensyndicaat". „Dat komt niet naar voren uit de gegevens die ik hier op tafel krijg. Het is een de tailhandel. Vaak gaat het om vakan tiegangers, die marihuana of hasjiesj uit Noord-Afrika meebrengen". Bestrijding De bestrijding van de handel in en het gebruik van verdovende mid delen wordt gecoördineerd in een werkgroep. Deze is in 1964 opgericht onder meer omdat de buitenlandse arbeiders, voornamelijk uit Marokko en Turkije, landen waar het gebruik Boerenpartij wil ook in de staatscommissie (Van onze parlementaire redactie) Fractieleider H. Koekoek van de Boerenpartij, heeft in een brief aan de minister-president ernstig gepro testeerd tegen de weigering van de regering een vertegenwoordiger van de Boerenpartij op te nemen in de staatscommissie tot herziening van de grondwet en het kiesstelsel. Volgens het kamerlid Verlaan is de Boerenpartij niet bij het werk van de staatscommissie betrokken, omdat zy nooit zou hebben laten blijken staats rechtelijke hervormingen voor te staan. Ook de Boerenpartij wil vol gens hem echter op verschillende staatsrechtelijke punten hervormin gen doorvoeren. De heer Verlaan noemde ondermeer een andere ver deling van de restzetels bij de ver kiezingen, afschaffing van de Eerste Kamer en inkrimping van de Tweede Kamer tot 100 leden uit zuinigheids overwegingen. De heer Koekoek heeft premier De Jong gevraagd als nog een vertegenwoordiger van de Boerenpartij in de staatscommissie op te nemen. van marihuana en hasjiesj zeer ge bruikelijk is. de problemen van de bestrijding vergrootten. In deze werkgroep hebben behalve de heer Deij vertegenwoordigers zit ting van de gemeentepoli ties in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht en van de rijkspolitie op Schiphol. Eén van de eerste werk zaamheden van de werkgroep was het laten aanwijzen van verdovende mid- delicten, onderhoudt met deze poli tiemannen contact en geeft hen zo nodig voorlichting. Deze voorlichting is broodnodig, want er heersen op het gebied van verdovende middelen veel misver standen. De heer Deij: „In Zevenaar is eens een Turkse gastarbeider gehouden met 6 kilo „marihuana". Twee apothekers verklaarden er bijna zeker van te zijn, dat het om ver- delenmannen bij de verschillende po- dovende middelen ging. On ons labo- Scandinavië geschokt door gebeurtenissen in Peking De Scandinavische regeringen zijn voornemens hun ambassadepersoneel uit China terug te trekken. De rege ring van Noorwegen heeft als eerste besloten haar ambassadepersoneel terug te roepen, in verband met de ongeregeldheden aldaar gedurende de laatste tüd. In Denemarken bereidt men even eens de terugkeer voor van het in Peking woonachtige ambassadeper soneel, terwijl ook Zweden voorbe reidingen treft de ambassade in de hoofdstad van communistisch China op te heffen. De Zweedse ambassadeur, de heer Petri, bevindt zich thans in Zweden waar hy zijn vakantie doorbrengt, maar men neemt aan dat hy alleen nog naar Peking zal terugkeren om orde op zaken te stellen. In een commentaar óp de gebeur tenissen van de laatste tijd, de schen dingen van minstens dertien buiten landse ambassades en het volkomen negeren van diplomatieke onschend baarheid van Chinese zijde, verklaar de de Zweedse minister van Buiten landse Zaken Nilsson, dat hetgeen er in Peking gebeurt, een flagrante schending is van alle diplomatieke overeenkomsten die met voeten wor den getreden, wat als zodanig dan ook niet kan worden geaccepteerd. Van andere zijde werd hedenoch tend tegengesproken, dat de Deense regering voornemens zou zijn haar ambassadeleden uit China terug te trekken- Taxi's moeten grotere rol spelen (Van onze parlementaire redactie) Staassecretaris Keyzer is van me ning, dat de taxi een veel grotere rol moet gaan spelen in het openbaar vervoer. Als er veel gebruik van wordt gemaakt is de taxi goedkoop, zo zei de staatssecretaris gisteren te gen de tweede kamercommissie voor Ruimtelijke Ordening. De bewinds man vertelde, dat hij aan het be drijfsleven heeft gevraagd een rap port samen te stellen over mogelijk heden om de taxi populair te maken. „Wij willen