LEIDSCH DAGBLAD eel van Mao's leger en officiële koers Grote smokkelbende opgerold: 21 arrestaties Gave lancering Luna Orbiter JAMIN Sowjetrussische pers poogt wig te drijven Dood van Simpson: doping Beat Sirkus drie doden bij auto-ongeluk bouw krijgt werkinspectie Laatste fotosateliet op weg naar de maan AARDIGE REACTIE OP OUD NIEUWS' ©ud Ian Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 No. 31344 rachi Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer F DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal» ƒ4,18 per maand (btf vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel I, Lelden - Giro no. 6705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Moskouse correspondent). De manier waarop thans in de Sowjetrussische pers wordt geschreven over heden en verleden van de Chinese strijdkrach ten, wordt door waarnemers in Moskou uitgelegd als een poging een wig te drijven tussen partijleider Mao en het leger van de rode Chinezen. Kort geleden nog schreef het regeringsblad „Izwestia", dat rekening dient te worden gehouden met het uit eenvallen van China in verschillende militaire provincies. In verband met de gisteren gevierde „dag van de Chinese strijd krachten" is in Moskou de mening verkondigd, dat Mao niet kan doorgaan voor de grondlegger van het Chinese leger. Mao zou veeleer door het ter zijde schuiven van de werkelijke grondleg ger en door geschiedsvervalsing in deze rol terecht zijn geko- men, aldus de gedachte die in een tweede artikel wordt ont vouwd. Zowel de „Izwestia" als het leger- blad „Rode ster" heeft in dit band felle beschuldigingen geuit het adres van Mao Tse-toeng. Als aanleiding fungeerde dus de eerste augustus, de datum waarop in het jaar 1927 de opstanden van Nan Tsjang en Kanton begonnen, aan Mao niet deelnam. De leiders van die opstanden zijn naar Rus sische mening degenen, die de basis hebben gelegd voor China's rode le ger. Mao leidde de wat later, melijk op 8 september begonnen boe- renopstand in de provincie Hoenan, Tegenwoordig wordt laatsgenoemde datum beschouwd als de dag waarop het leger werd opgericht. De Rus sische pers beschuldigt Mao er than! van met andermans veren te pron ken. Er wordt hem tegelijkertijd nog Vandaag is in Marseille officieel bekend gemaakt dat de dood van oud-wereldkampioen wielrennen op de weg Tom Simpson in de Tour de France het gevolg van het ge bruik van doping is. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ADVERTENTIE TENT 67 Zie pagina 4. Plaatselijk regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: tijdelijk veel be wolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar westelijke richtingen. Koeler. (Opgemaakt om 12.45 uur) 3 AUGUSTUS Zon op: 5.03 uur: onder: 20.28 uur. Maan op: 01.13 uur; onder: 19-31 uur. Hoogwater in Katwijk 0.50 uur en 13.25 uur; laagwater: 8.45 uur en 21.25 uur. STRAND VERWACHTING Een storingsfront passeert met en kele onweersbuien. Morgen koelere zeewind; wisselend bewolkt. Tempe- returen van 20 tot 22 graden, zee water 20 graden. Vooruitzichten: na een korte on weersstoring met buien opnieuw sta bieler met goed strandweer. (Dit nummer bestaat uit 12 jaag.) een aantal historische fouten aange wreven, waarbij de nadruk wordt ge legd op het saboteren van de bepa lingen der stalinistische tische Internationale. Beide communistische opstanden in 1927 zijn zonder succes gebleven. De politieke waarde van deze his torische beschouwingen en hun be tekenis voor de Russisch-Chinese ver houdingen zijn bovendien twijfelach- Op de weg tussen Aal ten en Win terswijk is gisteravond tegen 7 uui een personenauto geslipt en tegen een boom gereden. De drie inzitten den kwamen hierbij om het leven. De slachtoffers zijn: de bestuur der, de 41-jarige J. H. Lorijn Aalten en zijn echtgenote, de 37 ja rige mevrouw H. M. Lorijn-Schol- ten, alsmede de 26-jarige mevrouw H. G. Piek-Anvelink, (Van onze Haagse correspondent) Zeshonderd woningwetwonin gen zullen extra kunnen worden bouwd in het noorden, het oosten het zuiden van het land om de werk gelegenheid in de bouw te bevorderen. De minister van Volkshuisvesting verbindt aan de toewijzing de i waarde dat voor twee nieuwe huizen één krot moet worden afgebroken. (Van onze