LEIDSCH DAGBLAD Canadees Diefenbaker woedend op De Ganlle Vijf kinderen omgekomen bij verkeersramp Rassenonlusten ook in Washington JAMIN Kans op onweer Huren spoedig ook elders vrij Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 No. 31343 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel i, Lelden - Giro no. 5706» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nadat de Franse ministerraad gistermiddag en in het begin van de avond vier en een half uur over diverse vraagstukken had vergaderd en tenslotte over De Gaulle's beruchte uitlating in Canada, werd over laatstgenoemde kwestie een speciaal com muniqué uitgegeven. Over het standpunt van de ministers ver meldt dit communiqué natuurlijk niets: alleen De Gaulle is aan het woord, die van zijn uitroep „Leve het vrije Quebec" (de Franssprekende provincie in Canada) niets heeft teruggeno men. De Canadese regering van haar kant heeft ten opzichte van dit communiqué een kalm en bedachtzaam standpunt ingeno men. Officieus was de eerste reactie in regeringskringen in Ot tawa niet geheel afwijzend. Wel heeft de oppositieleider Diefen baker een fel protest geëist: „alles wat minder is dan een krach tige nota zal een teken van zwakheid van de zijde van Canada rijn." In het Franse communiqué van gisteren wordt o.m. gezegd: „Ik (d.i. president De Gaulle) ben. naar Ca nada gegaan op uitnodiging van de regering van Quebec. De afspraak was, dat ik na mijn bezoek aa tentoonstelling van Montreal doorreizen naar Ottawa. In Quebec zag ik de onbeschrijflijke geestdrift van de Franssprekende Canadezen voor het doel, dat zij zichzelf hebben gesteld, n.l. onafhankelijkheid. De oude leuzen van Frankrijk: vrijheid, gelijkheid en broederschap, willen zij ook in hun eigen land doorvoeren. Toen heb ik ondubbelzinnig gezegd waar het óp stond, n.l. dat Frankrijk de Franssprekende Canadezen zal steunen in hun strijd. Frankrijk zal belangstelling blijven tonen voor het heden en voor de toekomst van een volk, dat uit zijn midden is voort gekomen en dat na eeuwen van on derdrukking trouw is gebleven aan het oude vaderland. Dat wil echter niet zeggen, dat Frankrijk souverei- ne rechten zou doen gelden op geheel Canada of op een deel ervan". Tot zover de verklaring van De Gaulle, die, zoals men ziet, geen po ging heeft gedaan om de breuk met Canada te helen. Hij accepteert niet, dat hij zich gemengd zou hebben in de Binnenlandse politiek van een bui tenlandse mogendheid, want volgens zijn begrippen is Franssprekend Ca nada een verlengstuk van Frankrijk en geen vreemd land. Er bestaat dus volgens de generaal geen „probleem- De Gaulle" maar een „probleem-Ca nada". Aan de Franse pers, radio en tv, is van hogerhand een stille wenk gege- Baby in bestelauto geboren Een jong echtpaar, dat op zoek naar een huisy met een bestelauto een bezoek aan Laren in Noord- Holland had gébracht, is op de te rugweg, vlak onder Diemen, ver blijd met een gezonde baby. De rijkspolitie kwam er aan te pas om alles goed te laten verlopen en momenteel maken moeder en kind het goed. Ze zijn o genomen in een Amsterdams ziekenhuis. Toen de tocht naar Laren begon, ivas er nog niets aan de hand. Maar op de terugweg kondigde de baby plotseling en heftig zijn komst aan. Hard rijden hielp de toekomstige vader niet. Onder Diemen moest worden gestopt en werd de baby géboren. Een juist passerende patrouille van de rijkspolitie ontfermde zich over moeder en kind en bracht beiden vliegensvlug naar een zie kenhuis, waar zij goed konden worden verzorgd. Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke be wolking met enkele regen- of on weersbuien, gevolgd door enige af koeling. Zwakke tot matige veran derlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 augustus Zon op: 05.02 onder: 20.30 Maan op: 00.29 onder 18.33 Hoogwater in Katwijk: -.