„Witte speelplan" in Leiden-Noord Mug Amerika uit ISC getreden Prik voor de welpen .Nieuwe vorm van jeugdzorg Verkeers lichten langs de i D Surinamer terug naar Paramaribo zeró óckrijven OPEN BRIEF (2) Negerburgemeester van Flint gaat heen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD Wees jong, ontwerp een nieuw wit plan: het witte speelplan. De mens moet kunnen werken, maar hij moet ook kunnen spelen. Bij jullie in de buurt komt ruimte vrij voor een speelgelegenheid voor de jeugd. Het terrein is aangegeven door een bord (het witte speelplan) op de hoek van de Surinamestraat en de Arubastraat. Het is de bedoeling dat er aktiviteiten mogelijk zijn voor alle leeftijdsgroepen, dus zowel voor tieners als voor de jon gere jeugd. De vraag is alleen: wat moet er volgens jullie gebeuren, welke aktiviteiten moeten daar mogelijk zijn en hoe moet het terrein ingericht worden. Uiteraard kunnen niet alle plannen uitgevoerd worden, er moet naar de beste oplossing gezocht worden. Kies daarom een vertegenwoordiger mét wie we contact kunnen houden. Schrijf dus een naam van een van je vrienden of vrien dinnen op het papier dat hierbij gevoegd is. Zend ons dan zo snel mogelijk, in ieder geval vóór woensdag 23 augus tus je plannen. (Onder de inzenders zullen tien cadeaubonnen van f 10,verloot worden). Deze brief van de Leidse Jeugd Actie krijgt de jeugd van Leiden Noord deze week thuisbezorgd. Het houdt in dat er in Leiden weer een nieuwe ontwikkeling gaande is op het gebied van gere school, tieners e'n oudere jeugd. De jeugd van Leiden-Noord wordt namelijk binnenkort in de gelegenheid gesteld een stuk grond van de gemeente naar eigen inzicht in te richten en te gebruiken als speelterrein. De Leidse Jeugd Actie wil dit „witte speelplan" zo goed moge lijk „verkopen" door de jeugd naar haar mening en ideeën te vragen. Deze stichting wordt in haar pogingen om van dit speelplan een succes te maken bijgestaan door drs. E. Acker- mans, die verbonden is aan het Ned. Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Het gemeentebe stuur van Leiden heeft het ter rein op >fe hoek van de Aruba straat en de Surinamestraat voor dit doel ter beschikking ge steld. Het is de bedoeling van de L. J. A. om het terrein zo veel mogelijk aan te passen aan de wensen van zowel de kleu ters, de leerlingen van de la- Getraoht wordt allereerst sug gesties voor de inrichting van het terrein te krijgen. Daar naast wil men contactgroepen vormen uit degenen die door buurtbewoners en jeugd zijn aangewezen. Deze contactgroe pen gaan zich met het terrein, de opbouw en de activiteiten be- Morgen krijgen de nieuw- bouwbewoners van Leiden- Noord een dikke envelop in de bus. Deze bevat uiteenzettingen omtrent het doel, vragen om suggesties en namen, benevens papier en een antwoordenen- velop. De inhoud is drieledig: vrijwel gelijkluidende brieven aan kinderen tot 12 jaar, aan kinderen vanaf 12 jaar en aan de ouders. Men beoogt namelijk de ouders, wie het doen en la ten van de kinderen op de eers te plaats ter harte gaat, op ge lijke wijze bij dit „witte speel plan" te betrekken. Ter stimule ring van de jeugdige ideeënge- vers zijn tien geschenkbonnen van elk f 10 ter beschikking ge steld voor de inzenders. WÊ,i mBÊm m Door de vorderingen bjj het dem- >en van de Langegracht is' de loe- ;ang van de Stedelijke Lichtfabrie- lm september Zo mogelijk nog in september hoopt de Leidse Jeugdactie met het inrichten van het speelter rein te beginnen. Waarmee