LEIDSCH DAGBLAD Vrije huur in noorden en verhuur en zuiden Indrukwekkende rede van president Johnson Citroën JAMIN j.Natuurmonumenten5 koopt Deelerwoud Nieuw plan: heffing op woningwethuren Opgegraven geldseliat blijkt waardeloos N.V. v. d. Velde 'n Kaptein (jP TTIobuletfe ©Q alles IS Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 JULI 1967 No. 31340 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Afschaffing huurprijsbeheersing per 1 oktober in 345 gemeenten Van 1 oktober af zullen de wettelijke huurprijsvoorschriften niet meer van toepassing zijn in 345 gemeenten in de drie noor delijke en de drie zuidelijke provincies. Op dezelfde datum zul len in die gemeenten andere wettelijke voorschriften voor de huurbescherming in werking treden. Liberalisatie De afschaffing van de huur prijsbeheersing betekent o.m. dat de vaststelling van de huurprijs van gebouwd on roerend goed dus ook van woningen uitsluitend een zaak wordt van de verhuurder en de huurder. Met deze maatregel wordt een be gin gemaakt met de liberalisatie op het stuk van huur en verhuur van gebouwd onroerend goed. De libera lisatie houdt in dat verhuurder en huurder vrijelijk de voorwaar den voor een huurovereenkomst dus ook de huurprijs kunnen be palen. Zij opent de mogelijkheid be staande huurovereenkomsten te wij zigen. Zonder nieuwe overeenkomst blijft de bestaande huurovereen komst en daarmede de op 30 septem ber 1967 geldende huurprijs van kracht. De de huurbescherming houden o.m. in dat de verhuurder ontruiming kan vor deren als overleg over een nieuwe huurprijs niet tot een positief resul taat leidt. Kantonrechter Na een aanzegging tot ontruiming kan de huurder echter in ieder ge val twee maanden blijven zitten. Hij kan binnen die termijn bij de kan tonrechter om uitstel van ontrui ming verzoeken. Bij inwilliging vavi dit verzoek kan de kantonrechter de Een van de mooiste gebieden (Van onze Arnhemse correspondent) De „Vereniging tot behoud van natuurmonumenten" heeft een spectaculaire en unieke aankoop gedaan op de Veluwe. Zij heeft voor 8 miljoen gulden het 1000 ha grote Deelerwoud, ge legen tussen het nationale park „De hoge Veluwe" en het natio nale park „Veluwezoom", in handen weten te krijgen. Acht miljoen Ondanks de slechte financiële po sitie van de vereniging ze krijgt steeds meer terreinen onder haar be heer is de koop gesloten. Het ge vaar dat het landgoed in handen zoi komen van verschillende particulie ren was te groot. Gezien het natio nale belang van deze aankoop heeft het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk toege zegd voor de helft te zullen bijdra gen. Het provinciaal bestuur var Gelderland heeft gisteren een spoed- voorstel aan de Staten gedaan on eveneens in de aankoop bij te dra gen. Voorgesteld wordt gedurende 8 jaar een subsidie van een kwart mil joen te geven. Met de huidige eigenaar van Deelerwoud, de familie Peletier Hoenderlo. is overeengekomen dat de aankoopsom in acht jaar zal worden voldaan. De familie Peletier gaat voor het geld vroeger familiebezit in de Betuwe terugkopen. De 2 miljoen gulden die de ver eniging nu nog te kort komt hoopt ze door een actie in het najaar bij el kaar te krfjgen. Er wordt dan een beroep gedaan op het Nederlandse volk en het bedrijfsleven. Giften op gironummer 32391 ten name van de vereniging in Amsterdam, zijn nu echter al welkom. WEERBERICHT Plaatselijk regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en een kans op onweer. Later op de dag enkele verspreide opklaringen. Matige wind uit westelijke richtin gen. In het oosten van het land iets lagere temperaturen, elders weinig verandering. 11.15 uur) 29 JULI Zon op: 04.56, onder 20.36. Maan op: 23.21, onder 13.42. Hoogwater in Katwijk 8.06 en 20.30. Laagwater te 3.48 en 16.03 uur. STRAND VERWACHTING Een storingsfront passeert, ge paard met een enkel buitje. Morgen weer opklaringen. Zwakke zuid westen wind. Temperatuur 20 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: tijdens het week einde perioden van zon maar boven de Oceaan wordt de activiteit groter. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Door de aankoop van het Deeler woud is er op de Veluwe thans 50 tot 60.000 ha beschermd natuurge bied. Het is vrijwel aaneengesloten. Het Deelerwoud, thans nog voor het publiek afgesloten, is een van de mooiste natuurgebieden van Neder land. Het is een licht geaccidenteerd landschap van bossen en heide, dat een rijke wildstand herbergt. Er zijn honderden edel- en damherten, een kudde van 600 Drentse heideschapen loopt er vrij rond en er komt roof wild voor als vossen, dassen e.a. Ook broeden er roofvogels. Elk jaar ko men de arenden en buizerds terug. Het Deelerwoud zal waarschijnlijk nog vóór 't volgende voorjaar voor het publiek worden opengesteld. termijn van 2 maanden verlengen tot ten hoogste één jaar. Verzoekt de huurder vóór het verstrijken van ze termijn opnieuw om uitstel ontruiming, dan kan de kanton rechter de termijn verlengen tot ten hoogste 2 jaar voor woningen en to ten hoogste 3 jaar voor andere pan den. De kantonrechter moet bij zijn be slissing nagaan of de belangen var de huurder bij ontruiming ernstige' In circus Hagenbeek Tijger grijpt stalknecht (Van onze R'damse correspondent) Op de St. Jacobsplaats in Rotter dam, waar twee jaar geleden de directeur van het Italiaanse cus Heros Bruno Togni door leeuw ernstig werd verwond, gistermiddag een dierenverzorger van het Duitse circus Willy Hagen- genbeck door een tijger aangeval- De aangevallene, de 33-jarige Wil helm Kratzenberg, is met verwondingen aan de linker arm naar het Bergwegziekenhuis gebracht. De situatie was gister avond zo ernstig dat mogelijk een deel van de arm zal moeten wor den geamputeerd. De tijger Prinz, die de Duitser de kwetsuren heeft toegebracht, maakt deel uit een gemengde groep van twee leeuwen en drie tijgers. Tijdens de matinee gisteren werden, zoals gebruikelijk na het optreden van de bekwame dompteur Sieg fried Wiesner en zijn groep eerst de leeuwen afgevoerd. Daarna volgt de meest recalcitrante tijgers, Prinz. In de loopkooi naar de wagen stak het dier plotseling zijn klauw tussen de spijlen door en greep Kratzenberg bij de schou der. Met een geweldige haal scheurde hij de arm tot het bot toe open. Tot aan de de elleboog was het één grote wond. Slechts een gering gedeelte van het pu bliek, dat bij de loopkooi zat, heeft het ongeluk zien gebeuren. Andere stalbedienden brachten hevig bloedende man achter de coulissen, waar hij korte tijd la ter per ziekenauto werd opgehaald. Enkele bezoekers, die bijzonder waren geschrokken, verlieten tent. De voorstelling werd verder gewoon voortgezet. Ook gister avond werd er opgetreden, waar bij tijger Prinz partij was. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Volkshuisvesting, ir. W. F. Schut, werkt aan een nieuwe regeling om huurders van woningwetwoningen, wier inkomen een bepaalde grens te boven gaat, een heffing in rekening te brengen, die op de huur wordt gelegd. Met deze heffing wil de minister de doorstroming naar de premie- en vrije bouw op gang brengen. Gedacht wordt aan een heffing van 10 pet per jaar van het inko men dat de grens van f. 14.050,- (premiegrens AOW) te boven gaat. Een huurder met een fiscaal inko men van f. 16.000,- zou op deze ma nier een toeslag van f. 200,per jaar, of f. 16,50 per maand moeten betalen. Bij een inkomen van f. 18.000,- wordt de maandhuur f 33,50 hoger en bij een inkomen van f. 20.000,- gaat de huur f. 50,- per maand omhoog. De regering wil met deze rege ling een einde maken aan het be wonen van de sterk gesubsidieerde woningwetwoningen door personen, die er principieej niet in horen. De huurbelasting die oud-minister drs. 3ogaers voor dit doel had ont worpen, is door ir. Schut niet over genomen. Het voorstel, dat inder- in de Kamer op groot verzet stuitte, relateerde de huur van wo ningwethuizen aan inkomensklassen legde benv. de huurder bij een in komen tussen de f. 12.750.- en f. 15.000.- een heffing op van f. 260.- per jaar en bij een inkomen tussen de f. 15.000.- en f. 18.000.- een hef fing van f. 390.