OP DE HEETSTE AVOND IN i967 Jaap Stobbe houdt het op spelletje kaart. O met een flesje prik maakte Carry Tefsen nog een vervaarlijke indruk als een luguber spook. Maar wat huiselijker dan op het toneel wordt zij er wel door. O Terwlil „Anatevka" draait Is het voor de achterblijvers in de kleedkamer rust. Hc'. avond blad wordt pog even doorgenomen en de tv-programma's slaat men ook niet graag oveu 5 SECONDEN Kwart voor tien precies! Lex tudsmit rent de kantine binnen, ijn hop koffie met een extra ;cheut melk staat reedt klaar, want htj heeft pnedee vijfenvijf tig seconden om de kop leeg te drinken en weer terug le zijn op Lex Goudsmit heeft nog geen minuut om snel een bekertje koffie te drinken en weer terug te zijn op het toneel. Enny Mols-De Leeuwe als de echtgenote van Tevje is naar haar aard wat emotioneler, men merkt het al voor het doek rijst en zij compleet in de rol van de Russisch- Joodse vrouw opgaat. plaatsen in de warme orkestbak hebben ingenomen. Harry Boda (links) en Johan Boskamp zijn zo in tiet vak vergrijsd dat ze heel uitgebalanceerd hun kaart-, spelletjes niet in de war laten sturen. MESJOGGE LANGZAAM, heel langzaam, loopt het Circustheater vol. Langzaam, want na de tropisch hete dag, waait er juist over het Gevers Deynootplein een koel briesje, waarvan iedereen nog even iets wil meenemen. Achter het doek, in de kantine en de kleedkamers is het één en al bedrijvigheid. Lex Goudsmit, die direct de hoofdrol Tevje in ,,Anatevkazal spelen wordt door grimeur Jules de Roovere nog even onder handen genomen". Enny Mols- de Leeuwe, Golde Tevjes vrouw kijkt langdurig in ae spiegel of haar Russische rok goed hangt. Tabe Bas die direct in een ,.bloedbesmeurd" sloof als slager Leiser Wolf de Bühne op zal gaan zingt terwijl de grimeur zijn ha ren en baard grijs schil dert,,1'am Popeye the Sai- lorman"Jaap Stobbe zet in zijn kleedkamer het draagba re televisietoestel aan. „Wij kopen er samen steeds een op afbetaling, is hij afgelost dan wordt hij verloot", zegt hij, ter wijl hij naar het nieuws kijkt. REPORTAGE: PETER v. BREUKELEN EN KAN WIELICK De hitte achter het toneel en ln de kleedkamers is te snijden. De thermometer wijst 36 graden aan als Max van Gilpen het sein geeft dat het doek gehaald kan worden. Lex Goudsmit stapt reso luut naar voren en begint zijn mo noloog over het dorp „Anatevka", terwijl „Fiddler" Juda Bara- Noor schrijlings op het dak van Tevjes hut viool speelt. „Die plaat van Roger Whittaker „If I were a rich man" loopt als een trein", zegt Hans Kemma. wanneer Lex- Goudsmit de toptune „Als ik toch eens rijk was" begint. Ze hadden die song van Lex ook op een sin geltje moeten gooien". Achter Tevjes hut zitten Diana Marlet en Juda Bara-Noor zacht jes te praten, terwijl ervoor Enny Mols-de Leeuwe Tevje op zijn du vel geeft. MOOIE KAART Carry Tefsen als luguber spook geschminkt, drinkt bedaard een Achter reeksen toetsen regeert Max van Gilpen over alles wat er Ie schuiven en te belichten valt op de Bühne. frisdrankje en zuoht. „wat ie het warm", voor ze opgooi. Rabbijn" Harry Boda hoopt rustig naar de kantine waar Boskamp nu in de pocket: „In plaats van moord", van Mania-Sophia Nathusius zit te lezen. Boskamp legt onmiddellijk het boek weg, schudt de kaarten, deelt, maakt troef, kijkt zijn colle go triomferend aan en zegt: ,,Dat is een