Us* EIDSCH DAGBLAD verwacht voor 1968 Huurlingen in in sterke Kongo positie einig meer dan 3pet Scheepsramp in Roemenie r van Zijp JAMIN Ian (71) ermoord Hfc VERHOOG Botsing Deense treinen weekend-systeem Vijf Amerikanen 0111 liet leven gekomen oononderhandeliiigen Ruska's beslissende greep Openingszetten (Van onze Haagse correspondent) ïgewijden in de opvattingen van de regering-De Jong en de •door beïnvloede kachtsverhoudingen bij de komende loon- erhandelingen tussen de centrale werkgevers- en werkne- •sorganisaties, houden er serieus rekening mee dat de alge- ie loonsverhoging voor 1968 de drie procent niet of nauwe- te boven zal gaan. rwacht wordt dat de regering dit percentage als (tellen voor directe loonsverho- Hierboven mag dan, in bedryfs- en bü bedreven waar dit mo- s, in beperkte mate iets komen pensioenverbetering geresev- geld. Hierbij wordt er van uit- an dat er dit najaar geen ak- te verwachten zou zijn tussen erkgeversorganisaties en de vak- ales tijdens hun besprekingen in ichting van de Arbeid. Bi'kgelegenlieid jalend daarvoor zal niet alleen iet-inwilliging zijn van de iets :e eisen van de vakbeweging, vooral het feit dat zich aan on- anerszijde een grote terughou- heid zal manifesteren tegenover rijkspolitie in Oirschot heeft javond half tien het lijk gevon- van de 71-jarige caféhouder J. öioenmakers. Het lijk werd in nde toestand aangetroffen op stoel in de gelagkamer van het aan de Eindhovensedijk 19 in hot. De politie stelde vast, dat an door bijlslagen op het ach- Dfd om het leven moet zijn ge- het feit dat het ochtendblad 'oensdag nog in de brievenbus •ordt afgeleid dat de misdaad fechijnlijk dinsdagavond werd iegd. ;r het motief van de moord tast ilitie nog in het duister. Wel vast dat een kast in het huis irzocht. De brapdkast in een vorfer vertrek, werd niet opengebro- vaiDe heer Schoenmakers woonde vHn bij het café. rijg J|WO( Vwoi sch :egi HONGERSNOOD i OP JAVA i de eerste vijf maanden van dit j zjjn volgens door Antara gepu urde cijfers in het district Goe- Kidoel (Java) 1700 personen "iongerdood gestorven. De hon- "hood is het gevolg van langdurige ADVERTENTIE W UW SLAGER KALFSLEVER en extra gemest ;AL^ KALFSVLEES. UW POELIER VERSE het verlangen van de vakbeweging naar een gezamenlijk regulerend in stituut voor de werkgelegenheid. De vakcentrales zouden in uiterste in stantie bereid zijn zeer ver terug te gaan met hun looneisen, maar dan zouden zij, als tegenwicht voor dit offer tevoorschijn moeten kunnen ko men met toekomstgaranties voor de werkgelegenheid. Enkele weken geleden stuurden de drie vakcentrales, N.V.V., N.K.V. en C.N.V. gezamenlijk een nota aan hun werkgeverspartners in de Stich ting van de Arbeid. Die nota behels de globaal de openingszetten die ge daan zouden worden in het komende loonoverleg namelijk dat er een alge mene contante loonsverhoging moet komen, plus een in de bedrijfstakken vrijelijk te bereiken gereserveerde loonstijging. En dit kan onmogelijk binnen de stijging van de arbeidspro- duktiviteit blijven. De voorspelling hiervoor schommelt rond de drie en een half procent. By Odensc in Denemarken zijn twee sneltreinen met elkaar in bot sing gekomen, toen de „Nordjyden" met grote snelheid achter op de „Sydvestjyden" reed. Laatsgenoemde trein stond met motorpech stil op het baanvak. Beide treinen kwamen uit Kopenhagen. Ze reden op het zelfde spoor met een tussenruimte van ongeveer tien minuten. Er zijn tenminste zes doden, maar het is waarschijnlijk, dat dit aantal nog zal stijgen. Veertig ambulances onder houden een pendeldienst naar de ziekenhuizen in Odense, de derde stad van Denemarken. In beide snel treinen zaten samen ongeveer vijf honderd personen. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I ■g De Engelse koninklijke -fami lie heeft tijdens een reis met het ■jacht Britannia een kort bezoek gebracht aan de Scilly-eilanden, waar zij een tocht maakten met een ponywagen. In de voorste wa gen Koningin Elizabeth en Prins Charles, in de tweede wagen (links) Prins Philip en prinses Anne. De koninklijke familie bracht ook nog een kort bezoek aan premier Wilson, die zijn va kantie op de Scilly-eilanden door brengt. Sowjet-Unie in Havanna veroordeeld Na heftige debatten op de Latijns- amerikaanse solidariteitsconferentie in Havanna is een Cubaanse resolu tie aanvaard, waarin de economische en technische politiek der Sowjet- Unie en andere socialistische landen