Tegen opheffing fanfarekorps regiment Limburgse Jagers Zwanenzang beroemd korps op Taptoe Delft Economische opleving ook bij Volkswagen Theater teach-in" in 's-Hertogenbosch MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Heel Limburg in opstand Bezuiniging (Van onze correspondent) Staatssecretaris J. C. E. Haex van het Departement van De fensie kan op veel weerstand van de Limburgers rekenen tegen zijn besluit het fanfarekorps van het regiment Limburgse Ja gers in Venlo voorlopig op non-actief te plaatsen. Uit heel Lim burg klinken protesten tegen dat besluit. Die worden door een comité in Venlo samengebundeld en aan de minister van De fensie voorgelegd. Ook in de Frederik-Hendrikkazerne in Blerick-Venlo wordt de (voorlopige?) liquidatie van het Lim burg en oostelijk Noord-Brabant vertegenwoordigende mili taire muziekkorps betreurd. De leidende officieren onthouden zich evenwel liever van commentaar op de voor het regiment Limburgse Jagers jammerlijke beslissing van staatssecretaris Haex. op f 5000 per man te staan. Door de 176 muzikanten het zwijgen op te leggen maakt de Staatssecreta ris byna 9 ton per jaar vrij voor an dere militaire doeleinden. Respectabele staat Het fanfarekorps Limburgse Ja gers werd in 1950 opgericht door ko lonel Anthony en luitenant kolo nel Walther Boer. Limburg bracht het eerste kapitaal op voor een in strumentarium. In 1954 bood de hui dige commissaris der Koningin in Limburg toen nog burgemeester van Venlo mr. dr. Charles van Rooy het korps namens heel Limburg de eerste ceremoniele tenue's aan. In de donkergroene uniformen met kar- mozijne uitmonstering, gele zwaluw nesten en witte slobkousen heeft het korps sindsdien eerst onder leiding van kapelmeester J. Gerlag en la ter geleid door kapelmeester H. J. Zoals bekend zullen ook het fan farekorps van de genie (inclusief het in heel de wereld nog unieke mu ziekkorps van het regiment wielrij ders» en de trompetterkorpsen van de regimenten cavalerie in Amers foort en artillerie in Breda een slui merend bestaan moeten gaan leiden. De 176 muzikanten van deze korp sen zullen naar de parate troepen worden overgeheveld. Het paar han den vol tellende groepje beroepsper- soneel zal by de K.M.K. worden in gedeeld. Deze zal daardoor over enige tijd vijf kapelmeesters tellen. Zuinigheidsoverwegingen noopten de Staatssecretaris tot inkrimping van het aantal militaire muziekkorpsen. Het ceremonieel vertoon van de dienstplichtige muzikanten van de vier korpsen komt het leger elk jaar Bouguenon een allesz le staat van dienst opgebouwd. Ka pelmeester Bouguenon weet nog niet welke taak hem by de K.M.K. te wachten staat. Hy is militair en commentaar op de beslissing van de legerleiding moet hij inslikken. „Ik vind het heel erg", xegt hy In Delft tussen de Taptoerepetities door. Die Taptoe in Delft zal het laatste ceremonieel optreden van het elke 18 maanden wisseld, uit voor het merendeel Limburgse amateur- muzikanten samengestelde korps worden. Volkscultuur weg De voorzitter van de r.k. Limburg se Bond van muziekgezelschappen en burgemeester van Echt, drs. W. F. A. Heemskerk, zei: „Er wordt een stuk Limburgse volkscultuur wegge sneden. Het korps heeft altijd mid den in mijn hart gestaan. Onze bond zal om te beginnen zeker instemming betuigen met de protesten die door het Venlose comité worden gebun deld. Ook zal worden nagegaan of door particulier initiatief bijeenge bracht kapitaal het korps zal kunnen redden". Petitie op om te protesteren tegen de ver dwijning