De winter in als dandy of als dokter Zjivago nay o Jongens en meisjes Brigitte Bardot zweert bij de mini-rok Theetje drinken ^£7 IJscona- /(Q, heerlijk! i-ULAlftA 3 Iidaar dat er nu een theebro- is verschenen met aardige aties, waarin u alles over het kruydt" kunt lezen. hoe thee precies gedronken worden. Authentieke theedrin- loen het zo drinken hun thee met dis- e, volgens alle regels van de tte. Hoe? Wij zullen het u len. Schotel met kopje hou- U in de linkerhand, het oor iet kopje rechts gericht en ider het lepeltje. Vóór het n ziet u ze even roeren. Dan het oor van het kopje pre- ussen duim en wijsvinger van :hterhand gevat. De overige 5 blijven daarbij licht gebo- ïee, geen pink omhoog. Dat waren niet. Terwijl zij het elegant naar de lippen bren- irgen zy ervoor dat het scho- steeds ongeveer 10 cm eron- houden. Insiders zeggen dat al een grensgeval is. Het dus een fyn gevoel voor l. Tenslotte wordt de thee iken met een afgepast slokje er en wel zo, dat het kopje in eer leeg ls. Een beetje thee in het kopje achterbiyven. us thee schenkt, moet maat en wie theedrinkt, mag de kwyt raken." een paar recepten Amerikaanse ijsthee Üsthee ls voor 8 a tien U zet 1 liter zeer sterke 4 zakjes of 4 maatschepjes) am suiker (plm 7 afgestre- itlepels) en dan het sap van 2 kleine citroenen toevoegen. Het geheel zeven en af laten koelen. Daarna liter koud water toe voegen. IJskoud serveren, eventu eel met ysblokje en citroenschil letje. Warme Russische thee voor de helft bevolkt met vrou wen, daaruit vloeit logisch voort dat je je ganse leven met beide soorten te maken zult krijgen: niet alleen op school, of in het vrije buiten, maar la ter ook in werkkring, gezin, mi lieu, kortom: in de wereld. Als meisje een kind nog kun je het kardinale feit dat er ook jongens bestaan onmogelijk over het hoofd zien. Je moet le ren met hen om te gaan, hen te begrijpen, en er voor zorgen dat ook zij leren met meisjes om te gaan en met meisjes re kening te houden. In de eerste jaren van het op groeien ivas die noodzaak nau welijks aanwezig. Kinderen wa ren kinderen; je zat gezamen lijk in een klasje, je „genoot" gezamenlijk onderwijs, je nam gezamenlijk deel aan gym nastieklessen, speelkwartiertjes, schoolreisjes. Dat jongens van meisjes verschilden wist je wei, maar je merkte er niets van. Plotseling echter werd het ver schil evident. En dan vindt er een soort scheiding plaats. De meisjes be ginnen samen te klitten, krijgen gymnastiek op aparte uren, krijgen handrverklessen terwijl de jongens in een ander lokaal iets moeten leren waar de meisjes weer niet aan te pas komen. De jongens worden 'lid van een voetbalvereniging, de meisjes gaan handballen of turnen. De jongens rijden op fietsen die voor meisjes te hoog, te zwaar, onbruikbaar zijn. De jongens beginnen hun beroeps keuze bekend te maken: wa genvoerder, ingenieur, vracht wagenchauffeur. Aan de meisjes vraagt moeder: „Zou je verpleegster willen zijn, of ge zinsverzorgster, of kinderarts?" De twee soorten kinderen be ginnen uit elkaar te groeien en eer ze het goed en wel besef fen, leven ze elk in een andere wereld, groepsgewijsEn alle volwassenen vinden dat ge woon. Maar de kinderen niet. De kinderen vinden nooit gewoon wat ons logisch voorkomt. En zij nemen kort en goed hun maatregelen. Zij overbrug gen welbewust de kloof die wij gegraven hebben en zoeken el kaar op, om tot de verbazing wekkende ontdekking te komen dat ze elk een andere richting zijn ingegroeid, vreemden voor elkaar zijn geworden en elkaar opnieuw moeten ontdekken. Nu niet meer als kinderen, maar als jongens-en-meisjes. En hoe heftiger wij ouders ons verzetten tegen die toena dering, hoe sluwer, welbewuster en vasthoudender de kinderen hun pogingen, elkaar te ont dekken zullen doorzetten. Daarom laat ik Marian betijen en sla haar primitieve pogingen om met jongens in contact te komen, met jongens te flirten, met jongens te spelen welwillend gade. Ze gehoor zaamt aan een natuurwet. Zij volgt haar logica en volgens die kinderlijke logica is een „sloom joch" honderd maal in teressanter dan het hipste schoolvriendinnetje. THEA BECKMAN en koetsiersjas van geel wollen tweed uit de boutique-collectie de Franse ontwerper Jacques Delahaye. chts: de Dandy-look van Webe. amaast: overhemdjurken gaan een gouden toekomst tegemoet, daar dat St.