OMYL Concert van Joan Baez trok tienduizenden „Volle aarde ezien door de Lunar Orbiter Moskou opent opnieuw vuur op Bonn LEKKER BROOD Britse piraten zwijgen Vaticaans J)lad gispt Italiaanse pers over R.K. Kerk Nederland DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Demonstratie tegen de „daughters' Een onafzienbare menigte van tienduizenden voorname- |U lijk jonge Amerikanen drom- de gisteravond naar het open- e'*' luchttheater en de erom heen liggende hellingen achter het Washington monument in Amerika's hoofdstad om te ko en. men luisteren naar Joan Beaz, de wereldberoemde folksinger. Daarmee demonstreerden zy niet allen maar sympathie voor Joan Baez en haar menselijke liedjes, haar 'S pacifistische overtuiging en haar ac tieve strijd voor rassenintegratie, maar zij lieten er ook door merken welk een afkeer zij voelden voor de I ultraconservatieve „Daughters of the 1 American revolution", die Washing- l tons concertzaal, Constitution Hall hadden geweigerd aan Joan Baez. Uk De organisatie van de „daughters" die de concertzaal bezit, deed dit om dat zy de zangeres onpatriottisch vond wegens haar scherpe kritiek op president Johnsons Vietnambeleid, de ..daughters" uiteraard pal achter staan. Vooral was het hun een doorn in het oog dat Joan Baez, die tegen elke vorm van gewelddadig heid is en in de plaats Carmel in Californië zelfs een school voor ge weldloosheid financiert en ten dele Mleidt. in de afgelopen jaren conse- Mquent geweigerd heeft de zestig pro- M cent belasting van haar aanzieniyke W inkomen te betalen, die volgens haar schatting voor militaire uitgaven ge- ibruikt zouden worden. Met uitzondering van Radio Caroline zijn te middernacht alle piratenzenders langs de Britse kust voorgoed uit de ether gegaan hij het in werking treden van de nieuwe wet, die elke vorm van medewerking strafbaar stelt. Een station hij Schotland ein digde met treurige doedelzakmu- ziek, een ander hield een minuut stilte. Meer dan duizend jongelui met rouwbanden om veroorzaak ten op het Liverpool-station in Londen een rel. Ze zorgden hij de aankomst van een aantal disc- jockeys van het Radio Londen- schip voor een wilde begroeting waarhij meisjes onder de voet loerden gelopen, politiemannen tegen de grond gingen en een treinruit werd verbrijzeld. Bob Wallagh overleden In de leeftijd van 59 jaar is giste ren in Amsterdam overleden de schrijver-journalist Bob Wallagh. Hij werd bijzonder bekend in 1946 toen hij optrad als de leider van de hersengymnastiek voor de AVRO' met de rubriek „Hoe is de stand Mi'ke?". Wallagh was al jaren aan de reportagedienst van de AVRO ver bonden en gold voor de oorlog als een expert op het gebied van de bokssport. Hij verzorgde o.a. het blad van de Nederlandse Boksbond. De heer Wallagh was voor de oor log redactiechef by het persbureau Vaz Dias en later ook redacteur van het Hollands Weekblad. Later i* hij opgetreden als een verdediger van Hans van Meegeren. Hij heeft over deze schilderijenvervalser veie reportages en boekjes geschreven Hij trad de laatste tijd op als public relations officer. ADVERTENTIE insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. Herinneringen Na de weigering van de „Daughters i of the American revolution" besloot ^^Joan Baez in de open lucht een gratis 'concert te geven. Daarmee haalde zij niet alleen herinneringen op aan de 1 zomer van 1963. toen zij na de be- ington ook in de openlucht zong. na- faamde burgerrechtenmars in Wash- melijk bij het Lincoln Memorial, ir ook aan het precedent uit 1939, toen de negerzangeres Marian An derson weigerde in Constitution Hall te zingen omdat de befaamde .daughters" eraan vasthielden dat het publiek