LEIDSCH DAGBLAD Franse pers nam geen Mad voor vandaag de mond Honderd doden in Kanton Toestand in Detroit nog altijd ernstig JAMIN Gé VERHOOG De Gaulle - een dag eerder terug - stapt stralend uit vliegtuig )P t WARM Nigeriaanse schepen deden een aanval op de oliehaven Bonny @uc/ eumo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 JULI 1967 No. 31339 Directeur: E. A. E, van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 drol President en mevr. De Gaul- I hen een dag eerder dan bedoeld le tijdens de afscheidsgroet op de ivas uit Montreal in Canada naar trap van het straalvliegtuig, dat I de Franse hoofdstad bracht. F President De Gaulle is vanochtend vroeg van zijn omstre den officiële bezoek aan Canada in de Franse hoofdstad terug gekeerd. Hij lachte stralend toen hij uit het vliegtuig stapte en was kennelijk vol zelfvertrouwen. De Gaulle, die Canada voortijdig verliet als gevolg van de officiële kritiek op zijn opmerkingen ten gunste van het se paratisme der Franse Canadezen, werd begroet door premier Pompidou, een van de zeventien Franse ministers, die waren opgebleven om de president in de vroege ochtend te kunnen begroeten. Hij kwam aan in zwoel weer na een zware hitte- Uit China afkomstige re gers hebben gisteren in Hong kong meegedeeld, dat bij ge- vechten tussen voor- en tegen- I02()|| standers van Mao Tse-toeng de laatste dagen op het spoorweg station in Kanton, de hoofd stad van de zuidelijke provin cie Kwantoeng honderd doden kT zijn gevallen. De tegenstanders waren voornamelijk spoorweg arbeiders, die in botsing waren WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- r tot morgenavond wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot pens|matige zuidelijke wind. Vrij warm. 11.15 uur) 28 JULI Zon op: 04.54, onder 20.38. Maan op: 23.08, onder 12.31. Hoogwater in Katwijk 7.23 en 19.45. Laagwater 3.17 e n 15.27. STRANDVERWACHTING Een zwak front je passeert met enige bewolking. Morgen weer door |Opklaringen gevolgd. Matige zuidwes tenwind met iets drogere lucht. Tem peratuur ongeveer 20 graden, zeewa ter 19 graden. Vooruitzichten: Juli blijft zomers, Waarbij de zon al 25 temaakt. 1 Hit nummer bestaat uit 16 pagina's gekomen met leden van de Rode Garde. Na de incidenten was het spoorwegverkeer op de lijn KantonSjoemsjoen tijdelijk onderbroken. Radio-Peking heeft meegedeeld dat Mao Tse-toeng en de zijnen wc dag een waarschuwing hebben doen uitgaan aan troepen in de centraal- Chinese stad Woehan, die tegenstan ders zijn van een culturele revolutie. Ze zullen zich moeten overgeven, anders zal het volksbevrijdingsleger hen vernietigen. Er was geen uiter ste termijn verbonden aan het ul timatum. De uitspraak werd gedaan nadat in Peking een miljoen aanhangers van Mao dinsdagavond hebben gede- montreerd tegen Lioe Sjao-Tsji en zijn aanhang. De waarschuwing en de demonstra tie vormen een bevestiging van de tot nu toe onbevestigde geruchten dat Woehan en de provincie Hoepel Japanse journalisten melden uit de Chinese hoofdstad dat de Mao-ge- zinde vice-premier en minister van staatsveiligheid Tsjeh Foe-tsji en het hoofd van de propaganda-afdeling van de partij Wang Li vorige week bij een bezoek aan Woehan zijn ge vangen genomen bij een poging de rebellie ongedaan te maken. Ze zou den gered zijn door persoonlijk in grijpen van premier Tsjoe En-lai. Wang en Tsjoe waren aanwezig bij de demonstratie, samen met andere prominenten, onderwie de echtgeno- van Mao, Tsjiang Tsjing. De opstandige troepen in het cen trum van het land zouden onder lei ding staan van generaal Tsjen Tsai- tao. commandant van het militaire district Woehan. De 76-jarige, die er vermoeid maar gelukkig uitzag, schudde zijn minis ters en andere functionarissen har telijk de hand. Daarbij waren een vertegenwoordiger van de Canadese ambassade en een functionaris van ..Quebec Huis", een quasi-diploma- tieke legatie van deze Canadese pro- Nadat de handen waren geschud riep De Gaulle zijn ministers in de ontvangstsalon op het vliegveld bij een. Daar spraken zij, de hoofden