OMYL Chamber! maakt 't bont Wachtkamer van EEG is weer voller geworden Gesprek met patriarch over lot van Jeruzalem Roemenen zetten hun onafhankelijke koers (ondanks druk) voort Zorgen over Euratom Franse chicanes PAUS IN ISTANBOEL en gisteren DINSDAG 25 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Liz Taylor als mannequin (Van onze moderedactrice in Parijs) Het is nog te warm om eraan te denken maar nog even en u kunt uw bontjas weer aan. De Parijse bontwerker Chambert hield er rekening mee en showde gistermiddag de eerste vondsten voor het komende seizoen. Chambert haalde er de hele dierentuin bij. Zowel Ben gaalse panters als poolwolven, pony's en marmotten moesten eraan geloven, terwijl nerts en astrakancreaties de belangrijk ste plaats innamen. Chambert, die er allang vanaf stap te om uitsluitend zeer deftige dames- Jassen te maken, bedacht iets: een jurk van horizontale streepjes geas sorteerd bont. Een creatie, die ove rigens niet iedereen staat. Dat bleek wel heel duidelijk toen Elisabeth Taylor gistermiddag bereid was er bij gebrek aan een filmrol in te po seren. Zij ging er als „dikke Dolly" de modegeschii bont jurken klei af. Afgezien va zwierige vossenkragen waren er ook capes in overvloed te zien, die u in barre winterdagen nog als beddesprei zou kunnen gebruiken. Uitslutiend voor zeer lieve heren: korte witte nertscapes voor over uw smoking. Wanneer u een dergelijke creatie te duur vindt, dan is het te hopen dat u getrouwd bent, want van Chambert mag meneer nu ook het witte nertsjasje van zijn vrouw aan. En waarom ook niet, u heeft er per slot van rekening voor be- Op zoek naar armen van Venus van Milo Een expeditie onder leiding van een Amerikaanse zakenmanMa- thon Kyritsis, is gisteren uit Athene naar het eiland Milos vertrokken om te pogen daar de armen van het beroemde Venus- beeld te vinden. Het gezelschap bestaat uit zes personen, onder wie kikvorsmannen, technici en cineasten. Men wil ook een film verwaardigen over de Venus van Milo. Kyritsis heeft al eerder in 1961 en 1964 een expeditie maar Milos uitgerust, doch deze leverden geen resultaten op. ADVERTENTIE insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. Liz Taylor als „dikke Dolly" Roeipenië heeft het Kremlin laten weten, dat het zal voortgaan op zijn onafhankelijke koers, ondanks druk van de zijde van de Sowjet-Unie. In een rede over buitenlandse politiek voor de Nationale Vergadering het parlement gaf partijleider Ceaucescoe een uiteenzetting over de leer van het nationale communisme, die klonk als een uitnodiging aan de andere Oosteuropese landen het voor beeld van Roemenië te volgen. Ceaucescoe gaf een lange uiteen zetting over de interpretatieverschil len van het marxistisch leninisme tussen zijn partij en die van de Sow jet-Unie en de praktische gevolgen daarvan voor de houding ten aanzien van het Pact van Warschau en de politiek tegenover het Midden-Oos ten. Hij zei dat Roemenië zijn ver plichtingen tegenover het pact zal nakomen, maar koppelde daaraan een pleidooi voor het terugtrekken van alle troepen van buitenlands ge bied en de afschaffing zowel van de NAVO als van het Pact van War schau. Ceaucescoe zei dat Roemenië zal hel pen de defensieve kracht van het Pact van Warschau te versterken. Hoe hij dit wil doen nu Roemenië weinig meer is dan een papieren lid van de organisatie ,is niet duidelijk. Hij liet zijn toezegging trouwens on middellijk volgen door een waarschu wing voor .de „astronomische kos ten" die de kleinere landen moeten dragen in de bewapeningswedloop. (Van onze Brusselse correspondent) De wachtkamer van de E.E.G. is maandag weer iets voller geworden. Na toetredingsverzoeken van