LEIDSCH DAGBLAD Miljoen gevaarlijke raskranen in huizen Slag voor komplot kunstzwendelaars Financiële strop voor gemeenten Daders van overval op bank spoorloos Spoedige indiening kernstopverdrag OLIETANKER GE\ AARLIJK NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN BONT gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 No. 31353 jteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 6705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) grote delen van het land moet binnen de kortst' mogelijke een huis-aan-huis speurtocht worden verricht naar levens- tarlijke gaskranen. Het gaat om aansluitkranen met plastic indeksel, die aan allerlei soorten gastoestellen kunnen zit- Izelf constateert dat bij de efjes, waarmee de boven- ;ls op de kranen zitten, irtjes zijn ontstaan, dient dit weekeinde direct de ïgsdienst van het gasbe- te waarschuwen. Verder iedereen dergelijke gas- ji tot na de controle het alleen nog maar met water schoonmaken. podzakelijk [elk Nederlands huis kan (t moment een gevaarlijke faan zitten. Bij de ombouw Jrdgas zijn de laatste jaren miljoen aansluitkranen ebracht met plastic boven- ils, die doordat er braad- tn afwasmiddelen op te- 1 zijn gekomen, kunnen scheuren. Wat dan ge- 1, bij de hoge ontplofbaar- van het ontsnappende tas, is op trieste wijze aan bid in Nijmegen: bij een bsie in een keuken werd peel huis verwoest, de kin- p werden naar buiten ge- ferd, de ouders werden ff gewond. Grove blunder I ongeluk in Nijmegen gebeurde kil. Het leek een op zichzelf- 'EERBERICHT joel weer I zomer zal in het komende Einde een dieptepunt berei- Met een matige tot krachtige \lijke wind stroomt koele en IHele lucht naar onze omge- i Er zullen in deze lucht vrij Ibuien tot ontwikkeling ko- I Aangezien de aangevoerde langzamerhand nog iets Ir wordt, zullen de tempera- f zondag waarschijnlijk over heden de 20 graden blijven. het weeroverzicht van het van 10 uur. pTRANDVERW ACHTING depressie boven het noorden je Noordzee zorgt voor een koel (lweekeinde met wisselvallig Ook morgen nog kans op een ook opklaringen. Koele id, temperaturen 18—20 graden 19 graden. Vooruitzichten: er weer. Door zeewind echter «langrijke stijging van de tem- lur. j 13 AUGUSTUS 1 op: <>5.19; onder: 20.09. p op: 15.12; onder: 23.02. pater in Katwijk 8.15 en 20.48; pater: 4.07 en 16.23. I 14 AUGUSTUS 1 op: 05.21; onder: 20.07. pi op: 16.37; onder: 23.36 pater in Katwyk: 9.25 en 2159; pater: 5.00 en 17.26. ner bestaat alt 16 pagina's staand geval, waarbij de slechte aan sluiting van een gastoestel een rol speelde. Pas nu, na een wetenschap pelijk onderzoek is gebleken dat de aansluitkraan niet deugde en dat een dergelijk ongeluk overal kan ge beuren. Niettemin zijn de op grote schaal toegepaste kranen indertijd goedge keurd door het Gasinstituut van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven (VEG). Dit keurings instituut van de gezamenlijke ge meentebedrijven testte de kranen op drukweerstand, enzovoort. Het be ging echter de grove blunder na te laten te controleren hoe het plastic deksel zich zou houden onder de voor de hand liggende alledaagse invloe den uit de directe omgeving. te de kunststof hebben zo bleek ons thans bij na vraag reeds eerder gemerkt dat de hitte van een gasvlam die door de bodem van een grote pan wijder wordt gespreid, het plastic deksel van de kraan kan doen ontzetten, ook weer met het gevaar van lek- Installateurs ken waar de miljoen kranen precies zitten, want er zijn bij de aardgas- ombouw velerlei soorten door elkaar toegepast. De gemeenten staan ook voor de financiële strop van de ver andering van de kranen. Met alle werk dat daarbij komt kijken, schat directeur Tinbergen van het Haagse gasbedrijf een vooraanstaand gas- Toen het V.E.G.-gasinstituut uit deskundige de kosten per te v< het land zeven gevallen gemeld had J anderen kraan op tien gulden. Dat gekregen van gescheurde gaskranen, I betekent over het hele land een extra liet het bij het kunststoffeninstituut uitgave van tien miljoen gulden. TNO een onderzoek naar de oorzaak verrichten. Daarbij bleek als voorlo- pige uitslag de genoemde aantasting van een plastic (polycarbonaat), die onder werking van de druk van de kraanveer scheuren kan doen ont- Extra kosten De V.E.G. heeft nu de gasdistribu- tiebedrijven geadviseerd de plastic bovendeksels Duits goedkoper) materiaal dat is verwerkt bij drie Nederlandse fabrieken van gaskra nen te vervangen door plaatje! van koper of brons. De gemeenten moeten nu uitzoe- Buit ruim f47.750 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een gewapende overval op het hoofdkantoor van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam aan het Singel in de hoofdstad, heeft drie mannen, waarschijnlijk Ncordafrikanen, een buit van ruim 47.750 gulden opgeleverd. 