lelieblank zou blijven. President Roosevelt greep toen in nodigde Marian Anderson uit op de trappen van Lincoln Memorial te zingen, wat toen ook gebeurd is. Het was ditmaal bepaald niet op uitnodiging van president Johnson dat de beroemde zangeres optrad op een plaats, die in het hartje ligt van Amerika's regeringsgebouwen en vrijwel binnen het gezichtsveld van het Witte Huis. In ademloze stilte werd geluisterd naar het yle zingen, ver weg op het verlichte podium dat af en toe helemaal onhoorbaar werd door het overvliegen van de straalvliegtuigen of het langsgieren van een ambulanceauto. Het was een onthullende demonstratie van de meer idealistische instelling van Amerika's huidige studentengenera tie die dominee Martin Luther King nog kort geleden de hoop noemde van een toekomst, waarin Amerika be scheidener, minder gewelddadig en materialistisch en meer open en idealistisch zou moeten zijn. Jane Darwell overleden De Amerikaanse actrice Jane Dar well is zondagavond op 87-jarige leeftijd in een rusthuis in Hollywood overleden. Ze was haar loopbaan begonnen bij het toneel, speelde vervolgens in enkele stomme films, verruilde Hol lywood enige tijd voor Broadway, maar keerde tenslotte in 1931 toch weer bij de film terug. In 1939 won ze een Oscar voor haar optreden in de film „De druiven der gramschap", maar toen had ze al grote bekend heid gekregen door haar films met Shirley Temple, waarin ze steevast de rol van grootmoeder of gouver nante vertolkte. De laatste film waarin ze speelde was „Mary Pop- pins". Ze is ook opgetreden voor de televisie. Het Vaticaanse weekblad „L'Osser- vatore della Domenica" betreurde gisteren in een hoofdartikel de on derzoeken van de Italiaanse pers naar de R.-K. kerk in Nederland. De activiteiten van Nederlandse r.- katholieken zijn „geloofsfeiten" en geen extremistische activiteiten, zo als bepaalde Italiaanse kranten heb ben geschreven. De juiste houding, aldus „L'Osser- vatore della Domenica", is met res pect de ontwikkelingen af te wachten van de huidige gistingen onder de Nederlandse rooms-katholieken. Het artikel was getekend door de direc teur van het blad, Federico Ales- sandrini. Het in Rome verschijnende blad H Messagero en het in Milaan ver schijnende blad Corriere della Sera hebben beide artikelen series gepubli ceerd van bijzondere correspondenten over het rooms-katholicisme in Ne derland. De artikelen zijn in grote ljjnen kritisch gesteld tegenover de progressdeven onder de rooms-katho lieken en him oecumenische activi teiten. Gisteren trok de Corriera della Sera een vergelykimg tussen het nu aan de gang zijnde pastorale conci lie in Nederland en de Chinese cul turele revolutie. Het hoofdartikel in het Vaticaanse weekblad stelt, dat de Italiaanse pers achterop komt met de reportages over Nederlandse ker kelijke activiteiten „Grote Italiaanse bladen brengen, zy het tamelijk laat in vergelijking met de buitenlandse pers. verslag uit over de discussies die in de jaren na het concilie de katholieken in Nederland plagen, of althans dat van hen dat naar zij zelf zeg gen de avant-garde vormt .Uit wat wij erover gelezen heb ben, krijgen wij echter de indruk dat de verslaggevers met him aandacht bly'ven stoken bij de extreme geval- sn wiet toekomen aan de werke lijkheid ais geheel, waarbij zelfs dik wijls de historische omstandigheden niet. ter sprake komen In landen met een gemengde gods dienst heeft kat>holiek-zyn eeuwen lang betekend anti-protestant zijn. Het omzetten van deze negatieve houding in een positieve is altijd moeilijk. Maar als het geloof diep leeft, kan het niet anders of deze moeilijkheden worden opgelost ten bate van allen. Hierop wachten wij met respect, omdat we ervan over tuigd zijn dat het hier om geloofs- feiten gaat en niet om manifestatie van intellectualisme", aldus het hoofdartikel in „L'Osservatore della Domenioa". