GORIS KNAPT AF Klaas Balk 'paradepaard' Waterpoloteam rekent af met intrigerende Belgen... Grote prijs Europa voor Post/Van Looy Tennistoernooi Noordwijkse SV In Philadelphia een lawine wereldrecords Nederland derde in IN ROERMOND ploegentijdrit 100 km arrie Steevens rijdt erk in de slotfase Phakadze kwam ten val In Utrecht Johnson imponeert BANDAG 21 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD Papier it herendubbelspel A leverde een eren zege op voor het duo Lis- •Weljerman. Henk Goris, die zijn broer J. Goris de finale had ikt, moest het laten afweten. Viel atste wedstrijddag van het toer- voor wat betreft de A-afdeling In het water, de finales in B en 1 rgoedden veel. zo niet alles voor publiek. Josine van der Koogh de kans op de zege in de finale het damesenkelspel B tegen de dineerde Duitse Kaufmann. 6—2 3—1. Zij liet toen de aanval va- de vaste Duitse speelster weef- F-0 ar geleidelijk in een web van 2- ge diepe drives tegen de ach- ijl witjes verslaat liaanse selectie 3- terlijn, die met elke rallie aan nauw keurigheid wonnen: 75 voor mevr. Kaufmann. Winnaar van het heren enkelspel B werd, zoals boven reeds werd medegedeeld, de Rotterdammer Kuypers. Daarvoor diende hij zich te gen Fleischhouwer tot het uiterste te geven, 6—3, 3—6, 6—3 in een partij die misschien niet het avontuur bracht van aanvallend netspel, maar .Henk Goris was op! Hij kon niet meer en zodoende kon De os, die hij in de finale tegenover zich kreeg, een verrassende inst in het herenenkelspel A noteren. Verrassend omdat hij het herenenkelspel B reeds in de derde ronde was gewipt, ommendaal, de Noordwijkse reus, bleef hem in drie sets (2-6, 7-5) de baas. Het leek alsof Henk Goris na een vermoeiende rste set (12-10) nog net voldoende energie over had om De terug te wijzen. In de tweede set kwam hij op 5-3 en 40-30, atchpunt. jk ben niet in training en ik heb jr dit toernooi in geen weken een ket in handen gehad. Mijn con- ie lijkt dan ook nergens naar. Ik gat op matchpunt zo moe was - eenvoudig dat De Vos op links sterke forehand heeft, zitten. Na was ik zo leeg dat ik mijn rac- gewoon niet meer omhoog kon ren, tenminste zo voelde ik het. hoop nu maar, dat De Vos geen reiende nasmaak zal hebben van finale". Zo accepteerde Goris nederlaag. „Hij heeft prima ge ld en ik zag geen kans om er heen te komen". Dat het kan keren, ook in de sport, zal De Vos Hg onderschrijven na deze zege in herenenkelspel A. En met hem winnaar van het herenenkelspel B, pers. Deze werd namelijk, even een ronde tevoren zijn dubbelspel- tner Van der Pols, kansloos door ls aan de kant gezet. Van der verloor met 62, 60 en Kuy- met 60. 64. De Groot moest meerdere in het herenenkelspel rkennen in Taphoorn (46, 7—5, die op zijn beurt weer werd lopt door De Vos: 46, 26. In damesenkelspel A was mej. C. lkaan, die een solide partij had leeld tegen Joke Bos, 9—7, 64, van slag en dat resulteerde een bijzonder snelle winst voor rouw Taphoorn, 6-0, 6-2. Laatst- "3 lemde behoefde weinig anders te dan de bal in het spel te hou- qua „schaaktennis" alleszins te waar deren viel. De speler met de gootste zelfbeheersing, Kuypers, maakte op de kritieke momenten geen fouten en dat gaf de doorslag. Combinatie In het herendubbelspel B toonden Blommendaal/Pasma weer eens hoe goed hun combinatie is. De toch stel lig geduchte dubbel Kuypers/Van der Pols kreeg geen schijn van kans, 62, 64. Bijna had Blommendaal een tweede zege geboekt. In de finale van het gemengd dubbelspel B had hij daar met 2—6, 63 tegen mej. Dun- nebier/R. Molenbroek alle kans op. Vooral R. Molenbroek echter vond in de laatste fase van de strijd zijn bes te spel met goed ingrijpen aan het net en goed serveren. Met 63 bleef de laatstgenoemde dubbel zodoende meester van het terrein. Het dames dubbelspel B leverde winst op voor Joly OverdJJkink/Maureen van Glab- beek, die aan het net veel te sterk waren voor de Duitse combinatie Cherkner/Kaufmann. 