Het Festivalstadje in sfeer Spoieto van betovering Reconstructie van de Schoolstraat Dr. Samkalden geïnstalleerd VEROLME BREID! PERSONEEL UIT Voorschotens kruispunt wordt belangrijk gewijzigd CENTRUM VAN „TWEE WERELDEN" Uitzonderlijk hoog kunstpeil Jubeljaar PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 AUGUSTUS Het kruispunt Raadhuisl.-Konin- gin Julianalaan-Leidseweg-Schoolstr. in Voorschoten ondergaat thans een belangryke wijziging. Nadat de Schoolstraat aan de kant van het raadhuis vorige week geheel was af gesloten, wordt deze week het ver nieuwde kruispunt in gebruik geno men en tevens ingevoerd het een richtingsverkeer in de kom van het dorp. Het is één van de vele maatrege len, die het gemeentebestuur v an Voorschoten heeft gemeend te moe ten treffen, teneinde zo goed moge lijk het hoofd te kunnen bieden aan de voortdurende toeneming van het verkeer. Door verplaatsing van de uitmon ding van de Raadhuislaan en die van de Leidseweg/Schoolstraat is het kruispunt ruimer geworden. Voorts is het voor het verkeer komende uit de Schoolstraat/Leidseweg mogelijk gemaakt zonder zich op de rijbaan van de als voorrangsweg uitgevoer de Koningin Julianalaan (deel van der verkeerstraverse Den Haag-Lei den) te begeven, de Raadhuislaan in te rijden, via de nieuw aan te leggen oostelijke uitmonding van de Schoolstraat/Leidseweg. De Raad huislaan is de hoofdader naar de beide Vlietwyken. De laatste jaren was het kruis punt oorzaak van vele verkeersop stoppingen. Door invoering van één richtingsverkeer van zuid naar noord in de Leidseweg-Schoolstraat, waar door beide rijbanen van deze weg thans voor een verkeersstroom be schikbaar zijn, is een betere opstel positie van de auto's, die via deze weg de doorgaande verkeersweg (Ko ningin Julianalaan) willen oprijden, verzekerd. Voor de oostelijke uitmon ding zal eveneens éénrichtingsver keer worden ingesteld, waarbij het inrijden vanuit de Raadhuislaan is verboden. De invoering van éénrichtingsber- keer in de Leidseweg-Schoolstraat heeft het noodzakelijk gemaakt en kele parkeerverboden in te voeren. De gemeente heeft in de Schoolstraat op de plaats van de vooormalige christelijke kleuterschool een provisorisch parkeerterrein aange legd. Hoewel deelnemers aan het ver keer ongetwijfeld de voorzieningen zullen toejuichen, verkeert de mid denstand in de kom van het dorp allerminst in een hoera stemming. Sedert de afsluiting van de School straat is het aantal bezoekers aan de Schoolstraat sterk afgenomen. Het noordelijke deel van Voorscho ten kan alleen nog de Schoolstraat bereiken, wanneer men bij het druk ke kruispunt Wijngaardenlaan-Kon. Julianalaan-Schoolstraat links af slaat, waarbij de verkeersstroom uit de richting Den Haag moet worden doorbroken. Verkeersdeskundigen hebben reeds het kruispunt bij de Wijngaar denlaan in studie en men verwacht dat te zijner tijd het verkeer zal worden geregeld met verkeerslich ten. De laatste twee zaterdagmiddagen was het mogelijk zonder moeite de auto te parkeren in de Schoolstraat. Het nieuwe parkeerterrein was vrij wel geheel leeg. Voor de afsluiting van de Schoolstraat was het iedere zaterdag en vrijdagavond tijdens de wekelijkse koopavond steeds een ver keerschaos door de vele auto's en fietsen. De middenstand is ontevreden over deze afsluiting omdat het parkeerter rein aan de noordzijde van de Marktberichten LELDEN. 