DEVENTER GEEN DUBBELSTAD Leiclenaar ongestraft naar huis Kleuterschool en universiteit duurder INSDAG 25 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD oor de antonrechter Tot de verkeerszondaars, die iteren door de plv.-kantonrechter, N. J. Out, werden gevonnist, be- orde een 37-jarige vertegenwoordl- uit Oegstgeest, die op een avond mei op Rijksweg 4 onder Sassen- im als bestuurder van een auto botsing had veroorzaakt. On- nks het door mistbanken veroor- ikte slechte zicht, reed de Oegst- sstenaar met een snelheid van cir- 100 kilometer per uur over de csweg. Toen er onverwacht een orligger voor hem opdoemde chtte hij al remmende en naar ks zwenkende een botsing te voor- nen. Zijn auto raakte in een slip, iog tegen een vangrail en kwam rvolgens al kantelende toch in bot- ig met de voorligger. /erdachte vond. dat het destijds t het zicht nog wel losliep en zijn ïllieid dus niet abnormaal hoog s geweest. Hij weet een en ander p de bestuurder van de voorligger, te langzaam over de weg „kroop" hem daardoor verraste. )e officier zei in zijn requisitoir, verdachte kennelijk in paniek geraakt toen de auto voor hem [ioemde en als gevolg daarvan het [ur omgooide, in plaats van nor ia! vaart te verminderen en op de j>ruikeiyke wijze in te halen. De ast van het feit bracht hem tot de van een geldboete van f 75 subs, dagen alsmede een voorwaarde- [e ontzegging van de rijbevoegd- id voor de tijd van 6 maanden met |i proeftijd van 2 jaar. lik raakte niet in paniek en buiten n schuld in een slip" .aldus de ekking van verdachtes laatste jord. [>e plv.-kantonrechter vonniste wat geldboete betreft conform. De ge- te voorwaardelijke ontzegging cht hij terug tot een periode van je maanden. fc „Het komt nog al eens voor, dat imfietsers en wielrijders het chtoffer worden van afbuigende geen voorrang verlenende automo- Isten". Aldus een opmerking van plv.-kantonrechter tijdens het on- •zoek in de zaak, die tegen een •jarige bloemkweker uit Katwijk nde. Deze moest zich verantwoor- 1, omdat hij komende vanaf de eweg linksaf de Kon. Julianalaan s ingereden en daarbij een op het pielpad rijdende bromfietser geen [rrang verleende. Er volgde een iing, die voor de bromfietser nog goed was afgelopen. \t uitzicht is daar vrij slecht en ioemde plotseling voor mijn auto voerde verdachte tot zijn verde ling aan. IaIs het uitzicht daar inderdaad t zo best is. dan had u een extra ns voorzichtigheid in acht moeten ïen", repliceerde de plv.-kanton- iiter hierop. gaande op de situatieschets kwam officier tot de conclusie, dat het ;icht ter plaatse zeer goed is en botsing dus zuiver te wijten was een grove onoplettendheid van dachte. Hij eiste een geldboete f75 subs. 15 dagen, erdachte vond de boete „veel te g". Zo niet de plv.-kantonrechter. conform eiste. „Omdat mijn uitzicht werd be- merd door een hoge vrachtwagen ik niet bijtijds, dat het verkeers- c op rood sprong". Aldus het ex- s van een 26-jarige tuinder uit jrmond, die met zijn bestelauto op kruispunt Rijnsburgerweg-War- iderweg door het stoplicht was ge in. Hij verscheen, zo zei hy voorts, soonlyk ter zitting, omdat hij des- het verkeer absoluut niet in ge had gebracht en derhalve het rgestelde schikkingsbedrag van veel te hoog vond. Bovendien hij nog nooit een overtreding ben begaan, Het ls de gebruikelijke boete voor overtreding", lichtte de plv.