Langerhorst 1500 slaagt in m in 17.30 Paul Hoekstra peddelt naar drie titels Krantenbezorger Jan zijn de Groot wint eigen toernooi Truus Hennipman: 11.6 op de 100 m MAANDAG 31 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Schema ivercl dit keer perfect aangehouden ADA KOK WON ZONDER MOEITE BIJ DE DAMES vrye slag (31,—) en eerste op de rug slag ln 36,2. Hy verwees op dit on derdeel de kampioen van het vorig jaar, Jos Berens (AZPC) naar de tweede plaats. Gisela Chrlstenhusz won de schoolslag (38,6) en werd achter de Die Haghe-zwemster Wil- ma de Ruiter (36,1), tweede op de vlinderslag (36,4). De tijden, die dit drietal maakte, werden door de num mers één van de vorige drie jaar in de verste verte niet benaderd. Als de nu nog stroef lopende „door stroming" naar de oudere leeftijds groepen beter wordt, kan Nederland over enkele Jaren plezier beleven van deze talenten. Om de Galea-beker Britten weerstaan Spanje (3-2) Het Engelse tennisteam heeft zich gisteren geplaatst voor de eindronden van het toernooi om de Coupe Galea, dat van 3 tot 8 augustus in het Franse Vichy wordt gehouden. De Engelsen versloegen in de fina le Spanje met 32. De Spaanse overwinningen kwa men beide op naam van Ma nuel Orantes, de jeugdkampioen van Wimbledon. Zijn landgenoot Flor moest echter het onderspit delven te gen Battrick en Lloyd, die ook het dubbel op hun naam brachten. Het dubbel werd zaterdagavond in de vierde set wegens de invallende duis ternis onderbroken. De Spanjaarden hadden in deze set een 78 voor sprong, maar in tien minuten won nen Battrick en Lloyd gistermiddag drie games en diaarmee het dubbel. In de strijd om de derde en vierde plaats verloor Nederland met 32 van België. Zaterdag reeds was deze ontmoeting beslist, toen België een 30 voorsprong had ge nomen. Kasten en Soeters wonnen zondag respectievelijk van Mamef- fe (612, 6—2) en Bolle (64, 61). IBM-toernooi Donner versliep zich grondig. Dick Langerhorst heeft zijn doel bereikt. Voor de aanvang van het seizoen stelde de 21-jarige Haagse student in de licha melijke opvoeding een schema op, dat hem op de 1500 m moest brengen op 17 min. 30 sec.: de eerste honderd meter in 1.06,0 en de overige dertig banen in 1,10 met daartussen nog vier secon den om te verspelen. Bij de landen wedstrijd tegen Hongarije een iveek geleden hield hij het schema tot halverwege aan, daarna jakte hij terug om tenslotte toch nog in 17.41,8 zijn Nederlands record met één tiende sec. te verbeteren. Aanmoedigingen Deze zaterdag deed hy ln Dieren bij de nationale kampioenschappen bp de 1500 meter z(jn tweede en dit maal geslaagde poging. Halverwege de race was hij nog twee sec. op zyn lOldenzaalse tyd (9.14,9) ten achter, imaar toen de speaker had gevraagd om extra-aanmoedigingen en de Ha genaar tussen 1000 en 1100 meter vier liwemmers dubbelde en op de laatste honderd meter zelfs de razendsnel ge starte Tino Jansen een achterstand Ivan honderd meter bezorgde, was het 'duidelijk, dat hij in zijn opzet ge- Islaagd was. Dick Langerhorst finishte 'ln 17.30,0 tot op een tiende van se conden gelijk aan zijn schema-tijd. „Het heeft me een geweldige sti mulans gegeven, dat ik na duizend meter de anderen in de rug kon zien. Op zo'n 1500 meter heb je heel wat met jezelf uit te vechten. Je wordt moe en je beklaagt jezelf. Maar als je dan iemand voor je ziet ben je op slag die moeheid vergeten. Je wilt die ander voorbij en de volgende, enzo voorts", zei Langerhorst na afloop, zich realiserend, dat voor een finale plaats in Mexico City een tijd van 17 min. 10 sec. nauwelijks voldoende zal zijn. (Het wereldrecord staat op 16.41.