Partijstelsel drastisch op dit najaar de helling? Nederlandse industrie niet slechter dan in het overige Europa Luguber werk van oorlogsmisdadiger In 1986 ruimteschip naar Halley-komeet? Rumoer m KVP ke Belgische interesse voor radiotelescoop tot nulpunt gedaald Wel meer innovatie gewenst ,Kangoeroeschepeii' in 1970 in de vaart? Landing voorgesteld itfSDAG 16 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD ivindencl seizoen voor de deur i (Van onze parlementaire-redactie) Bet ziet er naar uit, dat het Nederlandse partijstelsel dit na- J drastisch op de helling komt. De enorme beweging, die "Is in de vaderlandse politiek te constateren valt, gaat in de esc^ende herfst een uitweg zoeken op politieke bijeenkomsten vijf grote partijen, die in hun starheid zijn vastgelopen, probe- uimans nog tijdig de bakens te verzetten. Maar nieuwe politieke orgfegringen roeren zich en zullen het partijpolitieke beeld bij de le. Inde verkiezingen stellig niet ongewijzigd laten. dering van de partijraad in decem ber. De C.H.U. komt ook in decem ber bijeen om het rapport van de commissie- Scholten te bespreken, waarin voor een gezamenlijk optre den van de confessionele partijen wordt gepleit. In het rapport is de unie wat meer het gezicht van een echte partij aangemeten. Aan een nieuw gezicht werkt ook de V.V.D. Een commissie onder lei ding van mr. W. J. Geertsema, be studeert daartoe de relatie kiezer- gekozene. De commissie heeft apar te werkgroepen in het leven geroe pen voor de bestudering van het kiesstelsel, de communicatie en de staatsburgerlijke vorming. In het najaar wordt het eerste interimrap port verwacht. De Party van de Ar beid, veelvuldig geplaagd door de ac tiviteiten van Tien over Rood en Nieuw-Links, wordt in november op een in Amsterdam te beleggen par tij congres ook de vraag gesteld wel ke kant men op moet: linkser of minder links, rood of rose. Overigens bruist het ook in de P. v. d. A. van hervormingsgedach ten. Mannen als Vondeling, Thomas sen en Kloos koersen duidelijk aan op een nieuwe progressieve volkspar tij, die links van het centrum zou moeten opereren. Hoewel zij van Tien over Rood niets willen weten, K.V.P., is het toneel van beroering. Terwijl het istuur officiële afgevaardig- ind naar de zogenaamde groep jhttien, waarin vertegenwoor- van de drie confessionele par- praten over een nieuwe chris- imocratische partyformatie, |een groep radicaal - vooruitstre- heden zich plotseling heftig. Zy in de partij met een handte- •nactie op de linkervleugel te om vandaar uit samen met jradicale geestverwanten uit li en C.H.U. tot een christeiyk- le volksparty te komen. Die zou dan met P v.d.A en D.'66 iilitie kunnen aangaan op ba- een gemeenschappeiyk pro- a en een gezamenlyke lyst kandidaat-ministers compleet emier. j[roep radicale KVP-ers door met zyn actie het gesprek dat A.R. en C.H. in de groep van best|en voeren en dat verdriet het pestuur van de K.V.P. zozeer, de actie „onreglementair' genoemd. Het is dan ook een paleisrevolutie. In de groep chttien wordt de K.V.P. ver- ïoordigd door de heren Aal- Horbach, Albering, Steen- Gielen, Cals, Jurgens i. Het merkwaardige doet zich lijor dat de heren Cals, Jur- en Aarden ook de radicale ïogaers steunen, hoewel de Èjk iets anders wil. Houden zij wee kanten een vinger in de Ir hangt hen nu een schorsing van de groep van achttien bo hoofd. de achttien nu precies willen, niet duideiyk. Waarschyniyk het uit op een christelyke een ar tij. De groep waarin voor de onder anderen de heren liesheuvel, Verdam, Aantje en lessen zitting hebben en voor U I.U. de heren Tilanus, Scholten, fiftrik en De Geer van Oude leeft de koers al uitgezet in 'n ksnota, die op 21 juni werd ard. Uitgangspunt van het ge- is de gedachte dat de roeping, n christen ook in de politiek uit te dragen, een gescheiden en niet meer gedoogt. Werk- zijn nu bezig een gezamen- indpunt te formuleren over de politiek, de inkomensverdeling overheidsgezag. Op 15 septem- an de achttien opnieuw om de itten. voelen zy zich toch nog sterk gebon den aan het socialisme. Maar een vooruitstrevende volksparty, zoals byvoorbeeld het voegere P .v .d. A- kamerlid De Kadt bepleit, kan het zonder doorbraak van socialisten niet stellen, is de mening van velen. Ouderwets Wat dat betreft is het Demo cratisch Centrum Nederland, een studiegroep onder leiding van het Rotterdamse K.V.P.