Uur Forrestal in gevaar Krachtige bevordering MET EEN ENKEL W00RD Indonesische uitvoer 580ste staatsloterij eerste klasse Turk steekt in drift Z1J11 vrouw neer Sociëteit 5P0RÏINGCLUB WASSENAAR HAAGSE AGENDA KROMMEUVE PAOINA 1 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 JULI 1367 Vervolg van pag. 1 De bemanning van de Forrestal le verde zaterdag een hevige strijd tegen de brand welke op het vliegdekschip ivas ontstaan. Op de foto ziet men een deel van de aange- ™hltVT;t0eStinie1ï Vermeulen." Laren Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Peter Charles Jaques Maria, z.v. Kasteel en Van Obera- dorff, Pretoria; Helena Catharina, d.v. Van Keiwich Verschuur en Rambonnet, Enschede; Thijs Maar ten, z.v. Vrij en Van Aalst, New Or leans; Doenja Anna, d.v. Van der Lely, Amsterdam. Getrouwd: J. W. H. Garvelink en Nicoline J. A. Bos. Wassenaar; A. D. Tonnaer en Maaike Rodenburg. Raamsdonk. ADVERTENTIE Overleden: Henriëtte Clasina Dis selkoen, 82 j, Hilversum) Matthijs Hendrik Jan het j Coenraad de Ruiter, 73 j. Den Haag Jacobus Roelf Reit, 77 j, Den Haag; Jan Scato van Heioma, 81 j, Ooster beek; Jacob Faber, 67 j. Amsterdam; Johan Nicola van Geenhuizen, 69 j., Naarden. Kapitein Beling van het vliegdek schip Forrestal verklaarde, dat het gedurende een uur tot de mogelijk heden had behoord, dat het gehele schip verloren zou gaan. De verliezen aan vliegtuigen wor den geraamd op ongeveer 250 mil joen gulden, de schade aan de For restal zelf raamt men op 72 miljoen gulden. Kapitein Beling zei tot een ver slaggever van Associater Press, die zich aan boord van het schip be vond: „De schade in dollars interes seert ons niet. Die kan worden her steld. Maar de persoonlijke slachtof fers, daar gaat het om". By de ramp zyn voornamelijk geschoolde werk tuigkundigen en monteurs om het leven gekoemn. De piloten van de toestellen welke op het vliegdek ston den, zijn voor het merendeel gered. De kapitein was van mening dat de ramp niet aan persoonlijke nala- I tigheid of fouten te wijten is. Het getroffen vliegdekschip is op j eigen kracht langzaam naar de Phi- lippijnen vertrokken voor voorlopige I reparatie. Daarna zal het voor defi- I niitief herstel naar de Ver. Staten te rugkeren. Verleden jaar hebben zich soort gelijke ongelukken voorgedaan op andere Amerikaanse vliegdekschepen. Op 26 oktober 1966 kwamen op de Oriskany 44 personen om het leven, enkele dagen later op 4 november op de Franklin Delane Roosevelt acht personen. Een foto van het Amerikaan se vliegdekschip Forrestal 76.000 ton toen het schip deel nam aan manoeuvres in de Mid dellandse zee in 1957. DODEN IN HET VERKEER Het echtpaar Voogd (71 en 65 Jaar) j uit Middelburg ls gistermiddag in Koudekerke op Walcheren om het leven gekomen, toen het paar met de j bromfiets de Middelburgsestraatweg overstak en door een personenauto werd aangereden. Het echtpaar over- I leed in een ziekenhuis in Vlissingen. In het Diaconessenhuis in Eind hoven is gistermiddag de 20-jarige militair H. Boeing uit Oss overleden. Hij werd vrijdagavond ernstig ge wond toen de auto, waarin hij en vier andere militairen zaten, tegen een boom reed. Eén van hen, de 20-ja- rige H. van Amelsfort uit Tilburg overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. 1 De 42-jarige mevrouw S. Blom- Hummel uit Nieuw-Weerdinge kwam zaterdagmiddag om het leven ten ge volge van een botsing met een per sonenauto. Mevrouw Blom stak de weg over toen ze door een passe- ïende auto werd geschept. I De 63-jarige Amsterdammer G. W. Krielaart overleed nadat hij za terdag op zijn brommer werd aange- I reden door een personenauto, waar aan hij geen voorrang verleende. Bij een verkeersongeluk op de weg van Assen naar Groningen in de Drentse gemeente Vries is zater dag het 20-jarige Duitse meisje Bri gitte Blickmann uit Lasstrup om het leven gekomen. De 45-jarige J. Pagano uit As- I sendelft is in het St. Elisabeth gast huis in Haarlem overleden als ge volg van een auto-ongeluk. 