- De nieuwe regeling, die eigenlijk niet meer is dan een verfijning van het plan-Bogaars, maakt thans onderwerp uit van interdepartemen taal overleg. De opbrengst van de regeling die op 1 januari zou moe ten ingaan, wordt voorlopig geraamd op ongeveer f. 30 miljoen. De mi nisterraad moet het plan nog goed keuren. ERMELO ADOPTEERT KIBBOETS De gemeente Ermelo zal in Is raël een kibboets adopteren. In overleg met de autoriteiten in Is raël is de kibboets Tel Kasir ge kozen. Dit is een dorpsgemeen schap van 300 zielen in het gebied van Galilea, een paar honderd meter van de Syrische grens. De gemeente Ermelo wil deze men sen helpen o.a. door het uitwisse len van contacten en bezoeken en met landbouwmachines, werktui gen, zaden, enz. Er is een oproep gericht tot alle hoofden van de scholen in de gemeente om mede werking te verlenen. worden geschaad dan die van de verhuurder bij voortzetting van net gebruik door de huurder. Een publikatie, waarin de thans aangekondigde maatregelen uitvoe rig zullen worden uiteengezet, zal vóór 1 oktober op ruime schaal wor den verspreid door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De afschaffing van de huurprijs beheersing per 1 oktober geldt vno: 345 gemeenten in de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Zeeland, I joenen guldens royalties Noord-Brabant en Limburg. maatschappij Federale troepen in Nigerië rukken op Nigeriaanse federale troepen ruk ken op naar Port Harcourt, de voor naamste haven van het afgeschei den oostelijke deel van het land, Biafra, aldus is in La De federale troepen hebben te vens hun stellingen versterkt rond de oliehaven Bonny en de olieopslag plaatsen van Shell en BP daar. Ze hebben Bonny dinsdag veroverd bij een invasie overzee met kleine boot jes .De olievelden van Shell en BP in Biafra zijn echter nog in handen van de Biafraanse troepen. De kan toren zyn in Port Harcourt. Plaatselijke autoriteiten in Enoe- goe, de hoofdstad van het voormali ge oost-Nigerië, dat zich onder de naam Biafra van de rest van het land heeft afgescheiden, hebben gis teren de Britse directeur van Shell en BP in Nigerië, Gray, gevangen gezet. Zij eisen enkele tientallen mil- zijn Koektrommels met f 250.000 in Scheveningse duinen (Van onze Haagse correspondent) In de strook duinen tegenover de strafgevangenis in Scheve- ningen zijn twee verroeste Duitse koektrommeltjes opgegraven met voor 250.000 gulden aan langverlopen Duitse en Neder landse bankbiljetten. Het geld is vermoedelijk rond „dolle dins dagin september 1944 öf kort voor de bevrijding in 1945 onder de grond gestopt. De man die destijds het geld verborg, begroef een vermogen. De honderden bankbiljetten zijn nu geen cent meer waard Dwars door de duinstrook langs het „nettenboetstersveld" tegenover de gevangenis aan de Van Alkema- delaan, wordt een sleuf gegraven voor een buis van het aardgasnet. „Ik ben voor het leven binnen", dacht dragline-machinist C. P. van Vliet uit Loosluinen die daar woens dag de eerste koektrommel in de grijper van zyn graafmachine kreeg. Het verroeste koekblik zat volgepakt Zondag 30 juli nationale dag van gebed In een korte radio- en televisierede heeft president Johnson ditmaal achterwege, goedkoop spe- gisteravond aangekondigd, een adviescommissie van vooraan staande blanken en negers te hebben benoemd om uit te zoeken waar de oorzaken liggen van de rellen in de VS en om aan bevelingen te doen hoe in de toekomst dergelijke uitbarstingen van geweld te voorkomen, Bovendien maakte de president bekend, dat hij a.s. zondag 30 juli had geproclameerd tot nationale gebedsdag. Hij zei te hopen, dat op die dag iedereen in zijn kerk zal gaan bidden voor misdadige sluipschutters, brandstichters en plunderaars zullen niet gespaard worden, aldus de pre sident. Maar dat betekent niet dat een boze reactie op de onlusten ge rechtvaardigd is. Actie is nodig t betere banen, betere huizen en beter onderwijs, om vertrouwen op te bou- tussen mensen en rassen, om Amerika te maken tot een natie met vrijheid en rechtvaardigheid voor al len. Hoewel de president met ernst en nadruk zei geweld en wetteloosheid niet te zullen willen of kunnen tole- viel toch meteen op dat het grootste deel van zijn rede gericht tot diegenen, van wie hij vrees de dat zij op de geweldexplosie met meus conservatisme zouden reageren. Hun vertelde hij met na druk, dat er meer gedaan moet wor- om de armoede, de achterbuur ten, de ziekten enz. te bestrijden, want dat dit de enige weg is naar werkelyk vreedzame steden, naar een betere samenleving. Hij kritiseerde zonder namen te jemen degenen, die geloven dat de natie zich niet kan permitteren om de