LEIDSCH DAGBLAD r. Cals trekt PausPaulus VI hervormt curie Staatscommissie rond Krachtmeting in Sjanghai H JAMIN OLITIEKE ACTIVITEITEN ONVERENIGBAAR jffiT VOORZITTERSCHAP STAATSCOMMISSIE Adres is rachtige mpuls" Herziening kies- en grondwet Protest van D'66 Elke clag felle gevechten 'n Kaptein Tfhbu/effe E.E.G. BIJ VLIELAND ZIET U ZE VLIEGEN +S alles Vlieland (9uc/ gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 No. 31358 (jirecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) ud-premier mr. J. M. L. Th. Cals zal zich terugtrekken als gesprekspartner van de K.V.P. e groep van 18. j acht het lidmaatschap van deze groep, waarin K.V.P., A.R.P. en C.H.U. besprekingen over een nieuwe christen-democratische samenwerking, niet verenigbaar met het itterschap van de staatscommissie voor de herziening van de grondwet, waarmee hij zal •den belast. Cals wil ook zijn deelneming aan de openbare discussie christen-radicale groep van drs. Bogaers staken. kan worden afgeleid uit een verklaring, die hij gister- na zijn terugkeer van vakantie in Den Haag heeft uit- id ■i5u Cals meent, dat het voorzit- hap van de staatscommissie van een stringente terughoudend- op het gebied van de partijpo- ;e hervormingen verlangt. Hij IJlln zijn verklaring, dat de partij- Dpitter volledig op de hoogte was contacten met de groep Bw. radicalen en dat hjj juist Representant van die groep ge- g«u is aan de besprekingen van iep van 18 deel te nemen, oud-premier, die is verweten Ihij twee ijzers in het vuur wil »n. herinnert er aan, dat hem s-°l Vorig jaar oktober van vele m is gevraagd initiatieven te ne- joor acties op het gebied van ittijvernieuwing. Dat heeft hij mt geweigerd, omdat daar- verwarring alleen maar gro- worden. De actie van de radicalen ziet mr. Cals ech- een positieve bijdrage aan de ■iflssie binnen de partij, omdat adres de problemen rond de 'structuur in de kern raakt. K.V.P.-bestuur heeft de leden roepen aan de politieke menings- Q/iing in de partij actief deel te- ui. Ik zie dit adres als een ïtige impuls daartoe", aldus de prp^iier. Binnen K.V.P. Cals zegt in zijn verklaring. ;m uit gesprekken met de r radicalen is gebleken, dat men roblemen die de partij beroeren lagen openheid binnen de tot een oplossing wil brengen, „.st op het belang van 'n goed bereide discussie in de partijor- Hoewel hij aan de opstelling uc definitieve tekst van het adres heeft kunnen meewerken, (hy namelijk de laatste twee ver- roingen wegens vakantie) art mr. Cals zich toch geheel er de doelstellingen van deze iep tot politieke vernieuwing. Al- hy persoonlijk enkele on- anders hebben geformu- Fractieberaad actie van de christen-radica- blijft ook na de verklaring van Cals de KVP- nog beroeren, faeede-kamerfractie komt op 29 istus bijeen voor een bespreking de partijpolitieke situatie, zo t fractieleider Drs. W. K. N. nelzer gisteren meegedeeld, ider de jongerengroep in de ij P. is onenigheid ontstaan over WEERBERICHT ngeveer dezelfde temperaturen _JNMI in De Bilt verwacht van In- tot morgenavond: verander- ■bewolking met plaatselijk enige p of motregen. Overwegend zuid- Jëlijke wind. In het algemeen |ig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 19 AUGUSTUS rop: 5.25 uur: onder: 19.57 uur. ian op: 20.18 uur; onder: 4.05 u logwater te Katwijk te 2.36 en 06 uur; laagwater te 10.54 en TEf uur. strand verwachting jrgen iets meer invloed van het drukgebied boven Frankrijk. Wegend droog met opklaringen. Ige zuidwestenwind. In de mid- ongeveer 20 graden, zeewater taden. uitzichtenWeekeinde niet ge- stabiel, maar wel perioden van Hik strandweer. 