Groot-Brittannië, Ier land en Denemarken, is maandag in Brussel bij de Europese Raad ook een officieel verzoek om onderhandelingen ontvangen van Noorwegen. Van Zweedse zijde is aangekondigd dat einde van deze week een Zweeds verzoek kan worden verwacht. ïgatie zei zich niet te kunnen mannequin (Van moderedactrice in Parfjs) Christian Dior heeft weer een Ne derlandse mannequin. De ontwerper van het befaamde modehuis Mare Bohan heeft zijn oog laten vallen op het 20-jarige Nederlandse fotomodel Hente Sodderland uit Aerdenhout, die tot voor kort als „cover girl" in ons land furore maakte. Op een besloten receptie werd Hente Sodderland met een twintig tal andere mannequins aan de Pa rijse topmodefotografen gepresen teerd. Donderdag bij de première van Diors wintercollectie begint voor haar de droomcarrière van iedere mannequin. Het zal haar niet moeilijk vallen, want bij de Parijse modewe reld heeft zij al een streepje voor. Frankrijk heeft gisteren in Brus sel geweigerd zich vast te leggen aanzien van de toekomstige werk zaamheden van Euratom. Het twee de vijfjarenplan van de kernener giegemeenschap loopt op 31 decem ber af en er bestaat nog géén en kel uitzicht op een derde program. De Nederlandse staatssecretaris, H. J. de Koster, stelde daarom maan dag in de Europese Raad voor om met een beginselverklaring althans enige zekerheid te scheppen voor de werkzaamheden op het gebied van het kernonderzoek na dit jaar. Ne derland wilde vooral een verklaring dat de dure apparatuur die Euratom in zijn centra in Petten, Mol, Karls ruhe en Ispra heeft staan, niet ge heel of gedeeltelijk ongebruikt zou worden gelaten. De andere minis ters konden zich bij zo'n verklaring aansluiten, doch alleen de Franse liaanse delegatie moest namelijk vaststellen dat een initiatief van de gemeenschappelijke hulp aan het Midden-Oosten volledig was vastge lopen, waarop de Italianen het voor stel in arren moede maar terug na- De Italiaanse regering had enke le weken geleden namelijk voorge steld de zes gemeenschapsleden een soort voorschot te laten geven aan de landen in het Midden-Oosten op de voedselhulp, diie onlangs in be ginsel in Genève (tijdens de Kenne- dyronde) is overeengekomen. Bij de uitwerking van dit plan bleek evenwel dat zo'n voedselvoor- schot niet mogelijk was omdat het wereldgraanakkoord nog uitgewerkt moet worden. Daarop heeft men nog gedacht aan de mogelijkheid om ge meenschappelijk een bedrag voor hulpverlening beschikbaar te stellen. Aangezien dit geld echter door de zes -J -regeringen opgebracht zou moeten J[ ClCUrStClllllfif worden leidde deze gedachte tot de conclusie dat de E.E.G.-landen, die toch reeds hulp aan het Midden- Oosten geven, dat net zo goed zelf hiermee door konden gaan. Een aan beveling in deze zin is dan ook het enige concrete dat van het* Italiaan se initiatief is overgebleven. Staatssecretaris De Koster noem de dit een zorgwekkende gang van zaken, vooral ook omdat men net met veel moeite er in was geslaagd de Euratombegroting voor onderzoek voor dit jaar (ten bedrage van 98,5 miljoen dollar) goed te keuren. Veel van het speurwerk, dat met dit geld wordt gedaan, zou immers voortge zet moeten worden, willen deze be stedingen echt zin hebben. ook voor Italië Nederland was maandag overigens niet de enige partner, die een teleur stelling te verwerken kreeg. De Ita- Een van de hoofdpunten in de rede van twee en een half uur was scherpe veroordeling door de Roe- I meense partijleider van de Arabische politiek in de crisis in het Midden- Oosten. Weliswaar sprak hij steun uit aan de Russische eis tot terug trekking van Israël uit de bezette I Arabische gebieden, naar hij zei dat Roemenië „in