21 augustus Groente- en Fruitveiling: aardappelen 817; an dijvie 1937; augurken 1518; pronk- 'Donen 4778; snijbonen 591.30; stambonen 5791; stokbonen 87; kroten 655; rode koo 716; groene kool 1023; postelein 3167; prei 31 67; prei 2333; rabarber 2127; spinazie 3070; spruiten A 5797; komkommers 1747; tomaten A 3.70 —3.90; B 3.704.00: C 3.50—3.70; CC 2.60 per 100 kg;; meloenen 872.05; perziken 1643; bloemkool 301.05; sla 739 per 100 stuks; bospeen 37— 41; peterselie 1137; selderij 622; uien 5—23. Kaats wedstrij d Zaterdag vond in de Leidse Hout een kaatswedstrijd plaats tussen Den Haag, Ridderkerk, Rotterdam en Lei den. Uitslag: Jongste klasse: 1. D. Kootstra Jr. (Ridderkerk), L. Jans- ma en E. Prins, (beiden Leiden) 2. J. Bijlsma (Rotterdam) en E. Wiers- ma en J. List (beiden Den Haag), 3. F. van der Veer, (Leiden), E. Gerls- ma (Den Haag) en D. B. Jongsma, (Ridderkerk) Oudste klasse: 1. H. de Jong (Lei den), K. Feenstra (Rotterdam), en L. Sevenster (Den Haag), 29 punten. Op de tweede plaats eindigden 3 partu ren met een gelijk aantal punten (28) n.l. K. van der Wal (Den Haag), en B. Jongsma en B. Dokkema (beiden Ridderkerk), J. Berkenpas en D. Kootstra, Sr. (beiden Den Haag), en B. van der Woude (Ridderkerk), H. Halbesma (Ridderkerk), W. Kiemel en H. Wybenga (beiden Leiden), 3. H. Veldstra (Leiden), J. Kamstra (Rotterdam), en B. Bos (Den Haag) 26 punten. (Er werd een halve com petitie gespeeld volgens Sneker tel ling). OEGSTGEEST Pony Schoolstraat nog ontbreekt en voor lopig niet wordt gerealiseerd. Er staat thans nog een kapitale villa op de plaats waar in de toekomst vele auto's kunnen worden gepar keerd. De slechte financiële toe stand noodzaakt de gemeentelijke overheid om de reconstructie van de dorpskern in fasen uit te voeren, waardoor er tijdelijk ongemak ont staat. Het kruispunt Raadhuislaan- Koningin Julianalaan-Leidseweg Schoolstraat wordt aanzienlijk gewijzigdVoor de automobilisten wordt de situatie veel eenvoudi ger, maar de middenstand juicht echter niet alles toe. De afsluiting van de Schoolstraat (eenrich tingsverkeer geworden) brengt de kooplustigen naar andere straten (Foto L.D.JHolvast) opend. succes De vierjarige pony „Georgé", bere den door Barbara Glastra van Loon (14) uit Oegstgeest is tjjdens wed strijden in Utrecht Nederlands kam pioen geworden In de klasse best- gaande rjjpony grote maat. De wed strijden gingen uit van de „Vereni ging voor het houden van nationale vee- en paardententoonstellingen en concoursen hippique" in Utrecht, Gemeentecentrum 2 september open Het Oegstgeester Gemeentecen trum, dat wordt gebouwd op de hoek van de Wyttenbachweg en de L\jt- weg, zal zaterdag 2 september om 3 uur 's middags officieel worden ge- Burgemeester van Amsterdam Dr. I. Samkalden is vanmiddag in een bijzondere vergadering van de gemeenteraad geïnstalleerd als bur gemeester van Amsterdam. Loco- burgemeester dr. P. J. Koets hing hem de ambtsketen om. De plechtig heid werd bijgewoond door een gioot aantal prominente Amsterdammers, de commissaris van de Koningin, de burgemeesters van de grote steden, de burgemeesters van gemeenten in de agglomeratie Amsterdam, kamer leden, militaire en justitiële autori teiten en een aantal vrienden van de heer en mevr. Samkalden onder wie oud-minister-president Cals. Namens de gemeenteraad sprak de nestor, L. Seegers (CPN), de nieuwe burgemeester toe. In een rede na de installatie zei burgemeester Samkal den, dat de plicht om het in hem ge stelde vertrouwen waardig te tonen hem voortdurend voor ogen zal staan. Dat by de voorbereiding van de voordracht tot zyn benoeming overleg gepleegd is met de wethou ders van Amsterdam en met de voor zitters van de raadsfracties en enkele afzonderlijke leden van de raad, heeft aangetoond hoe democratisch verrij kingen kunnen worden toegevoegd aan