bijeengestoken, ongeveer vijf minu ten met elkaar. Enkele keren weer klonk een daverend gelach. Een dergelijk gesprek volgt meestal op de terugkeer van De Gaulle van een buitenlands bezoek. Ditmaal was het gesprek echter ongewoon lang en le vendig. Niemand kon zich overigens herinneren, dat De Gaulle ooit op zo'n vreemd uur was teruggekeerd van een dergelijke reis. President De Gaulle is dus een dag eerder dan was afgesproken naar Pa rijs teruggekeerd. De Franse ambas sade in Ottawa had de Canadese re gering van het besluit van De Gaulle op de hoogte gesteld, enkele uren voordat deze van Montreal naar de hoofdstad Ottawa zou reizen, waar hem stellig een ijzige ontvangst zou hebben gewacht. Het zat de Cana dese regering hoog, dat het Franse staatshoofd de Frans-sprekende se paratisten in de provincie Quebec openlijk had aangemoedigd hun lot in eigen hand te nemen en dit be krachtigde met de uitroep „Leve het vrije Quebec". Premier Pearson van Canada noemde de uitlatingen van De Gaulle onaanvaardbaar. Over De Gaulle's besluit zjjn offi ciële bezoek af te breken zei premier Pearson gisteren, dat hij dit be greep, doch dat de omstandigheden, die daartoe hebben geleid niet door de Canadese regering zijn veroor zaakt. Deze omstandigheden zjjn zeer betreurenswaardig, zo zei de Cana dese premier. Een bezoek dat De Gaulle gisteren aan de universiteit van Montreal bracht, ging vergezeld van stormach tige tonelen. Geestdriftige groepen studenten, behorend tot de voor af scheiding ijverende onafhankelijke partij riepen „Leve De Gaulle" en .Quebec vrij". Velen probeerden hem de hand te drukken. Waarom? De Paryse bladen van vanochtend namen geen blad voor de mond. De hoofdredacteur van de 'Figaro', die meestal het woord laat aan mede werkers, heeft zelf naar de pen ge grepen en een artikel geschreven waar boven staat.' Waarom? De ba lans van deze trieste reis, schrijft hoofdredacteur Gabriel Robinet, is nadelig aan alle kanten. De verhou ding tussen Frankrijk en Canada is volkomen bedorven en bij onze At lantische bondgenoten heerst een stemming van woede en verbittering. De ernstige diplomatieke nederlaag Frankrijk moet ook gevolgen hebben voor de binnenlandse poli tiek. Telkens als wij het niet eens ?n met de buitenlandse politiek De Gaulle hoorden wij van diens dehjke aanhangers: hebt vertrouwen in het staatshoofd, hij heeft een profetische blik en hij heeft zich nog nooit vergist. Maar ditmaal, vervolgt Robinet, heeft het er alle schijn van dat hjj onherstelbare blunder heeft be gaan. Of hij heeft doelbewust het Canadese separatisme aangemoedigd of hjj heeft zich laten meeslepen. In dit laatste geval krjjgen wjj van De Gaulle het beeld van een man, die zich niet meer kan beheersen. Met beklemd gemoed stellen wjj De Gaulle, aan wie Frankrijk zoveel heeft te danken, de vraag zich nader te willen verklaren: waarom heeft hjj dat gedaan, waarom? Bergafwaarts Zelden, schrijft de 'Aurore', is Fra jrijk zo geïsoleerd en zelden is onze diplomatieke positie zo moeilijk ge weest. Slechts hier en daar vinden wij nog mensen, die bedroefd sym pathie voor ons gevoelen. Zullen de •antwoordelijke politici in Fra. met Frankrijk bergafwaarts gaat? Wanneer zullen zij de rem gebrui ken? Wij kijken in de eerste plaats naar de vroegere minister van Fi nanciën Giscard d'Estaing. Hij heeft de regering een en andermaal ge waarschuwd. Maar er is meer nodig dan alleen maar een waarschuwing. Het lot van Frankrijk en van de Fransen staat op het spel. Zonder Giscard d'Estaing is er geen meer derheid. Zonder hem kan de rege ring niet langer voortbestaan. Zou Giscard d'Estaing na dit incident zijn handen in onschuld wassen? En wat zullen de gaullisten doen, die nog niet verblind zijn dood een on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan De Gaulle? Men weet precies wat zij denken en vertrouwelijk zeggen. Zullen zij er zich toe beperken het binnenskamers te blijven volhouden? Laat ons de zaken niet drama tiseren. Eens zal Frankrijk zijn plaats binnen zjjn natuurlijke bongenoten