DAGBLAD Anarchie heerst in Detroit DE GAULLE HITST SEPARATISTEN OP Golf van geweldplegingen door negers en blanken Negentien doden, 1000 gewonden en een ontzaglijke schade ige en: OHNSON STUURT TROEPEN Wilde achtervolging in en om Rotterdam VRACHTAUTO IN BRAND (Sue/ eumo Ipgericht 1 maart 1860 '"ONSDAG 25 JULI 1967 No. 31337 acteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,65 per kwartaal, ƒ449 P©r maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hen kunn orgi ur t 247 (Van onze correspondent in Washington) in Detroit ziet er uit als Berlijn in 1945 of Warschau 11a de opstand". Dit ei gisteren burgemeester Cavanagh en ongelijk had hij niet. De automo- ielstad met haar 1.700.000 inwoners wordt overspoeld door een golf van eweldpleging na een weinig betekenend incident in een illegale bar zon- agavond j.l. Het begon met een oproer van negers, die brandschattend a plunderend door de straten gingen, maar al spoedig mengde ook blank espuis zich onder de plunderaars en oproerkraaiers. Tot dusver zijn er 9 doden geteld, ruim duizend gewonden en een kleine tweeduizend rrestanten. De totaal aangerichte schade door branden enz. beloopt naar "oorlopige schatting 150 miljoen dollar. Gisteravond hadden de duizend lo de politiemannen en de door uchigans gouverneur Romney ge- nden 6000 nationale gardisten de -Kuatie nog altijd niet in de hand president Johnson was verplicht [derale troepen naar Detroit te stu- te trachten het oproer Een kleine 5000 man, grotendeels van de 101ste luchtlandingsdivisie, die ruim twintig jaar geleden een groot deel van zuid-Nederland be vrijdde. waren gisteren al de gehele dag in staat van paraatheid op de luchtmachtbasis Selfridge, dertig mijl van de stad, waar een volslagen anarchie heerste. Pas ster avond WEERBERICHT HALF BEWOLKT ngen Iet K.NJM.I. in De Bilt verwacht van leden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en op de aeeste plaatsen droog weer. Zwakke i ot matige, aan de kust af en toe vry ia rachtige zuidelijke wind. Ongeveer Anjiezelfde middagtemperaturen. jkseï (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 JULI Zon op: 04.51; onder 20.40. Maan op: 22.48; onder 10.10. Hoogwater in Katwijk: 6.13 en 18.36 uur; laagwater: 2.11 en 14.25 uur. STRANDVERWACHTING Enige bewolking, maar droog weer i een zwakke tot matige zeewind. Temperaturen ruim 20 graden, zee- deel »ater 19 graden. PosH Vooruitzichten: Hogedrukgebieden rioffjhouden oceaanfronten van betekenis ttDp een afstand, waardoor ook voor- n g lopig stabiel en vrij goed strandweer. bestaat uit 12 pag.) Een soldaat van de Ameri kaanse Nationale Garde bij een van de vele brandende winkels in Detroit. laat dirigeerde Johnson de troepen naar het toneel der onlusten, nadat was gebleken dat de plaatselijke autoriteiten werkelijk geen kans zou den zien rust en orde op eigen hout je te herstellen. Happig op federale inmenging was de president evenwel niet. wat wel bleek uit een zeer omzichtige ver klaring van Johnson voor radio en televisie kort voor middernacht. Het is de eerste keer dat hij federale troepen in het binnenland moet ge bruiken en het is pas de tweede keer in Amerika's geschiedenis dat deze in een rassenrel moeten in grijpen. De vorige keer in 1943, eveneens in Detroit toen daar by ongeregeldheden 36 doden vielen Onverwacht Dat de smeulende woede en haat van Amerika's negergetto's opeens zo hoog zouden oplaaien in Detroit had ditmaal evenwel bijna niemand ver wacht. Sinds 1943 heeft de stad namelijk vooruitstrevende burge meesters gehad en voor achterbuurt- Destrijüing, anti-armoedeprogram ma's, politieoptreden en geïntegreerd onderwijs is deze vijfde stad van Amerika steeds een voorbeeld voor andere steden geweest. De vakver eniging van de auto-industrie, UAW, die Detroit beheerst, staat bovendien bekend als voorvechtster voor ge lijkstelling van de rassen. Dat Detroit desondanks explodeer de, lijkt te komen door de toevloed naar de stad van vele ongeschoolde zuidelijke negers, die werkloos ble ven en een sfeer van hopeloosheid brachten in sommige wijken, welke vroeger in het teken van integratie Verenigde Jj en voortgang gestaan hadden. In Detroit gebeurt overigens weer wat kort geleden op kleinere schaal O oh Henny W. gaat studeren Henny W.. een van de veroordeel den in de Baarnse moordzaak, die vorige week vrijdag in de jeugdge vangenis „Nieuw Vosseveld" in Vught is geslaagd voor het staatsexamen h.b.s.