1 De 17-jarige Sonja de Leur uit Dordrecht is bij een verkeersongeluk in Breda om het leven gekomen. Maandag 31 juli 1967 PRIJZEN VAN: f 5 zijn gevallen op de nummers eindigend op6 f 50 zijn gevallen op de nummers eindigend op 641 f 100 zijn gevallen op de nummers eindigend op 267 f 200 zijn gevallen op de nummers eindigend op 871 f 400 zijn gevallen op de nummers eindigend op 937 f 1000 zijn gevallen op de nummers eindigend op 6718 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 038221 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 051666* een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 069032 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 029697 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 051219 een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 034689 de prijs van f 20000 is gevallen op het nummer 085663 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ,eidóe ding. Spr. dhr. J. P. H. Zyistra. 8 Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- sociale raadsvrouw. 4-6 i Jeugddorp (bij slecht weer in de Stadsgehoorzaal)Jeugdvakantiebezig- heden Variété-programma 2 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chria- tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „Naakte onschuld", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Elke morgen 10.30 u (behalve zondags) „Flipper". Trianon: „The sound of music", a.l. Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en Zondag 2.30. 4.45, Judoka Zoncïag 27307 4.45, Ï.15 uu „Drie op en 9.15 u >r: „Opdracht voor vijf", iks 2.30, 7 en 9.15 1 .45. 7 en 9.15. Zondag 14 Jr. Zondag Indonesië heeft drastische wjjzi- goederen uit het buitenland. gingen van zijn bepalingen voor de buitenlandse handel bekendgemaakt die bedoeld zijn om de export te be vorderen en het smokkelen te ver minderen. Bovendien heeft de Indo nesische regering maatregelen geno men ter bespreking van de invoer. Dit is gedaan om de binnenlandse in dustrie te beschermen die niet kan i met de stroom goedkope Arrestatie in Griekenland De Griekse oud-minister Rallis die het ministerie van Binnenlandse Za ken onder premier Kanellopoelos leidde toen op 21 april de militaire staatsgreep in Athene plaatsvond, is aangehouden toen hij een vijftien tal personen bij zich op bezoek had in zijn woning in een voorstad van Athene. Volgens de bepalingen van de staat van beleg moet de politie toestemming geven voor bijeenkom sten van meer dan vijf personen. Oud-minister Rallis was kort na de staatsgreep gevangen genomen. Daarna kreeg hij enige weken huis arrest. Rallis werd zaterdag vrijge laten. maar zal zich voor een krijgs raad moeten verantwoorden. De voornaamste wijziging handelsvoorsohriften is dat de Indo nesische exporteurs voortaan 75 tot 90 procent van hun deviezeninkom- sten mogen houden in plaat-s van 50 tot 75 procent. Exporteurs van rubber, tin, peper, koffie, kopra, ta bak en palmolie mogen 75 procent houden in plaats van 50 procent. Voor andere exportgoederen is het gering belangrijk, maar zij hoopt dat de export sterk zal toenemen en dat het smokkelen in overeenkomstige mate zal verminderen nu de expor teurs betere zaken kunnen doen. Voorts is bepaald dat de exporteurs de verscheping van him goederen zelf mogen regelen. Tot nu toe moest dit via overheidsbureaus lo pen, die ervoor zorgden dat de ver scheping plaats vond met Indonesi sche schepen. Het systeem van ex portvergunningen is afgeschaft en de exporteurs mogen hun goederen nu via een willekeurige Indonesische ha ven uitvoeren. De maatregelen ter beperking van de invoer houden ojn. in, dat de be paling volgens welke de Importeurs pas na honderdtaohtig dagen voor hun goederen behoeven te betalen is afgeschaft. De importeurs moeten nu