Israël profiteert van de Egyptische olie Radio Caroline nu in Amsterdam gevestigd 5 Overstromingen in Alaska OLIECONCERNS WACHTEN AF WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ;t een gemengd Nederlands- Britse staf. die naar verwacht wordt l uit 8 leden zal bestaan, heeft de Britse piratenzender Radio Caroline J gisteren zyn hoofdkwartier van Lon- I den verhuisd naar een grachtenhuis I op Singel 160 in Amsterdam. Terwyl de beide schepen van J Radio Caroline („North" bij het eiland Man en „South" dichter bij Nederlandse kust gisteren Is enige Britse piratenzenders onvrr- etoord muziek de ether inzond'-n, V maakte de Ierse directeur en mil- jonair Ronan O'Rahilly zich gereed om Engeland definitief de rug toe te ^draaien. Hij zou naar ons land ko- *1 Het ligt in de bedoeling van Radio 'Caroline om het station op het zui- delüke schip vanuit Nederland te gaan bevoorraden. Naar bekend Sti wordt Radio Caroline-noord vanuit 10| het eiland Man bevoorraad, hetgeen «tot een controverse heeft geleid ^tussen de gouverneur van dit nogal 'onafhankelijk ingestelde eiland en Ul*de Britse autoriteiten in Londen. I Engeland heeft de Britse piraten- )-8zenders het bestaan vrijwel onmoge- lijk gemaakt door een speciale wet, die gisteren van kracht is geworden. Daarbij is het de Britten op straffe 'van 2 jaar opsluiting of betaling van v maximaal 10.000 gulden verboden *40 deel te nemen aan de bevoorradingen "3W van illegale radio- en t.v.-stations of ||fl de zenders te bevoorraden met le- W vensmiddelen, technische uitrustin- W gen of geluidsbanden. Verdwenen 5-1 Ronan O'Rahilly heeft de moei lijkheden natuurlijk van te voren zien aankomen. Aanvankelijk had hii (aQeen zijnea* medewerkers, de Zuid- Ie li Afrikaan Basil van Rensburg, naar Zwitserland kiest Duitse kleuren De Zwitserse regering geeft de voo .ceur aan het Westduitse kleu rentelevisiesysteem Pal boven het Franse systeem Secam. Het besluit om het Duitse systeem te kiezen is genomen op voorstel van de directie van de Zwitserse P.T.T. die de merites van beide systemen tegen elkaar moest afwegen, omdat ook I Zwitserland kleurentelevisie wil heb ben. Erepenning voor Toon Hermans IToon Hermans krijgt erlandse vereniging v< i foniatrie" (spraak- rtering) de gouden nd in de Ne- logopedie stemver- e-penning udat „hij als geen ander de Neder mdse taal bespeelt tot verhoging de levensvreugde van ons allen''. De uitreiking van de penning aan de „feestelijke held van de dag" ge beurt op 9 september in het Kurhaus lOjin Scheveningen. wanneer de „Ne- heilderlandse vereniging voor logopedie be|en foniatrie daar haar veertigjarig ^Jbestaan viert. ooi" ucf| ADVERTENTIE elJ js KB 'O m MENIE - VINYL Amsterdam gezonden om daar al vast een kantoor te gaan inrichten. Deze Van Rensburg slaagde er eind april in om bij de organist Piet van Egmond, die aan de Koninginneweg 130 in Amsterdam, de beschikking heeft over een pand van vier etages, de tweede verdieping te huren. Van het inrichten van een kantoor kwam echter niets. Na circa 114 maand deelde Van Rensburg zijn huisbaas onverwacht mee, dat hij ging ver trekken en dat hij voor zich zelf iets zou beginnen. Hij verdween daarop met de noorderzon. Dat was op vrij dag 14 juli. Daags daarna belde Ronan O'Rahilly bij Van Egmond aan en toonde zich hoogst verbaasd, dat Van Rensburg gevlogen was. „Ik heb hem 10.000 gulden gegeven om hier het kantoor in te richten zei hij. Deze gang van zaken was voor de heer Van Egmond reden verder niet meer met Radio Caroline de mistige ether in te gaan. O'Rahilly keerde onverrichterzake terug