Acteur )Y plezierige Hein Boele had ervaringen rMini - organist houdt uvan voetballen OJOEKWOE vroeger een knap historicus kunst kalei öoscQQP TERUG UIT AMERIKA w Met hard werken en goed inkomen Praag boos op Mnacko Tsjechische schrijver uit partij gestoten De achtergrond van de afscheiding van Biafra Jeugdfestival Velp ^InDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD 55 renjt een hoofd vol indrukken en een tas vol dia's, is acteur SijBoele na ruim 2y2 maand uit Amerika teruggekeerd. Een ^i-die deels bedoeld was om familiebanden steviger aan te ver-i, maar ook om indrukken op te doen van het hoe, wat en SiSom van de Amerikaanse toneel- en showwereld. loei 325|n Boele (27), heeft drie jaar bij de Ned. Comedie gespeeld bera'Achille in „Om te lachen" van Armand Salacrou), 1 jaar ,I?!hsemble (in de rol van Claud in „De Astrakanjas"), is ver delende keren op de tv geweest, o.a. in de rol van Proteus, i sjan de twee edellieden van Verona, en in de musical „Mijn iiiejten en ik". Met ingang van het nieuwe toneelseizoen 4ojt hij bij toneelgroep Studio. >-8B| vrouw Rosemary Clooney. En al deze ecte outillage1 u"erste van 'kh- zelf. Niets wordt aan het toeval over- *61*»ten. r*lles wordt zo exact get'med en bekeken da thet eindresultaat tenslotte zo ontspannen en natuur lijk is, zoals we dat hier toch maar nauwelijks kennen. Te smalle basis f heaters in Amerika zyn. zeker :en bij de onze. technisch on goed uitgerust, zegt He!n De belichting is perfect, ge- itallatles f ei loos, technische voortreffelijk, een beetje extra werk ziet men Ihniek betreft, niet op: is er laitoneel nodig, dan komt dat of niet. Wat de mensen be- .Ikheb me er over verbaasd fd er over het algemeen ge- 'ordt. Men haalt uit zichzelf ie anderen het onderste uit om dat effect te bereiken voor ogen heeft. Eindeloos irdt er gerepeteerd zonder het lar even af te laten weten. SI lerk Je niet hard, dat staat er der klaar om je plaats in te liet kunnen is geen schandaal, niet willen of je bost niet 4l. Niet alleen de beginnelin- oorj'ken zo hard. Ik heb shows lakt van de komieken Ro- Martin, ik heb mensen zien zoals Vic Damone. Stan Getz, 0ppc&rand en de geweldige vak- rke Tegenover dat harde werken staat een zeer goed inkomen. Er wordt in Amerika veel meer geld verdiend met toneel en show dan in Nederland. Toneelspreiding, zoals wij dat hier kennen, heeft men in Amerika niet: iedere grote plaats heeft zijn eigen gezelschappen, alleen de topacteurs reizen en vervullen gastrollen". Bij toeval een studio binnenkomend bij de opnamen van een nieuwe mu sical. van André Prévin, kreeg Hein Boele nog wat werk te doen. Men zocht namelijk smartelijk naar een mannenstem met een Duits accent. En daarin kon hij wel voorzien. Men betoonde zich ogenblikkelijk enthou siast. raadde hem aan om een audi tie te maken voor de Road-Compa ny van „Cabaret", maar daar is het o (13) winnaar gelconcours niet van gekomen. Hein Boele staat namelijk wat sceptisch tegenover dit soort enthousiaste uitlatingen, omdat hij van mening is dat de basis van zijn succes in Amerika, nl .het Euro peaan en dus het anders zijn temid den van de Amerikanen t.esmal is. HEIN BOELE Wat dat betreft zou ik er graag wil len werken maar enfin, wie weet wat ik in de toekomst nog voor kan sen krijg". Voorlopig staat In ieder geval een jaar druk repeteren en spelen bjj Wïlfirflpriiny Vttnr •studio" °P het programma. „Hoera TV aal UCI lllg V UUl Amerika" een stuk waarin heel Ame rika eens fijn kritisch op de korrel persoonlijkheid hel bcsin ,Ty. e en persoonlijkheid worden hoog Tewa rdeerd. Iemand, die als enige een bepaald type kan uitbeelden, krijgt niets anders dan dat soort rol len: men buit deze kwaliteit volledig uit en dat wordt dan ook goed geho noreerd .Mensen hebben ook meer ertrouwen in eigen capaciteiten dan hier. De meest fijne ervaring vind ik dit: je kunt er hard werken en nie mand zal je een strobreed in de weg leggen. Maar werk je in