hernemen. Laten de parlementariërs opstaan om het in het openbaar te zeggen en niet wachten tot de volks vertegenwoordiging begin oktober bijeen komt. De onafhankelijke 'Combat' schrijft dat de Fransen De Gaulle niet zullen vergeven zichzelf en Frankrijk be lachelijk te heben gemaakt in de ogen van de wereld. O Vervolg op pag. 2 Militairen in burger na de dienst Met ingang van 1 augustus zal bij enkele onderdelen van de krijgs macht een proef worden genomen met het dragen van burgerkleding na de diensturen Het zal aan bij deze proef betrokken dienstplichtigen, die twee maanden diensttijd moeten hebben vervuld, dan wel zoals bij de Koninklijke Luchtmacht, de eerste fase van de opleiding achter de rug hebben, zijn toegestaan de kazerne of de basis na de diensturen in bur ger te verlaten en weer te betreden. Blijft men in de kazerne na de diensturen, dan moet men de mili taire tenue dragen. Het dragen van burgerkleding buiten de diensturen tijdens oefeningen buiten de stand plaats is niet toegestaan. De proef zal worden genomen voor wat betreft de Koninklijke Land macht bij onderdelen in het garni zoen Assen en voor de Koninklijke Luchtmacht bij de Luchtmacht Elek tronische- en Technische School (LETS) in Deelen. Bij de zeemacht en het korps mariniers zal de proef in september worden genomen. WEER BEVING Woensdagavond is het oostelijk deel van Turkije door een zware aardbe ving getroffen, zo werd hedenochtend uit Instanboul meegedeeld. Volgens eerste berichten zouden tenminste veertig personen gedood en 50 ern stig gewond zijn. Prinses Irene in Porto Ercole Prinses Irene en haar gemaal Prins Carel Hugo zijn in het zo merverblijf van de koninklijke fami lie in Porto Ercole aangekomen. Het paar zal daar 'n korte vakan tie doorbrengen MIDDELLIJN MAAN KORTER Uit radarwaarnemingen is geble ken dat de middellijn van de maan, die tot nu toe gesteld was op 3.476 kilometer, in werkelijkheid 4 kilome ter korter is. Dit is meegedeeld door het wetenschappelijk laboratorium de Amerikaanse marine. De federale regering van Nigerië heeft gisteren bekendgemaakt, dat haar troepen uit zee geland zjjn in Biafra en de havenstad Bonny, van waaruit de olie-export plaatsvindt, hebben bezet. Bonny ligt op een ei land in de monding van de rivier van dezelfde naam, die leidt naar de haven Harcourt, Biafra's voor naamste haven. Er is niets bekend over eventuele uitbreiding van de in vasie naar 't vasteland van Biafra en evenmin van een eventueel tegenof fensief van de troepen van Biafra onder kolonel Ojoekwoe. Het Amerikaanse persbureau As sociated Press noemt de inneming van Bonny een grote strategische, economische en psychologische over winning voor de federale troepen. De raffinaderij die in 1961 in gebruik werd genomen, is eigendom van de Shell-BP. Een woordvoerder van de maatschappij verklaarde: „Er is 'n aantal buitenlanders in Bonny: En gelsen, Amerikanen en Nederlan- maar we weten nog niet pre cies wie aanwezig was toen de ge vechten plaatsvonden. Radio-Biafra heeft bevestigd, dat federale zeemacht van vier sche pen Bonny had aangevallen, maar zei dat alle vaartuigen waren vernietigd. Het federale hoofdkwartier in Lagos deelde mee, dat het enige marine schip van het „afgescheiden gebied" vaartuig van 120 ton —bij de aan val op Bonny tot zinken was ge- brdacht De schepen van de federale marine - die de installatie van Shell- BP niet hebben beschadigd --zouden nu op weg zijn na^r Port Hareourt. De inlichtingen over Bonny lopen dus nogal uiteen. In elk geval iis ei een tweede front geopend in de thans bijna drie weken durende oorlog. In het noorden wordt nog steeds ge vochten. De regering van Lagos heeft 't afgescheiden Biafra gewaarschuwd dat het zijn „wrede luchtaanvallen" op „onschuldige burgers en hulpelo ze dorpelingen" moet staken, wil het niet met gelijke munt betaald 1 den In verscheiden steden en dor pen in Noord-Nigerië waren als ge volg van deze aanvallen doden ge vallen, zo bijv. elf in Idah, waar de markt was gebombardeerd. Deze verklaring volgde op berichten dat