Genets „De Meiden" wezenlijk brok theater James Bond gevraagd... Esperantisten boos op V.N.-secretariaat Begrip kweken voor Duitse problemen DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Vanavond op de televisie la J (Van onze t.v.-medewerkster) moedig van de VPRO, Het (et eigenlijk toch al niet lig heeft, omdat zij naar de mening wn sommigen te veel eigen vrjje 1) eluiden laat horen, vanavond op de televisie „De Meiden" van Jean in travestie te vertonen. In jekere zin is dit een wereldpremière. _jVant nog niemand, geen enkel land. [een enkel t.v.-station ter wereld dit experiment tot na toe aan- „De Meiden" is Genets eerste Dneelstuk. Het is het verhaal van wee dienstbodes, de elkaar hatende lusters Claire en Solange, die iedere als mevrouw niet thuis is, ien merkwaardig spel spelen. Een us speelt mevrouw, de ander een ienstbode, maar dan nooit zichzelf ïaar altijd haar zuster en iedere teer wisselen de rollen. Beiden haten iun mevrouw: het verschil tussen oevrouw en meid is nu eenmaal on- iverkomelij k groot. Hun spel is een pel van serviliteit, overgaande in rilde agressie. 1 John van de Rest, actief en voor- J-effelyk regisseur is de man, die erantwoordelyk is voor de opvoe- valng van Jean Genets „De Meiden". Iet is een studio-opname, die tot tand is gekomen in samenwerking et iet de Stichting Incidenteel Theater Ixperiment, van welke stichting Van e Rest samen met Ton Lut-z de leiding heeft. Deze stic'n- ing werd ruim een jaar geleden in iet leven geroepen om die toneel- rodukties te brengen, die niet ge worden door bestaande _pzelschappen. En het eerste stuk it de stichting aanpakte was enets ,.De Meiden' in de versie »als die Jean Genet voor ogen :eft gestaan: in Travestie. Eenmaal is „De Meiden" door een ederlands gezelschap opgevoerd.' amelijk in 1963 door toneelgroep' Jentrum". De hoofdrollen werden echter vertolkt door drie vrou- John van de Rest heeft „De eiden" laten spelen door mannen lenk van Ulsen, Hans Culeman en van der Donk) in het Mickery- j er in Loenersloot. Daar heeft voorstelling verscheidene keren lopen, om daarna door het gehele ad te gaan. In totaal zijn er van stuk in deze bezetting 45 opvoe- fgen gegeven. Ontluisteren Wat vindt Van de Rest het be- igrijkste van Genets „Meiden"? .Belangrijk vind ik het op losse iroeven stellen van een aantal arheden die wij zonder meer iepteren. Genet is niet de man Veel schilderijen in Canada achterhaald De Canadese politie in Montreal heeft ongeveer de helft van naar schatting 1200 olieverfschilderijen achterhaald die door een internatio nale bende met valse bankbiljetten en chèques waren gekocht. Een woordvoerder van de politie zei dat de schilderijen, die voorname lijk bij kunsthandelaren in Italië. Nederland en West-Duitsland waren gekocht, echt zijn maar van middel matige kwaliteit. De bende, bij de politie bekend, maar nog op vrije voeten, wilde de werken voor tien maal de waarde in Canada, verkopen. ABERFAN WIL GEEN WRAAK De inwoners van Aberfan (Wales) hebben woensdag besloten af te zien van een proces tegen de Britse func tionarissen van de kolenindustrie in zake de ramp van oktober, waarbij 144 doden te betreuren vielen. Na een onderhoud met advocaten gaven zij een verklaring uit waarin gezegd wordt dat zij geen wraak willen en geen vergoeding eisen van degenen, die gefaald blijken te hebben. De in woners van Aberfan waren gerech tigd een proces te beginnen, Adres aan Oe Thant (Van onze correspondent) Het 52ste wereldcongres van Espe rantisten In Rotterdam heeft in zijn slotresolutie zijn bijzondere ontstem ming tot uitdrukking gebracht over de behandeling die het door meer dan een miljoen mensen getekende voorstel van de Wereldassociatie door de Ver. Naties heett ondergaan. was. Slechts de Ver. Naties zelf had- j den kunnen oordelen, aldus de reso lutie. „In het theater gaf de opvoering van dit stuk al een schok, maar bij deze t.v.