SARKHAN PfclPlI l-a SCHEEPSffÏÏBERICHTEN JS* jMMH. D J Y E 6? WOENSDAG 26 JULI 1967 ONS DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL 33) „Daar wordt iets onprettigs uit] broed", zei Hobson. „Ik ga maar 1 ver persoonlijk de vergadering x de Sarkhanese commissie bywoi Die wordt deze keer op Buitenlandse Zaken gehouden. Ze zouden eens kun nen vergeten dat ze de commissie van de president vormen en niet van zichzelf. Iedereen wil een vinger in de pap hebben. De jongens van het Pentagon zouden wel eens te snel cowboy of Indiaantje kunnen gaan spelen. Hi) keek de groep langs, knikte en verliet de kamer. Om half negen die morgen van de derde oktober riep de minister van Defensie een vergadering in zijn kan toor bijeen. De opgeroepenen hadden de rang van secretaris-generaal, ad miraal of generaal. Het waren de hoofden van de inlichtingendiensten van de strijdmachten en van het de partement zelf. „Mijne Heren", zei de minister. „Ik ken de aanleiding tot die ver gadering over Sarhan niet. Alles gaat uitstekend in Sarkhan. Het enige vlammetje is dat opstootje geweest ment mariniers in Sarkhan. Zij heb ben gerapporteerd dat dat opstootje wel iets meer was dan een stukje baldadigheid van schooljongens, zy hebben ook gemeld dat een Sarkha nese, op Vietcong-basis opere rende groep in enkele noordelijke dorpen terreur heeft uitgeoefend. De minister zei: „Dank u, admi- .ar wat u zegt stemt niet met de rapporten van de verige drie diensten". Hij glimlach- voegde eraan toe. „Al blijven wij het Altyd Trouw van uw korps n zeerste waarderen". De admiraal glimlachte beleefd, aar toen hij weer sprak had zyn ton iets scherps. „Dat dacht gene ral Mac Arthur ook toen we hem vertelden dat de Chinezen ten noor den van de Jaloe mobiliseerden, Er zyn toen heel wat flinke mariniers onnodig gedood". De minister zei kalm: „Ik heb staatssecretaris Dobey verzocht onze woordvoerder op de vergadering te zyn. Hy heeft zyn opdrachten van my gekregen. Buitenlandse Zaken kan het een of andere diplomatieke plan achter de hand hebben of de Veiligheidsdienst kan denken aan een of andere sluipmoord. Wij van Defen sie moeten ervoor waken dat onze fondsen en mannen niet nodeloos in Sarkhan worden ingezet. In elk ge val, nu nog niet". delt neutraal. De monarchie staat sterk en Hajn, die het meest invloed- ryke lid is van de Kroonraad, is sterk pro Westers. Als het Pentagon troepen en voor raden wenst te sturen, dan zyn wy daar tegen. We zyn er ook op tegen dat de Veiligheidsdienst ondergrond se acties in dat gebied op touw zet. De Sarkhanezen spreken over een in val aan de grens van Vietnam. Als dat inderdaad zo is, dan zullen we deze zaak regelen door onderhande lingen. Als we eraan beginnen wape nen naar dat gebied te sturen of de Veiligheidsdienst daar de vrye hand te laten, dan kunnen wy fluiten naar de mogeiykheden van een welgeslaag de diplomatie. Als het nodig mocht biyken, probeer de zaak dan op te schorten. Als het kritiek wordt, stel je dan met me in verbinding in Ge- nève. Dan zal ik je opdracht geven de kwestie nog, meer op de lange baan te schuiven". De minister zette zyn hoed op en ;rok. HOOFDSTUK X Een bijeenkomst In Washington. Om vyf over half twaalf 's mor gens kwam de speciale presidentiële commissie van het tydstip af, dat conferentiekamer van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Men ging terstond over tot de dingen van de dag. Adolph Cogswell, de voorzitter, stond aan het hoofd van de confe rentietafel. Hy was voorzitter van de commissie van het tydtip af, dat die door president Kennedy was in gesteld. Hy stond op een verhoging; de overigen zaten. Cogswell wist dat de luisteren naar iemand die boven hen uitryst. Het was de plaats het overwicht. Cogswell gebruik te het podium niet om grote rede voeringen te houden. Hij had zelfs de heel weinig te spreken. Maar hy hield ervan een positi ein te ne men van waaruit h alles kon over zien. Cogswell zweeg zeker nog dertig seconden, nadat hy zyn hamer had laten vallen. Stilte was ook een sprekerstactiek. Cogswell was op zyn vyfenzeventig- ste Jaar stoer, stevig en gewooniyk rusteloos. Hy wist dat zyn zwygen en sterk wapen was. Terwyi het gemurmel geleideiyk verstomde, drong het opeens tot Cogswell door hoeveel keer, hoeveel jaren, voor hoeveel presidenten hy dergeiyke functies had uitgeoefend. President Roosevelt had