Samkalden zeker voor heeft tien jaar 50 jaar werk Ds. J. M. D. van den Berg verlaat Sleutelstad „Ik ben nergens bang voor „DE PROFESSOR" HET ZAE KLAARSPELEN Stapels problemen Kast vol plannen BRILJANT v. d. Water MEVROUW OLGA JUDITH SAMKALDEN: Meer aanlegplaatsen bij „De Oude Kooi" in gemeente Alkemade LKTDSCH DAGBLAD PAGINA 8 (Van onze Amsterdamse correspondent) Nu Amsterdam in prof. mr. I. Samkalden een „schaap met 24 poten" heeft gevonden de omschrijving is van een van de hoofdstedelijk wethouders wacht de van nature niet van kritiek gespeende Amsterdammer belangstellend af wat er in zijn stad zal veranderen. Men kan verwachten, dat de nieuwe burgemeester eerst even de kat uit de boom zal kijken voor hij het mes zet in de Amsterdamse problemen. Burgemeester Van Hall heeft Amsterdam „een lastige stad" ge noemd. Dat lastige sloeg niet niet uitsluitend op het progressieve van de burgerij, dat van tijd tot tijd uit de pas dreigt te lopen. Amster dam is vooral lastig door de problemen, die de veelzijdigheid van de stad met zich meebrengt. D ■- ij Amsterdam is een havenstad. Het is ook een internationaal financieel I centrum, het is de vierde toeristen- I stad van Europa en een belangrijk vervoerscentrum. Amsterdam heeft leen handel met vele facetten en is ,j niet alleen de grootste industriestad van Nederland, maar ook de meest 1 veelzijdige industriestad van Europa. I Er zijn meer dan 15.000 bedrijven gevestigd. Amsterdam is een weten schappelijk centrum met twee uni- versiteiten waar 20.000 studenten zijn Ingeschreven en met een groteer verscheidenheid aan opleidingsinsti- I tuten dan enige andere Europese stad. Amsterdam is de stad van de diamantindustrie, het nationale n centrum van mode en confectie, de stad met de meeste uitgeverijen en reclamebureaus. Een stad, die ook op cultureel gebied de hoofdstad van Omvangrijk kleurrijke gemeenschap vraagt een omvangrijk bestuursap- j paraat. Amsterdam telt niet minder dan 27.731 ambtenaren. Aan de top 1 van die enorme pyramide van ge- meentelyke dienaren zal nu „de pro fessor" zijn plaats innemen. Hij zal lj inderdaad een schaap met 24 poten moeten zy'n om in een snel evoluerende tijd als deze ieder fa de stedelijke bedrijvigheid de aandacht te geven, die het meent te moeten krijgen. In de tien jaren, dat mr. A. J. d'Ailly burgemeester was van Am sterdam, dat zijn oorlogswonden lik te, zyn er zoveel plannen gemaakt het eind van zijn bestuurs periode werd gesproken van „Am- sterdam-plannenstad". Mr. Van Hall heeft tien jaren gehad om een deel die plannen te realiseren. Maar zijn in die tien jaren nieuwe plannen bijgekomen en de meest omvangrijke en kostbare plannen uit de tijd van zijn voorganger liggen nog steeds in de kast. Prof. Samkalden, die thans 55 jaar heeft tien jaar de tijd om te zien wat hij met die plannen, waarvan vele zeer dringend zijn, kan doen. Hij zal het er stellig moeilijker mee hebben dan zijn voorganger. Jtenj De universiteit van Amsterdam mag onder mr. Van Hall dan wel fi- Ha^nancieel onder de hoede van het Rijk zijn gekomen, er moet thans met voortvarendheid worden begon- ,n het verwezenlijken van een universitair centrum, waar 15.000 studenten van de a-fa culteiten kunnen werken. Daarnaast moet in de Bijlmermeer een zeer groot academisch ziekenhuiscomplex worden gerealiseerd. De bebouwing van het woongebied in de Bijlmermeer is op papier wei- keurig voorbereid en kan een ware modelstad worden, maar er moeten tal van