-opname komt de zaak nog dichter op de toeschouwers af. Toen Henk van Ulsen na de opname de ampex-band zag. schrok hij werke lijk. Want op de t.v. is dit stuk nog kaler, nog ontluisterender dan in de beslotenheid van het theater, onder de bescherming van een zaal met publiek. Ik persoonlijk geloof dat de voorstelling op speciale t.v.-registra- tie op haar helderst uitkomt. Dit stuk is namelijk zo analytisch en mathematisch geschreven, dat de t.v., anders by toneelregistraties eigenlijk een minpunt, nu een plus punt wordt. Eén ding hoop ik: na- Voorts spreekt men als zijn mening 1 uit, dat het recht oin verzoeken te doen. welk recht in de „rechten van j de mens" wordt erkend, niet ophoudt j bij het doen van het. verzoek. Men i heeft ook recht op antwoord en een j antwoord is van de zijde van de V.N. nooit gegeven. In dit adres aan de secretaris-generaal hoopt men de In de resolutie, die door het we- zaak van het Esperanto een grotere reldoomgres aan secretaris-generaal j bekendheid te geven. De resolutie, Oe Thant zal woraen voorgelegd,getekend door dr. W. Bormann (Ne- staa/t dat men de weigering van het; derland) en prof. dr. I. Lapenna V.N.-secretariaat om het voorstel datEngeland werd met algemene stem- vorig jaar namens een miljoen Espe- j nien aanvaard. rantisten werd ingediend, aan de j iid-staten door te geven, onbegrijpe- j i lijk acht. In di t voorstel vroeg de Wereld- associatie van Esperantisten de V.N. het gebruik van Esperanto als zesde taal in de zittingen te overwegen. Hierdoor zou niet alleen enorm veel geld bespaard kunnen worden, maar tevens zou men daardoor de gevoe ligheden van landen, die sommige talen onwillekeurig met politieke stelsels vereenzelvigen, kunnen ver mijden. melijk dat de mensen niet bij voor baat afgeschrikt worden door het idee van mannen in vrouwenrollen. Ik hoop dat men de moed heeft om te kijken, zodat men er zich van kan overtuigen, dat Genets „Meiden" in deze, door hem zo bedoelde uitvoe ring, geen grappenmakerij is, maar een wezenlijk brok theater". Geen antwoord Het wereldcongres, dat een week lang in de Rotterdamse Doelen bijeen geweest is, stelt dat het secretariaat met zijn weigering een daad heeft gesteld waartoe het niet competent In „Nederlands halfuurtje" In de stadsschouwburg in Amsit lam zal morgenavond, de offi- iële Nederlandse première van de Afrikaanse musical Djolibawor- j Binnenkort, vermoedelijk vanaf 15 ?7i gegeven. Ofschoon de „musical", de eerste uit West-Afrika, over- j augustus, begint de Keulse zender •nkomst vertoont met de westerse musical, heeft dit zang- en dans- „Deutsehlandfunk" (D.L.F.) een Ne- iel een eigen karakter. Niettemin is zij een geheel nieuwe manifes- j derlands halfuurtje, dat in ons land tie van de Afrikaanse dans en folklore. I dagelijks van half zes tot zes uur te De 45 medewerkers aan deze voorstelling komen voort uit het\ beluisteren zal zijn, uitgezonderd op frikaanse ballet van Guinee, dat meermalen in Westeuropese lan- j zondag. Het radioprogramma wordt jen is opgetreden. j via de middengolf (236,5 meter) uit- Het gezelschap zal gedurende drie weken in Amsterdam optreden, {gezonden. Het team. dat de informatieve pro- aarna zullen voorstellingen worden gegeven in verscheidene steden Nederland. De Afrikaanse groepdie op 23 september Nederland faZ verlaten om voorstellingen te geven in Japan en enkele Europese jnnden. heeft reeds de musical ten gehore gebracht in China, Rus- vind, Italië en Zwitserland. Op de foto: de solisten van „Djoliba" dansen in de tuin van het Eiltonhotel. gramma's samenstelt, bestaat uit drie Duitsers, t.w. Johannes Kopp. die jarenlang buitenlands correspon dent was in Den Haag. Sjoerd Hes- selbach, die in ons land zijn schoolopleiding ontving en politiek commentator is. en Michael