LONDEN Mariëlle ontwierp de mini-bikini kunst Souvenirs en maakt ook mode Koffie drinken als straf EEN SCHIPPERS- TERDAG 12 AUGUSTUS 1967 L.D.EXTRA 3 Links een zwartwit en oetge geruite hoed met oorkleppen van bont. Onder: een eveneens geruit ensemble, bestaande uit een kniebroek, jacket en cape in geel en zwart. Cape en capu chon zijn afgezet met de wol van zwart lam. Het is onder de vrouwelijke jeugd van Amerika de laatste jaren een hele rage geworden om oorbellen in plaats van „clips" te dragen. De mode van het doorboorde oorlelletje keert terug. De hedendaagse Jonge meisjes zien daarin een bewijs van onafhankelijkheid Zij zou den echter zeer verbaasd staan als zij hoorden, dat haar groot moeders al omstreeks de eeuw wisseling op deze wijze haar oor sieraden droegen. Hoewel reeds in 1950 een terugkeer tot het dragen van oorbellen was te constateren, is de echte explosie pas in 1963 gekomen. Hoe het ook zij, de enigen die daar wèl bij varen zijn de juweliers, die hun omzet in dit artikel tot een fabelachtige hoogte zagen stij gen. Eén firma, die in 1962 voor 250.000 dollar aan oorbellen ver kocht, had hierin in 1966 een omzet van 1.25 miljoen. Een collega, die 700 typen oorbellen op de markt bracht, zette in 1 jaar daarin voor 10 milj. dollar om. De prijs van zijn oorbellen varieert van drie tot 25 dollar per stuk. Het blijft echter niet bij één paar per persoon, want de meisjes wensen verschillende paren te dragen naar gelang van de kleding. Het doorboren van de oorlelletjes doen velen zélf, doch er is ook al een ju welier, die dat gratis doet als men bij hem en paar oorbellen koopt van 12 dollar of méér. Deze firma heeft een collectie van 500 soorten, waarvan zij er ongeveer 500 paar per week ver koopt. De hausse in oorbellen zal zich naar verwachting nog zeker geruime tijd voortzetten. O. die souvenirs! Thuis gekomen weet je niet goed raad met de herinnering aan het onvergetelijks. Zodra je een keer je sigaret in de asoak uitmaakt, is het mooie plaatje bedorven. Op de ombouw van zoonliefs tuimelbed doet het miniatuurkasteeltje onwezen lijk aan. De ivandbordjes vlae ken onbeschaamd tegen het moderne kunstwerk-in-olieverf. De rondslingerende, meestal oerlelijke souvenirs moet je dagelijks afstoffen en o, mensen, wat vervelen ze dan game! Het merkwaardigste van de souvenirindustrie is, dat de ze tak van commercie niet met de tijd is meegegaan. O ja, ze is gelijktijdig met het toerisme tot onvoorstelbare afmetingen uitgedijd. ]Vaar eerst één be scheiden kraampje stond. staan er nu elfdoch wat ze aanbieden is precies hetzelfde als wat onze grootouders reeds van hun huwelijksreis mee brachten: asbakken, beschil derde berkeplankjezakmes sen, portemonneetjes. De toe gang tot onderaardse natuur wonderen werd driftig gemo derniseerd met elektrische lif ten; de flambouwen werden vervangen door schijnwerpers, het monotone relaas van de gids werd vervangen door een taper ecorder-met-warme-stem. maar de souvenirkraampjes bieden nog altijd dezelfde kitsch aan van honderd jaar geleden. Vader zag al vroeg in dat het kopen van souvenirs met over leg diende te geschieden wilde je er enig genoegen aan belt- ven. Daarom maakte hij een wandrek voor asbakjes. Dat was leuk. Telkens als we in een oord kwamen dat naar on ze mening onvergetelijk diende te zijn, kochten we ter plaatse een asbak met plakplaatje. Thuis hingen we ze aan het rek. Het werd een prachtige ver zameling, die langzaam en uiterst zorgvuldig iverd opge bouwd en ons vol variatie toon de waar ive waren geweest en hoe het er daar uitzag. Boven dien vormde het rek met de vierkante, ronde, ovale, drie kante asbakjes een kleurrijke wandversieringGoede beken den vroegen na onze vakantie reis nooit meer: Laat je foto's eens zien? Ze vroegen: Wcike asbakken zijn er deze zo mer bijgekomen? En het wonder geschiedde: de afgezaagde, reeds een eeuw in de verkoop