Enorme zege op Hongaren Negen doden bij autoraces SPORT van vandaag 1 Grapje van Van Nes heeft grote gevolgen Krantenbezorger Ada KokNel Bos Dick Langerhorst en Bob Schoutsen de grote uitblinkers Karin Muir 1.07.5 op rugslag Waterpoloteam gelijk tegen Hongarije SPRINTZEGE BART ZOET Zware klap MAANDAG 24 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 6 ie Nel Bos (linksO zwom een voortreffelijke 100 m vrije slag (1.02.2) tegen de zeer sterke Hon gaarse Turoczy (1.02,0). Wim Loos verongelukt Het Nederlandse zwemmen heeft dit weekeinde in Oldenzaal de na Leipzig gebroken draad van het succes weer opgevat .Hon garije, vanouds een zwemnatie van reputatie, werd een vernie tigende nederlaag: 11261 toegebracht en er konden nauwe lijks voldoende bloemen worden aangevoerd om het vreugde betoon een passende omlijsting te geven. Vijf jaar nadat Forbes Carlile een superteam smeedde, zijn er tekenen dat een nieuwe lente is aangebroken. De enkele coryfeeën, van de oudere gene ratie, die standhielden in de achter ons liggende donkere peri ode (Ada Kok, Betty Heukels, Klenie Bimolt en Dick Langer horst) werden thans geïnspireerd door het enthousiasme van de door Carlile's opvolger Rob Kerkhoven gekweekte nieuwe lichting. genomen hetgeen niet gebeurde, omdat men dat twee jaar geleden in Boedapest ook niet had gedaan zou dat de Hongaren niets hebben geholpen. De waterpolo-ploeg verloor weliswaar op de tweede dag met 7—1, maar had in de officiële interland van zaterdag gelijkgespeeld met 5 5. Bij het schoonspringen compen seerden de voortreffelijke prestaties van Marriet Dommers en Eljo Kuiler het verlies van de heren. De Neder landse meisjes eindigden als éèn en twee en worden steeds serieuzer kan didaten voor een plaats in de Olym pische ploeg voor Mexico. Zwemmend Nederland lijkt de cri sisjaren te boven te zijn, in tegen stelling tot Hongarije dat de wisse ling van de wacht in het geheel niet heeft kunnen opvangen. De achter stand op landen als de .VS., Rus land en Frankrijk is voor Nederland in enkele jaren tijd enorm veel gro ter geworden. Maar de verjongde ploeg, die zo succesvol streed in Ol denzaal vormt thans de basis waar op straks wellicht successen van meer dan nationale betekenis kunnen wor den gebouwd. In het schitterend gelegen verwarm de openluchtbad in Oldenzaal ope reerde geen team van wereldklasse. Er vielen dan ook geen wereld- of Europese records. Alleen Ada Kok, geïnspireerd door de gedachte aan het duel van twee jaar geleden in Boedapest, toen zij de nederlaag (96-1271 vergulde met het fabuleu ze wereldrecord van 1.04.5 op de vlinderslag, balde al haar krachten in een vernietigende sprint, die haar op 1.05.0 bracht, de op één na bes te tijd uit haar carrière. Ada - tegen de wens van Kerkhoven wat bijver dienend als badjuffrouw in Limburg - bleek in het veertiendaagse bezoek aan 's werelds beroemdste trainer De opkomst van deze pupil van Bartelsman is zo duizelingwekkend snel gegaan, dat men kan gissen waartoe hij in staat is bij de vol gende hoogtepunten van het seizoen: de nationale kampioenschappen in Groningen, de landenwedstrijd tegen Engeland en de zeslandenwedstrijd half september in Dortmund. Coach Kerkhoven mikt op topprestaties tij dens de nationale kampioenschappen. Dick Langerhorst echter heeft zijn top later gepland: bij de zeslanden wedstrijd in het duel tegen wereld recordhouder Alain Mosconi op de 400 m