alle oprechtheid onze Arabische vrienden moet zeggen" het niet akkoord kan gaan met de- I genen die bereid zijn het risisco van een nieuwe oorlog op zich te nemei om Israël te vernietigen. Na het uitspreken van deze verklaring volg de veel applaus. Kringen in Moskou zeiden vorige week dat de verhouding tussen Rus land èn Roemenië een nieuw diepte- punt had bereikt. De weigering Roemenië om Israël na de recente I oorlog met de Arabieren wegens „agressie" te veroordelen had, r verluidt, dat Russen bozer gemaakt dan welke andere afvalligheid vi heen ook. De Roemenen zijn de laatste jaren een steeds nationalis- tischer, onafhankelijker koers gaan varen. Ze hebben zich in het Oost europese blok bijna totaal geïsoleerd, maar tonen er zich niet al te be- MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA Bij een ongeluk in een goudmijn te Carletonville ,80 kilometer var hannesburg, zijn vandaag 50 Afrl- kaanse mijnwerkers om het leven ge komen, aldus een woordvoerder voor de mijndirectie. 49 andere mijnwer kers zouden gewond zijn. Volgens de woordvoerder waren de mijnwerkers j in een tunnel die van de ingang van de mijn naar de mijn schacht loopt, toen een aantal mannen van een trap gleed en op de anderen viel, waardoor 'n ketting reactie werd ingezet. Vele slachtof fers waren gestikt onder het gewicht j van de anderen. POSTDUIVEN IN AUTO GESTIKT (Van onze Bossche correspondent) Enkele tientallen leden van d< „Bond van postduivenliefhebbers" uit het Brabantse Oosterhout zijn ontwaardigd over de nonchalance van een expeditiebedrijf, waardoor 420 jonge duiven zijn gestikt, hetgeen voor de duivenhouders een schade post van naar schatting duizenden guldens betekent. De duiven zaten in 35 manden, die bovenin een met duizenden andere snelvliegers geladen wagen i Frankrijk getransporteerd zouden worden, vanwaar de vlucht zou plaats hebben. De chauffeur heeft het plas tic dekzeil onoordeelkundig over de vrachtwagen gebonden, waardoor er een luchttekort in de wagen ontstond. Omdat de auto op een bepaald mo ment te lang stilstond werd de lucht onvoldoende ververst, waardoor de duiven in de bovenste manden zijn gestikt. De eigenaars beraden zich momenteel over de manier, waarop ze de schade vergoed kunnen krijgen. (Van onze Romeinse correspondent) Paus Paulus heeft vanochtend in alle vroegte het Vaticaan verlaten voor zijn vijfde buitenlandse reis een tweedaags bezoek aan Turkije, met bezoeken aan Constantinopel, Smyrna en Ephese om o.a. te spreken met patriarch Athenagorus over het lot van Jeruzalem. Het is bekend hoe groot de naijver is tussen r. katholieken en ortho doxen over het beheer van de ver schillende heilige plaatsen in Pales tina. De onderlinge vijandschap tus sen de kloosterlingen in die kerken is groter dan de afkeer der Arabie ren tegenover allen die een niet-mo- hammedaans geloof aanhangen. De patriarch van Constantinopel is met het bezoek ten zeerste inge- Ook een bezoek aan president van Turkije Wij zeggen met opzet over Je ruzalem en niet in het algemeen over <le heilige plaatsen. Het Va- ticaan blijft namelijk vasthouden aan de gedachte, dat geheel Jeru zalem een internationaal gega randeerde vrije stad zou moeten worden en dit is op het ogenblik een actueel onderwerp. Daarnaast zullen echter ongetwijfeld ook de andere heilige plaatsen onder werp van gesprek zijn. In alles wat de Paus inzake de hei lige plaatsen denkt te doen, staat de patriarch ten volle achter hem. Dat de Paus ook aan de president van Turkije een bezoek brengt, is natuurlijk een zaak van beleefdheid maar het zal toch ook wel de bedoe ling zijn de afkeer tegen de ortho doxen enigszins in te tomen. De Paus heeft trouwens