vergunningen aanvragen die voornamelijk zullen worden verstrekt voor de invoer van essentiële goede ren en in mindere mate voor de in- percentage van 75 tot 90 verhoogd. Hierdoor verminderen de deviezen- inkomsten van de Indonesische re- voer van verbruiksgoederen. De im porteurs kunnen kredieten van de Indonesische Centrale Bank krijgen. Zij moeten vijfentwintig procent van cie kredietwaarde betalen bij invoer van essentiële goederen en vijftg procent bij invoer van verbruiksgoe deren. Diverse bijzondere importhef- t'ingen zijn afgeschaft. (Van onze Enschedese correspondent). Een 25-jarige Turk uit Gent heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een aanval van woede een aan slag gespleegd op zijn vrouw (22) die bij haar moeder in Ryssen logeerde. Hy bracht haar negen messteken in rug en benen toe. De toestand van de vrouw ls niet levensgevaariyk. De Turk is na het plegen van de aan slag gevlucht, vermoedeiyk in de richting België. Alle grensposten zyn gewaarschuwd. Het echtpaar was de laatste tyd woonachtig in Gent, omdat de man uit Nederland was uitgewezen, we gens vernielingen aan auto's in Al melo. Tien dagen geleden arriveerde het echtpaar met een dochtertje in Ryssen voor een korte vakantie. Ty- dens het verbiyf in Rljssen gaf de vrouw te kennen niet meer naar Gent te willen terugkeren, daar haar man zich een wrede huweiykspart- ner had getoont. De Turk ging na drie dagen alleen terug naar België, maar liet een briefje achter waarin stond dat hy zyn vrouw zou komen ophalen. Zaterdagnacht om twaalf uur verscheen hy aan de achter deur van de woning. Er volgde een gesprek van een uur, maar de vrouw bleef by haar weigering om met haar man mee naar België te gaan. De Turk ontstak in woede en wierp zich op zün vrouw, waarby hy met een geopend mes zwaaide. Hy stak toe en raakte haar negen keer. Op het hulpgeroep van de vrouw en de huisgenoten snelden buren toe. De dader vluchtte in paniek naar buiten. Toen de politie arriveerde was er geen spoor van de Turk te beken nen. De verwondingen bleken niet levensgevaariyk te zyn. Thant over oorlog en vrede in Verre en Midden-Oosten In een toespraak tot de vierde we reldconferentie van het „Genoot schap van vrienden" heeft Thant. de secretaris-generaal van de VN. gezegd dat de oorlog in Vietnam niet kan eindigen zolang de Amerikanen niet inzien dat het niet gaat om communistische agressie, maar om „een stryd ter verwerving van onaf- hankeiykheid". Voortzetting van deze oorlog vindt hy „volkomen onnodig", er zyn andere mogeiykheden, zei hy. dan uitbreiding of terugtrekking. Wat de recente oorlog in het Mid den-Oosten betreft, achtte Thant het duideiyk dat de Ver. Naties niet veel kunnen uitrichten als de grote mogendheden niet meewerken. Mas samedia werden gebruikt om de waarheid te verdoezelen en daden te rechtvaardigen dien niet te recht- •aardigen zyn. De toestand in het Midden-Oosten noemde hy dreigend. In het Midden-Oosten noch in Viet- ïam kan een oplossing worden ge vonden als er geen rekening wordt gehouden met de menseiyke factor. De rechten van alle naties in die gebieden dienen te worden geëerbie digd. Alleen al omdat er mensen wonen, wier rechten even belangrük zijn als de soevereine rechten van de staten zelf. Boerderijbrand In Sexbierum is zaterdagavond door nog onbekende oorzaak de boerderij van de heer T. zyistra volledig uitgebrand. De boer derij, die pas vorig jaar een ver bouwing van ongeveer f. 100.000- had ondergaan, werd gebruikt als kampeerboerdery voor gezinnen. Za terdagochtend waren juist de laatste gezinnen vertrokken. Zondagavond zouden er drie Duitse gezinnen hun intrek nemen. De schade wordt ge schat op anderhalve ton. Zeer kleine pruimenoogst Het wordt steeds duidelijker dat Zeeland dit jaar één van de kleinste prui- menoogsten van de laatste jaren zal krijgen. Vooral Zuid-Beveland ds een