-kan- rechter verdachte nader in. Ver- hte legde zich echter niet bij dit voord neer. „Hoe kunnen ze nu elke overtreding een vast tarief Istellen", zo vroeg hij zich af", it er kunnen zich toch bepaalde achtende omstandigheden voor- onform de eis luidde het vonnis :er f40 subs. 8 dagen. De War- ider bleef het „vaste-tarief-stel- maar een onrechtvaardige zaak Sen. Een 37-jarige asslstent-depót- f uit Leiden stond terecht, omdat aldus de ten laste legging, met auto op het kruispunt Lange- rt-Abspoelweg geen voorrang had eend aan een van rechts komende Verdachte voerde tot zijn ver iging aan, dat het uitzicht werd mmerd door enkele padvinders- epen. die aan de St.-Joris-marsen Inamen. „Geen excuus" vond de cier, die een boete van f 60 subs, dagen eiste. Verdachte's raads- 0 bleek een meer steekhoudend it ter „verdediging" achter de id te hebben. „De overtreding d niet plaats op het kruispunt igevoort-Abspoelweg, maar op het l3punt Langevoort-Hazenboslaan, vraag ik vrijspraak wegens een 1 in de ten laste legging", merkte raadsman op. Het rechtscollege im tot dezelfde conclusie en de ótchef keerde ongestraft huis- irls. Beerniiik heslist: (Van onze correspondent in Deventer) Een diep teleurgestelde en verontwaardigdee Deventer- gemeenteraad heeft gisteravond moeten vernemen dat de dubbelstadplannen niet verwezenlijkt mogen worden. Deze voor Deventer negatieve uitslag is burgemeester mr. N. Bolke- stein medegedeeld tijdens een onderhoud met minister Beernink. LEIDERDORP Enkele van de skeletten van uitgebrande huizen in de Ameri kaanse stad Detroit na de ver woestingen van de afgelopen da gen. Niet Scluiez, maar Gerhard Wessel in NAVO-opperbevel Geschrokken van de reacties op het voorstel om generaal Schnez als opvolger van Von Kielmannsegg tot NAVO-opperbevelhebber te benoe men, wordt thans een andere figuur naar voren geschoven: de 53-jarige luit.-gen. Gerhard Wessel, thans Westduits vertegenwoordiger in de NAVO-staf in Washington. Met been bekneld De 32-jarige Leidse bouwvakarbei der H. Habraken raakte gistermiddag omstreeks kwart over één tijdens het afladen van een bouwllft van een vrachtauto aan de Meerburgerkade met het rechterbeen bekneld tussen de lift en de laadklep van de vracht wagen. Hij kreeg vermoedelijk een fractuur aan het been en moest door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Van het pand Haarlemmerstraat 120 in Leiden vloog gisteravond om streeks kwart voor één een zonne scherm in brand, vermoedelijk door een weggeworpen brandende sigaret. De brandweer heeft het vuur geblust en de resten van het scherm verwij derd. In de nacht van zondag op maan dag is van een bouwterrein aan Rijksweg 4a in Leiden honderd meter gummikabel ter waarde van twee duizend gulden ontvreemd. Dronken achter Minister Veringa overweegt: (Van onze Haagse correspondent) In het kader van de rigoureuze bezuinlgingsnoodzaak waarvoor het kabinet staat, zal ook het departe ment van Onderwijs en Wetenschap pen enkele veren moeten laten. Heel gevoelig zullen ze echter niet z\jn; de regering gaat ervan uit dat aan de investeringen voor de intellectuele toekomst van ons land niet teveel mag worden getornd. Twee maatregelen heeft minister Veringa in overweging, die op de be groting van zijn kostbare departe ment 2,3 miljard gulden waar van 80" op gaat aan salariskosten en andereva ste lasten enig sou laas moeten bieden. Ten eerste wil hij het inschrijfgeld voor de univer siteiten en hogescholen verhogen van