Nederland hard. dan ben je een „buitenbeentje", een „gek", een „uitslover" en in ieder geval krijg je weinig medewerking. Surrealist Magritte -69- overleden De Belgische surrealistische schil der René Magritte is dinsdag in Brussel op 69-jarige leeftyd overle den. Magritte werd geboren in Lessinej en ging op zyn 18de jaar aan de Brusselse Kunstacademie studeren. Sindsdien woonde hij in Brus sel, terwijl hjj steeds mee'r roem vergaarde en tenslotte als een van de grootste surrealistische schilders ter wereld werd beschouwd. Het kubisme dat hij in 1918 leerde gebruiken verwisselde hij omstr. 1925 voor 't surrealisme. Van 1927 tot 1930 woonde de schilder in Parijs. Hij was steeds produktief. Zijn doeken han gen in musea overal ter wereld. Vo rig jaar bracht hy een bezoek aan de V.S. In 1959 werd Lessines onder scheiden met een Belgische vijf ïaar- lijkse prijs van 150.000 frank. Certificaten van (on) echtheid Waardeloze certificaten van echt heid van de kunstwerken, die zij ver gezellen, komen Groot-Brittannië in toenemende mate binnen uit 't vas teland van Europa, zo schrijft de Times. Volgens het blad wordt op deze certificaten op indrukwekkende wij ze verklaard, dat het aangeboden kunstwerk naar de mening van ae ondertekenaar zonder enige twij fel een werk is van Rembrandt, Raphael of een andere hooggeschat te oude meester. Soms bestaan de deskundigen en 1 de officiële posities, die zij heten te bekleden, niet, aldus de Times. „In andere gevallen zijn de certi ficaten getekend door bestaand-1 maar weinig scrupuleuze kunsthisto rici, die bereid zijn hun repu tatie voor geld te offeren". „Hoewel zij ervaren verzamelaars en handelaren hoogstwaarschijnlijk niet kunnen bedotten, vormen zij een gevaarlijke en kostbare val voor de ontwetenden, die de certificaten de". De Tsjechische schrijver Ladisllav Mnacko, die op het ogen blik in Israël verblijft, is uit de communistische partij gezet en hem is de Tsjechische nationaliteit ontnomen. Het persbureau Ceteka, dat dit woensdag bekendmaakte, zei dat de bekende communistische schrijver, die een fel tegenstander is van het pro-Arabische standpunt van zijn land, ook zijn onderscheidin gen zijn afgenomen. Mnacko, die als een Leninistisch auteur werd beschouwd, leverde sinds een tiental jaren groeeiende kritiek op de ontwikkelingen in de commu nistische wereld. In een in 1963 ver schenen boek. dat werd uitgegeven onder de titel „Een ander verhaal", verbrak hij in navolging van zijn Russische collega Soljenitjin het stilzwijgen over de vervolgingen tij dens het tijdperk van Stalin, Het boek. dat in Tsjecho-Slowakye veel succes had. bevat twaalf verhalen over het leven van slachtoffers van het Stalinisme. Het was het teken van een zich inzettende zachtere lijn in de communist''sche heerschappij. In ziin jongste boek, dat onder de titel „Een machtsproeve" binnen kort ook In ons land zal verschij nen. schildert hij een geleidelijke demoralisering van de communisti sche leider. Het bevat een satire op de gewoonten van de machthebbers in het Praagse Kremlin. In Tsjecho- Slowakije verboden, had dit boek van Mnacko in het buitenland veel suc ces. Toen men Mnacko van de tegen hem genomen maatregelen in ken nis stelde hij bevond zich In Tel ,\viv zei hij zich nog steeds com munist en Tsjech te achten en dat >mgns ga ik liever met vriendjes voetballen, meestal vind ik orgelspelen net zo fijn. Maar door die prijs speel ik nu liever orgel". Aan het woord is L*eo Doeselaar uit de lovenstraat in Den Haag, die afgelopen zaterdag de eer- ngejs in de afdeling interpretatie van het vierde „Nationaal m. loncours voor amateurs" won. ua-eJ nui die met zijn dertien jaren de jongste deelnemer was liet allemaal „erg leuk en interessant'', die belangstelling 6 prijzen een knots van een medaille,, een certificaat en con trofee. Alleen aan die laatste prijs, evenals de medaille Uitwerp van Aart v. d. IJssel, moet hij nog wennen. Als a 8 blijkt, dat de