en met welke doeleinden zal gro tendeels afhangen van de re- Als alle gegevens zijn ver werkt zullen de contactpersonen daarover verslag uitbrengen. Gedacht wordt aan een door de jeugd zelf te geven persconfe- Dj>aO©>JO Een 57-jarige inwoonster van Lei- len had in de afgelopen nacht veel t sj&st van muggen. Eén mug zat haar ehefcel bijzonder dwars. Om deze mug pood te kunnen slaan moest de in pilaar slaap gestoorde vrouw op het randje van haar bed staan. Het ge volg daarvan was, dat zij haar even- Richt verloor en vervolgens haar lin- erg(ferbeen brak. De E.H.D. bracht haar naar 't Academisch Ziekenhuis, waar pet been in het gips is gezet. Of lastige mug dood is vermeldt de Na Nasleep van de CIA-affaire hart operatie in Leiden itoiddag iname te De 17-jarige Surinaamse jongen, jflie op 27 juli per vliegtuig naar ons land werd gebracht met een kogel •pn de rechter hartkamer, is gister- gezond en wel naar Suri- teruggekeerd. In het Acade- 'jj Pnlsch Ziekenhuis in Leiden werd 26 ret Projectiel daags na zijn aan- 23 [komst bjj een volkomen geslaagde 23 hartoperatie verwijderd. Voor her- |tel bleef de jonge Surinamer nog 27 twee weken in het Leidse ziekenhuis. 26 Naar destijds gemeld, werd de jon- 2] eeman op een feest in Paramaribo 32 neergeschoten door een politieman, 27 die hem van diefstal van een paar schoenen verdacht. Wonderlijk ge- 36 noeg' bleef hij in leven, hoewel de 28 kogel hem in het hart trof. Onder geleide van eem Leidse hoofdinspecteur werd de jeugdige Surinamer naar Schiphol gebracht en op het KLM-lijnvliegtuig naar Paramaribo gezet, waarmee toevallig ook vice-premier Bakker voor zijn oriëntatiereis naar de West vertrok. Aangezien de justitie het gevaar van ontvluchten op deze luchtreis miniem acht, werd de jongen in het vliegtuig door niemand vergezeld. De hoofd inspecteur overhandigde zijn pas poort aan de purser. Op het vlieg veld van Paramaribo is de knaap in middels door de politie opgevangen, hoewel hij met de schoenendiefstal, naar achteraf is gebleken, niets té maken heeft gehad. Amerikaanse studenten is georgani seerd, heeft besloten uit de te Oegst- geest gevestigde International Stu dent Conference (ISC) te treden, al dus meldt De Volkskrant van heden ochtend. De NSA kwam indertijd in opspraak toen bleek, dat de organi satie gelden had aangenomen van de CIA, de Amerikaanse inlichtingen dienst. De ISC schorste daarop de Amerikaanse organisatie voor zes maanden, hangende een nader onder zoek. De NSA kwam als tegenzet met de beschuldiging dat de ISC via een Engels fonds ook gelden van de En gelse inlichtingendiensten had ont vangen, welke beschuldiging echter door de ISC werd afgewezen. Wel stelde de ISC een nauwgezet onder zoek in naar de herkomst van alle gelden, die via nationale studenten organisaties van tientallen landen in de gehele westelijke wereld in haar kas vloeiden. In november wordt een rapport over de herkomst van gelden en indirecte relaties van de ISC ver wacht. De NSA heeft dit rapport niet afgewacht maar heeft thans harer zijds de betrekkingen met de ISC ver broken. Het bestuur van de ISC was heden ochtend niet in staat de juistheid van het bericht over het uittreden van de NSA te bevestigen of ontkennen. Leids Volksliuis Met ingang van maandag 11 sep tember zullen de clubs en cursussen van het Leidse Volkshuis weer begin nen. Ook de clubhuizen „De Boei" aan het Zwarte Pad in Leiden- Noord en „De Steiger" in Leiden- Zuid-West beginnen op deze datum