4 TUGER-BEKERS De ratelslangen zijn er afscheid van Leiden Ds. Van Den Berg nam EEN DROOM... Inbrekersduo liep in Leiden tegen de lamp Brug opgeblazen in Zuid-Vietnam Indrukwekkende rede van president Johnson Kampeerterreh ANKERHORLOGE MAANDAG 31 JULI 1967 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 3 In een ondanks de vakantietij d goed bezette Pieterskerk nam ds. J. M. D. van den Berg gisteravond afscheid van hervormd Leiden, welke gemeente hij zes jaar als predikant diende. Als tekst voor deze afscheidsdienst koos hij Jozua 24 15 „doet dan een keuze, wie gij wilt dienen". Dat ik over een paar dagen niet meer tussen de aardige huizen en de vriendelijke mensen van de Molenwijk zal zijn, zo ving ds. Van den Berg zijn predikatie aan, is voor mij als een droom, als een niet te vatten realiteit. Jozua stond voor het grote af scheid. HU wist: ik ga sterven. Jo zua, de generaal, de Mosje Dajan uit de oude tyden, spreekt niet over eigen verdiensten, maar geeft God alleen de eer. In Egypte zegt Jo zua was God ons licht en in de woestijn onze kracht, maar toch is Jozua bevreesd, dat het volk niet trouw zal blyven als het heidendom komt. Groter dan het verschil tussen licht en donker is het verschil tussen geloof en heidendom. Ook spreker wilde niet herinneren aan hetgeen hy in zUn Leidse tUd j gedaan heeft, want aan God is de j eer. Belangrijk is of de woorden, die zUn gesproken, winst hebben ge bracht en het heil hebben verschaft en of men ondanks de vele fouten als profeet van de Allerhoogste God hulp en troost heeft gegeven. Wy hebben, aldus vervolgde ds. Van den Berg, elkander gestraft in het kwaad en opgewekt tot het goede en hU noemde enkele van de vele goede en bemoedigende momenten, die een dominee in zijn ambt mag beleven, ook in de vorm van persoonlijke re acties of van een getuigenis van een gemeentelid. Groot gezin Dankbaar was spreker dat de Mo lenwijk (met de Marekerk in haar midden) zich betoond h ad als een groot hecht gezin. Er was niets tus sen te krijgen. Er is bij o ns veel slapheid en veel oppervlakkig chris tendom, aldus ds. Van den Berg, maar Jozua plaatste het Joodse volk voor een scherpe keuze, die geen uitstel kon lijden. Hoe zal het met u zijn aan de poort van het Koninkrijk? Gered door het bloed van Jezus Christus of verloren door eigen schuld? Met de ze vraag aan de gemeente besloot ds. Van den Berg zijn predikatie. Vervolgens richtte ds. Van den Berg zich tot de beide aanwezige Ds. J. M. D. v. d. BERG collega's (ds. P. Kloek namens de Centrale Kerkeraad en ds. H. J. van Achterberg namens het ministerie van predikanten». Bij de talryke be sprekingen bleken meermalen de in zichten tegenover elkaar te staan, zo als over de Integratie met de Vryzin- nige Hervormden en het Herderlyk Schryven van de Synode. DaarbU werd soms de tonga an elkanders mening versleten, maar niettemin wilde ds. Van den B.rg de colleges van harte toewensen in vreugde en met vrucht verder te werken. Ds. Van den Berg dankte van de organisten in het byzonder die van de Marekerk. de heer De Groot, voor de steeds voortreffelyke samenwer king en zeide zeer erkentelijk te zyn voor het werk van de koster van c'iit kerkgebouw, de heer G. P. de Gunst, die altUd gastvrU en immer in de weer, zich als een broeder in dezelf de zaak had betoond. Spreker constateerde, dat de Con fessionele Vereniging een bloeiend instituut was geworden, terwijl som migen meenden, dat deze vereniging zijn tijd had gehad, doch dit waren naar sprekers mening degenen, die met belijdenis en catechismus de vloer willen aanvegen. Na de zegenbede zong de gemeente de scheidende predikant gezang 94 toe. In het koor van de kerk was na