'nummer bestaat uit 18 pagina's de vraag of de actie van de groep- Bogaers reglementair toelaatbaar is. De christelijk historische jongeren hebben de acties als voorbarig en eenzijdig veroordeeld. „Waarom wenst men nog apart een christelij ke partij als het program bij voor baat en te allen tijde gelijkvormig aan dat van de P. v.d.A. moet zijn?", vragen zij zich af. „Dan ligt het meer voor de hand om een algemene progressieve volks partij te vormen". Inmiddels treft het partijbestuur van de K.V.P. de nodige voorberei dingen voor de meningsvorming bin nen de partij, met het oog op de partijraadsvergadering in december. Er wordt gewerkt aan een nota, waaraan ook drs. Bogaers volgens een oude afspraak zijn bijdrage zal leveren. In alle delen van het land worden gesprekken georgani seerd, waarvan de resultaten in de nota zullen worden verwerkt. Paus Paulus VI heeft van daag een drastische hervor ming van het centrale bestuur van de R.-K. Kerk afgekon digd. De macht, die de kardi nalen van de conservatieve cu rie eeuwen lang hebben uitge oefend, is beperkt ter wille van meer democratie. De her vorming gaat 1 januari 1968 of ficieel in. In een document van historische betekenis heeft de paus een einde ge maakt aan de vier eeuwen oude greep van de curie op alle aspecten van het kerkelijk leven, van de, litur gie tot het financiële beleid van de grootste christelijke kerk. Functies in de curie worden voor taan niet meer voor het leven aan kardinalen en hun ondergeschikten toegewezen, zodat deze machtheb bers niet langer de onwrikbare posi tie en steeds groeiende invloed uit het verleden zullen hebben. Alle cu rie-kardinalen treden automatisch af bij de dood van een paus, zodat de nieuwe plaatsbekleder zijn eigen staf kan benoemen. De paus gelastte een nieuwe rege ling bij het toewijzen van gelden. Op zich zelf staande Vaticaanse afde lingen kunnen hun projecten niet meer financieren zonder speciale goedkeuring van boven af. De taakverdeling binnen de curie zal van hoog tot laag worden gereor ganiseerd, terwijl een kabinet-sy steem met vergaderingen en overleg wordt ingesteld. Het traditionele Ita liaanse overwicht in de curie zal ver dwijnen zodat het lichaam werkelijk de universele kerk vertegenwoordigt. Deze hervormingen zijn neergelegd in een 15.000 woorden tellend ge schrift in 't Latijn dat „de Ramania curia" (over de Romeinse curie) heet. Aan het document, waar progressie ven binnen de kerk al lang voor plei ten en de conservatieven zich fel te gen keren, is bijne vier jaar gewerkt, Sinds de paus vier jaar geleden geko zen werd, is met geen enkel ander ge schrift zo veel tijd gemoeid geweest. De paus bracht geen verandering in zijn eigen absolute macht over de R.K. Kerk en zijn half miljard gelo vigen. Hy verleende de verschillende nationale groepen bisschoppen--de Episcopale conferenties-- echter meer zeggenschap in het bestieren van de kerk. Dit is een maatregel grote betekenis voor de democratise ring van de kerk. Ook de rooms-ka- tholieke leken zullen geraadpleegd worden over kwesties, die recht streeks betrekking hebben op de le ken. (Van onze parlementaire redactie) Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft de samenstel ling van de staatscommissie voor de herziening van de grond en kieswet rond. Het kabinet heeft er vandaag zijn goedkeuring aan gehecht. D'66 krijgt niet meer dan één zetel in de staats commissie, welke is toegewezen aan drs. J. Gruyters. (K.V.P. en P.v.d.A vier zetels, V.V.D. drie, C.H.U. en A.R. elk twee, D'66 en G.P.V. één). Voorzitter herziening kiesrecht mr. Cals, voorzitter grondwet prof. dr. H. Donner) De fractie van D'66 is gisteren na lang aarzelen met de ene zetel voor drs. Gruyters akkoord gegaan. Frac tieleider mr. H. van Mierlo stond tenslotte voor de keus: of een ze tel accepteren of niet. Hij had eer der weten te bereiken dat de rege ring drs. Gruyters als kandiaat voo. het lidmaatschap van de commissie aanvaardde, hoewel minister Beer nink tegen hem het bezwaar had aangevoerd dat hy geen jurist was. Voor D'66 was de kandidatuur van drs. Gruyters echter zonder meer voorwaarde voor verdere medewer king geweest. Keuze Van Mierlo, heeft vanmorgen krachtig stelling genomen tegen de beslissing om D'66 slechts één ze tel toe te kennen. „WU willen daar