9*j de overval werd één pistoolschot gelost. Er vielen geen gewonden. De daders zijn spoorloos. Om kwart over vier gistermiddag kwamen twee van de mannen de vreemdgeldafdeling van de bank bin nen. Eén was gewapend met een pis tool, de ander had een tas bij zich. Kassier A. J. Diephuis (44), die met drie meisjes achter de balie zat stelde onmiddellijk het stille alarm in wer king, dat de politie in het hoofdbu reau door het aangloeien van een lamp en het aanslaan van een bel op onraad attent maakt. Schot De met het pistool gewapende overvaller gaf de heer Diephuis het bevel een bak met geld op de balie te zetten. De drie meisjes moesten aan de balie komen staan. Om zijn woorden kracht bij te zetten loste de man een schot. De kogel sloeg tegen het plafond en drong zonder iemand te raken in de achterwand. De twee de overvaller vulde bliksemsnel zijn tas met de inhoud van de geldbak. Vervolgens namen de twee mannen de benen. Tijdens de overval waren er geen klanten op de afdeling vreemdgeld van de spaarbank. Buiten sprongen de overvallers in een Citroën ID, die een medeplich- een Volkswagen. Een politie-agent wijst het kogelgat aan in de Spaarbank voor de stad Amsterdam, waar overvallers gistermiddag ruim veertigduizend gulden roofden. tige in de omgeving van de bank draaiende had gehouden. Hoewel de politie direct na het stille alarm in actie kwam, zagen de mannen kans spoorloos te verdwijnen. Het nummer van de auto, dat door kooplieden van de tegenover het hoofdkantoor van de spaarbank gelegen boeken markt genoteerd was, is vals geble ken. Gezien de beschrijving, die ge tuigen van de auto hebben gegeven grijs met een blauw dak veron derstelt de politie dat het gaat om een wagen, die enkele dagen geleden m Amsterdam gestolen is. Het num mer hiervan is 1483 AX. De poli tie is direct na het verdwijnen van de overvallers een scherpe controle begonnen op de uitvalswegen van Amsterdam. Om ongeveer acht uur gisteravond is de auto gevonden in de Jacob van Campenstraat in Amsterdam-West. Het vermoeden bestaat, dat de over- llers hun weg vervolgd hebben in Vele gemeenten, die met hun krap pe kas toch al andere dingen heb ben moeten uitstellen omdat er geld moest zijn voor de overschakeling op aardgas, krijgen deze kosten als een bijzonder onplezierige tegenvaller. De Britse olietanker op de Wester schelde, omzwermd door sleepboten. Door Rusland en de V.S. De Ver. Staten en de Sowjet-Unie staan op het punt een ontwerpver drag tegen verspreiding van kern wapens in te dienen bij de Geueef- se ontwapeningsconferentie, zo heeft de Amerikaanse delegatieleider Fos ter na een gesprek met president Johnson meegedeeld. President Johnson zei dat Foser vandaag naar Genève terugKeert Foster liet uitkomen dat het ont werpverdrag een open ruimte bevat voor wat betreft inspectie en bevei liging. Dit is een van de belang rijkste hindemissen bij de opstelling geweest. De Sowjet-Unie heeft steeds aangedrongen op inspectie door het internationale atoomenergiebureau in Wenen. De Europese landen daar entegen willen dat de inspectie in handen van Euratom worden gege ven. Foster zei dat de vraagstukken door de Ver. Staten een de Sowjet- Unie waren doorgepraat, maar dat andere betrokken landen hun mening over het ontwerp nog moesten ge ven. Hij sprak de hoop uit, dat een uiteindelyke oplossing zou kun nen worden gevonden vóór het in de conferentie ter tafel wordt ge bracht. Binnenschip in brand Tijdens het overpompen van een gedeelte van de lading van het Brit se tankschip British Lantern dat sinds gisterochtend op een zandrug vastzit in de Westerschelde bü Bor- sele, heeft zich een ontploffing voor gedaan op de Belgische binnenvaart- tanker Odila. Een bemanningslid hiervan wordt vermist. Door de ont ploffing vannacht, ontstond brand op de Odila, die inmiddels is geblust. Het binnenvaartuig is in zinkende toestand op een zandbank gezet. De Britse tanker, die met 12.000 Prinselijk paar in Friesland Prinses Beatrix en Prins Claus brengen op het ogenblik een korte zeilvakantie in Friesland door. Zij verblijven aan boord van de Lern- steraak „De groene draeck", eigen dom van de Prinses. Vervalste schilderijen door Scotland Yard achterhaald (Van onze Londense correspondent). Rechercheurs van Scotland