—). De enige die niet door Langerhorst werd ingelopen was de jonge HPC- zwemmer Ale van der Veen, die in 18.38,4 aantikte. Tevoren had Johan Schans wegens een te laat binnen gekomen inschrijving in de eerste 6erie geplaatst een al even mono- toom gevecht tegen de klok afgeslo ten met een tyd van 18.12,8. waarmee hij ruimschoots tweede werd in de eindrangschikking. Vier jaar geleden zou de tijd van Langerhorst, die in het tweede ge deelte van de race ruim een seconde sneller was dan in het eerste deel, een Europees record hebben bete kend Tussenstation De ontwikkeling op de marathon van de vrije slag is echter dermate hard gegaan, dat de Hagenaar met deze tijd bij de Europese kampioen schappen in Utrecht ternauwernood zesde zou zijn geworden en hij op de wereldranglijst van 1966 genoegen zou hebben moeten nemen met een 21ste plaats. Daarom is Dieren voor Langerhorst slechts een tussenstation geweest. Zijn einddoel voor dit sei zoen ligt later: by de zeslandenwed- strijd in september. Daarvoor komen de nationale kampioenschappen, die morgen in Groningen beginnen waar voor het eerst het nieuwe uitgebreide Olympische program ma zal worden gezwommen. Langer horst start daarbij onder meer op de 100, 200, 400 en 800 meter vrye slag. Ook Ada Kok prolongeerde in Die ren haar titel op de 1500 meter vrye slag. De training van de Amsterdam se is dit seizoen gericht op eer krachtsexplosie van twee drie mi nuten. d.w.z. voor de 100 en 200 me ter vlinderslag by de Spelen var Mexico. De KNZB hoopt dat he Olympisch zwemprogramma zodanig zal worden ingericht dat Ada Kok ook op de 400 en 800 meter vrye slag zal kunnen starten. Maar dat biyven „uitstapjes". De niet speciaal voorbe reide Ada zwom in het prachtige na tuurbad Nieuwland zaterdag dan ook geen nationale records. Ze finishte in 19.29,2, byna acht sec. boven haar tyd van vorig jaar in Den Haag. Tot achthonderd meter zwom zy zy aan zU met Yvonne van Kuilenburg, daarna viel de jonge HPC-zwemster wat terug om tenslotte met 19.50,5 toch een nieuw adspirantenrecord te vestigen. Daaruit biykt overigens wel de bloedarmoede op de lange afstand. feugd Veel florissanter waren de presta- es op de nummers onder twaalf jaar. In voorgaande jaren werden kampioenschappen voor de al lerkleinsten gehouden tydens de na tionale kampioenschappen. Ditmaal waren zy in verband met de uitbrei ding van het programma verplaatst naar de 1500 meter-kampioenschap pen. Een ongetwyfeld gelukkig be sluit. Aangemoedigd door clubgeno ten, die de reis naar Groningen had den onderbroken, wierpen de klein tjes zich in de stryd om geëerd te worden met de heuse overwinnings hymne van de Europese kampioen schappen 1966. Na vier jaar experi menteren en eindeloze moeiiykheden met medische commissies, is het Jeugdzwemmen op weg een succes te worden. In Dieren waren er voor de vierhonderd jongens en meisjes zo'n zestig starts. Allemaal vyftig meter, nummers. Er waren drie uit blinkers: Albert op de Dyk van de GZPC, Frank Weyers van de ZCR en Gisela Christenhusz van de OZPC. Eerstgenoemde won de 50 meter vrye slag in 30,9, de vlinderslag in 35,3 en werd derde op de rugslag (37,5). Frank Weyers werd tweede op de Tennis in Katwijk aan Zee In het IBM-toernooi is saterdag in de grootmeestergroep de tiende ron de gespeeld die in tegenstelling tot de gewone gang van zaken om tien uur in de ochtend begon. Dit kostte grootmeester Jan Hein Donner direct een vol punt. Hy versliep zich en moest aldus, wegens tydüversohrij- ding, een nul incasseren. De Deen