steden te herbouwen, meer on derwijspersoneel naar arme buurten te sturen enz. En hij spaarde de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden niet, die kort gele den onder misplaatste hilariteit een wetsvoorstel verwierp waarbij 20 mil joen dollar zouden zijn vrijgemaakt het bestrijden van ratten, die de gezinnen der allerarmsten plagen. De speech van Johnson, de tweede binnen een week op nationale televi sie, was door dit alles bepaald in drukwekkend. Partijpolitiek liet hü len op de door de negerrellen ont stane ergernis bij vele blanken kwam niet aan bod en de hele toespraak ademde een atmosfeer van begrip voor de misdeelde laag der Ameri kaanse bevolking die herinneringen wakker riep aan Johnsons mooiste uren tijdens het eerste jaar van zijn presidentschap. Of dit allemaal veel te betekenen heeft in een tijdperk waarin de pre sident aan handen en voeten gebon den is door de enorme financiële las ten van de oorlog in Vietnam en een parlement, waar een concervatieve meerderheid de zetels in het Congres bezet houdt, mag worden betwijfeld, maar als opvoedkundige daad was Johnsons rede zeker van belang. Ve len zullen bovendien voldoening heb ben gevoeld bij Johnsons aankon diging dat de gardisten speciaal ge traind zullen worden voor actie te gen oproeren. Daardoor zal in toekomst wellicht vermeden worden dat voornamelijk onschuldi ge voorbijgangers getroffen worden, zoals o.a. vorige week in Newark gebeurd lijkt te zyn. Onruststoker Terwijl de president gisteravond matigende woorden sprak en berich ten uit" Detroit meldden dat de stad tot rust gekomen was na de ergste rassenrel uit Amerika's geschiede nis, gooide negerleider Rap Brown, juist op borgtocht vrijgelaten door autoriteiten van Virginia weer olie op het vuur door op persconferentie in Washington zeggen, dat geweld nodig is vooi bevrijdiing van de neger. Hij zei ook niet te begrypen waarom men zo verontwaardigd was over gergewelddadigheid, daar geweldge bruik helemaal paste in de Ameri kaanse traditie. „Geweld is zo Ame rikaans als kersenvla", zei hij. Presi dent Johnson suggereerde gisteren evenwel in z'n rede, dat in de jaren zestig van deze eeuw andere wegen openstaan voor een misdeelde i derheid om aan haar trekken te ko men dan geweld, waarvan deze i derheid zelf het eerste slachtoffer is In de vraagof Johnson dit kan waarmaken ligt de toekomst Amerika's binnenlandse vrede be sloten. met voor ruim 200.000 gulden muf ruikende, wat vochtige bankbiljetten van vijf, tien en twintig mark, met biljetten van duizend, honderd, vijf entwintig en tien gulden, en met wat briefjes van een rijksdaalder en één gulden. Gisteren vond machinist Van Vliet een tweede trommeltje met voor ruim 30.000 gulden aan briefjes van vijfentwintig gulden. Voorzichtig informeren leerde hem dat het geld geen enkele waarde meer heeft. De Duitse en Neder landse biljetten zijn sinds 1945 ver lopen. Het geld heeft niet alleen geen waarde meer, volgens de letter van de wet kan machinist Van Vliet er eigenlijk niets mee doen ook. Vol gens een nog steeds van kracht zijnd besluit van omstreeks septem ber 1945 is namelijk de verkoop van verlopen bankbiljetten strafbaar. De geldvondst is nu voor onderzoek bij de politie en daarna krijgt de eerlijke vinder zijn bankbiljetten terug. Die kan hij dan in zijn zak steken en meer ook niet. ADVERTENTIE CITROËN ID 19 d.grys CITROËN DW 19 rood/zwart CITROËN DW 19 wit/rood CITROËN 2 CV rood CITROËN 2 CV d.grjjs FIAT 500 l.groen 1964 1965 1964 1964 1964 1963 ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90, GEBR. Hogewoerd 6668 HUISMAN Tel. 31292 Leiden ADVERTENTIE muggen mieren motten mollen ONKRUIDEN IN HET GRASVELD vliegen vlooien slakken luizen wespen schimmels rupsen VRAAGT DESKUNDIG ADVIES BIJ heeft Nieuwo Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE (§uct QÊieuwo Aan de keuring van kna pen voor de Kweekschool voor Zeevaart alhier hebben 13 knapen deelgenomen. Op één na zijn alle voor den zeedienst geschikt gevonden. Men schrijft ons uit Voor schoten, dat op de gisteren plaats gehad hebbende paar denmarkt ruim 1000 paarden aan de lijn gebracht waren. Binnen- en buitenlandsche 1 handel was zeer levendig.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1