weerkundige medewerker) a een temperatuur van 33 gra den kreeg Parijs gistermiddag een hevig onweer met 20 mm regen en zware windstoten, die daarna ook in België werden waargenomen. Het K.N.M.I. waarschuwde hier voor gistermiddag eveneens, maar dit keer viel het mee. Vooral Bra bant en Limburg kregen een fikse bui met. ivindstoten, waarbij Heer len 24 mm regen kreeg. Ook in Amsterdam kwamen enkele stra ten als gevolg van een stortbui blank te staan. Maar later op de avond verdween de onweeractivi teit. Op de meeste plaatsen ten zuiden van de lijn Alkmaar/Zwolle bereikte het kwik 30 a 31 graden. Voor Den Helder was het met 28 graden de tot nu toe warmste zo merdag evenals op de Wadden eilanden. Een zwak koufront dringt van daag met onweersbuien ons land binnen, zodat het morgen enige graden koeler zal zijn. Toch een tropisch entree van de augustus maand die blijkbaar niet voor juli wil onderdoen. Wij kunnen nog steeds hetzelfde geluid laten ho ren als in juli, namelijk dat de enkele onweersbuien het zomerse karakter niet belangrijk versto ren. De weerkaart toont voor de komende dagen een optimistisch beeld, al zal de onweerskans gro ter zijn dan in juli. tig omdat ook in de Sowjet-Unie wordt gewerkt aan een herschrijving van de ontstaansgeschiedenis var bet rode leger. Zo wordt de eigen lijke grondlegger, Trotzki, die niet Stalin in conflict kwam, niet meer met name genoemd. Wel .van actuele betekenis voor de verstandhouding tussen beide staten is echter de Rus sische beschuldiging, dat het Chine se leger door Mao politieke wordt mis leid. De zuiveringen, waarbij oude verdienstelijke officieren vaak plaats moesten maken voor mannen, die Mao meer toegedaan waren, worden verklaard uit het feit dat het Chi nese leger een naar Russische op vatting reactionaire rol diende te spelen in de tegen lokale partij in stanties gerichte „culturele revolu tie." Met deze stellingneming zouden de Russische bladen steun kunnen verlenen aan hetd eel van Mao's leger dat zich, zoals uit de eerste berichten kon blijken, tegen de of ficiële koers verzet. Ter ondersteu ning van Mao's tegenstanders in ïiit leger dient zowel het kleineren van de rol, die de partijleider bij het tot standkomen van het leger heeft ge speeld als bijvoorbeeld de herinne ring aan de Russische wapenhulp, die China in het verleden heeft ontvan gen. In Moskou wordt over deze Russische tactiek gezegd, dat men een zinvol verzet etgen Mao blijk baar niet meer van het Chinese volk, maar alleen nog van het leger mag verwachten. Tot zover onze correspondent in Moskou. „Verpletterende nederlaag" Het Sowjetrussische persburau Tass meldde gisteren ,dat de strijd in China zich toespitst en dat Woe- han nog niet is onderworpen aan het centrale gezag. Woehan is de stad in Oost-China waar de tegen standers van Mao zich verschanst hebben. Volgens een bericht uit Hongkong zijn de troepen van Mao, die de stad moesten onderwerpen al len gedood of gevangen genomen. Tass maakte hier geen melding van, maar zei wel dat het verzet in Woe han ongebroken is. De Hongkong Star spreekt van „een verpletteren de militaire nederlaag voor Mao." Tass beschreef ook botsingen tussen Mao's voor- en tegenstanders in Kwangstjow, de grootste stad van Zuid-China, waarbij honderden ge wonden zouden zijn gevallen. Mili tairen hebben de spoorwegen in de omgeving overgenomen omdat de dienst in de war liep door de vecht partijen tussen rode gardisten en ar beiders. Ultimatum aan president Lioe Chinese rode gardisten hebben van daag president Lioe Tsjao-Sji de eis gesteld Tsjoeng Nan Hai, de wijk in Peking waar alleen hoge partij- en regeringsfunctionarissen mogen ko men, te verlaten en zich op 5 augus tus middernacht aan een „openbaar onderzoek" te onderwerpen. Dit meldde de correspondent in Pekirg van h et Japanse blad „Sankei Sjimboem" vanochtend in zijn krant. De actie om Lioe te dwingen deze wijk te verlaten en te berechten is sterk toegenomen nadat de rode gar de op 9 juli de Chinese president had gedwongen kritiek op zichzelf uit te oefenen. Valse banderolles op sigaretten (Van onze Roermondse correspondent). Nederlandse en Belgische opsporingsdiensten hebben een eind weten te maken aan een geraffineerde smokkel van