tegen met alle scherpte protest aan tekenen uit overwegingen van bil lijkheid en materieel recht," zei hij Morgen zullen op het kerk hof van Shell Lake in de Cana dese provincie Saskatchewan ne gen leden uit één gezin hegraven worden, die dinsdag het slachtof fer van een moordenaar zijn ge- worden. De Canadese hereden po litie strekt het onderzoek naar de dader van de negenvoudige moord op de familie Peterson steeds ver der uit. Er is nog geen verdachte en ook geen motief. Ook is er geen wapen gevonden. „Het is moeilijk zich in te denken", aldus een woordvoerder van de politie, dat een vreemdeling in een dergelijk eenzaam gebied komt, een boer derij uitkiest en een gezin uit roeit". Met de mogelijkheid, dat de dader iemand uit de huurt is geweestwordt dan ook nog ter dege rekening gehouden. De po litie van Shell Lake heeft intussen contact opgenomen met die in San Bernardino in Californië, waar tivee jaar geleden met een geweer van hetzelfde kaliber een gezin van vier personen in een berghut werd gedood, waarin het met vakantie was. Op de foto: de boerderij van de familie Peterson, niaar het drama zich voltrok. op een persconferentie in Den Haag. Volgens mr. Van Mierlo wordt in de beide kamers van de commissie een onderwerp bestudeerd, dat D '66 bij de verkiezingen centraal onder de aandacht heeft gebracht. Met na me de herziening van het kiesstel sel en de wens om in de grondwet de mogelijkheid te openenen voor 'n verkiezing van de minister-president hebben de kiezers sterk aangespro ken. Een enquete van de vrije uni versiteit heeft uitgewezen dat 50 pet van de ondervraagden de ge- gedachte van de gekozen minister president sympathie toedroeg. Le- halve bij D'66 zyn deze percentages niet meer in de politiek en de pro gramma's van de bestaande party- en te herkennen. Daarom heeft D '66 het morele recht opgeeist om in de beide kamers vertegenwoordigd te zyn, aldus mr. Van Mierlo. De party heeft de medewerking echter niet willen weigeren, omdat zy zich dan aan een fundamenteel stuk verantwoordelijkheid zou heb ben onttrokken. Mr. Van Mierlo deelde mee, dat de regering aan vankelijk D'66 een keuze wilde laten doen tussen de hoogleraren Glas tra van Loon en Brinkhorst, maar dat de partij de heer Gruijters naai voren heeft geschoven. De neet Glastra van Loon, die geen lid van D'66 was, werd door de partij niet als voldoende geëngageerd be schouwd en prof. Brinkhorst ^oelJe zich niet in staat om D'66 in de beide kamers te vertegenwoordigen Een anti-communistische krant in Hongkong meldde gis teren dat hevige gevechten tussen voor- en tegenstanders van partijleider Mao Tse-toeng in China's grootste stad Sjang hai aan de orde van de dag zijn. Reizigers uit Sjanghai vertelden de „Sing Tao Jih Pao" dat de vijan den van Mao in de havenstad veel invloed hebben. Het spoor- en weg verkeer in de omgeving van Sjang hai zou tot stilstand zijn gekomen. Een reiziger zei: „Het kostte me 18 dagen van Sjanghai naar Kanton te reizen. Ik reisde per bus, trein, vrachtwagen en boot". Een belang rijke krachtmeting tussen de twee partijen was volgens deze reizigers op handen. De meeste bewoners van Sjanghai blijven thuis om moeilijkheden te vermijden, en duizenden Rode Gar disten en anti-Maoisten zwerven over straat, aldus het blad. De twee par tijen raken dagelijks slaags. Ze ge bruiken gepunte stalen staven als wa pens. maar zo nu en dan valt ook een schot. Het aantal slachtoffers kan onmogelijk worden vastgesteld maar moet hoog zijn. Europese bezoekers vertelden dat grote verwarring heerst in Sjang hai, dat 's nachts door bendes met breekijzers, stokken en stenen onvei lig wordt gemaakt. Werkelijke ge vechten h"'',on zy niet gezien. Kauton weer normaal In de Chinese stad Kanton zijn twee bataljons van het geregelde le ger aangekomen om een einde te helpen maken aan de strijd tussen Rode Gardisten en tegenstanders van Mao, zo hebben reizigers verteld die gisternacht uit Kanton in