vrije slag. Na de ups van vele overwinningen bij landenwedstrij- den en de downs bij de olympische spelen in Tokio en de Europese kam pioenschappen van Utrecht, wil Lan gerhorst de laatste jaren van zijn zwemcarrière een indrukwekkend aanzien geven. Zaterdag had de Ha genaar, die dertig k vijfendertig km per week traint, als doei te komen tot 17.30.0 op de 1.500 meter. Vermoeid Tot acht honderd meter hield hij het schema van 1.10 per 100 m goed aan. Daarna werd hij vermoeid, ging aantikken bij de keerpunten en het werd twijfelachtig of hij al dan niet onder het Nederlandse record zou blijven. Aanmoedigingen schalden over het water en Kerkhoven riep per abuis enthousiast „allez" tegen een bijna ingelopen Hongaar. Gerui me tijd nadat Langerhorst had aan getikt, werd bekend dat hij het Ne derlandse record met 0.1 sec. had ver beterd. Een schrale beloning voor bijna achttien minuten hard zwem men. De gatsometer gunde hem zelfs die eer niet. Het apparaat stopte op 17.42.3, de drie handtijdwaarnemers hadden respectievelijk 17.41.8, 17.41.8 en 17.41.9. Inmiddels was Johan Schans uit kansloze vierde positie op gerukt naar de tweede plaats en deze Vechtstreekzwemmer vestigde met 18.03.5 een persoonlijk record. Nederland was in Oldenazal opper machtig. Zevenmaal finishten de Ne derlandse vertegenwoordigers als eerste en tweede. Daarbij waren per soonlijke records voor Coby Sikkens (1.10.4) en Coby Buter (1.11) op de rugslag en voor de achter Betty Heu kels (5.33.0) als 2de finishende Els Hulsebos op de 400 m wisselslag (5.37.5). Daarnaast waren er indivi duele overwinningen voor Arthur van Oest op de 200 meter schoolslag (2.38.5) en de in Amerika studeren de Bob Kammeyer op de 100 meter vrije slag (56.3 sec.). Andere resultaten waren: 4x200 m heren: 1. Nederland (Langerhorst, Schans, Drenth, Oudt) 8.22.-, het geen de beste tijd is ooit door een Nederlandse ploeg gemaakt; 200 m schoolslag dames: 1. Klenie Bimolt 2.53.-, 2. Betty Heukels 2.54.9. 200 m vlinderslag heren: 1. Peter Lazar (Hong) 2.21.2, 2. Elt Drenth 2.21.6. 4x100 m wisselslag (dames): 1. Ne derland (Coby Sikkens, Ada Kok, Klenie Bimolt, Nel Bos) 4.41.3, 2. Hon garije 4.47.9. 4 x 100 m wisselslag he ren: 1. Neder,and (Schoutsen, Men- sonides, Drenth, Kammeyer) 4.12.7. 2. Hongarije 4.14.5 George Haines van Santa Clara in Californië precies voldoende opge jaagd, om na een week van betrek kelijke rust tot 'n geweldige krachts explosie te komen. Ook de 400 m vrije slag won zij zaterdag - niet voluit zwemmend - in de tijd van 4.56.3, waarbij de jonge Yvonne van Kuilenburg haar goed assisteerde met 'n tweede plaats in de nieuwe jeugd- recordtijd van 5.00.0 Rustig aan Kerkhoven had Nel Bos, die op de eerste dag het vrijeslagduel tegen de Hongaarse ster Judith Turoczy ver loor, maar er met 1.02.2 een nieuwe persoonlijke recordtijd aan overhield, de opdracht gegeven het rustig aan te doen op de vlinderslag van zon dag. De Nederlandse coach speelde namelijk met de gedachte aan een Europese recordverbetering op de 4 maal 100 m vrije slag, die nog moest komen. De blonde sportlerares uit Wormer werd echter hevig opge-1 jaagd door de 13-jarige Andrea Gy- armati, die met 1.08.4 een nieuw Hongaars record vestigde. Nel Bos bleef dit veelbelovende talentje met handslag voor en finishte in de pri ma tijd van 1.08.0. De herovering van het Europees vrijeslagrecord op Rusland werd tenslotte niet verwe