f 10 - naar f 50 per student. Op het te verwachten aantal inschrijvingen van rond 15.000 voor hef komende studiejaar maakt dit weliswaar niet meer dan f 600.000,- uit, maar in een later stadium zal het financiële effect groter zijn door de besprarin- gen die eruit voortvloeien. Aangeno men wordt namelijk dat vele niet- sluur Leidenaar twee weken veroordeeld Volgens een 24-jarige tuinarbeider uit Leiden was hij, toen hij met een door hem bestuurde auto over de Warmonderweg reed, verblind door de lichten van een tegenligger. Maar het stond ook vast, en dat gaf ver dachte toe, dat hij „zo één en ander" had gedronken. Hoeveel, dat wist hij niet. Een veek teken was, dat. toen de politie arriveerde, de jongeman op straat viel. De politie hielp hem over eind en nodigde hem uit eens te lo pen. „Dat kan ik best", sprak de jon geman overmoedig en hij smakte meteen weer tegen de straat. „Ik dacht dat ik nog wel een auto kon besturen", zei verdachte tot de Haagse politierechter. De officier van Justitie zag ech ter geen enkele reden af te wijken van de gebruikelijke straf. Hij eiste twee weken gevangenisstraf met een jaar intrekking van het rijbewijs. De rechter deelde dit standpunt en veroordeelde conform de eis. Aanhanger in brand De bestuurder van een vrachtwa gen met aanhanger uit Leiden merk te op Rijksweg 4a ter hoogte van Lei derdorp dat de aanhanger een lekke voorband had. Omdat hij op weg was naar de Sleutelstad besloot hij door te rijden. Op de Hoogmadese- weg klapte ook de andere voorband van de aanhanger. Hierop besloot hij de wagen te ontkoppelen en deze achter te laten. Na enige tijd (de be stuurder was toen reeds weg) be gonnen de banden te branden. Het vuur verspreidde zich tot de gehele aanhanger. Nadat men eerst had ge probeerd de brand met een brand blusser te doven moest de Leidse brandweer uitrukken om het vuur uit te maken. De schade is beperkt gebleven. ,,Geen enkele Surinamer voelt zich Nederlander In zün antwoord op het debat over de regeringsverklaring heeft premier Pengel gisteren in de Staten van Su riname beaamd dat er tussen de re geringspartijen verschil van mening bestaat over Suriname's onafhan kelijkheid. De N.P.S. zei hij, is voor standster geworden van een „onaf hankelijkheid nieuwe stijl", waarbij de band met Nederland niet be hoeft te worden verbroken. De kroon zou erfelijk worden opgedragen aan Koningin Juliana. De Koningin zou in Suriname dan worden vertegenwoordigd door een gouverneur, wiens bevoegdheden nader geregeld zullen moeten worden. Suriname zou echter wel Zelfstan dig zijn buitenlandse betrekkingen gaan behartigen in gevallen waar dat mogelijk is. Ook het instellen van een Surinaamse nationaliteit en een eigen paspoort zouden volgens de premier een eenvoudige zaak zijn. Geen enkele Surinamer voelt ziich meer Nederlander of noemt zich zo. Het begrip Surinamer was daarvoor al te diep geworteld. De „oude soevereiniteitsgedachte" is volgens premier Pengel nu dood. Ten aanzien van de buitenlandse geldleningen merkte premier Pengel nog op dat Nederland echt geen ca deautjes geeft. De samenwerking tussen de Nederlandse en de Suri naamse regering noemde de premier uitstekend, maar er zouden nogal stringente voorwaarden worden ver bonden aan de nieuwe beheers regeling voor het nieuwe vijfjaren plan. serieuze aspirant-studenten, die zich in hoofdzaak lieten inschrijven om de emolumenten, die uit het stu dentschap