Biafraanse troepen voor het eerst sinds de oorlog de str d naar fede raal gebied hadden weten te ver- rijk nog langer toelaten dat het zijn ingericht. OPROEP VAN BEZADIGDE NEGERLEIDERS Nog altijd wordt er geschoten in Detroit en de rassenrel in deze stad die nu algemeen een opstand ge noemd wordt. heeft afmetingen aangenomen waarbij de beruchte rel len in de wijk Watts van Los Ange les verbleken. Het dodental is opge lopen tot 37 en de schade beloopt al een half miljard dollar. Vijftienhonderd ten de afgelopen dagen in Detroit gewpnd en 3300 werden er gearres- steerd. Waar de federale lucht landingstroepen nu staan is de rust wel teruggekeerd, maar waar de Na tionale Garde de taak heeft de orde te bewaren, is het schieten niet van de lucht. Sluipschutters beschoten giste ren op klaarlichte dag een ziekenhuis in het westelijke stadsdeel. Duizenden daklozen hokken er ver der in sauterrains en kerken en voedselschaarste begint Detroit te bederigen. Het gemeentebestuur heeft 'n verordenng aangenomen om de zwarte handel in levensmiddelen te beteugelen. Wegens gebrek daaraan werd bijv. melk verkocht tegen 1.30 per 1.1 liter, terwijl de normale prijs 30 dollarcents is. Blind geweld Ook in de rest van Amerika is de storm van blind geweld nog niet ge luwd. In steden met broeiende ach terbuurten en hoge percentages aan Kinderen worden het meest de dupe van het ivoeste geweld der laatste dagen in de Ver. Sta ten. Hier ziet men het driejarig negerjongetje Thomas Allen tus sen de ruines van zijn afgebrande huis, nadat dit een prooi was ge worden van woestelingen. Tho mas en zijn moeder verblijven nu in een tehuis, ivaarvan er zeven speciaal voor daklozen in Detroit negerbevolking houdt men zijn hart vast voor uitbarstingen van geweld. Bijvoorbeeld in de hoofdstad Wash ington, waar negers ruim zestig pro cent van de bevolking uitma ken, gaven negerleiders toe dat de spanning onder de negers toeneemt. Oproep Vier vooraanstaande Amerikaanse negerleiders, -Luther King, Roy Wil- kins, Philip Randolph en Whitney Young- hebben opgeroepen de ras- senonlusten te beëindigen. Niemand heeft baat bij de huidige vernieti ging en bij handhaving van het recht door het gepeupel. Moord, plundering en brandstichting zijn misdaden, die als zodanig moeten worden behandeld, aldus deze leiders, die hun steun betuigden aan de op roep van president Johnson om orde en recht te handhaven. De vier negerleiders geven wel toe, dat men zich bij werkloosheid, slechte behuizing, in Ferieuke scholen en vernedering niet kan neer leggen en zij sparen het parlement dat zijn ogen zo stijf gesloten houdt voor de negerproblemen niet. Maar bij op roer en geweld is niemand gebaat, zo zeggen zy. Bij wetteloosheid heeft zeker de neger geen belang, juist nu hij kans heeft geziien juridische gelijkstelling te bevechten. Biafra beweert dat het vier fede rale bevoorradingsbases in N.-Ni- gerië had gebombardeerd en te land een aanval over de grens had ont ketend. Bij één luchtaanval op een militair konvooi te Igoerale waren alleen al duizend federale militairen gedood of gewond. De Biafraanse luchtmacht bestaat, voor zover men weet, uit een Amerikaanse bommen werper van het type B-26 uit de tweede wereldoorlog en een half do zijn Alouette-helikopters. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hl comfortabel en charmant: PEUGEOT U9QQS0 |M "HL Peugeot-de brommer va., autoklasse. Mooi. Makkelijk. Modern. Kom 'm bekijken en I proberen. Voor 399,50. rijdt u al Peugeot! .Lal W S3 Vervolg op pa£ Haarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 ADVERTENTIE UW POELIER is GEOPEND voor verse BRAADKUIKENS en BRAADSTUKKEN DOEZASTRAAT 41-39 TEL 21415 Onze vroegere stadgenoot de heer A. A. van Bemmelen, thans directeur van de Rot- terdamsche diergaarde, benoemd tot correspondee- rend lid van den ,Jtoyal Zoo logical Garden" te Londen. Men schrijft ons uit Noordwijk: Het rooien der vroege aardappelen is nage noeg geëindigd; sinds jaren het gewas niet zoo over-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1