zenlijkt. Mirjam van Hemert (met 1.03.2 ook al sneller dan ooit op het persoonlijke nummer) startte met 1.03.0. Corry Mulder, die de plaats heeft overgenomen van Lidia Schaap, kwam eveneens uit op een tussen tijd van 1.03.0, maar Bep Weeteling nam te laat over en ging bovendien stroef door het water (1.04.4) zodat Nel Bos als laatste zwemster al op het startblok wist. dat het Europese record van Rusland (4.11.3) onaan getast zou blijven. De Nederlandse ploeg finishte tenslotte in 4.13.2. dent in de lichamelijke opvoeding Dick Langerhorst: de 400, 800 en 1.500 m vrije slag in respectievelijk 4.22.0 (oude record 4.22.6 van Jo han Bontekoe). 9.14.9 (oude record op zijn naam met 9.15.3) en 17.41.8 (oude record eveneens op zijn naam met 17.41.9 Daarnaast kwam het vijftienjarige rugslagtalent van de Dolfijn uit Am sterdam, Bob Echouten tot twee re cords: als startzwemmer van de wis selslag maakte hy op de rugslag 1.02.8 (oud record 1.03.3) en zondag won hij het persoonlijke 200 meter nummer in 2.16.5 (oud record 2.17.2) Met deze tijden zou hy op de we reldranglijst van vorig jaar hebben behoord tot de eerste twintig op de 100 en zelfs tot de eerste tien op de 200 meter. Records Zo bleven tenslotte alleen de Ne derlandse records over, als doelen waarop gemikt kon worden. Niet min- dan vijf werden omver gekegeld, door de 21-jarige Haagse stu- Negen personen zijn het afgelopen weekeinde bij autoraces om het le- I ven gekomen. Zaterdag veronge-1 lukte te 31-jarige Duitser Gunther Klass in de training voor de Grote Prijs van Mugello, die op het cir cuit van Florence werd gehouden. I Wim Loos, die zich in twee jaar tijd ontwikkeld had tot een coureur waar men ook buiten Nederland grote verwachtingen van had, kwam in de nacht van zaterdag op zondag om het leven, toen zijn Alfa Romeo GT bij lichte mist in de 24-uursrace van Francorchamps (een van de gevaarlijkste raceba nen van Europa) van de weg raak te. De toerwagen van de 21-jarige rijder uit Zandvoort kwam tegen een landbouwtrekker tot stilstand. Loos, die uit de wagen werd ge slingerd, overleed toen hij per heli kopter van het circuit naar het zie kenhuis in Luik werd vervoerd. In de nachtelijke uren deed zich in Francorchamps nog een tweede ernstig ongeluk voor. Ook de Alfa Romeo van de Belg Eric de Keyn vloog uit de bocht. De coureur werd zwaar gewond per helikopter naar het ziekenhuis van Luik vervoerd, waar hij werd geopereerd. Zijntoe- I stand is ernstig. De Belgische combinatie Gaban-Pe- dro werd winnaar van de 24-uurs race. De winnende Porsche 911 legde in 24 uur 4.052.883 km af, een gemiddelde van 168.867 km u. De favoriete équipe Jacky Ickx-Hubert Hahne (België/W-Duitsland) moest zaterdag de strijd staken, toen de Ford Mustang motorpech kreeg. Gisteren eiste de autosport in Lou- renco Marques op Mozambique ze ven mensenlevens. De Repco-Bra- bham van de Zuidafrikaanse rijder Botha vloog uit de bocht en reed op het publiek in. Zeven toeschou wers, onder wie twee kinderen, werden door de bolide gedood. Vol gens de eerste berichten liepen zeker tien anderen ernstige ver wondingen op. De Schot Jim Clark heeft met een Lotus-48 de Grote Prijs van Ma drid voor formule-twee wagens ge wonnen. Hij reed over de 187 kilo meter een gemiddelde van 131.497 km/uur. De Brit Jackie Stewart werd met Matra Cosworth op acht seconden tweede. De uitslag van deze race telt mee voor het Euro pees