-raadslid dr. S. W. Couwenberg. duidelyker. Het Centrum, dat dit najaar ook op het aambeeld van de partyvorming gaat hameren, komt in september met een studie op de markt., waarin met de christeiyke, liberale en socialistische partyvorming wordt afgerekend. Dat zyn volgens het Centrum verouder de etiketten die het niet meer doen. Het wil daarom een radicale door braak van de bestaande partystruc- tuur, waarvoor het de volgende maand met suggesties zal komen. Het D.C.N. telt onder zyn aanhan gers leden uit alle grote partijen. Ook D'66 congresseert dit najaar. Dan wordt van mr. Van Mierlo ver wacht, dat hy verantwoording aflegt voor zyn veelvuldige samenwerking met de P.v.d.A. en zal de gloed nieuwe partij onder ogen moeten zien waar zij staat. De P.v.d.A. wil best samen werken en de radicalen uit de K.V.P. ook. Van Mierlo kykt nog liever even de kat uit de boom en wil nog lang niet ontploffen Het is trouwpns zeer de vraag of D'66 nu zij eenmaal de smaak van de politiek te pakken heeft, ooit weer uit het politieke beeld zal verdwijnen. Wat er ook met de andere partijen mag gebeu ren, niemand gelooft dat meer. Vluchtelingen willen terug Meer dan 100.000 Arabische oor logsvluchtelingen hebben by Israël vergunningen aangevraagd om naar hurt huizen in West-Jordanië terug te mogen keren, zo deelt het internatio nale Rode Kruis mee. De autoriteiten in Amman achten het onwaarschynlijk, dat alle vluch telingen voor de door Israël bepaalde vervaldatum van 31 augustus over de Jordaan kunnen worden gebracht. Maar Israël is niet voornemens de termyn te verlengen. tmeri ricamgroep :n. christenen vindt men vooljllleen in de K.V.P., maar ook A.R.P. en de C.H.U.. In de zyn het de „spytstemmers' tyd, dat A.R.-voorman mr. «vel trachtte een kabinet met '.D. te vormen. Zy zyn al eens öoor de A .R- fractieleider toe- ken, zoals ook C.H-fractielei- ellema nog onlangs zyn radi- ingeren heeft gemaand. Wat treft ls er by de K.V.P. niets i onder de zon. De radicale en uit de drie partyen heb- kaar gevonden in de z.g. Ame- 'feroep, genoemd naar de plaats men byeen pleegt te komen, et Amsterdamse hotel Ameri de Americaingroep zitten, om •kele naam te noemen, figuren Nymeegse hoogleraar prof. 'M. Alting van Geusau Mr. E. C, M. Jurgens "3 de voorzitter van de Am- mse partijkring, de Rotter- hoogleraar prof. dr. W. Al- A.R.), lid van de Eerste Ka- het Amsterdamse statenlid Jtoa (AJt.), de Amsterdamse DSliian E. H. van Eeghen (C.H.), W mr. H. A. Stryd-Groene- (C.H.), raadslid in Harderwijk perschef van de N.C.R.V. B. igh (C.H.). zy streven naar christeiyk-radicale samen wer- duidelyke keuze van ^Partner voor de verkiezingen, ogaers. die zich met sv»" |t voelt heeft op een van Üeenkomsten al eens het woord - De groep wil in november congres in Sd—met ai hristelijk-radioaal programma Qj e dag komen. komende najaar zal toch al Iterst opwindend seizoen wor- [ant byna alles wat zich met houdt gaat dan over de Arming confereren. De K.V.P. een heel schema ontworpen Ie meningsvorming binnen de die via plaatselyke en regio- tof erenties tot besluiten moet over de koers, die de K.V.P. tslaan: rechtdoor of linksaf! ebeurt op een speciale verga- Werk vordert goed in Westerbork De bouw van de synthese-radiote lescoop by Westerbork begint goed te vorderen. De grote montagehal waar in de opbouw