Uitbreiding Britse wet rassendiscriminatie Liefde van twee kanten „Parijs" houdt het bij de korte rok Wegen op Schiphol vallen onder de wegenverkeerswet BALMAIN SCHOENEN WiuillHil isifjlo sinaasappelsap uniek? DONDERDAG 27 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Met Amerika voor ogen (Van onze Londense correspondent) De schaduw van Detroit viel woensdagavond over het Lager huis toen de Britse minister van Binnenlandse Zaken Jenkins aankondigde dat de wet tegen achterstelling wegens ras of kleur belangrijk zal worden verscherpt. Op het ogenblik heeft de wet slechts betrekking op discriminatie wegens ras, geloof of kleur in openbare plaatsen, zoals hotels, cafés, restaurants en bioscopen. alleen op vrijwillige basis iets kan worden bereikt. Minister Jenkins zette uiteen, dat bi) de betrekkingen tussen de rassen de liefde van twee kanten moet ko- De bescherming tegen discriminatie zal thans worden uitgebreid tot huis vesting, tewerkstelling, kredieten met inbegrip van kopen op afbetaling en assurantie. Er zyn o.a. gevallen be kend van kleurlingen, die een hogere premie voor autoverzekering moeten betalen dan blanken. Natuurlek is ook de Britse regering zich ervan bewust dat het probleem van rassen discriminatie niet louter door wettelijke maatregelen is op te lossen. Ook al omdat deze in de praktijk vaak ontoereikend blijken te zijn. Voor werkelijke vooruitgang op dit gebied is voor alles een sympa thieke publieke opninie nodig. Desalniettemin overheerste in het Lagerhuis de mening, dat de wet op voedend kan werkten. Daartegenover zyn er anderen, die vtlnden dat er Onderzoek in bedrijfsleven Inmiddels zullen het Britse verbond van vakverenigingen samen met de werkgeversorganisaties een onder zoek instellen naar gevallen waarin sprake is van rassendiscriminatie in het bedrijfsleven, hetzij door het we ren van de betrokkenen, de weige ring hun een behoorlijke status te verlenen of bemoeilijking van hun promotie. Mogeiyk zal het lichaam dat zich hiermee zal bezighouden kunnen fun geren als hof van beroep. De by de wet ingestelde instantie welke over rassendiscriminatie waakt is de „Ra- De ontwerper van het modehuis Nina Ricci, Gerard Pipart, zorgde in Parijs voor het succes van de dag met een winter collectie, die werkelijk grandioos was. Ook bij Ricci blijven de rokken voor overdag 1 centimeter boven de knie, terwijl show bezoeksters konden genieten van een compleet kleuren- vuurwerk. ce relations board", de Raad voor betrekkingen tussen de rassen", wel ke klachten in ontvangst nteemt en by conflicten een verzoening tracht tot stand te brengen. Er werken op het ogenblik in Groot-Brittannië één miljoen kleur lingen. Dat is 2 procent van de ge hele bevolking. Zonder hen zou het openbare leven ernstig worden ge schaad, want zy vonden vooral ar beid by de spoorwegen de bussen, de posteryen, de ziektenhuizen en het café- en restaurantbedryf. Ook in fa brieken en op kantoren vonden zy hun weg. De Londense politie nam kort geleden de eerst egekleurde bob by in dienst. Op grond van de tegenwoordig)? bloei der immigrantenbevolking zal Engeland in 1985 meer dan 3 Va mil joen kleurlingen tellen en over 50 jaar zal de verhouding tussen ge kleurd en blank 1 op 10 zijn, dezelf de als thans in de Ver. Staten. Tegen propagandisten van rassengeweld Minister Jenkins heeft ook maat regelen genomen tegen propagandis ten van rassengeweld. Functrionaris- sen van zyn ministerie hebben mee gedeeld dat Stokeley Carmichael, lei der van de „Black-Power" (zwarte macht) beweging niet naar Engeland mag terugkteren. Een verslag van een rede van de Britse zwarte-moslimleider Michael de Freitas Is op last van Jenkins naar de justitie gezonden om na te gaan of er tegen hem kan worden opgetreden. Lord Hill nieuwe voorzitter B.B.C. (Van ona» correspondent) Lord Hill voorzitter van de Inde pendent Television Authority, het gezagsorgaan dat waakt over de commerciële televisie in Engeland, is benoemd tot voorzitter van het be stuur van de B.B.C. als opvolger van lord Normanbrook, die korte