moeilijkheden worden overwonnen om het wonen in deze 6tad voor de arbeidersbevolking fi nancieel mogelyk te maken. En dit zijn nog maar enkele gre pen uit een kast vol urgente plan- Te weinig geld De regering heeft de komst van de nieuwe burgemeester vergezeld doen gaan van de belofte, de hoofdstad financieel meer te steunen (waar mee een jarenlange strijd van mr. Van Hall eindelijk enig succes heeft gekregen). Men mag er niet teveel van verwachten. Waarschijnlijk zal er niet meer geld komen dan een gedeeltelijke compensatie van het begrotingstekort, dat dit jaar tussen de 80 en 100 miljoen gulden be draagt. Van dat extra geld zal trou wens in de eerste plaats het politie korps moeten worden gereorga niseerd. Zelfs als de regering het gehele be grotingstekort zou aanvullen, dan nog kan Amsterdma de vele urgente projecten, die voor uitvoering staan te dringen, niet aanpakken. Eén van die projecten is de stads spoorweg, die ondanks het beperkte lynennet op basis van het kostenpeil van vorig jaar is begroot op een be drag van 1.25 miljard gulden. Die metro is slechts een onderdeel van de verkeersplannen. Daarnaast zal het net van rondwegen in en buiten de stad. waarvan de kosten groten deels door het Rijk zullen worden gedragen, binnen afzienbare tijd moeten worden voltooid. In het ha vengebied wacht de bouw van een groot complex waar de expeditiebe drijven kunnen worden gconcen- treerd. vreemdelingenverkeer. Van de bur gemeester wordt verwacht, dat hij alle zeilen zal bijzetten om Rijk en Spoorwegen te bewegen in korte tijd de spoorverbinding met Schiphol tot stand te brengen. Hij zal ook de motor moeten zijn van de hoteluit breiding: de komende drie jaar zal Amsterdam behoefte hebben aan 2000 nieuwe hotelbedden en in de periode 1970'75 zullen er nog eens 3500 hotelbedden aan moeten wor den toegevoegd om de groei van het toeristenverkeer te kunnen opvan gen. Uitdaging Er wacht nog veel meer voor bur gemeester Samkalden. De haven zal zijn steun vragen in het streven naar nieuwe verbeteringen, die de rijksoverheid enkele honderden mil joenen guldens -zullen kosten. Want ondanks de vreugde over de nieuwe havenmond is er dringend behoefte aan een tweede grote sluis in IJmui- den, moet de Hembrug zo spoedig mogelijk door een spoortunnel wor den vervangen en moeten belangrijke delen van het Amsterdam-Rijnka naal nog worden verbeterd om een goede verbinding met het achterland te krijgen. Als de nieuwe burgemeester de laden van zijn bureau in zijn nieu we werkkamer opentrekt ligt daar het boekje over de stadhuisprijs vraag. Amsterdam wacht al meer dan 30 Jaar op de bouw van een nieuw stadhuis. De ruimte is er. Ge wacht wordt op een goed ontwerp en geld. Een ander ontwerp ligt al bestek- klaar, namelijk dat van het opera gebouw. Ziet de burgemeester kans ergens de gelden los te krijgen voor een spoedige realisatie? Maar dan zal eerst het als sporthal in gebruik zijnde oude RAI-gebouw moeten worden afgebroken, hetgeen alleen maar zonder jammerklachten kan gebeuren als er tegelijkertijd elders nieuwe sporthallen worden gebouwd. Misschien kan dan ook aandacht worden besteed aan de plannen voor de bouw van de overdekte zwemba den in noord en in de westelijke en zuidelijke tuinsteden en aan de sa nering van de Haarlemmerstraat. r meer thea- ELLEN KORT NAAR ZWEDEN In het kader van de uitzendingen van het sportfonds Leo van der Kar zullen 2 tafeltennisters, twee bas ketballspeelsters en twee jeugdturners trainingsstages