Geen zomerreces voor Leidse gemeenteraad Hagenbeek biedt op en top circus Verhuizing van Leids postkantoor Gasinstituut heeft bovendeksels niet goed gecontroleerd M' van Aken hield vergeef s pleidooi km Laatste -) middag zitting OP HET LEIDSE SCHUTTERSVELD Kwesties van voorrang )INSDAG 15 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD STUj De Leidse gemeenteraad heeft zich gistermiddag drie uur lang gebogen over een zomerse agenda van niet meer dan vierentwintig punten. Het was een min of meer historische bijeen komst, want met deze zitting sloot de raad een traditie van vele tientallen jaren af. De traditie tamelijk om in de middaguren te vergaderen. Op sterke aandrang van de P.v.d.A.- en de K.V.P.-fracties werd al tijdens de begrotingsbehandeling van vorig jaar besloten om in het vervolg 's avonds te vergaderen, een besluit, dat op maandag 4 september van kracht wordt. Wethouder S. Menken, die de laatste middagzitting bij afwezigheid van burgemeester Van der Willigen leidde, deelde aan het einde van de vergade ring mee, dat de raadsleden, overeenkom stig de betreffende wijziging in het reglement van orde, op de eerste maandag van de komende piaand 's avonds om half acht in de raadzaal worden verwacht. gen iL, ^^JPilligen lieten op deze laatste mld- HBag verstek gaan de wethouders pevrouw N. A. Den HaanGroen Sannes. Ook een aantal raads- •den bleek met vakantie te zyn. Er rerd overigens tijdens deze zitting let stemmen over een aantal benoe- [oe F iere Fde nufcingen vergde bijna de helft Ha-t i de «Erferer weinig gedebatteerd. heimi TeSen voorstel van B. en W. ;s slelden beschikbaar te stellen ondaoor de vervanging van de centrale s^jerwarmingsinstallatie en voor schu ierwerk in het schoolgebouw aan le Rijnsburgersingel hadden o.a. de Ham (KVP) J. P. lyverman (VVD) en M. van Aken nog al wat bezwaren. Zy laat!roe£en zich af of hefc wel verant- /an ifoord was geld uit te geven voor een chool, die als gevolg van het we- ieropbouwplan Stationsplein en om- ping gedoemd is te verdwijnen. Pas de voorzitter de raad de ver kering gaf, dat het betreffende ge- lagere school een peuterschool en een l.o.m.-school ge- ivest zijn, nog ten minste vijf moet en „het hier om een ngende aangelegenheid gaat", ver eende de raad zonder hoofdelijke wrstel. De P.v.d.A.-fractie kon Jemming zyn goedkeuring aan het de heer Van Aken zei, ^chts met moeite akkoord gaan. De erzitter van de PvdA-fractie had n vankei ijk voorgesteld om dit pendapunt tot een volgende verga- Jenoemingen De Leidse raad hield zich gister- endtiiddag geruime tijd bezig met een "eea"lantal benoemingen. J T°t bestuursleden van de Stichting ;eh3Iaatschappelyk Contactorgaan Lel len werden benoemd D(Ut de kring van het uitvoerend maatschappelijk werk: de heer P. A. 2 uifiarteveld te Leiden (Stichting Her- ,rts,|°nnd Maatschappelijk Werk); mej. tersp- C. J. van Buel te Leiden (Inter parochieel Sociaal Charitatief Cen trum) de heer W. Zwikker te Lei- tien (Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk)mevr. M. van JifijkHohwli, te Leiden (Verscliil- Qende kleinere kerkgenootschappen en kteger des Heilskorps Leiden)mej. I. H. C. van Harmeien te Leicjen (Ne- "pfierlandse Vereniging voor Maat- Ijfchappelijk Werk „Humanitas", af- fleling Leiden); uit de kring van de bejaardenzorg: de heer dr. R. J. van Zonneveld te arrtPegstgeest. Uit de kring van het jeugdwerk en kinderbescherming: l. de heer later J. D. M. Sweerts te Leiden. Uit de kring van de Sociaal-peda- ische arbeid ten behoeve van [eestelyk gehandicapten: de heer drs Hazewinkel te Oegstgeest. Uit de kring