voortvloeien goedko pere maaltijden, hulp bij het zoe ken van kamers cn van werk worden afgeschrikt. In de plan ning van de benodigde lesruimten, het aantrekken van leerkrachten en de aanschaf van leermiddelen behoeft dan met hen geen rekening meer te worden gehouden. De tweede maatregel, die de mi nister het parlement wil voorleggen, is de verhoging van het kleuter schoolgeld. Reeds jaren geleden werd een voorstel in deze richting door de Kamers verworpen, maar minister Veringa stelt in zijn ontwerp-begro- ting de noodzaak daartoe opnieuw aan de orde. wil hij gehoor kunnen geven aan de eveneens door het par lement geuite wens tot verlaging van de leerlingenschaal in de kleu terscholen, waarvoor ca 450 leidsters meer nodig zouden zijn. Acht jaren voorbereidingen, plano logisch overleg met Den Haag, met de provincies Gelderland en Over- 'jssel en gezaghebbende overheidsin stanties zjjn zinloos gebleken. „De belangen van Deventer z^jn op het punt van de ruimtelijke ontwikke ling behandeld op een wijze die be neden elk peil is en zijn vergelijk in ons land niet heeft", verklaarde een duidelijk aangeslagen loco-bur gemeester H. Timmer. De Deventer dubbelstadplannen die de gemeente miljoenen aan investe ringen heeft gekost en die voor ze- ventigduizend nieuwe inwoners woon- j ruimte zou moeten bieden, zijn voor goed van de baan. Het gemeentebe stuur zit met de handen in het haar omdat de tijd ontbreekt om op korte tijd de zo urgente nieuwe uitbrei dingsplannen voor te bereiden omdat het gemeentelijke grondgebied bijna volgebouwd is en omdat binnenkort werkloosheid zal optreden voor een niet gering aantal bouwvakkers. Werkgelegenheid nog zorgelijk Ondanks de komst van een aan tal nieuwe bedrijven maakt het ge meentebestuur van Deventer zich nog altijd zorgen om de werkgele genheid. Bij de opening van een fa- WARMOND Padox NV voetbalt tegen PTT (Leiden) Vrijdagavond om half zeven zal op het voetbalveld van het Groot-semi narie in Warmond een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen de elftallen samenge steld uit het personeel van N.V. Pa dox en de PTT uit Leiden. amüb'heriejtfrn (ontleend aan andere bladen) Geboren: Marijke Filomene. d. v. Klooswijk-Moll van Chnrante. Rot terdam: Laurens, z. v. Kuipers-v. d. Molen. Amsterdam: Quintus Laurens z. v, Kleipol-Koster, Rotterdam; In ge Diederik, d. v. Textor-Corporaal, Amsterdam: Patricia Marie-Paule. d. v. Van den Broek-Dröge, Nijme gen: Jan Willem Jacob, z. v. De Lal- ve-De Nijs Bik. De Bilt. Gehuwd: A. Kamminga en M. O Lemoine, Edinburgh. Overleden: Joh. P. Meurs, m.. La ren; D. Stuurman, m.. 49 j.. Deven ter; M. P. Bal. m., 72 j„ Rijsoord; J. G. P. M. Geurts, m„ 43 j., Scher- penzeel; G. Gerzon Serphos. m„ 74 j.. Overveen; Mr. dr. S. Groen. m.. 70 j., Haarlem; D. Heslinga. m., 74 j„ Winsum; C. Beemsterboer, m.. 80 j., Warmenhuizen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Christlaan Mattheus, z. v. J. Domen en E. P. Roest; Bastiaan Cornells, z. v. N. C. van der Plas en L. J. van Dijk; Dierik Peter. z. v. H. Pieterse en I. T. Hooit: Walter, z. v. A. C. Jong en D. C. Ocsterom; Guy Charles Caesar, z. v. G. C. C. Lammérs Llsnet en W. van Huls; Patricia Cornelia Maria. d. v. A. h. van Velzen én E. J. van Dijk; Thier ry Jacques, z. v. I, D. de Ridder en H. A. van der Linden; Arlanne, d. v. A. van der Nagel en J. M M. den Hol lander; Joost Hendrik Cristoffel, z. v. H. J. Schefferlle