- en 12.21 laagwater: 7.46 en 20.22 STRAND VERWACHTING In het komende etmaal plaatselijk enkele onweersbuien. Morgen gevolgd door iets frissere zeewind. Tempera turen van 22 tot 24 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: achter een zwak onweersfront je opnieuw zomers en stabiel strandweer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ven om het op deze manier aan het Franse volk voor te stellen. Men kan dat terdege merken, want zelfs de kranten ,die De Gaulle wegens zijn uitlating in Canada kritiseerden ne men het voor de generaal op, dat hij de wereld waarschuwt tegen de Ame rikaanse overheersing. Men kan nu reeds lezen, dat het volgens De Gaul le volkomen onvoorstelbaar ds, dat de Franse openbare mening het zou op nemen voor de Verenigde Staten en niet zou luisteren naar de stem van de taal en de stem van het bloed. De onafhankelijke „Combat", zegt echter dat De Gaulle na zijn agres sief militarisme thans openlijk op wekt tot revolutie in Canada. De Gaulle is door niemand gemachtigd om in de wereld de rol van regent te spelen. Frankrijk moet zich van de generaal losmaken, want het is noch zijn adjudant, noch zijn waakhond, noch de stem van het wereldgeweten. Tot zover onze Parijse correspon dent. „Klein incident" De Franse minister van Voorlich ting, Gorse, verklaarde na afloop van de ministerraad, dat de Franse Cana dezen het gevoel hadden, dat zij door Frankrijk in de steek waren gelaten en zij hadden gevraagd, dat Frank rijk zijn belangstelling voor het lot van het Franse Canada zou tonen. De bewindsman sprak over een „klein incident", dat naar hij vreesde, zou worden gebruikt om de kern van het belangrijke probleem te maskeren. Over het optreden van De Gaulle merkte hij nog op, dat het niet de roeping van de president is om „chry- santhenexposities te openen". Ten slotte zed hij, dat de vraagstukken bij bijv. Wallonië in België en het Franse deel van Zwitserland in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met die van Canada. Officieus was de eerste reactie op het Franse communiqué in Canade se regeringskringen niet geheel af wijzend. Volgens de Canadese pers is in regeringskringen het wegnemen i een zekere dubbelzinnigheid De Gaulle's houding jegens de se paratistische beweging in Quebec toegej^** Uit t' communiqué blijkt. werd gezegd, dat Frankrijk geen steun verleent aan een bepaalde van politieke evolutie voor Frans Canada, hoewel in het al gemeen steun wordt gegeven aan eventuele wijzigingen, waartoe Frans Canada in de toekomst zou beslui- „Schandelijk" Oppositieleider Diefenbaker deed echter een beroep op de Canadese re gering op krachtige toon te proteste ren tegen de jongste verklaring van president De Gaulle. Diefenbaker reageerde woedend op de verklaring van De Gaulle over vrijheid voor Quebec. Hij vroeg: „Wat zou de re- gering-Pearson doen indien de een of andere Britse staatsman een soort gelijke verklaring ten aanzien van de Canadese politiek aflegde?" De conservatieve leider zei verder, dat de verklaring van De Gaulle een einde heeft gemaakt aan elke twij fel, dat de opmerkingen van de pre sident op Canadese bodem „een spontane reactie waren op zijn ont vangst". Diefenbaker noemde De Gaulle's rede „arrogant en schandelijk en een belediging voor de souvereiniteit van Canada". Hij zei, dat het jongste commentaar bewijst dat de rede deel uitmaakt van een beleidsverklaring. 9 Vervolg op pag. 2 Ook in andere provincies dan alleen in de drie noordelijke en de drie zuidelijke zullen de huren zo spoedig mogelijk vry wor den. De voorwaarden hiervoor zullen door het hoge bouwtempo van de laatste jaren eerder zijn bereikt dan aanvankelijk werd aangenomen. Slechts in de grote agglomeraties in het westen zullen de huurprijzen in de hand worden gehouden. Hier zal de woningnood het langste leven leiden, naar verwachting ook nog na drie jaar. Agent stapt aan verkeerde kant uit bed: dodelijke val (Van onze Amsterd correspondent Op de laatste dag van z(jn detache ring in Amsterdam is de 25-jarige gehuwde politieman W. Dekker uit Terneuzen op tragische wijze om het leven gekomen. Hij stapte gisteroch tend bij het opstaan uit het open staande raam van zijn slaapkamer. Na een val van zeven meter kwam hij met zijn hoofd op een betegelde binnenplaats terecht. Hij was vrijwel op slag dood. Agent Dekker was met negen an deren in Amsterdam gedetacheerde politiemannen ondergebracht op een grote kamer met vjjf stapelbedden in hotel Cok aan de Koninginneweg. Hij sliep op het bovenste bed van een stapelbed dat tegen het raam stond. Hij stond bekend als een vas te slaper. Slaapdronken stapte hij gisterochtend aan de verkeerde kant het bed uit. Dreigement van Prins Silianoek Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft gisteren gedreigd de di plomatieke betrekkingen met ai'.e landen