LEIDSCH DAGBLAD RIJK STEUNT N.S. Eensgezindheid tussen Johnson en Kiesinger WANNEER KOMT KVP-TOP BIJEEN? pOOFDGASKRANEN ONDEUGDELIJK JAMIN geldgevers eisen meer zekerheid 315 Garantie j tot miljoen )n op 40599 Strijd tegen Israël wordt voortgezet Westduitse kanselier voor het eerst in VS (9uc/ igei ■richt 1 maart 1860 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 No. 31356 4 cteur: E. A. E. van Dishoeck eindredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hat (Van onze Haagse correspondent) regering zal zich tot 1 januari 1970 garant stellen voor de pussing van leningen, die de Nederlandse Spoorwegen sluiten, (gebeurt, omdat de N.S. niet meer op de gebruikelijke manier ;un geldmiddelen kunnen voorzien. De geldgevers verlangen nelijk meer zekerheid, dat de Spoorwegen, die met grote DE|nciële tekorten werken, de komende jaren hun financiële lichtingen zullen nakomen. Igens de memorie van toelichting hij een zojuist hij de Tweede - ingediend wetsontwerp tot het tijdelijk verlenen van finan- steun aan de N.S. zal de overheid om voldoende garantie te een hedrag van maximaal 315 miljoen gulden heschikhaar i stellen. garantie wordt verleend in af- ■ing van het resultaat van een zoek dat wordt ingesteld naar - lotste problemen van de Neder- Spoorwegen. Dat onderzoek zich met name op de zoge- le „bedrijf vreemde lasten" )e onder valt de verplichting van l ioorwegen om onrendabele lü- de 580ste staatsloterij is een Itan f 100.000 gevallen op lot IW599. In de serie a tot en met pen de loten verkocht in Am- Den Haag Rotterdam, Leeuwarden en Zlerikzee. nen en activiteiten in stand te hou den, waarmee een zuiver commer ciële onderneming zich niet zou in laten), het vraagstuk van de infra- structuurkosten en de toekomstige functie van de Spoorwegen. De doelmatigheid, zo wordt in de memorie van toelichting gezegd, is de laatste jaren al in belangrijke mate verbeterd. Hiervoor hebben de spoorwegen zich laten bijstaan door een particulier bureau. De directie verwacht een verdere verbetering, maar deze is nog niet concreet aan te geven. Al hebben de afge lopen jaren meermalen tariefverho gingen plaatsgehad, toch blijft het nodig al het mogelijke te doen om ook langs deze weg de verliezen zo veel mogelijk te verminderen Lijnen Onderzocht moet voorts worden of voor een aantal onrendabele lijnen andere mogelijkheden kunnen wor den gevonden. In dit verband wor den onder meer genoemd de liinen Almelo-Mariënberg, Rpeldoorn-Zut- fen- Winterswijk, Den Dolder-Baarn, Geldermalsen- Eist, Gouda- Alphen aan de Rijn, Groningen- Nieuwer- schans- Rotterdam Hofplein- Den Haag, Santpoort-N.-IJmuiden, Sau- werd-Ro odeschoolZevenaar-Winters - wijk en Zwolle-Wierden. Als uit een onderzoek blijkt, dat in deze gevallen het treinvervoer heel goed voor een vervoer per bus zou kunnen plaats maken, zal aldus de memorie tot sluiting van de reizigersdiensten kunnen worden besloten. Tenzij de ze diensten met oog op regionale industrialisatie en ruimtelijke ont wikkeling niet zouden kunnen wor den gemist. Over de nog altijd verslechte rende financiële situatie wordt it memorie van toelichting gezegd, dat het totale verlies per ultimo 1966 ruim 177,5 miljoen gulden beloont. Voor de jaren 1967 tot en met I960 worden verliezen beraamd, die dit bedrag nog eens tot ruim 531 mil joen doen stijgen. Soekamostond "f Vraag na radicale brief vlag Oud-president Soekarno van Indo nesië heeft, naar gemeld wordt, de originele rood-witte nationale Indo nesische vlag aan de regering Soe- harto overhandigd, net op tijd om deze donderdag, de Indonesische on afhankelijkheidsdag, in top te hijsen. De vlag is oorzaak geweest van een kleine machtsstrijd tussen Soekarno en Soeharto. Soekarno stelde de overhandiging steeds uit in de hoop dat hij de vlag zou kunnen gebrui- ken als aanleiding tot het verkrijgen van een uitnodiging, de traditionele onafhankelijkheidsrede uit te spre ken. Generaal Soeharto zou dinsdag Soekarno bij monde van vier offi cieren voor een ultimatum hebben gesteld, waarop Soekarno tenslotte zou hebben toegegeven. Haarlem keurt al t V.E.G.