Rolf y. d. Baumen zegeviert weer Forrestal op de Philippijnen In Venezuela 270 doden Bijzonder zware taak voor Wim Ruska Krantenbezorger Dolman gebruikte stimulerend middel DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Hollandtveek I in Loosdrecht Op de Loosdrechtse plassen zijn gisteren onder redelijke weersomstandigheden de zeilwedstrijden in de Hollandweek I voortgezet. Slechts enkele zeilers slaagden erin onmiddellijk al de hoofdprijzen voor zich op te eisen. In de Valkenklasse heeft Rolf van den Baumen met drie eerste plaatsen onbetwist de leiding van het algemeen klassement. Evenals Vrolijk in de Sternklasse. Beslissingen In verscheidene van de totaal zeventien klassen werden de laatste wedstrijden al verzeild, waardoor op deze derde dag van de eerste Hol landweek reeds hoofdprijzen werden uitgereikt. In de Schakelklasse was het de zeiler Kruit, die met een score van 1611 als sterkste stuurman uit de bus kwam en in de soloklas se was het Docter, die met een vereniging Aalsmeer, die met een score van 5231 de hoofdprys voor zich opeiste. In de Olympische Flying Dutchman en Finnjollenklas- se zal de laatste race de beslis sing moeten brengen. boei. In het daarop volgende kruis- rak gelukte het Imhoff om Eekels te passeren en de leiding te nemen, die hij niet meer afstond. Overigens: Duitslands vezlzijdigste FD-zeiler Ulrich Libor moest zondag avond noodgedwongen voor zaken naar Hamburg terug en kan niet meer voor de Hollandweek II naar Ne derland komen. Dat vond Ffed Im hoff niet prettig, want Liibor was zijn sparring partner en van de ove rige Nederlanders ondervindt hij weinig tegenstand, zodat deze inter nationale Hollandweek I voor de Hagenaar in feite weinig waarde heeft. en Uitslag* Imhoff In de FD's zeilde Fred Imhoff na de eerste rakken nog op de derde plaats achter Eekels en Ten Herkei. In het eerste grote spinakerrak sloeg Imhoff al zijn slag. Met veel vak manschap slaagde hij erin Ten Her kei voorbij te varen, maar had toen Eekels nog voor zich. In het tweede halfwindse rak, waarin bij Imhoff de spinaker by bleef staan, slaagde de Scheveninger erin steeds dichter bij Eekels te komen. Bijna gelijktijdig gringen die twee zeilers aan het eind van dit rak rond de .feugdwandel- vi en laag se in Den Haag De resultaten van de derde dag waren: Flying Dutchman: 1. Imhoff, 2. Eekels. Hornet: 1. Muller. 2. Lode- wyks. Valken: 1. Von den Baumen, 2. Stenhuis. Vrijheid: 1. Slijper, 2. v.d. Laan. Finnlollen: 1. De Jong, 2. Stellingwerf. Pampussen: 1. Labou- chère, 2. Bessling. 16 m2: 1. Bisschop. 2. Ooms. Stern: 1. Vrolijk, 2. Van Dusseldorp. Vauriën: 1. Bock (Zwits.), 2. De Groot. Schakel: 1. Kruit. 2. Jung hoofdprijs: Kruit. So lo: 1. Docter. 2. Van Werkhoven hoofdprijs: Docter. Theo v. Kampen naar Alplien Theo van Kampen, oud-UVS- en oud-Telstarspeler, zal in het komen de seizoen voor Alphen uitkomen, hetgeen voor de Alphenaren onge twijfeld een grote versterking zal be tekenen. Voor het nieuwe seizoen heeft Van Kampen bij de Velsense ere-divisieploeg geen contract meer gekregen. Noordwijk tegen Holland Sport Quick Boys speelt woensdagavond Op dinsdag 8, woensdag 9. donder- j^et, zoals in de Sportkroniek van dag 10 en vrijdag 11 augustus orga- 31 j^j staat vermeld, tegen Holland niseert het Haags Vakantie-Comité j Sport, maar tegen amateur-tweede- Sij brands en v. d. Sluis naar Coupe d'Europe Ton Sijbrands, de Nederlandse damkampioen, en Wim van der Sluis zullen deelnemen aan het tweede toernooi om de coupe d'Europe, het officieuze Europese persoonlijk dam kampioenschap. Het