Strijd om schilderijen ROLLING STONES WEER VRIJ Zijn zij echt of vals? Van WaterlooPlein DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 De Boer: Ik sta er achter J Zelf experts halen wil de heer (Van onze correspondent) De Amsterdamse kunsthandelaar Jelle T. de Boer staat, zoals kort gemeld, op het ogenblik in de internationale belangstelling. In Luzern is een tentoonstelling van 161 schilderijen en teke ningen van Vincent van Gogh en Franse impressionisten als Paul Cézanne, Manet, Toulouse-Lautree, Renoir en Matisse uit gedraaid op een schandaal. Want, zo heeft de Vereniging van Zwitserse kunsthandelaren gezegd, de schilderijen zijn niet echt. Een dochter van Matisse heeft laten weten dat de schil derijen die de heer De Boer aan haar vader toeschrijft zeker niet door deze zijn gemaakt. Jelle T. de Boer houdt echter vol: „Zij zijn wél echt". De collectie De Boer Is al eer der in het nieuws geweest. Vorig jaar omstreeks deze tijd exposeer de de heer De Boer in zijn kunst handel aan de Rozengracht in Ams terdam 80 Van Gogh's. De expositie deed flink wat stof opwaaien. Maar een duidelijk antwoord op de vraag of de schilderijen nu wél of niet echt zijn kwam er niet. De heer W. van de Werd, die als manager van de heer De Boer op treedt, zei gistermiddag dat het op vallend was dat in geen van de kri tieken of meningen van deskundigen een gedocumenteerd „neen" gehoord is. Daar staat echter tegenover dat een dergelijk „ja" ook is uitgeble- Jalouzie de métier? Volgens de heer De Boer is „ja louzie de métier" aanleiding voor de Vereniging van Zwitserse kunsthan delaren geweest om „nee" te zeg gen. Z\j heeft volgens hem zonder deugdelijke argumentatie een pers communiqué verstrekt, waarin de collectie als totaal vals wordt be stempeld. De vereniging zou zich tot dit standpunt hebben laten inspire ren door twee Nederlanders, de he ren Winter of Winters en Van De- Haagse Orgelweek Na het succes van vorig jaar wordt dit jaar van 5 t/m 12 augustus de tweede Haagse Orgelweek gehouden, georganiseerd door de Stichting „Pro Organo". In deze orgelweek worden allereerst een tweetal concerten ge geven in de Ev. Luth. Kerk aan de Lutherse Burgwal nr. 9. Zaterdag 5 augustus (20.15 uur) spelen de Haagse organist René Rakier en de Haagse violiste Froukje Giltay. Het bijzondere van dit openingsconcert is de uitvoering van het volledige opus 122 van Joh. Jrahms, de Elf Koraal voorspelen. Deze worden bijna nooit uitgevoerd, maar vormen een fraaie afsluiting van Brahms' compositie- werk. Een unieke gelegenheid om deze zeer gevarieerde koraalvoorspelen eens alle te horen. Op dinsdag 8 augustus wordt, even eens om 20.15 uur, in de Evang. Luth. Kerk een bijzonder concert gegeven door Bernard Bartelink. Hij zal dan een eerste uitvoering in Den Haag geven van de eerste twaalf preludia en fugae uit het le deel van „Das wohltemperierte Clavier" van Joh. Seb. Bach. Zoals beokend worden deze werken als regel op klavecimbel of piano uitgevoerd. Op orgel kunnen zij echter ook gespeeld worden, hoe wel vrijwel geen enkele organist dit aandurft. Op het orgel, van de Evang. Luth. Kerk komen deze werken wel heel fraai tot hun recht. In de Haagse Orgelweek 1967 is ook nu weer opgenomen het dit jaar voor de vierde maal georganiseerde Natio naal Orgelconcours voor Amateurs. In de afgelopen weken heeft de jury voor dit concours de voorselectie ge houden, waarbij uit 20 deelnemers in de Interpretatie-wedstrijd een acht tal kandidaten gekozen is voor de halve finale op donderdag 10 augus tus in de Haagse Goede Vrijdagkerk, Bezuidenhoutseweg 361. Voor de Improvisatie-wedstrijd is een viertal deelnemers uitgenodigd. Direct na afloop zullen de prijswin naars worden bekendgemaakt door de Haagse wethouder voor Onderwijs-. Kunst- en Sportzaken, drs. H. J. Wilzen. Deze zal tevens de twee wis- selprr n uitreiken, die vorig jaar bek wonnen werden door Jaap SI n uit Vlaardingen. Hindoe-kritiek op voorstel tot sterilisatie Een Indiase hindoeleider heeft gis teren scherpe kritiek uitgeoefend op een regeringsvoorstel, dat beoogt ver plichte sterilisatie in te voeren voor echtparen na de geboorte van hun derde kind. Hij deed een oproep aan het Indiase