-gasinstituut twijfelt I? aan de deugdelijkheid van fne hoofdkranen in de meter- De kranen, die eveneens van |c plaatjes zijn voorzien, wor- Bu onderzocht door T.N.O. Nog dit onderzoek is afgesloten heeft I.E.G.-gasinstituut vandaag alle (drijven inNederland op de hoog- isteld van de twijfels. Het ad- tt tegelijk met de controle op (nsluitkranen de hoofdkranen te Oleren. de grootscheepse vervanging miljoen ondeugdelijke aan- begint, kan dus meteen begonnen met de vervanging hoofdkranen. Van de uitslag i fEERBERICHT Iets lagere i mperaturen I KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: plaat- v buien, waarvan sommige met pr, afgewisseld door opklarin- iMatige tot vrij krachtige zuid- Wjke wind. Iets lagere tempera- mt (Opgemaakt om 11.40 uur) 17 augustus hop: 5.26 uur; onder: 20.01 uur, II op: 19.30 uur; onder: 1.29 uur. Mfwater te Katwijk om 0.48 en 'uur, laagwater te 9.00 en 21.32 STRANDVERWACHTING per herfstachtig, maar nog pns op een bui. Matige zuid- p wind. Temperaturen van on- fr 18 graden. Zeewater 19 gra- ^UitzichtenOnstabiel, maar I Pe'ijk wat meer zonnige perio- Bommer bestaat alt 14 pagina's van het T.N.O.-onderzoek hangt het af of dat noodzakelijk zal zijn. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft echter vanmorgen bepaald dat alle nieuwe hoofdaardgaskranen in Haarlem vervangen zullen worden. Hoewel het juiste aantal van deze deels in koper deels in kunststof uitgevoerde kranen niet bekend is. gaat het om naar schatting 50 60.000 hoofdkranen. Gisteren kreeg het gemeentelijk gasbedrijf diverse telefoontjes van inwoners, die meldden dat onder de knop van hun hoofdkraan —deze be vindt zich meestal voor de gasme ter of by grote apparaten zoals gro te geisers of kachels een veertje zichtbaar was. Uit het onderzoek door het gasbedrijf bleek, dat het opstand je van kunststof vlak onder de knop stuk was gegaan, zodat de gaskraan dol draait. (Van onze parlementaire redactie) In de KVP-top bestaat onzeker heid over hetgeen te doen staat naar aanleiding van de uitgelekte brief van de 14 radicale KVP-ers. Waar nemend voorzitter Horbach zei gis teravond, dat hR gaarne het bestuur zo snel mogelijk bijeen zou hebben, al zouden de vakanties wel eens roet in het eten kunnen gooien. Zo is op het ogenblik partijvoorzitter mr. Aal- berse afwezig. De woordvoerder van de partij, de heer Van der Sanden had eerder verklaard, dat het bestuur niet voor de tweede week van sep tember bijeen zou komen. De KVP-jongeren hadden gisteren telegrafisch om een spoedbij een komst van het partijbestuur gevraagd om te spreken over het recht op vrije meningsuiting in de partij. De jon geren betreurden het dat het bestuur de radicale actie „onreglementair" had genoemd. De voorzitter van de KVP-jongeren, Harry Gielen, waar schuwde gisteren, dat een lang uit stel van een bestuursbijeenkomst wel eens een chaos in de hand zou kun nen werken. Het dagelijks bestuur dient daarom zo snel mogelijk bijeen te komen, zo maande de heer Gieien, die bij de heer Horbach wel gehoor heeft gevonden. Inmiddels