afloop gelegenheid van ds. en me vrouw Van den Berg persoonlijk af scheid te nemen. Reeds vandaag ver trok ds. Van den Berg met zijn ge zin naar zijn nieuwe standplaats IJmuiden. In het Leidse Academisch Zieken huis is donderdag een 17-jarige Jon geman opgenomen, die per vliegtuig van Paramaribo naar Nederland was overgebracht, nadat hij aldaar le vensgevaarlijk was gewond. Onmid dellijk na aankomst is hij geopereerd waarbij een kogel uit het hart werd verwijderd. De toestand van de pa tient is nu alleszins redelijk te noe men. Omtrent de oorzaak der verwon ding konden wij hier te lande geen nadere informatie verkrijgen. Tot directeur van het kantoor Lei den van de Amro-bank is in verband met de benoeming per 1 augustus van de heer L. de Roos tot directeur van het kantoor Enschede, benoemd de heer mr. H. Fock. De heer Fock is momenteel werkzaam als onderdi recteur der N.V. aan de hoofdbank te Rotterdam. Goede vangst van politie Dank zij de oplettendheid van de Leidse politie konden in het afgelopen weekeinde twee Inwoners van Wormerveer worden ingerekend, die een $root aantal inbraken in vele plaatsen van ons land op hun geweten hebben. Twee surveillerende politie-agenten zagen namelijk in de nacht van vrij dag op zaterdag, omstreeks kwart voor drie, een gedaante wegduiken bjj het benzinestation aan de Euro- paweg in het voormalige Zoeterwou- de. In de onmiddellijke nabyheid van het benzinestation, naby rijksweg 4A. troffen zy een personenauto aan, waarvan de bestuurder zich slapende hield. De automobilist werd aange houden, toen bleek, dat van het ben zinestation een ruit was ingeslagen. Het was een 38-jarige inwoner van Wormerveer, die volgens zyn ver klaring in gezelschap was geweest van een 28-jarige plaatsgenoot. Deze was inmiddels, na zijn vlucht in het nachtelijk duister, naar Wormen-eer gelift, waar hy de volgende dag werd gearresteerd. In de auto van het tweetal trof de politie een splinter nieuwe stofzuiger aan, die afkomstig bleek te zijn van een inbraak in Lun- teren. In een winkel aldaar was in totaal voor f 3800 aan goederen ge stolen, zo kwam aan het licht. De Leidse politie heeft het tweetal in middels overgegeven aan de politie van Ede. Het Wormerveerse duo heeft in totaal reeds vijf inbraken be- Nog een plaatje van het Leid se bloemenfestival in ,JDe Waag": een ouderwetse pomp met land bouwwerktuigen in een fraai ar rangement van bloemen. De ex positie, die reeds ruim 1700 bezoe kers trok, blijft t.e.m. zondag ge opend. Foto L.D./Holvast) Kabeldieven aangehouden Twee Leidenaars zijn vrydag jl. van het politiebureau in Leidschen- dam overgebracht naar het bureau i in Leiden. Het tweetal, een 26-jarige magazijnbediende en een 22-jarige j schilleboer. was in Leidschendam aangehouden als verdacht van dief- j stal van elektrische kabels. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de twee Leidenaars ook de daders zyn van kabeldiefstallen aan rijksweg 4 j onder Leiden en in Leiderdorp. De twee kabelmaniakken zijn in het Leidse politiebureau ingesloten. Badminton Sportuitwisseling naar Denemarken Een veertigtal leden van de bad- minton-vererxigingen „de Leidse Shutteliers" en „AVOC" uit Leiden en „EVBC" uit Voorschoten vertrekt dinsdagavond om 10 uur vanaf het Stadhuisplein naar Denemarken. In dit badmintonland bij uitstek zullen deze sportlieden een 10-daagse reis maken onder auspiciën van de Eurosportring". Zy zullen in Kopenhagen verblij ven bij de leden van de badminton verenigingen FKJU en FKBU. De leden van FKJU brachten onlangs een bezoek aan Nederland. Vanzelf sprekend staan er vele sportontmoe- tingen op het programma. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geert Jan. z. v. M. Sloos en G van Leeuwen; Johannes Willem, z. v. A van der Luijt en D. A. de Jong. Augus ta Maria. d. v. P. L. Lems en M. P. van der Meer; Edith Maria. d. v. M. A. Laken en J. M. C. Veenswijk; Rob. z. v. W. Kattenberg en G. C. Voorne- veld; Monique Beate. d. v. W. J. Da niel en M. A. A. Mooij; Blrgitte Kat Ja. d. v. R. P Keurs en J. J. M. Jerpha- nion; Robbert Nlcolaas, z. v. N. M. de Jong en G. van Egmond; Bella Wll- helmlna, d. v. P. Tonnema en W. w. van den Berge; Derk Cornells, z. v. W. J. Rietveld en P. E. M. Scheffers. OVERLEDEN Guerillastrijders van de Vietcong hebben vandaag een brug opgebla zen op een belangryke weg tussen Saigon en de Mekondelta. De brug lag op 145 km ten zuidwesten van Het Noord-Vietnamese ministerie van Waterstaat heeft vandaag mee gedeeld, dat Amerikaanse vliegtui gen zaterdag acht bommen hebben geworpen op een dyk even ten noor den van Hanoi waardoor ernstige schade wexd aangericht. Volgens het ministerie werden eerder soortgelij ke aanvallen gedaan op andere dy- ken en dammen. Een Amerikaans bataljon van 800 mariniers is gisteren uit de gedemi litariseerde zone in Vietnam terug getrokken nadat het in 'n Noordviet- namese hinderlaag was gelopen. De berichten over het aantal gesneu velden spreken elkaar tegen. De ma riniers schatten het dodental op 13. maar achten het niet uitgesloten dat het er 50 zyn. met tussen de 150 en 175 gewonden. Volgens de com mandant van het bataljon zyn er 40 Noordvietnamezen gedood en 150 tot 200 gewond. Fulton. J. Staheen bisschop van het r.k. diocees Rochester (New York» heeft zondag in zijn preek een be roep gedaan op president Johnson de Amerikaanse troepen onmiddel lijk uit Vietnam terug te trekken, „ter wille van de verzoening". Hy deed zijn beroep in antwoord op het pleidooi van de president dat zon- een nationale dag van gebed voor de vrede en verzoening moest zijn om een einde te maken aan de ras- senstrijd in Amerika. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Rusk, heeft ver klaard. dat hij gekant is tegen een oorlogsverklaring aan Noord-Vietnam. Hierin zou men een dreigement kun nen zien dat de VS.. het land wil len vernietigen. Amerika wenst ech ter alleen een einde te maken aan agressie en streeft naar herstel van de vrede. De minister zei dit in een vergadering van een subcom missie van de Amerikaanse senaat. Ex-president Eisenhower heeft on langs gesuggereerd dat de V.S. Noord- Vietnam de oorlog verklaren. vrijwel vol Zoekt U een goed voor f 30,en f 40,Of het allerbeste van f200,en f 400,—. Etema, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer, Citizen. HORLOGERv.d. WATER Haarlemmcrstr. 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Ze zijn nu dan toch echt aange komen, de ratelslangen uit Los Angeles. De giftige dieren lieten op de openingsdag van de reptie lententoonstelling „Terra Hortus" in de Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus verstek gaan, maar sinds het afgelopen week einde geven ze sissend en wel van hun aanwezigheid in de speciaal voor hen aangelegde slangenkuil blijk. De ratelslangen zijn zeer specifiek Amerikaanse dieren. Ze ontlenen hun naam aan een structuur aan het eind van de staart, waarmee zij bij opwinding een ratelend geluid maken. Bij de vervelling, die ongeveer drie- tot viermaal per jaar plaats vindt, wordt een schakel aan de ratel toegevoegd. Hun prooi bestaat voornamelijk uit muizen. Wie deze Amerikaanse gifslangen jvil zien kan tot en met 10 augustus a.s. dagelijks van 's ochtends tien uur in de Hortus terecht. De expositie, waarover wij al eerder uitvoerig schreven, is uitermate boeiend en leerzaam. Sinds vrijdagochtend hebben al ruim 5500 