j Het Wilde Westenwerd werkelijkheid Wereldjamboree is heel wat te beleven Jerichoeen dode stad Israël treedt streng °P tegen terroristen Stiptheidsactie aan de Belgische grens WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Nieuw statenverbond Samenwerking in Z.O. Azië Vijf Zuidoostaziatische landen heb ben gisteren in de Thailandse hoofd stad Bangkok een verklaring van ze ven punten getekend, waarbij eer nieuw regionaal verbond tot samen werking het Verbond van Zuid oostaziatische landen (ASEAN) in het leven wordt geroepen. De vijf landen de Philippijnen, Maleisië. Thailand, Indonesië en Singapore zullen samenwerken om hun economische groei, sociale vooruitgang en culturele ontwikke ling te versnellen. De vyf landen zyn vastbesloten, stabiliteit en veiligheid voor buitenlandse inmenging te ver zekeren en verklaren voorts, dat bui tenlandse bases op hun gebieden slechts ..een tijdelijk redmiddel" zijn. Aangelegenheden op toeristisch terrein en dat van de communicatie en het handelsverkeer zullen verwe zen worden naar een commissie, die in Djakarta zal worden gevormd. Vice-premier Razak van Maleisië heeft in Bangkok gezegd, dat de Zuidoostaziatische landen zich nood zakelijkerwijze nauwer moeten aan eensluiten teneinde buitenlandse in menging te verhinderen. LIBANON ML WEER CONTACT MET WESTEN Drie Libanese politieke leiders hebben er dinsdag bij president Heloe op aangedrongen de diplomatieke be trekkingen met Engeland en de Ver. Staten weer op het oude niveau te brengen. In een telegram aan de president hebben oud-president Chamoen Ge- matel, leider van de Phalange en Edde, parlementslid, er voorts op aangedrongen, dat de regering een einde zal maken aan de boycot tegen Amerika en Engeland. Na de oorlog in het Midden-Oos ten heeft Libanon de diplomatieke betrekkingen met Engeland en de Ver. Staten teruggebracht tot het niveau van zaakgelastigden. Libanese havenarbeiders hebben geweigerd Amerikaanse en Engelse schepen te lossen of te laden in de haven van Beiroet, ook al is er geen officiële boycot afgekondigd. Chamoen, Edde en Gematel schrij nt, dat zij vertrouwen dat president Heloe de betrekkingen met de twee Westerse landen zal herstellen ,in t belang van Libanon, van zijn emi granten in het buitenland en van de ontwikkeling van het land". (Van een speciale verslaggever) Het Wilde Westen", bodemloos onderwerp voor romantische fantasieën, boeken en films voor jongens van over de gehele wereld en hun vaders, is dezer dagen voor één dag werkelijk heid geworden voor de bijna 100 Nederlandse verkenners en de duizenden andere deelnemers aan de Wereldjamboree in de staat Idaho in de Ver. Staten. Tijdens een sensationele rodeo in een nabijgelegen arena zagen zij hoe in vliegende vaart rijdende cowboys, kans zagen in 13 seconden tijd ren nende kalveren als een paard met een lasso strikken, om hen ver volgens in één handbeweging tot een onbeweeglijk pakketje te verpakken, door hun poten aan elkaar te binden terwijl ze nog op de grond lagen. Wild bokkende paarden werden be reden en oersterke stieren werden in een gevecht van man tegen dier ge dwongen in het zand te bijten. Wan neer het tenminste wilde lukken hun kop aan de horens om te draaien, waar lang niet elke cowboy in slaag de. Dezen moesten dan onverrichter- zake verder naar de volgende rodeo, want deze cowboys, die de rodeo tot hun beroep hebben gemaakt, zijn prijsvechters, die verdienen bij de gratie van hun hardhandige be kwaamheden. Bonanzajongens zo te zien. al is dat een televisieprogram ma, waarnaar zij zelf met rode oor tjes zitten te kijken. Boomklimmers Geheel nieuw voor de meeste bui tenlanders was wat op de rodeo de houtwerkers lieten zien. In razend tempo, met slechts een band om het middel, vlogen zij tegen de 20 meter hoge kale boomstammen op, om de top er om het snelst af te zagen. Het weer naar beneden komen had het meeste weg van vallen. Daarna wa ren er Indianen de pruiken wek ten enige argwaan aan htm echt heid die ongezadelde