huisgenoten en belangstellenden de trofee i g sl deren, vindt hij het ,<toch wel een mooi ding", dat hij van n volgend jaar weer te gaan winnen. Leo, dde zeven jaar geleden op een harmonium de eerste schreden op het muzikale pad deed, vindit het „doodnormaal", dat hij een orgel koos als zijn lievelingsinstrumen t en niet zoals vele muzikale „broertjes" van zijn leeftijd de gitaar. Van de moderne popmuziek moet hij ech ter niet veel hebben, de Beatles", dri hoeven van deze organist in spé niet. „Iedereen vraagt nu of ik later organist wil worden, maar dat weet ik echt nog niet. Ik oefen wel elke dag en heb al drie jaar, twee uur in de week les in de Nieuwe Kerk van Gerard Akkerhuis. In deze kerk heb ik weieens een dienst begeleid, op verzoek doe ik dat zondag weer. Maar ik moet echt wel iedere dag oefenen, want als ik een paar weken niet speel, kan ik dat een paar maanden merken", zegt de mini-or ganist ernstig. „Ja", valt mevrouw Doeselaar haar zoon in de rede, „toen we dit jaar en verleden Jaar in Oostenrijk met vakantie waren, hebben we een kerk met een orgel opgezocht, waar hy dan elke dag wat kon spelen". „Het i's net als met een topatleet, die moet ook dagelijks trainen om in conditie te blyven", verduidelijkt de heer Doeselaar, eveneens een fer vent orgelliefhebber. „Net, als een atleet, géén topatleet", verbetert zoonlief hem. „Een klein beetje zenuwachtig was ik wel. maar als ik eenmaal speel hooi' of zie ik niets meer. Nu ja, als er byvoorbeeld een lamp naar be neden zou ploffen, dan wel natuur lijk", lacht de Haagse gymnasiast. Ned. beeldende kunst in Expo-paviljoen Van 19 augustus tot 3 oktober nul len ongeveer 50 werken van 16 Ne derlandse beeldende kunstenaars worden geëxposeerd in het Neder landse paviljoen op de wereldten toonstelling in Montreal. Er worden werken getoond van Armando, Theo Blom, Kees van Bo- hemen, Bonies, Ad Dekkers, Pieler Engels, Jacques van der Heijden, Sipke Huismans, Hans Koetsier, Rci- nier Lucassen, Henk Peeters, Mar tin Rous, J. J. Schoonhoven, Ray Staakman, Peter Struyoke nen Ge rard Verdijk. hy naar zijn land zou terugkeren zodra het de houding tegenover Israël wjjzlgde. Mocht dit te lang duren dan zou hy, ongeacht de consequenties, toch terugkeren. Hij zei niet akkoord te kunnen gaan met een politiek, die de staat Israël wil liquideren. Een derge- ïyke volksmoordpolitiek leidt tot een ramp en er is geen verschil tussen of dit door een communistische of een kapitalistische staat wordt ge daan, aldus de schryver, die het be sluit hem zijn nationaliteit te ont nemen een nieuwe domheid noemde. Hij bracht in dit verband in herin nering, dat. de Tsjechische pers nog slechts kort geleden schande sprak van de Griekse regering die de actrice Melina Mercouri denationa liseerde. „Ik ben niet illegaal uit Tsjecho-Slowakye vertrokken. Ik be zit een geldig paspoort. Wat men uitstoting door de communistische partij betreft, dik beschouw ik onder de huidige omstandigheden eerder als een eer", aldus de Tsjechische schrijver. Mnacko stond al eerder aan aan vallen van zijn party genoten bloot. Zo verweet president Novotyny hem nog niet zo lang geleden een geest van verzet onder de jonge schrijvers aan te kweken. De 34-jarige luitenant-kolonel Ojoekwoe, heerser van de gloednieuwe republiek Biafra, wiens troepen deze week plotse ling de Nigeriaanse provincie midden-westen veroverden, is aanvankelijk niet voor het officiersvak opgeleid. Ging zijn hui dige tegenstander, de Nigeriaanse federale machthebber luite nant-kolonel Jakoeboe Gowon in Engeland meteen aan de militaire academie „Sandhurst" studeren, Ojoekwoe toog er naar Oxford. Zijn studie, die hij „cum laude" voltooide, gold de geschiedenis. Stammenstrijd Hy zou nu zeker professor in de geschiedenis aan een Nigeriaanse of buitenlandse universiteit zyn ge weest. als hy het niet boeiender en bevredigender had gevonden, zélf een beslissende rol te spelen in de he dendaagse geschiedenis. Behalve