Enevol'dsen won dus wel erg gemak kelijk. Langeweg, die het eindspel tegen Kotov zo knap remise heeft gehouden, bdleefde een zwarte zater dag. Met wit tegen Scholl spelend kwam hij in een moeiiyke situatie, verloor materiaal en gaf zich tegen het eind van de speel tyd gewonnen. Hy staat nu op een gedeelde derde plaats. In de meestergroep waarin tydens de laatste randen partyen van over de 110 zetten werden gespeeld heeft de Nederlander Jongsma tenslotte een meesterresultaat behaald. Hij deelt in de eindrangschikking de tweede tot en met de vyfde plaats. Uitslagen grootmeestergroep: Tiende ronde: ZuidemaGhitesou V», LangewegScholl 01, Por- tisohPachman V-jEneveldsen Donner 10 (niet opgekomen), Ciric Kotow y2—V2. Ree—Mojsejew \v-V2. Stand: 1. Portisch (Hong.) 7% p.; 2. Ciric (Z.-Sl.) 6'A; 3/4. Kotow (Rus land) en Langeweg (Ned.) 6; 5. Moj- sejev (Rusl.) 5/26. Ghitescu (Roem.) 5: 7/8. Donner (Ned.) en Pachman (Tsjech.) 4H9. Enevold- (Ded.) 4; 10/11/12. Ree. Scholl en Zuidema (allen Ned.) 3^. Afgebroken party en meestergroep: TatadGereiben 10; De Rooi— Jongsma 01. Eindstand: 1. Marovic (Z.-Sl.) 7 p.: 2/3/4/5. Gereben (Zwits.)Medina Jongsma (Ned.) en Tatai (It.) 6 p.; 6. Smederovac (Z.-Sl.) 6; 7/8/9. De Rooi, v. d. Lyn en Slisser (allen Ned.) 3; 10. v. d. Weide (Ned.) 0. Atletiek in Eschweiler Tydens internationale atletlekwed- stryden, die zaterdag in het Duitse Eschweiler werden gehouden, hebben Nederlandse vertegenwoordigers en kele uitstekende resultaten behaald. Truus Hennipman (Bataven, Lei den) won de 100 meter dames met een lichte tegenwind in 11.6 sec., de beste Nederlandse seizoentyd. Ciska Jansen (Sagitta), die enige tyd geleden 57.6 sec. op de 400 meter noteerde, stootte in Eschweiler door naar de Europese klasse. De Amster damse, die bij het verspringen met 5.88 meter eveneens uitstekend voor de dag kwam, werd met 55.1 sec. tweede achter de Duitse Antje Gleiohfeld. die 55.- sec. liet afdruk ken. Ciska Jansen staat met haar prestatie op de Nederlandse ranglijst van dit jaar tweede achter Lia Louer (54.4). Corrie Bakker werd by het ver springen eveneens tweede. Het num mer werd gewonnen door Ingrid Becker (W.-Dld.) met 6.37 m. Corrie kwam tot 6.24 meter. By de heren was Nol op den Oordt de sterkste 5000 meter--loper JCj won ln 14 min. 16.8 sec., waarmee hy 1.2 sec. onder zijn beste seizoenprestatie bleef. Ryn van den Heuvel (AVR), die vorige week in Ostrava met 47 sec zijn snelste 400 m liep, deed het ook nu weer voortreffelijk. De Rot terdammer eindigde met 47.4 sec. als tweede achter de Duitser Roderfeld (47.1). De nationale 4 x 100 meter-ploeg dames, bestaande uit Wilma van der Berg, Corrie Bakker, Truus Hennip man en Mieke Sterk, won een race tegen Zuid-Afrika in 45.6 sec. Twee weken geleden in Dresden, toen Ciska Jansen inp laats van Corrie Bakker liep, noteerde het kwartet dezelfde tyd. Voor een andere Nederlandse overwinning zorgde Els van Noor- duyn, die by het kogelstoten tot 15.- meter kwam. De Nederlandse meisjesploeg heeft gisteren in Trelldborg met ruim ver schil (69—48) verloren van Zweden. Alleen by het hoogspringen en het kogelstoten konden de Nederlandse meisjes tot een overwinning komen. Het hoogspringen leverde met 1.53 m. een overwinning op voor Keien-atlete Van der Linden, terwijl Henny Zwart (DEM) met 1.50 tweede werd. Bij het kogelstoten kwam de Haagse Mieke Rangelrooy tot 13.18 m. (Van tennismedewerker Jan dc Groot van de Katwykse LTV heeft zyn eigen toernooi hy de wedstrydorganisator ge- In de finale van het heren- enkelspel B versloeg hy Dick Bou- Roomburg