in 't buitenland vol gen. De tafeltennisters Ria Bogmans en Ellen Kort (Leiden) maken van 29 juli tot 6 augustus onder leiding van de hoofdtrainer van de Zweedse ta- feltennisbond een training mee in de Zweedse plaats Valkenberg. De basketbalspelers Theo Hoek en Bine Vonkeman zullen van 4 - 15 augustus in Nice een trainingssta ge volgen. Verder zullen de jeugdturners Cor Smulders en Peter Karregat van 30 juli tot 12 augustus in Lyss en Magg- lingen training onder leiding van de Zwitserse bondstrainer Marcel Adat- te en Jack Guenhart. terruimte. En aan de plannen voor de bouw van parkeergarages aan de rand van de binnenstad. En wil de burgemeester dan ook zijn gedach ten eens laten gaan over de plaats, waar een nieuwe satellietstad moet komen als de Bijlmermeer over 10 jaar is volgebouwd? En wil hij eens met voorstellen komen over een ag- glomeratiebestuur Hij heeft wel begrepen, dat er wel een paar problemen liggen in Am sterdam, de nieuwe burgemeester. Hij heeft nog tien Jaar tijd voor zijn pensioen. Maar er wacht vijftig jaar werk. Amsterdam is benieuwd hoe „de professor" dat gaat aanpakken. Wyszynski naar Rome? Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft meegedeeld het plan te hebben naar het Vaticaan te rei zen. In jaunuari 1966 heeft de Pool se regering hem een buitenlands reis verbod opgelegd. Op de vraag of de regering al toe stemming had gegeven voor de reis, verklaarde een lid van het secreta riaat dat nog geen pas is aange vraagd. Anderhalf jaar geleden is de pas van kardinaal Wyszynski ingetrokken als represaille voor de brief over verzoening en wederzijdse vergiffenis van de Poolse aan de Duitse bisschop pen. Volgens de regering had de kardinaal hiermee de Poolse staats belangen geschaad en bestond de mo gelijkheid dat hij dit opnieuw zou doen bij een bezoek aan Rome in Januari 1966. Drive-in-bieclit In een voorstad van Sydney, Smith- field, zal een r-katholieke kerk ver rijzen met „drive -in -biechthokjes" Er worden drukknopjes aangebracnt om de priester te waarschuwen dat er een zondaar is voorgereden. onbeschadigd De Dode-Zeerollen, die bewaard worden in 't Archeologisch-museum in het oostelijk deel van Jeruzalem, hebben niet merkbaar geleden door de oorlog om het voormalige Jor daanse stadsdeel. Er zou alleen enige verslechtering in de toestand van de rollen zijn door klimaatomstandigheden. Men werkt thans aan een inventarisering van de Fragmenten van de rollen in het museum. Er zyn al enkele honder den fragmenten gecatologiseerd. De fragmenten zijn gevonden op diverse plaatsen in de woestijn van Judea, ten noorden van Jericho en ten zui den van Eingebi. De rechten van geleerden, die wer ken aan een publicatie van de rol len worden door de regering van Is raël gewaarborgd, aldus de medede ling van het departement van oud heden van de Israëlische regering. juwelier - horloger Haarlemmerstraat 18! Ds. J. M. D. van den Berg, die zondagavond om zeven uur in de Pieterskerk na een verblijf van zes jaar in de Sleutelstad, afscheid zal nemen van hervormd Leiden, deed dit gisteravond in het wijkgebouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest reeds van een groot aantal trouwe gemeenteleden en bewoners en kerkeraadsleden van de hervormde wijkgemeente „Molenwijk". Velen dankten ds. Van den Berg voor de patorale begeleiding en voor zijn vriendschap en medeleven in blijde en droeve dagen steeds ge- Oegstgeest „Wat een invasie. Het hoort erbij, denk ik". Nerveus