belangrijke produktiegebied van de ze fruitsoort, maar dit jaar is er op veel bedrüven sprake van mis oogst. Verwacht wordt, dat de tota le Zeeuwse pruimenproduktie minder dan een derde van normaal zal zün. By een normale oogst groeien er ze ker 1 miljoen kg pruimen ln deze provincie. Dodelyke val De 3 1/2 jarige Erna Donker is zaterdagmiddag in Helllaan op een yzeren hek geklom men en daar vanaf gevallen. Ze brak haar nek en overleed. BUITENLAND Nieuwe directeur Esro Prof. Hermann Bondi van de universiteit van Londen is gekozen tot de nieuwe directeur-generaal van de Europese Organisatie voor ruimteonderzoek Esro. De 48-jarige prof. Bondi is in Wenen geboren en in 1947 tot Brits staatsburger genaturaliseerd. Hij wordt de opvolger van prof. Anger van Frankryk. Sedert 1954 is hy hoogleraar in de toegepaste wiskun de in Londen. Zyn voornaamste ter rein van onderzoek betreft de sa menstelling van de sterren, kosmolo gie en geo-fysica. Clubgebouw uitgebrand Het clubgebouw van de Netherlands As sociation in Brisbane (Australië) is uitgebrand. De vereniging is van plan een obligatielening uit te schrij ven voor de bouw van een nieuw clubhuis, waarin ook de andere Ne- Binnenland derlandse verenigingen in Brisbane een onderdak zullen kunnen vinden. Lioethoeli begraven— De Zuidafri- kaanse Bantoeleider en Nobelprijs winnaar Albert Loethoeli, die op 21 juli by een treinongeluk om 't leven kwam. is gisteren in het reservaat Groutville ter aarde besteld. Onder de ruim 5.000 aanwezigen waren ook blanken, die toestemming hadden ge kregen het normaal voor hen geslo ten reservaat te betreden. By de plechtigheid waren ook diplomatieke vertegenwoordigers van de Ver. Sta ten. Engeland, Zweden, Denemarken en Noorwegen aanweaig. ADVERTENTIE „DEN OUDEN DEYL" te WASSENAAR Het doet het Bestuur genoegen aan de leden te kunnen mededelen dat vanaf 1 augustus a.s. 4 uur n.m. voor hen gelegenheid bestaat enige interessante behendigheidsspelen te beoefenen. bij het Secretariaat, „DEN OUDEN DEYL". Rijksstraatweg 334, telefoon 017513366. Auto's verpletterd By een afda ling op de Brennerpas heeft een zware vrachtwagen twee personen auto's verpletterd tussen zichzelf en een andere vrachtauto. De twee per sonenwagens, een Duitse en een Zwitserse, werden in elkaar gedrukt. Een vloog in brand, zodat alle vier de wagens in vlammen opgingen. Alle inzittenden van de personenauto's, zes personen, zyn in de vlammen omgekomen. De chauffeur van de achterste vrachtauto is aangehou den. Hij verkeerde vermoedeiyk on der invloed van sterke drank. Het ongeluk gebeurde zaterdag tegen middernacht. Russische vlootdag In Lenin grad is ter gelegenheid van de dag van de vloot een marinevaartuig ge toond. dat zich op een luchtkussen voortbeweegt en een snelheid van 200 km per uur kan halen. Als an dere nieuwigheden hebben waarne mers een onderzeeboot gezien die ra ketten kan afschieten en kleine snelle vaartuigen die dat eveneens kunnen, ter verdediging van grotere schepen. Krediet voor Indonesië W.-Duits- land zal aan Indonesië een nieuw krediet van 62 miljoen mark verle nen. Indonesië zal dit bedrag kun nen gebruiken voor de aankoop van o.a. onderdelen en ruw materiaal. Voorts is tussen beide landen een overeenkomst ondertekend ter her ziening van de Indonesische schul den aan West-Duiitsland. Ongedekte cheques De procureur- generaal in Djakarta, generaal ma joor Arto, heeft verklaard dat de landseconomie# in gevaar wordt ge bracht door dé afgifte van ongedek te cheques. In Djakarta alleen al werden dageiyks 70 ongedekte che ques tot een bedrag van negen mil joen roepiah (225.000 gulden) afgege ven. Er dreigt inflatie en monetaire verwarring, zei hy, als cheques niet te vertrouwen zyn. is van Nederland naar Spanje ge roeid en in Fuenterrabia aangeko men, waar hy gisteren deelnam aan telde twee maanden geleden uit Ne telde twee