toernooi wordt van 1 tot en met 10 september in het Italiaanse Livorno gehouden. De eeurste Coupe d'Europe werd in 1965 door wereldkampioen Koeperman veroverd. In totaal nemen aan het toernooi 16 speler deel. Tafeltennis Jeugdteams gingen slecht van start De Amsterdamse arts J. Baart, die de leiding heeft gehad bij de dopingscontrole na de wegkampioenschappen in Beek/Lb, heeft gisteren officieel verklaard dat Evert Dolman getracht heeft het onderzoek te saboteren. De heer Baart vertelde dat Dolman onder zijn kleding een katheter met een gele vloeistof had verborgen toen hy voor de controle kwam. Dolman heeft geprobeerd die vloeistof te produceren maar werd daarbij door mij op heterdaad betrapt, aldus de heer Baart. Tegenover de arts heeft Dolman vervolgens bekend een verboden stimuleren de stof voor de wedstrijd te hebben ingenomen. Ter verificatie is daarna toch bij hem urine afgenomen, die is opgestuurd naar Gent. Inmiddels is ook de KNWU van deze affaire op de hoogte gesteld. Mocht bij het onderzoek in Gent blyken dat de bekentenis van Dolman op juistheid berust en dat hij dus de verboden sti mulerende stof heeft ingenomen, dan wacht hem een geldboete van 750 gulden en zal hem bovendien volgens het reglement de titel van landskampioen op de weg bij de profs moeten worden ontnomen. Dodental: 129 Het geblakerde Amerikaanse vlieg- opgelaaid, ontstaan door nog smeu- I lende matrassen. De branden waren echter snel onder controle gebracht. I Aan boord van de Forrestal is iiaandagarond bekend gemaakt, dat dtkschtp Forrertal is maandag met 329 mmihappin'^n ^m^komen" aan boord de >n Amerikaanse vlag- itnvlil „ïen nof word(.n Termlst. Schout-by-nacht Lanham zei op Donderdag zal in het Olym I pisch Stadion weer ofn de natio gen gehulde stoffelijke resten by de brand van zaterdag omgeko men bemanningsleden de Phillp- 1 pijnse marinebasis in de Subic Baai j „binnengestrompeld". Uit de romp van de 76.000 ton me>- tende kolos kringelde nog rook op, marinewoordvoerder de Europese jeugd-tafeltenniskam-1 nale baantitels gestreden worden, lijke wijze bereid Tiemen zich bij het binnenvaren van de baai op een jeugdwandelvierdaagse. De af' standen zijn voor de kinderen van 8 t/m 11 jaar 10 km; van 12 t/m 16 jaar 15 km. Zij die de vierdaagse volbrengen wacht een herinnerings plaquette met lint en een gratis jeugdfilm. Deze wandelvierdaagse is géén wedstryd, maar een echte wandel tocht voor de jeugd. Startplaatsen zijn: dinsdag 8 au gustus Atjehstraat 31, woensdag 9 augustus Sneeuwbalstraat 137, don derdag 10 augustus Walenburg 25 en vrijdag 11 augustus weer Atjeh straat 31. Er wordt gestart tussen 9.30 en 10.00 uur. klasser RVC Noordwijk speelt op de zelfde avond tegen Holland Sport, welke wedstrijd om 6.45 uur zal be ginnen op het gemeentelijke sport park van Noordwijk. Zaterdag zal Noordwijk de tegenstander zijn van RVC. Op de eerste dag van de inter nationale Duitse tenniskampioen schappen op de Rothenbaum banen in Hamburg zyn geen schokkende dingen gebeurd. Alle geplaatste spe lers kwamen zonder al te grote in spanningen een ronde verder. De Ne derlandse kampioen Tom Okker, die een bye had in de eerste ronde, had weinig moeite met de Münchener Karl Fichtel: 6—1, 6—3, 6—2. Functionarissen in Caracas zei den te vrezen dat het aantal slacht offers tengevolge van de aardbeving van zaterdag de 270 zal overschrij den. Zeker is dat 102 mensen zijn omgekomen, maar men gelooft dat zich nog tenminste 170 mensen onder Catie Ball (V.S.) 1.14.8 op de lOOm schoolslag Ook de negende dag van de Pan- amerikaanse spelen