volk zich krachtig tegen de voorgenomen maatregel te verzet ten. Nitya N. Banerjee. van de hin doe-organisatie Mahasabha, ver klaarde in een boodschap o.m.: „de meningen van de artsen over het ef fect van sterilisatie op lichaam en geest zijn verdeeld". Bovendien staan de hindoe-wetten de man slechts één vrouw toe, de moslem-wetten daar entegen vier. Dat zou tengevolge heb ben dat hindoes slechts drie kinderen mogen hebben tegen moslems twaalf, aldus Banerjee. Dit zou de hindoe bevolkingsgroep in een ongunstige po sitie plaatsen tegenover de moslems, aldus de hindoe-leider. Hij verklaarde zich ook tegenstander van het bepa len van de minimum leeftijd waarop meisjes mogen trouwen op 20, en van wettelijke goedkeuring van abor tus op medische gronden. het Kruller-Muller-Msueum. „Die van Deventer is een tweederangs kunst schilder, die weieens een boekje over het Kröller-Müller-Museum heeft geschreven," aldus de heer De Boer. De heer van de Werd: „Wij wil len de bewuste figuren alsook de be wuste vereniging van Zwitserse kunsthandelaren tarten hun ver dachtmakingen waar te maken en zc ze zwijgen verklaren we ze rond uit voor leugenaars en blijven var- zelfsprekend alle juridische cons°- quenties voor hun rekening." Hij zegt ook: „Het verheugt ons dat de verdachtmakers dn hun ijver zo ver gegaan zijn dat zij zelfs In terpol hebben ingeschakeld. Dit kan slechts er toe bijdragen het geweten van de kunstwereld voor een ge rechtvaardigde zaak wakker te schud den. Interpol is in deze, naar wij ver nomen hebben, zeer intensief tewerk gegaan en vond tot op heden nog geen aanleiding om tegen De Boer gerichte maatregelen te nemen. Ook niet tegen de directeur van het mu seum Hofgalerie in Luzern, de heer Acherman, omdat deze eveneens vol doende gedocumenteerd en overtuigd tewerk kan gaan." In Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee Wim van der Panne vervangt zieke Jan J. v. d. Berg in orgelconcert De Delftse organist Jan J. v. d. Berg, die hedenavond een concert zou geven op het orgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee, is plotseling ziek geworden. H|j lijdt aan geelzucht en zal enkele weken het bed moeten houden. Het orgelcomité heeft vanmorgen de eveneens bekende en jeugdige or ganist Wim van der Panne bereid gevonden om in plaats van Jan J. v. d. Berg te concerteren. Het con cert gaat dus door en begint heden avond om acht uur. Aan de serie concerten in Katwjjks Nieuwe Kerk zal er nu één worden toegevoegd. Jan J. v. d. Berg hoopt op 29 augustus hersteld te zijn en dan het programma, dat hij heden avond zou uitvoeren, te vertolken. Zelf experts halen wil de heer De Boer niet. Hy is van de echtheid van zijn schilderijen overtuigd en het kost te veel. Bovendien heeft hij de buik vol van experts, gezien al lerlei slechte ervaringen. 40 tot 50 van zijn al dan niet kostbare schilderijen heeft de heer De Boer gekocht op het Waterloo- plein. Zijn hele collectie heeft hij in 32 jaar verzameld. „Als ik een jaar langer zoek ontdek ik nog minstens 20 Van Gogh's. Er zijn er nog 1500 a 2500 in omloop." Het transport van de schilderijen voor de expositie in Luzern hebben hem f 36000 gekost. Voor zijn duurste Van Gogh heeft hij f. 250, moeten neertellen. Vorig jaar is er volgens zijn zeggen, een bod van drie mil joen op .de hele collectie gedaan. Echt of niet echt? De Boer: „Ik sta voor 100% achter mijn tekeningen en schilderijen." kunst Belgische schilder Clausse overleden De Belgische schilder Fernand Clausse is in zijn woning te St.-Gillis bij Brussel overleden. Clausse, die 68 jaar is geworden, verwierf vooral be kendheid door portretten en dierstu- aiesvan honden en katten. Hy maak te ook films. In 1955 werd een teken film van hem over de stelling van Pythagoras op het Festival van Ce- netië bekroond. I De heer La Chapelle verheugt I zich nog in een goede gezondheid. Beatle Paul McCartney, met zijn vriendin, de actrice Jane Asher en de vierjarige zoon Julian von John Lennon is terug in Lon den van een vakantie in Grieken land. Paul heeft gretig een krant gekocht met het opzienbarende nieuws over de Stones. Vonnissen herzien De Britse opperrechter heeft de vonnissen van de Rolling