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Val burg-Homoet J. G. Abbriwgh te Arnemuiden; te Wou denberg (2e pred.pl.) (toez.) (2de maal) C. Vos te Gouda. Aangenomen naar Tiel G. J. F. Versteegh te Oudwoude-Westergeest. Bedankt voor Zevenhoven (toez.) J. H. de Vree te Sleeuwijk. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Enumatil R. Tim- te Bunschoten-Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Amersfoort (te- Russische reactie op reis van Kiesinger naar de V.S. NEDERLAND 1 NCRV De minimolen Nieuws Jazz met Jacobs De gasten van Felix Hechinger; tv-serie Journaal en weerbericht Attentie Vakantie van L t/m Z; karikaturen Hulp en heil; gesprek met ds. J. E. v. d. Geest 87th precinct; tv-filmpje Vladimir Krainev; piano Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS The good old days The Virginian Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 9.50 uur Jazzspectrum 10.55 uur Zweedse muziek en qióteren „Duivel in zijde" Om ondoorgrondelijke rede nen was de Duitse film .Dui vel in zijde" in 1956 een groot succes, met prijzen voor de bes te hoofdrol (Lilli Almer), de beste bijrol (Adelheid Seeck) en het beste scenario (Jochen Huth). Wy zullen niet ontken nen dat het een goede gebruiks- film was, waar je by gebrek aan beter toch maar naar bleef kijken, maar al die bekroningen werpen wel een schril beeld op de situatie van de Duitse film anno 1956. In dat j aar (om maar enkele voorbeelden te noemen) maakte Fellini „De nachten van Cabiria". Berg man „Het zevende zegel", Bresson „Een ter dood veroor deelde ontsnapt" en Cazan „Ba- by-Doll", onvergelijkbare groot heden als je er deze „Duivel in zijde" naast zet. Maar goed, er hoeven niet iedere week mees terwerken te worden vertoond. Voorts was er Dick van Dyke, die van vakantie terug was. en jok Jean-Pierre Ferland. een Frans-Canadese zanger. De Avro had als extra-uitzending van 5 minuten daarenboven Deelden van de begrafenis van Max Tak, zodat het program ma alles bijelkaar op Nederland II een „complete" indruk maakte. Silhouet van inr. Van Riel De KRO had op Nederland I als uitschieter „Silhouet", waar in Neuman een gesprek had met het liberale Eerste Kamer lid Van Riel. Deze leverde gua uiterlijk voor de cameraman het grote probleem op, of het gun stiger was hem en profiel of en face onder schot te nemen. Het werd niet zo'n zachtzinnig por tret als we van Silhouet gewend zyn. In de eerste plaats is het al niet gebruikelijk als een ge waardeerd hoofdpersoon komt melden dat hij het in de oorlog niet juist had gevonden het verzet te animeren, omdat de menselijke risico's hem groter toeleken dan de voordelen. On der die risico's begreep hy indertijd ook een toename van het communisme (door het sti muleren van een geest van op standigheid* en een doorbraak van de PvdA. maar die was ge lukkig mislukt. Achteraf waa hy toch tot de overtuiging ge komen dat een keus voor het verzet juist was geweest: de ge varen waren minder groot en de voordelen groter geweest dan hij gedacht had. Daarna kwam Luyendyk van de NRC vertellen dat Van Riel een aardige, maar gehaaide man is. kenner van Proust, een groot historicus en een man die zyn carrière als geleerde was misgelopen, maar die bovendien als politicus mislukt was omdat hij zich, temidden van zijn ra tionalisme, af en toe liet mee slepen door zjjn emotionaliteit. Van Riel antwoordde daarop dat een parlement alleen kan fungeren als de leden er van zich kunnen laten meesle pen, maar toen hy zei dat hy