in Winnipeg heeft de regen van zwemrecords aangehouden. Op de voorlaatste zwemdag brak de Amerikaanse Ca tie Ball het wereldrecord op de 100 meter schoolslag. De 15-jarige Catle zwom de afstand in 1 minuut 14.8 seconden en bleef daarmee bijna een seconde onder het oude record, dat met 1.15.7 op naam stond van de Russische Galina Prozoemensjikowa. Mark Spitz evenaarde eerder op de avond zijn eigen wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat op 56.3 se conden staat. De 17-jarlge Spitz had deze tijd reeds 7 Juli in Santa Cla ra gezwommen. Op de 200 m vlinderslag kwam Claudia Kolb (in elk opzicht de op volgster van Donna de Varona) tot een tijd van 2.25.5, slechts 0.2 sec. bo ven het wereldrecord van Ada Kok. De Nederlandse Antillen hebben tijdens de Panamaerikaanse spelen een eerste medaille veroverd. In het Judotoernooi betaalde de zwaarge wicht Euladio Damaso Nicola een bronzen medaille. In het hockeytoernooi was de ploeg van de Nederlandse Antillen minder succesvol. Gisteren verloor het elftal met 7—0 van Argentinië. het puin van 150 beschadigde of ver nietigde gebouwen bevinden. Andere bronnen spreken over nog hogere dodencijfers. Ongeveer 2000 mensen zijn ernstig en 3000 licht gewond. Zware regenval belemmerde giste ren het reddingswerk en veroorzaakte veel ellende voor de ongeveer 80.000 daklozen die de nacht in parken en op pleinen hadden doorgebracht. Redders haalden gistermiddag een baby van acht maanden onder een dikke laag puin te voorschijn. Het kind lag onder een omgevallen hou ten deur. Uit een als een harmo- nika samengeperst gebouw haalde men zeven doden en een kanarie, die in zijn gekreukelde kooi het leven had behouden. Zondagavond stelde het kabinet, dat door president Raul Leoni in spoedzitting byeengeroepen was, on middellijk ongeveer 340 miljoen gul den beschikbaar ter leniging van de eerste nood. De nationale rouw werd van drie tot vijf dagen verlengd. In het beproefde Caracas is giste ren een nieuwe aardschok gevoeld. Duizenden raakten in paniek tijdens de lichte schok, die een kleding fabriek in de wijk Catia velde. Naar schatting tien arbeiders werden on der het puin begraven. pioenschappen (voor spelers en speel sters tot 18 jaar), dat maandag in I Vejle op Jutland is begonnen. I In de teamwedstrijden verloor het jongensteam tweemaal en won een-1 maal. Het meisjesteam moest twee j nederlagen incasseren. De jongens 1 verloren met 05 en 25 respectie velijk van Rusland en Roemenië en zegevierden met 5—1 over Noorwe gen. De meisjes moesten met 03 en 1—3 hun meerderen erkennen in 1 Rusland en Zweden. Mooie prestaties van gehandicapte sportlieden Een Friendship van de Koninklyke Luchtmacht bracht gisteren de Nederlandse ploeg terug, die heeft deelgenomen aan de wereldkampi oenschappen in de sport voor gehan dicapten. Dit evenement werd gehouden in de Engelse plaats Alesbury, achten twintig landen namen er aan deel De Nederlandse afvaardiging, die onder leiding stond van Majoor iT Tjebbes als chef de mission en de heer J. Westbroek, als chef d' équi pe, heeft zich bijzonder geweerd. Ook bij deze wedstrijden hielden onze deelnemers de naam van Ne derland als zwemnatie hoog, want maar liefst 12 gouden medailles wer den in het water behaald. Hiervan behaalden twee jeugdige deelnemeis, Ingrid v. d. Benden (Amsterdam) en Piet Makkes (Delft) ieder drie gou den medailles. De Leidenaar Cor Prins werd twee de op het nummer rugslag en reikte bi) de borstcrawl tot het brons. In het landenklassement voor het zwemmen bezet Nederland de twee de plaats achter Engeland. In