zijnde kitsch-as bakjes begonnen geleidelijk aan met hun alle een kostelij ke en zeer moderne pop-art creatie te vormen: origineel, lekker gek. Een prentenboek van Europa's schoonheden, een staalkaart van namen, land schappen en wansmaak, doch niettemin iets heel fleurigs waarover we ons dagelijks ver heugden en waarop we nooit uitgekeken raakten. En gisteren zei vader, met iets gretigs in zijn blik: „We zijn nog nooit in Tsjecho-Slowakije geweest, zou den ze daar ook asbakjes ver kopen?" Waar mensen, door „kunst" gegrepen, al niet toe komen! THE A BECK MAN Van het huis Real in Parijs is deze blauwe wollen mini-coat voor de komende winter. Het simpele woordje „koffie" heeft een magische klank. Dat is het geval sinds 1616, toen de koffie naar Nederland kwam om er de volksdrank bij uitstek te worden. Toch zjjn er - evenals in andere landen - vaak gebeurtenissen ge weest, die een diepe schaduw wier pen op het nu zo gewaardeerde kopje koffie. Het schoonste voor beeld daarvan levert Zweden, waar in de tweede helft van de acht tiende eeuw een eigenaardig expe riment uitgevoerd werd. Twee stevige broers - een iden tieke tweeling - waren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Er werd besloten ieder één van de nieu we modedranken bij de dagelijkse voeding te geven. Zo. moest de één het iedere dag met een pot kof fie en de andere het met een pot thee stellen; dit als vervanging van het deugdelijke bier, dat aan al de andere gevangenen werd verstrekt. Zweedse geneesheren en weten schapsmensen discussieerden uit bundig over de vraag wie van de tweeling het eerst het loodje zou leggen door het geregeld gebruik van wat toen „vergif" heette. Aan hangers van de koffie intussen hoopten dat de theedrinker 't eerst zou sterven, terwijl de theefans ver langden naar de spoedige dood van de verplichte koffiedrinker. Hun geduld werd jarenlang op de proef gesteld. Want ondanks de dagelijkse, grote hoeveelheden kof fie en thee bleef de tweeling kip lekker. Ondertussen stierven de ge leerde wetenschapsmensen en de doktoren, die het experiment be gonnen waren, of die later de oud geworden professoren vervingen, de één na do ander. Uiteindelijk was er niemand nog geïnteresseerd in deze zich verder slepende proef. Wel staat in de analen van 't Zweedse gevangenis wezen opgetekend, dat de koffie won. De theedrinkende tweeling broer stierf het eerst in de gezegende ouderdom van 84 jaar. „Ik heb weieens het gevoel, dat de mensen-aan-de-wal de schip pers nog graag vergelijken met woonwagenbewoners," zegt kapitein W. Klootsema (3D die het bevel voert over de moderne tanker PAM 15. Hij ontvangt ons in de ruime en modern ingerichte salon van zijn schip (771 torn. waarmee hij olie en benzine over de grote Euro pese waterwegen vervoert. In de keuken zet zyn vrouw een flinke pot thee. „Ja, wij spreken op de binnenschepen over onze „woning" en de „keuken". Op zee schepen en pleziervaartuigen heet dat „hut", „kajuit" of „roef", ter wijl daar de thee gezet wordt in de „kombuis", verklaart de schip per. Zijn salon verschilt in niets van die van een flat of het moesten de grote ramen zijn, die wat ho ger in de wanden geplaatst zijn. Een ovale tafel wordt ingesloten door een comfortabele hoekbank. Echt „scheeps" is ook het vaste buffet met een zee aan bergruimte. De andere hoek van deze salon '7'/2 maal 3'_> wordt ingenomen door een viertal modern gelijnde fauteuils en een lage tafel. Voor de ramen hangen opgenomen vitra ge-gordijnen. die 's avonds gedekt worden door zware overgordijnen. De vloer is bedekt met een effen kamerbreed tapijt. Oncler de vens terbanken staan de normale radia toren van de centrale verwarming. De blaadjes van de vele planten trillen licht door het gedreun van de beide krachtige dieselmotoren. De zesjarige Ali heeft een eigen slaapkamer, die zy binnenkort moet verwisselen voor een kamer-op-de