in het fanfarekorps van de Limburgse Jagers. Nol Hermans Rijksinspecteur voor het verkeer in Venlo is een van de initiatiefnemers van dit Lim burgse protest. „Ik heb een telefonist in dienst moeten nemen om alle in stemming met onze opzet te regis treren", zei hij vrijdag. „Vooral de jeugd geeft daarby de toon aan". Vanaf zaterdag zyn in Venlo een aantal marktkramen opgetrok ken, waar elke Limburger zijn hand tekening kan plaatsen onder een pe titie, die aan de Minister van De fensie zal worden gestuurd. De 15000 leden van de Muziekbond onderschrijven natuurlijk ook alle maal die petitie. Op 26 augustus gaat Limburg in Venlo voorafgegaan door een muziekkorps van oud-Lim burgse Jagers massaal de straat Filmrol voor Nederlandse body-builder De Deventenaar Riekeld Jansen Nederlands kampioen body building in de klasse tot 1.75 meter» heeft een aanbod gekregen om in Amerika voor de film op te treden. De 24-jarige Jansen, die dit jaar deelneemt aan de Europese kampioenschappen in Parijs, heeft bezoek gehad van een contactman uit Pittsburg. Gevraagd is of de blonde Deventenaar, die de aandacht van de Amerikanen trok na een succesvolle wedstrijd in Duits land, voor een half jaar of een jaar naar de V.S. wil komen. De financiële condities staan Jan sen echter niet zo aan: hij zou 300 dollar per maand als zakcent krygen en zyn in Nederland achterblijvende echtgenote met dochtertje 1000 gul den per maand. Riekeld Jansen wil echter nog meer uit de nieuwe Amerikaanse contacten slepen. Bovendien wil hij dat vrouw en dochtertje meekunnen. Beide partijen zullen het nog over de voorwaarden hebben. Beatles-drummer Ringo Starr heeft zaterdag een tweede zoon gekregen. De baby, Jason, iveegt zeven pond en djie en een half ons. Ringo heeft het nieuws zelf be kendgemaakt. Maureen (zijn vrouwmaakt het goed en ik voel me ook uitstekend. Toen Zak (zijn eerste zoon, nu 25 maanden werd geboren, hadden we beiden erg op een zoon gehoopt. Ditmaal kon het ons geen van beiden veel schelen. Maar ik moet zeggen dat het erg leuk is om twee zoons te hebben". (Van onze correspondent in Bonn) Voor de Volkswagenfabrie ken in Wolfsburg is de tijd van sluiten en gedwongen vakan ties voorbij. Het nieuwe model van de Volkswagen 1200 slaat bij de Duitsers zo goed aan, dat vanaf dit weekeind zelfs extra ploegen op zaterdag en zondag tot nader order de produktie van de kever zullen helpen verhogen. Normaal verlaten per dag 5000 Volkswagens de fabriek in Wolfs burg. Dit aantal blykt nu by lange na niet genoeg. De grootste treffer van het nieuwe model schijnt de vei- ligheidsveer in de stuurstang te zyn, die bij frontale botsingen verhindert dat de bestuurder letterlijk aan een «pies wordt geregen. De Volkswagenfabrieken, die de aankondiging van deze nieuwigheid verbonden met de trotse mededeling, dat tot nu toe al 5 miljoen Volkswa gens zijn verkocht, herinneren er verstandigerwijs niet aan, dat dan ook tot nu toe 5 miljoen Volkswagen rijders aan een gevaar bloot stonden, dat nu „tegen dezelfde prijs" is op geheven. De gunstige wending bij de Volks wagenfabrieken is een onderdeel var een algehele opleving in de conjunc tuur die de laatste weken heeft in gezet. De Bundesbank vermeldde in haar maandbericht over juli dat de neer gaande tendens in de economie tot stilstand gekomen was. Ook in de detailhandel worden hogere om zetten gemeld en ook de investerings statistieken vertoonden een belang rijke stijging. In bepaalde kringen in Bonn begon men er zelfs al aan te denken