van de geestelijke ge- elpl-ondheidszorg: de heer dr. J.P. Teuns Uit de kring van de lichamelijke tndheidszorg: de heer D. Rooden- irg Vermaat te Leiden, abaj Uit de kring van de plaatselijke <zflwakcentrales: de heer H. G. C. Bouc- 'uJtaert te Leiden. andj Uit de kring van de Leidse Mid- penstands-Centrale: de heer A. van porp te Leiden. j Uit de kling van de Leidse Ge meentelijke Overheid: de heer S. yrtfenken, wethouder van Sociale za- aen; de heer J. G. Bazuin, directeur uuAan de Gemeentelijke Geneeskundige jen Gezondheidsdienst; mr. J. W. ten 5 vapel, directeur van de Gemeente lijke Sociale Dienst. Benoemd werden voorts elf leden, ander wie de voorzitter, van de Com missie van advies als bedoeld in ar tikel 75 van de Algemene Bijstands wet, te weten de volgende vier leden lit de gemeenteraad: mevrouw C. A. KerlingSimons, de heer J. G. La- ners, de heer S. Menken en mr. F. Portheine en de volgende zeven le den buiten de leden van de gemeen- heer P. A. Harteveld te beiden (Stichting Hervormd Maat schappelijk Werk), de heer drs. C. Westerman te Leiden (Interpa rochieel Sociaal Charitatief Cen tum), de heer A. M. de Koning te eiden (Gereformeerde Stichting van Maatschappelijk Werk)de heer N. te Leiden (Bestuurders- bond Leiden (N.V.V.)de heer Th. M. Gijbeis te Leiden (Nederlandse Ka tholieke Vakbeweging, afdeling Lei den); de heer P. Stokman te Leiden (Leidse Christelijke Besturenbond (C.N.V.)de heer J. van Zyp te Lei den (Leidse Middenstands-Centrale) Tot voorzitter van de commissie Werd benoemd de heer S. Menken. Reces dering aan te houden. Het was even eens de heer Van Aken, die by de vaststelling van een verordening tot herziening van het reglement van or de voor de vergaderingen van de Leidse raad voor een reces-periode in de zomermaanden pleitte. Hij verzocht het college van B. en W. namens zijn fractie een desbetref fend artikel in het te herziene regle ment op te nemen. Zijn pleidooi werd ondersteund door mevrouw mr. I. Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.). De heer J. C. J. Lambermont (KVP) daarentegen verklaarde, dat zfjn fractie geen enkele behoefte heeft De voorzitter zei in zijn antwoord, dat het college van B. en W. het op nemen van een reces-artikel in de verordening niet nodig acht. „Het is een zaak die in rooster te rege len is", zo verklaarde hy. M. VAN AKEN .reces. Bij de vaststelling van een nieuwe brandweerverordening informeerde mr. M. L. Kuyt (PvdA) naar moge lijkheden om aan deze „stadhuisver ordening" op populaire wyze wat ruimere bekendheid te geven, bij voorbeeld door middel van een brochure. „In duidelijke taal moet deze nieuwe brandweerverordening naar de burgerij worden toe gebracht", aldus de heer Kuyt. Hy had overigens lof voor de wyze, waarop de Leidse brandweer haar moeilijke taak vervult. Uit het antwoord van de voorzit ter bleek, dat het college niet onwel willend staat tegenover het denk beeld de bevolking bekend te maken met de belangrijkste bepalingen uit de nieuwe brandweerverordening. „Het is ontstellend zoals sommige mensen, ook in de nieuwbouwwijken, met hun eigen leven omspringen" zo beaamde de voorzitter. Hij deelde voorts mee. dat het in het voorne men van het college ligt om in het byzonder beheerders van grote gebouwen nog eens extra, op de nieuwe brandweerbepalingen te at tenderen. De raad kreeg in deze laat ste middagzitting ook een aantal on derwijszaken te behandelen. Onderwijs Roze anjers t De Leidse raadsleden werden t gisteren aan het einde van de J laatste middagzitting met een J boeket roze anjers verrast. Het was een kleurrijke attentie