met 62, 75. De fynere touch van Bouman moest het afleggen tegen het zwoegen van de Katwyker die zich het best aan paste aan de weer hinderiyke dwars ter de baan staande wind. In de tweede set liep Bouman ove rigens een 25 achterstand in met keurig manoevreren op de backhand. Hy had zelfs goede kansen op een derde set, toen hy Jan de Groot ver- op 1530 op zyn service kreeg. Op dat moment miste hy een het net die hy maar voor het afmaken had. De wind was daar mede debet aan. De geharde De Groot wiens mentaliteit hem juist wedstryden zo gevaariyk maakt op de kritieke momenten, sloeg on middellijk tooe: 65. Op het vyfde matchpunt hy had er reeds vier teniet zien doen door fraaie back hands van Bouman op 54 faalde Bouman op de backhand: 75 De Groot. Het damesenkelspel B werd een zege voor mevr. E. Hof land van De Metselaars die Els Krol —Engelenburg geen schyn van kans gaf om in haar spelritme te komen: 62. 63. Ondanks deze duidelyke nederlaag speelde Els Krol-Engelen- burg toch een goede partij. Alleen op de backhand kon zy de slagen wisse ling niet volhouden. Mevr. Hofland, die op eersteklasse- en hoofdklasse B niveau heeft gespeeld, ontging dat uiteraard niet. Clown Het herendubbelspel B gaf een tweede triomf te zien van Jan de Groot, zy het dat zulks niet van een leien dakje ging. De stryd tegen KuypersVan der Pols diende zelfs te worden afgebroken door het com mentaar dat deze laatste leverde toen een bal die De Groot „uit" be oordeelde (en met hem 't gehele pu bliek zowel als zyn zeer sportieve partner Pasma van de Noordwykse S.V.) door de arbiter in werd gege ven, hetgeen tot protesten van de Katwyk/Noordwyk combinatie leid de. Van der Pols gedroeg zich daarna zoals hy zich reeds had gedragen in de halve finale tegen Bonte/Meyer. Hy smeet zyn racket achter de bal len die hy niet kon halen, maakte een hoop misbaar en trachtte door de clown uit te hangen Pasma en De Groot van hun stuk te brengen. Dat lukte niet en laatstgenoemden wonnen verdiend met 57, 75, 6—3. Het gemengd dubbelspel B leverde Pasma eveneens een triomf op. Met Josine van der Koogh versloeg hij eerst Bonte/Maureen van Glabbeek (62, 75) en in de finale Koole/ Annelies Heymans (06! 63, 64). De Noordwykse dubbel vormde een solide geheel met vooral goed volle ren van Pasma, maar ook van Josine van der Koogh. In het damesenkel spel C wist Wil Bloot de aspiraties van de jeugdige Kathleen Warners om zowel in C als in D beslag te leggen op de eerste plaats te veryde- len. Met 63, 61 bleef zy ln de meerderheid in een, de uitslag ten spijt, aantrekkeiyke partij. Kathleen Warners haalde wel de titel binnen in het damesenkelspel D. Zy gaf Yvonne Carpentier geen kans (6—1, 6—2). Vergoed was in C de dominerende figuur door zowel in het herenen kelspel als in het dubbelspel te zegevieren. In het enkelspel won hy van Donald Haks, 7—5, 6—2, door een goed volgehouden be stoking van diens forehand en in het dubbelspel bleef hij met Baden het duo van der Nat de baas met 6—2, 6—3. Verdere uitslagen: GDC: Oostrum/ MeerwaldtFaasse/Asselbergs 36, 75, 16; DDC: Van den Berg/ Lommerse Sonius/Bouhuys 26, 8—6, 6—1; HED: C. J. Asselberg— Baden 2—6, 0—6; GDD: C. en W. Fok—Derks/Derks 3—6, 5—7; HDD: Schreiner/Bilderbeek Derks/De Jong 75, 64; DDD: Warners/ Warnersv. d. Horst/Roelofs 62, 6—1. Prestaties Goede prestaties kwamen verder op naam van Gys de Bode (Metro), die op d'e 1500 meter met 3.49.8 tweede werd achter de Zuidafrikaan Rauben- heimer (3.47.8). De Limburger Van Loon eindfigde in 3.50.6 als derde. Servee Wysen bewees opnieuw dat een hoogte