het landenklassement voor het boogschieten behaalde Neder land eveneens een tweede plaats. Piet Blanken uit Rotterdam kon zijn ti tel van verleden jaar niet prolonge ren. Hij werd nu tweede. De Nederlandse basketbal-ploeg moest met een bescheiden plaats ge noegen nemen, hetgeen echter niet verwonderlijk Is wanneer men de teams van Amerika, Italië en Israël heeft zien spelen. Laatstgenoemd land werd overtuigend winnaar. In totaal behaalde Nederland 13 gouden-, 10 zilveren- en 10 bron zen medailles. Door deze schitteren de resultaten komt Nederland in de totale rangschikking op de zes de plaats. Winnaar werd Engeland voor Amerika, Italië, Duitsland en Israël. Opvallend bij alle wedstrijden was weer de enorme inzet, waarmee werd gestreden en nog eens bleek, dat de sport voor gehandicapten een grote vooruitgang vertoont. Bij de achtervolging voor profs I hierop voor. I nieuw twee kleine branden Op de schouders van Wim Ruska, tweevoudig Europees kam pioen in het zwaargewicht, rust een zware taak. Want nu Anton Geesink, die judohistorie schreef door driemaal de Japanners van de wereldtitel af te houden zich heeft teruggetrokken, zal de Amsterdammer wat gestalte betreft minstens even in drukwekkend als Geesink straks in Salt Lake City het hoofd moeten bieden aan de nog steeds op revanche beluste Japan ners. persconferentie dat 62 doden zijn geïdentificeerd. Het identificeren door de scheepsartsen van de overi ge doden was nagenoeg onmogelijk. De hitte was zo groot "lat stalen deuren in het schip zijn gesmolten, waardoor het vuur zich gretig verder had kunnen vreten. De 64 gewonden worden behandeld op verscheidene Amerikaanse bases en aan boord van schepen die te hulp snelden. De 4400 bemanningsleden verlieten hun schip direct, nadat het was af gemeerd om te gaan passagieren Slechts een blusploeg bleef achter, omdat in verscheidene delen van het schip nog smeulende resten la- Aziaten Of Ruska er 10. II en 12 augustus In zal slagen de rol van Geesink over te nemen, is een open vraag. Boven dien zal de 26-jarige Amsterdammer in Salt Lake City niet alleen de strijd met de Aziaten moeten aanbinden. Tot de kanshebbers voor Geesinks titel behoren ook de Russen Ousik en Kibrosatsjwili, terwijl de Oost duitser Hennig eveneens een niet tv onderschatten tegenstander is. Het felst belust op de titel zijn echter zonder twijfel de Japanners. Zij hopen (en rekenen, ondanks het feit dat het Japanse judo een „ma gere" periode doormaakt) erop, dat Wiersma vervangt Okrogelnik in Ned. Damploeg In de damploeg. die van 5—11 augustus in Moskou tegen een Rus sisch tiental zal spelen, is een wijzi ging gekomen. De Limburger Okro gelnik zal wegens privé-redenen ver stek moeten laten gaan. Zijn plaats vervanger is de 14-jarige Harm Wiersma, derde tijdens het toernooi om het kampioenschap van Neder land, die oorspronkelijk als reserve was opgesteld. Het is verder twijfelachtig of Isar Koeperman zijn plaats in het Russi sche tiental zal innemen, aangezien enkele weken geleden zijn vrouw is overleden. Het is ook vrijwel zeker dat Koeperman bij de internationale dambond een verzoek zal indienen om uitstel te krijgen van de twee kamp met zyn landgenoot Andreiko om het wereldkampioenschap dam- DUIVENSPORT De Leidse Postduiven Club Wed vlucht Soignies. In concours 425 dui ven. Uitslag 1, 7 J. Weber, 2. G. v. Stein, 3. T. Hofman, 4, 6 J. W. van Bruggen, 5. P. Landesbergen, 8. H. Fasel 9. W. v. d. Nieuwendyk, 10. L v. d. Nieuwendyk. Wedvlucht Bergerac. In concou»s 64 duiven. Uitslag: 1. J. Degen sr. 2, 10, H. van Riet, 3, 8 A. Pracht, 4. W. v. d Nieuwendyk, 5. L. v d. Nieuwendyk, 6. Bink- v. d. IJssel. 