hele mooie kaart", terwijl hij troef negen draait. In de kleedkamer van Fred Wiegman, waar de temperatuur nu bijna op kookpunt is, klinkt door de intercom de stem van Tev je Goudsmit: „Jij prutser. Wie denk je dat je bent. Koning Salo mo?" op de televisie zegt tegelij kertijd Z-car agent Graham: „Vo- -ig jaar hadden ze SI veroordelin gen voor het stropen", en vraagt egie-assistent Gert-Jan Droge, /oor de tweede maal aan Wieg- nan of hij een partijtje „toepen" /il, Gerard Hystee midden in en verhaal over de oude Verka- het toneel, iedereen weet dat en maakt ruim baan voor hem. Vlak achter hem komt Tabe Bas binnen. „Dat is geen vak", roept hij luid, terwijl hij het zweet dat tappelings langs zijn gezicht loopt, voorzichtig dept, „dat is een betrekking Het is pauze. Terwijl het pu bliek een kopje koffie of een fris drankje drinkt, verdringen de meesten van de 85 man grote cast zich rond het televisietoestel in Wiegmans' kleedkamer. Hun repetitor Frits Lambrechts is op het scherm in een uitzending uit Hoogeveen „Over de jaren vijf tig". „Frits brengt zijn nummer geweldig," zegt Jenny Arean en ieder valt haar bij. Even later als tante Leen „Ik wil met jou hand in hand" op de beeldbuis zingt geeft Jenny een kostelijke imitatie van de Jordaanse en zegt: „Ik heb met tante Leen gewerkt. Een verschrikkelijk lief mens". „Aanvang, aanvang, aanvang" klinkt het weer door de luidspre ker. „Lekker, nu mag ik mijn warme das weer om", zegt Jen ny Arean en ze slaat een warme gebreide sjaal om, want op het to neel is het nu winter. Fred Wiegman trekt alvast zifn brigadiersjas aan, doet z'n koppel riem om en zegt: ,,Mijn vrouw wordt langzaam mes jog ge v<rn me. Drie vier nachten per week repeteer ik met haar de rol van Tevje. Zodat als Lex Goudsmit onverhoopt ziek mocht worden, tk zijn rol kan oniernemen. Ik hoop echter dat ik het nooit behoef te doen". „Ja, ik kom,", dit tegen Gert- Jan Droge, die voor de derde keer vraagt of hij eindelijk komt toe pen. „Ja, ik wil graag een flesje bier van je verdienen. Ga maar vast zitten." Anatevka loopt ten einde. Ieder een zoekt zijn spullen vast bij el kaar, om zo snel mogelijk na de voorstelling met de bus terug te rijden naar Amsterdam, waar koele drankjes wachten. Nog een maal moeten ze allemaal naar het toneel. Om het applaus van het enthousiaste publiek in ont vangst te nemen. HEERLIJK Het publiek waar iedereen ach ter de coulissen diep medelijden mee heeft. „Wij kunnen hier nog even in ons interlockje lopen", zegt Manfred de Graaf, „maar dat kunnen ze in de zaal moeilijk doen. Zou me een mooi gezicht zijn". Het publiek dat ook nog zorgde dat de spelers en speelsters ach ter het warme voetlicht de ver schrikkelijke tropische hitte een beetje vergaten. Door hun meele ven en gulle applaus. „Heerlijk publiek dat Haagse", zeggen Jen ny Arean. haar man Huib Rooy- man en Diny de Neef bijna gelijk tijdig. „Was dat er niet geweest, dan was het vanavond inderdaad geen vak maar een betrekking ge weest. In de kantine zitten heel rustig Harry Boda en Johan Boskamp een tweemansklaverjas te leggen. Lex Goudsmit is al op het toneel wanneer door de luidsprekers: „Aanvang, aanvang, aanvang" klinkt, vlak nadat de musici hun Jenny Arean is over het mee leven van het Haagse publiek best te spreken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7