van de twaalf grote pa rabolische spiegels zal plaatsvinden een werk dat ondanks de grote af metingen (25 meter doorsnee) met millimeterprecisie moet geschieden is gereedgekomen en aan de fun damenten voor de spiegels wordt hard gewerkt. Helaas lykt de samen werking met België die sedert 1960 bestond, maar al enige jaren door de Belgische regering niet of nauwe- ïyks meer ondersteund werd, thans geheel te zijn vastgelopen. Dit staat te lezen in het jaarboek 1966 van de Nederlandse Organisatie van Zuiver Wetenschappelyk Onderzoek. Naar het jaarboek verder mede deelt, bedroeg de ryksbijdrage aan deze organisatie verleden jaar f 7.351.000 voor wat de buitengewone dienst betreft. Wat de gewone dienst aangaat was deze bydrage f. 28.107.000 welk bedrag vermoedelyk nog tot f. 31.578.000 verhoogd zal wor den om de extra kosten van door de overheid vastgestelde salarismaatre gelen te kunnen opvangen. In haar algemeenheid is onze in dustrie beter dan die in sommige landen van Europa en niet slechter dan die in de rest van Europa. Om op nationaal niveau de situatie te ver beteren moet de suggestie worden overwogen van directe stimulering door de overheid met behulp van researchoptlrachten en ontwikke lingskredieten. Wat dat betreft zijn landen als Amerika en Frankrijk veei verder gegaan. Wat de bedrijven zelf betreft, gaat het vooral óm de men taliteit van de ondernemer, die in research en innovatie tnoet geloven en er attent op moet zyn waar mo gelijk ook elders verworven kennis in zijn bedrijf te introduceren. De voor zitter van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid, prof. 'V. C. J. F. Bötcher uit Leiden komt tot deze conclusie in het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkge vers „De Nederlandse IndustrieDe raad van advies werd vorig jaar sep tember ingesteld. Voor het bedryfsleven is er tnans een centraal punt, waar men-tracht een overzicht te krygen van alles wat er aan speur- en ontwikkelingswerk I in innovatie: de leiding kent Je we bij overheid en bedryfsleven in Ne derland gebeurt. Daardoor kan ae Raad van Advies voor het W3ten- schapsbeleid er achter komen, wat de behoeften zyn, ook by ,het be drijfsleven. Prof. Bötcher gelooft in een goed samenspel, doordat in de raad leden zitten, die, in hef be dryfsleven werken of er op andere wyze contact mee hebben. Prof. Bötcher vindt de term tech nologische achterstand een slordige formulering, die tot misverstanden aanleiding geeft. Hij spreekt liever van innovatie-achterstand. Op Ame rika heeft het Nederlandse bedryts- leven zo'n achterstand, als met inno vatie wordt bedoeld: kennis, die door de vorderingen van wetenschap en techniek beschikbaar komt, aanwen den ter versterking van de concur rentiepositie van het bedryf. Als voorbeelden van innovatie noemt prof. Bötoher: het invoeren van betere machines, het verbet' eu van werkwijzen en produkten. hot ontwikkelen van nieuwe produk ten en het verbeteren van organisa tie en efficiency. Er kunnen allerlei redenen zijn, waardoor een bedrijf te kort schiet gen tot innovatie niet, innovatie om financieel-economische redenen niet worden ingevoerd, de aanwezig heid van te grote risico's of een te kleine markt en te weinig visie of drang tot innovatie by de leiding van een bedryf. Nederland heeft het nadeel van een relatief gecompliceerde markt in Europa door de vele nationaliteiten. Dat nadeel heeft Amerika niet. Daar- by kan men niet biyven staan, meent de voorzitter van de raad. lïy is ervan overtuigd dat de ongeveer acht a tien zeer grote ondernemin gen en een flink aantal grote, mid delgrote en zelfs kleinere onderne mingen in verschillende sectoren van het bedryfsleven in ons land wat innovatie betreft zich kunnen me ten op wereldniveau. Maar er zyn zwakke broeders. Nederland staat er in vergeiyking met de andere Europese landen niet slecht