7. W. Teske, 9. J. van Alphen r. SPORT van vandaag ADVERTENTIE gevraagd. Geen incasso. Leeftijd 15 jaar en ouder. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DASBLAD, Witte Singel I, Leiden. Matsuzaka en Maejima in Salt Lake City zullen bewijzen dat. het land van de rijzende zon zich heeft hersteld van de slagen die het in het jongste verleden heeft moeten incasseren. De eerste slag bracht Geesink de Japan ners in Parijs toe, toen hy in 1961 - wie herinnert het zich niet in de finale Sone versloeg. De revancne bleef in 1964 tydens de Olympische Spelen in Tokio uit, want ook toen versloeg de Utrechter een Japanner (Kaminaga) Olympisch ook wereldkampioen, nieuw moest de Japanse judowereld de wonden likken, maar een speciaal opgeleide jonge garde zou het jaar daarop alle blaam naar de vergetel heid verwyzen. In het Maracanazin- ho-stadion in Rio de Janeiro bewees Geesink echter voor 18.000 toeschou wers voor de derde maal de sterkste te zyn. zyn de Nederlanders niet: in de twee lichtste klassen zullen de Ja panners waarsohynlijk niet al te veel moeite hebben, maar Peter Snyders in Japan niet de mindere van Okana kan in zijn klasse ver ko men. Ook Ernst Eugster, die in Ja pan sterk vooruit gegaan is, kan mis schien een belangrijke rol gaan spe len. De stryd zal in deze klasse be slist geen Aziatische aangelegenheid zyn, want ook Albertini (Frankrijk), Herrmann (W.-Dld.), Ross (G.-B.) i en Michenko (Rusl.) zijn sterke ju- doka's. Het maken van prognoses is echter een byzonder moeilyke aan gelegenheid, want over de kracht van de Aziatische judoka's (bijv. de Ko- reanen) is weinig of niets bekend. Onvoorbereid zullen de Nederlandse Judoka's in Salt Lake City niet op de mat komen. In het Zuidfranse Beau- vallon heeft de Nederlandse ploeg enige tijd getraind, terwijl de ploeg ook een week in het zomerkamp van de NJJB in Limburg bijeen was. Van uit Utrecht vertrekt de ploeg, met de nieuwe coaoh J. van der Horst, per auto naar Frankfort, van waaruit met de Duitsers per vliegtuig de reis naar Salt Lake City wordt gemaakt. Tot 13 augustus blijft de Nederlandse ploeg in deze Amerikaanse stad, waarna zij nog in wedstrijden in Chicago, Montreal en New York zal uitkomen. Op 22 augustus wordt de Nederlandse vertegenwoordiging te rugverwacht in Frankfort. Hongaar Portisch wint IBM-toernooi mi De Hongaarse grootmeester Lajos werd' daardoorTmast F°rtisch Is vrinnaar geworden van het zevende IBM-schaaktoernooi, dat in Amsterdam werd gehouden. Maan dag kwam hij in de elfde en laats te ronde remise overeen met onze landgenoot SchoII. Zyn score uit de elf partyen bedroeg acht punten. HU was de enige deelnemer aan het toernooi, die een grootmeester-resul taat wist te boeken. In de slotronde werd hevig ge vochten voor een betere eindklasse ring. De Rus Kotow zegevier de over Ree en bezette met een punt verschil op de Hongaar de tweede plaats. Jan Hein Donner Niet kansloos Naast Wim Ruska zal Nederland in Salt Lake City op het tweede we reldkampioenschap met gewichtsklas sen vertegenwoordigd zyn door Eddie van der Pol (halfmiddengewicht Martin Poglajen (middengewicht) en Peter Snijders en Ernst Eugster (halfzwaargewicht). Geheel kansloos Het bestuur van NAC heeft maandag overeenstemming bereikt met Floriana (Malta) over de data van de wedstrijden voor het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars. De eerste wedstrijd wordt 21 september op Malta gespeeld. Om dat de Bredanaars op het eigen ter rein niet over een