paarden be reden en ook was er een spectaculaire «how van een batman, die in dit ge val twee paaiden tegelijk bereed, als waren het ski's. Alleen zijn verschij ning al wekte grote bijval bij het in ternationale publiek: beroemde tele visiefiguren kennen geen grenzen. Het meeste enthousiasme brachten de jongens op voor de paardenraces, voor rodeoprinsessen en andere aan trekkelijke meisjes, die over aanmoe digingen van de duizenden jongens niet te klagen hadden. Dat het alles bijeen niet zomaar een opwindend gekleurd spel is, werd duidelijk toen een cowboy het gevecht met een wil de stier moest bekopen met een ge broken been. Het hele stadion zweeg toen ook nog een fotograaf, die een al te exclusief plaatje in de arena wilde maken, door een stier onder de voet werd gelopen. Even bleef hij lig gen, stond toen duizelig op, zwaaide vervolgens met zijn pet om te-laten zien, dat hij nog leefde, om daarna onder énorm applaus ijlings de are na te verlaten. „A hell of a job, is n't it?" was het commentaar van een Amerikaanse verkenner. Romantiek Terug op het jamboree-kamp werd de romantiek onverminderd voortge zet: er was een barbecue ingericht voor 13.000 grage eters. Een gebeuren dat was aangekondigd als: de groot ste barbecue ooit gehouden. Er kon gekozen worden uit bisonvlees. dat vooral favoriet was bij romantici, die nu zelf wel eens wilden proeven hoe ic De Amerikaanse astronaut Scott Carpenter heeft een bezoek gébracht aan het Nederlandse padvinders-contingent op de twaalfde Wereldjamboree in Ida ho. De ruimtevaarder toonde gro te belangstelling voor een door de padvinders uit Nederland meege brachte vouwfiets. Carpenter, zelf oud-padvinder, was echter niet te bewegen er een ritje mee te ma ken'. •k Padvinders uit vele landen\ vermaken zich best op de wereld- j jamboree in Idaho. Eigengemaak- j te maispap smaakt best. Op de foto van links naar rechts Kevin Bache (Ohio), Charles Ulrich (Baltimore)Per Jor gen Rogge- berg (Oslo) en Richard Stevens (Engeland) bij het bereiden van zo'n maaltijd. de Indianen en trappers van vroeger aten, rosbief en zalm. Het was ge roosterd op open vuur, gestookt met appelbomenhout. om er een bijzon dere smaak aan te geven. In totaal was er 2700 kilo vlees en 1000 kilo zalm voor handen. De rest van het menu bestond uit bonen, salade, brood, ijs en koffie. Het was een feest die duizenden jongens van zoveel na tionaliteiten en zo verschillend van uiterlijk, door elkaar te zien krioelen, op zoek naar een goed etensplekje. Er kon ook gevist worden in het zo mooi tussen hoge heuvels gelegen Pend Oreillemeer, een mogelijkheid, waar ook de Nederlandse jongens wel oren naar hebben. Met de werp hengel en het blinkende vliegje wordt door sommigen een aardig maaltje uit het natte getrokken soms. De moge lijkheden voor allerlei andere activi teiten zijn zo groot, dat de jongens nog niet aan alles kunnen toe komen. Intussen is ook de belangstelling van de Amerikanen voor de jambo ree steeds groeiende. Bij tienduizen den stromen zij het kamp binnen, cm in één middag de hele wereld aan het. werk te kunnen zien. Er zijn ook genoeg aardige meisjes by. De jon gens laten het motto van de jam boree „voor vriendschap" bepaald niet bij hen eindigen. Bevolldng vluchtte Jericho, de beroemde stad ujt de Bybel, acht km ten noorden van de Dode Zee, moet voor joden zowel als Arabieren een verschrikkelijk voor beeld *ijn van de zinloosheid van de oorlog. Jericho is zo dood als een stad maar kan zyn en dat niet ten gevolge van oorlogsvernielingen, maar omdat er vrees en moedeloos heid heersen en omdat de stad leeg is, nadat de bevolking voor het groot ste deel gevlucht is naar oost-Jorda- Negenduizend van de 12.000 inwo ners van de stad zyn over de Jor- daan gevlucht voor de oprukkende Israëlische troepen, en hebben alles wat zy bezaten meegenomen. Vijftigduizend van de 53.000 vluch telingen, die in vier grote kampen buiten Jericho woonden, zyn even eens gevlucht. De armzalige hutten in de uitgestrekte kampen