Familie-zwemfeest in Leiderdorpse bad Egyptische pers meldt verzet in bezet gebied Verzetsbeweging actief Ambtenaren willen meer vakantie Haring en makreel hoog in prijs LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 JULI 1961 In het zwembad aan de Erica laan in Leiderdorp werd zaterdag middag een familie-zewmbad gehou den voor de leden van de zwemver eniging „De Does". Allereerst vonden er wedstrijden school- en rugslag en borstcrawl „Dubbel spel" Radio-Biafra heeft de oliemaat schappij Shell/BP beschuldigd van dubbel spel. Een vaartuig van de maatschappij zou de marine en dc landingstroepen van de federale re gering van Nigerië geleid hebben bij de aanval op de tankhaven Bonny. De radio zei ook dat de Shell/BP de Biafraanse leider Ojoekwoe een symbolische betaling van royalties heeft aangeboden. Een bedrag is niet genoemd, maar volgens welingelich te kringen in Lagos was het een kwart miljoen pond sterling. Biafra had dit aanbod aanvaard. Op de dag van de betaling, aldus Radio-Biafra, hielp een boot van de maatschappij de federale strijd krachten bij de aanval op Bonny. De Britse directeur van de maat schappij, Gray, wordt door de Bia fraanse overheid vastgehouden. In- totaal is de Shell/BP naar schatting zeven miljoen pond aan royalties schuldig. Zowel Biafra als Nigerie maken aanspraak op het bedrag. De uittocht van buitenlanders uit Biafra duurt intussen voort. Vrijdag is 250 man buitenlands oliepersoneel de Niger overgestoken naar Nigeiië. In de tankhaven Bonny is nog slechts 30 man onderhoudspersoneel over. Daarbij zou ook één Nederlan der zijn. VOORSCHOTEN Bazaar voor Paunat in„ Koetshuis" In het Koetshuis in Voorschoten zal van 18 tot en met 21 augustus een bazaar worden gehouden t.b.v. het dr. Alb. Schweitzerdorp in Paunat, dat wordt geleid door 't echtpaar Barthelem-v. d. Kreek. Op deze ba zaar, georganiseerd door de Albert Schweitzer Club Afrika Lambarene", zullen goederen die in het dorp zijn vervaardigd worden verkocht. De openingstijden zijn: vrijdag 18 augustus - 19.00-20.30 uur; zaterdag 19 augustus - 9.00-12.00; 14.00-17.000: 19.00-20.30 uur; zondag 20 augustus - 14.00-17.00 uur; maandag 21 augustus - 9.00-12.00; 14.00-17.000; 19.00-20.30 uur. V.N. beëindigen grote schietpartij in Zuid-Cyprus De Verenigde Naties hebben een wapenstilstand tot stand kunnen brengen in het gemengd Grieks- Turkse dorp Ayios Theodoros in zuid-Cyprus waar gedurende de hele nacht van zaterdag op zondag he vige vuurgevechten hebben gewoed tussen Grieken en Turken. Ongeveer 1000 stuks minutie werden volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties by de gevechten afgevuurd. Behalve de reeds aanwezige En gelse eenheden zyn door het VN- commando nu ook Deense en Cana dese patrouilles in het betrokken ge bied gestationeerd. De VN-functionarissen hebben zo wel in het gebied waar de inciden ten plaats vonden als op hoog ni veau in Nicosia overleg gevoerd over een wapenstilstand en de garantie dat het verkeer op de weg niet lan ger gehinderd zal worden. Volgens de VN-woordvoerder was het gevecht begonnen toen kort na middernacht een auto, die door het nabij Ayios Theodoros gelegen dorpje Kophinoe reed, onder vuur was genomen. De twee Grieks-Cypriotische inzittenden werden gewond. De grote weg van Nicosia naar Limasol werd door de politie na dit incident afgesloten maar zondagochtend weer voor het verkeer opengesteld. Intussen zijn op westelijk-Cyprus zaterdag de lichamen van twee dood geschoten Turkse Cyprioten gevon den. Het aantal doden als gevolg van schietpartijen gedurende de vorige week bedraagt nu vyf. De moeilijk heden begonnen toen een Griekse Cyprioot werd vermoord. plaats voor de jeugd. Vervolgens kon den vader en dochter moeder en zoon en echtpaar met elkaar om het hardst