en E. van Tol; Hen- dricus Johannes, z. v. F. Daalmeyer en F. Franse; Johanna Hadassa. d v. T van Geest en T. Kapteijn; RoOeit Frans, z v. A van der Plas en T. Ko- nlngs; Willem, z. v. W. J. van oen Oever en M. van Welle; Maria Corne lia Theresia, d. v. A. L. M. van Btg- gelen en T. J. M. van Leeuwen; Ma rijke Elisabeth Hendrica, d. v. W. J. M. de Graaf en E. H. G. M. Burgnieijer: Marcel, z. v. M. S. van Meurs en F. Planje; Jolanda Wllhelmlna, d. v. B Kluivers en W. S. Serlle; Johannes Pleter, z. v. R. J. van Rosmalen sn C. C. Baart; Monique Christina, d. v. W. van der Hoogt en C. Hartevelt; Gerard Johannes, z. v. K. G. de Jong en M. E. M. H. Boet; Hette Cornells, z. v H. C. M. Roodbergen en A. Hogewo- nlng: Henricus Gerardus Maria. z. v G. W. van Leeuwen en C. A. van Noort: Caroline Charlotte, d. v. G. F de Ronde en J. A. Kerllng; Jacqueline Adlnda, d. v. F. van Veen en M. A. den Hollander; Josephine, d. v. C. van uf- wegen en A. van der Haven; Monica Oliva Allda, d. v. F. A. van Rooijen en A. M. O. van Klink; Esther Alberttne. d. v. T. A. Knljnenburg en H. Y. Vis sers; Mlke. z. v. J. M. A. Pompe en A. C. den Daas: Ronald, z. v. M. Was- sens en J. J. Terpstra; Johannes Pie- ter Gerardus Cornells, z. v. P. Geltlhoff en M C. Tol. GETROUWD A. Dubbeldam en P. H. G. Hache; G. Versloot en S. W. Weijs; P. H. J. Rljsbergen en A. W. van der Krogt; F. J. Uljlenbroek en E. H. L van Leeu wen; E. Cordon Lapuente en B. J. A Gijbeis; H. E. Souisa en G. C. W. Tu- overleden F D. K. Bos. 80 Jaar. man; J. van As. 32 laar, echtgen. van T. van Leeu wen: W. J. Holsbergen. 17 Jr. dochter; A. M. van Dijk. 63 Jaar. man; W. Bet- jes, 56 jaar, man. brlek voor geperst veevoeder, eigen dom van ongeveer 40 zelfstandige molenaars in Overijssel en een groot deel van Gelderland, werd bekendge maakt dat van de oorspronkelijk 1480 mensen die werkloos werden bij de bedrijfssluitingen eind 65 en be gin '66. er nog een groot aantal geen werk heeft. De bestaande Industrie kon 450 man personeel opnemen; de acht nieuwe bedrijven die Deventer kreeg na de sluitingen trokken 300 tot 350 ont slagen werknemers aan. De dienst sector nam ook een aantal werkne mers op. De dreigende jeugdwerkloosheid in het district Deventer heeft daaren tegen het gemeentebestuur niet opti mistisch gestemd. OEGSTGEEST Tuinder krijgt boete van f. 50,— „Mensen in het verkeer winden zich altüd op", stelde de Haagse po litierechter. Daarom vond de rechter het niet zo erg verstandig, dat een 20-jarige tuinder in Oegstgeest had getracht een autobestuurder die een aanrijding had veroorzaakt, tot stil stand te dwingen. „U had misschien verstandiger gedaan alleen het num mer op te nemen", aldus de rechter. In elk geval waren de moeilijkhe den er wel groter door geworden, wat toen de tuinder de ander tot stop pen had gedwongen, ontstond een vechtpartij. Daarbij zou gedreigd zijn met een dolk voor welk feit de tuinder thans terecht moest staan. Er zou ook een kruissleutel aan te pas zijn gekomen, hetgeen verdach te evenmin toegaf. Volgens getuigen had verdachte zich wel misdragen en naar aanlei ding daarvan eiste de officier f 100 boete en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf. „Dat teken ik meteen hoger beroep aan", verklaar de verdachte. „Wacht even, dan zal ik vonnis uitspreken", adviseerde de rechter. Deze veroordeelde tot f 50 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, vergezeld