het by zyn leven nog hoopte mee te maken dat de politicus in hem geleerde zou worden, verzuimde Neuman helaas daarop in te haken. Overigens viel het op dat Neuman meer dan anders in d iscussie trad met zyn gesprekspartner met name over Vietnam. Westerterp van de KVP kwam daarna ver tellen dat hy Van Riel eerder antipathiek dan sympathiek vond, dat hy teveel poseerde als de psychiater van de Neder landse politici, en dat er van zyn redevoeringen niet veel overbleef als je ze analyseerde. Pot voor meneer! Van Riel. on verstoorbaar. kwam daarna weer even vertellen waarom .hy Westerterp niet sympath ,ek vond. enfin, het was alles bij el kaar een van de geslaagdste sil houetten. omdat het twee dimensionale van de vroegere silhouetten nu enigszins tot iets drie-dimensionaals verheven leek te zyy. omdat we met Van Riel te maken hadden met een soort „witje" een muurschil dering die weliswaar twee-di mensionaal is maar de indruk geeft drie-dimensionaal te zyn. De Lunar Orbiter V. die sinds enige weken foto-verkenningen by de maan verricht, heeft daarby ook 'langs de maan kijkend de eerste foto jgemaakt van de „volle aarde" zoals die mettertijd voor maanreizigers te zien zal zyn. De afstand tot de ,aarde was op het moment dat de 'opname gemaakt werd 345.297 km. Op de foto. die samengesteld is iUit foto-strips (de afscheidingen tus sen de strips zyn als negen horizon tale strepen op de foto zichtbaar), ziet de aarde er op het eerste gezicht |uit als een vlekkerige bal. By nadere 'beschouwing biyken er toch vele herkenningspunten op te vinden zyn, hoewel een groot deel van de aard- J6chyf achter wolkenvelden schuil 'gaat. zoals de spiraalvormige for- tatie rechts onder. Enige herkenningspunten op deze oto hebben wij met cijfers aange duid. Bij nummer 1 ziet men het noordpoolgebied, by 2 Antarctica. De Balkan treft men bij 3 aan. Turkije *ordt aangegeven door 4 en het ge bied van Egypte en Lybië door 5 Tussen 3. 4 en 5 de Middellandse Zee met vaag de silhouetten van Grie kenland, de laars van Italië en Sicilië. De zwarte vlek boven 4 is de Zwarte Zee. Het Arabische schier eiland (6) wordt links onder grensd door de Rode Zee en rechts boven door de Perzische Golf, beide als zwarte vlekken zichtbaar. De zwarte vlek by 7 is de Kaspische Zee. Ethiopië en Somali worden door 8 aangeduid. Daaronder zet zich de oostkust van Afrika voort. India bevindt zich bij 9 en het witte vlekje boven 10 is Ceylon. De door wolken velden bedekte Indische Oceaan be vindt zich by 11 en ook het voor- indische schiereiland waar zich de bloedige strijd in Vietnam afspeelt (12) gaat onder een wolkendek schuil. De originele foto's tonen veel meer details dan deze kranten- reproduktie. De foto werd vorige week gemaakt; de compositie uit de stroken vergde geruime tyd. Moskou heeft met het oog op de reis van Bondskanselier Kie singer en diens minister van Buitenlandse Zaken Brandt weer het vuur geopend op Bonn. Hierbij gaat het niet al leen om de stereotype ver dachtmakingen. Duidelijk wordt dat het Kremlin vast zal houden aan een aantal ou de eisen, zoals het accepteren van de grenzen zoals die na de tweede we reldoorlog zyn ontstaan, de erken ning van Oost-Duitsland. alsmede het verwerpen van de atomaire be wapening van de Duitse Bundeswehr. De Amerikaanse reis van de Duitse Bondskanselier wordt, in politieke kringen in de Russische hoofdstad hoofdzakeiyk gezien in het raam van de nieuwe in Bonn geopperde verde digingsplannen. Daarbij is het voor Moskou zonneklaar dat Bonn niet uit p een werkelyk militaire ont spanning in Europa. De besprekingen J in Bonn over besparingen by de Bundeswehr worden in Moskou niet serieus genomen, maar worden