staan leeg en verlaten. De sprinkhanen heb ben er vrij spel. De vluchtelingen ln Akbat Jaber leverden het merendeel van de ar beiders voor de sinaasappel- en ba nanenplantages rond Jericho en het merendeel van het personeel voor de horecabedrijven in de stad. Ook de burgemeester van Jericho heeft de wijk genomen naar Jor danië: zyn taak wordt nu waargeno men door de plaatsvervangende bur gemeester Saleh Abdo, die alles in het werk stelt om in Jericho weer enigszins de normale verhoudingen te herstellen met behulp van de Is raëlische militaire autoriteiten. Van de 140 ambtenaren, die de gemeente <r de oorlog in dist had, zyn er nog slechts 30 over. wat met zich meebrengt dat elke ambtenaar tal van andere functies op zich heeft moeten nemen. Het Israëlische leger heeft een kor date reserve-majoor tot militair gou verneur van Jericho benoemd om or de op zaken te stellen. De onderwijzers en andere ambte naren ontvangen hun salaris van de Israëlische autoriteiten. Het zieken huis functioneert weer normaal en de sinaasappelboomgaarden, wier eigenaren naar Jordanië gevlucht zijn. worden toch besproeid. De overgebleven landbouwers kun nen met verlof van de Israëliërs hun produkten, bananen, sinaasappelen en dadels, naar alle landen verkopen, maar mogen deze niet in Israël in- Volgens de militaire gouverneur is er werk voor 5000 Arabische gezinnen in het gebied rond Jericho, dat geen gebrek aan water heeft en daarom goede mogelijkheden voor de land bouw biedt Komen er geen Arabieren, dan zul len waarschijnlijk joodse gezinnen in het gebied worden gevestigd. De export bestaat hier voorname lijk uit landbouwprodukten en ging voorheen naar Arabische markten in Jordanië, Koeweit en Irak, die nu alle gesloten zyn. De export bedroeg meer dan 100 miljoen gulden 's jaars. De toeristen die vroeger via Jor danië de heilige plaatsen in west Jordanië bezochten komen nu NTS De Minimolen Nieuws De wilde zwanen; sprookje Eens in de vyf jaar (Socutera) Journaal en weerbericht Billy Bevan De mooiste tijd van je leven De Italianen Laatste nieuws NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws Eén horizontaal; quiz Het politiemuseum: „De kist"; film Meditatie Pondspondsgewijs; tv-spel Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Max Tak herdacht Gisteravond als hoofdfilm „Stromboli". Een nogal befaam de film, van een befaamde re gisseur met een beroemde film ster (Ingrid Bergman) in de hoofdrol, maar misschien had u liever James Bond gezien, of Louis de Funes, of een film van Godard. Maar ik mocht niet mopperen, ook al dateert deze film uit 1950. Voorts was er een goede, snelle reactie van de AVRO op het overlijden van Max Tak, aan wie Henk de Wolf een her denkingswoord wijdde, nadat we eerst een necrologie van hem hadden gezien. We kregen beel den te zien van het progTamma waarin Max Tak dooi' een reeks vrienden gehuldigd werd, van wege zijn 75ste verjaardag vorig jaar, zodat iedereen hem toe sprak alsof hy nog in leven was. Max Tak zelf besloot dit pro gramma met een dankwoord, In „Televizier" sprak mr. Hil- termann over ae belastingver hogingen in Amerika, daarna had Koen Verhoe ff een gesprek met dokter Rolink en dr. Ebe- ling over de doping-affaires van de laatste tijd. Beiden bleken him twijfels te hebben over het onderzoek dat in België ge schiedt, en wel hierom, dat te weinig bekend is van de reac ties die allerlei geneesmiddelen bij urinte-onderzoek geven, en die heel wel overeen kunnen ko men met de reacties van am- phetaminen. Als laatste onderwerp werden de werkloosheidscijfers over juli te berde gebracht. Jaap van Meekren toonde ons eerst de krantekoppen van vier verschil lende kianten en probeerde ons daarna wijs te maken dat die allemaal verschillend waren. Als wij goed hebben gezien, was er maar één krant waarvan de kop wezenlijk van de andere kranten verschilde. En die krant meldde dat de werkloosheid gedaald was. Een rooskleurige krant dus VOOR WOENSDAG 9 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz. vrije tijd: A. Stereo: Eindliovens Vi caal Dubbelkwartet: oude Mono: Harmonie-orkest. 