Sto nes, Mick Jagger en Keith Richard gisteren in hoger beroep herzien. Richard, (23) die 12 maanden had gekregen wegens het beschikbaar stellen van zijn huis voor het roken van marihuana, werd vrijgesproken. Jagger (23) kreeg in plaats van drie maan den wegens het bezit van peppillen, een jaar voorwaardelijk. De hippies en het bloemenvolkje i van Londen besloten onmiddellijk de heuglijke uitspraak te vieren met een pray-in" in Westminster Abbey en een „love-in" later op de avond in Hyde Park. Later verklaarde Jagger: „Ik neem misschien nog wel eens peppillen maar alleen op doktersadvies. Ik ge bruik ze gewoonlijk niet. Ik ben blij dat de kwestie de wereld uit is. Maar toen ik vandaag voorkwam was ik er wel degelijk op voorbereid de ge vangenis in te. gaan. De laatste maanden heb ik met geestelijk, licna- melijk en zakelijk op de gevangenis voorbereid. Ik vier het vanavond niet ik ga gewoon door". Zijn vriendinnetje Marianne Faith- full zei voor ze wegreed in een mini- auto met donkere ruiten: „Ik kon vanmorgen de telefoon niet opnemen of eten omdat ik er steeds aan dadht. Ik ben blij voor Mick dat het eindelijk ailemaal voorbij is", Jagger en Marianne vertrokken la ter met onbekende bestemming aar boord van een gecharterde wentel wiek. Prijs voor cartoonist Han van Wessun De Nederlandse cartoonist Han van Wessum is, op een internatio nale cartoon-wedstrijd te Bordighera (Italië), onderscheiden met de tweede prijs, een gouden plaquette met bas- relief. De prijs is hem gisteren uit gereikt. De eerste prijs ging naar de Joego slaaf Zoran Jovanovic. In het jury rapport wordt Van Wessum geprezen voor de frisheid waarmee hij be paalde aspecten van het leven uit beeldt. Schrijvers komen op voor gearresteerde collega's Het 35ste internationale P e n-con gres in Abidjan (Ivoorkust) heeft gisteren een Britse resolutie aange- en, waarin de regeringen van de Sowjet-Unie, Griekenland, Spanje, Haiti, Bolivia, Zuid-Vietnam, Portu gal en Tsjecho-Slowakije worden op geroepen de in hun land gevangen gehouden schrijvers vrij te laten. Voorts wordt de „verontrusting en ernstige afkeuring" uitgesproken „de voortdurende manifestaties regeringsinmenging in de vrijheid van de schrijvers". Vijftien van de gevangengehouden schrijvers worden met name ge noemd,, o.w. de Spanjaard Arrabal, de Franse journalist Regis Debray, die in Bolivia gevangen zit, de Russen Sinjawski en Daniel, de Tsjech Jan Benes en de Grieken Ritsos, Angeli, Demetroe, Frangapoelos en Glezos. Het 35ste Pen-congres is geopend door president Felix Houphouet-Boig- ny van de Ivoorkust. NEDERLAND 10.30 VARA De minimolen Nieuws Ja zuster, nee zuster Popey, tekenfilm Journaal en weeroverzicht Achter het nieuws, actualiteiten Kronkel Z-Cars De jaren vijftig, muzikale non stop show Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur The Virginian 9.15 uur Made in Japan, filmreportage 10.10 uur Laatste nieuws. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.35 uur Canti di Prigionia 10.45 uur De interlandwedstrijd, reportage portage HILVERSUM 2: en gióteren Detroit Roelof Kiers, van de geza menlijke documentaire- en ac tualiteitenafdeling van de AVRO heeft weer eens iets van zich la ten horen, en wel vanuit Detroit, in woordspelingen ook wel „Des troyed" en „detroit" genoemd. Het resultaat was een persoon lijke benadering, waarbij we o.a. terecht kwamen in een hotelka mer op vier hoog, waar een vrouw, doordat ze in het raam stond afgetekend tegen het lamplicht achter haar, een ge makkelijk doelwit was geweest van een sluipschutter, die haar in het hart had getroffen. Da der onvindbaar. Bloedvlekken nog zichtbaar op de vloer, even als kogelgaten. Overigens had Kiers zich niet tot dit geval be perkt. Hij sprak met een pries ter over oorzaken (en gevolgen) en met enkele negers (mannen en vrouwen) op straat, die wei nig waardering konden opbren gen voor deze aan „Black po wer" toegeschreven golf van ver nielzucht. Marx-Brothers Marx-brothers op te frissen. Groucho, Harpo en Chico waren er, Zeppo is in 1935 uit de combinatie getreden, zodat hy deze film uit 1936 (ruim 30 jaar oud dus) net niet meer heeft meegemaakt. De rest van de rolbezetting bood