Zeer geslaagd werd het gecostu- meerd zwemmen en het ringsteken in plastic motorbootjes. Het feest werd besloten met een polo-wedstrijd tussen D. E. D. L'dorp heren en B. Z. P. C. (Bodegraven). Belangstellend zien velen toe hoe de kinderen het er afbrengen bij deze wedstrijd met plastic mo torbootjes. (Foto LD/Holvast). Op het terras werd s' avonds een dansfeest gehouden De deelne ming aan de wedstrijden was goed, de belangstelling rond het bad zeer I groot. Padox-Panagro had gezellige uitgaansdag De jaarlijkse uitgaansdag voor le- >n van de personeelsvereniging „Padox-Panagro" in Warmond is een groot succes geworden. Zaterdagochtend om half acht vertrok van de Oude Beestenmarkt in Leiden een viertal bussen. Via Utrecht güng het naar 's-Hertogen- bosch waar in „Royal" de koffie ge reed stond. Na nog even te hebben gewinkeld ging de reis verder, naar Oisterwijk waar in restaurant „Groot-Speijk" de lunch werd ge bruikt. Hierna had men gelegen heid te genieten van de zeer mooie omgeving, de bossen en de vennen. Ook werd veel gebruik gemaakt van het treintje. Om half vier werd aan de terug reis begonnen, die via café restau rant „Drievliet" in Rijswijk ging. Hier werd gedineerd. In een toe spraak zei directeur De Zeeuw, dat het hem verheugde en verwonderde, dat in deze tijd van buitenlandse reizen en toenemend autobezit toch nog een uitgaansdag met bussen kon worden georganiseerd. Het oud-lid de heer Bolle bedankte vervolgens het bestuur voor het feit, dat de oud-le den deze dag mochten meemaken. Tot slot werd gesproken door de voorzitter van de personeelsvereni ging- Mevrouw M. J. van der Berk- Langeveld uit Sassenheim is ir Haarlem geslaagd voor 1 manicuren. Sterk Ter Leede verslaat DWS Ter Leede heeft zaterdag in een uitstekende wedstrijd op het sport park in Sassenheim kans gezien een profelftal van het Amsterdamse DWS een 3—2 nederlaag toe te bren gen. De Sassenheimers kwamen na een kwartier door Brons aan de lei ding. De Bruyn bracht na een half de stand weer in evenwicht. Nog de rust had DWS een voorsprong kunnen nemen, maar de zwak Ingeschoten penalty ging via de paal naast. Na de hervatting slaag den de Amsterdammers er wel in de leiding te nemen, maar weer was liet Brons, die weer na een pass van Van Biezen voor Ter Leede scoorde (22). Vijf minuten voor het eind signaal schoot Versluys Ter Leede naar de overwinning. Er waren 1000 toeschouwers. De Egyptische pers deelde vanoch tend mee, dat er Arabische demon straties tegen Israël plaatsvinden in de strook van Gaza, en dat er in het afgelopen etmaal een algemene staging van de spanning in het al door Israël veroverde Arabische ge bied viel waar te nemen. In zo goed als gelijkluidende berichten zegt de door de regering gecontroleerde pers „Er heerst spanning in Jeruzalem, op de westelijke oever van de Jor- daan en in de Gaza-strook, terwijl in deze gebieden een Arabische ver zetsbeweging tegen de aanwezigheid van Israël toeneemt. De bladen schrijven, dat Arabische jongelui in Gaza auto's en Israë lische toeristen tijdens de demonstra ties hebben aangevallen en teruggave eisten van de strook aan Egypte. In Nabloes, in bezet Jordaans ge bied. heeft de „Arabische vezet-sbe- weging" strooibiljetten verspreid waarop de teruggave geesit wordt van de westelijke oever van de Jor- daan aldus delen Jordaanse rege ringsbladen mee. In Jeruzalem, aldus de dagbla den, weigeren Arabische rechters en advocaten rechtbankzittingen bij te wonen uit protest tegen de Israë lische beslissing om de stad tot een eenheid te maken. De kamer van Koophandel, in Je ruzalem heeft een resolutie goedge keurd. waarin de hereniging van Je ruzalem verworpen wordt en er bij de leden op wordt aangdrongen geen belasting te betalen, aldus de dag bladen. De Verenigde Naties