18.30 Stereo: Lichte gram.muz. 19.00 Nws. en weer- Wereldpanorama. 19.55 Stereo: koorzang. 20.40 Stereo: agenda van de bijeen- Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Stereo: NCRV- Vocaal ensemble: klass. liederen. 23.00 De universiteiten en de hervorming (I), lezing. 23.15 Lichte gram.muziek. 23.55-24.00 Nws. Israëlische politie en militairen hebben in de afgelopen dagen in het bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan in en om Hebron en Jerieho verscheidene tiental len El Fattah terroristen gearres teerd. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat als gevolg van de on dervraging van de arrestanten en op grond van buitgemaakte Jordaanse documenten, nog meer arrestaties kunnen worden verwacht. De arrestanten zouden hebben toe gegeven, dat zij van plan zijn de guerrilla-oorlogvoering voor El Fat tah te hervatten en de Arabische bevolking tegen de Israëlische auto riteiten op te zetten. Zij hadden Israëlische militai ren gebracht naar een wapenopslag plaats in het vluchtelingenkamp El Aroev. waar uit China afkomstige automatische wapens, munitie, T N T en handgranaten werden ont dekt. De El Fattah-organisatie, wel ke hoofdzakelijk bestaat uit vroege re Palestijnse Arabieren, werd in Syrië opgericht; zij heeft clandestie ne afdelingen ln Jordanië. De Israëlische militaire autoritei ten hebben gisteren de vergunningen ingetrokken van vijf vooraan staande Arabische kooplieden in het oude Jeruzalem, in verband met de staking die maandag gehouden werd uit protest tegen de Israëlische vere niging van de heilige stad. De derde etappe van de elfde amateurronde van Tsjecho-Slowakije is gewonnen door de Tsjech Jan Wenzel. Hij legde de 160 kilometer tussen Liptovsky Mikulas en Svit af in 3 uur 58 minuten en 31 seconden. De Nederlander Hans Tesselaar werd tweede met een halve minuut ach terstand. Ook in de algemene rang schikking bezet Tesselaar nu met 30 seconden achterstand de tweede plaats achter de Tsjech Milos Hraz- dira. De Israëlische autoriteiten ver klaarden dat de vyf zakenlieden tot I de organisatoren van de staking be- j hoorden. Een plaatselijke Arabische busmaatschappij raakte eveneens haar vergunning kwyt wegens deel- neming aan de staking, die was uit geroepen door een illegale orga nisatie, die zich „het defensie comité van Arabisch Jeruzalem" noemt. Van arrestaties in Jeruzalem werd geen melding gemaakt, maar uit be trouwbare bron worden vernomen dat Israël streng zal optreden als zich nieuwe ongeregeldheden voordoen in Jeruzalem of op de wes telijke oever van de Jordaan. Radio Amman riep dinsdag op tot nieuwe stakingen in de steden Na bloes. Hebron. Ramallah en Bethle hem. Journalisten en toeristen die dins dag uit deze streek kwamen, vertel den echter dat alle winkels open wa ren en de drukte van Israëlische en andere toeristen nauwelijks aan kon den. Alle openbare nutsbedrij ven werken normaal. In geheel Je ruzalem is het leven nu weer nor maal. wedstrijdprogr. 21.15 Samen uit - zelden thuis: 23.30 Stereo: koperkwintet klass. muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 10 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 ni KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muziek. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. .32 Touringclub: vakantietips. 8.45 i.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste» Mod. orkestmuz. (gr.). 9.30 Top- lichte gram .muz. 10.00 Voor de kleu- verzoekplatenprogr. 1 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Licht i :aal ensemble. 12.27 Mededelingen :.b.v. land- een tuinbouw. 12.30 Licht liederen. 14.00 Holland Internationaal belaardconcours Hilver sum. 14.15 Cabaret en samenleving: le zing. 14.30 Stereo: Omroeporkest: klass. ma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten amuse- mentsprogr. Hilversum 3, 240 m en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengel- nieuwe langspeelplaten. toeristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top Dertig: Nederlandse hitparade van deze week. (14.00 Nws). 