van J het Rijnsburgse corsocomité dat daarmee uiting wilde geven J aan zijn dankbaarheid voor de J in Leiden genoten gastvrijheid J ontslag verleend uit zyn betrekking van hoofd van de Lucas van Leyden- school. Tot leraar in de aardrijks kunde aan het Rembrandtlyceum werd benoemd drs. P. J. van Puf- felen, tot lerares in de oude talen aan de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs mej. drs. A. K. de Buck, tot leraar in de oude talen aan het Sted. Gymnasium drs. C. G. de Kruiff, tot leraar in de geschiedenis aan het Rembrandt-lyceum mr. S. MR. M. L. KUYT .populair. Lopes Cardozo, tot leraar in de Franse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny- scholengemeen schap drs. J. H. F. Koot, tot lerares in de Franse taal en letterkunde aan dezelfde scholengemeenschap mevrouw drs. E. Koot-Kraan en tot leraar in de Engelse taal en letter kunde aan deze scholengemeenschap drs. A. J. M. Pannebakker. Speelplaats Alle overige door het L.D. reeds gepubliceerde voorstellen, ook het voorstel om achter het flatgebouw aan het Stationsplein een kinder speelplaats aan te leggen, gingen op deze laatste middagzitting van de Leidse raad vlot onder de hamer Van Hoeken houthandel De afdeling detailhandel in gezaagd hout en houtprodukten van Van Hoekens houthandel is met ingang van 1 augustus opgeheven, de terrei nen aan de Waardstraat zijn ont ruimd en de fabriek en kantoren zijn gesloten. De afdeling import gezaagd naald hout wordt voortgezet en het kantoor verplaatst van de Waardstraat naar de Rijnsburgerweg 19. Aan dit kantooradres worden ook Auto terecht .-misverstand De Sassenheimer. die in het afge lopen weekeinde zyn in het Leidse Terweepark geparkeerde auto miste, heeft deze wagen weer terug. De au to stond in Utrecht aan de kant van de weg. De wagen bleek te zijn mee genomen door een kennis van de Sas senheimer zonder dat deze hiervan op de hoogte was. Grammofoonplaten uit auto gestolen Uit een personenauto, die gepar keerd stond op de Langebrug in Lei den, zijn in de nacht van zondag op maandag jl. honderd grammofoon platen ontvreemd. De daders namen ook een aantal damesschoenen, twee tassen en een japon mee. Zy konden hun buit bemachtigen na verbreking van één van de autoruiten. De gesto len goederen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f 350. Nieuwe uitgaven Fabian door Erich Kastner. Het bal van graaf d'Orgel door R. Radiguet Spelen in het donker, door A. van Veen. Salamanders. Uit: Em. Queri- do, Amsterdam. Eind september: Naar het zich laat aanzien zal eind september of anders toch in de loop van de maand oktober a.s. de tijde lijke huisvesting, gebouwd ten behoe ve van de post- en telegraafdienst te Leiden, in gebruik kunnen worden genomen. Het noodgebouw wordt be grensd door de Gerestraat/Gorte- straat/ Kraaierstraat/ 4e Binnen vestgracht en heeft aan de zijde waar het publiek komt (Gerestraat) een grote parkeerruimte. De post- gebouwen aan de Breestraat/Boom- markt zullen dan worden afgebro ken, waarna op dezelfde plaats een nieuw postkantoor, gecombineerd met een telefoonkantoor zal verrijzen. In het noodgebouw zal een nieuw post- bussenfront worden aangebracht, zo dat met ingang van een nog nader te bepalen datum de postb'jscorres- pondentie aldaar kan worden afge haald. Deze bussen zullen dag en nacht bereikbaar zyn. Om iedere postbushouder tijdig in het bezit van de voor deze nieuwe postbussen ver eiste sleutels te kunnen stellen is besloten de uitgifte van deze sleu tels in één van de aan de verhui zing voorafgaande weken te doen geschieden. Langzaam stroomt de tent vol „hooggeëerd" publiek. Het circusorkest brengt dit publiek vast in de stemming. Om acht uur precies komt de spreekstal- meester de piste binnen en kondigt het eerste nummer aan. Het doek voor de ingang naar de stallen gaat open en de eerste artiesten komen binnen in vrolijke Hongaarse kleding. Het orkest zet het openings nummer in en het spel kan be ginnen. Voor Leiden betekent dit de pre mière van Circus Willy Hagenbeek op het Schuttersveld. Drie uur lang krijgt het publiek een spectaculair, goed afgewerkt circusprogramma ge boden. Spectaculair, zowel in de die- rennummers, waarin de dompteurs met hun roofdieren spelen, alsof het goedmoedige huisdieren zyn, als in de trapeze- en trampolinenummers, waarin de artiesten hun trucs pre cies tot aan de grens van hun kun nen schijnen door te voeren. Hier mee wordt elk nummer tot een hoog tepunt. elk optreden een nieuwe ver- Beren De roofdierennummers, van ouds her de „specialiteit" van Hagenbeek, stellen de bezoeker in zijn hoogge spannen verwachtingen niet teleur. Volkomen beheerst stoeien Carmen en Arthur Möller met hun twintig beren, waaronder ijsberen. bruine beren en kraagberen, de meest ge vaarlijke roofdieren uit Hagenbecks menagerie. Terwijl Carmen wordt omhelsd door een van haar Heve- lingsberen, wandelt Arthur met een van deze kolossen op de rug de piste Even goed zyn de prestaties van Siegfried Wiesner en Gerd Hofmann. Gerd Hofmann presenteert zyn groep van zeven berberleeuwen schijnbaar zonder enige moeite. Geen ogenblik verliest hij echter zyn grote „katten" uit het oog. En herhaaldelijk roept hij zyn dieren tot de orde. zonder zijn stok en zweep te gebruiken. Tijgers Grote bewondering wekt ook het optreden van Siegfried Wiesner, die met leeuwen en tijgers tegelijk op treedt. Het grote gevaar schuilt hier- Leidse wethouder over gaskranen bij in de natuurlijke vijand schap tussen deze twee diersoorten. Het zijn de tijgers, die er meestal op uit zijn om leeuwen aan te vallen, als zij tenminste de kans er toe krij gen. Siegfried Wiesner geeft ze die kans echter niet. Ook de andere dierennummers van het Westduit-se circusHagenbeek staan op een zeer hoog peil. De oli fanten laten hun verrichtingen zien op aanwijzing van Gerd Braune. echter zonder dat 't 'n „tam" num mer wordt. Alle nummers worden trouwens vlot afgewerkt, zodat het publiek zich geen ogenblik behoeft te vervelen. Aan paardennummers bestaat bij Hagenbeek evenmin ge brek. de Arabieren bijvoorbeeld zijn de moeite van het aanzien zeker waard. Byzonder aardig is ook het „exo tische tableau", waarin behalve ka melen en dromedarissen een paard, een olifant, een zebra, een zebu, een buffel, een guanaco en een lama ge zamenlijk aan het publiek worden gepresenteerd. Wat de artiesten betreft, het tra pezenummer van de vier Jarz, waar bij een van hen een salto maakt in een donkere tent, is heel bijzonder. Echter ook de prestaties van de trampoline-springers, in het bijzon der van de jongste Massino ver dient grote bewondering. Hagenbeek brengt honderd procent circus, dege lijk en ouderwets, zonder daarmee uit de tijd te zyn. Het circus, een tweeduizend jaar oud volksvermaak, bloeit als nooit te voren! Gespannen toestand voor Riemersma (Van onze correspondent) De Friese onderwijzer-schrij\er Trinus Riemersma heeft gisteren een moeilijke dag gehad. Nadat zyn ont slag als onderwijzer aan de christe lijke lagere school in Gauw nietig was verklaard gaf hij gisteren weer les. De verhouding met de bevolking is is echter gespannen. Enkele kinderen waren door de ouders van school weg gehouden. Daarmee hielden de ou ders zich