op, maar het kan beter, zeker als er in elk opzicht wordt vergeie- ken met de Verenigde Staten. Dit laatste moeten we doen als we onze economische positie willen handha ven, meent prof. Bötoher. Een vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis ziet men hier in gesprek met Egyptische krijgsgevangenen in een kamp ergens in door Israël bezet gebied. Brits initiatief heropening van Suez-kanaal Engeland is van plan in de Veilig heidsraad een initiatief te onderne men om het sinds het begin van de Israëlisch-Arabische oorlog gesloten Suez-kanaal voor de internationale scheepvaart geopend te krygen. Vol gens bevoegde Britse bron zou de Britse stap spoedig, en zeker vóór de opening op 19 september van de nieuwe zitting der Algemene Verga dering, te verwachten zyn. Britse experts geloven, dat het kanaal bin nen drie maanden vry van versper ringen gemaakt zou kunnen worden. De Britse Minister van Buitenland se Zaken, Brown, en zyn Noorse ambtgenoot Lyng waren het er ty- dens hun besprekingen, die dinsdag in Oslo plaatsvonden, over eens, dat het Suez-kanaal zo psoedig mogelyk open moet. Engeland en Noorwegen behoren tot de grootste gebruikers van het kanaal. Onbekenden hebben zich zondag door het vernielen van de ruit van de achterdeur toegang verschaft tot de woning van de familie Barend- se Hartelstein in Leiderdorp. De buit bestond uit een draagbare ra dio, terwaarde van f60,-. Rijdende dodenh uizen Dr. Alfred Widmaim, chemicus en voormalig SS-majoor heeft gisteren in zyn proces te Straatsburg zijn experimenten in de oorlog beschre ven met massamoorden door middel van dynamiet. Widmann staat In Stuttgart terecht wegens deelneming aan talrijke massamoorden in de tweede wereldoorlog. Ook wordt hem ten laste gelegd het gas te hebben ontwikkeld, waarmee in de gaska mers van de concentratiekampen miljoenen zijn vermoord. Widmann liet een kuil graven, waarin hij zijn slachtoffers (geestes zieken) bracht. Hij plaatste dyna miet in de kuil en blies deze op. Het doden van geesteszieken achtte hij wettelijk gesanctioneerd. De proef met dynamiet noemde hij een on derdeel van het lugubere nazi-speur werk naar doeltreffende methoden voor massale vernietiging van men senlevens. Widmann wordt °°k beschuldigd van deelname aan de eerste moor den met gas. Hij sloot zijn slachtof fers op in gesloten vrachtauto's, waarvan de uitlaat uitmondde in de ruimte waar de mensen waren opge sloten. Een verschrikkelijke verstik kingsdood was het gevolg hiervan. Volgens de tenlasteleeaing waren in deze dodenwagens 97.000 personen om het leven gebracht. Widmann zei dat de politie-een- heid waartoe hy behoorde onder be vel van de SS stond. Hij had een aantal opdrachten gekregen die niets te maken hadden met normaal re cherchewerk. De eenheid had bij voorbeeld gewerkt aan de ontwikke ling van cyaankali-granaten en ver giftigde munitie om te gebnhken te- een spionnen, saboteurs en verzet- stryders. Sjeik van Datliina verjaagd Enkele honderden aanhangers van het Nationale Bevrydingsfront heb ben de heerser van de kleine Zuid- arabische staat Dathina gedwongen, af te treden. Dit gëbeurde maandag, aldus berichten, die gisteren in Aden zyn ontvangen. Volgens deze berichten is de ge vangenis van Moedia, de hoofdstad van Dathina, bestormd en zyn de ge vangenen bevrijd. De Sjeik, Abdoel Sjaje trad af, na dat de NLF-aanhangers een betoging in de stad op touw hayden gezet. In eerdere berichten heette het, dat de NLF, die gekant is tegen de tra ditionele heersers van de Zuidarabi- sche federatie, zich van de macht ln vier andere staten, Lahej, Dhala, Shaib en Maflahi, had meester ge maakt. De uit 17 staten bestaande Zuidara- bische federatie zal op 9 januari van Amerikaans initiatief De plannen tot de bouw van „kan goeroeschepen" vrachtschepen mot lichters beginnen vastere vorm aan te nemen. Het