6—1, 6—3. In het herenenkelspel C wisten Barten en de Duitser Schell zich door de rijstebreiberg van deelnemers heen te werken en dat zij elkaar in kracht niet veel ontliepen en ergo op ver diende wijze de laatste ronde hadden bereikt toonden zij in een pittige, zwaar omstreden finale, die door Schell werd gewonnen met de score, 36, 6—2, 57. Spanning was er ook in de finale van het damesdubbelspel C. Mej. Faase won van mej. Uitten- bogaard in een partij die als finale van een damesenkelspel B niet zou hebben teleurgesteld: 26, 64, 63, Baancoach Derksen heeft zijn ploeg vrijwel rond KARSTENS WON Debbie Meyer op 1500 meter onder de 18 minuten Gerben Karstens ls zaterdag in Hamme (België) winnaar geworden van een prof wegwedstrijd, waaraar 60 renners deelnamen. De Leitie- naar legde de 150 km af in 3 uur 42 minuten. Tweede werd de Belg Sonck in de zelfde tijd als Karstens. De Brit Wright won de sprint van het pe loton dat met een achterstand van een halve minuut over de eindstreep kwam. In het peloton zaten de Ne derlandse renners Huub Harings, Cees Snepvangers, Leo van Dongen en Jos van der Vleuten. Hanngs werd het best geklasseerd, nl. acht ste. DEN HERTOG GAAT VOORUIT Het gaat goed met Fedor den Her tog. Zaterdagavond werd hij na over leg met de KNWU-arts, K. Visser en de doktoren in het ziekenhuis van Esneuz overgebracht naar het hypermoderne universiteitsziekenhuis in Luik. Daar heeft men ontdekt dat de rechterlong van Den Hertog door ingeslikt bloed dreigde te verstikken. Onmiddellijk ingrijpen heeft erger voorkomen. Over het algemeen zjjn de artsen zeer optimistisch gestemd over de toestand van Den Hertog. Hij is nog versuft, maar heeft in middels zijn moeder en dokter Vis ser herkend. Baancoach Jan Derksen heeft zijn ploeg voor de wereldkampioen schappen wielrennen, die woensdag in het Olympisch Stadion beginnen, vrijwel rond. BU de formatie heeft de 18-jarige Klaas Balk uit Badhoe vedorp de sleutelpositie ingenomen. De blozende Balk namelijk zal alleen niet deelnemen aan het tendum- nummer, omdat Derksen hem geen al te overladen programma wil laten afwerken. Maar het liefst zou Derk sen Balk ook op de dubbele fiets hebben gezien. Balk rijdt nu als enige Nederlan der de tijdrit over 1000 meter, waar voor de Franse titelhouder Pierre Trentin weer favoriet is. Trentin, al enkele dagen in Amsterdam aan het trainen, is van mening dat de tfjd van de winnaar tussen de 68 en 60 seconden zal liggen en ziet een mo gelijkheid voor elke dag sneller wor dende Balk, om bij de eerste drie te komen. Balk start voorts samen met L^jn Loevesijn en Charles Ruikers in de individuele sprint en zal ook deel uitmaken van de openingsformarie voor de ploegachtervolging. Daarin zal Derksen op de eerste dag Gert Bongers, Harrie van Piere, Frans van de Ruit en Klaas Balk inzetten. „Na de eerste dag mag ik altijd nog wisselen en kan dan eventueel Ai- bert van Midden ('n typische mooi- weer-rijder) en Marcel Pennings la ten fietsen", aldus Derksen. In het tandemnummer zal ons land nu worden vertegenwoordigd door het koppel Lijn Loevesijn Charles Ruikers, dat de laatste we ken enkele aardige succesjes heelt geboekt. Het zou echter een mee- Achter Italië en Rusland valler zijn wanneer dit duo bij de i pioen Gert Bongers en Marcel Pen- laatste vier komt, een plaats, die de geschorste Wim Koopman en Jan Jansen haast zeker bereikt zouden hebben. In de persoonlijke acnter- volglng zullen de Nederlandse kam- nings uitkomen. De tweede was hieh oorspronkelijk voor Fedor den Hertog, die echter door het fa tale ongeval in België voor de regen- boogstrijd is uitgeschakeld. Tijdens de Amerikaanse zwem- kampioenschappen voor dames te Philadelphia zijn zoveel wereld records scherper gestald, dat na af- Brabander Cees Zoontjes heeit