per- soonlyke ambitie, heeft daarbU on- getwyfeld de behoefte een rol ge speeld, de gemeenschap te dienen. Wilde hy dienen in een overheersen de positie, dan kon dat onder de om standigheden in Nigerië moeilyk anders dan als officier. Dit moet de voornaamste overweging voor Ojoe kwoe zyn geweest, op 25-jarige leef- tyd alsnog in krygsdienst te treden. Hy had toen, na terugkeer uit Enger ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! land, al een koloniale bestuursfunctie vervuld in de oostelyke deelstaat, die hy nu als „zijn" republiek beschouwt In 1961 ging hy naar Kongo om er als bataljonscommandant te dienen by de V.N.-troepen. Daarna is het in 1962 dan toch nog gekomen tot de voortgezette opleiding in Engeland. Vervolgens keerde hy terug naar het in 1960 onafhankelyk geworden Ni gerië, waar hy meteen tot comman dant van het vyfde bataljon in Kano (in het noorden) werd benoemd. Na de staatsgreep van 15 januari 1966, heeft de toenmalige nieuwe Nigeriaanse machthebber generaal Irons! hem tot militair gouverneur van oost-Nigerië aangesteld, en het was in die positie dat Ojoekwoe te zamen met zyn volgelingen besloot tot de afscheiding van de federatie, die op 13 juni j.l. een feit werd met het uitroepen van de onafhanke- lijke republiek Biafra. Conflicten Zoals bekend, liggen aan die af scheiding conflicten ten grondslag die al broeiden toen de Engelsen de federatie zelfstandigheid verleenden, Van Beek tegen musexunsfeer „Het is de waanzin van deze lyd, dat we elke gedachte op een nieuwe manier moeten etaleren. We kunnen ons niet aan elke nieuwe kunstex pressie binden," aldus de beeldhou wer Marinus van Beek gisteren tij dens het Jeugdfestival in Velp. Marinus van Beek beperkte z,cn in zyn inleiding tot de mens in de beeldende kunst en hii lichtte dit toe door middel van dia's. Hij be steedde vooral aandacht aan portret ten, de „ontmaterialiserine van het materiaal", de versymbolisering, de erotiek en de kitsch vroeger en nu". Sterk kantte Marinus van Beek zich tegen de sfeer in een museum, volgens hem „een plaats waar je als een kerkganger, de heiige stixte meemaakt". Hy zei te geloven dat in de jaren '30 de grootste cultuur werd gevonden op Nieuw Guinea. „Toen werd daar een kunst ver vaardigd die niet te vergeiyken is met die in Europa." Een andere groep deelnemers aan het Jeugdfestival bracht een bezoek aan het atelier van een collega van Marius van Beek, de beeldhouwer Piet Siegers in Velp. Ook werd de tentoonstelling „Als ik zou mogen uitkiezen" bezocht, die ter gelegen heid van het Festival wordt gehou den. Tydens een programma van ..Prik kelbare poëzie" werden hekeldichten van Nederlandse en enkele buiten landse dichters voorgelezen door Al- bert Vogel, Paul van Vliet en Lise- lore Gerritsen. Paul van Vliet en Albert Vogel leidden later op de dag gespreksgroepen over resp. ca baret en voordracht. Tot slot van deze derde dag van het Jeugdfestiival werd 's avonds tn de Arnhemse schouwburg door de toneelgroep „Theater" een uitvoering gegeven van „Bloomsday", een to neelspel naar de roman „Ulysseo" van James Joyce. en die in 1966 bloedig tot uitbarsting kwamen. De staatsgreep van Ironsi kwam voort uit wrevel over de grote invloed die in de federatie was toebe deeld aan het feodale, weinig ont wikkelde noorden van Nigerië, waar de mohammedaanse Haeosa-stam de overgrote meerderheid van de be volking vormt. Na Ironsi's staats greep waren het die noorderlingen, die zich op hun beurt bedreigd voel den door de vorming van een machtiger centraal gezag, waarin leden van Ojoekwoe's hoger ontwik kelder, christeiyke Ibo-stam uit oost -Nigerië de belangrijkste posities zouden innemen. Die noordehjke onvrede ontlaadde zich in een nieu we staatsgreep op 29 juli van het vorig jaar, waaruit Gowon als een compromisfiguur naar voren trad. Moordpartij in het noorden In september 1966 kwam het in de* noordelijke deelstaat tot een slach ting onder de Ibo's, die er veel