hebben Egyp te en Israël verzocht geen schepen in het Suez-kanaal te doen varen ge durende een periode van nog mins tens een maand, aldus de berich ten uit betrouwbare bronnen in Tel Avlv. Het voorstel heeft de Israë lische autoriteiten bereikt in een brief van luit-generaal Odd Buil, de speciale vertegenwoordiger van Thant voor de uitvoering van de wa penstilstand. Het is een poging van VN-zljde te voorkomen dat de strijd rond het Suez-kanaal hervat wordt. Israël zal het voorstel waarschijn lijk aanvaarden. In de brief vraagt Buil de beide regeringen eveneens VN-waarnemers toe te laten ln de kanaalzone ten einde de bestandslijn precies vast te stellen. Over de vaart in het Suez-kanaal heeft Eskjol ,de Israëlische primier De samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben bij de cen trale commissie voor georganiseerd overleg voorstellen ingediend met be trekking tot de vakantieregeling voor ambtenaren. Het gaat daarbij vooral om het minimum aantal vakantiedagen. De rijksambtenaren hebben op het ogen blik veertien vakantiedagen of als de minister van Binnenlandse Zaken geen gebruik maakt van de mogelijk heid een vakantiedag rond Kerstmis aan te wijzen vijftien. Een ambte naar die drie weken vakantie aaneen gesloten (drie maal vyf dagen plus de weekeinden) opneemt, houdt ech ter geen enkele snipperdag over. De Algemene Bond van Ambtena ren schrijft in zijn orgaan „De amb tenaar," dat vele provincies en ge meenten in Nederland al een hoger aantal vakantiedagen kennen en dat vooral het buitenland Nederland op dit gebied ver vooruit is. De A. B. V. A. noemt een aaneen gesloten vakantie van drie weken met dubbel salaris alleszins gewenst. WARMOND Padox verliest van PTT (Leiden) Op het voetbalterrein van het Groot-Seminarie in Warmond werd een vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld tussen personeel van de N.V. Padox en de P.T.T. uit Lei den. Het werd een grote nederlaag voor het personeel van N.V. Padox. De eind uitslag werd 133, nadat de rust was ingegaan met een 5—3 voorsprong voor de P.T.T.-ers. Als de vakantie wordt uitgebreid, al dus de bond, behoeft niet direct te worden gedacht aan een evenredige verhoging van de vakantietoeslag in procenten. Men zou voor de vakan tie toeslag een minimum kunnen vaststellen. De centrales hebben ook een voor stel ingediend tot uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor oudere ambtenaren. Men wil het aantal ex tra dagen bij een leeftijd van 45 jaar van twee op drie brengen en by een leeftyd van 55 jaar van vier op zes. De ambtenarenorganisaties hebben tenslotte voorstellen ingediend voor een werktydverkorting. De ambtena ren werken op het ogenblik 45 uur per week, dat is negen uur per dag. gisteren in Tel Aviv gezegd dat er slechts twee mogelijkheden bestaan: vrye vaart voor iedereen of voor geen van beide partyen (Egypte en Israël). Deze kwestie zal volgens hem echter opgelost worden, omdat het voor de grote mogendheden een prin cipekwestie is, terwyi zelfs de Ara bische landen hierin niet volledig achter Egypte staan. Ook beweerde hij dat er over de kwestie verschil van mening in Egypte bestaat. Esjkol besloot zijn verklaring met de volgende woorden: „De dag zal aanbreken dat er vrede bestaat tus sen de Arabieren en de Israëliërs. Onder de 13 Arabische landen schy- nen sommige met meer realisme naar vrede met Israël te verlangen. Ik wil geen namen noemen, daarvoor is het nog te vroeg. Er zyn pas zes weken voorby sinds 't conflict, maar wy beschikken over aanwyzingen dat bepaalde Arabishe landen van realis me beginnen te getuigen." Het Joodse Wereldcongres heeft zondag een telegram gezonden aan secretaris generaal Thant van de VN, met het verzoek „voor het te laat is maatregelen te treffen ter be scherming van