tijd ge leden is overleden. Lord Hill was vroeger als dr. Char les Hill buitengewoon populair als de radiodokter van de BBC. Hij was secretaris van het Brits Medisch Ge nootschap en voerde als zodanig de onderhandelingen met de eerste na oorlogse Labour-regering, inzake dte invoering van de nationale gezond heidsdienst. NEDERLAND 1 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De verrekyker; internationaal jeugdjournaal 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 7.53 uur Toeristische tips 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur De gebroeders Van Dijk; muziek 8.32 uur 87th precinct; politiefilm 9.20 uur Mata Hart; film 11.15 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 KRO mm mw Een kleine Toepolew 124 Tjechische luchtvaartmaatschap pij is gisteren op de luchthaven van het miniatuurstadje Madu- rodam geland. De heer G. G. Jungerius, directeur van Maduro- dam, gewaagde van plannen om een kopie van het nieuive Schip hol aan te leggen. De ambassa deur van Tsjecho-Slowakije, dr. L. Zïlka, overhandigde de loco burgemeester Ulbe Spaans van het stadje de „landingsrechten" De wegen van de luchthaven Schip hoi zijn particulier terrein, len wel normaal onder de wegenver keerswet. Kantonrechter mr. Goudsmit kwam tot deze laatste clusie. omdat de wegen binnen he areaal van het nieuwe Schiphol, z< der enig obstakel zyn te bereiken en men er naar hartelust kan „rond toe ren", zoals eerder tijdens de zitting de officier van Justitie by het Hoofd- dorpse kantongerecht, mr. J. Bredius, al had opgemerkt. „Het was niet te i of i en dat ook nergens staat aangegeven, dat de wegen alleen bestemd zijn voor degenen die op de luchthaven wer ken, zodat iedereen vrijelyk op de wegen kan komen. In dit alles werd voldoende aan leiding gevonden om de wegen die deel uitmaken van het areaal, tot openbare wegen te verklaren. Kan tonrechter mr. Goudsmit was het hiermee eens. Aangezien het een proefproces gold, particulier terrein be- dat min of meer aanhangig was ge- Er waren dieprode Peruvaanse ca pes in overvloed, waarby de manrte- quins om in styl te blyven indruk wekkende sombreros' hadden opge zet. Voor sportieve uitjes heeft Ricci knie-broeken voor u in paarsgroene Schotse ruiten, maar daarnaast ook wyve, tot aan de grond reikende pan- talonpakken. Trenchcoats geven de toon aan by Ricci. Het huis zorgde trouwens helemaal voor een zeer zwierige lyn, die dan ook paste by de in Parys zo geliefde pyramide- look. By de mannequins van Ricci kan er wel een glimlachje af en dat leverde ook dit keer weer een applaus op, al gold dat ook voor Ricci's zyden avondjurken met tulp-dessins en de van strass-knopen voorziene cock tailmantels van dezelfde stof. Even vermeldenswaard is het dat ook by Ricci de boezem-look van Rteal furo re maakte. Tot de minder toonaangevende couturiers die hun wintercollecties showden behoorde ook Jean Hercey. Ook by Hercey bleven de rokken bovt r rle knie. Pierre Balmain legde de naruk op zigzag-zomen waarby de ene punt op de kuit viel tterwyi de volgende tot de knie reikte. Dit snufje keerde steeds terug in kant of in een com binatie van stof en struisvogelveren. Voor de avond was de lyn slank en sluiik, terwyl er vele uitgesneden band-halslynen waren. Warm ge kleurde zyde of fluweel was weelde rig soms glinsterend geborduurd waarby vooral hals en zoom geaccen- tureerd werden door stenen. Het opvallendste pak was een recht gtesneden tweed-kostuum met aan weerskanten een schuin ingezet stuk tweed. Voor de avonduren was er veel zwarte wol. Het hoogtepunt van Balmain's avondcollectie vormde een geheel van gouden lovertjes vervaardigde crea tie. De op de grond vallende mantel was eenvoudig van snit en werd ge dragen op een nauwsluitende gouden japon. Vele avondjurken reikten van vo- n;n tot halverwege de kuit, van ach teren op de grond. Andere creaties waren fyn geborduurd in Franse re naissance styi. Roger Vivier, één der beroemdste schoenontwerpers van Parys, heeft bepaald dat het schoeisel deze win ter van vierkante neuzen