wel, maar dan moeten eerst die veel te hoge belasting tarieven omlaag". Dat is de reactie van veel taxibedrijven in de drie grote steden op het pleidooi van de staatssecretaris voor lagere taxi- prijzen. „Het zal in de toekomst on mogelijk zyn in de binnensteden onbeperkt gebruik te maken van eigen auto's", aldus de heer Keyzer. Een aantal grote taxicentrales in Den Haag. Rotterdam en Amster dam is niet erg optimistisch over de plannen van de staatssecretaris. „Het zal bijzonder moeilijk, zo niet onmo gelijk zyn onze tarieven te lagen", zo zei men. „Het taxibedrijf is sterk looninten- sief en die kosten zijn niet te druk ken. Bovendien genieten wij geen enkele fiscale faciliteit. Een verho ging van het aantal passagiers, zoals de heer Keyzer voorstaat, zou alleen inhouden, dat de prijzen voor lopig niet zullen stijgen. Een werke lijke daling van de tarieven is pas mogelijk als de weeldebelasting op taxi's wordt afgeschaft en de belas ting op benzine en dieselolie sterk wordt verminderd", zo menen de taxi-bedrijven. Huurlingen zouden mogen vertrekken Tussen de blanke huurlingen in Boekavoe en de Kongolese regeringstroepen is een be stand gesloten, zo werd giste ren in Brussel meegedeeld. Het zou tot stand zijn gebracht met hulp van een Europeaan, die niet nader wordt aangeduid en de pauselijke nuntius in Roeanda. Er zou gestreefd worden naar een ver trek uit Kongo van de 150 huur lingen. Hoewel president Kajibanda van Roeanda dinsdag nog verklaarde dat hij de huurlingen geen toestemming zou geven zich via zijn land in vei ligheid te stellen, berichten diploma ten in Kigali dat hij van gedachten begmt te veranderen Brand op zee De 500 ton metende Zweedse kust vaarder „Sandon" is vanmorgen in de Noordzee niet ver ten westen van Terschelling na een aanvaring in brand gevlogen. Met welk schip de „Sandon" in aanvaring is gekomen, is nog niet bekend. De bemanning van de „Sandon" heeft het schip verlaten en is aan boord gegaan van het Zweedse schip „Wallona". De reddingboot „Carlot" van Terschel ling is naar de „Sandon" uitgevaren. Ook de sleepboot „Holland" van Re derij Doeksen ging naar het branden de schip op weg. Grapjes werden liem noodlottig Een Chinese humorist van Radio- i got enen in brand gestoken. Beide Hongkong, die anti-communistische I mannen #werden levensgevaarlijk ge- ^lDeraturen ongeveer 22 eraden grapjes Pleegt te maken, is vandaag wond. S a— hel Slachtoffer geworden van een communistische terroristen hebben bomaanslag door communistische terroristen die hem vervolgens met benzine overgoten en in brand sta- De huurlingen schijnen voorgesteld te hebben vrijwillig Boekavoe te ver laten, de enkele kilometers naar de luchtbasis Kamembe te lopen en per vliegtuig te verdwijnen. Als ze door Kongo vertrekken, betekent dat een lange mars over Kongolees grondge bied. De regering in Kinsjasa heeft geen bevestiging willen geven van het be staan van de overeenkomst. Naar verluidt had de regering aan België gevraagd druk uit te oefenen op huur lingencommandant Jean Schramme om zijn strijd op te geven. Dit is in België niet officieel bevestigd. Aangenomen wordt dat Belgen in Kongo en mijnbouwbelangen vrezen voor represailles na de actie van de huurlingen en druk hebben uit geoefend om te komen tot een sta ken van de strijd en een afvoeren van de huurlingen. De regering verzekerde de Euro peanen in Kongo gisteren echter dat er geen anti-Europese demonstraties zouden uitbreken, waar vele blanken bang voor waren als het ultimatum 25 AUGUSTUS op: 5.39 uur; onder: 19.44 uur op: 21.26 uur; onder: 11.27 uur •gwater te Katwijk om 6.11 en 18.29 uur Laagwater om 2.13 en 14.21 uur k nummer bestaat alt 16 pagina's Volgens de politie reden de humo rist Lam Boen en zyn broer naar het radiostation toen hun auto door vier mannen met zwaaiende vlaggen tot staan werd gebracht. Een dei mannen holde op de auto toe en wierp er een bom in. De bom j heeft invoering van ae doodstraf ge- ontplofte en de twee broers kwamen j vraagd op misdaden waarby bommen wankelend uit de wagen te voor- j worden geplaatst Dit naar