ten aanzien van Zuid-Amerika wordt veroordeeld. Het voorstel werd aangenomen met 15 stemmen voor. 9 onthoudingen en 3 tegen (Uruguay, Costa Rica en El Salvador). Ondanks hun drei gement hebben de gedelegeerden, die pro-Moskou zijn, de conferentie niet verlaten. Er is echter een kloof ont staan tussen de Cuba-groep en de aanhangers van Moskou, welke on overbrugbaar schijnt- Men neemt aan. dat de Moskou-gezinden bij te rugkeer in hun land uit de „solidari- teitsorganisatie" zullen treden. ste foto's genomen van de „volle aar de", gezien vanuit de richting van de maan. Volgens een mededeling van het laboratorium voor straalaandrij ving in Pasadena was de koers van de Lunar Orbiter juist veranderd toen de foto's werden genomen en volgde hij een baan met een hoogste punt van 1490 en een laagste punt van 89 kilometer van het maanop pervlak. De Russen hebben gisteren weer een satelliet van de Kosmosserie ge lanceerd. Tass meldt dat men met de Kosmos-172 het onderzoek van de ruimte wil voortzetten overeenkom stig het program dat op 16 maart 1962 werd bekendgemaakt. In de Sowjet-Unie zijn op 31 juli en 8 augustus onbemande Spoetniks gelanceerd om een nieuw valscherm systeem te beproeven. Er zijn eerst gedurende drie maanden proeven mee op de grond genomen. Op 24 april kwam ruimtevaarder Komarow om het leven doordat de parachute vap zijn ruimtevoertuig niet goed werkte. BOEKAVOE GEVALLEN Bestuurder verliet file: (Van onze Middelburgse correspondent) Een Amerikaanse familie van vyf personen is gisteravond om het le ven gekomen bü een frontale bot sing op Rüksweg 58. Het ongeluk gebeurde om kwart voor zeven ter hoogte van Rilland Bath. De heer Martin L. Kain, de bestuurder van een huurauto waarin zün vrouw, zün zoontje van 15 maanden en zün schoonouders zaten, verliet plotseling een file en botste daar door frontaal tegen een zware vrachtwagen. De vrachtwagen, die met papier was geladen, bevond zich, toen de Ame rikaanse auto op zgn weghelft kwam, slecht enkele tientallen me ters verder. De bestuurder van de Blanke huursoldaten, gesteund door Katangese gendarmes, rebben gisteren de in het noordoosten van Kongo gelegen grens plaats Boekavoe veroverd en stellen nu onderhandelingen voor met president Moboetoe onder meer over de positie van Tsjom- De, wiens vrijlating zij eisen. Honderdvijftig Europeanen, die met de huurlingen waren meegetrokken, hebben veilig en wel Roeanda bereikt. Vrijlating van Tsjombe geëist De gevechten begonnen dinsdag. Woensdag verdreven de huursolda ten de Kongolese militairen uit de stad en stootten door tot de strate gisch belangrijke brug tussen Kongo en Roeanda. Naar schatting driehon derd Kongolese militairen maakten van deze brug gebruik om naar Roe anda te vluchten, waar zü werden ontwapend. De huurtroepen zeggen dat aan hun kant slechts één gewon de is gevallen. Huurlingenaanvoerder Jean Schra- me, een Belg, verklaarde tegenover de correspondent van Reuter in Boekavoe: „We staan nu in een ster ke positie en hebben laten zien dat het Kongolese nationale leger niet in staat is ons te verslaan. Wy zijn be reid met president Moboetoe te on derhandelen". De voorwaarden van Schramme waren o.m. de vrülating van de thans in Algerüe gevangen gehouden oud- premier Tsjombe en een plaats voor hem in het Kongolese kabinet. De huurtroepen waren niet van plan naar een naburig land uit te wy- vrachtauto heeft nog getracht de berm in te rijden. De botsing ge beurde op een gedeelte van Rüks- weg 58, dat volkomen recht en overzichtelijk is. De heer Kain, mevr. Kain-Mendel sohn (27), de heer Gilbert Mendel sohn (61), mevr. Molly Mendelsohn (52) en de 15 maanden oude Aaron Andrew waren afkomstig uit Cle veland (Ohio) en maakten per huurauto een vakantiereis door Ne derland. Aaron Andrew was de eni ge die na het ongeluk nog tekenen van leven vertoonde. Onderweg naar het ziekenhuis overleed hü echter. De stoffelüke overschotten zijn in de brandweergarage in Ril land Bath uit 't autowrak gezaagd en later naar het ziekenhuis van Goes vervoerd. ken. We hebben voldoende voorraden, we zijn tot de tanden bewapend en kunnen het gedurene onbepaalde rijd uithouden, zei majoor Schramme, die door zijn ondergeschikten „Black Jack" wordt genoemd. „Gijzelaars" in veiligheid Zün troepen hadden Boekavoe ver overd om de 150 Europese burgers, die zich bü hen bevonden, in staat te stellen naar Roeanda te gaan. Nu dit gebeurd is, zullen wü