de Joden in de Ara bische landen. Krachtens de door de Veiligheidsraad aangenomen reslolu- ties zou Thant voor deze bescher ming moeten zorgen. Oude Joodse gemeenschappen in het Midden-Oosten, aldus het tele gram, staan bloot aan terreur en in timidatie. Talrijke Joden zyn het slachtoffer geworden van geweldda den en honderden zitten zonder enige reden in onmenselijke omstandighe den gevangen. Alle pogingen om ver betering in hun toestand te brengen hadden gefaald. Grote tongaanvoer van Urkse afslag In juni van dit jaar heeft de voer van tong by de visafslag Urk de aanvoeren van deze vissoort in Scheveningen zowel als in IJmui den overtrokken. Volgens gegevens van het Produktschap voor Vi: Visprodukten werd in juni 1966 Scheveningen 320 ton tong aange voerd, in juni 1967 255 ton IJmuiden waren deze vyfers respec- tievelyk 747 en 542 ton. Aan de slag in Urk kwam vorig jaar juni 550 ton tong en in juni van dit jaar 828 ton. Stroomstoring in Rotterdam Het zuideiyk deel van Rotterdam en omgeving hebben vanochtend vroeg ruim een uur zonder stroom gezeten, waardoor groot ongerief ontstaan. Het uitvallen van stroom was het gevolg van een plosie in een spanningstransformator in het gebouw van de Elektriciteits voorziening Zuid-Holland (E.Z.H. aan de Bunschotenweg. Er ontstond een kettingreactie, want door het uitvallen van deze transforma tor kwam de elektriciteitscentrale A van het gemeentelyk energiebedrijf aan de Waalhaven stil te liggen. Een gedeelte van de transformator zou door het dak van het E.Z.H.-gebouw zyn geslagen. De brandweer heeft met een poederstraal de brand ge blust. Hoe afhankelyk ons leven van de energievoorziening is. bleek vanmor gen kort na 6 uur weer overduide- lyk. Treinen kwamen tot stilstand, trams konden niet verder en brug gen, die omhoog waren, konden voor zover ze niet met handkracht omlaag waren te krijgen, niet dicht. Fabrieken, ook in het Botlekgebied werden ernstig gehandicapt, al kon den sommigen bedrijven op eigen ag gregaat overschakelen. President en mevr. Johnson waar zij gisteren de dienst l en hun dochter Lynda Bird bij het j woonden op de door Johnson verlaten van de National City afgekondigde „nationale gebet Christian Church in Washington, I dag voor vrede en verzoening Niet voor Tsjombe LEIDERDORP Postduiveniiieuws De postduivenvereniging „Leider dorp" hield zaterdag een wedvlucht vanaf St, Puitin. De duiven werden gelost om 7.30 uur met z.w.-wind. Uit slag: 1. A. van Lierop, 2. H. v. d. Vecht, 3. 3, 5 en 7 Th. Reyerse, 6, 8 en 9 A. v. Lierop, 10 C. Neuteboom. Ie kampioen Fond. H. v. d. Vecht 86.21 punten, 2e kampioen Fond M. Reyerse 68.85 punten, 3e kampioen Fond C. Neuteboom 65.punten. Ie kampioen oude duiven Th. Rey erse 320.63 punten, 2e kampioen oude duiven H. v. d. Vecht 283,29 punten, De Sassenheimse voetbalvereni ging Teylingen heeft een nieuwe trainer. De heer Heynen heeft de in de vierde klasse uitkomende rood zwarten onder zyn hoede genomen en begint morgen met de training. De minister van Buitenlandse Za ken van Kongo Bomboko, heeft za terdag verklaard dat de amnestie die afgekondigd is voor opstandelingen uit de jaren 19611962 niet van toe passing is op oud-premier Tsjombe. Bomboko's verklaring was een ant woord op zekere door Tsjombe's ad vocaat tydens het proces in Algiers naar voren gebrachte argumenten. Bomboko verklaarde, dat de zaak tegen Tsjombe gedurende drie jaar is opgeschort maar onlangs weer is geopend, op verzoek van de nieuwe regering. In kringen van Tsjombe's familie in Brussel wordt erop gewezen dat tegen talloze andere politici precies dezelfde bezwaren kunnen worden ingebracht als tegen Tsjombe, en dat deze lieden door de Kongolese rege ring vry en met rust gelaten worden. De meeste treilers visten de afge lopen week in