siga retten uit België naar Nederland, waarbij gebruik werd ge maakt van valse accijnszegels. Hoe groot de zwendel is geweest en welk bedrag de Nederlandse schatkist daardoor is ontgaan is niet meer te achterhalen. Enkele honderdduizenden valse ze gels zijn bjj drukkers en smokkelaars in België in beslag genomen. Het le ger beroepssmokkelaars zwijgt als het graf over de omvang van him han del; 21 personen Nederlanders en Belgen zullen zich in oktober voor de rechtbanken in Maastricht, Has selt en Tongeren voor hun aandeel In de sinds tientallen jaren groot ste accijnszwendel moeten verant woorden. Een speciaal team van de douane recherche in Amsterdam heeft een jaar lang de handen vol gehad aan het onderzoek, dat in Nederland Van Kaap Kennedy is gisteren de vijfde en laatste „Lunar Orbiter"- fotosatelliet gelanceerd. De satelliet, die 380 kilo weegt moet vanuit een baan op 95 km afstand rondom de i foto's nemen van het maanop pervlak. Ruim een half uur na de start stootte de Agenaraket het ruimtevoertuig af. De vier zonnepa nelen van de Lunar Orbiter hebben zich ontvouwd, twee antennes zijn uitgeschoven en een koerszoeker heeft zich op de zon gericht. AUes wijst erop, dat het apparaat goed functioneert. Bij verder gunstig verloop van de :is van 400.000 km komt de Lunar Orbiter op zaterdag om 18 uur West- europese tijd in een baan rond de naan en zal dan twee weken lang foto's nemen en die naar de aarde zenden. Het was het derde maan- schot in achttien dagen van de basis Kaap Kennedy. De Surveyor-IV heeft geen zachte landing op de maan kunnen maken De Explorer- 35 kwam in een goede baan. Het oorspronkelijke doel van de serie van vijf maansatellieten van het type Lunar Orbiter was het se lecteren van een landingsplaats voor astronauten. Dit doel is met de eerste drie al bereikt, waardoor de moge lijkheid geopend werd om, met de laatste twee, gebieden te fotografe ren diè ook van wetenschappelijk belang zijn. De eerste drie lancerin gen hebben geleid tot de identifica tie van acht plaatsen, die vlak ge noeg worden geacht voor een lan ding van astronauten. De Lunar Or biter-V moet aanvullende foto's ma ken van vijf van de acht bedoelde gebieden en zich verder concentreren op 36 gebieden op het zichtbare deel van de maan. Voorts moeten foto's worden gemaakt van de achterzijde van de maan, waardoor voor 99% daarvan fotografisch materiaal zal bestaan. Volgens de persbureaus AFP en Reuter zullen de foto's van de Lunar Orbiter-V die genomen zul len worden op de foto's van de vier voorgangers van de satelliet de geleerden in staat stellen een drie- diensionaal beeld van 't maanland schap te verkrijgen. De valse accijns-banderolles doken vorig jaar overal in Nederland op. In juni 1966 werd de douanerecher che op het spoor gezet. Pas 6 maan den later sloegen de rechercheurs in het Limburgse grensdorp Stramproy voor het eerst toe. Bij een scharre laar werden 15.000 pakjes sigaretten achterhaald. Een ander spoor liep naar iemand in het Belgische Kin rooi. Die overleed echter een paar dagen voor de douane een inval, in zijn huis in Kinrooi deed. Nederland se rechercheurs betrapten ongeveer tegelijkertijd nog een Belg uit Kes- senich, bij een poging de contraban de aan de man te brengen bij win keliers in Geleen, Blerick en Maas- bree. Pas veel later, na een anonieme tip, konden enkele komplotten in België snel worden opgerold. Sleutel figuur in Nederlands Limburg bleek een (hardnekkig zwijgende) landbou wer uit Roosteren te zijn. Na zijn aanhouding kreeg de justitie veel aanwijzingen in handen, die leidden naar de drukkers, clichémakers retouchers en een legertje tussenper sonen in Beligsch Limburg. Tijdens de „zuiveringsactie" ontdekte de Bel gische douane ook een drukkerij boterwikkels, die gebruikt werden bij de afzet van naar België gesmok keld boter. Opgedroogd Voorlopig wordt aangenomen, dat verschillende groepjes smokkelaars in samenwerking met evenveel drukkers onafhankelijk naast elkaar op de „smokkel-sigarettenmarkt" hebben geopereerd. Er zijn geen aanwijzin gen gevonden, dat een of andere smokkelkoning de touwtjes van al die groepjes in handn had. „De v heid is bij beroepssmokkelaars altijd moeilijk te achterhalen", aldus Ek in