de traditioneel in ons land be staande aanwijzing van burgemees ters. Het is dan ook geen wonder dat andere gemeenteraden nu dezelfde richting uit willen. Zy verdienen steun bij dat streven, aldus dr. Sam kalden. Over de oud-burgemeester van Am sterdam zei de nieuwe burgemeester- „Natuurlijk gaan onze gedachten ook uit naar mijn voorganger en me vrouw Van Hall. We staan op de plaats van twee mensen, die zich je- Amsterdam en dus je- (Van onze Romeinse correspondent) Zodra men aankomt in Spoieto, valt men ten prooi aan de betovering. Er zijn in de we reld talrijke steden, waar een muziekfestival wordt gehouden, maar met Spoieto kan zich geen andere meten. Het is de sfeer van het stadje, het zijn de bezoekers en natuurlijk ook het uitzonderlijk hoge peil van wat er wordt geboden. Spoieto is maar een klein plaatsje met niet veel meer dan 20.000 inwoners, maar gelegen in het hartje van het Umbrische bergland, bekroond door een hoge berg die reeds in de zesde eeuw voor Christus een „heilig", onschendbaar woud vormde en tot de dagen van Napoleon door Anachoreten en Oosterse monniken werd bevolkt. Spoieto is ook een der bestbe- waarde middeleeuwse steden van geheel Europa. Men vindt er de alleroudste kerken van Italië en het aantal huizen, dat na 1600 is gebouwd, is gering In dat oude plaatsje ivonen niet de boerse, lompe mensen, die men in zulke plaatsen zou verwachten, maar een vriendelijk, sympathiek men senslag, dat van de oeroude be schaving een zeker begrip heeft overgehouden voor alles wat met cultuur samenhangt. De Spole- tijnen zullen zelf niet vaak deel nemen aan de toneelvoorstellin gen en concerten, maar zij vin den het heel gewoon, dat in de oude straten van hun stadje de „groten der aarde" elkaar ont moeten en dat mime-spelers en negerdansers, acteurs en schil ders er bij honderden vertoeven. Gedurende de weken van het Festival is dit rustige stadje plot seling hèt centrum van alles wat in de „twee iverelden" echt of uit snobisme deelneemt aan het cul turele leven. Dit jaar is voor het festival een jubeljaar: tien jaar geleden begon de componist en regisseur Giancarlo Me- notti deze onderneming, die hem al heel gauw boven het hoofd groeide. Zijn bedoeling was eigenlyk een vrij klein festival met uitzonderlijk ver fijnde opera-opvoeringen, kamermu ziek en ballet. Het is nu zover geko men, dat er dagen zijn met vijf pre mières, terwij lop vrijdag, zaterdan en zondag tussen twaalf uur 's mid dags en twaalf uur 's avonds er steeds zes verschillende voorstellingen wor den gegeven in drie theaters, waar bij er één heel wat groter is dan de grootste schouwburg in ons land, een ander uit de 16de eeuw dateert en het derde ingericht wer in enor me gewelven onder de oude doop kerk. En dit jaar is er nog een vierde „theater" bijgekomen, een immense koepelbouw uit staal en plastiek, de „Spoletosfeer", door Menotti omge doopt in „sfeer der vriendschap", een bouwsel van de alleen in sferen denkende Amerikaanse architect Buckminster Fuller, de man wiens Amerikaans paviljoen een der voor naamste attracties schijnt te zijn van de „Expo 67" in Montreal. Buckmin ster Fuller is juist het soort Ameri kaan, dat in Spoieto niet kon ont breken. Schokkend stuk j van Calderon! Eigenlijk is er nog een vijfde theater doch dat is slechts van zeer tijdelijke aard. Een der vele manifes taties van dit jubileumfestival is een voorstelling van Calderons „Stand vastige Prins" door het „Laboratium- theater 13 Rzedow" uit het voor malige Breslau thans Wrocklaw ge naamd. De leider van die theater groep is van mening, dat het pu bliek bij een toneelvoorstelling uiterst gering moet zijn. Hij wilde niet meer dan 60 toeschouwers en met heel veel moeite heeft Menotti hem ertoe kun nen bewegen dat aantal te verho gen tot 80. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn zulk een publiek in een grote ruim te bijeen te brengen. Vandaar dat in een feestzaal, die deel uitmaakt van de foyers der grote schouwburg speciaal voor dit doel een „zaal" werd gebouwd. Het toneel lis hoofdzaak en dit toneel bestaat uit een rechthoe kige ruimte, die is afgezet met een meer dan drie meter hoog staketsel uit ruwe houten planken. Binnen die put ziet men een soort podium dat gebruikt wordt als martelbank. Zo als men zien zal, is die martelbank bij het betrokken toneelstuk van het allergrootste belang. De toeschou wers zijn op ruwe houten banken gezeten langs de twee lange en een der korte zijden van de omheining en kijken over de rand wat aich daar beneden hen afspeelt. Jerzi Grotowski, leider en regis seur van de groep hecjt zoveel waarde aan „het beperkte publiek", door hem als eerste voorwaarde voor het beleven der toneelactie be schouwd, dat hij toen een keer 84 plaatsen waren verkocht, weigerde de zaal te openen zolang niet vier per sonen waren weggestuurd. Ook de po ging van een ondernemende dame om toch aanwezig te kunnen zijn door zich enkele uren tevoren in de zaal te laten insluiten, gewapend met een bezem zodat ze voor een schoonmaakvrouw kon doorgaan, was tot mislukking gedoemd. Grotowski's „theaterpriesters" hebben Argusogen. Voorts moeten de toeschouwers pre cies op tijd aanwezig zijn. Ze wor den geen minuut eerder binnengela ten en zo gauw zij, na een laatste „telling" binnen zijn, gaat de deur op slot. Aanklacht tegen hersenspoeling Wat er van de tekst van Calde ron. een tekst uit het jaar 1629, wordt gebruikt weten we echt niet. De voorstelling wordt in het Pools ge geven. Dat Calderon ooit iets zo schokkends kan hebben geschreven, betwijfelen wij echter. Wat van zijn stuk is overgebleven, is de figuur van de Standvastige Prins. Gernan- dez, de broer van Hendrik de zee vaarder. Deze „Infante" werd in 1438, bij een mislukte expeditie naar Tan- ger, gevangen genomen door de Ma rokkanen en bleef, hoewel hij na langdurige martelingen het leven ver loor. tot het laatst toe trouw aan zijn christelijke overtuiging. De Polen hebben op dit stramien een mystiek-religieus werk gecon strueerd, dat eigenlijk een aanklacht is tegen iedere vorm van „hersen spoeling". Wat men ziet gebeuren -- en de tekst is waarschijnlijk niet min der fel —is ongehoord violent. De toe schouwers worden diep geschokt, zul len bepaalde gedeelten stellig weer zinwekkend, vinden maar aan het einde gaan zij weg nadat zij. Juist door die heftigheid, een soort zuive rende katharsis hebben ondergaan. Aangrijpende martelingen Men ziet de koning der Marokka nen en zijn volgelingen, twee vrou wen en een man, een gevangene bin nenslepen en neersmijten op de mar telbank. Na een voorbereidende tekst, die gedeeltelijk wordt „gezongen" in felle ritmische frasen, wordt de vrij wel naakte gevangene ontmand door een der vrouwen, die-met de man nelijkheid van de ongelukkige als een triomferende Menade qronddanst. Hiermee wordt dus symbolisch aan geduid, dat de gevangene zijn per soonlijkheid heeft verloren. Inder daad neemt hij gewoonten en denk wijzen van „de anderen" overl het geen wordt uitgedrukt doordat zij hun uniform en kaplaarzen (veel in die dracht doet aan de nazi's den ken tot de zyne maakt. Nu isde Prins aan de beurt. Ook hij wordt binnengesleept gemarteld, maar rea geert geheel anders. Zijn