Rens- mann eveneens politiek redacteur (hij studeerde in Groningen). De man, die de teksten spreekt, is een Nederlander. Het is de bedoeling dat in de Zaken-televisie Er komt een televisietoestel op de markt zonder geluid of reclamebood schappen met drie programma's te gelijk. Het is de „Dowvue", die Dow Jones en Co. Inc. gaat vervaardigen voor de afnemers van de Dow Jones financieel-economische nieuwsdienst. De klant kan zelf beslissen of hij noteringen van de New York, van American-effectenbeurzen of het Dow Jones nieuws, of alle drie tege lijk wil zien. Icarus niet in zee gestort? De Italiaanse archeoloog prof. Achille Adriani (van de universiteit van Palermo) heeft op Sicilië een plateau van aardewerk gevonden met een afbeelding, die de beroemde Icaruslegende op losse schroeven zet. Volgens het officiële verhaal was Icarus de zoon van Daedalus, een bouwmeester, beeldhouwer en uitvin der uit Athene. Daedalus bouwde op Kreta voor koning Minos een laby rint, waaruit hij later Theseus hielp ontsnappen. Als straf werden Daeda lus en Icarus zelf in het labyrint op gesloten. Maar Daedalus slaagde er in te ontsnappen door wassen vleu gels te construeren. Zijn zoon Icarus kwam echter, al vliegende, te dicht bij de zon en stortte in zee (Zee van Icarus Het tegelplateau, dat prof. Adriani nu heeft gevonden in Sicilië (eens een van Griekenlands rijkste kolo nies) geeft een afwijkende voorstel ling: Daedalus met vleugels, rijdend op een stier en zijn stervende zoon Icarus in de armen. Maar als Icarus in de armen van zijn vader is gestor ven. kan hij niet verdronken zijn. En als hij niet in zee gevallen is en ver dronken. dan heeft hij niet gevlogen en zijn Daedalus en Icarus niet "de eerste aëronauten" geweest. De Grieken laten zich intussen niet door de archeologen afbrengen van hun plan een monument voor Icarus op te richten op het eiland Icaria. Dit monument moet klaar zyn als in a 1969 in Internationale luchtvaortcon- jff tdïlZPïlClPVS feirentie in Athene bijeenkomt. in Rusland Niet alleen West-Europa heeft te i kampen met piratenzenders, ook in de Sowjet-Unie moet tegen clandes- tiene radiostations worden opgetre- j den. In Bakoe aan de Kaspische Zee zijn radio-amateusr gearresteerd die popmuziek uitzonden, waaronder Westerse liedjes die op de band wa ren overgenomen van de Voice of America. De stations droegen namen als Chorny Kot (zwarte kat) en Le- tajoesjtsji Skelet (vliegend skelet). De plaatselijke krant Bakinski Ra- bochi (de arbeider van Bakoe) meld de dat enige piraten zijn vervolgd omdat ze zich niet hadden laten in schrijven bij het ministerie van Communicatie en bestaande golf lengten stoorden. De krant gaf te kennen dat de beklaagden veroor deeld waren, maar repte niet over de Duitsland omringende landen begrip wordt gekweekt voor de Duit se problemen. De programma's zul len zo objectief mogelijk zijn. D.L.F. maakt al speciale uitzendingen voor èen groot aantal Europese landen. Slachtoffers van vernis: 78 s zonden hun popmu ziek uit ter algemeen vermaak zon der commerciële doeleinden. In Madras (India) waar het ver kopen en nuttigen van alcoholhou dende dranken verboden is, zijn door het drinken van vernis (als surro gaat van alcohol) 78 mannen en vrouwen om het leven gekomen: 250 anderen werden met ernstige vergif tigingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen. Aangezien vernis een langzaam werkend vergif is, vreest men nog meer slachtoffers. Degenen, die in leven blijven, zullen vermoedelijk voor hun leven blind blijven. Het drinkgelag vond plaats op het feest van de nieuwe maan. In Walajabad in het district Sjing- lepoer ten zuiden van Madras stier ven 25 mensen, in Kansjiepoeram 18. In de laatste stad liggen nog 134 mensen in het ziekenhuis. In Madras zijn verscheidene ver- kopers van sterke drank gearresteerd. NEDERLAND