de handen bewegend ziet de echtgenote van de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mevrouw Olga Judith SamkaldenMeijers (57), de twintig verslaggeefsters, verslag gevers en fotografen aan, die zich gistermiddag om drie uur verzamelden in de woonkamer van haar huis aan de Prins Hendriklaan in Oegstgeest. Mevrouw Samkalden zegt: „Ik ben in Amsterdam geboren. Mijn vader was advocaat en lid van de gemeen teraad Mijn moeder was op de school voor maatschappelijk werk geweest. Heel progressief in die tijd. Kort na dat ik geboren was zijn we naar Lei den verhuisd. Daar ben ik op school geweest, daar heb ik pharmacie ge studeerd. Ik heb er langer over ge daan dan nodig was. Het was ver schrikkelijk gezellig. Ik heb veel ge roeid en in verschillende bestuurtjes gezeten. In het laatste studiejaar heb ik myn man leren kennen. Hij was afgestudeerd, Indologie, en zou als be stuursambtenaar naar Nederlands- Oost-Indië gaan. Omdat er toen net bezuinigd werd ging dat niet direct door. Hij heeft in die tijd zijn proef schrift geschreven. Een half jaar voordat wij naar Indië zouden gaan zijn we getrouwd. Dat halve jaar hebben we in Amsterdam gewoond. München, Indië „In Indië hebben wy een paar ple zierige jaren gehad. Toen kwamen er verschillende kampen. In het kamp Lampassari heb ik een apotheek ge had. Daar heb ik goed geleerd wat het belang van suggestie betekent: de mensen de indruk geven dat je wat voor ze doet. Toen de oorlog was afgelopen zijn we naar Neder land teruggegaan. Eerst naar Lei den bij mijn ouders en later naar Den Haag. We hadden twee kinde ren, een is kort na de oorlog over leden. We hebben er nog twee kin deren bij gekregen. Ik deed het huis houden. Ik heb er eigenlijk niets bij gedaan. Ik ben niet zo'n duizend poot." „Nadat we vier jaar in Den Haag hadden gewoond zyn we naar Wa- geningen gegaan. De kinderen waren wat groter geworden. Toen ben ik buitenshuis iets actiever geworden, in de „Unie van Vrouwelijke Vrij willigers". Nu zitten wij al weer ze ven jaar hier in Oegstgeest. Van I960 tot 1965 ben ik secretaresse ge weest van het afdeilngsbestuur van de Partij van de Arbeid. Ik stond ook op de lijst voor de gemeente raadsverkiezingen. Zo ben ik in de raad gekomen." Secretaresse van het afdelingsbe stuur van de P. v.d. A., niet van de vrouwenbond. Wat vind zij van vrouwenorganisaties in de politiek, zijn die nodig? Mevrouw Samkalden: „Er zijn zo veel vrouwen die hun mond niet open durven doen als hun man er bij is. Het ideaal moet zijn die organisaties op te heffen. Je zou gelijk op moe ten kunnen werken met mannen en vrouwen, maar het is nog niet zo Levendig vraag over de activiteiten -links zegt zij aarzelend: „Dit soort gesprekken en bewegingen houdt de politiek in ieder geval le vendig. Nee, uit de partij stoten daar ben ik niet voor. In een partij moe ten alle richtingen tot hun recht kun nen komen. Het partijstelsel op zich zelf kan verbeterd worden: minder partijen en geen confessionele partij en meer." Op een boekenkast ligg een stapel tje boeken en brochures over Amster dam, waaronder „Leer ze mij ken nen De Amstei'dammers" van Evert Werkman en „Foei Amsterdam" van Eduard Messer. In de werkkamer van de heer Samkalden ligt op het bureau de begroting van de gemeente Am sterdam. „Amsterdam is een eerlijke stad," zegt mevrouw Samkalden. Ook een lastige stad? „Ik heb er nog nooit iets van ge merkt. Ik bén nergens bang voor. Mijn man? Ik geloof niet dat hfj er angstig