Yard hebben op London Airport een aantal vervalste schilderijen in beslag geno men en daarbij een ernstige slag toe gebracht aan een internationale ben de kunstvervalsers. Er werden 9 schilderijen, die een bedrag van miljoen gulden moes ten opbrengen, in beslaggenomen. Onderzoek door Senaat naar rassenonlusten De Amerikaanse Senaat heeft vrijdag een eigen onderzoek gelast naar de reeks van rssenonlusten, on danks het feit dat een speciale presi dentiële commissie reeds met een on derzoek is begonnen. Voor het senaatsonderzoek is een bedrag van 150.000 dollar uitgetrok ken. Tot voorzitter van de onder zoekcommissie is Senator McClellan benoemd. De presidentiële commissie heeft in een tussentijds rapport verklaard, dat zo spoedig mogelijk veel meer ne gers in de Nationale Garde moeten worden opgenomen. Ook werden aanbevelingen gedaan over een spe ciale opleiding tot beteugeling van onlusten en herziening van de pro cedures voor aanstelling en bevor dering van officieren van de garde. Er was een knappe vervalsing bij van een Picasso en één van Ma tisse. De verijdeling van deze poging tot het binnensmokkelen van valse schilderijen betekent een belangrijke steun voor de politie van vijf andere landen, die al meer dan een jaar op de bende loeren. Destijds gaf Inter pol uit Parijs het eerste sein. Het betrof een groep van acht uit Europa afkomstige personen die in Frankrijk en Duitsland opereren. De zaak werd aan het rollen gebracht, toen bekend werd dat er in Califor- nië met een lijst van de schilderijen werd geleurd, waarop alleen al voor 13 miljoen dollar aan Rembrandts voorkwamen. Een van deze Rem brandts was een portret van Saskia, Het orgineel daarvan werd 29 jaar geleden uit het kasteel Chühan in Kent gestolen. De totale waarde van de schilderijen zou 25 miljoen pond 250 miljoen gulden bedragen, in dien zy als echt zouden zijn geaccep teerd. ADVERTENTIE -Iet neerklapbare achterbank f 4300,—. Eerste aanbetaling f 2150,—. Restant kan in 6 - 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruilwaarde. Benzineverbruik 1 18. Vraagt demonstratie. Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 Leiden ton olie is geladen, zit met het mid denvlak vast op een zandrug. Omdat bij laag water gevaar voor scheuren en zelfs breken bestond (de chaos en ellende op de Westerschelde zou dan niet te overzien zijn) trachtten gis termiddag om vijf uur twaalf sleep boten de tanker los te trekken. Dit lukte niet. Vannacht is door vijftien sleepboten opnieuw getracht de tan ker vlot te krijgen. Maar zelfs nadat eerst 1.350 ton ruwe olie waren over gepompt in rondom liggende lichters, moest de poging om kwart voor ze ven vanochtend worden opgegeven. Agenten redden negen personen uit brandend huis Twee agenten van de Haagse ge meentepolitie, H. Gode en N. P. Boel- rjjk, hebben vanochtend vroeg negen personen gered uit een huis aan de Witte de Withstraat, waar een felle uitslaande brand woedde. De agen ten, die met een surveillanceauto de ronde deden, kwamen bij het huis aan, toen de vlammen al naar bui ten sloegen. De bewoners van de eerste en tweede verdieping durfden hun huis niet meer te verlaten. De agenten gingen het brandende pand binnen en wisten via het trap penhuis van de eerste verdieping een jeugdig echtpaar en zijn tweejarig zoontje naar buiten te brengen, van de tweede verdieping werden een echtpaar en zijn vier kinderen in veiligheid gebracht. De brandweer had het vuur vrij snel bedwongen, maar kon niet voor komen, dat een cafetaria uitbrandde. Een van de politieagenten liep bij het reddingswerk een lichte rookver giftiging op. Hjj kon na in een zie kenhuis behandeld te zijn naar huis terugkeren. ADVERTENTIE Onze filosofie ln volmaakte harmonie tussen de bontmantel en de persoonlijkheid van de draagster. van Egmond BREESTRAAT 173 ©uc/ ©©e, euwo Uit het Leidsch Dagblad van 15 Aug. 1867: s Voor het provinciaal ge- 1 rechtshof van Z.-Holland zal E 5 Sept. behandeld worden de zaak van J. en K., van beroep E kleermaker, geboren te Lei- den, wegens diefstal gepleegd in den avond van 12 Nov. 1866 in het kantoor der zeepziede- jj§ rij van de firma Dros en Tieleman alhier. In het ge- heel is ontvreemd f 150.56. E Gisterenavond waren de Leidsche vrijwillige jagers van 1830—1831 in de grojte zaal van Zomerzorg aan een broederlijken maaltijd oer- E eenigd. Menige dronk werd ee gewijd aan koning en aan vaderland, aan de hoo- geschool en den vrede. Illllllllllllllllllllllllllllllf

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1