onze posi tie versterken en het onder onze trole staande gebied uitbreiden, al dus Schramme. In hinderlagen Over de 900 km lange tocht van Ki sangani, waaruit zij na een opstand op 12 juli door Kongolese troepen werden verdreven, zei de majoor, dat de huurtroepen verscheidene ma len in Kongolese hinderlagen waren gevallen, doch daaruit steeds als overwinnaar tevoorschyn waren ge treden. Zü hadden meer dan 1.000 le den van het nationale leger gedood en zelf tien man, alsmede elf Katan gese gendarmes verloren. Een van de Europeanen, die met de huurtroepen was meegetrokken, zei dat zich op de lange tocht geen geen ernstige ziekten hadden voorge daan, De enige zorg was het slechte water, waarvan sommigen darm- stoornissen kregen. Hy zei, dat de burgers, onder wie zestig vrouwen en kinderen, afkomstig waren uit Poe- nia en dat züzich vrüwillig bü de huurlingen hadden gevoegd. gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 No. 31351 ecteur: E. A. E. van Dishoeck Sifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 EERSTE FOTO'S „VOLLE AARDE" De Amerikaanse maansatelliet „Lu- nar Orbiter V" heeft dinsdag de eer- I-JAADSTUKKEN - BRAAD- 76M KUIKENS Ooezastraat 4139 Tussen de 100 en 300doden? WEERBERICHT ÏETS KOELER ït KNMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond: verander- bewolking met plaatselük enkele i- of onweersbuien. Overwegend wind, ruimend naar weste richtingen. Iets lagere middag- eraturen. 10 (Opgemaakt om 11.40 uur) 1 STRANDVERWACHTING BAi herwegend goed strandweer met r 'kleine kans op buien. Zwakke 'festenwind. Temperatuur 2022 ïn; zeewater 19 graden. Vooruit- )«jen: licht onstabiel met overwe- U perioden van goed strandweer. 11 AUGUSTUS 1967 Ttjnop: 05.16 onder: 20.13. an op: 12.15 onder: 22.20. 'gwater in Katwük: 6.39 en I.Laagwater: 2.43 en 14.95. nummer bestaat uit 14 pagina's De Roemeense autoriteiten bewaren een volstrekt stilzwijgen over een scheepsramp op het Tei-meer even buiten Boekarest, vvaarbü zondag tussen de 100 en 300 personen meest vrouwen en kinderen zou den zyn omgekomen. De oevers van het meer zijn door de Roemeense politie afgezet De stad Boekarest gonst van geruchten over dit^ verschrikkelijke ongeluk, maar officieel werd hier geen enkele be kendheid aan gegeven. Het juist do- dencüfer is dan ook onbekend. Volgens in Wenen ontvangen niet- officiële berichten is een stoomboot waarmee pleziertochtjes op het. Tei- meer worden gemaakt een boot welke zwaar beladen was door een plotseling ^opgestoken storm overval len en als een steen gezonken. Roemeense ooggetuigen hebben ver klaard, dat zü vanaf het strand ge zien hadden dat de boot zo uitpuilde, dat letterlük vele opvarenden over boord hingen. Het personeel van de westelyke diplomatenclub in de buurt van het meer vertelde, dat de boot midden op het meer voer toen de golven door de plotseling opstekende wind over het dek sloegen. Toen het schip omsloeg, moeten verscheidene personen in de kajuiten opgesloten zün geweest, waardoor zü niet op tüd overboord konden springen. Hele ge zinnen zouden bü de ramp zün om gekomen. Bü vragen gaven de Roemeense au toriteiten als antwoord geen infor maties beschikbaar te hebben. Het Tei-meer ligt op een afstand van 20 minuten per bus van de hoofdstad Boekarest en trekt in de zomer duizenden hoofdstedelingen en toeristen. ©ucf ©©Ie. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van - 13 Aug. 1867: HM. de Koningin van 1 Zweden en prinses Marie c hebben Zaterdag l.l. het l Rijks Museum van Oud- heden, het Rijks Ethnogra- phische Museum en het Rijkspenningkabinet alhier bezocht. De Stoompost meldt, dat de nieuwe postzegels waar- 1 schijnlijk in de volgende week verkrijgbaar worden gesteldvoorts die van 20, 30. 40 en 50 cents in verschillen- de kleuren de laatsten in goud eene nieuwe buste van de koning voeren, en die c van 1 cent het rijkswapen. Haarlemmerstraat1 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 De veertiende minuut van de judofinale zwaargewicht in Salt Lake City is aangebroken Wim Ruska voert de beslissende greep uit tegen de Japanner Maejima. Opnieuw is een Nederlander we reldkampioen! (Zie voorts de sportpagina) comfortabel en charmant: PEUGEOT U.4QQ50 Peugeot-de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk. V Modern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50. rijdt u al Peugeot! W/140

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1