in de Ronde van Maheese implete Italiaanse selectie voor rereldkampioenschap op de weg amateurs verslagen. De Ita- die aan de ronde deelnamen ize van training, waren in een oepje van drie man met Ba- en Conti sterk vertegenwoor- maar de derde man, Cees [jes, bleek in de sprint de snel- zijn. uitslag luidt: 1. Cees Zoontjes urg) de 120 km. in 2 u. 50 mm. 2. Aldo Balasso (It) z.t.; mstantlno Conti (It) z.t.; 4. de Groot (Utrecht) op 21 sec.; Pecchielan (It.) z.t. Nederlaag voor Piet de Wit wedstrijden op de Oerlikon- baan te Zürich is wereldkam- Piet de Wit in het stayersnum- roor amateurs verslagen door de rse titelhouder Max Janser. Idellijk na de start van de wed- over 50 km sprong Janser naar a en daar is hij niet bedreigd. De Wit zette zijn nval te laat in en kwam daar- niet verder dan de tweede beroepsrenners moest minuten wegens regen worden oken. Op het moment, dat de onkeltjk voor een uur vastgc- wedstrijd werd afgeschoten lag Oudkerk op de eerste plaats. Nederland, dat als een van de fa vorieten geldt voor het wereldkam pioenschap ploegentijdrit over 100 km, dat donderdag 31 augustus in Heerlen wordt gehouden, is zondag in Verviers in een wedstrijd in deze specialiteit niet verder kunnen ko men dan een derde plaats. Daan Holst, Riny Wagtmans, Joop Zoete melk en Piet Tesselaar hadden een achterstand van 8 min en 26 sec op het winnende Italië, dat Rusland naar de tweede plaats verwees. Overigens moest het Nederlandse team al na vijf kilometer de steun van Daan Holst missen. De Amster dammer, die nog steeds zeer onder de indruk is van de val die Fedor 1 den Hertog donderdag ln België maakte, kon het tempo van zijn ploegmakkers niet volgen en stapte ontmoedigd af. Toen daarenboven Joop Zoetemelk, halverwege de wed strijd een val maakte, die veel op onthoud veroorzaakte, was de kans voor Nederland om een goede tijd te realiseren, verkeken. Uitslagen: 1. Italië de 100 km in 2 uur, 21 min. en 52 sec. (gemiddelde snelheid 42.703 km/uur); 2. Sovjet unie 2.26.01 (41.298 km uur) 3. Ne derland 2.30.26: 4. België B 2.33.00. 5. België A 2.33.44. De Nederlandse bonds-basket- balploeg heeft zondag de wedstrijd, die gespeeld werd in het kader van de festiviteiten bij de opening van de Helmondse sporthal, tegen Bratis lava met 73—56 verloren. Tijdens de zweminterland tus sen Oostduitsland en Hongarije in Boedapest heeft de 20-jarige Hon gaarse Judith Turocsy het Europese record op de 100 m vrije slag verbe terd en gebracht op 60.8. Het oude record stond met 1.01.2 op naam van cie Oostduitse Martina Grunert- buide van Valkenswaard l« Steevens heeft zaterdagmid- profronde van Valkenswaard, ld als een van de laatste selec- strfjden voor de definitieve sa- elling voor de wegploeg voor n, op zijn naam gebracht. Hij de slotfase weg van Eef Dol- E Maarten Breure. met wie hij m 70 km uit het peloton was Pt. De Elsloër, die op dat mo- aog vijf kilometer voor de boeg inishte met een voorsprong, van en 16 sec. op zijn beide vlucht- rs en met 2 min. 17 sec. op het 'ranse tourwinnaar Roger Pin- *erd in deze levendige, maar door de regen wat verstoorde koers, door pech op een ronde gereden en de Ossendrechter Jan Janssen gaf door zijn felle demarrages de ruim 18.000 toeschouwers meer dan eens reden tot applaus. De uitslag luidt: 1 Harrie Steevens (Elslo) 100 km in 2.26.10. 