VPRO 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De verrekijker; internationaal jeugdjournaal 7.10 uur Van géwest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 7.53 uur Toeristische tips 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Een mens is maar een mens; zo maar wat 8.45 uur Wereld op wielen; nieuws op automobiel- gebied 9.20 uur Jean Genet 9.35 uur De meiden; toneelstuk van Jcan Genet 10.50 uur Laatste nieuws NEDERLAND AVRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur The Beatles; tekenfilm 8.25 uur Folkloristisch festival Middelkerke 8.50 uur AVRO's Televizier 9.20 uur De nacht waarin het mes aan twee kanten snydt; wild west film 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Franciscus van Assisi 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: ew gisteren Barzini's ..De Italianen'" De Italiaan, zegt de Italiaan Luigi Barzini. die het weten kan. want hij heeft een dik boek ge schreven dat „De Italianen" heet, is iemand die van show, van toneel houdt, die zich om geeft met barok. Hij haalde in de documentaire over de Italia nen die in het kielzog van zijn succesvolle boek was gemaakt, de uitspraak van een ambassa deur aan die gezegd zou hebben: „In Rusland zie je niets maar begrijp je alles, in Italië zie je alles maar begrijp je niets". Barzini had ook nog een an dere karaktertrek van de Ita lianen kunnen noemen: naast toneelspelers wat ook een soort valsspelers zijn. zie vanavond bijvoorbeeld „De meiden") zijn zij ook talentvolle „oplichters", en Barzini is daar één van. Hij wilde van allerlei bewijzen, in de trant van: de Italianen heb ben negen manieren om „nee" te zeggen (en dan zag je een aantal mensen, ik neem aan ne gen, „nee" zeggen, zoals negen willekeurige Amsterdammers in lijn 4 ook „nee" zouden zeggen). Waarop wij geneigd zijn te ant woorden: „Nou en Bo vendien herinneren wij ons nog goed een van de treffendste scè nes in „De huid", een film van Malaparte, waarin een Italiaan, terugkerend uit Russische krijgs gevangenschap, een moeder moet komen vertellen dat haai' zoon aan het front gesneuveld is, waarbij hij zelf niets durft te zeggen, alleen maar op 10 (of wie weet negen) verschillende manieren haar vragen beant woordt met „si", hetgeen „ja" betekent. Als je wilt kun je al les bewijzen! Je kan bewijzen dat de Nederlander proper is (en dan het ramenzemen en straatjes-schrobben laten zien) of dat hij een smeerpijp is (en dan de grachten of het strand tonen). Wij waren zelfs geneigd geen woord te geloven van het verhaal dat Barzini opdiste over die beeldhouwer die de architect haatte voor wiens' gebouw hij een beeldengroep moest neerzet ten. Reden waarom hij een vrouwenfiguur in afwerende hou ding in het marmer had gebei teld, alsof zij zeggen wou: „Elk ogenblik kan dat inferieure ge bouw op mij neerstorten". Maar wat was de tegenzet van de bouwmeester geweest? Bovenop het gebouw stond weer een an dere vrouw in marmer die een gebaar maakte van: „Het zal waarachtig wel gaan", of zoiets. Wij vinden dat altijd aardig ge vonden dingen. Misschien is het nog wel waar ook, maar het feit dat er een beeldje bestaat van het jongetje Brinkers, is nog geen bewijs dat hij inderdaad Nederland voor overstroming heeft behoed door zijn duim in dat gaatje in de -dijk te steken. Bovendien beviel het maar half dat Barzini het wilde voorstel len alsof de Italianen alleen maar in het schuitje van Hitier terecht waren gekomen doordat zy zo naïef waren geweest in het „theater" van de „Duce" te geloven. Tenslotte was het lang niet overal operette geblazen waar de Italianen, in den bé- glnne, aan de winnende hand waren (Abessinië, Joegoslavië, Albanië). Daar bestaan, vooral in speelfilms, vaak misverstan den over En de Engelsen De Italianen werden overigens vooraf gegaan door de Engelsen, die met „de mooiste tijd van je leven" een alleraardigste film afleverden, die wij ons nog goed van vroeger konden herinneren De film is ongeveer 17 jaar oud: een eerbiedwaardige leeftijd Daarom was het des te opmer kelijker dat. hij nauwelijks ver ouderd aandeed, misschien ook omdat „college"-toestanden in Engeland de neiging hebben eeuwenlang ongewijzigd te blij ven. Tenslotte kent men daar nog de lijfstraffen •praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 (^ewijcie muz. (gr.). 