als een middel gezien om druk uit te oe fenen op Washington, om zo via een omweg te bereiken dat de Bundes wehr over kan gaan op atoombewa pening. Tal van commentaren in de Russische pers spreken in dit ver band zelfs van chantage door Bonn. Prawtla anti-Brandt Belangrijker dan deze voorhoede- gevechten zijn echter de reacties van het Russische partijblad Prawda op de recente publikatie van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt, in het tijdschrift „Aussenpo- litik". In deze bydrage heeft Brandt zich evenals in Roemenië gedane uit latingen voor een toenadering met de Sowjet-Unie ingezet. Brandts bewe ringen, dat de Bondsregering ook nog na 1969 aan de NAVO zou vasthou den en tezelfdertijd ontspanningspo- litiek zou bedryven heeft by de Rus sische leiders kwaad bloed gezet. „Uit Brandt spreekt Strauss, de aanvoer der van alle revanchistische en mi li taristische krachten", schreef in di verband de Prawda, „Dergelyke open lijke revanchistische recepten zyn ii lange tyd niet van de sociaal-demo cratische tribunes in Bonn verkon digd", luidt het woordelijk. Dat Brandt deze opvattingen vooi het eerst in Roemenië heeft geuit, heeft de ontstemming van Moskou over de Oosteuropese activiteiten van de Bondsregering dan ook slechts vergroot. In Moskou ziet men dit als een duidelyke poging van Bonn om een wig te drijven tussen de Sowjet- Unie en de Oost-Europese landen. ADVERTENTIE DIJSSEIBLOEM Hogewoerd 128, Lelden I VOOR DINSDAG 15 AUGUSTUS Hilversum 1, 401 m KRO: 18.00 Licht gev. muz.progi opn.). 18.40 Musicerende dilettanten spel. 23.56-24.00 Hilversum 2. 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht orkest. 18.55 Paris vous parle. gesproken brief VOOR WOENSDAG 16 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dat 7.15 Stereo: Klass. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte Nws. 8.10 Gewijde 30 Nws. 8.32 Tourlngclub: vakant: I Vc 0 Ope- mod.mud. orkestmuz. (gr.). 10.00 Llch- r de kleuters. vrouw. 11.40 11.55 Lichte -et platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tul" bouw. 12.30 Stereo: Metropole orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. er Vrij entree: cabaretpr sproken portret. 14.05 o«ic kamerorkest en Belgisch klai tet: oude en mod. muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 De mlcro- U: amateurprogr. 16.30 Hilversum 3, 140 i gramma <11.00 Nws 12.00 Nws. 12.02 Operettefragmenten. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praat jes. (14.00 Nws 15.00 Nws 15.02 Lich- voor cen Hollands publiek. 1600 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpro- gr. van AVRO's Jeugdafdeling 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.3' tips. 8.45 Lichte 12.27 Mededelingen voor land bouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. of gram 12.50 Operamuz. (gr.). 14.00 Lich- It, fluit en plano: .50 Bijbelvei jeugd. 16.00 Voor de Jeugd 17.00 Lichte gram.muz. 17.50 Over heidsvoorlichting: Politie Hilversum 1. 298 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitge lichte gram muz. en reportages. Van alle markten thuis, pra: de hulsvrouw.) 9.PO Klass. 18.00 Hillbilly Time: Country and Wes- TEI.E VISIEPROGRAMMA'S Nederland I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 De Minimolen. 18 50 Jour naal. 1900 Aladin en de wonderlamp, tekenfilm. 19.25 Internationaal agra risch nws. 19.51 Uitzending Stichting Socutera. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. NTS: 20.20 De rode Kaper kapitein (Crimson Pirate), speelfilm. (Rijkskeuring; alle leeftijden: KFC 14 Jaar). 22.00 De gouden Roos van The Avengers. NTS: 22.15-22^30 Jour-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5