tegen aan kijkt." Over de provo's: „Een griezelig verschijnsel. Het heeft achtergronden die je niet goed kent. Onbevredigend. Te veel welvaart, daar geloof ik niet direct in. Ik heb me er niet speciaal in verdiept." Mevrouw Samkalden in de tuin toond. De heer W.F. van der Vlist bood namens een comité dat gevormd was om ds. en mevrouw Van den Berg bij dit afscheid een geschenk te bieden, een eveloppe met in houd aan. Spreker dankte de schei dende predikant voor zijn trouw waarmee hij steeds in de bediening stond en wenste hem in zijn nieuwe gemeente IJmuiden (W), veel zegen Berg die na- toe. De heer B. De heer W. F. van der Vlist biedt ds. Van den Berg een ge schenk aan. Links de echtgenote van de scheidende predikant. (Foto LD./Holvast) mens de kring ,De Schakel" het woord voerde, bood eveneens 'n be drag onder couvert aan. Mede na mens zijn vrouw, die een boeket bloe men kreeg aangeboden, dankte ds. Van den Berg voor deze vriendelijke geste. Na in de ochtenddienst van zon dag 6 augustus bevestigd te zijn door zijn IJmuidense voorganger, ds. G. van Niel, thans predikant in Sche- veningen, zal ds. Van den Berg des avonds om zeven uur in de Nieuwe Kerk zijn intrede doen. Verzoek Unie van Watertoeristen aan de Kroon De Raad van Staten behandelde een beroep bij de Kroon van de Unie ▼an Watertoeristen In Utrecht tegen de beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, waarbij deze bezwaar heeft gemaakt tegen het vergroten van de accommodatie en het aantal recrea tieligplaatsen in de gemeente Alke made. De Unie heeft een aantal gronden aangekocht op het eiland ,,De Oude Kooi". Deze percelen zijn echter ge legen binnen de grenzen van het natuurgebied „Kagerplassen" zoals dit op de lijst van natuurgebieden voorkomt. Het eiland „De Oude Kooi" vormt een karakteristiek ele ment in 't fraaie boezemlandschap van het plassengebied en het laatste restant van een eertijds zeer alge meen landschapstype. De minister meent, dat door de voorgenomen herzieningen de na tuurwetenschappelijke- en land schappelijke waarden ernstig zullen worden aangetast. Daarbij komt nog, dat deze terreinen in het geldende uitbreidingsplan van de gemeente Alkemade bestemming „onbebouwd" hebben, uitvoering van de voorgeno men werken van dit plan zou dus hiermee in strijd zijn. In beroep voerde de appellant on der meer aan dat de minister ten onrechte geen rekening heeft gehou den met de belangen veyi de recrea tie en het watertoerisme in het al gemeen. Dat hij ten onrechte deze plannen in strijd acht met het uit breidingsplan en ten onrechte heeft overwogen dat de plannen in strijd zouden zijn met een goede ruimte lijke ordening. De appellant heeft nog de gelegen heid haar plannen te wijzigen en de gemeente heeft zich positief uitge laten over de plannen van de Unie, die thans meer dan 900 leden telt. Zij is thans eigenaresse van nage noeg het gehele eiland. Uitbreiding van het aantal aanlegplaatsen wordt door de appellante noodzakelijk ge acht. Hiermee wordt het belang van de gehele watersport gediend. Indien men deze aanlegplaatsen niet aanlegt, zullen de schepen ge meerd worden op ongeschikte en gevaarlijke plaatsen. De Unie gaat uit van het standpunt, dat het landschappelijk schoon en het spe cifieke karakter van het Kooi-eiland zo min mogelijk worden aangetast, Aan de Kroon heeft de appellant® daarom verzocht haar beroep grond te verklaren. Kardinaal Dode-Zeerollen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3