naar Londen maar hij is er nadien in geslaagd op het adres Singel 160 kantoorruimte te huren. Si ik li rijk aan delfstoffen (Van onze correspondent in Jeruzalem) Egypte moet als gevolg van de zesdaagse oorlog met Israël dagelijks zevenhonderdduizend dollar aan kanaalgelden en tweehonderdduizend dollar aan inkomsten uit he\ toeristenver keer missen. Daarbij komt nog, dat de Israëliërs de Sinai met zijn olievelden en mineralen beheersen. Zou dat alles Cairo meer toegankelijk maken voor het idee van vrede met Israël? Men hoopt het in Jeruzalem van ganser harte. Maar niets wijst er op, dat die hoop binnen afzienbare tijd bewaarheid zal wor den. oorlog in aanbouw waren, zijn be rekend op een jaarlijkse capaciteit van meer dan acht miljoen ton ruwe olie. Het merendeel van het in de bouw geïnvesteerde kapitaal was Rus sisch. Bij de produktie van olie, voor al de onderwaterproduktie. speelden de Italianen de hoofdrol. Sindt kort waren ook Amerikaanse ondernemin gen met de Egyptenaren belangen- gemeensci^-"nen aangegaan. Tegenslagen voor Nasser Egypte, dat zo lang beschouwd werd als een land. arm aan bodem schatten, zou dit jaar olie hebben geëxporteerd, als de oorlog niet tus senbeide was gekomen. De produk tie van de oudere olievelden op de westelijke oever van de Golf van Suez was de laatste tyd sterk ge stegen en kort voordat de vijande lijkheden begonnen, waren er be richten verschenen over rijke olie bronnen onder het water van de golf. Ook dieper in het binnenland van Sinai, in Ras Soedr Asal, Aboe Roedeis en Bal'ain werd de laatste tijd meer en meer olie gewonnen. Toen de oorlog voorbij was, waren al deze gebieden in Israëlische han den geraakt Voor Egypte betekende dat een verlies van zestig procent van zijn olieproduktie, die vorig jaar 7,2 miljoen ton bedroeg. Het hield ook in dat Egypte niet alleen niet .meer kon exporteren, maar ook olie uit het buitenland moest betrekken, en dat dan nog via de Middellandse Zee en niet meer via de golf van jSuez en het Suez-kanaal. De raffinaderijen en petrochemi sche installaties in Suez en Alex- andrië, die bij het uitbreken van de Onbeschadigd in handen De olievelden in Egypte zijn de Is raëliërs vrijwel onbeschadigd in han den gevallen. De meeste Italiaanse en Amerikaanse ingenieurs en tech nici bleven doorwerken, toen Israëli sche bedrijven de installaties over- Deze olievelden zullen Israël spoe dig naar schatting zes miljoen dol lar per maand opleveren. Hun pro duktie dekt niet alleen volledig de ei gen behoefte, maar maakt het ook nodig afzetgebieden elders te zoeken. De Italiaanse investeerders het regeringskartel E.N.I. werken in volle harmonie met de Israëliërs sa men. De royalties, die hun toeko men, worden op een speciale reke ning geboekt. Naar de overige bodemschatten van de Sinaï heeft een groep Israë lische geologen en mijnbouwdeskun- digen een uitgebreid onderzoek inge steld. Het bleek, dat de kolen- en mangaanmijnen zonder enige ver dere investering konden worden ge ëxploiteerd. Een van de geëxploreer de velden, aan de westkust, heeft een capaciteit van een kwart miljoen ton mangaan per jaar. De kolenmijnen in de noordelijke Sinaï hebben nu een jaarlijks vermogen van honderd vijftigduizend ton. Experts zijn van mening, dat deze hoeveelheid bij een betrekkelijk geringe investering aan zienlijk kan worden opgevoerd. Katoenstrop Met een andere deviezenwinncr, katoen, heeft Egypte al evenmin veel geluk gehad. De katoenaanplant is zwaar gehandicapt door een ziekte, die sterk om zich heen heeft gegre pen doordat er geen vreemde valu ta beschikbaar