met hun activiteiten. Het Leidse Volkshuis heeft voor de komende wintermaanden vele activi teiten in het vooruitzicht. Zo zal bij voorbeeld op 10 en 11 november de traditionele vlooienmarkt worden ge houden, die het Volkshuis organiseert in samenwerking met „De Ratel". Op 4 november vieren het Leidse Volks huis en „De Ratel" hun resp. 68ste en 17e verjaardag met een gezamen lijk feest. Bovendien zijn er al voor bereidingen gaande voor het Volks huis-festival, dat op 12 december wordt gehouden. BURGERLIJKE STAND GEIDEN Jenny. d. v. G. H. Koops en H. Ver beek; Maria Wllhelmina, d. v. D. J. van Ginkel en M. W. Kramer; Catho- lijntle Maria, d. v. G. Jonker en C. K. ae Putter; Janna, d. v. A. Ouwe hand en K. C. Ouwehand; Ingrid An- tonia Johanna, d. v. N. van der Hulst en A. S. M. van den Berg; Patrick Gérad Simon, z. v. P. Tonkens en C. M. Sanches; Louise, d. v. J. Jonker en W. Paauw; Ronald, z. v. A. A. Mark en J, J. M. Taffijn; Harry Franc. z. v. H. G. A. Ebbink en C. J. T. Braak man; Eric Rudolf, z. v. M. A. Pie- penbrink en C. P. Rodenburg; Vincent George, z. v. G. van de Wijngaard en J. A. Hermans; Leonardus Adrianus OVERLEDEN M. van der Meij, 82 jaai R. Plomp; E. de Jor G. H. P. Boom, 79 j; de Jongh, 72 ja; a, 79 jaar, wed. v Hartgerink, 80 ja; Turenhout, 83 jaar A. Slijkhuis, 83 ja. J. Noordervliet J. A. S. de „Vrije keus" voor „onafscheidelijk" West-Irian in '69 Indonesië zal zorgen voor een vrije keuze aan West-Irian in 1969, zoals is overeengekomen," aldus verklaar de waarnemend president generaal Soeharto vandaag - aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag - in 'n toespraak tot het parlement in Dja karta. Soeharto voegde hieraan toe, dat hij het volk van West-Irian zal helpen bij de verwezenlijking van zijn besluit zoals herhaaldelijk in ver klaringen bevestigd - deel te blijven uitmaken van de Indonesische na tie, onafscheidelijk van het gebied van de republiek Indonesië. Voorts zei de generaal, dat de veiligheids operaties in West-Irian zijn voltooid. Deze waren erop gericht „gewapen de benden weg te vagen die de te rugkeer van het kolonialisme wens ten." Soeharto drong er bij het volk op aan hard te werken en altijd waak zaam te zijn voor ondermijning door communisten. In 1969 hoopt de rege ring een vijfjarenplan te lanceren, dat beoogt een toestand te schep pen met „goedkope kleren, voedsel en andere eerste behoeften in een sfeer van veiligheid en vrede". De waarnemend president zei te hopen, dat Rood-China Indonesië niet zal dwingen de diplomatieke betrekkin gen te verbreken. Indonesië heeft groot geduld getoond. „Hoewel het kristalhelder is, dat Peking achter de communistische opstand van 1965 in Indonesië heeft gezeten". torrijtuigen. Voetgangers, fietsers en bromfiet sers kunnen en moeten nog wel ge bruik maken van deze ingang. Motorrijtuigen zullen voorlopig ge bruik moeten maken van de achter ingang van de Lichtfabrieken aan de Maresingel. Om het veilig in- en uitvoegen van deze voertuigen mogelijk te maken is op de Maresingel tijdelijk (waar schijnlijk tot medio 1968) een ver keerslichteninstallatie aangebracht, die bediend zal worden vanaf het terrein van de Lichtfabrieken. Geachte redactie, De open brief van Jerry Bey - ik wens hem veel succes toe - heeft mijn aandacht getrokken. Ook de vele dui- zenden klaverjassers die in vereni gingsverband spelen, moeten voor het grootste deel, wegens gebrek aan speelruimte hun toevlucht zoeken in café's. Als voorzitter