2 Eef Dolman (Rotterdam) 2.27,26, 3 Maarten Breure (Rotter dam) z.t-, 4 Marinus Paul (Den Haag) 2.28,27, 5 Gerard Vianen (Kockengen), 6 Cor Schuring (Am sterdam), 7 Julien Stevens (Belg.), 8 Peter Post (Amstelveen), 9 Jan Jans sen (Ossendrecht), 10 Jan Schröder (Koningsbos) allen 2.28.27. Het wereldkampioensohapscircus, dat dit weekeinde vrijwel voltallig in Amsterdam is neergestreken, heeft reeds zijn eerste uitvaller moeten noteren. Zondagochtend tijdens de training kwamen de Belgen Fren- net en Van Lanker en de Russi sche oud-wereldkampioen bij de amateursprinters Omari Phakadze. ten val over een renner, die hoog uit de bocht naar beneden gleed. Voor Frennet de derde man van onze zuiderburen op de profsprint na Sercu en Debakker beteken de deze val het einde van de we reldkampioenschappen. In het Wil- helmina Gasthuis werd namelijk geconstateerd, dat Frennet zijn nieren had beschadigd. De onfor tuinlijke Belg is nog zondag door een ambulance naar zijn woon plaats Goslies vervoerd en zal min stens een week rust moeten hou den. Aanvankelijk werd gevreesd dat Phakadze. die als belager van de Fransen Pierre Trentin en Daniel Moreion wordt beschouwd, een sleutelbeen had gebroken. Hij bleek er echter met wat pijnlijke schaaf wonden te zijn afgekomen en zal in ieder geval op de sprint starten. Het is nog niet zeker of zijn in schrijving met Bodnieks voor het tandemnummer gestand gedaan zal worden. Van Lanker hield aan de val een dikke knie over. maar zal eveneens in de amateursprint kun nen uitkomen. Het heeft de Russen, die met een grote ploeg naar Nederland zijn gekomen, tot nog toe toch niet meegezeten. Na hun aankomst op Schiphol moesten zij bijna een uur op hun bagage wachten. Daarover is bij de luchthavenautoriteiten in middels een protest ingediend. Op hun beurt zorgden ook de Russen voor een verrassing door het voor hun door de KNWU gereserveerde hotel af te wijzen. Teamleider Kou- prianof gaf de voorkeur aan een pension in de Jan Luykenstraat, waar de Russen al eerder tot hun grote tevredenheid gehuisvest zijn geweest. Het duo Peter Post/Rik van Looy heeft zondag in Roermond de Grote Prijs van Europa gewonnen. Het Belgisch/Nederlandse koppel verwees Jan Janssen, die samen met Geor ge van Coningsloo reed, naar de tweede plaats. De eerste wedstrijd een indivi duele rit achter dernies over een af stand van 21 kilometer eindigde in een overwinning voor Harrie Steevens in 26 minuten en 12 secon den. Palle Lykke klasseerde zich in dezelfde tijd als tweede. De tweede rit eveneens over een afstand van 21 kilometer achter derniemotoren werd een triomf voor Peter Post, die in de eindsprint Jan Janssen gede cideerd klopte. Voor beiden werd een tijd van 24 minuten en 50 seconden afgedrukt. De derde en laatste wedstrijd een koppelrit achter dernies over een afstand van circa 50 kilometer kwam op naam van het duo Post/ Van Looy in 55 minuten en 56 se conden. Janssen en Van Conings»o<- werden tweede op 3 seconden en het koppel Karstens. Zoet ging in dezelf de tUd als derde door de finish. De einduitslag werd daardoor: 1. Post' Van Looy 1.46.58, 2. Janssen/Van Coningsloo 1.47.01, 3. Karstens/Zoet z.t., 4. Vianen/Koel 1.47.13, 5. Schroe- der/De Roo 1.48.30. Voor de aanvang van de strijd en Gerben Karstens elkaar uiter- om de Grote Prijs van Europa in mate vriendelijk. Roermond begroeten Jan Janssen DEBBIE MEYER loop een official sprak van „de grootste dag in de Amerikaanse zwemgeschiedenis Formidabel was het wereldrecord, dat de 15- jarige Debbie Meyer vestigde op de 1500 meter. Zü legde de afstand af ln 17.50.2 en werd daarmee de eerste vrouw die de 18 minuten-grens pas seerde. De enige zwemster die Deb bie Meyer enigszins concurrentie heeft kunnen aandoen was de 13- Jarige Sue Pedersen, die met haar 18.07.5 ook nog ruim onder het oude wereldrecord van Debbie Meyer bleef (18.11.1). Wereldrecords werden voorts gezwommen op de volgende afstanden: 200 meter vrije slag: Pam Kruse 2.09.7; 400 meter vrije slag: Debbie Meyer 4.29.0: 4 x 100 meter vrije slag: Santa Clara 4.03.5; 100 meter schoolslag: Catie Ball 1.14.6; 1 x 50 wisselslag persoonlijk: Claudia Kolb 2.25.0; 4 x 100 wisselslag per soonlijk: Claudia Kolb 5.08.2. Tijdens zondag in Alkmaar gehou den baanwedstrijden voor amateurs imponeerden de Australische sprinter Johnson, die Balk en Loevesijn met gemak versloeg, en onze nationale achtervolgingskampioen bij de ama teurs Bongers, die een Australische achtervolging over vier kilometer met groot vertoon van macht won. Bon gers tijd, 5.03,2, betekende een nieuw baanrecord. om de eerste en tweede plaats: 1 Johnson (Austr.) 