te zullen bevriezen die niet binnen drie maanden verklaren de huidige Cambodjaanse grenzen te zul len eerbiedigen. Landen die geen ge hoor geven aan de oproep zullen hun vertegenwoordigingen uit Pnom Penh moeten terugtrekken. Het Cam bodjaanse staatshoofd zei, dat de re gering in Peking gisteren de Cam bodjaanse grenzen formeel heeft er kend. Het regeringsbesluit tot het af schaffen van de huurprijs-beheer- sing voor grote delen van ons land steunt niet alleen op de wens zo snel mogelijk terug te keren naar norma le verhoudingen, maar ook op aantal waarborgen. De belangrijkste meent de minister van Volkshuisves ting te hebben in het evenwicht op de woningmarkt voor die delen van het land waarvoor het besluit geldt. Daardoor alleen al zou er maar een gering risico bestaan dat de huisei genaren de kans aangrijpen de huren fors te verhogen. Een tweede waarborg woningwet- en premiewoningen, die met hun door de minister vastgestel de huren, stabiliserend werken. De kans dat woningbouwcoöperaties en gemeenten de door hen geëxploiteer de woningwetwoningen in prijs ver hogen is niet groot: het ministerie Volkshuisvesting moet immers zijn fiat geven aan huurverhogingen >or deze categorie huizen. Hoewel op dit moment nog geen termijn is te noemen waarop ook in andere delen van het land de huur- beheersing vervalt, staat wel vast dat lang voor 1970 het jaar waarin de kwalitatieve woningnood zou zijn de voorwaarden voor vrijer huurbeleid zullen zijn' be reikt. Inhaa l manoeuvre: (Van onze Roermondse correspondent) Een verkeersramp in het Belgische Veldwezelt heeft gisteren aan vyf Maastrichtse kinderen het leven gekost. Twee personen werden levensgevaarlijk gewond en vier minder ernstig. Het ongeluk maakt het gezin Crijns-Haesen in 'n paar tellen kinder loos. De oorzaak van de ramp is vermoedelijk een roekeloze in haalmanoeuvre. Het ongeluk gebeurde gisteren om twaalf uur op de weg van Maas tricht naar Genk in de buurt van Veldwezelt. De elf inwoners van Maastricht waren in twee auto's op weg voor een dajge uit naar een zwembad in Genk. De bestuurder van de eerste auto haalde met hoge snelheid op de smalle nogal slechte een Belgische personenauto in. Daarbij moesten de wagens elkaar geraakt hebben. De Belg wist zijn auto op de weg te houden. Maar de gemeente-ambtenaar N. Haesen uit Maastricht raakte de macht over zijn stuur kwijt, slipte en klapte te gen een boom. De bestuurder van de tweede Maastrichtse auto, W Kerckhoff. die het ongeluk zag ge beuren en zijn 14-jarig dochtertje Maria bij de heer Haesen in de wa gen wist - raakte van schrik ook de weg en kon niet voorkomen, dat ook zijn auto tegen een boom loeg. Pas uren later kon de trieste ba lans worden opgemaakt. Bestuurder N. Haesen (32) en zijn zoontje Huub (5) konden nog levend uit de wrak stukken worden gered. Zij zijn in een ziekenhuis in Bilzen opgenomen. Voor hun beider leven werd gister avond gevreesd. Vijf kinderen - allemaal neefjes en nichtjes - waren omgekomen, Mar- tinus Haesen (4) (zoontje van de bestuurder), Maria Kerckhoff (14», (dochter van de bestuurder van de tweede auto) en de drie kinderen Crijns, Gerardina (8), Maria (12) en Lenhard (7). Mevrouw C. Haesen- Cauberg is met een ernstige shock in het ziekenhuis van Bilzen opge nomen. De bestuurder van de twee de wagen en zijn zoontjes Johan en Jozef moesten uit het autowrak wor den gezaagd. Wonder boven wonder hadden zij alle drie slechts onge vaarlijke verwondingen opgelopen. Zij zijn in een Maastrichts ziekenhuis opgenomen. Binnen een afstand van twee kilometer van liet Witte Huis is het maandagavond (dinsdag morgen vroeg Nederlandse tijd) tot rassenonlusten geko men in de Amerikaanse hoofd stad Washington. De relletjes Ook in Parijs is het warm. Deze foto, genomen bij de Place de la Madeleine, toont een Parij- zenaar, die zich op bedoe'inen manier met een witte doek tegen de zonnestralen beschermde. werden echter zeer spoedig de kop ingedrukt, vooral toen een fikse regenbui de mannen van de oproerpolitie kwam assiste ren door de nodige afkoeling te verschaffen. Spoedig de kop ingedrukt Gedurende ongeveer drie uur wa ren benden negers door een neger- wijk getrokken, waar zij ruiten in gooiden en stenen en flessen de politie en brandweermannen gooi den. Deze waren juist bezig eel brand in een meubelzaak te