van de waarschuwing; „En beheers u voor taan in het verkeer". ZOETERWOUDE Leitlenaar reed door na ongeluk In de nacht van zaterdag op zon dag vond nabij de Meerburgkerk in Zoetenvoude een aanrijding plaats tussen een automobilist uit Lelden en een bromfietser, afkomstig uit Hazerswoude. Na het ongeluk reed de Leidenaar door, waarna hij zich meldde bij de politie in Utrecht. Daar deelde hij mee in de omgeving van Leiden een aanrijding te hebben veroorzaakt. Na I intensief speurwerk gelukte het de j politie de bromfietsberijder te vin- den. Zijn bromfiets bleek beschadigd te zijn. De Leidenaar zou onder in vloed hebben verkeerd. VOORSCHOTEN „Cantemus" zong in Bijdorp j Het dameskoor „Cantemus" onder leiding van Tilly Stenz-Leening heeft de chronisch zieken van Huize Bij dorp een kunstzinnig en toch vrolijk programma bezorgd. Behalve de zie ken waren ook vele zusters van het eigen koor van „Bijdorp" aanwezig. De dirigente lichtte met een en kel woord de liederen toe. Aan het slot zongen de aanwezigen, met on- j dersteuning van heo koor. enkele volksliedjes. De priorin dankte na mens allen mevrouw Stenz en de dames van het koor, alsmede de be geleider, de heer Jongenburger, voor deze fijne middag. Eén van de pa tiënten bood mevrouw Stenz bloemen aan. JONGEN (12) IN OOG GESCHOTEN Een 12-jarige jongen uit Leider dorp ls zondagochtend omstreeks 9.30 ernstig aan een oog gewond toen 'n kogeltje uit een windbuks zün ge zicht raakte. De 18-jarige neef van het slachtoffer die het schot afvuur de en ln wiens ouderlijk huis het ongeluk gebeurde liet hem de buks zien. Het slachtoffer is overge bracht naar het Academisch Zieken huis ln Leiden; vermoedelijk zal hij VOORSCHOTEN Hoe de duiven vlogen De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" uit Voorschoten hield een wedvlucht met oude duiven van een oog moeten missen, af Survilller Fosse. Afstand 370 km. Gelost 6 uur met z.w.wind. Aankomst eerste prijsdulf 11.29.47. De prijzen werden als volgt behaald: c.Zwaan 1; P. N. van Wissen 2-7-8;Joh. Wes tenbrink 3; H. H. J. van Klaveren 4-6; Gebr. Belt 5-10". F. Hendriks 9. Tevens werd een wedvlucht met Jonge duiven gehouden vanaf Vil voorde. Afstand 134 km. In concours 475 duiven. Gelost 8.10 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prysduif 10.04.03. De uitslag luidt L. Hemmes 1-6; J .Th. Verhoork 2; H. H. J. van Klaveren 3-8; G. L. Schrijvers 4-7- 9; S. W. Venema 5-10. WASSENAAR Militair overleden na brouifietsongeluk De 20-jarige militair Job Dekker uit Delft is in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden. Hij was in de nacht van vrijdag op zaterdag in Delft ernstig gewond toen hy van de duozitting van de bromfiets van zijn 21-jarige vriend was gevallen. „Hier zit het knopje, excel- i lentie Minister Luns heeft j gisteren in het Europoortgebied door het onthullen van een ge denkplaat de nieuwe raffinaderij 1 van de British Petroleum Ltd. of ficieel geopend. Ter gelegenheid hiervan ontving mr. Luns een cheque van 100.000 gulden. De mi nister zei dat hij zich nog zal be raden over de bestemming van het bedrag. Marktberichten ie soort l 3.45f 3.54, 2e soort f 3.30 f 3.44. extra f 3.86. Handel stug. ROTTERDAM. 25 Juli Veemarkt. Aanvoer totaal 2816; weekaanvoer 4342 vette koelen en 06sen 120; gebrulks- vee 501; vette kalveren 550; graskal veren 125; nuchtere kalveren 1116; I varkens 6; paarden 11; veulens 4; I schapen of lammeren 329; bokken of 1 geiten 53. Prijzen: extra kwal., eerste kwal. 2de. 3e: vette koelen (ct. per kg)4.304.53; 3.75—4.10; 3.40— 3.65; 3.203.35; vette kalveren niet genot. 