van 4.30 m. by het pols- hoog hem geen moeiiykheden meer oplevert. De Limburger sprong dit maal 4.40 m. KORFBALTEAM KLOPT BRITTEN MET 5-2 De gisteren in Mitcham gespeelde korfbalwedstryd tussen Engeland en Nederland Is in een 52 zege voor de Nederlanders geëindigd. By rust leidden onze landgenoten met 31. De Engelsen namen reeds na drie minuten de leiding na een treffer van Dave Robson. De eerste opstel ling van de Nederlandse ploeg kwam slechts langzaam op schot en het duurde een half uur, voordat Ge rard Bos er in slaagde de gelijkma ker te scoren (11). Daarna ging het wat vlotter en wierp Wil Reuter tweemaal in de mand (31). Een kwartier na de hervatting bracht Janneke Ipserda de stand op 41. De Engelsen vochten hard terug en Carol Howard verminderde de ach terstand tot 24. De Nederlandse aanval had toen reeds al zyn kruit verschoten. Slechts een straf worp werd door Gerard Bos benut om de stand op 52 vooor Nederland te brengen. Semi-profs van Graafschap staan er genummerd op Op rugnummers staat geen „auteursrecht". Zo kon het zaterdag ln Doetinchem dan ook gebeuren dat de spelers van De Graafschap zaterdagavond tegen Feyenoord met nummers op hun shirt en broek in het veld verschenen die de toeschouwers en ook de tegenstan ders in het ongewisse lieten over de opstelling van de spelers. Zo liap Joop Hartjes onder rugnummer 12 in het centrum van de aanval er Bennink onder rugnummer 2( linksbuiten. Het was allemaal het gevolg var een beslissing elke speler in het ko mende seizoen een vast nummer te geven. Een service aan het publick, vooral by uitwedstryden, dat nu niet meer behoeft af te gaan op de veelal onjuiste nummers in het pro gramma overigens niet altyd de schuld van de samenstellers, wamt in de kleedkamers worden de num mers op het laatste moment nogal eens gewyzigd maar nu alleen maar het lystje van de genummer de spelers behoeft te raadplegen, ook wanneer een invaller in het veld komt. De Graafschap had zaterdag dus de primeur. Het idee is echter af komstig van NEC ere wie ere toekomt dat al enkele weken ge leden besloot tot een vaste num mering over te gaan, maar dit niet eerder konden toepassen dan giste ren in Helmond, enkele uren later dan De Graafschap. TOERNOOIZEGE van JAN HORDIJK De Rotterdamse tennisspeler Jan Hordyk heeft dit weekeinde het in ternationale jeugdtoemooi van Mün- chen Gladbach gewonnen. In de fi nale zegevierde hy met 16, 63, 64 over de Tsjech Hrebec, die in de halve finales had gewonnen van Fred Hemmes. By de meisjes zege vierde de Zweedse Kerstin Anden met 64, 64 over de Tsjechische Vaneckova. Het Zweedse meisjes be haalde nog een tweede titel. Samen met haar landgenote Strandberg won zy in de finale van het dames dubbel met 63. 6—3 van Judith Salomé/Dita IJspaard. Geurts de grote verliezer op nationale kanokampioenschappen De grote verliezer van de Nederlandse kano-kampioenschap pen op de 500 en 1000 meter, die zaterdag en zondag op de Bos baan in Amsterdam werden gehouden, heet Anton Geurts. De goedlachse Eindhovenaar peddelde in dit weekeinde samen met Paul Hoekstra slechts naar één titel, die van de k2-1000 meter. Op de andere nummers, de kl-1000 en de k2-500 meter, moest de 35-jarige „veteraan" het hoofd buigen voor de aanstormende jeugd. ADVERTENTIE gevraagd. Geen incasso. Leeftijd I 5 jaar en ouder. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel ILeiden. Óf hy deze byna vernietigende ne derlaag had verwacht? „Och," zei hy zondag na afloop van de voor hem zo dramatisch verlopen kl-1000 meter, „je moet zoiets betrekkeiyk zien. Ik lag op de slechte boei en Paul precies op de goede. Ga daar maar eens tegen varen." Inderdaad had Paul Hoekstra, by de harde wind, die schuin op de as van de baan stond, een veel gunsti ger boei, dan de meervoudige Neder landse kampioen. Maar „Hoek" voer ook tactisch een uitgekookte race. Als een „zondagsvaarder" had de 22-jarige onderwyzer uit Hengelo, die in de winter in Amsterdam psy chologie en pedagogie gaat studeren, tot op de ioo-nvterlyn rustig meege- peddeld, achter d.e tot dan toe leiden- Hoekstra (links) en Geurts werden Nederlands Kano-kam pioen K II 1000 m. de Ruud Knuppe en Anton Geurts. Pas toen kwam zyn machtige „sprong." Geiyk molenwieken draai den de peddels door het roerige wa ter en als een raceboot stoof de ul- tralichte boot naar voren. Knuppe moest meteen het hoofd buigen, maar Geurts verzette zich hevig. Stand op de 800-meter iyn: 1. Hoek stra, 2. Geurts en 3. de sterk naar voren gekomen Zaankanter Paul Bunschoten. Toen zakte Geurts af. „Of alle kracht uit myn lichaam ging." zei hy later. „Ik kreeg steeds j meer tegenstroom en toen lk aai andere kant Hoekstra steeds verder weg zag gaan, zag ik er echt geen gat meer in." De man, die samen met Hoekstra op de Olympische Spelen in Tokio. geslaagde greep deed naar de zilveren medaille op de k2-1000 me ter, moest op het laatste stukje ook nog Bunschoten, de 20-jarige Bram Muusse uit Koog aan de Zaan en Jan Wittenberg laten gaan. Geurts werd op dit Olympische nummer slechts vyfde. Als schrale troost kan wellicht gelden, dat Hoekstra een tyd voor zich liet afdrukken van 3.50.6, een van de beste tyden (de kanowe reld kent geen records), die ooit op dit nummer door een Nederlander werd gevaren. „Ik ging in ieder ge val nog nooit zo snel," glunderde Hoekstra, nadat hy de gouden me daille in ontvangst had genomen. Ruim anderhalf uur later stond Hoekstra (die in totaal drie titels won) samen met Geurts weer op de rode loper, die het traditionele ere schavotje op „deftige" wyze ver ving. In zyn specialiteit de k2-1000 meter was het Nederlandse „ko ningskoppel" toch nog onbereikbaar gebleven voor de mogeiyke opvol gers: Jack Lagerwey en Jan Witten berg. De 24-jarige Deventenaar Jan Wit tenberg heeft op de Nederlandse ka nokampioenschappen zelfs de ex perts versteld doen staan. Samen met zyn stadgenoot Jack Lagerwey werd hy eerste op de k2-500 meter (vóór Hoekstra-Geurts) en tevens be haalde hy fraaie tweede plaatsen op de kl-500 meter en k2-1000 meter (het laatste nummer weer met La gerwey). Ook op andere nummers bereikte onze nationale kanotop enige grandio ze overigens door een sterke rug- wind ietwat geflatteerde tyden. Paul Hoekstra presteerde het zater dag na een nerveuze start de kl-500 (meter in 1.47.8 af te leggen en Jan Wittenberg en Jack Lagerwey ble ven met hun 1.49.3 en 1.49.7 ook nog onder de magische 1.50.0. Tyden, die bondstrainer Karei Muls, toen hij uit Zweden opbelde, waar hy met de Nederlandse adspiranfcemploeg ver bleef, ongetwyfeld als muziek in de aren hebben geklonken, zo vlak voor de Europese kampioenschappen. Mieke Jaapies, de 23-jarige kano ster uit Wormerveer, was biy maar verkeerde nu niet direct in een hiep- hdep-hoera-stemming. De reden? Mie ke wist van tevoren, dat zy in Am sterdam kampioene zou worden op de kl-500 meter, omdat haar enige rivale in ons land, Thea Duif met vakantie was. „Ja wat kan je eraan doen," was het nuchtere com mentaar van de Zaanse boerendoch ter, „het is maar hoe je instelling is. De een gaat met vakantie en do ander gaat kanoën."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7