maanden gelden uit Ne derland te zijn vertrokken en 2000 km te hebben afgelegd door kana len, rivieren en over zee. Hy is van plan roeiend naar huis terug te gaan door de Ebro, over de Middellandse Zee, en dan de Rhone, de Run en kleinere rivieren. Congresparty verslagen De Con gresparty van de Indiase, premier mevr. Indira Gandhi heeft in de volksvertegenwoordiging van de staat Madhya Pradesj een nederlaag geleden over de begroting van onder- wys. Nadat 36 afgevaardigden van de Congresparty naar de rechtse op positie waren overgelepen werd de regering met 153 stemmen tegen 137 stemmen verslagen. De Congrespar ty heeft nu in negen van de 17 sta ten 'de meerderheid verloren. Oefening vuurpelotons. In Indonesië zyn vuurpelotons aan het oefenen met het oog op de terechtstelling van luitenant-kolonel Oentoeng, die ter dood is veroordeeld omdat hu de mislukte communistische opstand in 1965 zou hebben geleid. Voorts zullen de communistische leider Njojo, die wegens zün aandeel in de opstand ook de doodstraf heeft gekregen en drie andere samenzweerders - luite nant Ngadimo, majoor Soedjono en majoor Moeljono binnenkort worden geëxcuteerd. Chinese demonstratie Ongeveer 1500 Chinezen, gewapend met messen en schoppen hebben in een district in Noord-Sumatra gedemonstreerd tegen de plaatseiyke autoriteit, om dat deze hun land wilde overnemen en onder officiële leiding wilde stel len. Politie-eenheden konden verhin deren dat het tot een vechtparty kwam. Moordende zwervers De politie van Parus heeft twee zwervers ge arresteerd die in de afgelopen jaren meer dan tien personen zouden heb ben vermoord. Het tweetal, een man en vrouw van ongeveer vy'ftig jaar, zouden hun slachtoffers in de Seine hebben geduwd na ze dronken te heb ben gevoerd en van hun geld be roofd te hebben. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Dansen Hortus Botanicus: Tentoonstellingen reptielen en amphibien „Terra Hortus zaterdag van 10-4 (s">udag 1-5 uur) Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m zaterdag 10 uur voorm.5 uur nam. Zondags 15 uur nam Maandags gesloten Rijksmuseum voor Volkenkunde; Tentoonstelling droombeeld", i 17 uur: 's zondags 13—17 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse prenten van Kyösel. Dagelijks 10—17 uur; Zondags 13—17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenetraat 1): Dag 10-7 u.; 's zon dags 13-17 uur Rijksmuseum voor de de geschiede- Waaggebouw Bloemententoonstelling dinsdagavond 8 1 spoedeisende geval- Zuld-Wes\ Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en wordt waargenomen door apotheek Herdlngh en Blanken. WEEKEIND E-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen vóór 12 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot maandagmorgen dokterstelefoon 22222. (Van donderdag 27 Juli t/m woensdag 2 augustus). MAANDAGAVOND 31 JULI Circustheater, 20.15 uur Musical „Anatevka". DINSDAG 1 AUGUSTUS Circustheater, 20.15 uur Musical „Anatevka". Diligentia, 20.15 uur Cabaret Fors Jansen „Hoe meer zielen". Paviljoentheater, 20.30 uur Show Wim Sonneveld. Kurzaal, 20.15 uur Hoofdstadoperet te „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". „Anatevka' Diligentia, 20.15 uTir Cabaret Fons Jansen „Hoe meer zielen". Paviljoentheater 20.30 uur Show Wim Sonneveld. Kurzal, 20.15 uur Hoofdstad-operette „Zwei Herzen im Drievlerteltakt". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen Sï 3g' (ADVERTENTIE) Amsterdam Den Helder Ypenburg Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Geneve half bew. II half bew. geh. bew. half bew! half bew. zw. bew. liiohit bew. licht bew. zw. bew. onbew. half bew. half bew. onbew. lich bew. licht bew. 26 16 26 16 26 15 28 15 abt bew. 27 12 0 onbew. 30 18 0 onbew. 32 23 0 onbew. 30 19 O onbew. 36 20 O onbew. 32 18 0 onbew. 28 16 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2