tech nische en commerciële kaderposities innamen. „The Times" meldde in die dagen, dat 30.000 mensen waren ge dood. Byna twee miljoen Ibo's vluchtten uit noord-Nigerië naar Ojoekwoe's oosten. Het wervoers- en bestuursap paraat van het noorden werd door deze uittocht belangrijk verzwakt. Ojoekwo^ kreeg zynerzyds te kampen met een vluchtelingen- en werkgelegenheidsprobleemwaarte gen zyn gebied, al bevat het de rijk ste bodemschatten van heel Nigerië, niet zelfstandig opgewassen was. Ojoekwoe reageerde in maart 1967 na allerlei half of geheel mislukte conferenties met een edict, waarin werd bepaald dat zyn bewind alle belastingopbrengsten zou innen die voorheen aan de federale schatkist waren voldaan en waarin een ver bod was opgenomen, aan oost- Nigerië te betalen belasting anders te voldoen dan via de schatkist van dat gebied. Een en ander mocht dus niet meer via de federale hoofdstad Lagos gebeuren, ondermeer omdat Ojoekwoe meende, anders niet zyn rechtmatige portie te ontvangen van de federale belastingen. Bovendien zag hy alleen deze mogeUjkheid open om alsnog de salarissen uit te betalen aan ambtenaren die het noorden waren ontvlucht. De klap op de afscheidingsvuurpyi kwam, toen Gowon eind mei een bestuurs- reorganisatie voor geheel Nigerië had afgekondigd, waarby het land, dat tot dusver uit vier staten bestond, herverdeeld zou worden in twaalf bestuursgebieden, waarby Ojoekwoe's oosten in drie delen zou worden ge splitst. Rijk familiebezit Ojoekwoe, die In 1933 ln noord-Ni- In hervormde kerk van Nieuw-Vennep Ds. Bronsgeest doopt met Jordaanwater In september zullen enige dopelin gen uit Nieuw-Vennep, met Jordaan water worden gesprenkeld. De her vormde predikant ds. D. C. Brons- geest heeft thans twee flessen origineel Jordaanwater in zyn bezit, die hy voor deze gelegenheid be waart. Enkele weken geleden maakte de predikant bekend, dat hy en zyn echtgenote een reis naar Israël zou den gaan maken. Deze reis werd het echtpaar aangeboden door een vriend. Ds. Bronsgeest zei voor zijn vertrek, dat hy zou proberen om enkele flessen Jordaanwater mee te nemen voor het dopen van kinderen uit Nieuw-Vennep. De predikant kon niet definitief zeggen, <£at het hem zou gelukken, gezien de moeilykheden in het Mid den-Oosten. By zyn terugkeer in Nieuw-Vennep, kon ds. Bronsgeest de twee flessen met het water tonen. „Iedere toerist kon er zo by komen; het kostte ons helemaal geen moeite", aldus de echtgenote van de predi kant. Van de twee flessen werd één ge vuld met water uit de Jordaan zelf, terwyl de andere fles gevuld werd met water uit de Jordaan-bron. Het water uit de Jordaan, waarin Jezus werd gedoopt, zal nu worden gebruikt voor het dopen van de kinderen uit Nieuw-Vennep. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! te en als een bekwaam onderhan delaar te boek staande zoon van een welvarende koopman. Emeka, zoals hy wordt genoemd, bezocht scholen ln Lagos voordat hy naar Engeland ging om er middelbaar- en hoger onderwys te genieten. Het fortuin van zyn familie wordt geschat op twee miljoen Britse ponden. Zyn vrouw en zyn twee kinderen wonen buiten de regionale hoofd stad Enoegoe en zoeken hem alleen in de weekeinden op in „State Hou se", waar hy praktisch de gevan gene van zyn functie is. Niet alleen dat de ambtswerkzaamheden hem bezig houden tot 4 of 5 uur 's mor gens: zyn veiligheidstroepen zetten onmiddeliyk de achtervolging in als hy het waagt, onbewaakt de on veiligheid van de omgeving te trot seren. Aan autoracen, zyn favoriete sport, valt eenvoudig niet meer te denken. Hy moet vliegen voor de vei ligheid. En ook van rugby komt niets meer. Hy moet zich tot zyn spyt be perken tot tafeltennis en een enkele tenniswedstrijd met leden van zyn staf. En dat laatste is een omstan digheid, waaraan luitenant-kolo nel Gowon in het verre, vUandehjke gerië werd geboren, is een charman- Lagos eveneens onderhevig

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7