voorzien moet zyn. En om nu eens met iets anders dan anders voor de dag te komen, liet hij de zool (zie foto) bij de neus omhoog bulgen, zodat u zyn creaties meteen als minisneeuwschui- vers kunt gebruiken. Er waren by hem uitsluitend zeer brede, 3 centimeter hoge blokhakken. waarby hy van achteren de boeg- lyn aanhield. Lakleer geeft deze win ter. wat betreft Vivier wiser de toon aan. Hij geeft daarby naast zwart de voorkeur aan kerstmisrood. Overi gens zal een schoenmuseum biy zyn met zyn creaties, want vele ervan inspireerde hy op de Chinese model len en maakte hij eveneisns van zyde. Wat de laarzen betreft, Vivier prefe reert ze lang. Vandaar dat lieslaar zen de belangrykste plaats in zyn collectie A.B.K. leleurgesteld over ontslag musici De by het NVV aangesloten „Al gemene Bond van Kunstenaars" heeft zyn diepe teleurstelling uitge sproken over de beslissing van de di recteur van het gewestelyk arbeids- burau in Hilversum, de directies van de A.V.R.O. en van de K.R.O. ver gunning te verlenen om per 1 sep tember 1968 het dienstverband met de musici in vaste dienst bij deze omroepen te beëindigen. De A.B.K. is het met de directeur van het arbteidsbureau eens, dat de financiële positie van de omroep- verenigiingen niet rooskleurig is. De bond betwyfelt het echter zeer, of het ontslag van de betrokken musi ci de financiële positie van de A.V.R.O. en dl? K.R.O. zal wijzigen. Dit temeer, omdat de A.B.K. niet kan geloven, dat de musici voor bei de omroepen samen ongeveer 25 man in de huidige situatie het knel punt vormen dn de financiële moei- ïykheden van de A.V.R.O. en de KH.O. trad", aldus de officier van Justitie. De kantonrechter veroordeelde gis teren een inwoner van Amsterdam, werkzaam by de KLM. conform de eis. te weten f 40.voor het niet ver lenen van voorrang aan een van rechts komende auto wat een aan- ryding tot gevolg had en f20— voor het niet in het 't bezit zijn van een rybewys. Eén en ander speelde zich af in mei j.l. binnen het verkeersareaal van Schiphol. Verdachte beriep zich op het feit. dat hy met zyn wagen op particulier terrein reed. wat impli ceert dat voor het voertuig geen ken tekenbewijs en ook geen belasting papieren nodig zyn. terwyl een rijbe wijs ook overbodig is en eventuele overtredingen niet kunnen worden geverbaliseerd op grond van de we genverkeerswet. maakt door de juridisch adviseur de luchthaven Schiphol, mr. Goed koop, werd het feit dat het betrokken vervoermiddel niet was voorzien van kentekens, door de vingers ge zien. Mr. Goedkoop wil door de hoog ste rechterlyke instanties uitgezocht zien of de wegen van de luchthaven onder de huidige situatie voor het openbaar ry -en ander verkeer al of niet als nol-male openbare wegen moeten worden gezien. Het is dan ook te verwachten dat de zaak t.z.t. in hoger beroep behandeld zal wor den. 10.15 1 10.30 i 11.00 i Nieuws Bill Dana show Brandpunt-Europa De zaak Oscar Wilde Laatste nieuws en journaal Franciscus van Assisi Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 uur Zomeravondmozaïek 10.45 uur Haarlemse orgelmaand 1967 Hilversum 2 Interview met Prins Claus Terecht achtte de N.T.S. de tyd weer eens gekomen voor een grote oorlogsfilm, die aansloot by de beelden van het journaal. De N.T.S. was de avond bemin- neiyk begonnen met de eerste aflevering van een sprookjes- serie, djie (niet al te best ge speeld) „Het kreupele prinsje" heette. Prins Claus liet zich voor het eerst onvoorbereid intervie wen, en beantwoordde byzonder vlot de vragen. Hy sprak daar by nagenoeg accentloos. Aclit van Chaam Over naar Nederland II. De Vara had de aardige gedachte gehad ons eerst de finish te la ten zien van de Acht van Chaam en daarop aansluitend een documentaire waarin we zo'n beetje achter de schermen van zo'n Brabants spektakel konden kijken. De interviewtjes leverden daarbij 't zout in de pap, met Peter Post, Gerben Karstens en anderen, en ook met Wout Wagtmans, van wiie we leerden dat je Chaam uit spreek als Kaam. waardoor het meteen wat minder op een Is raëlische nederzetting in de