voorstellen te doen tot het intrekken van de met zoveel moei lijkheden tot stand gekomen beslis singen omtrtent de bezuinigingen in de staatsuitgaven en de verhoging van de staatsinkomsten. Maar nister van Economische Zaken Schieler maande de al te grote op- j timisten tot voorzichtigheid. „De po sitieve conjunctuurprognoses bete kenen nog helemaal niet", verklaar de hij, „dat wij van onze conjunc tuur-politieke activiteiten hoeven af te zien. Het is noodzakelijk het be ging van de huidige opleving, die ni zichtbaar wordt te versterken en ze ker te stellen". f Elsie en Dennis Tanner, bekend uit de serie „Coronation Street" in Amsterdam om luister bij te zetten aan de opening van een I actie van een groot kruideniers- I bedrijf. Elsie luidde de actie in I door in de Britse „pub" The Old Bell" op het Rembrandtsplein aan de bel te trekken. Prof. van Kampen Onze oud-stadgenoot prof. dr. N. G. van Kamp>en. gewoon hoogleraar in de theoretische fysica in Utrecht, is van september 1967 tot juli 1968 gasthoogleraar aan ondere andere de Howard Universiteit in Washington en de Universiteit van Minnesota in Minneapolis (USA). NEDERLAND 1 VARA 6.45 uu De minimolen 6.50 uu 7.00 uu Kenmerk 7.30 uu Oostburg „Centrumplaats"; reportage 8.00 uu Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Tik, tak, tor; zomerspel 8.50 uur Achter het nieuws 9.35 uur - Knibbelen: Liselore Gerritsen, Misja Men gelberg en Cees Budding gaan knibbelen. 10.05 uu Protest en jeugd 10.30 uu Laatste nieuws NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uu Nieuws 8.05 uuj De Japanner en zyn omgeving 8.45 uu Meditatie 8.50 uu De theemuts: komische thriller 10.00 uu Laatste nieuws en journaal 10.15 uu Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 7.30 uur - Muziek uit Joegoslavië, Hongarye en Neder land. 11.00 uur Serenade: muziek voor late luisteraars HILVERSUM 2 7.30 uur Henry Wood promenade concerten 10.00 uur Let the peoples sing; amateurkoren Bussum heeft ons dit week einde 'n weinig enerverend pro gramma gebracht. Een enkel ei gen onderdeel ging schuil tussen de meerderheid van aanwinsten uit het buitenland. Thierry de la Fronde, Coronation Street, Lucille Ball, de Edinburgh Tap toe, een Duitse en een Canadese film. allemaal zaken waaraan Bussum voornemelijk admini stratief werk had. De AVRO maakte het zondag avond het bontst met een Duitse versie van een komedie vAn de Rus Alexander Ostrowski. Een brokje pretentieloos toneel uit Rusland kreeg nu de onverteer bare Duitse nadrukkelijkheid mee. waarin alle geest en brille tenonder ging. De NCRV had van de zater dagavond het meeste werk ge maakt. „Attentie" zocht het dit maal in de rampen en vond vlakbij, in Tricht, de slachtof fers van de stormzondag, nu acht weken geleden, die nog steeds niet wisten op welke bij drage van het Rampenfonds ze mogen rekenen om hun reeds bijna herbouwde huizen weer be woonbaar te maken. De Attentie-ploeg kreeg luite nant-generaal b.d. P. Alons zo ver dat hij namens het Rampen fonds verklaarde dat nu binnen twee weken alle schadegevallen zullen zijn geenqueteerd en twee dagen later zijn uitbetaald. Het zou alleen wel leuk zyn geweest voor de Trichtenaren als meteen even was geïnformeerd naar 't percentage dat de gedupeerden krijgen uitgekeerd en of artike len als radio- en televisietoestel len daar ook onder vallen. Uit Jemen kwamen beelden van nog groter ellende ten ge volge van de Egyptische „steun" aan de tegenstanders van de Imam. Hulp waarbij gifgas een noodzakelijk