kampioenschap. WIM LOOS De Zuidafrikaanse zwemster Ka ren Muir heeft zaterdag in Londen het wereldrecord 110 yards rugjlag verbeterd. De 14-jarige zwemster kwam tot een tijd van 1.07.5 en bieef daarmee 0.4 seconden onder het oude reoord dat op naam van haar landgenote Ann Fairlie stond. Tijdens dezelfde wedstrijden werd >ok een Europees record verbeterd. De Engelse Susan Williams legde de 400 meter vrije slag af in 4.46.6. wat 1.2 seconde sneller was dan het oude record (4.46.8), dat sinds 18 februari 1966 op naam stond van de Fran- gaise Claude Mandonnaud. BOB SCHOUTSEN Door handigheidje van Geutjes De Nederlandse meisjes en jongens waren in ongeveer gelijke mate sterk, als de Hongaarse ploeg zwak was: de meisjes wonnen hun nummers met 57-23 de jongens met 55-38. Zelfs in dien het schoonspringen en waterpo lo in de totaaltelling zouden zijn op- Een goed voor de dag komend Ne derlands zevental heeft zaterdag in Oldenzaal de reeks nederlagen te gen sterke tegenstanders afgebroken met een knap gelijkspel tegen het van oudsher sterke Hongarije. Er was een handigheidje voor nodig om zover te komen. Eén minuut voor het einde bij de stand 4—5 verdween Geutjes bij een aanval ineens onder water. De onbe kwame Franse scheidsrechter Angel- la liet zich misleiden. Hij kende Ne derland een derde strafpunt toe: de sterk meelevende toeschouwers, die met bewondering hadden gezien hoe de formatie van Gerrit Janssen met gedurfde open aanvallen probeerde Hongarije te overmeesteren, barstten in luide aanmoedigingen uit. Nico van der Voet zwom naar de vier meterlijn. Even een moment van doodse stilte, dan een luid gejubel. Gerrit Janssen veerde op en voerde in zijn eentje een indianendans uit: Van der Voet had de kans benut: 5—5 tegen Hongarije. Een nauwelijks te geloven resultaat van de ploeg. Strafworpen Voor ruim zesduizend toeschouwers heeft Bart Zoet zaterdag de Ronde van Dinteloord voor profs gewon nen. De winnaar legde de 120 kilo meter af in 3 uur, 14 minuten en 3 seconden. Zoet versloeg in de eind sprint het voltallige peloton. De uitslag luidde: 1. Bart Zoet (Waarde) 3.14.03, 2. Johnny Brouwer (Rotterdam), 3. Ka- rel Leyten (Breda), 4. Peter Heynig (Rotterdam), 5. Cees Lute (Castri- cum). 6. Cor Schuuring (Amsterdam) allen in dezelfde tijd als Zoet. De Franse sprinter Michel Rous seau heeft zondag op de wielerbaan van het Pare des Princes een ver dienstelijk come-back gemaakt. De oud-Olympische- en wereldkampioen die in 1963 met de wedstrijdsport stopte, behaalde de Franse titel door in de finale André Gruchet te ver slaan Roeiploeg voor Vichy aangewezen De belangrijkste nationale roeistrijd van het seizoen is don derdag, vrijdag en zaterdag op de Bosbaan gestreden. De be langrijkste, omdat aan de hand van deze resultaten de afvaar diging voor de Europese kampioenschappen in Vichy in sep tember wordt bepaald. Er is door de roeiers, soms in het „wilde weg", geëxperimenteerd en niet alleen binnen de eigen ver enigingen. De grootste rivalen stapten bij elkaar in de boot, pro beerden nieuwe combinaties, zo maar „voor de gijn", maar ook in bittere ernst om te trachten te worden uitverkoren voor Vichy. In een enkel geval bracht dat ver rassende, bijna verbijsterende resul taten aan het daglicht. Wat dat be treft kreeg de gestuurde vier van Triton de grootste klap te incas seren, die nog wel eens erg lang zou kunnen nawerken. We weten het: de ongenaakbare twee (met stuurman) van Laga, Van Nes-Suselbeek, be sloot ook eens, met de tweede com binatie van deze club. Van der Want- Lambrechtsen in één boot te stap pen. En zie, de gevestigde Triton-vier (Rouwé, Hartman, Dronkert, Bram- melman) werd door het Delftse ex perimentele kwartet naar een over duidelijke nederlaag gejaagd. Twee van de verslagen Tritonne- zen, Rouwé en Hartsuiker, versche- gevraagd. Geen incasso. Leeftijd 15 jaar en ouder. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel ILeiden. I r«e Overigens bleek ook bij deze ont moeting duidelijk, dat de nieuwe spelregels de scheidsrechter tot een absoluut heerser hebben gemaakt. Van de tien doelpunten ontstonden er acht uit strafworpen. Met de snel heid van een rekenmachine versche nen de strafpunten op het speciaal daarvoor ontworpen scorebord. Het uitlokken van overtredingen loonde meer de moeite dan hard zwemmen, zoals de Hongaren al gauw doorhad den. Maar ook Nederland leerde snel en zo gebeurde het dat alle open aanvallen, die Nederland ondernam, slechts één doelpunt tot gevolg had den dat van Hoogveld, waarmee I de stand op 1—1 kwam. De overige vier ontstonden na strafworpen, die werden benut door Geutjes (2x> en Nico van der Voet (2x). Hongarije maakte in feite geen enkel normaal doelpunt. De treffer, waarmee Szivos de stand op 2—3 bracht was in fei te ongeldig, omdat de Hongaar zich hardhandig afzette tegen Wouda. Hoewel deze actie een seconde of tien in beslag nam, zag Angel» er I geen overtreding in. Nederland I raakte in die periode zelfs met 2—4 achter door nog enkele onbegrijpe lijke scheidsrechterlijke beslissingen, die de Hongaren een strafworp op- leverden. Deze werd onberispelijk j benut door Felkei, die in totaal vier- i maal op deze wijze scoorde. Nederland kwam met de volgende basisopstelling in het water: De 1 Vries, Wouda, Hoogveld, Van Dorp, jHermsen, Van der Voet en Geutjes, j Gisteren ging het in de officieuze interland heel wat slechte*, Honga- met 7—1. i De vier met stuurvrouwe van De Vliet werd zaterdag in Am sterdam nationaal kampioen. slot voorafgegaan door Van Enst- Reesink, twee uiit de Wartena-acht Nereus, die op makkelijk wijze de drie concurrenten achter zich lie- Spa anninv nen zaterdag op hun beurt in het favorietennummer van Van Nes-Su- selbeel. Aan revanche zullen zij ove rigens niet hebben gedacht, want wie ter wereld durft zich op 't ogenblik teten met de geweldige kracht explosies van de blonde Delftse reus? Van Nes en Suselbeek leidden van start tot finish en hadden zo'n over macht, dat de eigen supporters tot slot zelfs riepen „Hé, ga eens roeden". Misschien niet aardig, maar in stu dentenkringen helemaal niet vreemd. Rouwé en Hartsuiker smaakten in ieder geval het genoegen dat zij het tweede „gevestigde" Laga-duo. Van der Want-Lambrechtsen, overtuigend achter zich konden houden. En voort^ dat zy wellicht tot hun eigen verbazing in dit num mer zullen worden uitgezonden naar Vichy. Van Nes, die eigenlijk voor de grap met zijn clubgenoten in de vier met stuurman was gestapt, en Triton overtuigend versloeg, gaat nu plotseling als slag van een vier naar Vichy omdat de technische advies commissie hierin meer ziet dan in Triton. Het is inderdaad een expe- i riment, dat de moeite waard is, hoe- I wel het nummer vier met stuurman al jaren zeer sterk is bezet. De vieren van Nereus en Triton j hebben zaterdag tot slot nog de kop pen