eens te- MILITAIREN IN CHINA BETOGEN TEGEN LIOE scholen om de „misdaden van Chi- Chroesjtsjow" aan de kaak te stellen. Nederlander in Columbia vermoord Er hangt nog een sluier rond de plotselinge dood van de 29-jarige Johan G. M. Keulers uit Geleen, die sinds 1 april in de stad Bogota (Co- lumbia(, directeur van een advo- catensociëteit was. Vast staat dat de man uit Geleen in zyn werkka mer van dat bedryf by een roofpar- ty is neergeschoten. Over de toe dracht van deze roofmoord heeft de familie in Geleen nog geen enkele opheldering gekregen. De Ameri kaanse regering heeft pas dagen na 't gebeurde het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag op de hoogte gebracht over de moord op Johan Keulers. Toen was het stof- feiyk overschot van het slachtoffer al op weg naar Nederland. Johan Keulers zal in Nederland worden begraven. De man vertrok vorig jaar sep tember naar Montreal na studies aan de hotelvakscholen in Maastricht en Amsterdam. In Montreal vond hy een Spaanse vriend terug, die hy twee jaar daarvoor in Spanje leer de kennen. De Spanjaard hielp hem toen aan de post van sociëteitsdi recteur in Bogota. Nieuwe uitgaven Speurder op bed, door K. Lcib- brandt Op de barkeeper beschouwd, door Rlnus Ferdinandusse Meisjes blijven meisjes blijven meisjes. Fragmenten uit beroemde meisjesboeken, gekozen door Wim Hora Adema Geen weg door onze tuin, door J, Verney. Jeugdboek. Uitg.: De Arbei derspers, Amsterdam. Actief solliciteren. Sollicitatietech nieken voor de moderne solicitant, door R. L. A. Trost. Toekomstvoorzieningen en de fis cus. door H. G. Hagelen m.m.v. W. Ch. Verbeek. Uitg.: Nederlandsche Uitgeversmaatschappy, Leiden. The secret of Santa Vittorla, door R. Crichton. Uitg.: Meulenhoff, Am sterdam. Armeeën en Amourettes. Een dag boek uit de Napoleontische tyd, door Boris Uxkull. Het miljardenmonstrum, door Len Deighton. PANDA EN DE MEESTER DRINKER 3—94. Zodra Aal de Glibber en Henk ie zijn zaak \flmdboekeKnkast K,aasie de ingang op slot en staa ,J)iamanten van deze aarde!" las hij prevelend op een kaft, en trok het boek tevoorschijn. Juist wat ik zocht! Eens kijken. De Warapuri-diamant. Juist... hier! Deze steen heeft steeds on geluk gebracht aan de bezitter. In 1678 bijvoorbeeld viel de eerste eigenaarKleine Klaasje sloot het bc „Dat zal ze leren om me te bedreigen!" maar flink in moeilijkheden komen!" Maar tot nu toe 1 ze er in eum door te dringen gerige blik bij de Warapuri-steen. „Laat mij hem dragenfluisterde Aal. Dit is geen speelgoed! Dit is een vermogen!" Met die woorden duwde hij zijn kameraad terug. Maar dat had fBlHi DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KRAMMETJE FOK 884. „Ik zal jullie helpen", zei Bram, „maar dan zal je me eerst moeten losmaken. Anders kan ik niets doenen dan ver gaan we allemaal. Ze zeggen wel, dat onkruid niet vergaat, maar daar zou ik als ik jullie was, maar niet veveel op rekenen". De doodzieke schurk begreep, dat hij geen keus had. Hij sneed Brams touwen door en deze rékte zich behaaglijk. ,Je hebt dus toch eieren voor je geld gekozen" zei hij, en het woord „eieren" maakte de ander weer zeer onwel. Maar hij slaag de erin zich te beheersen. Dreigend hief hij het zwaard, terwijl Bram de ongelukkige schipper uit diens benarde positie verloste. En samen bewaakten zij Bram, toen deze krachtig het schip in de goede positie bracht. „Denk maar niet, dat je gewonnen hebt", bromden ze. „Ons krijg je niet te pakken". „Ik zou niet durven", zei Bram bescheiden, maar wéér was er dat ondeugende twinkeltje in zijn ogen, dat altijd aan een goed plan voorafging. Wedstrijdkalender Nederlands XI De wedstrydkalender voor de ver tegenwoordigende Nederlandse voet balelftallen van de semi-profs voor het seizoen 1967—1968 ziet er als onder 23 jaar. 15 mei: Roemenië onder 23 jaar- Oranje in maart of april een wed- stryd tegen Italië- onder 23 jaar en Belgische consul in IJinuiden Het vice-consulaat voor België In IJmuiden is verheven tot consulaat. ofwel omdat aan boord een zieke of gewonde was. Bovendien bouwde de heer Zwart in de naoorlogse Jaren talryke kotters voor Belgische reke ning. In 1955 benoemde koning Boude- wyn van België de heer H. Zwart tot voor* België^bevorderd" tot ^hre-con- Op 17 juli 1963 i DutchMa.t.r 24 v Rott n Avon- DutchSoilor 25 U Runcorn SST'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13