lichtinstallatie be schikken vindt de return op 12 ok tober in Eindhoven (Philips Sport park) plaats. Doe-liet-zelf rijschool in Groessen (Van onze oorrespondent) De heer Th. Polman uit Groessen heeft vandaag de eerste „Doe-het- zelf-ryschool" in ons land geopend. Hiervoor heeft de heer Polman een twee ha. groot weiland ter beschik king. Hierop is in samenwerking met de rijkspolitie een circuit uitgezet. Daarop mag een ieder tegen een vergoeding van f 12.50 een uur lang één van de vier Volkswagens van de rijschool komen besturen. Men kan dan oefenen naar eigen inzicht zon der een instructeur naast zich te hebben. De rysehool Heiligland leidt niet op voor het rijbewijs. De heer Pol man ziet zyn instituut als een scha kel tussen de rijscholen en hun cur sisten. Hy vertelde dat de rysehool - houders en ook de verkeerspolitie byzonder enthousiast over zyn nieu we vorm van autorijles zyn. Het Idee om een doe-het-zelf-rij- school te beginnen is de heer Pol man pas kort geleden komen aan waaien. „De investering kost me niet zo byzonder veel omdat ik de auto's tweedehands uit Duitsland importeer en zelf een uitstekende werkplaats heb om reparaties te verrichten. Als ik myn materiaal en weiland renda bel kan raken ben ik al dik tevre den", zegt hy. De ervaring zal leren hoe het in de toekomst verder moet gaan. Wel licht komt het nog zover dat de heer Polman zijn weiland deels gaat be straten. een helling gaat aanleggen en andere noodzakelijke voorzienin gen gaat treffen. Voorlopig gebruikt hy uitsluitend provisorische middelen. Krachtige stijging levensverzekering r Voorlopige cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tonen aan dat in de eerste drie maanden van dit Jaar voor een hoger bedrag aan meuwe levensverzekeringen tot stand gekomen is dan vorig jaar in de zelfde periode. Er werd voor een to taal verzekerd bedrag van f 2.775 min aan nieuwe verzekeringen afgesloten. In 1966 was dit f 2.233 min, zodat t de tot dusver ongeslagen u'd- een stijging van f 542 min of ruim slaviër Cirlc, die daardoor terugi viel naar een gedeelde derde plaats. Donner, die niet al te vast speelde, slaagde er dankzy dit resultaat toch nog in op een gedeelde zesde plaats te eindigen, zyn 5-2£ punt waren vol doende voor het vervullen van de meestersnorm. Uitslagen elfde ronde: Donner - Ciric 1 - 0. Kotow - Ree 1-0, Scholl - Portisch 2è - V*. Ghitescu - Langeweg - 24 .Mojsejew - Zui- dema V2 - 24, Pachman - Enevold- sen 24 - 24. Eindstand grootmeestergroep1 Portisch (Hong) 8, 2. Kotow (USSR) 7, 3/4 Ciric (Zd-Sl.) en Langeweg (Ned) 6-%. 5. Mojsejew (USSR) 6, 6/7 Donner (Ned) en Ghitescu (Roem.) 524, 8. Pachman (Tsj.-SlJ 5. 9. Enetvolden (Den.) 42a, 10/11 Scholl (Ned) en Zuidema (Ned) 4, 12 Ree (Ne^ 3-2a pt. heeft plaatsgevonden. In de sector renteverzekeringen. uitkeringen geranderen. werden nieu- d.w.z. verzekeringen die periodieke we verzekeringen afgesloten voor een bedrag van 1 426 min tegen f 1.061 riln ln dezelfde periode van het vorig laar. Bij de kapitaalverzekeringen (verzekeringen die een uitkering-in. eens garanderen) was dit f 1.231 min (f 1.061 min in 1966) en in de sector volksverzekeringen (kleine verzeke- ringem f 117 min tegen f 110,5 min ln 1966. De Nederlandse basketbalkam pioen SVE uit Utrecht Is in een sterk bezet Internationaal toernooi in het Italiaanse San Giorgio op de derde plaats geëindigd. Het toernooi werd gewonnen door het Tsjechische Slavia Praag, dat 6 punten behaalde. Het Poolse AZS Warschau werd met vier punten tweede.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7