Amerikaanse scheepvaart concern Lykes Bros. Inc. in New Orleans heeft nieuwe byzon- derheden gepubliceerd over dit scheepstype, dat een ware revolutie op het gebied van het zeetransport kan betekenen. Kangoeroeschepen voeren ln hun ruim binnenschepen (lichters) mee, die na aankomst in een haven on- middeliyk naar hun bestemmingen kunnen uitzwermen. (Zoals men weet draagt een kangoeroe zijn jong in de buidel, vandaar de naam van het schip). Lykes heeft Amerikaanse scheeps werven uitgenodigd offertes te ma ken voor drie van dergelyke schepen, die naar men venvacht begin 1971) Engeland onafhankelykheid krygen. in de vaart komen. Het ziet er naar uit dat de kan- goeroêschepen ook een vrij grote militaire betekenis kunnen krijgen. De kosten van één kangoeroeschip (inclusief 38 lichters) zullen naar schatting 90 miljoen dollar bedragen. De lengte van de schepen wordt 875 voet, de afmetingen van de lichter zullen 07,5 bij 35 voet bedragen. Men neemt thans aan dat de kan goeroeschepen binnen elf uur kunnen laden en lossen. Een voordeel boven de conventionele schepen is dat het kango.eroeschip niet in de havens behoeft aan te leggen Men kan op stroom de lichters overboord zetten met behulp van eigen apparatuur. Deze werkwyze voorkomt overmatige drukte in de havens, wachttyden enz. In totaal zullen '266 lichters nodig zijn voor een snel functioneren van de drie kangoeroeschepen. „Ook nu nog beschouw ik derge lijke taken als noodzakeiyk voor een ooi-log", zo verklaarde Widmann. Widmann zei dat Nebe, zyn chef, hem op een dag een zak bracht met gouden vullingen van kiezen. Hij gaf Widmann opdracht deze om te smel ten. Op de vraag van de president of hij zich niet had afgevraagd waar de vullingen vandaan kwamen, ant woordde Widimann: „Nee". Klachten by zijn superieuren, zei hy, brachten alleen maar het com mentaar: „Na de oorlog zal alles be ter zyn". Een Amerikaanse raketgeleerde, dr. Herman Michielsen, heeft het spectaculaire denkbeeld geopperd van een rendez vous van een ruimteschip met de Halleykomeet, die om de circa 76 jaar door ons zonnestelsel suist. Ook wil hij de mogelijk heid van een landing op de komeet bestudeerd zien. Zijn voorstel zal aan de orde komen op een door het Amerikaanse Instituut voor Lucht- en Ruimtevaart belegde bijeenkomst in Huntsville, Alabama. De aarde bevindt zich ongeveer 150 miljoen km van de zon in een byna cirkelvormige baan. De komeet ver- wydert zich na de zon het dichtst te zijn genaderd weer naar verdere streken in het zonnestelsel, waarby in 38 jaar de bannen van de Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus worden gepasseerd. Nep- tunus, op één na de buitenste pla- De bewuste komeet, genoemd naar de Engelse astronoom Edmund Hal- ley, die haar in 1682 ontdekte, is voor de vierde en tot dusver laats te keer waargenomen in 1910 en moet omstreeks 1986 in de buurt van de zon terugkeren. Zy eschryft een langgerekte elliptische baan om de zon en komt daarby tot op slechts 78 miljoen km afstand van de zon. neet van het zonnestelsel, bevinst zich gemiddeld 4498 miljoen km van de zon. Wanneer de komeet 5295 miljoen km van de zon verwyderd is, begint haar 38 jaar durende te rugkeer naar de omgeving van de zon weer. Slechts de baan van de planeet Pluto op 5865 miljoen km van de zon wordt niet door de pla neet gepasseerd. Astronomen zyn het niet geheel eens over de aard van kometen. Sommigen menen, dat het hemel lichamen zyn die enige gelykenis kunnen tonen met de aarde in een veel vroeger ontwikkelingsstadium. Men is het bovendien niet eens over de grootte, de massa en de aard van de staart van de kometen. In ieder geval verwacht men wel, dat een nauwkeuriger kennis omtrent ko meten belangryke gegevens kan ver schaffen over de oorsprong en evo lutie van de aarde en andere plane ten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11