14.30 Lagelanders (gr.) KRO.: 15.00 Nws. 15.02-18.00 Wegens vakantie gesloten: Licht muz. progr. (16.00 en 17.00 Nws. AanslUl- TELEVISIEPROGRAMM.VS Nederland I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. NTS: 19.00 De Verrekijker: Rekening houden met vertraging De Nederlandse toeristen en andere reizigers die aanstaande vrijdag door België willen gaan op weg naar het zonnige zuiden j zullen rekening moeten houden met vertraging aan de Belgi sche grens. De eenheidsvakbond waarbij het personeel van het ministerie van Financiën is aangesloten, heeft de douane-amb tenaren opgedragen met ingang van vrijdagochtend een stipt heidsactie te beginnen. 13.45 Voor de vecimbelrecital (gr.) hapklass. NCRV: 15.45 Kla- Bijbeloverdenking. 16.30 Utrechts ka- mermuz. Gezelschap Stereo: Metropole-orkei muz. 17.r" J ken (gr.) 17.30: Zuid-Amerikaanse klan- jeugd journaal. 19.10 van gewest tot gewest. 19.30 Mensen ln de sport: documentair-informatief 19.53 Touristische mobiel- en verkeersgebi rond de toneelschrijver Jean Genet. 21.35 De Meiden, toneelstuk. NTS: 22.50-22.55 Journaal. 20.05 The Beatles, tekenfilm. 20.25 Folkloristisch Festival Middelkerke (re portage BRT). 20.50 AVRO's Televi zier. 21.20 The wild wild West: De nacht waarin het mes aan twee kan ten snijdt, TV-film. NTS: 22.15 Jour naal. CVK/IKOR/RKK: 22.30—23.00 Film over het leven van Franciscus van Alle formaliteiten zullen dan vol gens de letter van het reglement worden uitgevoerd hetgeen betekent, dat de kentekenbewijzen, rijbewijzen en identiteitspapieren nauwkeurig zullen worden onderzocht. Indien het vermoeden bestaat dat er wordt gesmokkeld zal er lijfelijk worden gevisiteerd. De regeling geldt zowel voor Belgische als buitenlandse rei zigers. Aanleiding van de stiptheidsactie is een brief van de vakbond aan het ministerie van Financiën waarbij hogere lonen werden geëist voor over werk en onregelmatige arbeid. Aan gezien het ministerie nooit heeft ge antwoord op deze brief is besloten de actie op gang te brengen. Indien de overheid sancties mocht nemen tegen de douaniers die de maatrege len utvoeren, zal de eenheidsvakbond een algemene staking afkondigen voor al het personeel van het (Bel gische) ministerie van Financiën. De A.N.W.B. heeft nog geen nadere gegevens over de actie ontvangen en durft dan ook geen voorspellingen I tc doen over eventuele opstoppingen of ongemakken aan de grens. T.v.-loze avond inFrankrijk „Frankrijk dient één televisie- en radiovrije avond te krijgen", heeft de gedeputeerde van Haute- Garonne, Jacques Douzans, eerste minister Pompidou voorgesteld. Douzans heeft er in zijn schrif telijke vragen op gewezen dat de mens een robot dreigt te worden. Daartegen is een serie maatrege len nodig waarvan de eerste moet zijn het instellen van een avond, waarop om half negen alle radio- en t.v.-uitzendingen ivorden ge staakt. Daardoor zullen de Fransen langzamerhand weer leren lezen j en converseren, vindt Douzans. ("OOR WOENSD.1 PROGRAMMA Philh. ork. o.l.v. Willi Boskovsky. Rosen aus dem Suden. wals (Strauss)id. ihn frei. polka (Strauss)), id. (Fall), Benno Kusche, Heinz Hoppe. Heinz Maria Llns. Wolfgang Mato- schat. Horst Nikola, Brigitte Faszbaen- der. Wllfgang Eher, Sonja les il en pleut (Seghers). Les Trois Menestrels. Le tango de l'assassin (Bo- nifay), ld. Quand tu n'es pas la (B£- caud), id. Que c'est trlste Venise (Az- navour). Orkest Franck Pourcel. Les pins du bord de l'eau (Macias), id. La Ronde (Magne), id. A nightingale sang in Berkeley Square (Sherwin), Bennv Golson. Ecclusiastics (Mingus). id. If. someone had told me (De Rose). Thad Jones, Billy Mitchell, Barry Harris. Percy Heath. Max-Roach. Thedla (Thd Jones), id. K.D.'s motion (Dorham) Kenny Dorham. Hank Moblev. Cecil Pavne. Horace f* ey. The vil dance (Dorham), id.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5