middel schijnt te zyn. Zwitserse artsen doen al het mogelijke om de straatarme, ondervoede bevolking in leven te houden. Dikwijls tevergeefs Leo Moen had van zijn „Tem po Doeloe" veel werk gemaakt. Het werd een wat weemoedige terugblik op het leven in wat tussen 1920 en 1940 nog Ned. In- dië was, waarin hij echter vol doende afstand had genomen tot een periode die voorgoed achter ons ligt. In AVRO's „Kom kreeg gisteravond Thérèse Steinmetz de kans vijf van haar favoriete liedjes te zingen. Het werden allemaal Nederlandse, dat is wel aardig van haar. maar de kwa liteit Ramses Shaffy praat te ze poëtisch aan elkaar. „Achter het nieuws" van van avond gaat zich bezighouden met het gebruik van LSD in ons land. Daarmee knoopt de VARA aan by de film „Dood op de Campus", die de NTS gister avond uitzond. Steve Wojeck had daarin tot taak een univer siteit te zuiveren van stimule rende middelen. Er kwam nogal het een en ander aan het Ücht. Nu maar afwachten of „Achter het nieuws" met even onthut sende mededelingen komt. V9 Onder het motto „De ver grijzing van het theaterleven in Nederland'' zal op zaterdag 2 september in de Stads schouwburg Casino in Den Bosch een „theater teach-in" worden gehouden. De initia tiefnemer van de theater teach-in, de directeur van de Stadsschouwburg Casino. Luc van Gent- hoopt dat tijdens de teach-in de meningen over de huidige stand van zaken in de Nederlandse theaterwereld zullen loskomen en dat zowel de overheid als de vakmensen hieruit hun lering zullen trek ken. Luc van Gent ziet in deze theater teach-in tevens een mogelijkheid om door openbare meningsuiting te we ten te komen, wat er leeft aan ver langens en wensen bij publiek en overheid om te komen tot een vol waardige Stadsschouwburg. Er is een panel samengesteld on der voorzitterschap van drs. Joep Na- ninck. hoofdredacteur van het Bra bants Dagblad en waarin verder o.a. zitting hebben oud-minister Vrolijk, oud-staatssecretaris drs. L. van der Laar, thans burgemeester van Ber gen op Zoom, het Eerste- Kamerlid mr. G. P. J. Cammelbeeck, Peter Lohr, directeur van de Stadsschouw burg Haarlem. Egbert van Paridon, directeur van de toneelgroep Cen trum en Hans Croiset, artistiek di recteur van toneelgroep Theater. Tal van autoriteiten, artiesten, over heidsfunctionarissen uit de culturele sector, musici, theatercritici en di recteuren van theaters en toneelge- Isaac Deutscher overleden Isaac Deutscher. een van de belang- rijste schrijvers over Russische aan gelegenheden. is zaterdag op 60-ja- rige leeftijd in een Romeinse kli niek aan een hartaanval overleden. Deutscher. die met vrouw en zoon met vakantie in Rome was. was be zig aan een biografie over Lenin De auteur is geboren in Polen. Van 1926 tot 1932 was hij lid van de Poolse communistische partij. Hy werd uit de partij gestoten wegens zijn verzet tegen de stalinisten. La ter ging hij naar Londen waar hij o.m. voor diverse Britse kranten werkte, lezingen hield aan univer siteiten en vele boeken schreef waar onder biografieën van Stalin en Trotzki. De Britse zanger Adam Faith, waarschijnlijk de rijkste vrijgezel in de pop-muziek, is zaterdag in Londen getrouwd met de 24-jari- ge danseres Jackie Irving. Het paar werd omringd door vijfhon derd fans, toen het na de plech tigheid het stadhuis verliet. De politie begeleidde de jonggehuw den naar hun auto, terwijl som mige fans boven op de wagen klommen. Een groep belangstel lenden, 41 familieleden van de bruid, liep de plechtigheid mis doordat de chauffeur