bestrij den. Er woedden toen nog vier andere branden en enige auto's stonden eveneens in lichterlaaie. Een brand weerman werd door een steen getrof fen. De politie verrichtte vijftig ar restaties. Het was in de Amerikaanse hoofd stad, waar de bevolking voor twee derden uit negers bestaat, de laatste jaren niet meer voorgekomen dat zich ernstige rassenonlusten hadden voorgedaan. Doden in Milwaukee Bjj ernstige rassenonlusten die maandag in de 740.000 inwoners tel lende Amerikaanse stad Milwaukee (Wisconsin) uitbraken, zijn twee mensen gedood en zeker 53 personen gewond. De gewonden moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De ongeregeldheden deden s voor in de voornaamste negerwijk van de stad waar de noodtoestand is afgekondigd. Duizend man vai Nationale Garde trokken zwaar wapend het roerige gebied binnen, nadat politiemannen vuurgevechten hadden geleverd met sluipschutters, Nadat de orde was hersteld, vond ten de lijken van een 24-jarige po litieman en een blanke vrouw. Deze laatste werd het slachtoffe rvan he vuur van sluipschutters. De politie- kwam door verbranding om he; leven bij een poging kinderen uit ;n brandend huis te halen. De moeilijkheden begonnen toen kleine groepen jeugdige negers ruiten insloegen, brandbommen gooiden brandweerlieden, die de veroorzaakte branden blusten, met stenen bekogel den. Daarop ontstonden gevechten met de politie, die tevens in vuurge vechten met sluipschutters verwik keld raakte. De jongelieden braken door de inmiddels gevormde politie- afzetting van het negergetto en trok ken doorf het voornaamste zakencen trum. een spoor van vernieling ach terlatend. De burgemeester riep de hulp van gouverneur Warren Know- an Wisconsin in. die de Nationale Garde opdracht gaf handelend op te treden. Vervolg op pag. 2 Koningin Juliana in Porto Ercole Koningin Juliana is gisteravono per auto uit Florence in Porto Ercole aangekomen. Zij heeft enkele dagen in Florence vertoefd voor z(j naar haar buitenverblijf Elefante Felice doorreisde. De Koningin is de enige die nu Id het buitenverblijf verblijft. Prinses Irene is met haar man drie dagen geleden uit Porto Ercole vertrokken zy hadden er twee dagen vertoefd. Nederlands grootste drijven de bok, de Ir. J. G. Snip, is er gis teravond in geslaagd de sleper Vïkingbank van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst van de Zuiderpier bij Hoek van Holland te lichten. In de nacht van 18 op 19 maart van dit jaar sloeg de Vi- kingbank, bij een poging om het in noodweer gestrande Liberiaan se vrachtschip Alkyone los te trekken, muurvast op de Zuider pier. De berging van de Vikingbank heeft 12 mannen van het Rotter damse bergingsbedrijf Van den Tak nauwelijks vijf uur werk ge kost, mede dank zij het bijzonder gunstige weer. De foto geeft een beeld, vanuit de lucht, van de voorbereidende werkzaamheden voor de berging. WINSTDELING De Franse regering heeft gisteren in beginsel haar goedkeuring ge hecht aan een ontwerpbesluit, dat voorziet in winstdeling voor de werk nemers in Frankrjjk. Uitvoering van het besluit zal verplicht z(jn voor alle Franse ondernemingen met meer dan honderd personeelsleden. Het besluit biedt de keus uit drie manieren waarop het winstdelings plan kan worden uitgevoerd. Bij de grotere ondernemingen zullen de werknemers aandelen krijgen in ver houding tot de totale winst. B\j kleine ondernemingen waarvan de aandelen niet op de effectenbeurs worden verhandeld moet het werk nemersaandeel van de winst voor het personeel worden geïnvesteerd door de maatschappij. De derde methode, die de Franse regering het minst wenselijk acht, geldt alleen voor kleine ondernemingen en houdt in diat de werknemers aandeelhouder worden gemaakt van door de staat geleide beleggingsmaatschappijen. ADVERTENTIE vrifchlen koekjes niet duur wet heerlijk ©ud 9iïe. euwo Uit het Leidsch Dagblad van 3 Aug. 1867; Uit 's-Hage wordt aan l'In- tépendance geschreven, dat het Belgische bankiershuis LangrandDumonceau aan de Nederlandsche regeering concessie tot droogma king der Zuiderzee, of een gedeelte daarvan, heeft aan gevraagd. AdvertentieTe huur, d tien gulden per maand, eene net gemeubileerde zit- en slaapkamer, in 't midden der stad. Franco te bevragen on der letter H, bij den uitgever dezer Courant

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1