Maastricht. De stroom smok kelwaar is tijdens de langdurige actie langzaamaan opgedroogd. De justitie is er niet zeker van of dit geheel aan het succes van de opsporing te wijten is. De laatste prijsverhoging van sigaretten in België heeft dit soort handel veel minder lucratief ge maakt. Warm pffffVeel Amster dammers zochten gisteren verkoe ling aan en vooral in de Sloter- plas. Het was, wat je noemt, zwart van de mensen. Maandag 17 juli j.l. publiceerden wij in ons dagelijks rubriekje „Oud Nieuws", dat zoals ons herhaaldelijk blijkt zich in een grote belangstelling mag verheugen, het hierbij afgedrukte berichtje, ontleend aan het „Leidsch Dagblad" van een eeuw geleden. Dit berichtje is door bemiddeling van een abonnee uit Leiderdorp on der ogen gekomen van de heer G. J. Aberson Sr, oud-directeur en thans commissaris van de N.V. Aberson te Olst U'ld.), die ons naar aanleiding van dit berichtje schrijft, dat de daarin genoemde smid zijn vader is geweest. De steenpers, welke hij 100 jaar ge leden heeft uitgevonden, heeft in de technische wereld de naam Aberson- pers gekregen. Tachtig procent van de Nederlandse steenproduktie wordt met deze pers vervaardigd en voorts heeft deze pers zijn weg gevonden over de gehele wereld. Binnenkort vertrekken de Aberson- monteurs naar Amerika om daar de 657ste Abersonpers op te stellen. In 1867 werd de benodigde energie opgebracht door één os of één paard; thans wordt ze geleverd door een motor van 80 pk. Uit den aard der zaak werd de Abersonpers in de loop der jaren voortdurend gemoderniseerd en geperfectioneerd. De aanschaffingskosten van een dergelijk geheel geautomatiseerde installatie bedragen thans onge veer f300.000,en de produktie kan, met inzet van slechts enkele mensen, worden opgevoerd tot 350 stenen per minuut, of wel 21.000 stenen per uur. De heer Aberson deelde ons desgevraagd nog telefonisch mede dat de allereerste schepping van zijn vader ongeveer 50 stenen per mi nuut produceerde. Als de uitvinder nu nog eens om een hoekje zou kunnen kijken,, zou hij versteld staan over de ontwikkeling, welke zijn vinding en het door hem opgerichte bedrijf hebben genomenl i-r- Een smid te Olst heeft eene machine uitgevonden tot het vervaardigen van steenen; De pers en de uühaler worden door een os of paard gedre ven; een groot voordeel van het gebruik dezer machine is '.tevens, dat elke misvorming van steenen ioordt voorko- [men. J Krachtpapier vervangt batterij Bij Philips Eindhoven wordt in de laboratoria geëxperimenteerd iret energiepapier, een uitvinding van reeds vroegere datum, waardoor ac cu's gedeeltelijk zouden kunnen wor den vervangen. Het energiepapier dient o.m. als krachtbron voor sch eerapparaten welke daardoor ef fectiever kunnen worden gebruikt. Voor de elektrische scheerapparatuur van Philips ontstaat hierdoor ook een ruimer afzetgebied. Gebieden die van elektriciteit verstoken zijn kunnen worden opengelegd. Het krachtpapier bestaat uit drie lagen, doch moet worden bevochtigd om elektriciteit af te staan. Of schoon het papier slechts één keer kan worden gebruikt, blijft een voor raad daarvan geruime tijd zijn ener gie behouden. Dr. M. Wijnen en de heer P. A. Boter van de N.V. Phi lips, die met het energiepapier ex perimenteren, menen dat nog ver schillende andere gebruiksmogelijk heden aanwezig zijn. Het energiepapier kan dienen era lege accu's te vervangen en de auto motor te starten. Een ander voor beeld is dat ook veiligheid kan wor den geboden bij het gebruik van elektrisch speelgoed voor kinderen. Aansluiting op het elektriciteitsnet met zijn dodelijke stroom zal over bodig worden. De fabrikage is nog niet in het commerciële stadium ge treden. ADVERTENTIE vruchten glacé niet duur wel heerlijk euwn Uit het Leidsch Dagblad van 5 Aug. 1867: Aan de postkantoren sul len weldra postzegels van 20, 25 en 50 cents, alsmede post zegels voor drukwerken te verkrijgen sijn. Ook komt er een nieuw model van post kanen in gebruik. Op elke postkar zal tevens een con ducteur worden geplaatst. De Shipping Gazette waarschuwt tegen het leenen van geld aan Rusland, dat voor spoorwegen wordt aan gevraagd maar voor oorlogs- uitgaven bestemd is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1