van de ge huurde bus uit Manchester on derweg verdioaalde Lou van Burg krijgt 120.000 mark schadevergoeding O O De door het tweede Duitse televi sienet op staande voet ontsla gen quizleider „Onkel" Lou van Burg krijgt een schadevergoeding van 120.000 mark. Terwijl de weekend pers de lezers al alle mogelijke details opdiste over Van Burgs opvolger, Vi- co Torriani. kwam het bericht van de schadevergoeding voor de Van Burg-fans als een verrassing. Aanklacht tegen Televizier en Eva Smit Mevrouw S. M. I. Damstra- Wy- menga. arts in Groningen, heeft by de Federatie van Nederlandse Jour nalisten een aanklacht ingediend te gen het weekblad Televizier en de journaliste Eva Smit wegens verre gaande indiscretie. Ook protesteerde zij bij de hoofdredactie van Televi zier over de wijze, waarop misbruik werd gemaakt van informaties, ver kregen buiten een interview om. Mevrouw Damstra kwam kort ge leden in het nieuws naar aanleiding van de opmerking, dat men een ba by beter te vondeling kan leggen dan te vermoorden. VOOR MAANDAG 21 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.20 Lichte gram n 15 100 klankbeeld over Lloyd. 21.15 Spirituals (gr.). 21.25 Muz. en dienst, een ïnfor- mat.icf nrngr.: A. KerkorgelconceriB. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. herh. dlokroniek >-ber. 22.40 Literair boeken, schrijvers toneel. 23.00 Serenade: 'licht gev. pla tenprogr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 NRU19.30 Henry Wood Promenade Concerten: Royal Philharmonic Orchestra, de Accademia Monteverdlan ze gedichten). 21.35 Moeder ik verveei me zo: een reportage-klank beeld over Jeugd. 22.00 Let the peoples sing: internationale competitie voor amateurkoren. 22.00 Humanistisch Verbond: Is het wel zo erg0 Toe- praak door dr. H. Bonger. 22.30 Nws. I. Anatole Liadov. (11.00-11.02 Nws. 11.02-11.32 R.V.U.: film. door H. Wielek). (gr.). 15.35 We 5 Stereo: Viool en gitaar TROS: 9.00 Nws. 9.02 02 Kwlnk: pop- 0.30 Geen ja. g Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres licht platenprogr. (13.00 Nws.). 14.00 Nws. "'.02 Verzoekplatenprogr. 15.00 Nws platenprogr. 15.02 Mix: 7.02-18.00 555en 1.). 2. Kiki Mora vel) (30 min.). Wandeling De dwerg TELEMSIEPROGRAM.Y NTS: 1845 De Minimolen. 18 50 Bydlo (Poolse terg en Alexander Schmuy -j Stelle). Tv-spel. Cata- NTS: 22.30 Telea. II. Sergei Prokofiev. Concert - g kl, op. glero Ricci. viool; Suisse Romande Or- IV. Sergei Rachmaninov. Sympho nic nr. 3 In a kl. t. op. 44 (39 min.). Allegro moderato. Adagio ma non top- po. Allegro. B.B.C. Symphonie Orkest - - Sir Malcolm Sargent. NTS: 20.00 Nw de jeugd. NTS: i-22.40 Jour- kort. NTS- ngalen, portrt Indiase filmregisseur Satyajtt* Ray. 20.30 Aparajito. speelfilm (film- - ring: alle leeftijden). NTS: 22.05- VOOR SDAG AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Lichte gram.muziek. zlekprogr. 14.00 Slmba's hoorspel. 14.50 Licht vocaal ensemble. Kunstschilder P. Rezelman overleden De Amsterdamse kunstschilder Piet D. Rezelman is zaterdagavond op 80-Jarige leeftijd na een langduri ge ziekte in het ziekenhuis in Den Helder overleden. De heer Rezelman die op 11 februari 1887 in Anna Pau- lowna werd geboren, begon pas op latere leeftijd te schilderen. Toen hij 35 jaar was vestigde hij zich met zyn gezin in Amsterdam. Hij kreeg bekendheid als schilder van figuren, naakten, stilleven en landschappen. Hij is tweede voorzitter geweest van de maatschappij ..Arti et Amicitia" in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5