aan hun dreigement van en kele maanden geleden:„Als Riemers ma gehandhaafd blijft nemen wy on ze kinderen van school". De deur van het huis van het hoofd van de school, dhr. S. Boersma. sloeg voor de neus van de schrijver dicht toen hij giste ren met het schoolhoofd wilae praten. Riemersma werd, zoals ge meld, door het schoolbestuur ontsla gen naar aanleiding van een passage ir. zijn roman „Minsk rotten-rot minsken" („Mens rotten-rot men sen") die aanstootgevend werd ge acht. De nieuwe sleutels (3 stuks per postbus) zullen dan tegen betaling van het daarvoor verschuldigde recht worden uitgegeven. Zodra de ver huizing is geschied kunnen de sleu tels van de postbus in het gebouw Breestraat, die dan uiteraard niet meer nodig zyn, worden ingeleverd, waarbij het destijds daarvoor betaal de recht wordt terugbetaald. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Ewout Alexander, z. v. Mante en Wagenaar, Jutphaas; Jo hannes Hubertus Cornelius, z.v. Lis man en Wichers, Hengelo; Barbara Use, d. v. Enzlin en Eshuis, Rotter dam; Ritsaert, z.v. Stoop en Pap pot, Amsterdam; Nicole Sophia, d.v. Struijk en Tieleman, Schiedam; Jo- chem Diederik Johannes, z.v. Voogt en Breen, Capelle a. d. IJssel; Eric Jan Boudewyn, z.v. Wichmann en Brondijk, Krimpen a. d. IJssel. Getrouwd: Jan K. Dekker en Louise Gaastra. Amsterdam, C. B. H. van Deutekom en A. S. P. Oppedijk. Rotterdam. Overleden: J. B. D Pennink, 81 j. De Steeg; J. W. Schol ten, 67 j. Bloemendaal: J. M. Laurens, 83 j. Rotterdam; R. Jansen, 27 j. Amster dam; H. C. Schmidt van der Burg, 63 j, Rotterdam; J. Heidstra, 55 j. Amsterdam; J. R. F. Plant, 66 j, Amsterdam; H. A de Greef, 73 j, ScheveningenM. Polak, 78 j. Amers- Een van de vele hoogtepun ten uit het programma van Circus Willy Hagenbeek: het tijger- en leeuwennummer. (Foto L.D./Holvast) Inderdaad bestaat de mo gelijkheid tot het defect raken van plastic boven deksels van gaskranen. Op de rond een miljoen aan- sluitkranen, die in ons land werden geplaatst, raakten tot nu toe voor zover be kend zeven plastic deksels defect. Het defect werd in zes gevallen gemeld en de deksels werden zonder meer vervangen. In het ze vende geval deed de ver bruiker zelf een zeer on deskundige poging tot re paratie. Dit deelde de Leidse wethou der P. S. Harmsen gistermiddag de raad mee in antwoord op de schriftelijke vragen, die hier over nog maar kort tevoren door de heer J. van Baaren (P.v.d.A) waren gesteld. Wat Lelden betreft, de kranen, die door de Sted. Fabrieken van Gas en Elektriciteit zijn ge plaatst, waren allen van door het Gasinstituut naar de Nederland se voorschriften goedgekeurde fabrikaten en van het GIVEG- keurteken voorzien. Deze voorschriften schrijven deksels voor vervaardigd uit messing, doch laten vervanging van het messing door een ten minste gelijkwaardig ander ma teriaal toe. Het is tenminste een fout van het Gasinstituut dat niet voldoende is gecontroleerd of het plastic „tenminste gelyk waardlg" was. „Wij hadden geen reden voor gebruik in Nederland goedge keurde kranen uit te sluiten bij de bestelling", aldus de wethou der. Een dergelijke uitsluiting zou op dat tijdstip zelfs een on gemotiveerde aantasting van de betekenis van het GIVEG-keur- teken zyn geweest. De vervanging van de plastic bovendeksel zal in Leiden be ginnen, zodra nieuwe bovendek sels in voldoende hoeveelheid geleverd zijn om met voldoende mankracht in een vlot tempo tot verwisseling over te gaan. Het aantal man-uren dat hiermede gemoeid zal zyn wordt op ten minste 6.000 geschat. Het col lege van B. en W. heeft ter voorbereiding van deze omwis seling