beulen be staan niet voor he Zij hebb enhem in hun macht, geselen hem, ontmannen I hem, maar in werkelijkheid laat hy ons voelen, dat hun macht slechts schijn is, althans voor hem niet be staat. In het laatste half uur zien we de Prins (de niet te evenaren acteur Ryszard Cieslak) vrijwel naakt op de grond rondkruipen. Zijn gebrul j en zyn smartkreten, schor en on gehoord aangrijpend, worden een ex tatische hymne, op het ritme waar van zijn beulen ronddansen. Zij zyn niet steeds vijandig. Integendeel, ko men zelfs tot een handgemeen, el kaar ervan beschuldigend de onver mijdelijke dood van hun slachtoffer te hebben veroorzaakt. Zij kussen en liefkozen hem. bijten hem, eten van zijn vlees en hij is niet anders dan een extatische hymne, een vlam van waarheid. De gehele uiterst felle ac tie duurt niet veel langer dan een uur, maar hoe de acteurs en in het bijzonder degene die de Prins uit beeldt, dit uiithouden, is onbegrijpe lijk. En nog minder begrijpelijk is hoe deze acteur na de geselingen (zyn gehele lichaam is tegen het einde vuurrood aangelopen van de slagen) en de ontzettende kreten, die hij op de grond liggend uitstoot, nog in slaagt zijn tekst te zeggen met een welluidende stem. Onvergetelijk Er volgt steeds uitbundig applaus, maar de acteurs zijn dan verdwenen. By het einde van het stuk worden de lichten gedoofd en als zij even later weer ontstoken worden, ziet men nog het lijk van de Prins, bedekt met zijn rode mantel, die hem lijkwade werd, liggend als een kruisigde op de martelbank. Applaus gens ons land in de somberste tijden die onze generatie zich herinnert en in de zware jaren van het ambt. on vergankelijke verdiensten hebben verworven. Dit schept grote ver plichtingen". Over de politievraagstukken zei burgemeester Samkalden. dat zijn bemoeienis daarmee voorshands wat meer zal omvatten dan in andere ge meenten gebruikelijk is. „Ik aan vaard, dat in vertrouwen op de hech te samenwerking met de hoofdcom missaris en zijn medewerkers en om dat het voor de stad van het grootste belang is, dat de politie niet „omstre den" is en dat zij bij de gehele burge rij de hoge waardering kan genieten, die zij door haar dienst aan de vrij heid verdient". VOORSCHOTl Wedvlucht van „De Zwaluw" postduivenhoudersverenif „De Zwaluw" uit Voorschoten hl een wedvlucht met jonge duiven af Soignies. Afstand 175 km. In cours 205 duiven. Gelost 13.00 met z.w. wind. Aankomst 1ste pr duif 15.26.08. De prijzen werden als volgt haald: H. H. J. v. Klaveren 1-4-5 8; A. de Graaf 2; P. M. van Voort 3; P. N. van Wissen 6; Venema 9; J. E. H. Rysdyk 10. In de door het vertrek vatL' heer J. A. Wiggers ontstane vaci chef van de afdeling fin ciën, onderwys en culturele m der gemeentesecretarie schoten is per 1 augustus voon 0 door benoeming van de heer A, Koedam. De heer Koedam is sinds cember 1961 in dienst van de meente Voorschoten en was tot i verre waarnemend chef van i treffende afdeling. De heer Wiggers heeft Voorschi1 per 1 juni jl. verlaten in verb met zyn benoeming tot gem e~: po secretaris van de gemeente Ve^de te -b Werk voor 2000 man meer Scheepsbouwer Verolme heeft geheel nieuw bedrijf gebouwd. De tweeduizend man personeel (ge schoold en ongeschoold) meer nodig voor de bouw van de beide mam- moettankers van 240.000 ton voor de Esso en voor de uitvoering van nog een aantal belangrijke opdrachten. Deze of de volgende week worden de finitieve contracten voor deze orders getekend. De scheepswerf zal spoe dig daarna mededelingen doen over de uitbreiding van de orderportefeuil le. Perschef Gert van der Hoest zei vanmorgen: "Verolme wordt