personen de ze unieke reptielententoonstelling bezocht. Onze fotograaf maakte vanochtend dit plaatje van de giftige ratelslangen. (Foto L.D./Holvast). I Geachte redactie, U schreef in Uw blad van giste- ren over een indrukwekkende rede van president Johnson, donderdag i gehouden. In die rede proclameerde j hij de komende zondag tot een na- j tionale gebedsdag: hy hoopte, dat iedereen in zijn kerk zou gaan bid den om orde en verzoening. Het verzoek van president John son zal ook wel zyn lingewilligd, want Amerika geldt voor een zeer christe lijk land en bovendien was iedereen erg onder de indruk van de uit de hand gelopen onlusten in Detroit en veel andere steden en van de enorme verwoestingen. In dit verband nog indrukwekken der is een passage, die president Johnson zondag in zyn bijbel kan lezen: Jacobus 4: 110, waarin on der andere staat: „gij bidt wel, maar gij ontvangt niet omdat gij verkeerd bidt". Immer, hoe kan men eerlijk bid den om binnenlandse orde en ver zoening, tot handhaving van de Amerikaanse levenswijze, als men een ander land, vérgelegen aan de andere kant van de wereld, moord en verwoesting op onvergelijkbaar grotere schaal aanricht om aan een volk, dat daar niet van gediend is, de Amerikaanse levenswijze en politieke aspiraties op te dringen? We moeten bedenken: de bombar dementen op Noord-Vietnam en de gewelddadige acties in Zuid-Vietnam gaan gewoon door, waarschijnlijk ook op die gebedszondag. Alles wordt daar verwoest, dat het gewone leven dient. Corruptie, prostitutie en rat ten tieren welig in Saigon dat is een overeenkomst met de onrustge- bieden in eigen land. Cultuur en menselijkheid gaan te gronde, i Het zou voor die door president j Johnson benoemde commissie ante i ressant zijn te onderzoeken wat voor samenhang er zou kunnen zijn tus sen wat in Amerika plaatsvindt en wat in Vietnam gebeurt. Het lykt j wel of men zyn trekken thuis krijgt, als men zyn eigen mensen leert, het leven van een ander mens, een an der volk, een ander ras, een andere cultuur, voor niets te achten. Jacobus bedoelt te zeggen: ge ont vangt alleen als ge goed bidt. Dat wil in dit geval zeggen: als er een radi cale omkeer komt in je politiek den ken, doelstellingen en middelen. Als je in dat verre land eindelijk doet wat je voor je eigen land wenst: vrede en orde door oprechte bereid heid met het geweld op te houden. Oprechte omkeer is voorwaarde voor een oprecht gebed. En anders is het eerlijker, niet te bidden. Een rede van president Johnscr. die een besluit in deze zin bekend maakte, zou eerst met recht indruk wekkend genoemd kunnen worden. Zaterdag 29 juli. A J. Rasker, Oegstgeest Ruit ingeslagen Van een automatiek aan de Steen straat in Leiden is gisteren een ruit mgeslagen, waardoor een schade van ongeveer zestig gulden ontstond. De dader is onbekend. De kampeeninformatiedienst deelt mee, dat. mede in verband met de vele buitenlanders die momen teel hun vakantie in Nederland ko men doorbrengen, de kampeerter reinen langs de Hollandse kust nog slechts incidenteel plaats bieden. Met name geldt dit voor de strook tus sen Hoek van Holland en Callants- oog. Op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, alsmede in Zeeuws-Vlaan- deren is de situatie iets gunstiger. Meer naar het binnenland hebben de kampeerterreinen nog voldoende plaats over het algemeen. ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwit,fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor alle dranken 1 3.75 4 zegels Winkelwaarde f. 7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! STOP'N TIJGER IN UW TANK! (f^o) EXTRA KOGEL uit het hart verwijderd

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3