was voor de aankoop van beschermende stoffen. Bovendien gaat datgene van de oogst, dat nog bruikbaar is, naar de Sowjet-Unie, in ruil voor de wa pens. waarvan Moskou de Egyptena ren voorziet. Het toeristenverkeer is momenteel nihil en als het weer op gang komt valt voorlopig aan terugkeer tot zijn voorlogse omvang niet te denken. Daarvan kan pas sprake zijn als de mentaliteit van de Egyptenaar, die de westerling is gaan haten, gron dig verandert. Wanneer het scheep vaartverkeer door het Suez-kanaal zal worden hervat is evenmin te voorspellen. Door deze internationa le waterweg onbruikbaar te maken heeft Nasser zichzelf nog het meest in de vingers gesneden. Want de wereld heeft van de nood een deugd gemaakt en is tot de ontdek king gekomen, dat zij het ook zon der het kanaal kan stellen. Al deze tegenslagen zouden Egyp te er volgens Israëlische berekening toe moeten brengen met de Israë liërs aan de conferentietafel plaats te nemen om over een definitieve vrede van gedachten te wisselen. Of Nasser zag zich door het verval van zijn economie inderdaad daartoe zal la ten dwingen is nog een onen vraag. Het ziet er nog niet naar uit. Kabel doorgesneden in Eindhoven Alarmlij neii verbroken Bij de politie, de brandweer, bij alle banken en juweliers in de Eindhoven- se binnenstad ontstond gistermiddag grote consternatie doordat PTT-tech- nici die werkzaamheden moesten ver richten aan het ondergrondse net een verkeerde telefoonkabel doorsneden. Het gevolg was dat de alarm verbin dingen van banken en juweliers met het politiebureau verbroken waren. De brandweer was enkele uren tele fonisch onbereikbaar. In allerijl moesten noodmaatregelen worden getroffen om eventualiteiten te voorkomen. Banken en juweliers werden, totdat de storing was verhol pen door politiemannen bewaakt. Bij het politiebureau werd een mobilo foonwagen gestationeerd in de hoop dat men bij brandalarm de politie zou bellen, wanneer men merkte dat de brandweer niet te bereiken was. Er werd echter geen brand gemeld. Overstromingen in de Amerikaan se stad Fairbanks in Alaska, inwo nertal 30.000, hebben een scha de aangericht van naar schatting 100 miljoen gulden. Op sommige plaatsen in het cen trum staat het water twee meter hoog. Er is slechts één, onbevestigd verdrinkingsgeval gemeld, maar veel mensen zijn naar hoger gelegen gronden gevlucht of wachten op hun daken op hulp. De telefoonverbindingen. de wa tervoorziening en de stroom zijn uit vallen. Er hebben zich verscheide ne branden voorgedaan, die niet ge blust konden worden, doordat de brandweer zich de weg door het wa ter versperd zag. De gouverneur van Alaska, Hickel, heeft verklaard dat bij verdere stij ging van het water van de rivier de Chena massale evacuatie van de be volking zal moeten worden over wogen. Hij heeft de stad, op een na de grootste van de staat, tot rampge bied verklaard en president Johnson verzocht haar tot federaal ramp gebied uit te roepen. Op de foto een hoofdweg in Alaska, wélke volkomen over stroomd is. In de Indiase staat Bihar zijn honderden dorpen overstroomd door het water van de Ganges na de hevige moessonregens van de laatste tijd. Meer dan 200.000 men sen worden door de watersnood ge troffen. Bij Monghyr is op de Ganges een scheepje vergaan. Dertien van de 25 opvarenden verdronken, onder wie enkele kinderen. Concessie -aanvragen kunnen worden ingediend, maar (Van onze Haagse correspondent) In het staatsblad is gisteren de afkondiging verschenen van de voorwaarden waaronder de olieconcerns op het Nederlandse deel van de Noordzee kunnen gaan boren naar