begint zich in Brabant een actie te ontrollen voor bijval aan de radicalen. In een circulaire mede ondertekend door de Kamerle den mej. Kessel en drs. Wester terp wordt aangedrongen op een Brabant se bijdrage voor heroriëntatie in de KVP. Ook deze actie kent zijn secretaris in de persoon van mr. J. Jansen, oudlid van de Tweede Kamer en mede-samensteller van de radi cale brief die zo'n storm heeft ver wekt. De andere ondertekenaars van die brief zijn: de oudministers Cals en Bogaers, oud-KVP-voorzitter mr. Van Doorn, de Tweede Kamerleden Mommersteeg en Aarden, het Eerste Kamerlid mr. Siegman, mr. Meu- wissen, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, de parlementaire redacteur H. Faas van de Volkskrant, de Tilburgse hoogleraar Alting von Geusau, mr. E. C. M. Jurgens, voor zitter van de KVP-afdeling Amster dam, drs. Van Eerd, dr. M. van Huiten, en drs. R. Lubbers. President Tito van Joego-Slavië heeft dinsdag de openingsvergade ring bijgewoond van de conferentie van Arabische ministers van Eco nomische en Oliezaken in Bagdad. Tito is komen voor overleg met president Aref van Irak over een mogelijke oplossing van de crisis in het Mid den Oosten. Bij de opening van de conferen tie beklom Aref het podium om Tito te verwelkomen „als een groot vriend, wiens eervolle standpunt aan onze zijde in de crisis nooit zal worden vergeten". Aref verklaarde echter, dat de Arabieren „nooit zullen wankelen, noch zich onderwerpen, noch ojk Deze opmerking leek gericht het adres van Tito, wiens bemidde lingspogingen geen goede ontvangst hebben genoten bij de Arabieren. De conferentie zal een drie pumei omvattend voorstel van Irak be spreken: 1. een embargo van drie maanden op Arabische olieleveran ties 2. de oprichting van een speciaal Arabisch fonds om de moeilijkhe den op te vangen die door gebrek aan buitenlandse valuta tengevolge van de sluiting van het Suez-kanaal en het wegvallen van het toerisme zijn ontstaan en 3. de oprichting van een Arabisch fonds voor de economische ontwikkeling. President Johnson en de Westduit se bondskanselier Kiesinger ziin over eengekomen, dat zij hun NAVO-bond- genoten volledig zullen raadplegen voordat zij eventueel zullen beslui ten tot troepenvermindering in Eu ropa. Dit maakten de twee leiders gistermiddag bekend, nadat de bonds kanselier kort na zijn aankomst in deze sterkte erg graag handhaven,' Washington 'n eerste gedachtenwis- seling had gehad met het Amerikaan se staatshoofd. Kiesinger verzekerde tegenover journalisten dat zijn regering „niet tegenstaande vele geruchten vastbe sloten is de NAVO te behouden en te versterken, niet alleen het bond genootschap. maar ook het stelsel van de militaire integratie". Pre sident Johson van zijn kant noem de het overleg „zeer constructief, zeer vriendschappelijk en zeer pro- dulctief." By de verwelkoming van de West duitse regeringsleider had de pru dent eerder verklaard, dat de V.S. met de bondsrepubliek zullen blij ven samenwerken, niet alleen om aan „de kunstmatige verdeling van Duits land" een einde te maken, maar ook om het hoofd te bieden aan „de dringende taken die ten aan zien van andere dien van de we reld. met name in Zuidoost-Azië en het Midden-Oosten, op de twee lan den rusten". De bondskanselier zei dat hij niet uitsluitend de Duitse zorgen aan de orde zou stellen. De bondsregering zou binnen haar mo gelijkheden er toe bijdragen, dar een weinig van de last van de Ameri kaanse problemen van de schouders van president Johnson wordt afgc- nomen. Het is Kiesingers eerste bezoek aan de V.S. sinds hij in december jj. aan het hoofd van de rege ring in Bonn is gekomen. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken. Brandt, vergezelt de kanselier op zijn reis. President Johnson deelde mee. dal gisteren na zijn eerste gesprek met Kiesinger mee dat gesproken was over de sterkte van de bijdra ge van elk NAVO-lid en het gebruik van deze troepen. „Wij willen beiaen aldus de president. Onlangs werd uit Bonn gemeld dat de bondsrepubliek overwoog in het raam van een al gemene bezuinigingscampagne naar strijdkrachten met 60.000 man te ver minderen. De bondsregering heeft Washington sindsdien gerustgesteld met de mededeling dat men alleen betrekkelijk geringe beperkingen over weegt. Johnson tevreden Johnson en Kiesinger zijn tot een grote mate van overeenstemming ge komen over alle onderwerpen die zij bespraken, zo hebben welingelichte kringen gisteravond meegedeeld Men liet duidelijk merken dat de presi dent heel tevreden is over het re sultaat van zijn .marathon-gesprek' met de kanselier. No een tête-è,- tête van bijna twee uur, gevolgd door een korte verklaring voor de pers, werden de besprekingen voort gezet tijdens een werklunch, die tot ver in de middag duurde en aar- vat aan het diner dat Johnson gis teravond zijn gast in het Witte Huis aanbood. Vanochtend hadden de staatslieden opnieuw een gesprek. Van Amerikaanse zijde wordt nog vernomen dat een van de belang rijkste winstpunten van de bespre kingen is, dat W.-Duitsland zich ak koord heeft verklaard, als andere Westelijke bondgenoten al eerdei de den, met een ontwerp-tekst over de garantieclausule van een verdrag te gen de verspreiding van kernwapens die de Ver. Staten aan de Sowiei- Unie willen voorleggen. Gezaghebben de kringen wilden hierover slechts meedelen, dat de laatste detailpun ten betreffende deze kwestie gister avond aan de orde waren gekomen tijdens besprekingen, die Kiesinger had met de ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, Rusk en McNamara. Brrr wat je noemt honde- weerHet lijkt wel of de zomer al voorhij is, zo koud, nat en naar geestig. Echt al weer om een jas aan te trekken! Prins Claus volgt debat in kanier (Van onze parlementaire redactie) Prins Claus zal volgende week in de Tweede Kamer de debatten vol gen, die de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening dinsdag en woens dag wijdt aan de tweede regerings nota over de ruimtelijke ordening in Nederland. De prins komt niet zo zeer als vorstelijk persoon, maar meer in zijn hoedanigheid van lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Hij krijgt een plaats tussen de ambtenaren, die minister ir. W. F. Schut naar de openbare commissievergadering ver gezellen, om hem in het debat bij te staan. De Prins zal echter zelf niet aan het debat deelnemen. Het is de eerste keer in de parlementaire ge schiedenis van ons land, dat een lid van het koninklijke huis in een ad viserende functie bij een kamerde bat betrokken is. Wel hebben de Prinsessen Beatrix en Irene ver scheidene keren een kamerdebat ge volgd vanaf de gereserveerde tribu ne. ADVERTENTIE Voor goed au!o-onderhoud ADVERTENTIE 1 Jit het Leidsch Dagblad van 19 Aug. 1867: - De oudste dienstdoende oredikant DsH. Fangmans nj de Nederl. Herv. Gem al- hier mocht heden het zela- I '.ame voorrecht genieten, cat tij 50 jaren lang in de Evan- geliebediening werkzaam was geweest, en hiervan 34 j jaren in onze stad. g Gevonden door eene arme vrouw een bankbiljet a 40 jg De eigenaar vervoege zich g aan het kantoor van het g Werkhuis. minimummin

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1