-b. heeft de wens te kennen ge geven te mogen studeren aan een Technische Hogeschool. Met grote medewerking van het ministerie van Justitie wordt thans nagegaan, waar dit het beste kan ge schieden. Hoogstwaarschijnlijk wordt het de T.H. in Eindhoven. Daar Hen ny W. op briljante wijze slaagde gemiddeld 7% punt met drie vrijstel lingen voor het mondeling valt hij zeker in de termen studiebeurs. Zes surveillancewagens en veertien agenten van politie zijn gisteravond in Rotterdam betrokken geweest bij een in- cidentenrijke poging om een 23-jarige Rotterdammer, op ADVERTENTIE wie men het uit justitiële over wegingen had gemunt, te pak ken te krijgen. De achtervolging die volstrekte wild west-vormen aannam en die ruim een half uur duurde, had in derdaad de arrestatie van de ge vluchte Rotterdammer tot resultaat, maar de prys die de Rotterdamse politie daarvooi moest betalen, was aanzienlijk: een politiewagen werd Mi een botsing met de auto van de vluchteling zwaar beschadigd, een tweede wagen schoof tydens de ach tervolging in een heg en een derde raakte In een sloot. Aan het slot van de race, toen twee agenten tot dt arrestatie van de Rotterdammer wilden wergaan viel er een licht ge wonde: een van de agenten werd „Ik heb nog nooit zo'n geweldige autobrand meegemaakt," zei com mandant Vlastra die de leiding had over de brandweerkorpsen van Maarn en Driebergen die gisteren van half twee tot kort voor vier uur op Rijks weg 12 zwaar werk hadden aan het blussen van 'n vrachtauto met opleg ger, die brandde als een fakkel. Daarna had de brandweer nog ette lijke uren nodig om de smeulende resten vloerbedekking te blussen. Pas om ongeveer zeven uur 's avonds werd de noordelijke rijbaan van Rijksweg 12 (Arnhem-Utrecht) weer vrijgegeven voor het verkeer. Vanaf half twee 's middags was het ver keer naar Utrecht omgeleid via Wou denberg en Zeist. De vrachtwagencombinatie werd bestuurd door de 29-jarige Ch. B. de Graaf uit Rotterdam. De wagen, die eigendom is van de transportonder neming Rutgers uit Gouda, was van Duitsland op weg naar Rotterdam met een lading tapijten; veertien ton, ter waarde van f. 200.000. Niemand is bij de brand gewond geraakt. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting in de elektrische installaties van de vrachtauto. De chauffeur rook tus sen Maarn en Driebergen een brand lucht. Direct stuurde hij de combi natie naar de vluchtstrook. Toen hy de motorkap opende merkte hij ech ter niets bijzonders, maar op het mo ment dat hij de cabine wilde instap pen, schoten de vlammen al uit de wagen. Er onstond een enorme rook ontwikkeling. Kort na het begin van de brand, die door twintig personen werd be streden, ontstonden kilometerslange files. Toen het verkeer werd omge leid, stond op een bepaald moment een file auto's van zeker 15 kilome ter te wachten. in Newark te zien was, namelijk dat de rassenrellen overslaan naar de blanke wijken. Tot voor kort richtte zich de vernielzucht van de oproer kraaiers meestal alleen op de eigen gehate omgeving, waarin dan meestal wel met extra woede blanke winkels kort en klein werden geslagen. In Detroit spoelde het geweld echter naar echt geïntegreerde en blanke wijken, waarbij het overigens voor kwam dat ook blanken van de ge legenheid gebruik maakten dat de stad een chaos werd en meehielpen de winkels te ledigen. Broederlijke gevoelens leken de drie of v ier procent werkelijke opstandelingen onder de negers daar voor evenwel niet te krijgen voor hun blanke medeburgers en de leuze, die sinds zondagavond overal in Detroit te horen was. luidde dan ook „Get whitey" (pak de blanke). Een onver valste oorlogssfeer hing in de stad en een lange neger, net terug uit Viet nam, zei dan ook „ik geloof eigenlijk dat de oorlog hier woedt". Boze vrouw trapt auto iu elkaar (Van onze Haagse correspondent) Op het parkeerterrein naast het politiebureau Prinses Beatrix- laan in Den Haag hebben twee agenten de afgelopen nacht een 31-jarige Haagse vrouw gearres teerd, die deuken trapte in een witte Volkswagen. De vrouw dacht dat ze een politie-auto onder handen had. De sierstrips, de spiegels en een achterlicht waren er al af gesloopt en de kentekenborden waren ver bogen. De vrouio ivas boos. Ze ivas zonder treinkaartje van Den Bosch naar Den Haag gereien op verzoek van een hoofdconduc teur had de Haagse politie haar daarvoor bekeurd. De eigenaar van de witte Volkszoagen, een in woner van Vlaardingen, zit