olie en aardgas. Dit houdt in dat de maatschappijen nu concessie-aanvragen voor parten van vierhonderd vierkante kilometer zee kunnen indienen. De verwachting is evenwel dat de aanvragen niet direct zullen komen, doch aan het einde van de termijn van drie maanden die ervoor is vastgesteld. Na de termijn van drie maanden volgt nog een maand om bezwaren tegen dezelfde aanvragen van ande ren in te dienen. Dan volgt op ba sis van een studie door de Mijnraad, de beslissing van de minister van Economische Zaken. De boorvergun- ning kost de oliemaatschappijen per part Noordzee van vierhonderd vier kante kilometer circa een half mil joen gulden, aan de staat te beta len. Vice-premier drs. J. A. Bak- ker vertrok gisteren van Schiphol i voor een oriëntatiereis door de beide rijksdelen in de West. Drs. 1 Bakker neemt afscheid van zijn dochtertje Marleen. In 't midden mevr. Bakker, die haar echtgenoot I vergezelt en links de oudste doch- ter van de familie Bakker. Hanne- i mieke. VS-WAPENS EN DE HULP AAN BUITENLAND Amenfc.ii.nse senaat heeft gis teren met 50 tegen 43 stemmen be sloten, dat het ministerie van De fensie niet meer leningen aan ont wikkelingslanden voor de aankoop van Amerikaans wapentuig mag ga randeren. Senator Wayne Morse die de aan val op dit onderdeel van het beleid van de regering leidde, beschuldig de het Pentagon (ministerie van De fensie» er van. dat het streeft naar militaire steunpunten in alle delen van de wereld. Het argument van voorstanders van het regeringsbe leid. dat Israël van dit beleid voor deel zou kunnen hebben, vond onvol doende weerklank. De senaat besnoeide het door de regering voor militaire bijstand aan het buitenland gevraagde bedrag van 596 miljoen dollar (bijna 2,13 mil jard gulden» met een derde. Er moet nog worden gestemd over het totaal van de militaire en econmische bij stand. NEDERLAND 1 NTS 6.45 uur De minimolen 7.51 uu 8.00 uu 10.45 uur NEDERLAND 2 10.15 10.30 Nieuws Aladin en de wonderlamp; tekenfilm Internationaal agrarisch nieuws Vakantie voor hulpbehoevende kinderen (Socutera) Journaal én weeroverzicht De rode kaperkapitein: film Bienvenu Guy Beart; gitaar Laatste nieuws KRO Nieuws De Barry sisters Kleren maken de man: Carnaby Street en Savile Row Het geheimzinnige kasteel; aflevering van „De wrekers" Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 11.15 uur HILVERSUM 2 Haarlemse orgelmaand 1967 Muziek voor een zomeravond Akkoord; amusement Radio jazz magazine Hardere aanpak' De NCRV heeft grote p.ami-..n wat haar actualiteitenrubriek betreft. De bemanning zal wor den vergroot en de aanpak zal „harder" worden, want zonder nu te willen zeggen dat deze tot nu toe .zaoht' of .halfzacht' was, met de term .ongeïnspireerd' mocht ze toch wel vaak worden gekarakteriseerd. Gisteren wa ren de radicaal-christenen aan de orde. Zonder dat je daar nu de indruk van overhield dat de drie doorbrekers links van Trouw-redacteur Postrna geze ten (Kuiper-A.R.. Hulten-KVP en van Eeghen-CHU» „een klei ne mooie ritselende revolutie afdraaiden" «om met Lucebert te dichten!door de discussie tussen Postrna en de „rechtse" heren Verdam (oud-A.R.-mmis- ter) en Mellema 'CHU) kreeg je toch wel degelijk de indruk dat er iets gaande was, minder overigens via Verdam, die wat subtieler reageerde dan de zich heviger verzettende Mellema. Het is nog niet wat het wezen moet. een „harde aanpakis toch nog iets anders, maar een verdienstelijk interview was het wel degelijk. Veel muziek Dan is er nog muziek. Tus>- half acht musiceerJen Pim Jacobs en de „klassieke' pianist Daniel Wayenberg, sa men op een blues-thema, en dat zijn altijd aardige gebeurtenis sen. 