20.00 Stereo: Licht strijkensemble mozaiek: gev. denking. 22.30 Nws gehoorpoëzie Licht vocaal c 23.15 Vers in het n muz. 23.40 Stereo: isemble (gr.). 23.55- gr.10.00 Lichte Sean Connery stopt ermee James Bond waarheen? Naar nieuwe filmavonturen met kar re- vrachten sex er in. maar zonder Sean Connery. Dit bericht komt van A. R. Broccoli, de filmprodu- cent die met zijn assistent Harry Saltzman heeft ontdekt dat spio nageverhalen zoals ze worden op gediend in de James Bond-films van ,,Dr. No" tot „Je leeft maar twee maal" goud in de bioscoop kassa's brengen. Dat Connery de films niet zo best vindt en er niet veel voor voelt nog langer James Bond uit te hangen is algemeen bekend en nu klaarblijkelijk defi nitief, evenals trouwens het be sluit van Broccoli-Saltzman. „We zetten de serie voort zon der Sean", zegt Broccoli. „We wil len niet dat een acteur in films verschijnt waarover hij niet enthousiast is". Zure druiven? Niet voor Broc coli, een grote vriendelijke man die alleen maar prettige herinne ringen heeft aan de 007-serie. De films hebben hem vele malen mil jonair gemaakt en waarschijnlijk zal hij nog nieuwe miljoenen aan de verhalen van lan Fleming ver dienen. Hij bezit de rechten op nog zeven Fleming-boeken. „Onze volgende film heet On her majesty's secret service" en zal in Zwitserland, Engeland en Frankrijk worden opgenomen" aldus Broccoli. ..We beginnen pas in augustus 1968 te filmenzodat AVRO: 18.00 Nws. 18.15 19.00 Stereo: Hollai Reformatie?, gespre hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 't Mag hebben: licht gev. oudere luisteraj we tijd genoeg hebben om een nieuwe James Bond te zoeken. ..Ik geloof er in dat het publiek rijp is voor een nieuwe. Sean Connery is een prachtige James Bond ge- 10.00 Dë pis weest, maar het is nu tijd voor een andere. We krijgen een heleboel sollicitanten, de telefoon staat niet stil". Er is in de hele affaire maar één ding dat Broccoli schijnt te steken. Het feit namelijk dat de Motion Picture Academy geen en kele onderscheiding van belang heeft willen geven. Niemand schijnt te willen inzien dat de Ja mes Bond-films de hele filmin dustrie een injectie heeft gege ven", meent Broccoli. platenprogr. 23.55-24. VOOR VRIJDAG 11 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Ov< 8.00 (9.35 Waterstanden), verzoekprogr. voor 1.00 Voor de zie- Metropole orkestamuseraents- 12.27 Mededelingen t. b. v. lttnd- ulnbouw. 12.30 Overheidsvoorlich- de landbouw. 13.00 Voordracht. °14.2 programma voor de militairen. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuiszitten den. 16.00 Nws. 16.02 Namiddagcon cert: A. Kamerorkest en het Neder lands Hoornkwartet: klass. muz. B. 17.10 Stereo: Muzikale 15.00 Nws. 15.02 Muzlekkantjes: licht muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 16.30 Sorb Nws. 17.02 TELEVISIKPRÖGRA.MM tuinbouw. 12.3 kwartet: geestelijke liederen. 15.00 Piz- middag magazine, tieners en 7.23 Lichte gram.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: tie). Minimolen. 18.50 1 pop-muziek ;n van Felix •aria-produk- TS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 spionage-verhalen 20.4 wereld: dl. 4: Liefde In he. bespreking. NTS: 22.35-22.40 Journaal. Nederland II NTS: 20.20 Nws.in *t kort. VARA: 20.05 VARA-Ra-Boem-TVop stap i reportageploeg: Een songfest op

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5