wal, wanneer zij straks naar school moet. De echtelijke slaapkamer lijkt in geen enkel opzicht meer op de „vaste kooi" van een ouder wets vrachtschip. Normaal tweeper soonsbed, driedeurs linnenkast, toi lettafel, vaste wastafel, linoleum en een hoogpolig kleedje- op de vloer, gordijnen van gebloemde chince. De douche en het toilet zien er net zo uit als in een bungalow aan de rand van een bos. „Best om uit te houden," bekent mevrouw Klootsema, „het leven aan boord heeft veel voordelen. Het is hier en daar iets anders misschien Mijn man is zelf op een schip ge boren. Ik niet Maar je hebt hier toch alle comfort en gezellig heid Wij hebben zelfs nog een logeerkamer." „Ik heb het bij myn ouders aan boord inderdaad wel an ders gekend." knikt de kapitein, „maar de moderne schepen heb ben prachtige woningen. Ook voor de stuurman en zijn familie op het voordek." Hij vaart al vyf jaar als gezag voerder op deze grote en snelle binnentankers. Hij heeft de volledig verantwoording voor de PAM 15 van 75 meter lang. Zijn werk doet hij boven in het stuurhuis tijdens de vaart. Zijn woning ligt anderhalve meter la ger. gerieflijk en prettig inge richt. Zijn vrije tijd? „Dan rijd ik graag auto en doe ik aan filmen". „Wij kunnen van de kant. schip per." waarschuwt de stuurman. De kapitein zet zijn pet op en gaat naar boven. Zijn vrouw ruimt dé kopjes en de koektrommel op. Ali holt naar haar speelgoed. Het grom men van de diesel wordt zwaar der. Een ketting klettert aan dek. De PAM 15 vaart Mannelijke make-up De resultaten van de verkoop van haar en pruiken in de Verenigde Staten en andere landen wettigen de verwachting, dat 't niet lang meer zal duren of ook mannen zul len met elkaar gaan concurrereen op 't stuk van verfraaiing van 't uiter lijk. In Califomië zou de tijd van 't klassieke knippen van de haardos prys 2,5 dollar) al tot het verleden behoren. De kapper, de thans vol gens speciaal model knipt en nieu we herenkapsels ontwerpt .krijgt al 15 dollar per keer. De omzet van spuitbussen met haarlak voor man nen. bedraagt nu al 40 procent van de totale omzet. Naar verwachting zal deze volgend jaar stijgen tot 50 procent. Het gebruik van huidcos- metica <en zelfs lippenstift) voor mannen neemt eveneens toe. De handel in pruiken e.d. voor mannen staat er nog beter voor. Men ver wacht hierin een omzet van onge veer ruim 100 miljoen dollar in 1968. Merkwaardig is, dat dure cos metica voor heren het meest door vrouwen wordt gekocht. De heren geven de voorkeur aan goedkopere artikelen als ze naar de winkel gaan. De dames kopen echter zon der enige aarzeling de duurste. Wasbare pruik Steeds meer vrouwen gaan ertoe over bij hun japonnen een pruik van passende kleur haar te dra gen. Deze doorgaans dure dames pruiken hebben het nadeel, dat ze zeer moeilijk te reinigen zijn. Een Amerikaanse firma heeft nu een nieuw soort pruik op de markt ge bracht. De pruik bestaat uit syn thetisch materiaal, dat ongeveer dezelfde samenstelling heeft als haar. Net zoals menselyk haar is de pruik wasbaar. Ook behoeft ze niet meer zorgvuldig opgehangen te- wor den over een houten model in de vorm van een hoofd, maar kan ze worden opgeborgen in een koffer, zodat ze ook op reis kan worden gebruikt. Vit Parijs komt deze beige marmot-jas. Hij is ontworpen door Jacques Vodes, die, om op alles voorbereid te zijn, er gratis een aanritsbare strook bijlevert. „Ik niet in 'n bikini met zo'n gro te broek en beugels in het boven stuk naar het strand", dacht de 27- jarige Amsterdamse Mariëlle Bolier vorig jaar toen het begon te zome ren. Ze kocht een fleurige lap, ging achter de naaimachine zitten en creëerde een mini-bikinitwee stuk jes stof die slechts het hoognodige van het lichaam bedekken. Zonnend in haar eersteling op het strand van St.