's Avonds laat liet de TROS, na de aangekochte serie „poli tiedistrict 87". nog een Rus pia no spelen, zodat de pianolKf- hebbers gisteravond een gouden tijd beleefden. Voor Dick vin Bommel moet het trouwens ook een aardige avond zijn geweest, want het kan geen toeval zyn dat „vakantie van L t m Z" juist by de NCRV was terecht gekomen. Dezelfde soort, mees tal getekende grapjes, dezelfae oubolligheid vermengd met ai en toe een rake kijk op de va kantieganger Maar de teneur was toch wel die van de men sen die, thuis, de ansicht van de kennissen uit Majorca boos verscheuren omdat die kennissen expres kaarten zouden verstu ren om de thuisblijvers te trei teren. „Ze wisten toch dat wij niet met vakantie konden door die navordering", werd dan nog als pointe gezegd' ''".f VOOR WOENSDAG NCRV: 18.00 Tijd vrij vrije tijd. Studenten Muziek-Interaca- demiale: mod. r- toon (gr.). 20.20 Haarlem - creativiteit. oogtepur 3.00 The< VARA: 18.00 ereo: Dansork el. 19.20 Artistieke Staalki tfws. 20.05 Akkoord: licht gev. muziek progr. iopn.). 20.45 Spreekt U maar wedstrijdprogr. 21.10 Akkoord (vervolg) Nederlandse amus.muziek. 22.00 Ge sprek: uitkomst v. vraag en antwoord. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Mod kamermuz. (opn). 23.20 Radio jazz ma gazine: nieuwe platen, nieuwe muz 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. »cOOR WOENSDAG 16 AUGUSTUS Fragm. „Der Vogelhandier" (Zellei Heinz Hoppe. Sonja Knittel. Heinz Mi ria Llns. Ferry Gruber, boat to China (Loesser). Kay Starr. tuinb. 12.30 Nws. 12.40 14.15 Pianorecital: klass. muz. TROS: 14.45 Boemmm!: licht progr. 15.05 Act. 15.10 15.25 Sphinx: progr. beloverdenking 16.3 dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram muz. (8.30-8.35 De groen- 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste- Weens kamerorkest 1-11.02 Nws.) Muzikale toeristenroute. 14.30 Cabaret en samenleving, lezing. 14.45 Stereo: Omroepkoor: oude madrigalen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Canta Amerika: muz. uit Suriname, de Nederl. Antillen en omringende lan- langspeelplaten. 11.00 Nw bij de koffie: licht platenprogr. 12.00 ||a||Mta| gev progr. met inslag. 1 Nederlands Het is destijds ook voor het Brit se deel van de Noordzee gebleken dat de olieconcerns zo lang mogelijk bezig blijven om hun gegevens, waar op een aanvraag moet steunen, zo gunstig mogelijk op te stellen. Bo vendien willen zij het risico uitslui ten dat vroegtijdig gegevens zouden uitlekken. Die blijven zo lang moge lijk in de „kluis" van de met deze kostbare geheimen belaste kleine kring van top-deskundigen. :enprogr. KRO ter), id. Kitt. sher) (Burwell). id. I heai bon (Herny), Eartha Aansluitend. SIEPROG RAM MA'S old fashioned girl (F Hall). F Baby. rag (Hall), Red Nichols, lins. Hampton Hawes, Barney Leroy Vlnnegar, Shally Manne. Rock a-bye your baby with a dixie melody (Lewis), id. Hoy high *he moon (Le wis), id. You (Adamson), id., en Vic- r Feldman. Counter clockwise (Stitt), Blues up and down (Stitt), id. 17 AUGUSTUS Hilversum 1, 40» m 8.32 Touringclub: vakantietips 8.4 al jeugdjournaal. 19.10 gewest. 19.30 Mensen Irlen Een hogi 23.00 Journaal. Nederland II Voordracht. 20.55 Dan O' NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NCRV- 20.05 Geen beter leven dan buitenle ven. TV-film. 20.30 Mozart in Haar- 1 de componist Mozart. het woord. 21.18 De 21.15 Jeroen ontdekking van de zee-documentaire 21.45 Sport. NTS: 22.15 Journaal. CVK

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5