12.2, 2 Balk. Australische achtervolging: 1 Bongers 5.03,2, 2 Van de Ruit, 3 Van Midden, 4 Pennings. Stayers: 1 De Wit 5 pnt., 2 Helsloot 7 pnt., 3/ 4 Stam en Romeijn 9 pnt. 20 km.-rit: 1 Van de Ruit, 2 Pennings, 3 Jan broers Langzamerhand gloeit nieuwe hoop in de Nederlandse waterpoloharten. Mexico City is wellicht toch niet zo onbereikbaar voor het nationale ze vental als aanvankelijk werd ge vreesd, toen besloten werd tot een kwalificatietoernooi. In plaats van de nummers zeven acht en negen van het Europese kampioenschap auto matisch toe te laten tot de Spelen van 1968. Het gelijkspel tegen Hongarije zorgde voor het eerste vlammetje, de niet-alles zeggende overwinning op Tijdens de Japanse gewichthef- kampioenschappen in Esashi heeft Hitoshi Ohuchi het wereldrecord tweehandig trekken in de lichtge wichtklasse met één kilogram verbe terd. Het oude record stond met 148 kg sinds 31 oktober 1965 (Warschau) op naam van de Pool Worbert Ozi- mek. Australië stookte het vuurtje aan en zondag in Utrecht laaiden de vlam men hoog op bij de 7—1 zege op de Belgen, de aartsrivalen van het Ne derlandse waterpolo, die sinds 1960 niet meer met zulke cijfers waren ge klopt. Het was de „wedstrijd van de waarheid" tussen de nummer a^ht van de Europese titelstrijd (Neder land) en België, dat als tiende ein digde en volgens de oorspronkelijke regeling juist buiten de kwalificatie voor Mexico zou zijn gebleven. Het waren de Belgen, die succesvol streefden naar het houden van een kwalificatie-toernooi, waarvoor in middels al negen Europese landen belangstelling hebben. Ook Neder land zal volgend jaar in Zwitser'and noodgedwongen moeten meedoen. De „revanche" voor de Belgische Intri ge namen de Nederlanders echter in in Utrecht. Naar de cijfers (0—0, 2 0, 31 en 20) werd het een glori euze overwinning voor het team van Jansen/Van Feggelen, waarin geen enkele speler vier perioden gehand haafd bleef. Het vertoonde spel bleef daar ech- ter enigszins bij achter. Te weinig zochten Fred van Dorp c.s. de vrije ruimte. De moeizaam zwemmend; Belgen, die bovendien hun btste schutter (Nicolas Dumont) mis'^n, kregen minutenlang de kans te blij ven „kleven". Pas toen zij vermoeid raakten en Nederland frisse jonge krachten inzette 'Bongers en Nol- ting) werd het van het begin aanwe zige verschil aan klasse ook duidelijk in doelpunten uitgedrukt. Bongers scoorde driemaal en werd daarmee topscorer. Een prestatie van belang als men bedenkt dat hij slechts 2 perioden meespeelde. Lou Geutjes maakte twee doelpunten, waarvan één uit een strafworp wegens drie overtredingen. Het enige doelpunt van de Belgen kwam eveneens uit een strafworp voort. Het was Hans Wouda, die door zijn te zwaar verae- digen de Belgen aan het cijfer drie op de strafpuntenteller hielp. Een ande re speler, die niet geheel voldeed, was de PSV-er Van Ommen. Kandi daten om hun plaatsen in te nemen, dienden zich aan het jeugdteam dat de Belgische junioren met 11—2 de baas bleef. Tom Schmidt en Ilans Koster scoorden daarbij elk vier maal. f t J Naar Barcelona a Het Nederlands waterpoloze- J a vental, dat van 25 tot en met f a 27 augustus deelneemt aan het a zeslanden-toernooi, dat in Bar- f celona wordit gehouden, zal be- f a staan uit de volgende spelers: f a Feike de Vries (Nept. Amers- f a foort), Hans Wouda 'Meeuwen», J Hans Nolting iDJK), Hans a Hoogveld (Nept. Amersfoort», a Fred van Dorp (AZPC), Wim a Hermsen (De Robben), Nic. van J a der Voet (ZIAN), Lout Geutjes f a (Nept. Amersfoort), Bart Bon- J a gers (ESCA), Tommy Schmidt f a (Meeuwen) en Joop Schmidt ÖSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7