-Tropez, waar ze met vakantie was, kreeg Mariëlle van enkele Frangaises de raad eens bij Madame Fachon langs te gaan. Toen Madame Fachon de piepklei ne bikini van de knappe Amster damse zag, bestelde ze meteen een aantal exemplaren voor haar be roemde winkeltje, dat de mode voor de Cóte aangeeft. Dat was het begin. Nu, een jaar later vertelt Mariëlle zeer slank, zeer bruin, net terug van een za- ken-annex-vakantiereisje naar St.- Tropez) dat er dit seizoen al zo'n zevenhonderd mini-bikini's de deur uit zijn naar Nederlandse en Franse boutiques. Het ontwerpen en knip pen doet Mariëlle, ex-leerlinge van de Amsterdamse mode-academie, zelf. Het in-elkaar-zetten wordt ge daan door een ploegje thuisnaai- sters. Goudlamé, crêpe, en katoe nen keukenruitjes, badstof, alles kan Mariëlle omtoveren tot minie me broekjes en bovenstu«cjes zon der beugels. De vrouw of het meisje dat zich deze zomer met een mini-bikini van Mariëlle Bolier aan 't Nederlandse strand gaat vertonen, moet wél, zo hebben wij het idee, voorbereid zyn op gapende blikken, open monden en verbaasde uitroepen... eni reis ontkom je er niet Elke waterval is omgeven nu)ee?i krans van souvenir- na ij es. Want de plaatselijke is er heilig van over een dat je liefste wens is die ml in je zak te steken, huis te nemen en de ■xei( ia?z je leven door te bren- net de aanschouwing van üuurwonder. Watervallen urigr zijn te omvangrijk, te •au glijk, te vochtig om in je neije te stoppen en daaivm toeft de neringdoenden je iets at je tot in lengte van ja- zal herinneren aan dat du|. Een souvenir! o rif eist verder en arriveert „D één van de drielion- in Achtenzeventig Duivelsklo- zijiie de wereld rijk is. Gok Word je bij de ingang he- door kraampjes vol hel Moederlijke overpeinzing asbakken, tassen, sleutelringen, vaasjes; beschilderd of bedrukt met de bezienswaardigheid die je juist kwam bezien. Souve nirs! Je bezoekt een Gotische kathedraal, 'n historisch kas teel, een befaamde toren: bouwwerken die je hon derdmaal op een afbeelding zag, die je nu in werkelijkheid ziet (en die soms tegenvallen en aan de voet van al dat ge weldigs staan ze weer: de Hal letjes die in brons, koper, hout, plastic, in tachtig verschillende afmetingen het bouwsel te koop aanbieden. ikheden met koffie gelijkheden die koffie biedt, worden uitgebuit. Meestal wordt koffie „ge- gedronken (heel lekker als het vers en is gezet) en wordt vergeten dat het met variatie een nóg groter genot zou zijn. zijn er legio. de kop) samen met een kwart goe de cognac, Kümmel, Cointreau, Cu rasao, witte Crème de Menthe Rum of Bourbon. De Mokka Java is een geslaagde combinatie van ge lijke hoeveelheden hete, zwarte kof fie met gloeiende cacao. Dan nog een recept van een ech te Hollandse koffie, nota bene af komstig van een Zwitserse restau rateur: mooie, zwarte koffie in een niet te grote kop en in elke kop een „stokje" kaneel zetten, room en suiker toevoegen en op het op pervlak een kluitje roomboter laten smelten. Op de foto een koffie-long- drink, een heerlijk opkikkert je voor een hete middag of zwoele zomeravond. U maakt het zo: Een half glas cognac, een half glas port en vijf eetlepels sterke, koude koffie in het long-drink-glas doen en bijvul len met spuitwater. Bij voor keur opdienen met een rietje. eerste plaats i§. er de de- een klein kopje geurige en koffie, dat tot doel )ijsvertering na de maal- >en en daarom vaak ver- t van een echte cognac, r de verschillende espres- zelf ook heel gemakke ken. Van acht afgestre- koffie van Italiaanse „branding" met de no- water kunnen vier n gemaakt worden. Capri is een goei- espresso met slagroom, wat geraspte sinaasappel wat kaneel gestrooid is. Ticino (afkomstig uit vakantie-oord Tes- een hete espresso met sl„g- daarop wat cacao en ka- soms ook nootmuskaat. De Bravo is een espresso een theelepeltje anisette ge- is en die op de slagroom of nootmuskaat heeft. totaal anders is de Café hete koffie (driekwart van

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9