Hong kong arriveerden. De toestand was er, zo zeiden ze, nu weer normaal na de felle onlusten van de laatste tijd. De bus- en tramdiensten waren hervat. Botsing in Peking Sow jetr ussische ambassade in Peking bestormd Chinese betogers zyn gisteravond het gebouwencomplex van de Rus sische ambassase in Peking binnen gedrongen waar zij meubels verniel den en dossiers in een consulaire afdeling in brand staken. Dit meldt het Joegoslavische persbureau Tan- joeng uit de Chinese hoofdstad. De demonstranten gooiden ook de ruiten in van het hoofdgebouw van de ambassade, maar zy bleven bui ten. Volgens Tanjoeg, dat Russische ambassadefunctionarissen aanhaal de, deden grote aantallen Chinese militairen en politiemannen, die rondom het gebouwencompex waren samengetrokken, niets om het inci dent te voorkomen. Het gewelddadige optreden van de betogers duurde ongeveer een uur. Eerder op de dag was een auto van de Sowjetambassade in brand gestoken, die in het centrum van Pe king voor een Russisch warenhuis stond, waar diplomaten inkopen kun nen doen. De Russische ambassade heeft by de Chinese autoriteiten ge protesteerd. ADVERTENTIE Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. G EBR. Hogewoerd 6668 HUISMAN - Tel. 31292 Leiden op een markt in het centrum van Peking zijn vorige week meer dan 200 gewonden gevallen, zo meldt het Japanse blad Asahi Sjimboen. De twee partijen van elk ongeveer drie honderd man gingen elkaar met di verse wapens te lijf. De vechtende menigte was uiteindelijk aangegroeid tot duizenden mensen. Fabrieken gesloten China's grootste centrum van olie- raffinage, Lantsjow, is volgens een andere Japanse krant door gevech ten tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse Toeng verlamd. De helft van de raffinaderijen in Lantsjow, de hoofdstad van de noord westelijke provincie Kansoe. was tot stopzetting van de prduktie gedwon gen. Ook andere fabrieken daar had den hun poorten moeten sluiten. In muurkranten is voorts meegedeeld dat de produktie in acht grote kolen mijnen te Foesjoen in het noord oosten zes dagen stil heeft gelegen, eveneens als gevolg van gevechten. Grieken mishandeld Een Grieks vrachtschip dat onder contract met China steenkool tussen Chinese havens vervoert, heeft een toevlucht gezocht in de Zuidkoreaan- se haven Intsjon, nadat het in het begin van de week in Sjanghai was geplunderd door 250 Rode Gardis ten. De bemanning, tot de vrouw van de kapitein toe, werd mishan deld. Een van de matrozen moest in Intsjon in een ziekenhuis worden opgenomen. Aanleiding tot het inci dent was een verschil van mening tussen bemanning en de havenarbei ders van Sjanghai. ADVERTENTIE 2.500 vogels uit alle landen van de wereld, in alle pronkende kleuren en soorten. Een lust voor oog en oor. Voor iedereen en (belangrijk) voor elke beurs. SPECIALE AANBIEDINGEN, geldend t/m 26-8-67 en zolang onze voorraad strekt: Tijgervinkjes p. paar 3.95 Napoleons p. paar 3.95 Parkieten p.p. vanaf 7.50 Oranjewevers p. paar 9.50 Gordel-grasvink p. paar 37.50 Zilverbekjes p. paar 4.75 Kleine eksters p. paar 6.50 Nonnetjes p. paar 5.50 Rjjstvogels p. paar 5.50 PAPEGAAIEN, vanaf 97.50, met een volledige garantie op spreken. Een fyne aanbieding Voor elke vogel een vogelkooi. GROTE KAMERVOLIÈRE, rond, 140 cm hoog, op standaard, in ver schillende kleuren 24.50. Nieuwe Rijn 50 Tfa 20824 (01710) ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van I 21 Aug. 1867: 1 H Den 17den dezer is te E Vlaardingen binnengeloopcn de .JSusanna Henriëtte"van e de heeren M. Parser en e Comp. te Scheveningen, aan- brengende 60 ton. De maat- jesharing heeft f 50, de volle f 39 gegolden, zoodat de ge- E heele besomming p. m. f 2300 e bedraagt. Onder de curiositeiten, die 1 op de Parijsche tentoonstel e ling te zien zijn, bevindt zich e een stuk anthraciet kool uit E de Verenigde Staten van Amerika, dat 6000 Ned. pon- den weegt. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1