enige tijd ge leden reeds een gebaar gemaakt te genover Turkije, toen hü in januari van 1965 de Turkse banier, die bij de zeeslag van Lepanto in 1571 door de verenigde christelijke vloten werd veroverd op de Turken, heeft terug gegeven aan de Turkse regering. De Paus verliet het Vaticaan in de nog nevelige ochtend. De pause lijke stoet werd naar het vliegveld van Fiumicino geëscorteerd door mo torrijders van de politie. Zijn straalvliegtuig, de „Clipper Saint Paul" was versierd met het pause lijke wapen. De vlucht naar Istan- boel duurde circa 2H uur, waar de Paus, met zijn gevolg om 8.35 uur aankwam. De eerste woorden van de Paus tot de hem verwelkomende Turkse lei ders waren „Wij komen aan in uw land vlak na een ramp, die de natie in diepe rouw gedompeld heeft. On ze eerste gedachten gaan uit naar hen die het slachtoffer geworden zijn van de ramp, en wij willen al len verzoeken met ons een ogenblik stilte in acht te nemen". De Paus blijft vandaag in Istan- boel, waar de schokken van de aard beving ook gevoeld zijn. Morgen reist hij naar Izmir en Ephese. De minimolen Nieuws Madrid; filmimpressie Batman contra Pinguïn Journaal en weerbericht Grenzen van de geest; documentaire De wrekers; filmserie Epiloog Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS Nieuws Première; filmnieuws Het portret van Dorian Gray; film Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hongerellende in Calcutta Stel dat het televisieprogram ma gisteravond een wedstrijd was, dan zou ik als neutrale toe schouwer zeggen dat de katho lieken hebben gewonnen van de protestanten. Laat ik mij nader verklaren. Op Nederland I be gon „Achter het nieuws" met misstanden in sommige bejaar dentehuizen, waarbij o.a. door dr. Schreuder een beroep werd gedaan op het Nederlandse volk (de regering daarbij inbegr pen) om wat beter voor zijn be jaarden te zorgen, onder het motto dat de beschaving een volk kan worden afgemeten aan de verzorging die hij geeft aan zijn zieken en bejaarden, Deze reportage speelde enigszins in de kaart van de ingezonden- brievenschrijver in De Telegraaf, die zich met verontwaardiging gekeerd had tegen hulp onderontwikkelde gebieden lang wij in Nederland nog veel misstanden te bestrijden hadden. Deze brief diende als schrijnende tegenstelling met de reportage die zou volgen, hongerproblemen van Calcutta kregen we te zien dankzij het team Bas Roodnat, Huib de Ru en Wim Borsboom, die toonden hoe een miljoen mensen daar op straat leeft, slaapt en sterft, hoe de melaatsen er aan toe zijn, hoeveel honger er wordt geleden, enz. Ook namen we nog even een kijkje in het Grand Hotel, waarover Harry Mulisch zo beel dend heeft geschreven in zijn reisverhaal „Het kruis en de bloem" in Avenue. Ik citeer: „Half en totaal naakte dreu- messen hielden gehurkt hun handen op mijn schoenen (wat een brandend gevoel gaf), an deren hadden zich met duik- «prongen van achteren om mijn tuiten geworpen, zo tot stil stand gebracht staarde ik in de ogen van uitgemergelde vrouwen in vodden, babies aan de borst, ook in blinde ogen en m die van uitgemergelde mannen, die van uit wanstaltige vergroeiingen en knopen naar mij opkeken, han den zonder vinger uitgestoken. Terug in de lounge, tussen vro lijke groepjes toeristen, wisselde ik en propte mijn zakken vol kleingeld. Zo wist ik een paar uur door de stad te wandelen. Toen had ik méér ellende gezien dan in de voorafgaande 39 jaar maal honderd. En verderop schrijft hij: „Tegen de ochtend verscheen een vrachtwagen van de gemeente in de straten, die de gestorvenen ophaalde". Alles wat Mulisch beschreef kwam in de reportage van de VARA. min of meer als bij een geïllustreerd verhaal, naar