3.95—3.25; 2.85—2.95: 2.60— 2.80; stieren alle kwal. 3.904.40; worstkoelen 3.203.40; kalf- en melk koeien per 6tuk 10751550; vare koel en 8501250; vaarzen 750975; pin ken 575700; graskalveren 375—530; nuchtere kalveren 170185; mestkal- veren 175225; schapen 7595; lam meren 90115. Marktoverzlcht, resp. aanvoer, handel en prijzen; vette koeien groter, kalm. als gisteren; kalf- en melkkoeien gewoon, flauw, gehand haafd; va re koelen matig, lui. prijs houdend; vaarzen en pinken als vo rige week. rustig, staande; graskal veren even minder, vlot. hoger; vette kalveren kleiner, vlot hoger; nuchtere kalveren minder, willig, goed prijshou dend; schapen en lammeren als vo rige week, lui, lager. Binnenschippers Succes in de strijd tegen relatievaart (Van onze R'damse correspondent) De binnenschippers verenigd in het „Onderling Verband van Binnen schippers" (OVB) hebben een suc ces behaald in hun strijd tegen de zogenaamde relatievaart. Dit is het systeem, waarbij schippers van ver laders op contractbasis ladingen aannemen, waardoor deze lading bui ten de beurs om wordt verhandeld. In een gisteravond in Rotterdam gehouden vergadering zijn de leden van het O.V..B met de C.I.V. (Cen trale Inkoop Vereniging) overeenge komen de CIV vervoerszekerheid te bieden in ruil voor een schrif telijk gemaakte afspraak waarin de CIV zich gedurende de looptijd van de afspraak vastgelegt geen gebruik zullen maken van relatievaart of eigen schepen bij hun transporten uit Rotterdam, Amsterdam of elders. De CIV is een van de grootste bevrachters. Zij brengt jaarlijks een miljoen ton vracht op de schippers- beurzen. Vrijwel alle schippers die ter ver gadering aanwezig waren uit Amster dam, Rotterdam, Maastricht en Maasbracht hebben het contract ge tekend. De overeenkomst is voor on bepaalde tijd. Moord in Zweden voor Nederlandse rechtbank 'i (Van onze Haagse correspondent) De twee Nederlandse jongens, die in december 1965 in Stockholm hun landgenoot Henk Drost om het leven brachten en beroofden, zullen bin nenkort naar ons land terugkeren. Het Nederlandse ministerie van Jus- tie heeft een verzoek daartoe van de Zweedse regering geaccepteerd. De beide in een Zweedse psychiatrische inrichting verblijvende veroordeelden zullen onmiddeliyk na hun aankomst op Schiphol in hechtenis worden ge nomen en worden overgedragen aan de Rotterdamse officier van Justitie, die opnieuw een strafvervolging te gen hen zal instellen In hoeverre 't tot een nieuw proces zal komen is afhankeiyk van de beslissing van de Rotterdamse rechtbank. De uit Doesburg afkomstige jon gen (thans 23) en de Rotterdammer (20) werden op 3 augustus van het vorige Jaar door de Stockholmse rechtbank veroordeeld tot plaatsing in een Zweedse psychiatrische in richting. Men was tot de slotsom ge komen dat beiden de moord hadden gepleegd ln een toestand van ernstige geestelyke gestoordheid. WISSEKOERSEN Amsterdam, 24 juli Londen 10.02®;— 10.03V4; New York 3.59^—3.60; Montreal 3.33H—3.34A Parys 73.41'i—73.46'2; Brussel 7.25 —7.25 Frankfort 90.00—90.05 Zürich 83.28'2-83.33'_. Milaan 57.65', 57.70*-i; Kopenhagen 51.83—51.88; Oslo 50.32'i—50.37*2Wenen 13.94'3 50.37VaLissaban 12.50®;—12.52y4.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7