er maar mee. Prins Claus is vanmorgen in Nijmegen in alle vroegte gestart voor zijn eerste Vierdaagse. De Franse president De Gaulle, die gisteravond op het balkon van het stadhuis van de Canadese stad Montreal een juichende me nigte van drieduizend personen toesprak, is zich in die rede te buiten gegaan aan bemoeiing met de binnenlandse verhoudingen in Canada. Zoals bekend is de pro vincie Quebec, waarin Montreal is gelegen, het toneel van een stil le strijd tussen de Engels- en Franssprekenden. De Gaulle ein digde zijn toespraak met de uit roep: leve vrij Quebec, een leuze die enkele minuten eerder in spreekkoor geroepen was door se paratisten, die een gevecht lever den met de politie tijdens een golf van geestdrift voor de presi dent. De Franse president, die blijkbaar door het dolle heen was en niet i wist dat hij de gast was van Canada, verklaarde in zyn rede, dat zijn rit langs de grote weg van de stad Que bec naar Montreal zo'n diepe indruk op hem had gemaakt, dat hij moest denken aan de bevrijding van Frank rijk in 1945. In een aantal hartstoch telijke toespraken langs de route had de bejaarde president er bij de Frans sprekende Canadezen steeds opnieuw op aangedrongen „eigen meester" te worden. Hy sprak over de Canadese provincie Quebec als over een land en prees uitbundig de premier Quebec, Daniel Johnson. Hij liet te spreken over de federale regering in Ottawa, die hem naar Canada uit nodigde in het kader van het hon derdjarig bestaan van het land. „Frans Canada is een land, dat zijn eigen baas wil zyn'aldus De Gaulle in zijn toespraken tot de belangstel lenden langs de route. Velen hadden Franse vlaggetjes en de vlag van Quebec in de handen In de voorste rijen van de menigte voor het stad huis van Montreal stonden leden van de extremistische Unie voor na tionale onafhankelijkheid, die van de provincie Quebec een eigen staat wil len maken met het Frans als over heersende voertaal. Zij hadden bor den bij zich met opschrjften als „Quebec ja, Ottawa neen" „Steun de strijd voor nationale bevrijding", „Quebec is een Frans land", „Revo lutie - vrijheid". Toen een politie korps een Canadees volkslied speelde werd de muziek overstemd door het gejoel van de menigte. De New York Times van vanoch tend verwyt president De Gaulle het separatisme in de Canadese provincie Quebec aan te moedigen. Het blad zegt in een hoofdartikel, dat De Gaulle „van staatsman is afgedaald tot onruststoker" Hy moedigt af scheiding opzetteiyk aar op zyn tocht door Quebec, door zyn politieke ha- teiykheden en door overmatig de na druk te leggen op de Franse afkomst, taal en cultuur van het gebied. Hy is bezig een al enorm moeilyk probleem voor de Canadese regering meedogen loos te verscherpen. De generaal is duidelyk van plan zyn pylen naar de Verenigde Staten te laten afket sen omdat de Frans-Canadese nauwe betrekkingen met de V.S. hebben. En natuurlyk geeft hy niet alleen de Engels sprekende Canadezen zy- delings een trap na, maar ook Enge land, dat hy volledig uit het weste lijk halfrond wil hebben", aldus het blad. Pearson bezorgd C7 Minister-president Lester B. Pear son van Canada is intussen ernstig bezorgd over de rede, die president De Gaulle gisteravond in Montreal heeft uitgesproken. Een woordvoerder voor het bureau van de minister-president zei, dat Pearson de Franse president op de televisie met klimmende bezorgdheid bad gevolgd. Na afloop had hij ver zocht om een tekst van de rede van De Gaulle. Bovendien heeft de minister-pre sident telefoontjes ontvangen van landgenoten, die de rede te Montreal met bezorgdheid hadden gevolgd. Het hoogtepunt van De Gaulle's rede in Montreal was het uitroepen van de separatistische leuze: „Vive le Que bec libre", leve vrij Quebec. 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 27 Juji 1867: De plaatselijke gezond heidscommissie te Amster- i dam heeft dezer dagen de in gezetenen gewaarschuwd, dat daar ter stede, onder de naam Italiaansch meel stoffen verkocht worden, bestemd i om, tot meerlijk voordeel der bakkerij, onder het meel ge mengd worden, en dat deze stoffen niet anders zijn dan fijngemalen gips. AdvertentieInternatio nale Stoombootdienst We gens de Leidsche Kermis zal de dienst van Leiden naar Amsterdam Zaterdagmiddag 27 Julij om 3V.uur geen j vlaats hébben, maar van Lei- J a den vertrekken Zondagmor- J t Qen 4 uur. De Directie. J

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1