op het ogenblik overrompeld door opdrach ten. Om de concurrenten niet wakker te schudden kan ik nu nog niet zeg gen, waar de orders vandaan ko men". De bouw van de eerste mammoet tanker begint eind dit jaar. Verolme heeft dus nog slechts enkele maanden om zijn personeelsbestand uit te brei den. De directie heeft goede hoop. dat zy voldoende werknemers kan aantrekken om de opdrachten zonder vertraging te kunnen uitvoeren. Ook het bedrijf van Verolme Elek tra N.V. in Maassluis wordt met hon derd procent uitgebreid. In de buurt van de bestaande fabriek wordt een BOTSINGEN OF OOST-JAVA Op oost-Java hebben verscheide ne aanhangers van de afgezette pre sident Soekarno in gevechten met anti-Soekarno-studenten verwon dingen opgelopen. Volgens het blad „Soeloeh Marzaen" van de nationa listische partij PNI, die op de hand van Soekarno is, hebben in Kediri militairen en studenten acties tegen de PNI ondernomen. Een lid van de partij was daarbij aangehouden en mishandeld. Na vechtpartijen tussen studenten die tegen Soekarno ge richte pamfletten verspreidden, en medestanders van de afgezette pre sident zyn militaire versterkingen voor machtvertoon naar het betrok ken gebied gezonden. Indonesische militairen hebben by een overval in Makassar, in zuid- Celebes, veertig communisten aan gehouden. Volgens de regionale mili taire bevelhebber waren deze com munisten, die in een geheime schuil plaats werden aangetroffen, van plan een ondergrondse beweging te organiseren. IC breiding betekent, dat eveneens aantal personeelsleden van Ver Elektra sterk zal toenemen in de jh( bye toekomst. Het besluit voor er bouw van de nieuwe fabriek houdi o reet verband met de opdrachten m Verolme heeft verworven voor| mammoettankers (240.000 ton) de Esso de grootste schepen diejjr ons land zyn gebouwd. Verolme Elektra zal vc kers en voor andere schepen, dit concern binnen afzienbare tyd bouwen, de elektrische install leveren. Voor de vervaardiging deze apparatuur is de huidige c k( citeit van het Maassluise bedrijf voldoende. Dg fit WARM 0" Zo vlogen de duiv De postduivenvereniging mond" hield een navluebt voor en jonge duiven vanaf Breda, stand 68 km. In concours duiven. Gelost om 8 uur met eet me noordenwind. Aankomst prijsduif om 9.11,00. De uitslag luidt: J. de Dunn 6; A. J. v. Ruitenberg 3; J. de men 4, 10; J. C. de Koekkoek Kroon 7; A. v. d. Drift 8 Zwart 9. is volgens de theorie van Grotowski niet passend by echt toneel. Deze Poolse bydrage tot het Festi val is voor de weinigen, die het voro- recht zullen hebben haar te zien (10 voorstellingen voor 80 toeschouwers) iets volkomen onvergetelijks. Kinderen zwemn De voor diploma'i (ver In hetWarmondse zwembad merlust" hebben kinderen gei d men voor het diploma. Keet t pj Leeuwen behaalde het diploma t j, overige kinderen zwommen v« iüë A-diploma. Slechts een werd he De gediplomeerden zyn: hjtiglg Wassenaar, Ada v. Schie, Jaap Lian Meskers, José Gerard van Dijk, Lia Dieme Diemei, Piet Weijers, Kees Vi ft'O' Mark Padberg, Peter Paul Pe fet Hein v. Schie, Marjan Zoet mt Gerda Kortekaas, Ria v. d. Gee Velema, Thea v. d. Geest. Fra eg i Velema, John Vonk, Chris Truus Willems, Joke Willems, Yelema, Henriëtte Velema. Warmenhoven, Corry v. d. Ej ikljj Welsink, Peter Zevenhoven, M tjg Tongeren, Astrid Zilvertand. rlopi ee Een beeld van het zaten stromende regen gehouden - mencorso „Midden Nederlw Leersum. Op de foto de P™' gen van de accordeonven\[V*\ „Crescendo"voorstellende naaiatelier met daarop de i prinses 1967, mevrouw i KranenburgWillemsen. pol

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10