bij elkaar gestoken en samen een acht gevormd. Ongetwijfeld een in teressante onderneming, maar van zelfsprekend niet „zwaar" genoeg om de internationaal reeds gevreesde Wartena-acht van Nereus te kunnen verontrusten. Weliswaar is de win nende ploeg van de kleine finale in Bied sindsdien op twee plaatsen ge wijzigd slag v. d. Leek is verdwe nen en boeg Berkhout maar twee weken geleden dn Luzern toonden de Amsterdammers duidelijk niet aan kracht te hebben ingeboet. Zy be zetten toen de derde plaats in het elite-gezelschap van Oost- en West- Duitsland. nog voor de Russen. Jan Steinhauser voerde zijn mannen in het veld van vier, van start tot fi nish leidend, naar de zege. hoewel de combinatie van Nereus-Triton er een verrassende eindsprint uitgooi de. Ook op deze laatste dag van deze driedaagse kon men moeilijk spre ken van een roeifestijn. Er werd be gonnen met de twee zonder stuur man, een nummer waar geen mens zich om bekommerde met allerlei vreemde, of op het laatste nippertje gewijzigde combinaties. De 2000 me ter werd in volkomen stilzwijgen van de enkele honderden aanwezigen ver- roeid. De „begrafenisstoet" werd tot Voor spanning tot op de aan- komstlijn zorgden de dubbelvieren Argo, De Vliet en Nereus. Hal verwege de wedstrijd lagen de da- van Argo nog in derde positie. De Wageningse studenten trokken in tweede 500 meter naar voren en boord aan boord gingen de drie bo ten voorbij de tribune. Een sterke eindsprint bracht Argo nog juist de titel. Nereus en De Vliet waren op deze „nationalen" duidelijk de meest-suc- cesvolle verenigingen. De Amster damse studenten eisten odor drie overwinningen de Van de Ploeg-be ker op. De Sèvres-vaas voor de ver eniging die in de damesnummers de beste resultaten boekt, was voor De VMet, dat eveneens driemaal won: Enkele uitslagen Dames: dubbelvier: 1. Argo 4.001., 2. De Vliet 4.01.6, 3. Nereus .402.7. Vier met stuurvrouw: 1 De Vliet (Van Willigenburg, Sermin. Van der Wal, Van Toor en Van der Lans stuurvrouwe) 3.59.2, 2. Viking 4.05.2, 3. Tachos 4.05.8. Uitzending Nederland zal tijdens de Europese roeikampioenschappen voor heren, die van 7 tot en met 10 september in Vichy worden gehouden, op zes van de zeven herennummers vertegen woordigd zijn. Bij de titelwedstryden voor dames, die van 1 tot en met 3 september in Vichy worden ver werkt, starten Nederlandse boten In vier van de vijf nummers. De volgende ploegen ztfn aangewe zen v oor deelneming aan de Euro pese kampioenschappen: heren: vier met stuurman: Laga (Van Nes. Su selbeek, Van der Want, Lambrecht- sen, Reynders stuurman); skif: Jan Wienese (De Amstel)vier zonder stuurman: Nereus (Kloosterman. Niehe, Bakker. Van der Griek); twee met stuurman: Triton (Rouwé. Hartsuiker, De Ruiter stuurman* dubbel twee: Proteus—Willem III- combinatie (DroogVan Dis); acht. Nereus (Steinhauser. Wesdorp, Van Enst, Reesink. Van Laarhoven. Bon. Den Beste, Maarleveld, Koning stuurman Alleen in het nummer twee zon der stuurman is Nederland niet ver tegenwoordigd. Dames: skif: Toos van der Ende (DDS), dubbel vier: Argo (Berne- lot Moens. Huisman, Ootjers, Mosch. Stueker stuurvrouw); dubbel twee: De Vliet (mevr. Arbouw-v. d. Veen. Wacht): acht: De Vliet (Van Willi genburg. Fermin, Van der Wal. Van Toor, Toxopeus, Van Schepen. Klerks, Reedyk, Van der Lans stuur- Nederland komt niet uit met stuurvrouw. i ie vd«i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5