aanlei- schyn. Beiden werden vervolgens i ding van het omkomen van twee door de terroristen met benzine over-1 kinderen j.l. zondag. gisteren in Hongkong meer dan een half dozyn bommen in verschillende gebouwen geplaatst. Ze konden ech ter onschadelyk worden gemaakt. Twee employé's van het Hilton-ho tel zijn gearresteerd na een bomont ploffing in een der liften van het hotel. Een parlementslid in Hongkong KOSMOS-173 De Sowjet-Unie heeft vandaag de 173ste satelliet in de Kosmos-serie van onbemande ruimteschepen ge lanceerd. De Kosmos-satellieten worden voor ïn hele reeks wetenschappelijke en militaire doeleinden de ruimte in gezonden. Daan van de Kosmos-173 varieert van 528 tot 280 km hoogte. Eerdere satellieten die deze baan beschreven moesten gegevens omtrent het mag netische veld van de aarde verzame len. Touw fabrieken laten 200 man afvloeien De directie van de Verenigde Touw- fabrieken N.V. in Maassluis en de vakorganisaties hebben gisteren overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor 200 man van het personeel. Een deel van het per soneel, t.w. 70 werknemers tussen de 59 en 62 jaar, zet in Maassluis de produktie voort. Zeventig werkne mers, jonger dan 59 jaar, blijven binnen het concern werken, ondcJ meer in Leiderdorp en Steenwyk. Voor de ontslagenen tussen 50 en 58 worden spaarbankboekjes ter be schikking gesteld. Bij overplaatsing wordt een extra vergoeding van f. 15 per week betaald en voorts wor den de verhuiskosten vergoed, terwijl voor inrichting f. 1000 wordt uitge keerd. Het collectieve ontslag van de overigen wordt op 28 augustus aangevraagd. ADVERTENTIE UW SLAGER Deze week speciaal aanbevolen: VARKENSHAASJES UW POELIER aan de huurlingen verstreken zou zijn. Belgische vluchtelingen in Kam pala hebben zich verontwaardigd betoond over het terechtstellen van drie studenten uit Leuven door Kon golese regeringstroepen. Een Belgi sche zakenman zei te betwijfelen of er nog blanken in Kongo zullen bly- ven na de jongste onlusten. ,Er ii geen toekomst voor de blanke in een zo wetteloos land", zei hy. Met het oog op de a.s. topconfe rentie voor de Afrikaanse eenheid in Kinsjaja is er president Moboetoe alles aan gelegen, dat de huurlingen uit Kongo verdwynen. De conferen tie zou 11 september beginnen en aan de voorbereidingen wordt hard gewerkt. De vlaggen van 38 deelne mende landen zijn reeds bij het par lementsgebouw gehesen. ADVERTENTIE comfortabel en charmant: PEUGEOT -399:' Peugeot-de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk. Modern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50 rijdt u al Peugeot! Haarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 it Een volkomen uitgebrand huis in het zwaar getroffen stad- je Martelange is door de brand weer omvergehaald, omdat het een gevaarlijke bouwval was ge- toorden. De ramp met de tank auto heeft twaalf levens geëist. Ontkenning van mevr. Soekarno Soekarno's derde echtgenote, de in Japan geboren en daar vertoevende Ratna Sari Dewi, heeft vandaag het bericht van het Indonesische pers bureau Antara. dat zy echtscheiding wenst en niet naar Indonesië wil terugkeren, „volkomen ongegrond" genoemd. Volgens Antara wenst me vrouw Soekarno echtscheiding, om dat zy van mening zou zyn, dat haar man geen toekomst meer heeft en zou zij Soekarno alleen willen spre ken over haar bezittingen in Djakar ta. Mevrouw Soekarno verklaarde nu aan het Britse persbureau Reuter, dat zy juist wel graag naar Indonesië wil terugkeren, zodra de omstandig heden dit mogelijk maken. ADVERTENTIE Wy brengen U onze speciale dagschotels a f 3,inclusief. RESTAURANT-SNACKBAR Peter Leenen GANGETJE 14 - TEL. 24905 ADVERTENTIE mandarijn zuurtjes niet duur wel heerlijk (Sud Qïte, euwo Uit het Leidsch Dagblad van 27 Aug. 1867: Pruisen. De stokslagen- 1 straf is afgeschaft voor de 1 tweede klasse van den sol- 1 datenstand. Of alles in Prui- 1 sen ook vooruitgaat! In de vorige week ging het met de zalm-visscherij niet best. Aan het Kralingsche Veer werden er 304 afgesla gen, en te Ammerstol maar 33 gevangen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1