Si- naiwoestijn leek. Wout je hield zich (hij is nooit 'n grote berg- specialist geweest) nogal op de vlakte, hij had geen idee of zyn renners iets geslikt hadden tij dens deze ronde. Dat was voor hun eigen verantwoording (con clusie: er is wel degelijk geslikt. want als dat niet gebeurd was had hy dat wel even vermeld) en wat de onenigheid tussen Kar stens en Janssen betreft: ook daarvan hield hy zich nu ver re, hy was geen ploegleider meer, dat moesten ze zelf maar uitvechten Negerprobleem Dan was er ook nog „Achter het nieuws". Na enkele beelden waarin we o.a. Stokeley Öhar- michael, een van zijn vastbera den, om niet te zeggen opruien de redevoeringen zagen houden, kwam dr. L. de Jong aan de hand van statistieken aanto nen dat de negers wel enige re den hebben om langzamerhand uit hun (zwarte) vel te sprin gen. De Jong (met bril) noem de de onlusten „de ernstigste crisis sinds de burgeroorlog van 1861", wees erop dat de negers 10% van de bevolking uitmaken, maar 20% van het leger werk lozen en 25% van hen die onder langdurige werkloosheid ïyden. Een derde van de negerjonge ren die van school komen, heeft bovendien geen werk en dus alle tijd voor rel en plundering. Dr. De Jong liet er geen twy- fel over bestaan dat z.i. de ne gers naar deze onlusten zyn „toegetergd". Een ander goed onderwerp was het interview in het Frans sprekende Canada, niet met De Gaulle, maar met de Griekse Melina Mercouri, die byzonder welbespraakt geen twyfel liet bestaan over haar verachting voor de kolonels die het huidige Griekenland regeren. Als dan biykt, dat de luchthaven door de hoogste rechterlyke macht in het gelyk wordt gesteld, zullen de genen die van de „Schiphol-wegen" gebruik maken, zich moeten houden aan de aanwyzingen van de directie, zoals neergelegd in het luchthaven- reglement. Krygt de luchthaven geen gelyk, dan zullen alle auto's en andere luchthaven-vervoermiddelen voorzien moeten worden van kente- Op hel oude Schiphol was dit het j kens en zal er belasting voor betaald geval. Echter daar, zo werd tijdens j moeten worden. De bestuurders ervan de zitting uitdrukkelijk gesteld, werd zullen dan ook over een rijbewijs die- Oude Schiphol slagboom gepasseerd en moest entree worden betaald om binnen het Schiphol-areaal te komen. Daar uit bleek dat men op particulier ter rein kwam. By het nieuwe verkeers areaal is dat niet het geval. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op, dat er geen borden „verboden toegang" zyn aangebracht t te beschikken. ADVERTENTIE VOOR DONDERDAG 27 JULI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.10 Sportrubriek. 1830 Lichte gr.muz. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewij de muz. (gr). 20.00 Stereo: Lichte gr.- Nws. en herh. SOS-ber. 22.4 spreking. 22.45 Haarlemse Orgelmaand 1967: kerkorgelconcert: oude muz. 23.15 Zoeken naar woorden: Interview met een kunstenaar. 23.45 Stereo: Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 ra. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Tout a tol: progr. uit Parijs. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 Stereo: Zang plano: nederlandse liederen. IKOR Twee wijzen van geloven, gesprek. dichtbij. AVRO 19.55 Kerk Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaakl En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikjel Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje Recordresultaten voor Shell Oil De heer Richard C McCurdy, pre sident van Shell Oil Company V.S.) heeft bekend gemaakt, dat 't gecon solideerde netto-resultaat van de maatschappij, zowel over het tweede kwartaal als over het eerste halfjaar van 1967, een nieuwe hoogte heeft bereikt. Het resultaat over het eerste half jaar bedroeg dir. 138.132.000 of dlr 2.26 per aandeel, een stijging van 9% ten opzichte van het in de over eenkomstige periode van 1966 be reikte resultaat van dlr 126.533.000 of dlr 2,08 per aandeel. Het resultaat over het tweede kwartaal bedroeg dlr 72.250.000 of dlr 1.18 per aandeel, hetgeen 11% ho ger is dan het in het tweede kwar taal van 1966 bshaalde resultaat van dlr 64.876.000 of dlr 1,07 per aandeel. Gedurende het tweede kwartaal en het eerste halfjaar van 1967 werden recordhoeveelheden olieprodukten, chemise produkten en aardgas ver kocht. De prijzen voor olieprodukten bleven betrekkeiyk stabiel. De produktie van vloeibare kool waterstoffen en aardgas, alsmede de door de raffinaderyen verwerkte hoeveelheden ruwe olie, gaven nieu we recordcyfers te zien. zowel voor het tweede kwartaal, als voor het1 eerste halfjaar. kest en solist: operamuz. 