reeds stappen onder- Gewonde jongens Twee Leidse kinderen lagen giste ren gewond op straat. Een 4-jarige jongen uit de Heren- steeg kreeg een hersenschudding en 'n hoofdwond, toen hij op het Rapen burg door een motorrijder werd ge grepen. Het ongeluk ontstond, door dat het ventje plotseling de rybaan overstak. Een 11-jarige knaap uit de Os en Paardenlaan viel gistermiddag tij dens het spelen van de hoge Stadhuis trap. De jongen smakte op straat en brak zyn linkerpols. Beide jongens moesten zich-onder medische behandeling stellen. Voor de Leidse kantonrechter Een 19-jarige tuinder uit Haarlem mermeer was al een aantal malen eerder veroordeeld wegens diverse verkeersovertredingen. Toen hy on langs met zijn scooter op Rijksweg 8 een botsing veroorzaakte, kwam aan het licht, dat hy noch een rybewfjs, noch een W.A.-verzekering bezat. Zijn dossier kon dus met drie proces verbalen worden uitgebreid. Het ver wonderde de Leidse kantonrechter niet. dat verdachte verstek liet gaan. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, eiste geldboeten van tweemaal f75. eenmaal f150 subs 60 dagen, een onvoorwaardelijke ontzegging tot het besturen van een motorvoertuig voor de tijd van 6 maanden, alsmede vernietiging van de in beslaggeno men scooter. De kantonrechter vonniste con form deze eis. Een 34-jarige technicus uit Voor hout kreeg op 15 mei j.l. in zijn woonplaats twee procesverbalen. Hij reed namelyk met zijn auto niet al leen in verboden richting, maar ver leende bovendien op een kruispunt geen voorrang aan een van rechts komende auto. Uit het onderzoek bleek, dat ver dachte al zesmaal eerder was veroor deeld wegens een verkeersovertreding. De officier eiste wat de eerste over treding betreft een geldboete subs. 20 dagen en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met een proef tijd van 2 jaar. Voor het geen voor rang verlenen vroeg hy f75 subs, 15 dagen. De kantonrechter legde de geëiste geldboeten op. maar hy liet verdach- tes rijbewijs ditmaal nog buiten ge ding. „Ik heb geen borden gezien en wist dus niet, dat ik een voorrangs- weg naderde"", zo verklaarde een 20- jarige chauffeur uit Ridderkerk waar om hij komende vanaf de Provinciale weg met zijn vrachtauto geen voor rang had verleend aan een op de Rijksweg 4 rijdende personenauto. Het feit, dat verdachte al eens eer der was veroordeeld wegens een over treding van de maximum toegestane snelheid, rekende de officier als een extra bezwarende omstandigheid. Zijn eis luidde een geldboete van f 100 subs 20 dagen en een voorwaar- delyke ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tyd van 6 maanden, met een proeftyd van 2 jaar. Het vonnis luidde geheel conform. Een 80-jarige automobilist uit Lis- se kreeg zowel van de officier als van de kantonrechter het advies om met autorijden op te houden. „Uw reac tievermogen is mogelijk aan het ver minderen en daardoor kunt U een duchtig gevaar op de weg betekenen", zo motiveerden zij hun goede raad. De hoogbejaarde Lissenaar stond terecht, omdat hy geen voorrang had verleend aan een andere wagen. De officier nam het verdachte ex tra kwalijk, dat deze zonder te stop pen en met onverminderde snelheid een voorrangsweg was opgereden. Omdat verdachte nog nooit eerder een dergelijke overtreding had be gaan, beperkte hij ditmaal zijn eis nog tot een geldboete van f75 subs. 15 dagen. „Wel wat veel", protesteerde ver dachte. „Wees bly, dat uw rijbewijs ditmaal nog niet in het geding wordt gebracht", repliceerde de kanton rechter, die vervolgens conform von niste.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3