niets bijzon ders, zodat we ook hier te ma ken hadden met het euvel waar mee bijvoorbeeld Danny Kaye vaak te kampen had: een ma tig verhaal, weinig geldverslin dende medewerkers, alles in de hoop, dat Kaye of in dit geval de Marx-brothers, het wel in hun eentje zouden klaren. Bij de beoordeling van Groucho es. moeten we er wel rekening mee houden dat hun brutale, dik wijls naar het absurde neigende humor in die tijd iets overrom pelend nieuws was. Tegelen Van de Marx-brothers naar Tegelens passiespel was 'n grote stap. Wij kregen de indruk, dat het uitbeelden van al die geken de figuren in oude kostuums, voor de spelers een gewijde zaak is geworden, omdat ze daardoor deel uitmaken van een groot dorpsgebeuren. Regisseur Will Simon had alles met veel varia tie in beelden gevat. VOOR DINSDAG 1 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m KRO: 18.00 Licht platenprogr. 18.40 Musicerende dilettanten: fanfare-or kest. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Amu- .44 Voordracht. 20.55 Pianorecitalklass. muz. 21.35 Klein Radiokoor, Omroepkwartet talisten: mod. liederen. 22.30 Nws. 22.00 Geestelijke Overweging. „De dood aan de Muur" is het thema van een sculptuur, die een 20-jarige student in Berlijn schiep. De hulpeloosheid van de vluch teling, die bij een poging over de scheidingsmuur uit Oost-Berlijn naar het Westen te vluchten en door communistische grenswach ters wordt dood geschoten, is hier tot symbool van de tragedie in de verdeelde stad geworden. Sinds de bouw van de muur, op 13 augustus zes jaar geleden zijn voor zover bekend 149 men sen tijdens hun vlucht va7i Oost naar West gedood. J1RI ROPEIv IN DE PIETERSKERK De beroemde Tsjechische or ganist Jiri Ropek uit Praag be speelt vrijdagavond het orgel in de Pieterskerk tijdens de door K. en O. in samenwerking met het College van kerkvoog den der N.H. gemeente georga niseerde orgelserie. Zijn kwa liteiten zijn in ons blad reeds meermalen hogelijk geroemd. Algemeen wordt Ropek be schouwd als een van de groot ste hedendaagse organisten. Ropek zal composities spelen van Frescobaldi, Seeger, Hin- demith, Peeters, Leighton, Eben en Joh. Seb. Bach. 0.00 Nws. 20.05 Zing met 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 2 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Pianorecital (gr)klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte ork - muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Tourlngclub: vakanue- tlps. 8.45 Lichte gr muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lichte grmuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lich'e grmuz. 10.10 Mod. muz. (gr.). 10.30 Ueref. morgendienst. 11.00 Lichte gr muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nwb. 12.40 Act. of gr. muz. 12.50 Klass. operafn (gr). 14.00 Lichte ork.muz. 14.20 Amusementsmuz. (gr.). Viool, harp en piano: klass. 15.50 Bijbelvertellin 300 Jaar geleden werd de Odstkei te Middelburg in gebruik gem Vraaggesprek van Richard de Wij. C. A. van Swigchem Rijksdienst voor Monumentenzorg. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgyj... 7 20 Soc. strijdl. 7.23 Uitgeslapen: luh- grmuz. rep. VPRO: De?*} VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgesla- 10.00 Lichte grmuz. 10.50 Voor de Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. (gr.). Hilversum 3. .240 en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoscoop: AVRO-s (11.00-11.02 Nws.). 12 00 12.02 Operettemuz. (gr.) 13.00 publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toer- Rhythm and blues: oude 17.35-18.00 Hillbilly Time: AVRO: 17.00-17.35 Voor de Jeugd. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. NTS: 19.00 Er was een6Een serie sprookjes voor jong en oud: Re pelsteeltje. 19.51 Uitz. Stichting Socu- tera. NTS: 20.00 Journaal en weerover zicht. 20.20 The iron Petticoat. (Hij zij en de Petticoat), speelfilm, (beide keu ringen: alle leeftijden). 21.50 Requiem groot volk (End of the trail). NTS: 20.00 Nts. In 't kort. AVRO: 20.05 The Beatles, tekenfilm 20.25 Sportpanorama. 21.20 The wild wild West: De nacht warin de angst rond waart. TV-film. NTS: 22.15-22.30 Jn

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5