-Laurent een hele reeks in zijn nieuwe collectie km. (W)ETEi\S WAARD je drinken in ons land veel te weinig thee im daar drastisch verandering in te bren- is het „Instituut voor de thee" in het n geroepen. U kunt wel tegen lange rok ken zijn, maar deze winter zult u ze niet meer kunnen negeren. Maar pas als we alle nieuwe col lecties hebben gezien zal het vast staan of de mini-rokken in Parijs definitief van de baan zijn. Niemand gelooft dat en Brigitte Bardot, klant bij het huis Real heeft al woedend ver klaard, dat ze nog liever hele maal niets aantrekt dan dat zij op straat in een lange rok rond loopt. Couturiers hebben voor de komende winter twee lijnen be dacht: de „Dokter Zjivago" en de „Dandy look". De eerste past helemaal in De Gaulle's „lief zijn voor Rusland"-campagne. De tweede moet de hoogtijdagen van Marlène Dietrich in herin nering brengen. Lange dokter Zjivago-rokken minstens 16 centimeter onder de knie zul len sexy broekpakken op een ge nadeloze manier gaan becon curreren en het is nog maar de vraag of er daar tussen nog plaats voor hippe mini-rokken zal zijn. De Parijse mode vorsten heb ben bij de presentatie van hun boutique-modellen wat van hun plannen onthuld en daaruit blijkt dat u deze winter voor wat betreft de jassen een keus tussen redingotes en capes zult moeten doen. Bij de Japonnen geven de overhemdjurken, de tunieken, de mantel japonnen en de creaties met broekrokken de toon aan. En dan de kleuren: de pasteltinten aldus betrouw bare prognoses komen het eerst aan bod, maar daarnaast zul len koningsblauw en zonne- bloemgeel de belangrijkste plaats innemen. Ook voor hout- bruin vindt Parijs veel te zeg gen en verder staat het vast dat zwart, een kleur die dit seizoen taboe was, opnieuw een come back maakt. Vouwblad Nieuw vouwblad van het voor lichtingsbureau voor de voeding: „Voorkom voedselvergiftiging." U kunt het op de gewone manier bestellen aan de Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag. Kos ten 15 cent. In een pan doet u een bodempje kokend water, 4 eetlepels honing en 1/3 kaneelstokje. Dit laat u 7 min. trekken. Daarna doet u er 3 flinke scheppen thee (of 3 zakjes" by en vult de pan verder met ko kend water tot 1 liter. Het geheel nog eens 6 min. laten trekken. In middels zet u de andere theepot klaar met het gezeefde sap van 1 citroen en 2 sinaasappels. Tenslotte giet u door een zeefje de vers ge zette inhoud van de pan hierin over. Warm opdienen, eventueel met si naasappelschilletje. Muntthee 1 liter sterke thee (3 zakjes of maatschepjes) 5 min. laten trek ken met naar smaak een paar blaadjes kruizemunt. (In gedroog de vorm verkrygbaar.) 100 gram suiker (plm. 6 afgestreken eetle pels) sap van 1 kleine citroen (ev. 1 sinaasappel) het geheel zeven en af laten koelen yskoud serveren met ysblokjes. „Ik zag je met Wimpie van de overkant spelen", gniffelde Adriaan tegen zijn zus. „Vind je hem aardig?" „Neen", zei Marian nuchter. „Het is een sloom joch". Adriaan lachte honend. „En toch speel je elke avond met hem „Moet ik toch weten". Ik luisterde met enige verba zing naar dit gesprek. Waar be moeiden de grote broers zich eigenlijk mee? Het werd spoedig duidelijk. „Maar waarom speel je met Wimpie als je hem een slo me vindt?" vroeg Henk. Is toch een jongen Nu begreep Adriaan het, en Henk kennelijk ook. Ik was een beetje trager en moest er een poosje over nadenken. De logi ca die door kinderen gehan teerd wordt is voor mij, de vol wassene, nog altijd moeilijk te volgen. „Speel je liever met jongens dan met meisjes?" vroeg ik Ma rian onder het vatenwassen. Ze keek me verbluft aan. „Natuurlijk". Zelden werd een woord zo juist aangewend als dit „na tuurlijk" van Marian. Het is volkomen logisch, verklaarbaar en natuurlijk dat een twaalf jarig meisje belangstelling voor jongens krijgt en al spelend, ravottend, pratend de voor keur geeft aan mannelijke partners boven kinderen van de eigen sekse- Hoe meisjes reageren, denken, praten en klauteren weet het dochtertje al jaren.jongens daarentegen zijn min of meer onbekend gebied. Geheimzin nige, onbegrijpelijke wezens zijn het, die een andere kijk op het leven hebben, die andere maatstaven hanteren. Als twaalfjarig meisje ben je voor lopig niet op hen uitgekeken en daarom is het „natuurlijk" dat je in de lange zomeravonden hun gezelschap zoekt, met hen rent en draaft en knikkert, naar hun opmerkingen luis tert, met hen kibbelt en ravot, deelneemt aan hun wedstrij den, je krachten met hen meet. Marian kent de nuchtere fei ten. Tussen mannen en vrou wen bestaat een belangrijk bio logisch verschil en verder zijn het mensen. De wereld is i overpeinzing Warme dag? Maak eens 'n IJscona - een pittige verfrissing! Zó gebeurd. Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op In warm water. Voeg eulker naar smaak toe. Vul een hoog glas met Ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje cacaopoeder op de slagroomen u hebt een verfrissende IJSCONA I verse pittige poederkoffie jj van Douwe Egberts

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9