van de klaver - jasvereniging Groenoord en bestuur der van de Federatie van Klaverjas- verenigingen heb ik destijds met oud wethouder J. C. van Schaik gesproken over het van gemeentewege beschik baar stellen van een oud gebouw voor de denksporten. Er was niets. Later heb ik hetzelfde geprobeerd Dij op volger S. Sannes en om het oude bad huis aan de Van der Werfstraat ge vraagd. Volgens een schrijven van het gemeentebestuur was dit gebouw echter te oud. Het moest worden af gebroken. Maar nu, ongeveer vijf jaar later, staat het er nogIk weet, dat de gemeente Leiden net weinig geld veel moet doen. Maar ook de Leidse verenigingen kampen met dit euvel en het in een café klaver jassen is bepaald niet goedkoop. Er go, de verenigingen die niet over sen eigen zaal kunnen beschikken gaan leden verliezen. De Federatie vaa Klaverjasverenigingen heeft de laag ste jaren vijftien verenigingen moe ten afschrijven met een totaal van ongeveer 400 leden. De Federatie, welke 20 ja&r bestaat en vele toer nooien voor charitatieve doelen neelt georganiseerd, is hierdoor in een moeilijke positie geraakt. Bijzonder jammer. H. J. Bijleveld Oude Rijn 81 a Leiden Floyd McCree, de enige negerbur gemeester van een Amerikaanse stad met meer dan 200.000 inwoners, De Leidse dierenarts L. T. S. belde hem namelijk op met het dieren, die verontwaardigd grom- van Ekdom kreeg gisteren een verzoek de leeuwenwelpen tegen den, een voor een weer op hun ge niet alledaagse opdracht. Circus kattenziekte in te enten. Domp-1 mak Hagenbeek, dat tot en met don- teur Gerd Hofmann assisteerde der dagavond in Leiden verblijft, I hem daarbij en stelde zijn troetel- i Flint in Michigan, heeft zijn ont slag genomen omdat de gemeente raad een ontwerpbepaling verwierp waarbij elke vorm van rassendiscri minatie op het gebied van de huis vesting werd verboden. McCree zei zijn ambt niet te kunnen blijven be kleden als voorzitter van een raad die niet de belangen van alle Din gers vertegenwoordigt. McCree werd in november vorig jaar tot burge meester van Flint gekozen, in welke stad een kwart van de bevolking uit negers bestaat. Negerleider Martin Luther King verklaarde gisteren voorstander te zijn van wat hij noemde burgerlijke ongehoorzaamheidsacties op groie schaal teneinde het vraagstuk van rassendiscriminatie in de V.S. nader tot een oplossing te brengen. In een toespraak in Atlanta (Georgia) ze.' hjj een reeks gelijktijdige ac ties te overwegen. Negerkinderen zouden van school moeten wegblij ven, negerarbeiders zouden zitstakin- gen moeten houden en duizenden werkloze jonge negers zouden voor de regeringsgebouwen in Washington moeten gaan kamperen. Vijftien blanken hebben gisteren twintig negers aangevallen, die deelnamen aan een mars voor geiijke burgen-echten. Het kwam in 't klei ne plaatsje Holden tot 'n korte maar stevige schermutseling waarbij een onder-sheriff en enkele negers neer geslagen werden. De blanken schoten langs net po- litie-escorte heen dat de negers op hun tocht begeleidt van Bogalusa naar Baton Rouge, de hoofdstad van Louisiana, 169 km verder. Twee blanken zijn gearresteerd. De betogers hebben later hun mars on derbroken en zjjn per vrachtauto naar Albany teruggekeerd. Holden en Albany zijn twee bolwerken in een gebied waar de Ku Klux Klan macn- tig is. Maandagavond zag men o/er- al in het land rond Albany branden de kruisen, het symbool van de Ku Foto LD/Holvast) I Klux Klan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3