voren. Bepaald in drukwekkend was daarbij de hulp die door nonnen van de Congre gatie van Barmhartigheid (ge leid door een Albanese zusterj aan melaatsen, kinderen, ster venden en hongerenden werd verleend. Als ik katholiek was geweest, zou ik op dat moment gedacht hebben: „Welke bezwa ren ook tegen mijn geloof kun nen worden ingebracht, zoiets doen we dan toch óók maar!" Een grote sprong De sprong die ik nu van het katholicisme naar het protes tantisme moet maken is groot. De NCRV had tussen twee lau we muziekprogrammaatjes in 5 minuten uitgetrokken voor wat het programmablad noemde: „Een korte impressie van het Gelderse dorpje Tricht, een maand na de ramp". Ik was be nieuwd of de bewoners zouden reageren op het besluit van hun burgemeester geen beroep te doen op het Rampenfonds, maar wat bleek? Na 4 minuten neutraal gebabbel met wat ruï nes op de achtergrond: die on bekende verslaggever was een dominee! Wat we te horen, kre gen was een verkapte preek, het ging niet over Tricht, maar over de protestanten in Tricht, het was gewoon een reclametruc ge weest! Ik moet eerlijk zeggen dat ik perplex zat, over zo'n ge val van verborgen misleiding en zoveel gebrek aan goede smaak bij zo'n onderwerp. Enfin, ik ben er gelukkig weer bovenop ge komen dankzij Frans Brüggen een toonbeeld van goede smaak, wiens pleidooi voor de moderne blokfluitmuziek van Berio velen waarschijnlijk overtuigender in de oren zal hebben geklonken dan de muziek zélf. maar dat hindert niet, want als een van de begaafdste blokfluitspelers ter wereld zo'n stuk een meester werk noemt, is het voor de twij- VOOli DINSD. Musicerende dilel progr. 20.00 Stereo: Omroepori oep Mannenkoor en declamatie: i. en mod. muz. 21.10 Boekbespr 21.25 Viool en 22.00 De liederen. "22.30 Nws. Overweging. 22.45 Dag, land!: xlank- i u Liechtenstein en Zwitser- Stereo: Lichte 24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht ensemble. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muz. Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zingen geblazen: liedjesprogr. 20 35 "1 licht progr. 21 50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 2240 Ar t 22.55 Terwe, declamatorium, roeporkest 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Licht in strumentaal ensemble. 8.00 Nws. 8 10 Gewijde klass. muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantietips. 1.45 Lichte gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de nuis- Rosenkavalier kestmuziek en s. 12.40 Kerkdienst iten uit de opera Der (gr.). 14.00 Lichte or- instrumentaal ens. 14 20 (gr.) 15.05 Viool en 15.v0 Hobo. klarinet 7.00 Stereo: Lichte Overheidsvoorl.: Zeker ii meenschappelijk overleg ziekenfonds- org. (GOZ). Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgvm. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 ültgesia- Gass. gewijde (8.30-8.35 de huisvr.) 9.00 Stereo: %(gr;). 9.30 stere 10.50 Voor c Portugese componisten 10.00 Lichte 0_ kleuters. 11.00 Nws. 11 1.40 Hedendaagse r 12.00 Lichte gr.muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba orkest met zangsollsten. 13.00 N.vs 13.10 Act. en kalender. 13.25 Vrij en- baretprogr. 13.50 Gesproktn zieken. 17.00 Vooi leidoscoop: AVRO-sollsten i (opn). 12.00 13.00 Nws. 13.02 Act.*13.05 Zet in°op plaatsjes en praatjes. (14.00 Nwo. 15.00 Nws. 15.02 Lichte i TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17.35 Voor de I en. NTS: 18,45 De Mi ngen 14 Jaar). 22.40-22.45 Journaal. Wielerronde De beroepsi RA - BOEM kort. VARA: 20.05 Corona tion Street. TV-film. 20.55 nws. 21.20 VARA - RA - BOEM - TV: Wielerronde De Acht van Chaam, doe. NTS: 22.15-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5