de Ierse Zee. Hoewel de vangsten niet te ruim waren, vie len de besommingen ten gevolge van de gunstige pryzen wel mee. Zo bedroeg de pryS van kleine maat jesharing f 100-f 137 en de grote f 80-f 96 per kantje. Gezouten ma kreel f 43-f 44 per ka. De aanvoer van verse haring was minder dan de vraag er naar. Zo doende lag het pryspeil van dit ar tikel op een hoog niveau f 15-f 20 voor een premie kistje. Makreel was eveneens duur. Volgens de gevens van de Dienst Nederlandse Haringcontrole bedroeg de aanvoer van gezouten haring in de week van 16 t/m 23 juli in Sche veningen 3703 kantjes, in Katwyk 2406 ka, in Vlaardingen 621 en in Concert van Katwijks mannenkoor j Het chr. mannenkoor „Jubila- I te" uit Katwijk zal dinsdagavond om 8 uur in de Maranathakerk in Ryns- burg een concert verzorgen. Hieraan zal tevens medewerking worden ver leend door de organist D. Schonc- veld en de solist A. Hasenoot (bari ton). Het mannenkoor zal vex-scheidene zeer bekende werken ten gehore brengen. Uitgevoerd zullen worden onder meer negro-spirituals en lie deren van Schubert en Handel. IJmuiden 543 ka. Totaal 7273 iv.j. 10.337 ka). Vanaf begin teelt (28 mei) tot met 23 juli bedroeg de Scheveningen 27.549 ka (v.j. ka), in Katwyk 16.065 ka (v.j, ka) in Vlaardingen 9017 ka (11. ka), in IJmuiden 2750 ka (v.j. 31 ka). Totaal 56.281 ka, hiervan v 54.900 ka maatjesharing, 191 ka haring en 1190 ka steurharing. Vo jaar bedroeg de aanvoer 70.352 ka Uitvoer van gezouten haring plaats naar België, West-Duitsla en Noorwegen. In de week juli bedroeg de uitvoer vanuit K< wyk 623 vaten (van 100 kg nett Scheveningen 1257 vaten, Vlaardi gen 272 vaten en IJmuiden 14 vati Totaal 2166 vaten (v.j. 2783 vaten) De export van gerookte haring der rykscertificaat netto (v.j. 9430 kg) De haringverwerkende industri hadden gebrek aan grondstoffen importeerden wat haring uit Del marken. De export van verse haring ring. België nam kleine hoeveelheó af. Tenslotte zy nog vermeld dat vleetvissery redely ke vangsten had. Een nieuwe attractie op het Rembrandtplein is het terras dat bestaat uit „papegaaie-zitje". Zo vlogen tie tluive De postduivenvereniging „Wi mond" hield een wedvlucht v( jonge duiven vanaf Tergnier (s stand 295 km). In concours 191 duiven. Gelost om 9.10 uu een sterke zuid-westen wind, komst eerste prysduif om 12-37' De uitslag luidt: J. C. de Koek< 1-9; A. J. Oostdam 2; Gebr. Lal man 3; G. Beugelsdyk 4: J. ten i ve 5-10; J. Diemei 6; H. v. Dyk J. v. Seggelen 8. NOODTOESTANj IN MILWAUKEI By ongeregeldheden in Milwault s vandaag een politieman dode» door een kogel getroffen. Zes politl tnen werden by vuurgevechlj met sluipschutters gewond, enigen zwaar. Verder liepen nog 1 ker dertig personen, zowel negers f blanken, verwondingen op. De burgemeester van Milwaul heeft de noodtoestand afgekondigd[ de benzinestations en café's i ir de moeiiykheden voorkom laten sluiten. Jeugdige negers gooiden met bn bommen en bekogelden de politie stenen. Enige huizen zouden in bra staan. De jongelieden sloegen rui i politie-auto's in en drongen winkel binnen om geweren buit maken. Nadat zy door het politiek don rond de wijk waren gebroi trokken zy door het voornaamste kencentrum, een spoor van ven i ling achterlatend. Leden van de organisatie voor ri sengelykheid „Core", die deelnam aan een congres, liepen de straat om de menigte tot kalmte te man De gouverneur van Wisconsin i tenslotte de Nationale Garde» die paraat stond, opdracht de vt ste negerwijk van Milwaukee binn te gaan, nadat by de vuurgevecht slachtoffers onder de politie gevallen. Duizend man van de Nat nale Garde trokken onmiddellyk ivyk binnen. De politie sloot een gr deel van het gebied af. Verslaggevi iverd de toegang verboden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10