21.25 De volutie van Korporaal Vargas, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gr .muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 28 JULI Hilversum 1. 402 m. KRO: De Vierdaagse te Nijmegen: l 7.32. 9.00. 11.20, 12.40, 16.45 en i Nws.). 7.55 Overweging. 3.00 „Die Transvaler" over rassenrellen De bloedige rassenrellen in de Ver enigde Staten werpen eens te meer de vraag op, of integratie bevochten moet worden op kosten van bloed, brandstichting en vandalisme, zo schrijft „Die Transvaler" in Johan nesburg, het blad van de Zuidafri- kaanse premier Vorster. „Die Trans valer" heeft reeds herhaaldeiyk ge schreven, dat andere landen eerst hun eigen rassenproblemen moeten oplossen voordat ze richting probe ren te geven aan de raciale toekomst van Zuid-Afrika. „Die Transvaler" vervolgt, dat de vryheidsllevende Amerikanen nog niet zo ver zyn, dat ze de wereld kunnen laten zien dat een geïntegreerde maatschappy in een handomdraai te verwezenlyken is. „Tot de V.S. het antwoord vinden op hun eigen problemen, zo uhet ver standig zijn te zwygen over het be leid van Zuid-Afrika". oudere luisteraars. 11.00 Voor de ken. 12.00 Lichte gr.n Lichte orkestmuz met zangsolis- 13.30 Muz. uit vakantielanden muzikale trip door Europa 14.00 14.40 Stereo: Pianore- 15.00 Pizzicato: ïhu- cital: mod. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA. 3 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.00 Sten Klass. en mod. kamermuz. (gr.). 10.00 Lichte gr jnuz. dan heb je een AVRO: 11.30 Musa Ibérica (VII), zing over volksmuz. uit Spanje en Por tugal. 11.55 Beursber. 12.00 Licht or kest. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheld6voorl.: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Sportre- vue. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Pianorecital: klass. en mod. muz. 14.05 Poëziekroniek. 14.20 Slotakkoord: het kasteel in de muz en literatuur en als toeristisch reisdoel. 14.50 Hou je aan je woord: een spel met en over taal en literatuur. VPRO: 15.30 Thuis: pro De heer A. Woestenburg uit Oude Wetering is in Amsterdam ge slaagd voor het examen Engels m.o. 17.00 Op stap: vacantie-suggèsties vu kinderen en ouders. 17.10 Stereo: Mu zikale aanwinsten. 17.45 Act. HlUversum 3, 240 ni. en F.M AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendpro gramma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvita minen populair verzoekplatenpro- Nws.) VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit 12.05 Een uurtje Frans. 13. Uit de bultenl. pers. buitenlandse peis. Nws. 13.05 El pée: gevar. platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de bultenl. pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muzlek- kantjes: licht muz.progr. 16.00 Nws. 1 Showtime: live-opnamen i le artiesten. 1 Mjd rogr. 17.00 1 18.00 Pop Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 15.00-16.00 Rep. binnenkomst deelnemers Vierdaagse te Nijmegen. 18.45 De Minimolen. 18.10 Journaal. VPRO: 19.00 Beestje kijken, filmrep. 19.21 Hoeplla, TV-magazlne. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Laat Je kisten, cabaretprogr. 20.45 De oude draaldoos. 21.20 Nous les amoureux: franse chansons. 21.50 Onaantastbaar. TV-film. 22.35 Rep. van het achtste doopsgezinde wereldcongres te Amstcr- NTS: 20.00 Nws. 21.20 Het Amster damse kamerork. en solist: klass. muz. 21.40 Avondsluiting. 21.45 De ontwor telden, filftmmontage over Europese emL cie vorige gronten in de Ver. Staten i sv. NTS: 22.15-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5